Šta trenutno čitate?

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply

Citate?

Sa zadovoljstvom!
1185
91%
Dovoljno je sto moram citat titlove na TV-u...
120
9%
 
Total votes: 1305

User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66187
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#8226 Re: Šta trenutno čitate?

Post by _BataZiv_0809 »

Trenutno:

Vladimir Nabokov-Lolita.

Zadnjih nekoliko mjeseci:

Ivo Andric-Gospodjica
Paulo Coeljo-Rukopis otkriven u Akri
Momo Kapor-Foliranti
Milan Kundera-Sala
E.M. Remark-Noc u Lisabonu, Nebo ne zna za miljenike i 3 Ratna druga (omiljeni mi je pisac)
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#8227 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Eborg »

Tri ratna druga sam zdrmao nekad u 7. osnovne i ostala mi je u sjecanju kao dobra knjiga. :)

Trenutno ponovo citam Nick Hornby - About a Boy .
User avatar
sadmire
Posts: 2382
Joined: 28/01/2008 15:38
Location: zemlja galebova

#8228 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sadmire »

Eborg wrote:Tri ratna druga sam zdrmao nekad u 7. osnovne i ostala mi je u sjecanju kao dobra knjiga. :)

Trenutno ponovo citam Nick Hornby - About a Boy .
I meni je Tri ratna druga ostala u sjecanju kao velika prica o prijateljstvu i ljubavi, meni licno najbolja Remarkova...

Sada se malo patim sa golemanovom Emocionalnom inteligencijom, nije onakva kako sam zamisljao, nekako mi je previse teoretska i bez puno prakticne koristi za citatelja, ali sta je tu je...

Zbog toga se uporedo opustam uz Micheala Connelija i njegovog Harrija Boscha...nabavio sam sebi sve iz serijala sto jos nisam procitao i lagano...stigao sam do petnaeste, a s njom mi ostaju jos cetiri...
iscrtani čovek
Posts: 343
Joined: 10/03/2013 18:24

#8229 Re: Šta trenutno čitate?

Post by iscrtani čovek »

Pogrešan trag, švedski krimić Heninga Mankela. Nešto u poslednje vreme mi baš idu krimi romani. Pročitao sam skoro dva vrlo dobra, Ključ za Elizu -Roberta Konstantinija, i Pogodi ko sam-Džejmsa Ozvalda.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66187
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#8230 Re: Šta trenutno čitate?

Post by _BataZiv_0809 »

Eborg wrote:Tri ratna druga sam zdrmao nekad u 7. osnovne i ostala mi je u sjecanju kao dobra knjiga. :)

Trenutno ponovo citam Nick Hornby - About a Boy .
Remarka cijenim kao pisca zato sto opisuje uzase na jedan neobican nacin,blago satirican rekao bih.

Inace volim knjige takve tematike, a istom sam se zarazio procitavsi Zerminal.

Medjutim kad uporedim npr. seksualni odnos u zatrpanom rudniku pokraj lesa netom ubijenog covjeka u Zerminalu, sa Remarkovim prikazima stanja u rovovima, predratnoj i poslijeratnoj Njemackoj, tragicnim sudbinama zidovskih imigranata i ostalim temama, vidim kako zapravo nema te neke ogorcenosti i depresije, nego cisto seciranje stvarnosti uz skoro pa satiricne opaske.

Kundera je isto tako jako dobar. O Andricu se sve zna. Momu Kapora citajte ukoliko ste u stanju zanemariti njegovo politicko prostituisanje, jer knjige su mu sjajne.

Koelja sam citao, iako me nervira sto je toliko komercijalizovan. Zapravo me najvise nervira sto je on sad svima omiljeni pisac, iako se mogu kladiti da su mnogi procitali samo natpise na Jana boci :D Knjige mu nisu lose, to je cinjenica, ali mislim da je on zapravo samo dobar improvizator. Moje misljenje. Nemojte me sad rastrgat. :D
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#8231 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Eborg »

Ne bih znao. Ne citam Coelha, Alija i slicne pisce koji se sad nabavljaju po trafici i citaju na plazi od strane gospodja pod valunzima. Krut kriterij ali sad-zasad mi odgovara.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66187
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#8232 Re: Šta trenutno čitate?

Post by _BataZiv_0809 »

Pa i ja se trudim da se oduprem literaturi koja se prodaje pored svinjskih lopatica u Konzumu, ali eto nekad dodje pod ruku.

Npr. Haled Hoseini je stvarno jako dobar iako je komercijalizovan skoro kao Koeljo i 50 nijansi :)

Sto se tice Koelja, kao sto vec rekoh, ima dobrih stvari, ali cini mi se da je to zapravo reinterpretacija ranijih knjizevnih djela, svojevrstan simplificirani knjizevni deja vu. Drugim rijecima improvizacija. Cesto spominjem dilemu o normalnosti iz knjige Veronika je odlucila umrijeti, ali to je fkt nedovoljno da ga se proglasi Sekspirom 20 stoljeca :D

Den Braun se jedno vrijeme jako furao i stvarno ima napete knjige prozete misticnim tajnama evropske istorije, ali tu mu se i iscrpljuje smisao. Fikcija koja se u maniru trilera pogirala sa istorijskim misterijama.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#8233 Re: Šta trenutno čitate?

Post by ExNihilo »

sadmire wrote:
Eborg wrote:Tri ratna druga sam zdrmao nekad u 7. osnovne i ostala mi je u sjecanju kao dobra knjiga. :)

Trenutno ponovo citam Nick Hornby - About a Boy .

Sada se malo patim sa golemanovom Emocionalnom inteligencijom, nije onakva kako sam zamisljao, nekako mi je previse teoretska i bez puno prakticne koristi za citatelja, ali sta je tu je...
Meni je bila odlična, baš zato što nije self-help i ta sranja.

Završio

Image

Trenutno

Image
1 x 2
Posts: 549
Joined: 25/04/2014 09:03
Location: huhuhuuhuhuhu

#8234 Re: Šta trenutno čitate?

Post by 1 x 2 »

du samvan rid zis buks?

Image

ne ozbiljno...
jel neko čit'o ovu knjigu koja se neupućenima otegne ko gladna godina?

ja je trenutno čitam.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9904
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#8235 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Bosanac sa dna kace »

Aladin Husić: Hadž iz Bosne za vrijeme osmanske vladavine
User avatar
Afanasi_94
Posts: 2349
Joined: 21/06/2013 00:19
Location: Са.

#8236 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Afanasi_94 »

Image
Ali-sa
Posts: 785
Joined: 22/06/2013 16:05

#8237 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Ali-sa »

Afanasi_94 wrote:Image
Meni je ostavi nakon čitanja :mrgreen:
Beavis
Posts: 660
Joined: 28/05/2010 19:43
Location: SA-DBR

#8238 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Beavis »

Zavrsio
Image

poceo
Image

Brdo gudre, sexa i alkohola...ko trazi nesto na ovaj fazon nece se zajebati...meni su fakat legle.
User avatar
jon_jovi
Posts: 2134
Joined: 26/01/2012 11:53
Location: Narodni Posmatrac

#8239 Re: Šta trenutno čitate?

Post by jon_jovi »

Nagib Mahfuz - Saga o bijednicima

Image
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#8240 Re: Šta trenutno čitate?

Post by ćiribiribela »

Zavrsila jucer "Sarin kljuc"

Image

Do pola odlicna, kasnije nahh.

Pocela "Matereski krug" Robert Ludlum.
Celticross
Posts: 88
Joined: 28/01/2014 17:39

#8241 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Celticross »

Završio sa čitanjem Image


Sada krećem sa

Image
Nikolai Stavrogin
Posts: 280
Joined: 21/08/2014 17:57

#8242 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Nikolai Stavrogin »

Završavam Idiota od Dostojevskog 2x. Na listi čekanja "Trijumfalna Kapija" Remark. :-)
Nikolai Stavrogin
Posts: 280
Joined: 21/08/2014 17:57

#8243 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Nikolai Stavrogin »

Adem_ wrote:Pronadoh na tavanu Braca Karamazovi od Dostojevskog. Nisam je nikad procitao pa da vas pitam je li dobra knjiga? :D
Knjiga nije dobra :sad: ,knjiga je najveće djelo po mnogima najvećeg pisca ikad tak da je suvišno pitati je li dobra ak imaš vremena da se potpuno koncentriraš čitaj , ak nemaš onda probaj sa onim knjigama iz konzuma i new age sranjima lakše je :lol:.
mp3problem
Posts: 414
Joined: 09/08/2012 19:01

#8244 Re: Šta trenutno čitate?

Post by mp3problem »

Ko voli Dušana Radovića, samo da obavjestim da ima kupiti u SCC-u u podrumu u knjižari :)
Koliko sam vidjela imaju genijalni "Ženski razgovori" i "O plakanju"

Pravo sam se obradovala, prošle godine ih je bilo nemoguće naći u Sarajevu, ja naručivala preko neta :-D
User avatar
Afanasi_94
Posts: 2349
Joined: 21/06/2013 00:19
Location: Са.

#8245 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Afanasi_94 »

Završila:


Image

Počela:

Image
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#8246 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Banksy »

mp3problem wrote:Ko voli Dušana Radovića, samo da obavjestim da ima kupiti u SCC-u u podrumu u knjižari :)
Koliko sam vidjela imaju genijalni "Ženski razgovori" i "O plakanju"

Pravo sam se obradovala, prošle godine ih je bilo nemoguće naći u Sarajevu, ja naručivala preko neta :-D
Kupovina bilo koje knjige Duška Radovića je uvijek odlična investicija. :thumbup:
User avatar
nacho_
Posts: 753
Joined: 21/02/2008 23:03

#8247 Re: Šta trenutno čitate?

Post by nacho_ »

James Baldwin - Giovannijeva soba :)
mp3problem
Posts: 414
Joined: 09/08/2012 19:01

#8248 Re: Šta trenutno čitate?

Post by mp3problem »

Milloni wrote:Milan Kundera - Smiješne ljubavi
Ne mogu Kunderu nikako sažvakati, a nije da nisam pokušala... Možda za koju godinu ponovo da ga pokušam čitati, sada mi ne sjeda.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#8249 Re: Šta trenutno čitate?

Post by quarterback »

procitao na moru nowhere man od aleksandra hemona, jedva nekako pregurao do kraja...
negdje od pola nista ni s cim, a mozda sam i ja ispao iz fola citanja knjiga...

sada citam biciklisticki dnevnik od davida byrnea (da - talking heads) ali koliko imam vremena cini se da cu je zavrsiti sljedece godine na moru :shock:
doktor78
Posts: 3017
Joined: 14/09/2006 11:02

#8250 Re: Šta trenutno čitate?

Post by doktor78 »

mp3problem wrote:
Milloni wrote:Milan Kundera - Smiješne ljubavi
Ne mogu Kunderu nikako sažvakati, a nije da nisam pokušala... Možda za koju godinu ponovo da ga pokušam čitati, sada mi ne sjeda.
Činjenica je da utisak koji knjige ostavljaju dosta ovisi o životnom dobu u kojem se pojedina knjiga čita. Što se tiče Kundere, obavezno mu se vrati, "Nepodnošljiva lakoća postojanja" mi je jedna od omiljenih knjiga
Post Reply