Zasto ljudi ne citaju...

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#76

Post by tempora »

Mnogima u BiH ni dnevna stampa nije dostupna, tako da se o knjigama moze i sanjati. Mozda je studentima knjiga prioritet ili knjizevnim radnicima, koji takodjer tesko dolaze do nje, ali covjeku koji ne zivi od knjige i ima porodicu koju mora prehraniti, knjiga, ma koliko mozda o njoj i sanjao, je sporedna stvar.
Nas odnos prema knjigama, mozda se ( kazem mozda) najbolje vidjeo u ratu ili je kroz rat knjiga postala nistica, a sve ostalo materijalno dobilo prioritet.
Niti jednu od knjiga nisam zatekla u prijeratnoj kucnoj biblioteci. Ne zato sto ih je moja okolina smatrala vrijednima ocuvanja, vec valjda jer se trebalo ugrijati ili prodati nakon rata za nisticu od koje se mogu kupiti cigarete ili sl. A zasigurno to nisu cinili oni koji poznaju vrijednost knjige ili oni koji su bili u teskim situacijama pa su bili prinudjeni na takav poguban cin, vec mahom oni koji u knjigama ne vide nikakvu vrijednost osim da je na neki nacin unovce. A takvih je izgleda bilo mnogo. Kao i onih kojima je i Vijecnica samo zgrada koju je trebalo zapaliti.
Vec je receno, da novi nacin informisanja ima utjecaja na citanje knjiga.Da se vremena mijenjaju, pokazuje i porazavajuci rezultat testiranja buducih nastavnika u Holandiji-80 % njih padne na gramatici a cak 100 % na racunanju. Studenti, buduci nastavnici, smatraju da takvi rezultati nisu alarmantni, jer kako mnogi vele, danas se masovno koristi kompjuter, a isti omogucava automatsko ispravljanje gresaka.
Ova porazavajuca cinjenica, nije samo problem visokih skola vec i univerziteta. I ne samo u BiH, vec evo i u Holandiji, koja je po standardu, sistemu i skolovanju daleko ispred BiH.

Globalizam je takodjer ucinio svoje u svijetu obrazovanja. Standardno obrazovanje i dalje ima utjecaja ali od danasnjeg radnika se ne trazi samo da recimo ima univerzitetsko obrazovanje vec da posjeduje kompetentnost na vise polja.( i nerijetko je ta kompetentnost presudna) Stoga mnoge firme organizuju kojekakve kurseve ili master programe kako bi sto vise profesionalizirali svoje uposlenike i time mogli ucestvovati u svakodnevnim promjenama na poljima ekonomije.
( Sto kod nas izgleda nije rijec, jer sama cinjenica da mnogi forumasi svoje radno vrijeme provode na forumu, govori dovoljno o firmama u kojima rade i polaganju firmi na sebe i svoje uposlene-uz duzno postovanje)
Kratki kursevi ili skolovanja su u modi i dokazuju da dozivotno ucenje nije vise utopija, vec realnost koju moramo prihvatati i kojoj se moramo prilagodjavati na sve moguce nacine.

Mozda kod nas skolovanje jos uvijek ima prvenstveno misao dobivanja statusa ili prestiz-jer kako ( ako zanemarimo katastrofalno stanje u obrazovanju i krivicu drzavnog aparata za isto) drukcije objasniti armije studenata koji uglavnom uce da bi prosli ispit a ne da bi razumjeli ili utemeljili svoju buducu profesiju. Da li mi imamo visak univerzitetski obrazovanih ljudi? I kakvo je njihovo misljenje o njihovoj buducoj profesiji? Koliko njih upise fakultet da bi ga upisalo? A koliko njih uradi nesto sa svojom univerzitetskom diplomom?

Kada su upitanju zene, jos uvijek postoji jedan stav okoline da je zenina uloga njenim rodjenjem i zapecacena. A i nerijetki su komentari o prioritetima udaje i radjanja naspram skolovanja. Zene su i dalje po broju nepismenih u BiH prve na listi. Valjda i to govori dovoljno.
latinalover
Posts: 961
Joined: 29/10/2004 22:01

#77

Post by latinalover »

Pearl wrote:
debela wrote:svi spominjete kupovinu knjiga, a niko ni rijeci o bibliotekama. nismo ni prije kupovali svaku knjigu koju smo zeljeli procitati. mislim da treba obogatiti biblioteke novijim izdanjima i popularnim, izvikanim. sigurna sam da jos ima dovoljno ljudi koji vole citati ali im se ne nudi bog zna sta.
vecina biblioteka ima grozan izbor, bas zbog toga sto nemaju puno "klijenata", pa im se ne isplati.. u svakom slucaju, jadno...

otidji u svijet knjige... zadnja knjiga koju sam tamo kupio je: "MENADZER NA MAFIJASKI NACIN"
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#78

Post by safran »

tempora wrote:
Mozda kod nas skolovanje jos uvijek ima prvenstveno misao dobivanja statusa ili prestiz-jer kako ( ako zanemarimo katastrofalno stanje u obrazovanju i krivicu drzavnog aparata za isto) drukcije objasniti armije studenata koji uglavnom uce da bi prosli ispit a ne da bi razumjeli ili utemeljili svoju buducu profesiju. Da li mi imamo visak univerzitetski obrazovanih ljudi? I kakvo je njihovo misljenje o njihovoj buducoj profesiji? Koliko njih upise fakultet da bi ga upisalo? A koliko njih uradi nesto sa svojom univerzitetskom diplomom?
Kod nas visoko obrazovanje, nazalost, prvenstveno predstavlja oblik zbrinjavanja svrsenih srednjoskolaca koji bi inace povecali broj nezaposlenih na birou. Troskovi skolovanja su jos uvijek niski. Za posljedicu imamo veliki broj studenata koji studira godinama pa i vise od decenije. Mnogi od njih studiraju a da ni sami nisu sigurni sta i zasto. Visak univerzitetski obrazovanih ljudi sigurno nemamo ali zato imamo visak ljudi sa univerzitetskom diplomom. Mislim da uzroke treba traziti u nepostojanju plana ekonomskog razvoja drzave. Kad bi postojao plan po kojem glavni razvojni sektor predstavljaju npr. poljoprivreda, sumarstvo i stocarstvo onda bi mladi ljudi mogli ocekivati buducnost od studija poljoprivrede, veterine, sumarstva, tehnologije, hemije i srodnih oblasti.
User avatar
Latina
Posts: 5492
Joined: 19/08/2006 01:47
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

#79

Post by Latina »

Pearl wrote:
debela wrote:svi spominjete kupovinu knjiga, a niko ni rijeci o bibliotekama. nismo ni prije kupovali svaku knjigu koju smo zeljeli procitati. mislim da treba obogatiti biblioteke novijim izdanjima i popularnim, izvikanim. sigurna sam da jos ima dovoljno ljudi koji vole citati ali im se ne nudi bog zna sta.
vecina biblioteka ima grozan izbor, bas zbog toga sto nemaju puno "klijenata", pa im se ne isplati.. u svakom slucaju, jadno...
Ovo je pitanje tipa: 'Sta je starije - kokos ili jaje ?' Neko je spomenuo Bosnjacki Institut ( koji je bogatstvo ) i Vijecnicu ( koja ce ponovo biti isto, sto me potsjeti na pjesmu kojoj sam napisala nekad...ali o tome drugi put ), ali biblioteke mogu biti i drugacije - male, slatke, na svakom cosku, jer biblioteka treba biti svima dostupna i treba biti za 'masovnu upotrebu.'

Privatne knjizare tipa 'Baybook-a' itd. su se uspjele nametnuti kao cool, na isti nacin je moguce 'nametnuti' i mini biblioteke.

Kulturna asimilacija 'made in Bg/Zg' koju je spomenula Rania, je malo ozbiljnije pitanje.

Volim knjige & biblioteke :)
User avatar
van Basten
Posts: 7544
Joined: 21/09/2006 02:59

#80

Post by van Basten »

Naš narod ima pristojan procenat nepismenih ljudi koji ne znaju uopće čitati a kamoli da čitaju finu literaturu... moglo bi se nabrajti na hiljade razloga zašto je to tako - besparica, tradicija, nacionalizam, komunizam, šovinizam, feminizam.... al lično mislim da je samo stvar lijenosti, tj neusađenih čitalačkih navika od malih nogu... od nekoga ko je "osnovnu završio na nekom večernjem kursu" ne možemo očekivati da u 40im godinama zavoli knjigu kad nije bilo nikoga ko bi mu pokazao ljepote iste u dobu kad mu se to ureže u sjećanje (pogledati spisak naslova u divnoj temi o knjigama iz djetinjstva). Pitanje je - šta možemo očekivati od njegovog djeteta? Čemu će ga učiti? Čitanju knjige il nečemu što je njemu poznato?
žena zmaj
Posts: 138
Joined: 29/06/2006 17:25
Location: bilo kuda ima me svuda

#81

Post by žena zmaj »

Neko je rekao da cita onaj ko je navikao na citanje, i to jeste tako. Pored toga, onaj ko od kuce nosi naviku da cita, a ne iz skole, taj ce i danas citati, bez obzira na internet ili bilo sta slicno. Nema vise kucnog odgoja, pomalo izumire, isto kao i navika citanja... Nisu problem ni pare, ni internet... U biblioteku ne moras ni ici, ako ti se kod kuce knjige ne slazu uz namjestaj... Danas ljudi ne kupuju knjige ni da im se slazu uz namjestaj, a kamoli da ih citaju...
three sisters
Posts: 255
Joined: 05/11/2006 22:32

#82

Post by three sisters »

van Basten wrote:Naš narod ima pristojan procenat nepismenih ljudi koji ne znaju uopće čitati a kamoli da čitaju finu literaturu... moglo bi se nabrajti na hiljade razloga zašto je to tako - besparica, tradicija, nacionalizam, komunizam, šovinizam, feminizam.... al lično mislim da je samo stvar lijenosti, tj neusađenih čitalačkih navika od malih nogu... od nekoga ko je "osnovnu završio na nekom večernjem kursu" ne možemo očekivati da u 40im godinama zavoli knjigu kad nije bilo nikoga ko bi mu pokazao ljepote iste u dobu kad mu se to ureže u sjećanje (pogledati spisak naslova u divnoj temi o knjigama iz djetinjstva). Pitanje je - šta možemo očekivati od njegovog djeteta? Čemu će ga učiti? Čitanju knjige il nečemu što je njemu poznato?
a sad molim te objasni mi na šta si ovdje mislio? kako je feminizam mogao utjecati da ljudi budu nepismeni, ako si to stavio tek tako, zanjelo te u nabrajanju, ubuduće paži šta pišeš, epistemološki feminizam se upravo zalaže za novi tip univerziteta, koji je zapravo utopija, ali neću sad o tom pisati..
User avatar
BHG
Posts: 1684
Joined: 03/07/2006 14:12

#83

Post by BHG »

three sisters wrote:
van Basten wrote:Naš narod ima pristojan procenat nepismenih ljudi koji ne znaju uopće čitati a kamoli da čitaju finu literaturu... moglo bi se nabrajti na hiljade razloga zašto je to tako - besparica, tradicija, nacionalizam, komunizam, šovinizam, feminizam.... al lično mislim da je samo stvar lijenosti, tj neusađenih čitalačkih navika od malih nogu... od nekoga ko je "osnovnu završio na nekom večernjem kursu" ne možemo očekivati da u 40im godinama zavoli knjigu kad nije bilo nikoga ko bi mu pokazao ljepote iste u dobu kad mu se to ureže u sjećanje (pogledati spisak naslova u divnoj temi o knjigama iz djetinjstva). Pitanje je - šta možemo očekivati od njegovog djeteta? Čemu će ga učiti? Čitanju knjige il nečemu što je njemu poznato?
a sad molim te objasni mi na šta si ovdje mislio? kako je feminizam mogao utjecati da ljudi budu nepismeni, ako si to stavio tek tako, zanjelo te u nabrajanju, ubuduće paži šta pišeš, epistemološki feminizam se upravo zalaže za novi tip univerziteta, koji je zapravo utopija, ali neću sad o tom pisati..
eo belaja :D
User avatar
van Basten
Posts: 7544
Joined: 21/09/2006 02:59

#84

Post by van Basten »

jašta je...a znao sam da će tako biti :D
feminizam sam i ubacio samo da vidim koliko ko pažljivo čita šta je napisano, rekoh u nabrajilici možda prođe neopažen, al "big brother is watching us permanently" :D
Ako već treba crtati - nijedan od pobrojanih razloga u toj nabrajalici JA ne smatram razlogom, svoje razloge sam kasnije napisao (lijenost, nepostojanje čitalačke navike), a sve prije toga je zeza, banaliziranje mogućih i nemogućih uzroka koji bi nekome mogli pasti na pamet.
Kakva ti je reakcija bila na feminizam, ista takva je mogla biti i na šovinizam, i na nacionalizam, i na komunizam, i na besparicu, tradiciju...jer sve te pojave nemaju baš velike veze sa individualnom ljubavlju za knjigom, al eto nije
davor81
Posts: 16
Joined: 22/01/2007 17:59

#85

Post by davor81 »

citati danas i nije bas popularno, ali ja ne mogu da zamislim dan bez citanja knjige... medjutim, cinjenica je da su knjige pretjerano skupe a mogle bi biti jeftinije... izdavaci pokusavaju zaraditi ogromne novce umjesto da citateljima pokusaju pribliziti knjigu... npr. skoro sam kupiio Istanbul od Orhana pamuka po cijeni od 22 KM (izdanje Geopoetika)... ista ta knjiga hrvatskog izdavaca je vise nego duplo skuplja (oko 50 KM)... u trecoj knjizari gorespomenuto izdanje Geopoetike je 38 KM... ocigledno je da neko od nas zeli napraviti budale... moj savjet je, kupovati na sajmovima...
sto se tice novina i magazina, trudim se da ih ne citam jer se sve uglavnom svodi na trac i laganje... meni jedini pozitivan magazin kod nas je Start...
Post Reply