Omiljeni književni lik?

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#51

Post by Hierarchia »

Jimmy_The_Saint wrote:Džejson Taverner iz Tecite suze moje, reče policajac Filipa K. Dika.

Ostap Bender u Iljfa i Petrova.

Winston Smith - 1984.

Javor Mraz - Legija stranaca od Gorana Tribusona.

Nenadjebivi vojnik Švejk: "Pokorno javljam da sam tu!"

Daniel Smyricki, alter ego Jožefa Škvoreckog u skoro pa svim mu djelima.

Za gender-balance svakako je nenadmašna Mrguda kod Petra Kočića.

A kad smo već kod Petra Kočića, Simeun Đak je laf mada meni nekako više basta "onaj iza kace". I Mračajski proto.

Kako se zvao onaj gazija-luzer što čuva kadiju, kod Meše u Derviš i smrt? Baš je 'nako, realan lik. Do boli. Nije da ga zato volim, al' baš je pogođen.
Eh, Jimmy, bas ti je podugacka lista. Neodlucnost ili nesto drugo? :D Ne mogu svi biti na prvom mjestu. Daj nam po nekom kriteriju ovo poredaj. ...
Vingo
Posts: 3912
Joined: 11/03/2003 00:00

#52

Post by Vingo »

Nekako sam lakse mogla da volim likove iz knjiga kad sam bila dijete....
Dakle Kapetan Nemo :)
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#53

Post by Hierarchia »

Vingo wrote:Nekako sam lakse mogla da volim likove iz knjiga kad sam bila dijete....
Dakle Kapetan Nemo :)
Ja sam ga se uvijek bojala jer mi je djelovao kao misteriozan i tih. Ne znam zasto je to bilo tako... Vjerovatno postoji neko psihoanaliticko pojasnjenje.
three sisters
Posts: 255
Joined: 05/11/2006 22:32

#54

Post by three sisters »

ubjedljivo knez miškin :-D nakon njega raskoljnikov, hamlet i na neki način faust, ali geteov..
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#55

Post by Jimmy_The_Saint »

Jimmy_The_Saint wrote:
'Oćeš hijerarhiju, vidim ja. To je kao kad pitate majku koje joj je dete draže :D

Kad bih morao da biram, ako "omiljenost" shvatimo kao čisto subjektivan i sentimentalan izbor:

1. Daniel Smyricki, alter ego Jožefa Škvoreckog u skoro pa svim mu djelima.

Škvorecky je iz one priče o piscima koji "cio život pišu jednu knjigu". Domaštana autobiografija, pomalo poigravanja s licem i perspektivom iz djela u djelo, ali uvijek je tu humor, obično crn, tiha melankolija koja se između redova provlači do kostiju, mali životi smrtnika, pozadina "velike priče", razotkrivanje svih oblandi društvene konvencije... Kukavice, Bas-saksafon, Mirakl... Nenadjebivi Oklopni bataljon... Pričice o slavenskim bonvivanima, kotačićima povijesti na stranputici... Prepoznajem sebe i nas u tome.

2. Winston Smith - 1984. Malo drukčija postavka nego kod Škvoreckog: svijet bez humora, u tome je možda najveći užas Orwellove antiutopije. Pisac nas uspješno, trileraški, nafurava cijelo vrijeme na heroizam Winstona, katarzu, borbu protiv sistema, na postojanje podzemne alternative... A onda složi antiklimaks, najgorči i najbrutalniji: nema individue, nema otpora, ne postoji ništa u ljudskom biću što se ne može slomiti u žrvnju totalitarnog sistema. "Volio je Velikog Brata". Svi smo mi Winston Smith. Al' eto, još me nisu slomili, stoga nek' bude drugo mjesto.


3. Nenadjebivi vojnik Švejk: "Pokorno javljam da sam tu!"
Ko se kroz svih hiljadinjak stranica nije držao za stomak, ne zna o čemu pričam, stoga nek' požuri i ne žali para, knjigu valja imat' u kući.


4. Ostap Bender u Iljfa i Petrova. Kralj prevaranata, arhetipski šibicar. Besmrtni Ostap je prodao Vijećnicu teksašanima. Ostap i dan-danas krstari bespućima Tranzicistana od Kipra do Baltika pod geslom "Benzin vaš, ideje naše", prodaje Cosmodisk, HerbaLife, Praška Praškovića, kineske kišobrane od nula maraka, TV bingo... Ostap je kadar u trenutku biti na hiljadama mjesta, govori sve jezike s poleđine vašeg deterdženta... Mi smo Ostapovi, Ostap je naš!

Ostali su Ostali, nekonstitutivno i mimo hijerarhije, što ih barem meni ne čini manje bitnim.

Za gender-balance svakako je nenadmašna Mrguda kod Petra Kočića. Ruralno-rustikalna romansa, nezaboravna poluhoror scena kad Mrguda čakijom zasiječe rukicu, i voljenome Miki daje krv u maramici, "uzmi duše"... Treba luda k'o struja, rekli bismo danas, ne? Kočić jeste mislio srpstvo, ali je osjećao Bosnu, i kao rijetko ko prodro u srž ovdašnjeg svijeta - Simeun Đak, miles gloriosus, ko ne zna bar jednog takvog? Ko barem jednom nije nastupio tako, (s)lažući priču za fić rakije?


Javor Mraz - Legija stranaca od Gorana Tribusona. CONTAINS SPOILERS. Najozbiljniji zajebant, jedini koji dječačke snove odnese bestraga u pustinju i prašumu pod trikolorom... Potresan kraj jedne zapravo više vesele nego gorke tinejdžerske pričice.


Oblast SF:
Džejson Taverner iz Tecite suze moje, reče policajac Filipa K. Dika.

Nemam potrebe komentirati. SF mi je intimno broj 1, barem je dugo bio.

Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#56

Post by Hierarchia »

Jimmy_The_Saint wrote:
Jimmy_The_Saint wrote:
'Oćeš hijerarhiju, vidim ja. To je kao kad pitate majku koje joj je dete draže :D

Kad bih morao da biram, ako "omiljenost" shvatimo kao čisto subjektivan i sentimentalan izbor:

1. Daniel Smyricki, alter ego Jožefa Škvoreckog u skoro pa svim mu djelima.

Škvorecky je iz one priče o piscima koji "cio život pišu jednu knjigu". Domaštana autobiografija, pomalo poigravanja s licem i perspektivom iz djela u djelo, ali uvijek je tu humor, obično crn, tiha melankolija koja se između redova provlači do kostiju, mali životi smrtnika, pozadina "velike priče", razotkrivanje svih oblandi društvene konvencije... Kukavice, Bas-saksafon, Mirakl... Nenadjebivi Oklopni bataljon... Pričice o slavenskim bonvivanima, kotačićima povijesti na stranputici... Prepoznajem sebe i nas u tome.

2. Winston Smith - 1984. Malo drukčija postavka nego kod Škvoreckog: svijet bez humora, u tome je možda najveći užas Orwellove antiutopije. Pisac nas uspješno, trileraški, nafurava cijelo vrijeme na heroizam Winstona, katarzu, borbu protiv sistema, na postojanje podzemne alternative... A onda složi antiklimaks, najgorči i najbrutalniji: nema individue, nema otpora, ne postoji ništa u ljudskom biću što se ne može slomiti u žrvnju totalitarnog sistema. "Volio je Velikog Brata". Svi smo mi Winston Smith. Al' eto, još me nisu slomili, stoga nek' bude drugo mjesto.


3. Nenadjebivi vojnik Švejk: "Pokorno javljam da sam tu!"
Ko se kroz svih hiljadinjak stranica nije držao za stomak, ne zna o čemu pričam, stoga nek' požuri i ne žali para, knjigu valja imat' u kući.


4. Ostap Bender u Iljfa i Petrova. Kralj prevaranata, arhetipski šibicar. Besmrtni Ostap je prodao Vijećnicu teksašanima. Ostap i dan-danas krstari bespućima Tranzicistana od Kipra do Baltika pod geslom "Benzin vaš, ideje naše", prodaje Cosmodisk, HerbaLife, Praška Praškovića, kineske kišobrane od nula maraka, TV bingo... Ostap je kadar u trenutku biti na hiljadama mjesta, govori sve jezike s poleđine vašeg deterdženta... Mi smo Ostapovi, Ostap je naš!

Ostali su Ostali, nekonstitutivno i mimo hijerarhije, što ih barem meni ne čini manje bitnim.

Za gender-balance svakako je nenadmašna Mrguda kod Petra Kočića. Ruralno-rustikalna romansa, nezaboravna poluhoror scena kad Mrguda čakijom zasiječe rukicu, i voljenome Miki daje krv u maramici, "uzmi duše"... Treba luda k'o struja, rekli bismo danas, ne? Kočić jeste mislio srpstvo, ali je osjećao Bosnu, i kao rijetko ko prodro u srž ovdašnjeg svijeta - Simeun Đak, miles gloriosus, ko ne zna bar jednog takvog? Ko barem jednom nije nastupio tako, (s)lažući priču za fić rakije?


Javor Mraz - Legija stranaca od Gorana Tribusona. CONTAINS SPOILERS. Najozbiljniji zajebant, jedini koji dječačke snove odnese bestraga u pustinju i prašumu pod trikolorom... Potresan kraj jedne zapravo više vesele nego gorke tinejdžerske pričice.


Oblast SF:
Džejson Taverner iz Tecite suze moje, reče policajac Filipa K. Dika.

Nemam potrebe komentirati. SF mi je intimno broj 1, barem je dugo bio.

Vise nego zadovoljavajuce. :D
User avatar
shana_majka
Posts: 2349
Joined: 25/10/2006 03:34

#57

Post by shana_majka »

.
Last edited by shana_majka on 10/12/2008 23:26, edited 1 time in total.
neupucena
Posts: 623
Joined: 05/06/2006 16:03
Location: Livada na kojoj krave zadovoljno pasu travu
Contact:

#58

Post by neupucena »

SteficaCvek wrote:
horns&drums wrote:
SteficaCvek wrote:Srefica Cvek (zamisli!) - najkul iz nase knjizevnosti.
Stefica nije knjizevnost no razmem ak si se palila(o)na nju i njen lik :D:D:D:D
nego sta je ako nije lik iz knjizevnosti?
Ne znam sta je slucaj kod H&D ali mnogo ljudi nije nikada culo za taj roman Dubravke Ugresic.
Nancy Drew
Posts: 1926
Joined: 06/09/2006 12:43
Location: sarajevo

#59

Post by Nancy Drew »

...
Last edited by Nancy Drew on 09/02/2009 09:56, edited 1 time in total.
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#60

Post by Hierarchia »

neupucena wrote:
SteficaCvek wrote:
horns&drums wrote: Stefica nije knjizevnost no razmem ak si se palila(o)na nju i njen lik :D:D:D:D
nego sta je ako nije lik iz knjizevnosti?
Ne znam sta je slucaj kod H&D ali mnogo ljudi nije nikada culo za taj roman Dubravke Ugresic.
Mozda su ljudi vecinom pogledali film pa kontaju da je to lik iz filma.
neupucena
Posts: 623
Joined: 05/06/2006 16:03
Location: Livada na kojoj krave zadovoljno pasu travu
Contact:

#61

Post by neupucena »

Hierarchia wrote:Mozda su ljudi vecinom pogledali film pa kontaju da je to lik iz filma.
Pa to i jeste to uglavnom.
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#62

Post by Jimmy_The_Saint »

Razvodniste temu, k vragu i Štefica i Dubravka.
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#63

Post by Hierarchia »

Jimmy_The_Saint wrote:Razvodniste temu, k vragu i Štefica i Dubravka.
:D :-) :D :-) :D Necemo vise ni slovca.
neupucena
Posts: 623
Joined: 05/06/2006 16:03
Location: Livada na kojoj krave zadovoljno pasu travu
Contact:

#64

Post by neupucena »

Jimmy_The_Saint wrote:Razvodniste temu, k vragu i Štefica i Dubravka.
Jesi li za caj? :)
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#65

Post by Jimmy_The_Saint »

Čaj? Ne znam šta b' reko, nije moja šolja :lol:

Kahva, eKspreso, radije.
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#66

Post by Hierarchia »

Jimmy_The_Saint wrote:Čaj? Ne znam šta b' reko, nije moja šolja :lol:

Kahva, eKspreso, radije.
Al' mu je malo razvodni, Neupucena... :-)
monolog
Posts: 186
Joined: 13/09/2005 08:20

#67

Post by monolog »

PITARKA_SA wrote:
Shoshana wrote:
PITARKA_SA wrote:bez razmisljanja Adrian Mole :D
mozda se i u nekim segmentima ,mogu poistovjetiti sa njim...ko zna... :D
:thumbup:

Gdje ovo izvuce :lol: Osmijeh mi se razvukao preko lica pri samoj pomisli :lol: :lol:
ma covjek je kralj,tito... :D
mislim,da sam "tajni dnevnik Adriana Molea"procitala jedno ..52565868 hiljada puta :D :D
i svaki put,sam se divila njegovom nacinu razmisljanja,postupcima.... :D
jednostavno je tito i partija :D
Pitarko draga, gdje me nadje, Adrian Mole mi je bio junak djetinjstva :-) :D Osim u Kapucino Godinama. Tu je malo dosadan.
Mene je zacudilo kad sam poslije citanja knjiga (285763576 put) vidio da ga je napisala ZENA!

Faust je spomenut par puta, a ja cu na listu dodati bratica mu Vertera :D (U skladu sa "mojim" temama).

Inace svidio mi se i Khaled Husseini u The Kite Runneru... Strava.
neupucena
Posts: 623
Joined: 05/06/2006 16:03
Location: Livada na kojoj krave zadovoljno pasu travu
Contact:

#68

Post by neupucena »

Hierarchia wrote:
Jimmy_The_Saint wrote:Čaj? Ne znam šta b' reko, nije moja šolja :lol:

Kahva, eKspreso, radije.
Al' mu je malo razvodni, Neupucena... :-)
Necu. Ne smijem. Nisam spremna odgovarati za posljedice caja od kafe :) Jedan kraci moze
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#69

Post by Jimmy_The_Saint »

Kahva razvodnjena... To samo u određenim brđanskim zajednicama gdje je do kahve svojedobno bilo poteško doći, može nešto značiti.

:-)
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#70

Post by Hierarchia »

Jimmy_The_Saint wrote:Kahva razvodnjena... To samo u određenim brđanskim zajednicama gdje je do kahve svojedobno bilo poteško doći, može nešto značiti.

:-)
:? Isto koliko i "razvodnjavanje" teme "najknjizevnilik" pricom o Stefici. :D
Btw. ja redovno razvodnjavam kafu gostima. Imam svoje razloge.
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#71

Post by Jimmy_The_Saint »

Hierarchia wrote:
Jimmy_The_Saint wrote:Kahva razvodnjena... To samo u određenim brđanskim zajednicama gdje je do kahve svojedobno bilo poteško doći, može nešto značiti.

:-)
:? Isto koliko i "razvodnjavanje" teme "najknjizevnilik" pricom o Stefici. :D
Btw. ja redovno razvodnjavam kafu gostima. Imam svoje razloge.
Izvorno, tzv. kahva "puca" nastala je kao posljedica neimaštine u brdima BiH. Eventualno, poneko to tako pije iz zdravstvenih motiva, da herc odmori. A ti? Imaš nešto protiv gostiju?


PS. Evo razvodnismo skroz, mea culpa.
Sogan
Posts: 1421
Joined: 29/10/2006 02:46
Location: Centar za socijalnu skrb Kraljevine Svedske

#72

Post by Sogan »

U svojstvu borca za afirmaciju Simpsonsa u sve postojece grane umjetnosti, stoicki tvrdim da manuskripte pomenutog crtica samom svojom egzistencijom forsiraju granice knjizevnosti te kvalifikuju Homera za globalno najdrazeg lika u vascjeloj povjesti knjizevnosti! :D
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#73

Post by Hierarchia »

Jimmy_The_Saint wrote:
Hierarchia wrote:
Jimmy_The_Saint wrote:Kahva razvodnjena... To samo u određenim brđanskim zajednicama gdje je do kahve svojedobno bilo poteško doći, može nešto značiti.

:-)
:? Isto koliko i "razvodnjavanje" teme "najknjizevnilik" pricom o Stefici. :D
Btw. ja redovno razvodnjavam kafu gostima. Imam svoje razloge.
Izvorno, tzv. kahva "puca" nastala je kao posljedica neimaštine u brdima BiH. Eventualno, poneko to tako pije iz zdravstvenih motiva, da herc odmori. A ti? Imaš nešto protiv gostiju?


PS. Evo razvodnismo skroz, mea culpa.
Pa to ti je i bila namjera, priznaj. :D Ako cemo o kafi, to ce zahtijevati pokretanje nove teme. Za "moje razloge" treba malo vise prostora. Ne, nemam nista protiv gostiju. U stanu mi je uvijek promet.

Gdje se kaze to "puca"? U kojim dijelovima Bosne?
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#74

Post by Jimmy_The_Saint »

Sogan wrote:U svojstvu borca za afirmaciju Simpsonsa u sve postojece grane umjetnosti, stoicki tvrdim da manuskripte pomenutog crtica samom svojom egzistencijom forsiraju granice knjizevnosti te kvalifikuju Homera za globalno najdrazeg lika u vascjeloj povjesti knjizevnosti! :D
Ako baš hoćeš da obrazložiš takvu tezu, nužno je raspolagati kategorijalnim aparatom malo svrsishodnijim od naslijepo otvaranog Klaića i/li Vujaklije.
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#75

Post by Hierarchia »

Sogan wrote:U svojstvu borca za afirmaciju Simpsonsa u sve postojece grane umjetnosti, stoicki tvrdim da manuskripte pomenutog crtica samom svojom egzistencijom forsiraju granice knjizevnosti te kvalifikuju Homera za globalno najdrazeg lika u vascjeloj povjesti knjizevnosti! :D
Strip spada u medijsku kulturu jer se koristi slikom vise nego rijecju. A bas si se fino zaletio... :D
Post Reply