Zasto ljudi ne citaju...

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#26

Post by amrino »

Pa normalno! Nije ni cudo sto su ljudi nepismeni! Nemaju odakle da nauce i od koga da vide. Svi su nam mediji katastrofa- i el. i pisani
Ali je... mu mater pa valjda bi neko o tome trebao da povede racuna...bar na neki nacin...sve one nase "pametne" glave i intelektualci bi, bar s vremena na vrijeme, mogli bojkotovati neki medij ili emisiju..a ne trcat na svako seljacko sjelo na koje ih zovnu. Glavno je samo da se "slikaju".
User avatar
chinese_water
Posts: 1688
Joined: 26/06/2006 01:02

#27

Post by chinese_water »

amrino wrote:Pa normalno! Nije ni cudo sto su ljudi nepismeni! Nemaju odakle da nauce i od koga da vide. Svi su nam mediji katastrofa- i el. i pisani
Ali je... mu mater pa valjda bi neko o tome trebao da povede racuna...bar na neki nacin...sve one nase "pametne" glave i intelektualci bi, bar s vremena na vrijeme, mogli bojkotovati neki medij ili emisiju..a ne trcat na svako seljacko sjelo na koje ih zovnu. Glavno je samo da se "slikaju".
Da su bar fotoslikicni :D
surajaa
Posts: 603
Joined: 23/11/2006 16:07

#28

Post by surajaa »

Novinari su prica za sebe .Ne vjerujem da ce se ovdje skoro desiti da bar jedna generacija iznjedri vrhunsku plejadu novinara, kakvu smo imali nekad.

No, mene i ne cudi da su oni ovakvi kakvi jesu, da su bolji, ja bih se zabrinula. Dovoljno je samo jednom proci kroz ustanovu,koja obrazuje danasnje novinare, mozaik ce biti sklopljen i sve misterije u vezi s tim rijesene.

Studenti novinarstva na prvoj, drugoj i trecoj godini imaju predmete "Bosanskog jezika", "Stilistike", "Retorike" koje drzi prof. dr. Hanka Vajzovic i tu zenu tamo smatraju za dzelata, jer studenti na njenim ispitima padaju ko s kruske i jos se usude da pitaju kako i zasto???

Ako je elementarno poznavanje jezika i pravopisa, pisanje velikog i malog slova, razlikovanja "č" i "ć", pravilna interpunkcija... isuvise i mnogo zahtjevno od jednog studenta novinarstva, koliko je onda "bezobrazno" traziti da se poznaju glagolska vremena, pridjevi, glagoli, prilozi, a o povratnim zamjenicama i slicnom necu ni pricati.... :lol: :lol: :lol: :roll: :roll:
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#29

Post by debela »

svi spominjete kupovinu knjiga, a niko ni rijeci o bibliotekama. nismo ni prije kupovali svaku knjigu koju smo zeljeli procitati. mislim da treba obogatiti biblioteke novijim izdanjima i popularnim, izvikanim. sigurna sam da jos ima dovoljno ljudi koji vole citati ali im se ne nudi bog zna sta.
Pearl
Posts: 3402
Joined: 26/01/2006 15:08
Location: www.dobro.ba

#30

Post by Pearl »

debela wrote:svi spominjete kupovinu knjiga, a niko ni rijeci o bibliotekama. nismo ni prije kupovali svaku knjigu koju smo zeljeli procitati. mislim da treba obogatiti biblioteke novijim izdanjima i popularnim, izvikanim. sigurna sam da jos ima dovoljno ljudi koji vole citati ali im se ne nudi bog zna sta.
vecina biblioteka ima grozan izbor, bas zbog toga sto nemaju puno "klijenata", pa im se ne isplati.. u svakom slucaju, jadno...
User avatar
BHG
Posts: 1684
Joined: 03/07/2006 14:12

#31

Post by BHG »

debela wrote:svi spominjete kupovinu knjiga, a niko ni rijeci o bibliotekama. nismo ni prije kupovali svaku knjigu koju smo zeljeli procitati. mislim da treba obogatiti biblioteke novijim izdanjima i popularnim, izvikanim. sigurna sam da jos ima dovoljno ljudi koji vole citati ali im se ne nudi bog zna sta.
pa ko to jos izdvaja pare iz budzeta da se obnove biblioteke...to nije moderno :roll:
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#32

Post by debela »

e pa jebiga onda :roll:
User avatar
chinese_water
Posts: 1688
Joined: 26/06/2006 01:02

#33

Post by chinese_water »

zato je deen moderan :lol:
Pearl
Posts: 3402
Joined: 26/01/2006 15:08
Location: www.dobro.ba

#34

Post by Pearl »

chinese_water wrote:zato je deen moderan :lol:
on ne cita, a ima para i trebu za odvalit...ocam'

nije ni celo lektire citoo a svi ga postuju , jarane.. ovo ono...

citanje je za pedere...


e tako nekako kod nas funkcionise :(
User avatar
BHG
Posts: 1684
Joined: 03/07/2006 14:12

#35

Post by BHG »

debela wrote:e pa jebiga onda :roll:
pa sve dok svakodnevna neobrazovanost i nekultura bude vise smjesna nego zalosna nemozemo naprijed...sve dok se budemo smijali na nacin izrazavanja nase nepismene mase a ne upirali prstom i zgrazavali se nad njihovom nepismenoscu nece se nista promjeniti...

e sad...kako to promjeniti...i da li je uopste moguce ista napraviti po tom pitanju da stvari budu puno bolje nego sto su danas?
User avatar
kicky
Posts: 991
Joined: 08/08/2004 23:14
Location: mostar

#36

Post by kicky »

amrino wrote:
Vingo wrote:Opismenjavanje je poglavlje u obrazovanju koje bi trebalo biti zavrseno sa osnovnom skolom. Ko tu nauci - naucio je. Presmijesno bi bilo uciti kako se pise npr. negacija na faxu.....


Nikako. Ne možeš ti od djeteta od 14 godina tražiti da bude toliko opismenjeno, da tu njegov ''pismeni razvoj'' završava, pogotovo danas. Kad sam bio u gimnazjij najviše pogrešaka u pismenim zadaćama bilo je baš iz te negacije. Ljudi ne znaju. To je činjenica. Pravopisi nam se mjenjaju svake godine, ljudi koje zanima nešto drugo kontaju - šta će meni to. Po meni je to jedan od većih problem našeg obrazovnoh sistema, uz one koji su više politički.
User avatar
chinese_water
Posts: 1688
Joined: 26/06/2006 01:02

#37

Post by chinese_water »

Pearl wrote:
chinese_water wrote:zato je deen moderan :lol:
on ne cita, a ima para i trebu za odvalit...ocam'

nije ni celo lektire citoo a svi ga postuju , jarane.. ovo ono...

citanje je za pedere...


e tako nekako kod nas funkcionise :(
ima trebu za odvalit krampom ocam'
a taj ovo-ono :D ja vise postujem esada kirlica
barem kod nas nikad nije bilo puno pedera :D
User avatar
Rania
Posts: 395
Joined: 09/10/2006 11:40
Location: Sarajevo

#38

Post by Rania »

Ja licno jako volim da citam i trosim dosta novca na knjige ali sigurno zato sto su mi rijesena neka osnovna egzistencijalna pitanja. Da brinem o tome kako cu sutra prehraniti dijete knjige mi sigurno, bez obzira koliko ih volim, ne bi bile ni na kraj pameti.

Jako me zalosti sto je fond knjiga u bibliotekama jako star i sto nema novih izdanja. Posebno mi je zao sto nam mlade generacije koje od malena trebamo uciti da zavole knjigu ne mogu u biblioteci iznajmiti slikovnice i knjige novijih izdanja, modernih sadrzaja a koje bi u isto vrijeme bile i edukativne a i zabavne. U nasim djecijim bibliotekama se nalaze stare ofucane knjige koje maloj djeci ne djeluju nimalo privlacno. Preovladavaju obavezne lektire (neko ih vec pomenu) koje su posebna tema razgovora. Sama selekcija knjiga za djeciju lektiru treba biti revidirana iz korjena i prilagodjena uzrastu. Djetetu koje je procitalo prvih sest Harry Pottera knjiga tipa Grgine pustolovine ne moze nikako biti interesantna.

Osim toga rastuzuje me cinjenica da imamo jako malo nasih izdanja na bosanskom jeziku. Sto se ljudi koji kupuju knjigu a nesto su pliceg dzepa (a posebno njihova djeca) odlucuju za srpska ekavska izdanja. Cinjenica je da ja, ukoliko svoje dijete ne zelim uciti ni srpski ni ekavski, moram platiti duplo vecu cijenu da bih kupila (ne bosansko) nego hrvatsko izdanje na ijekavici. Bosanskog izdanje date knjige nema :-(

Mislim da nasa vlast treba jednostavno vise da izdvaja za kulturu, da obogatimo biblioteke novim i savremenim izdanjima, da razmisljamo o jeziku kojem ucimo djecu, da promoviramo i pomazemo domace izdavastvo. Da su jednostavno izdanja na bosanskom jeziku subvencionirana od strane nadleznih ministarstava tako da se izdavacima isplati raditi na ovako malom trzistu.

Imam jos puno toga reci na ovu temu ali cu se suzdrzati :roll:
User avatar
black
Posts: 17168
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#39

Post by black »

najpopularnija internet stranica medju skolarcima je lektirice.com..malo ko da procita lektiru vec skidaju gotove referate i to im prolazi u skoli sto je donekle pokazatelj i kakav je nastavni kadar..itd. itd. cini mi se da vise nema djece koja citaju i skupljaju stripove....
User avatar
BHG
Posts: 1684
Joined: 03/07/2006 14:12

#40

Post by BHG »

da bar citaju stripove... :roll:
User avatar
black
Posts: 17168
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#41

Post by black »

BHG wrote:da bar citaju stripove... :roll:
to sam i ja davno rekao.. :-)
Wednesday
Posts: 362
Joined: 24/12/2006 22:00
Location: Sarajevo

#42

Post by Wednesday »

ma, definitivno mi je najgore kada mi dode profesor, i kaze, npr.: "ne mere to tako", "iziđi otale" , "ja sam njiha vidila u gradu"... stvarno sramota!
ili profesorica koja ima pogresan naglasak na svakoj trecoj rijeci!
strava i uzas pomjesano :( :angry: :angry: :angry:
User avatar
chinese_water
Posts: 1688
Joined: 26/06/2006 01:02

#43

Post by chinese_water »

Wednesday wrote:ma, definitivno mi je najgore kada mi dode profesor, i kaze, npr.: "ne mere to tako", "iziđi otale" , "ja sam njiha vidila u gradu"... stvarno sramota!
ili profesorica koja ima pogresan naglasak na svakoj trecoj rijeci!
strava i uzas pomjesano :( :angry: :angry: :angry:
ihhh kad vam profesor bosanskog kaze , "zajmit cu vas po dnevniku" :D :D
User avatar
kicky
Posts: 991
Joined: 08/08/2004 23:14
Location: mostar

#44

Post by kicky »

Wednesday wrote:ma, definitivno mi je najgore kada mi dode profesor, i kaze, npr.: "ne mere to tako", "iziđi otale" , "ja sam njiha vidila u gradu"... stvarno sramota!
ili profesorica koja ima pogresan naglasak na svakoj trecoj rijeci!
strava i uzas pomjesano :( :angry: :angry: :angry:
straaaašno :( :(
freak_with_a_laptop
Posts: 1024
Joined: 12/10/2006 13:01
Location: Kifino selo

#45

Post by freak_with_a_laptop »

Ne bi tvrdila da je iskljucivo nastavni kadar odgovoran za nacitanost djece - mislim da i roditelji igraju bitnu ulogu. Po mom misljenju, roditelji imaju cak i vecu odgovornost. Mozda je kod mene neka vrsta prirodnog afiniteta ali su takodjer i moji roditelji nastojali i trudili se da bi zavolila knjizevnost. Imali smo ogroman broj knjiga u kuci i stime su mi olaksali pristup tom hobiju. Groznica me hvata kad vidim danasnji odgoj djece, gdje se TV zloupotrebljava kao baby-sitter, a dvije knjige shund-literature sluze kao ukras u vitrini :oops:
bila u halila
Posts: 75
Joined: 27/12/2006 18:22

#46

Post by bila u halila »

Nekada se čitalo sporije, temeljitije i moglo se razmišljati o pročitanom. Zato smo i pamtili ono što smo pročitali.

Danas su konkurencija knjigama stotine TV kanala, videoteke, igrice, mp3, hiljade radio programa i naravno Internet. Surfamo od medija do medija, nemam strpljenja odgledati, saslušati, pročitati do kraja... simultano gledamo nekoliko kanala i usput forumašimo. Pa gdje je tu nekadašnje spokojstvo naslonjača, dekice i knjige.

Knjiga je postala luksuz, ali ne toliko zbog cijene, već zbog vremena koje neko mora uložioti u čitanje.

VOLIM KNJIGE :)
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#47

Post by safran »

amrino wrote:
BHG wrote:meni recimo nije jasno sto na vecini fakulteta nema bosanskog jezika i knjizevnosti u planu i programu....samim tim sav buduci fakultetski obrazovani kadar je i ce biti uskracen za odredjenu dozu pismenosti i ostace bez razvijene svjesti o citanju literature....
:thumbup:

To ni meni nije jasno nikako!
Rezultat- imamo doktore koji su totalno nepismeni..sto je totalno suludo!!! Zijanila sam se kada sam vidjela da pravopis ne utice na ocjene iz pismenih radova. Bibno je sta napises a ne kako- Kakve gluposti!!!
Pod hitno uvesti bosanski jezik na svaki fakultet i to za svaku godinu!
Hm, zavrsila sam fakultet koji se oslanja na prirodne nauke i na prvoj godini smo imali sh-hs, 2+2. Vjerujte mi na rijec - cist gubitak vremena. Donekle se slazem sa Vingom, fakultet nije mjesto gdje se trebas opismeniti ili razviti ljubav prema pisanoj rijeci. Medutim, ja bih njenu granicu opismenjavanja ipak pomjerila na srednju skolu.

Sto se fakulteta tice, mislim da prijemni ispit na svim fakultetima obavezno mora ukljucivati maternji jezik, osnove racunanja i engleski jezik, a i malo "poznavanja rada na racunaru" ne bi bilo na odmet. A ovako ...... Sjecam se da je jedne godine prof. Vockic na Zurnalistici bila totalno zbunjena - student napisao tačno odgovore na pitanja ali pravopis duplo golo. Obratila se Nastavno-naučnom vijecu koje joj saopsti da je student vec polozio pravopis u okviru drugog predmeta i da ona treba samo ocijeniti znanje iz Komunikologije. Uzas - u stvari, bas onako depresivno.
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#48

Post by safran »

bila u halila wrote:Nekada se čitalo sporije, temeljitije i moglo se razmišljati o pročitanom. Zato smo i pamtili ono što smo pročitali.

Danas su konkurencija knjigama stotine TV kanala, videoteke, igrice, mp3, hiljade radio programa i naravno Internet. Surfamo od medija do medija, nemam strpljenja odgledati, saslušati, pročitati do kraja... simultano gledamo nekoliko kanala i usput forumašimo. Pa gdje je tu nekadašnje spokojstvo naslonjača, dekice i knjige.

Knjiga je postala luksuz, ali ne toliko zbog cijene, već zbog vremena koje neko mora uložioti u čitanje.

VOLIM KNJIGE :)
Rekla bih - odlično sumirano .... Najgore od svega - mogu se prepoznati ... knjige citam, ali kako ih citam ....
User avatar
pike
Posts: 921
Joined: 02/12/2004 05:21
Location: Canada

#49

Post by pike »

amrino wrote:
Vingo wrote:Opismenjavanje je poglavlje u obrazovanju koje bi trebalo biti zavrseno sa osnovnom skolom. Ko tu nauci - naucio je. Presmijesno bi bilo uciti kako se pise npr. negacija na faxu.....
Ne slazem se...meni je presmjesno ovo sad. Zavrsi neko medicinu a koristi se izrazima tipa "sta stajis tu?"..ustvari nije smijesno- nego zalosno!
Vi bi uz sve silne predmete anatomija, fiziologija, atropologija, biohemija, radiologija itd... jos dodali studentima medicine Bosanski. Pa oni imaju mali milion strucnih predmeta, a sve tezi od tezeg.

Pa to nigdje nema da se uci jezik na fakultetu ili koledzu. Evo na primjer ja u Kanadi (koja usput ima veoma visoku stopu obrazovanja) nemam engleski jezik na fakultetu niti ga ima iko ko je student zdravstva.

Preduvjet za fakultet i koledz je dobar prosijek iz Engleskog i tu se prica zavrsava. Sve se to trebalo nauciti u toku 12 godina skolovanja u osnovnoj i srednjoj skoli. Realno nepismeni ljudi se ne primaju na faks ili neko ko ne zna citat iz ociglednih razloga.

Ja racimo vise volim citat strucne radove nego recimo Sekspira.
_STOKA_OD_OKA
Posts: 270
Joined: 02/09/2006 22:09
Location: Hotonj, Sarajevo
Contact:

#50 Re: Zasto ljudi ne citaju...

Post by _STOKA_OD_OKA »

BHG wrote:zbog cega takav pad u interesovanju da se nesto novo procita, nauci...manjak vremena zbog "silnih" obaveza, dostupnost interneta, generalna nezainteresovanost (jer sve sto treba da znamo preprica se na dnevnim kafama)...u cemu je problem...sta vi mislite...
eto ti odgovora
Post Reply