Šta trenutno čitate?

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply

Citate?

Sa zadovoljstvom!
1185
91%
Dovoljno je sto moram citat titlove na TV-u...
120
9%
 
Total votes: 1305

User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#1051

Post by Bumbar »

Pearl wrote:Margaret Atwood: Sluskinjina prica

i

Tariq Ali: Knjiga o Saladinu..


Saladin malo ceka, jer se "sluskinjina prica" uzela svu moju paznju ::D:D

@anais, hvala na preporuci ;)
Sluskinjina prica je odlicna... :) ...
Pearl
Posts: 3402
Joined: 26/01/2006 15:08
Location: www.dobro.ba

#1052

Post by Pearl »

Bumbar wrote:
Pearl wrote:Margaret Atwood: Sluskinjina prica

i

Tariq Ali: Knjiga o Saladinu..


Saladin malo ceka, jer se "sluskinjina prica" uzela svu moju paznju ::D:D

@anais, hvala na preporuci ;)
Sluskinjina prica je odlicna... :) ...
neku noc sam jedva u krevet otisla..da je nije ostalo jos 2/3 procitala bih je do kraja garant :D:D:D
8ica
Posts: 19
Joined: 08/01/2007 17:15

#1053

Post by 8ica »

Čitam knjigu Karla Štajnera-7000 dana u Sibiru
Djelo koje prikazuje Staljina kao najgoreg fašistu-rame uz rame sa Hitlerom ,ako ne i gori.
Radi se o čovjeku kojeg je Staljin sa stotine hiljada drugih ljudi,većinom lojalnih komunista koji su mislili da je SSSR raj na zemlji,poslao u Sibir u logore,optuživši ih da su antidržavni elementi(strani špijuni,izdajice države,fašisti i šta još ne).
Za broj jevreja stradalih u Staljinovim logorima poslije 2.svj.rata,kaže se da je vjerovatno veći nego broj nastradalih u holokaustu.
Naime,poznato je da su se porodice odricale svojih najmilijih preko sovjetskih novina u strahu da će i oni biti optuženi.
Štajner je bio austrijski komunist koji je izbjegao od nacističkog progona u sovjetski savez misleći da je to ostvarenje njegovog sna.Ali se uskoro uvjerio da nije tako.
Vlasti su ga optužile i osudile na 20 godina robije.
U knjizi opisuje svoje doživljaje tokom robijanja,teškog rada,opisuje patnje ljudi,mnogobrojne smrti.
Knjiga je stvar opšteg znanja o ovom pokvarenom svijetu i definitivno je vrijedna čitanja.
:-x
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#1054

Post by Bumbar »

Pearl wrote:[
neku noc sam jedva u krevet otisla..da je nije ostalo jos 2/3 procitala bih je do kraja garant :D:D:D
ja sam je davno citala...i uzmem je sada na sajmu :)...

@8ica...odlicna knjiga :)
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#1055

Post by pitt »

danilo kis - enciklopedija mrtvih
User avatar
black
Posts: 17150
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#1056

Post by black »

Drevna vjerovanja i moderna sujevjerja (Martin Lings) 8-)
bc_chupo
Posts: 1356
Joined: 02/08/2006 23:37
Location: Zla2

#1057

Post by bc_chupo »

ja ovu temu
Galadriela
Posts: 107
Joined: 09/07/2006 02:06

#1058

Post by Galadriela »

stephen king - knjižnički policajac :run:
rikardoreis
Posts: 1957
Joined: 03/08/2006 00:01
Location: ulica san martin, buenos aires

#1059

Post by rikardoreis »

8ica wrote:Čitam knjigu Karla Štajnera-7000 dana u Sibiru
Djelo koje prikazuje Staljina kao najgoreg fašistu-rame uz rame sa Hitlerom ,ako ne i gori.
Radi se o čovjeku kojeg je Staljin sa stotine hiljada drugih ljudi,većinom lojalnih komunista koji su mislili da je SSSR raj na zemlji,poslao u Sibir u logore,optuživši ih da su antidržavni elementi(strani špijuni,izdajice države,fašisti i šta još ne).
Za broj jevreja stradalih u Staljinovim logorima poslije 2.svj.rata,kaže se da je vjerovatno veći nego broj nastradalih u holokaustu.
Naime,poznato je da su se porodice odricale svojih najmilijih preko sovjetskih novina u strahu da će i oni biti optuženi.
Štajner je bio austrijski komunist koji je izbjegao od nacističkog progona u sovjetski savez misleći da je to ostvarenje njegovog sna.Ali se uskoro uvjerio da nije tako.
Vlasti su ga optužile i osudile na 20 godina robije.
U knjizi opisuje svoje doživljaje tokom robijanja,teškog rada,opisuje patnje ljudi,mnogobrojne smrti.
Knjiga je stvar opšteg znanja o ovom pokvarenom svijetu i definitivno je vrijedna čitanja.
:-x
:thumbup:

Definitivno jedna od najboljih knjiga o gulagu...realisticna brate, jezovito realisticna
rikardoreis
Posts: 1957
Joined: 03/08/2006 00:01
Location: ulica san martin, buenos aires

#1060

Post by rikardoreis »

pitt wrote:danilo kis - enciklopedija mrtvih
:thumbup:

"...A sad me pusti da skupim svoju snagu, da saberem svoje misli u jednu zizu, da pomislim svom silinom na uzas zemaljskog zivljenja, na nesavrsenstvo svijeta, na mirijade zivota sto se razdiru, na zvijeri sto se medjusobno kolju, na zmiju koja peci lane sto preziva u hladu, na vukove koji razdiru jagnjad, na bogomoljke sto ubijaju svoje muzjake, na pcele sto umiru poslije uboda, na bol majki koje nas radjaju, na slijepe macice sto ih djeca bacaju u rijeku, na uzas riba u utrobi uljesure, na uzas uljesure kad se nasuce na obalu, na tugu slona kad mre od starosti, na kratkotrajnu radost leptira, na varljivu ljepotu cvijeta, na kratkotrajnu varku ljubavnog zagrljaja, na uzas prolivenog sjemena, na nemoc ostarjelog tigra, na trulez zuba u ustima, na mirijade mrtvog lisca sto se talozi u sumama, na strah tek izleglog ptica koje majka istiskuje iz gnijezda, na paklene muke gliste koja se przi na suncu kao na zivoj vatri, na bol ljubavnog rastanka, na uzas gubavaca, na strasnu metamorfozu zenskih sisa, na bol slijepaca..."

:)
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#1061

Post by babanovac »

Holokaust,od Greena.
Barbara iz Bresta
Posts: 9
Joined: 19/01/2007 23:29

#1062

Post by Barbara iz Bresta »

Image
User avatar
anais_nin
Posts: 21856
Joined: 06/07/2005 09:35
Location: Mostar u srcu, guza u Torontu

#1063

Post by anais_nin »

IRVINE WELSH - THE BEDROOM SECRETS OF MASTER CHEFS

Image

Najnovija knjiga autora Trainspottinga...gutam je i pored mjestimicnog zapinjanja zbog njemu tipicnih naglih prelazaka na Edinbourough-ski sleng, ali sve od naslova, naslovnice, likova, pa do radnje je krajnje zanimljivo, i vrijedno napora razabiranja nepoznatih termina :D svijet alkohola (ovaj put fokus na temu "ovisnosti" je uglavnom usmjeren na ovaj element), kokaina, plesacica i TV emisije "secrets of master chefs", i neobjasnjiva mrznja Danny Skinner-a prema novom drustveno neprilagodjenom radnom kolegi Brian-u Kibby-u u kombinaciji sa Danny-ijevom potragom za "the BEDROOM secrets of master chefs" = interesantno stivo za citanje :D nije jedna od njegovih najboljih knjiga, ali je ipak malo bolja od prosjeka, mislim da vrijedi procitati ko voli ovu vrstu knjiga :D
black_sabot_cat
Posts: 9
Joined: 23/01/2007 10:46
Location: tamo gdje su svie ravnopravnie

#1064

Post by black_sabot_cat »

trenutno citam "Budjenje" - Anthony de Mello, totalno in too deep knjiga koja me apsolutno navodi na preispitivanja mene same, mojih vrijednosti i nacina na koji se odnosim prema drugima :::::::
Razmisljanje o pravom pitanju Ko, Sta sam Ja???

a uspjela sam nekim cudom skupiti gomilu knjiga koje trebam procitati :)
davor81
Posts: 16
Joined: 22/01/2007 17:59

#1065

Post by davor81 »

trenutno Novi zivot od Orhana Pamuka... pomalo dosadna i ne bas na razini Istanbula i Zovem se crveno...
nadia
Posts: 162
Joined: 11/07/2006 13:53

#1066

Post by nadia »

Trenutno Dora Maar - Zatocenica pogleda jos sam na pocetku, nadam se da ce biti zanimljiva...

Jel neko citao Norvesku sumu ili nesto od Haruki Murakami, mene je granica odusevila, pa kontam sta bih sad mogla?

A Zadie Smith?? Nisma nista citala, pa kakvi su vasi utisci?
kon-tiki
Posts: 114
Joined: 20/11/2006 12:52

#1067

Post by kon-tiki »

Postovanje knjigoljupci,
Ima li neko Samokovlijinu zbirku pripovjedaka? Mole me iz Gorazda da im skeniram pripovjetku "Sunce nad Drinom" (5 stranica). Ja nazalost nemam ni zbirke ni ispravnog scannera.
Ako mi neko moze pomoci, neka posalje na podforum Mrak nad Drinom (segment Istocna Bosna).

Hvala unaprijed.
User avatar
anais_nin
Posts: 21856
Joined: 06/07/2005 09:35
Location: Mostar u srcu, guza u Torontu

#1068

Post by anais_nin »

nadia wrote:Trenutno Dora Maar - Zatocenica pogleda jos sam na pocetku, nadam se da ce biti zanimljiva...

Jel neko citao Norvesku sumu ili nesto od Haruki Murakami, mene je granica odusevila, pa kontam sta bih sad mogla?
ja se evo spremam da uzmem "Kafka on the shore" da citam, ali sve mi nekako zao, znam da cu je progutati za sekundu....inace i meni je granica bial prva njegova knjiga, ali probaj i Sputnik, norvesku sumu i PLESI PLESI PLESI :D ja njegove knjige fakat obozavam :D
nadia
Posts: 162
Joined: 11/07/2006 13:53

#1069

Post by nadia »

Hm...e moram onda naci neka jeftinija izdanja ostalih knjiga Harukija, gledala sam u Sahinpasicu, kod njih i Haruki i Zadie poskupe, cirka 50 KM, ne znam cija su izdanja...
and thnx za Zadie, natjeracu se da citam ovako iz pdf, iako me to odmah podsjeca na strucnu literatur, ne mogu ono fino leci i citati, ali hvala hvala hvala !!!
Nancy Drew
Posts: 1926
Joined: 06/09/2006 12:43
Location: sarajevo

#1070

Post by Nancy Drew »

...
Last edited by Nancy Drew on 09/02/2009 12:11, edited 1 time in total.
Nancy Drew
Posts: 1926
Joined: 06/09/2006 12:43
Location: sarajevo

#1071

Post by Nancy Drew »

...
Last edited by Nancy Drew on 09/02/2009 12:11, edited 1 time in total.
Nancy Drew
Posts: 1926
Joined: 06/09/2006 12:43
Location: sarajevo

#1072

Post by Nancy Drew »

...
Last edited by Nancy Drew on 09/02/2009 12:10, edited 1 time in total.
Nancy Drew
Posts: 1926
Joined: 06/09/2006 12:43
Location: sarajevo

#1073

Post by Nancy Drew »

...
Last edited by Nancy Drew on 09/02/2009 12:10, edited 1 time in total.
Nancy Drew
Posts: 1926
Joined: 06/09/2006 12:43
Location: sarajevo

#1074

Post by Nancy Drew »

...
Last edited by Nancy Drew on 09/02/2009 12:29, edited 1 time in total.
Sogan
Posts: 1421
Joined: 29/10/2006 02:46
Location: Centar za socijalnu skrb Kraljevine Svedske

#1075

Post by Sogan »

Ja sam malo razocaran za Zadicinim "The autograph man"... ocekivao sam da ce bas ona biti izuzetak pravilu kako je drugi roman najteze napisati...
Post Reply