Ratne price - ona vedrija strana

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#351 Re: Ratne price - ona vedrija strana

Post by Bosanac sa dna kace »

neke poruke poslare preko Crvenog krsta:
"...Prvo da te pitam jesi'l naučio čitati, ako nisi da ti ne pišem dalje..."

"...Daidža Atif je umro. Evo vam adresa pa mu se javite..."

"...Ne dolazi. Oženio sam se..."

"...Ne brinite se ništa za staru, umrla je prirodnom smrću..."

"...Babo je otišo sa halikopterom..."

"...Eto, nemoj puno da se brineš, žena ti je ugušena u konvoju..."

"...Mati samo plače i štrika... "

"...Uze malo papira da ti napišem svoju iskrenost prema tebi..."

"...Prekuhala sam kosu..." (Dala je mini-val)

"...što i vama želim u ovim teškim i ratnim slučajevima..."

"...Dom za nezaboravljenu djecu..."

"...Miralem nije bolov'o. Samo je rek'o:"Hamko, okrenu mi se mozak!" to je bilo sve..."

"...Piši mi molim te, da li ti je porasla frizura..."

"... Edo je porast'o k'o konj..."

"...Kadira je smršala, ostala je samo futrola od nje..."

"...Sto se tiče nene, stvarno je slaba . Jezik joj okraćo, jedva se razumije šta priča..."

"...Toliko sam te poželila da te očima ne mogu nacrtat..."

"...Nemoj da me nosiš u uspomenama k'o kamen u bubregu..."

"...Ne idem vise u školu, idem samo u džamiju i na igranke..."

"...Mamo, pošalji vešova unutrasnjih..."

"...Između mene i Damira je bilo nešto. (Metak)..."

"...ALAVIJU" ( I love you)

"...Svi klanjaju, samo je Huso ost'o prava komunjara..."

"...Stivena su osunetili..."

"...Kako te sluzi konj i sta s'njim radis..."

"...čuvaj svoj porodični brak..."

"...Nemoj da ti se pamet mijenja prema meni..."

"...Išla sam kod živcanog doktora..." (kod psihijatra)

"...Konvoji iz Hrvatske su progulili..."

"...Babo, poželio sam te k'o zemaljsku kuglu..."

"...Nadam se da ćeš ovo moći sam prčcitati jer sam pis'o školskim slovima..."

"...Pošalji iz Kladnja diplome od znanja..."

"...Ne znam više ni kako izgledaš, sjećam se samo da si ostala iza mene mršava k'o svraka..."

"...Dijete nam je pravo lijepo, isto umproforac
Mr.Penguin
Posts: 3239
Joined: 27/05/2011 20:46

#352 Re: Ratne price - ona vedrija strana

Post by Mr.Penguin »

xDenisx wrote:@cindrlimindrli na temi "Srednja Bosna (sukob sa HVO)
Znam da se uspostavilo nekakvo primirje, kao kraj je belaju, al` vraga, jos uvjek je snajper radio. Moj jaran imao
nekakvu rodbinu u jednom selu i predlozi on meni da odemo do njih na rucak. Kontam, haj` sta god rucamo bolje
je od one lece i rize. Krene jos jedan lik sa nama, kao, zna on kraj, ovuda cemo precicom. Kako idemo meni neka
suhba, vidim, nisam lud, idemo pravo prema liniji ovih hvo levata. Momak, znas li ti kuda idemo? Zna on, nema
problema i odmah mi ono nase seljacko, sta si se us*o, vjeruj meni sve je u redu. U redu, al` za svaki slucaj otkocim
ja pusku i ispravim osigurac na dvije bombe. U neka doba, vidim ja rov, garonja razapet prema nasoj liniji.
Lik sjedi na rovu, gleda negdje u nebesa, pusi, sahara od kile mu na beretki. Kontam u sebi, e sad me `ebi, i gledam
u naseg "vodica", znoj ga probio gore od mene. Ne znam koga prvog da ubijem onog na rovu ili njega. Stasau se
okrenu, kako nas je ugledao tako mu cigara ispala a oci k`o fildjani. Ne znam sta je meni bilo, ja u nekom strahu
ga pozdravim i k`o zadnji shupak izustim, evo jaro mi dosli, primirje reko, kraj rata, pa da zapalimo.
To je bilo najgorih 10 sekundi u mom zivotu, cekajuci njega sta ce reci. I lik, valjda nakon sto je skonto kakve smo
budale, a vidio je i on da smo ga mogli upucati kad smo htijeli, odvali se smijat` k`o lud. Zove nekog njihovog, dobro
se sjecam, Gorana, kaze imamo posjetu, nes` vjerovat` kakvi su nam ludaci dosli. Jbg, sreca pa smo natrapali na ok
carsijsku raja, pa je sve kasnije otislo na zezu. Bili smo tu pola sata, ja ispusio pola kutije Yorka, sve u strahu i
usiljenom smijehu. U neka doba predlozi nam lik da se mi isparimo jer trebaju doci hosovci na smjenu, sto smo mi
normala bez oklijevanja prihvatili. Da bog sacuva, skratio mi je "vodic" deset godina zivota, al` nisam ni ja njemu
duzan ostao kad smo se docepali nasih linija.
:lol:
hahaah :D :lol:
User avatar
semirDAX
Posts: 65
Joined: 25/03/2010 22:43

#353 Re: Ratne price - ona vedrija strana

Post by semirDAX »

čitam ovu temu već drugi put, prvi put kad je bila u začetku i evo sad kad je uskrsnula po ko zna koji put :-D
ja se ratnih godina ne sjećam gotovo nikako jer sam bio beba, ali mi je skoro čitava familija bila mobilizovana tako da ima tih priča bruku.
amidža mi je bio neki klinac u vojsci (ne kontam ja te činove i to), vodio valjda neku jedinicu šta li i čitav rat je proveo po linijama u istočnoj bosni. oni su u toj jedinici imali jednog lika, sirovina od 140 kg, s kojim je vazda bilo koma situacija. jednom prilikom su išli negdje i stali u šumi da odmore i taj lik je otišao da se istovari negdje iza bukve. i oni skontaju da naprave zajebanciju, dogovore se da jedan vrisne: "ETO IH, POVLAČENJEEEEE!!!", i da svi počnu trčati nazad. kaže kakva je scena bila gledati ga kako trči sa pantalonama na člancima i puškom u ruci :mrgreen:

druga situacija s istim likom je bila kad su isto tako išli negdje (ne zamjerite što fali detalja) :mrgreen: uglavnom, bilo ih je više nego ta jedinica, i poslali njega ono u izviđanje. i frajer je hodao kad je ispred njega izletio bradonja, standardno kokarda. valjda su jedan drugog iznenadili, ne zna se koji se više prepao i ovaj naš se prije snašao i sasuo rafal u njega, ovaj još stoji! on promijeni stavi drugi okvir i istrese i ono malo municije što je imao u njega, kaže četo stoji kako stoji :-D i on je tu bacio i pušku i sve što je imao i trk nazad. priča mi amidža vraća se lik bijel ko duh, trese se od straha, ne može da progovori. kad se smirio pitaju ga šta je, on im ispriča i kaže: "jebo majku ovi srbi mutantni, ja istresao 2 okvira u njega on idalje živ!" i oni gore da im pokaže, sa još nekim višim oficirom. kad su došli tamo (brada i dalje stoji kako stoji), priđe taj oficir i gurne četu nogom, pade naravno, leš ko leš :mrgreen: valjda kako ga je ovaj izrafalao zakačila mu se uniforma za neko drvo i nije mogao pasti :lol: dobio je nekakvu kaznu što je bacio oružje i pobjegao, al najgore mu je bilo što ga i dan danas zajebavaju za to :-D

eto ako se prisjetim još nečega, napisat ću, šteta da ovako dobra tema umre :)
User avatar
bariton
Posts: 216
Joined: 04/03/2013 00:18

#354 Re: Ratne price - ona vedrija strana

Post by bariton »

Treskavica. 94'
snijeg do jaja.
puše neka antarktička oluja sa snijegom od kojeg se prst pred okom ne vidi.
mi u bazi, sjedimo u barakama, kartamo se, cugamo, duvamo i pokušavamo ne misliti o tome ko će prvi tj. naredni izgubit svoj mladi život.
kasni je sat.

kad odjednom svi izlaze iz barake i ulaze grohotom se smijući.
odoh i ja da vidim šta je.
nezaboravan prizor.
:lol:
jebo mater.

napolju stoji lik-mostarac.
u ruci drži onu lampu, staklenu na gas.
i na sav glas čita ljubavni roman....znate one dosadišnje ljubavne romane koji su izlazili jednom sedmično.
nadrealna scena....
duboka noć, gusti snijeg, vjetar koji šiba...
i taj lik koji se uz svjetlost lampe dere na sav glas čitajući rečenice iz sladunjavog ljubavnog romana.

joj jesam se smij'o.
User avatar
bariton
Posts: 216
Joined: 04/03/2013 00:18

#355 Re: Ratne price - ona vedrija strana

Post by bariton »

Ibro.
Ibro je bio totalni pacifista.
najveći miš kojeg sam u ratu vidio.
kad počne pucnjava Ibro se sasvim izgubi, zauzme položaj fetusa i sasvim odumre.
niko ga ne dira niti šta od njega očekuje.

jednom naš vod četnička artiljerija dohvati u nekoj mračnoj šumi, u nekom potoku (jaruga među stablima)
al vukojebina, samo takva, nikad ljudska noga tu do rata nije ni kročila.
i sijevaju granate, praga štekće i bofors puca.
svi glave u zemlju nabili ko krtice.
užas!!!

ja dignem glavu i vidim... :lol:
joj... :lol: :lol: :lol:
ust'o Ibro, zapalio cigaru i junački hoda jarugom gore dole.
puk'o Ibra....osvednio se. :lol:
dok svi ostali traže minimalnu rupu u koju bi se skrili Ibro se šeta između gelera.
a meni to smiješno....odvalim se smijat a onda svi ostali za mnom.
nadrealna scena...
pakao od granata i rasprskavajućih metaka, Ibro koji šeta potokom i 15 likova koji umiru od smijeha.
:lol:
Lounge Act
Posts: 2210
Joined: 24/02/2011 18:21
Location: :)

#356 Re: Ratne price - ona vedrija strana

Post by Lounge Act »

da se utefterim :)
ne sjecam se ni jedne lijepe ni vedre situacije iz rata pa nemam sta napisati, vrhunac mi je bio jedan bajram sa bamijom i baklavom hehe, to nikad necu zaboraviti, i citanje djecije price o ackaru i zloji od sukrije pandze uz kandilo, ali sam se ismijala na par situacija ovdje opisanih :)

istina, tad smo se puno bolje druzili, valjda zato sto niko puno nije imao - i ko je nesto imao to je krio i svi smo bili u istoj opasnosti, a kasnije neki se obogatise, dodje dijaspora i onda se napravise razlike medju nama - neki imaju ured sve, a neki gotovo nista, zalost...
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2794
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#357 Re: Ratne price - ona vedrija strana

Post by ovo_malo_duse »

bariton wrote:Ibro.
Ibro je bio totalni pacifista.
najveći miš kojeg sam u ratu vidio.
kad počne pucnjava Ibro se sasvim izgubi, zauzme položaj fetusa i sasvim odumre.
niko ga ne dira niti šta od njega očekuje.

jednom naš vod četnička artiljerija dohvati u nekoj mračnoj šumi, u nekom potoku (jaruga među stablima)
al vukojebina, samo takva, nikad ljudska noga tu do rata nije ni kročila.
i sijevaju granate, praga štekće i bofors puca.
svi glave u zemlju nabili ko krtice.
užas!!!

ja dignem glavu i vidim... :lol:
joj... :lol: :lol: :lol:
ust'o Ibro, zapalio cigaru i junački hoda jarugom gore dole.
puk'o Ibra....osvednio se. :lol:
dok svi ostali traže minimalnu rupu u koju bi se skrili Ibro se šeta između gelera.
a meni to smiješno....odvalim se smijat a onda svi ostali za mnom.
nadrealna scena...
pakao od granata i rasprskavajućih metaka, Ibro koji šeta potokom i 15 likova koji umiru od smijeha.
:lol:
Ebote od kad nisam cuo ovu rijec...Samo se Osvedni.... :thumbup: :-) :lol: :lol:
User avatar
bariton
Posts: 216
Joined: 04/03/2013 00:18

#358 Re: Ratne price - ona vedrija strana

Post by bariton »

aldin vuk wrote:Stolac, avgust 92., linija na Basilijama. Teren tipični hercegovački krš – kamen, drača, pokoji divlji šipak i poskoci. Nema bunkera niti zaklona, a baterija minobacača tuče po nama već satima; mi se koliko-toliko sakrivamo između kamenja. To traje već čitavo jutro, i da belaj bude veći, sunce počinje žestoko da prži. U jednom momentu, ne obraćajući pažnju na eksplozije, iz kamenja se diže Beamil i izjavljuje:
“Ljudi odo ja odavlen, ubi me vrućina…”
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
:lol: :lol: :lol:


sjetih se još jedne. onako...smiješna je samo kad je priča glavni akter tj. čovjek kome se ovo dogodilo.
on je uvijek bio smrtno ozbiljan.

on je patološki mrzio pse.
nikad nisam sreo nikog ko ih je tako mrzio.

a evo i zašto.
naime na samom početku rata,kao vojnik, bio je teško ranjen u gradu i ostao je da leži na sre' ceste.
crijeva su mu se bukvalno vukla po cesti.
i sad....dok je tako ležao čekajući da neko dođe da mu pomogne odjednom se oko njega sjatio čopor kerova lutalica koji ga je okružio i počeo da laje i reži na njega.
od svih tih njegovih muka u kojima se našao još su se i ti kerovi pojavili. :)
zbog tog je strašno zamrzio pse.

kao što rekoh, nije vedra priča al sjećam se da sam se puno smijo kad ju je ovaj lik pričao jer je on to ispričao na duhovit način.
User avatar
zvrcak
Posts: 326
Joined: 06/07/2009 00:50

#359 Re: Ratne price - ona vedrija strana

Post by zvrcak »

Pricali mi, previse sam mlad :)

Na stupu negdje, i sa rodjakom u jedinici bio cigo. I jedan dan, ko eto oni ce njemu dati dvogled, jedini pravi vojni dvogled u jedinici, sa onim "parametrima" kako se vec zovu. I pokazu cigi prema gdje da gleda, uze cigo, pogleda, i samo sto je stavio na oci, baci dvogled. Svi iz jedinice pogledju u njega, kao STO BACI DVOGLED, a on sam preblijedio kaze "jebo majku ufatili me na snajpera"

Za ljude koji su bili na treskavici pitanje.
Pricao mi stari da su oni na Treskavici imali neke konje koji su im prevlacili hranu, potrepstine, i da se nekad, nije on bio tu, kad su naucili jednog konja kuda da ide da su ga pustali samog, on ode odnese hranu, ovu mu spakuju prljave stvari, on ih vrati u komandu i sve tako, nekoliko mjeseci, i kazu ljudi da se jednom prilikom povratka sa prljavim stvarima, taj konj prvo primakao nekoj litici, pogledao dole, vratio se nekoliko koraka u nazad i zatim bacio. Dali iko ima jos da potvrdi, to mi je stari pricao, a potvrdilo jos nekoliko ljudi, bas me zanima jel neko to vidio.
User avatar
smurf
Posts: 70202
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#360 Re: Ratne price - ona vedrija strana

Post by smurf »

Bas prica i ne spada u ovu temu jer su nam ti konji jako puno znacili. Dakle, nisam vidio, ali nedugo nakon tog nemilog dogadjaja sam krenuo sa svojom jedinicom prema Surdupima, lokacija da te Bog mili sacuva i zakloni. Stjencuga sto kilometara visoka, orao leti ispod nas ne'dje a mi se jos veremo. Teren vise nego nepristupacan i koristili su konje za dopremanje mts-a. Kada je suho i nekako se moze pentrati, ali kada je mokar teren isto Becki valcer, korak naprijed nazad dva. Dodjemo mi tako pod Surdupe a par dana prije toga culi tu pricu da se konj ubio i sretnemo dvojicu vojnika sa dva konja te pitamo ih da li je to istina. Ovaj jedan nam bas tako potvrdi, valjda i konju dokundisalo te odlucio da si skrati muke. Navodno je i drugi konj pokusavao ali mu nisu dali da pridje litici i kako rece taj lik da je i on oduzeo sebi zivot tako sto se zaletio prema stijeni i udario glavom u istu.
Za prvog konja sam cuo istu pricu iz vise izvora a za ovog drugog i nisam tako da ne znam koliko je istinita, ali opet kada se sjetim kakvih je sve gluposti bilo po tim vrletima nista me ne bi iznenadilo.
The BEN10
Posts: 7558
Joined: 19/09/2011 09:03

#361 Re: Ratne price - ona vedrija strana

Post by The BEN10 »

Heh, ima tih priča, a jedna ide ovako - jednom su skontali da jedan lik kada se vraća sa linije, koja je btw bila u napuštenom selu, ponese iz kuća nekih stvari: kuhinjski set, obuća, šta mu se nađe pri ruci. E sad, bilo je i 20 km kako su borci morali pješačiti od kuće do te linije jer '93-94 nije bilo goriva...
I skonta jalija kako da mu smjesti - dan pred polazak nađu nj ruksak u koji je bio smjestio stvari za ponijeti, izvade ih i umjesto toga stave kamen. Mogu zamisliti facu tog tipa kada je otvorio ruksak nakon dan pješačenja. :D :-D
Glanzer
Posts: 417
Joined: 21/10/2010 16:55
Location: Ovo bi sve trebalo oprat!

#362 Re: Ratne price - ona vedrija strana

Post by Glanzer »

Igrali ja i jaran jamba kod njega, tv upaljen sa smanjenim tonom a na njemu Haris Silajdzic nesto truni, a ispod tv upaljen radio Visoko i emitira lokalne vijesti i spiker kaze da su u selu pokraj Visokog ukradene dvije ovce, ustaje iz lezeceg polozaja jaranova nana i pita nas odakle Haris zna da su ukradene ovce :D
User avatar
_aja_
Posts: 6195
Joined: 19/09/2008 09:46

#363 Re: Ratne price - ona vedrija strana

Post by _aja_ »

Glanzer wrote:Igrali ja i jaran jamba kod njega, tv upaljen sa smanjenim tonom a na njemu Haris Silajdzic nesto truni, a ispod tv upaljen radio Visoko i emitira lokalne vijesti i spiker kaze da su u selu pokraj Visokog ukradene dvije ovce, ustaje iz lezeceg polozaja jaranova nana i pita nas odakle Haris zna da su ukradene ovce :D

:lol: :lol: :lol:
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#364 Re: Ratne price - ona vedrija strana

Post by dezurni_ucenik »

Evo ratne price jednog narkica iz Zenice.Nije bitno jel istina ili nije,procitajte u svakom slucaju.Preuzeto sa jednog facebook profila...

POČETAK

U jednoj našoj mahali živio je narkoman po imenu Libe.Taj lik je imao priliku da prije rata još u vrijeme stare Juge prošalta čitavu narko-scenu,u ona vremena što bi se reklo "od Triglava do Đevđelije".Upoznao se sa galerijom likova koji su u to vrijeme znali šta su droge i kada je ta scena bila zastupljena samo u većim gradovima tog vremena.Prošao je čuvenu Ljubljansku narko-scenu koja je tada važila za najjaču.Kako je živio nesređenim,hiperaktivnim i avanturističkim životom kako jedino takav način života može biti, potpuno je zapostavio dnevno-političke događaje koji su najavljivali krvave ratne sukobe.Nije čitao novine,nije pratio tv jer je uvijek bio u nekom narko-điru koji nije obraćao pažnju šta se dešava u dijalektici tadašnjeg rastućeg nacionalizma.Na dan prije nego što će građani izaći na ulice Sarajeva da protestuju protiv onoga što se spremalo da se desi,Libe je preko svoje sestre saznao da u Banja Luci može sebi za jeftine pare kupiti heroin.Otišao je na voz došao u Banja Luku kupio sebi 12 grama heroina,otišao kod sestre da prenoći,sutradan se zaputio prema željezničkoj stanici.Došavši na šalter rekao je službenici da mu da jednu kartu za Zenicu preko Doboja.Službenica ga je čudno pogledala i rekla "Preko Doboja?Svašta!".Ne shvatajući njenu reakciju baš najbolje Libe je uzeo kartu i sjeo u voz.Voz se zaputio prema Zenici i naravno u putu se zaustavio u Doboju.Kada je voz stao,Libe je nehajno bacio pogled prema prozoru kupea kroz koji je mogao vidjeti stanični peron koji je na Libetov užas bio pun tadašnje milicije.Prva misao koja mu je prošla kroz glavu bila je: -Ko me ošmeka mamu mu jebem?!- Znao je da mora brzo reagovati da sakrije drogu,jer mislio je da je pala neka narko veza naravno ni ne pomišljajući da bi razlog tolikog broja policajaca koji su se nalazili na staničnom peronu mogao ležati negdje drugdje.Uzeo je pakovanje sa heroinom i stavio ga u poseban džep njegove teksas-jakne,koji se nalazio ispod pazuha sa mišlju ako mu nađu drogu reće da je jaknu ukrao i da nije znao da ima taj poseban džep,jer bolje je ležati za krađu nego za drogu.Skuliran čekao je u kupeu.Čuo je kako su policajci ušli i kako otvaraju vrata drugih kupea.Nakon nekog vremena došli su i do njegovog. "Dobar dan ,dokumenta molim",reče jedan od njih.Libe im dade ličnu.Pročitavši podatke policajac reče: "Balija?" "Molim?"začuđeno ga upita Libe "Balija?"ponovi policajac "Ne razumijem?" reče Libe "MA ŠTA NE RAZUMIJEŠ MAJKU TI JEBEM"reče policajac bijesno izvadi pendrek i poče mlatiti Libeta.Libe potpuno više iznenađen konstatacijom koju je izrekao policajac nego mlaćenjem,na njega je navikao,poče razmišljati dok su ga tukli na šta je ovaj mislio kada je rekao Balija jer Libe je prvi put čuo za taj izraz tek sad.Mislio je da se tako zove možda neki narko-kartel ili tako nešto,pomislio je -a zašto me nisu pretresli?-, -mora da je jebena veza pala-.Policajci su ga prestali tući a zatim su ga grubo iznijeli iz voza i bacili ga sa stepenica vagona na pločnik,jedan od njih mu reče: "Speri tu krv sa sebe na toj česmi tu".Libe ih je poslušao.Zatim su ga uhvatili za ruke i poveli prema staničnoj zgradi.Unutra su se zaustavili ispred jednog šaltera za prodaju karata i u pitali službenicu: "Šta ćemo sa ovim?",službenica mrzovoljno reče: "Ma vodi ga Knindžama neka oni vide šta će sa njim" Libetu prva misao koja je prošla kroz glavu kad je čuo ime Knindže,je bila vezana za samurajske mačeve katane,šurikene itd.Svezali su ga konopcem za radijator u hodniku stanice i ostavili ga tu.Libetu ama baš ništa nije bilo jasno šta se dešava.Nakon nekih pola sata otvorila su se vrata nasuprot njega i iz njih je izašao lik u vojničkoj uniformi sa crvenom beretkom na glavi,priđe Libetu koji je čučao jer mu je to bio jedini položaj koji je mogao napraviti,i reče mu: "Ti si Zelena Beretka,drago mi je ja sam Crvena" i nakon toga udari Libeta vojničkom cokulom u glavu.Misao koja je prošla Libetu dok je padao u nesvijest bilo je pitanje koje je postavio sebi-ko su sad Zelene Beretke?-.



************************



MAHNITOST

Kada se Libe probudio shvatio je da više nije u hodniku stanične zgrade već u nekoj manjoj sobi koja je bila puna ljudi.Po čeličnim vratima koja su imala na sebi pravougaoni otvor,shvatio je da se nalazi u istražnom zatvoru.Osvrnuo se oko sebe da vidi ko je sve sa njim u ćeliji i zbunjeno gledao oko sebe vidjevši da sa njim leže ljudi koji nimalo nisu sličili na kriminalce.-Pa haj znaj danas se svi bave narko biznisom-pomislio je.Okrenuo se prema jednom starijem čovjeku u finom odijelu koji je sjedio pored njega i pitao ga:"Oprostite gospodine koje je vaše djelo?". Čovjek ga čudno pogleda i reče mu:"Kako misliš djelo?" Libe ga ponovo upita:"Pa mislim zbog čega ležite ovdje?" Čovjek mu ljutito odgovori:"Daj budalašu jedan ostavi me na miru nije mi ni do čega!!".Shvativši da lik u odijelu nije za razgovor Libe se nasloni na zid i ušuta.Nakon pola sata čulo se kako neko stavlja ključ u bravu čeličnih vrata i otvara ih.Na pragu je stajao policajac u razdreljenoj košulji razbarušene kose i krvavo crvenih očiju od alkohola.Podigao je ruku i počeo da broji ljude koji su bili u ćeliji.Kada je završio brojanje ponovo je zatvorio vrata i zaključao ih.Nakon nekih pola sata ili više ponovo se čulo otključavanje vrata i isti policajac je stajao na pragu i držao u rukama drvene palije. "Vas ima ovdje osamnaest a ja ovdje imam devet palija,jedni nek stanu uza zid i naslone se rukama na njega,ostali nek uzmu palije u ruke i udri!!"rekao je policajac.Ljudi su se počeli "pregrupisivati" po ćeliji.Libe je odmah krenuo na zid okrenuvši se da vidi ko će ga udarati i vidjevši da ga je dopao neki mlad momak,crvenih obraza,vjerovatno porijeklom sa nekog sela,obratio mu se tiho da ga policajac ne čuje:"He jarane mojne me jako udarati,vjerovatno ću i ja doći na red da tebe udaram,pa ono znaš mojne jako".Momak nije ničim pokazao da ga je razumio,samo ga je tupo gledao.Policajac reče:"Neka igre počnu!!".Kako je momak zamahnuo palijom odmah je udario Libeta po uhu,na šta je ovaj krenuo da psuje:"Jebem li ti majku seljačku ubiću te ko vola kad dođem na red,jebem li ti sve po spisku ubiću teeee!!!!".Nakon nekih 20 minuta koje su se Libetu činile kao vječnost,policajac reče:"Promjena serve!".Kad je Libe uzeo paliju u ruke,počeo je tako jako udarati momka da je ovaj odmah pao na zemlju onesviješten.Policajac priđe Libetu i reče:"E nemoj tako,treba nam za kasnije,ajd dobro je dokazo si se,ostavi paliju,u redu je".A zatim se policajac dohvati voki tokija i reče u njega:"Jel stigo kamion?Jest,hajd sad ću ih poslati!".Obratio se prisutnima u ćeliji:"Slušaj zaustavi palijanje,idete sad svi van da vas prebacimo u sabirni centar!!".Ovo sabirni centar policajac je rekao sa nekim jezovitim osmijehom koji Libetu nije ništa objašnjavao šta se dešava ali mu je naznačavao da sigurno nije ništa dobro.-Kakav sad sabirni centar?Garant nešto za nas narkomane-pomislio je.Izašli su van i napolju su ih potrpali u vojni kamion.Kada je vidio vojni kamion Libe pomisli-Kakve veze sad ima vojska sa ovim?I zašto mene nisu pretresli?-.-Vjerovatno će to učiniti u tom sabirnom-mislio je dalje.Nakon nekih sat i više vožnje kamion se zaustavio.I tada je zadnjem dijelu kamiona prišao bradati četnik sa ogromnom kokardom na šubari.Kada ga je Libe vidio tek tada mu nije bilo ništa jasno.



*************************************



LOGOR



Prva misao koja je prošla Libetu kroz glavu kada ga je popustio šok,bila je-U jebote,onaj trip koji sam uzeo prije dva dana ima jebene bekflešove-ali kada je osjetio bol u uhu od odarca kojeg je primio u ćeliji to ga napomenu da to ipak nije efekat LSD-a,ali onda mu pade još luđa misao-A da nije ovo ono kao Bermudski trougao i ta sranja,ja završio u prošlosti u drugom svjetskom ratu?-.Iz takvog razmišljanja ga trže glas lika koji je bio u četničkoj odori:"Balije slušajte vamo,sad ćemo vas smjestiti u ove napuštene fabričke hale,ako se budete ponašali kako treba možda vas nećemo sve pobit,ako budete pravili sranja,nema vas JESAM BIO JASAN?".Tihi mrmor napaćenih ljudi dao je potvrdan odgovor.Libe se trgnu na riječ Balija-Opet to ime,ali šta znači,ko su te Balije?-pitao se u sebi Libe.Četnik je skinuo dasku na kamionu da bi logoraši mogli sići,pri tom je držao kalašnjikov na gotovs.Kad su svi izašli iz kamiona zaputili su se prema fabričkoj hali koja je izgledala kao što izgledaju fabričke hale,uopšte ne odišući kao neko mjesto koje će biti poprište ljudske patnje.Uostalom takva mjesta vjerovatno izgledaju tako.Obično.Nikad ne biste rekli da se na jednom takvom mjestu mogu desiti takve grozote.Ali Libetu to nije ništa pomagalo da shvati situaciju u kojoj se našao.Ušli su u halu.Kada su svi bili u njoj,četnik je zaključao velika limena vrata.Ostali su u tami koja je povremeno bila razbijena bljedom poslijepodnevnom svjetlošću koja se probijala kroz pukotine u zidu.Libe je razmišljao-Odoh se prvo puknt,pa ću pitati nekog šta se ovdje dešava-.Počeo je tražiti gdje bi se mogao ušmrkat a da ne bude zent.Skužio je mjesto koje je bilo na dnu hale.Bile su to kancelarije koje su služile za evidenciju proizvodnje.Ušao je unutra,zatvorio drvena vrata i sjeo na kožnu fotelju koja se nalazila ispred ogromnog kancelarijskog stola.Iz sakrivenog džepa izvadio je paketić sa 12 grama heroina.Napravio sebi ćizu i ušmrkao.Dobrila izazvana ušmrkavanjem napravila je efekat u Libetovom mozgu praveći misao koja je odašiljala samo jednu poruku-BOLI ME K...C ZA SVE-.Kada ga je pukao finćukasti stoun Libe odluči da je vrijeme da shvati šta se ovdje dešava.Inače heroin izaziva efekat koji je jako sličan pretjeranom opijanju,kada vas alkohol odvali u onom stanju gdje se ne možete pokrenuti,jedina razlika je u tome što nemate osjećaj da želite povratiti kao što ga imate kada se napijete alkohola,ali Libe zbog adrenalina izazvanog strahom taj osjećaj dobrile je osjetio jako kratko.Bilo ga je strah.Jer sve je izgledalo jako pogrešno.Izašao je iz kancelarije.Pogledao u prostor fabričke hale.Tražio je nekog među ljudima za kojeg bi mu se učinilo da bi imao strpljenja sa njim,da mu najzad objasni ŠTA SE OVDJE DEŠAVA?????,ta misao mu je kao nož prošla kroz mozak.Skužio je jednog starog didu sa penzionerskom beretkom na glavi.Odlučio je-Da, on bi mi mogao objasniti najzad u kakvim se ja govnima u stvari nalazim-mislio je.Prišao je starom čovjeku koji je izgledao kao dide iz priča Branka Ćopića.Obratio mu se: "EE dido,slušaj me,ja nemam pojma šta se ovdje dešava,daj čoek tako ti tvoje mudrosti reci mi jesam li ja vidio četnika koji izgleda ko da je ispo iz partizanskih filmova ili sam ja poludio?". Dido mu odgovori:"Sinko,nisi ti poludio,poludili su oni". Libe ga upita:"Ko oni?" Dido mu odgovori:"Srbi sinko". Razgovor je krenuo.Dido je potanko objasnio Libetu o svemu što se dešavalo dok je on bio u narkomanskim delirijumima.O nacionalizmu,o Slobi,o Arkanu,o Karadžiću i kompaniji itd.Kada je Libe shvatio šta se u stvari dešava prva misao koja mu je prošla kroz glavu je bila-Ja imam 12 grama heroina,koliko će mi to trajati i koliko ću ja biti ovdje?



********************************************



ARKANOVCI



Prošlo je mjesec dana kako je Libe proveo u logoru.Naučio je šta je "fizička kultura". To je kada četnici dođu da isprebijaju logoraše.Ali shvatio je da postoji razlika između maltretiranja četnika koji su porijeklom iz grada i četnika koji su porijeklom sa sela.Četnici koji su porijeklom iz grada su obično bivši šaneri.Oni kad dođu obično vas samo prebiju na šanerski način,opale vas štosom,vi padnete na zemlju i onda vas našutaju nogama.Četnici koji su porijeklom sa sela obično su zarasli u bradu i kosu, kada pričaju jedva ih razumijete šta govore,uglavnom čujete mumljanje tipa..jeb vam mjku balsku..i nose kratki lanac kojim vas udaraju ne gledajući gdje udaraju.Jednog dana među logorašima se pronijela vijest da je ARMIJA BIH nešto srušila četnicima.Niko nije znao šta.Kada je pala noć Arkanovi tigrovi su došli sa picgauerom u halu.Jedan od njih je sišao sa vozila i rekao: "Balije jeste gladni?".Tihi mrmor dao je potvrdan odgovor. "Donesite onaj vešni sapun da nahranimo Balije".Par arkanovaca je sišlo sa picgauera i otišlo iz hale.Ubrzo su se vratili sa naramkom vešnog sapuna.Onaj glavni je rekao:"Balije sad ćete dobiti svako po komad,ako ne budete jeli,svaki će dobit metak u glavu".Svi su jeli šutke nakon što su Arkanovi tigrovi stavili ispred svakog logoraša po jedan sapun.Tada je onaj glavni prišao Libetu i upitao ga:"A odakle si ti burazere?". "Iz Zenice" odgovori Libe.Četniku se raširiše oči od iznenađenja i reče sučući rukave svoje uniforme:"Pa nama zeničani avione ruše".Nakon što je to rekao svi arkanovci su pogledali Libeta i krenuli prema njemu.Dok su ga tukli Libe nije osjećao bol jer se puko heroinom predosjećajući da će ovaj dan loše završiti po njega.Mislio je -Imam još gram i po,šta ću poslije?-.



**********************************************



HAVER



Libeta su ujutro probudili jaki bolovi od sinoćnje marisane koju ja fasovao i odmah je otišao u kancelariju da se ušmrka.Bližilo se vrijeme "jutarnje gimnastike" pa je i za to morao biti spreman."Jutarnja gimnastika" je podrazumijevala da četnici dođu ujutro da tuku logoraše.Libe je shvatio da je najbolje izaći prvi,jer kad ste prvi četnici vas samo prebiju,poslije kad se malo umore krenu se iživljavati,sjeći vam usne,uši,nos...Četnici su ubrzo došli otvorili vrata i logoraši su poučeni iskustvom stali u red jedan po jedan,Libe je naravno bio među prvima.Libe je izašao i stao na pragu i čekao udarac.Tada je nako kako je gledao ispod oka primjetio da ga jedan od četnika posmatra sa zanimanjem.Prišao mu je i oslovio ga :"Libe burazeru bre jesi to ti?".Libe je znao iz iskustva da ne smije dizati glave jer su im četnici zaprijetili da ako bilo ko to uradi dobiće metak u glavu bez razmišljanja.Međutim četnik ga ponovo oslovi."Libe burazeru bre digni glavu slobodno".Libe podiže glavu i vidje lice koje je bilo njemu odnekud poznato ali u ovakvoj situaciji nema teorije da bi sjetio kako mu izgleda rođena mater a kamoli neko drugi."Libe bre majka mu stara sećaš me se?" reče mu četnik "Haveru ne bih se sjetio sad kako mi izgleda diler a kamoli tebe sada ovdje" odgovori mu Libe "Pa burazeru zar se ne sećaš kad smo se rokali u venu u wc-u kina "Central" kada sam bio kod tebe?" upita ga četnik. Tada kao kroz maglu Libe se sjetio momka kojeg je jedne prilike upoznao dok je brijao Beogradskom narko-scenom i kojeg je jedne prilike ugostio kod sebe u stanu i tada se kao sjetio: "A da ti si Begejac tako smo te zvali,ti si bio onda kad smo Asimu dileru maznuli svu robu pa nas i on i milicija zaganjala,on zbog robe a milicija zato što si ti opalio drota štosom jer te zviznula dobrila od spida pa smo poslije išli da mijenjamo spid za heroin jel to?" upita Libe sa nadom da nije pogriješio. "Daaa vidiš da se sećaš" nasmija se Begejac pa ga upita sa ozbiljnim izrazom lica:"A šta ti Libe bre radiš ovde?" "Joooj haveru moj ja išo kod sestre u Banja Luku da uzmem sebi heroin i skinuše me sa voza u Doboju rekoše da sam neka zelena beretka a ja pojma nemam ni ko su ti ni šta se dešava, dido ovaj ovdje mi je ispričao nešto al ja to još nisam povezo evo osto mi još gram da vidiš usro sam se šta ću ako me kriza uhvati...." Tada se Begejac ljutitim izrazom lica okrenu svojim suborcima i obrati im se psujući:"P...A VAM MATERINA GLUPA,PIČKE JEDNE IDIOTSKE KO VAM JE REKAO DA JE OVAJ ZELENA BERETKA,BRE KAKVA ZELENA BERETKA PIZDE JEDNE ON JE NARKOMAN". Tada jedan od četnika priđe Libetu sa zabrinutim izrazom na licu i reče mu:"U burazeru pa što bre nisi rekao da si narkoman,pa pustili bi te mi odma,evo ajde sa nama da sedneš ovde za sto ima rakije,ima mesa a stiglo je i dvadeset grama belog iz Albanije prva liga oćeš da probaš?". Libe po drugi put u ovih mjesec dana nije vjerovao da mu se ovo dešava. Sjeo je za sto i izvukao ćizu kokaina dok su iza njega jaukali ostali logoraši.Begejac je sjeo takođe za sto pa mu reče:"Libe sad ću da ti ispričam šta se dešava". I sve mu je rekao o Slobi, o raspadu,o ratu,o logorima,o ratnom profiterstvu itd.Kada je završio rekao mu je:"Čuj sad ću ja preko motorole da zovnem ove tvoje da ne pucaju kad budeš prelazio na njihovu stranu pa će te oni prebaciti kući nekim UN-ovim konvojem". I tako..Libe je pušten i kad je došao na stranu gdje se nalazila Armija BiH kao što mu je Begejac i rekao prebacili su ga konvojem i do ponoći tog dana Libe je bio u svom stanu sa deset grama kokaina koji mu je Begejac dao da mu se nađe u putu. Meni je Libe ispričao ovu priču 1995 kada smo pušili roru na jednom napuštenom gradilištu u centru grada koje je trebalo da bude sportski centar ali kada je rat počeo naravno od toga nije bilo ništa pa je to mjesto postalo stjecište nas hip hopera koji smo tu dolazili motati i narkomana kao što je Libe koji su tu dolazili da se rokaju. Nakon što je završio ovu priču ja sam ga upitao da li je on iz ovog što mu se desilo izvukao neku pouku.Tada me on pogleda očima narkomanskog veterana i reče:



"Ponekad je dobro biti narkoman"


KRAJ
User avatar
de facto.
Posts: 3077
Joined: 10/07/2011 18:49
Location: ...jer me more uvik spasi,život krade,more vrati,vrime prođe,al' stoje sati.Tu san dite,to me hrani.

#365 Re: Ratne price - ona vedrija strana

Post by de facto. »

@CVIKERASH Meni je priča vrh.Sudbinski splet,kakvog nema ni u najluđim scenarijima.I stvarno bi kao što ti na početku reče.Nije važno je li istina ili nije.Mada ja vjerujem u njenu tačnost.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#366 Re: Ratne price - ona vedrija strana

Post by dezurni_ucenik »

.
Last edited by dezurni_ucenik on 03/11/2016 23:51, edited 1 time in total.
User avatar
iVar
Posts: 72
Joined: 09/03/2011 09:42
Location: Sarajevo

#367 Re: Ratne price - ona vedrija strana

Post by iVar »

zvrcak wrote:Pricali mi, previse sam mlad :)

Na stupu negdje, i sa rodjakom u jedinici bio cigo. I jedan dan, ko eto oni ce njemu dati dvogled, jedini pravi vojni dvogled u jedinici, sa onim "parametrima" kako se vec zovu. I pokazu cigi prema gdje da gleda, uze cigo, pogleda, i samo sto je stavio na oci, baci dvogled. Svi iz jedinice pogledju u njega, kao STO BACI DVOGLED, a on sam preblijedio kaze "jebo majku ufatili me na snajpera"

Za ljude koji su bili na treskavici pitanje.
Pricao mi stari da su oni na Treskavici imali neke konje koji su im prevlacili hranu, potrepstine, i da se nekad, nije on bio tu, kad su naucili jednog konja kuda da ide da su ga pustali samog, on ode odnese hranu, ovu mu spakuju prljave stvari, on ih vrati u komandu i sve tako, nekoliko mjeseci, i kazu ljudi da se jednom prilikom povratka sa prljavim stvarima, taj konj prvo primakao nekoj litici, pogledao dole, vratio se nekoliko koraka u nazad i zatim bacio. Dali iko ima jos da potvrdi, to mi je stari pricao, a potvrdilo jos nekoliko ljudi, bas me zanima jel neko to vidio.
Moj tata mi je isto ispricao za konja. Dopizdilo konju i žik niz liticu :/
User avatar
de facto.
Posts: 3077
Joined: 10/07/2011 18:49
Location: ...jer me more uvik spasi,život krade,more vrati,vrime prođe,al' stoje sati.Tu san dite,to me hrani.

#368 Re: Ratne price - ona vedrija strana

Post by de facto. »

CVIKERASH wrote:
de facto. wrote:@CVIKERASH Meni je priča vrh.Sudbinski splet,kakvog nema ni u najluđim scenarijima.I stvarno bi kao što ti na početku reče.Nije važno je li istina ili nije.Mada ja vjerujem u njenu tačnost.

Vjerujem i ja da je istinito.Mogao bi se i film snimiti po ovoj prici.A kako sam cuo,Libe je umro prije par godina od overdosea.
I to kakav film.Bio bi definitivno među našim najboljim ratnim filmovima.Do tada meni ostaje No1 Savršeni krug. :)
User avatar
Janjicar
Posts: 5443
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#369 Re: Ratne price - ona vedrija strana

Post by Janjicar »

SanskiBiser wrote:Prica, navodno istinita prica meni potvrdjena u istoj verziji od nekoliko likova sa obe strane, dakle polozaji na Grabezu, na jednoj strani 5 Korpus ARBIH, na drugoj 2. Krajiski VRS, e sad kazu imali ovi iz VRS nekog baju junacinu koji je za opkladu tokom jedne noci, prisuljao se rovovima 5. Korpusa i na stap par metara od linije ARBIH nabio rukavicu sa postavljena 3 prsta. Nije proslo par dana, na VRS liniji osvane ista ta rukavica, par metara od rova, sa istaknutim srednjakom. :D :lol:
Cuo sam slicnu pricu...

Prisunjao se nas rovu i zamijenio zastavu VRS s ARBIH i ujutro ih četo dovikivao i 'ebavo im mater a na to nasi odg. kakva ti je zastava...

Osuli čete rafal po našim sljedeca 2-3 sata al makar se nasi dobro zabavili :D
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#370 Re: Ratne price - ona vedrija strana

Post by seoBIH »

Sent from my SGH-I997 using Tapatalk 2
User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#371 Re: Ratne price - ona vedrija strana

Post by Zokipfc »

Ovo samo ima na balkanu, zestoke zajebancije za vrijeme rata :lol: :lol:

I meni je stari neke dobre fore pricao, sjutra cu ih postaviti
User avatar
bariton
Posts: 216
Joined: 04/03/2013 00:18

#372 Re: Ratne price - ona vedrija strana

Post by bariton »

Kod mene rođak sa ekipom zarobio četnika.
četnik se fakat usr'o od straha jer je mislio da će bit' likvidiran na licu mjesta.
a kod naših sve crne uniforme što je četnika dodatno uplašilo tako da je bio već skoro mrtav od straha- film mu proš'o kroz glavu (onaj što se gleda u velikom strahu).
al moj rođo reko svojima iz voda da ga niko ne dira i da će sve bit po ženevskoj konvenciji i reko četniku da se ne sekira.
niko ga nije ni dofatio, jedino mu je ovaj jedan zajebant šamar spuco al to je ništa, blagoslov vaistinu.
četnik od sveg srca skine sat sa ruke i da ga mom rođaku u znak zahvalnosti što mu je poštedio život.
četnik je uredno sproveden u zatvor i kasnije razmijenjen.

prođe rat i moj rođo ode u Modriču da kupuje za crijepove nešto.
kad tamo...na štandu radi onaj četnik što ga je moj rođo zarobio.
e sad se moj rođo usere a kako i ne bi....sve oko njega bivši neprijateljski vojnici al sad u civilu.
i četnik njega prepozna .....
i pruži mu ruku, zagrli ga i triput poljubi....ko roda rođenog.
popiju po pivu ko najbolji jarani i raziđu se svak na svoju stranu.
edara
Posts: 13
Joined: 05/07/2012 16:16

#373 Re: Ratne price - ona vedrija strana

Post by edara »

bariton wrote:Kod mene rođak sa ekipom zarobio četnika.
četnik se fakat usr'o od straha jer je mislio da će bit' likvidiran na licu mjesta.
a kod naših sve crne uniforme što je četnika dodatno uplašilo tako da je bio već skoro mrtav od straha- film mu proš'o kroz glavu (onaj što se gleda u velikom strahu).
al moj rođo reko svojima iz voda da ga niko ne dira i da će sve bit po ženevskoj konvenciji i reko četniku da se ne sekira.
niko ga nije ni dofatio, jedino mu je ovaj jedan zajebant šamar spuco al to je ništa, blagoslov vaistinu.
četnik od sveg srca skine sat sa ruke i da ga mom rođaku u znak zahvalnosti što mu je poštedio život.
četnik je uredno sproveden u zatvor i kasnije razmijenjen.

prođe rat i moj rođo ode u Modriču da kupuje za crijepove nešto.
kad tamo...na štandu radi onaj četnik što ga je moj rođo zarobio.
e sad se moj rođo usere a kako i ne bi....sve oko njega bivši neprijateljski vojnici al sad u civilu.
i četnik njega prepozna .....
i pruži mu ruku, zagrli ga i triput poljubi....ko roda rođenog.
popiju po pivu ko najbolji jarani i raziđu se svak na svoju stranu.
Jedna od boljih prica na ovoj temi :thumbup:
User avatar
de facto.
Posts: 3077
Joined: 10/07/2011 18:49
Location: ...jer me more uvik spasi,život krade,more vrati,vrime prođe,al' stoje sati.Tu san dite,to me hrani.

#374 Re: Ratne price - ona vedrija strana

Post by de facto. »

@bariton super pričica,stvarno .... :thumbup:
picaso
Posts: 6
Joined: 15/06/2013 11:52

#375 Re: Ratne price - ona vedrija strana

Post by picaso »

Prica mi jaran, proljece 95- te negdje na Majevici zauzeli jedan dio cetnicke linije. I posle puskaranja i trcanja tamo vamo, zalegli oni pod neke vocke da se malo odmore.
I tako dok su oni odmarali sena medicinska sestra poce da pjeva i igra na zemunici. Komandir joj rece, "sidji dole vidjet cete cetnici", ona njemu "sta je sta si se usro" i tako pjevanje i igranje je potrajalo jedno 15-20 minuta. Medjutim Sena se ucutjela i ko spomenik stoji na zemunici, i onako tiho zove komandira i kaze "evo cetnici se vratili gotov su nas opkolili.
A on mrtav hladan podigne pusku i kaze joj "pjevaj majku li ti tvoju zbog tebe su i dosli". :mrgreen:
Post Reply