Citati koje bi podijelili s drugima

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
Lost_Found
Posts: 999
Joined: 31/08/2014 19:09
Location: Sarajevo

#7326 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by Lost_Found »

Anestezija wrote: 20/01/2020 21:31 Samo ti i niko vise Amela
Livnjak Omer
Najjaci citat. :thumbup: fix realno :mrgreen:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#7327 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by ExNihilo »

Prozborio je Mutevelija: Braćo, ako treba da poginete, poginite kao muslimani.

Na to je Selva, drzak kakav jeste, a malo i pripit, dobacio: Haj i ti s nama pa pogini ko musliman.

Šuti, ba, Selva, ispod glasa dobacismo Damir i ja. Znajući Selvu, belaj je moguć u svakom trenutku i na svakom mjestu. Neću, Selvedine mi, da šutim.

Mutevelija: Vi znate da bih ja najradije sa vama ali ne mogu, te podiže štaku u zrak da nas napomene, kao da mi ne znamo kad je i kako ranjen. Selva je nastavio dobacivati, mi se malo smijali i šprdali, a Mutevelija brzo priveo priču kraju, vidno razočaran jer mu se nije primio vaz.

Nakon toga, on je otišao svojoj kući, a mi kroz tunel na Igman.
User avatar
DeNiro
Posts: 10558
Joined: 12/03/2007 10:31

#7328 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by DeNiro »

Jedino u mojim očima postaješ savršenstvo

MS
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4384
Joined: 01/05/2010 19:03

#7329 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by Digla_da_kreci »

...
Last edited by Digla_da_kreci on 17/10/2020 03:28, edited 1 time in total.
User avatar
GOT
Posts: 3344
Joined: 30/04/2016 12:10

#7330 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by GOT »

"Ispričali smo ramenima i rukama nešto što u prevodu na disanje znači: ljubav".
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#7331 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by riverflow »

The day my mother died I wrote in my journal, "A serious misfortune of my life has arrived." I suffered for more than one year after the passing away of my mother. But one night, in the highlands of Vietnam, I was sleeping in the hut in my hermitage. I dreamed of my mother. I saw myself sitting with her, and we were having a wonderful talk. She looked young and beautiful, her hair flowing down. It was so pleasant to sit there and talk to her as if she had never died. When I woke up it was about two in the morning, and I felt very strongly that I had never lost my mother. The impression that my mother was still with me was very clear. I understood then that the idea of having lost my mother was just an idea. It was obvious in that moment that my mother is always alive in me.

I opened the door and went outside. The entire hillside was bathed in moonlight. It was a hill covered with tea plants, and my hut was set behind the temple halfway up. Walking slowly in the moonlight through the rows of tea plants, I noticed my mother was still with me. She was the moonlight caressing me as she had done so often, very tender, very sweet... wonderful! Each time my feet touched the earth I knew my mother was there with me. I knew this body was not mine but a living continuation of my mother and my father and my grandparents and great-grandparents. Of all my ancestors. Those feet that I saw as "my" feet were actually "our" feet. Together my mother and I were leaving footprints in the damp soil.

From that moment on, the idea that I had lost my mother no longer existed. All I had to do was look at the palm of my hand, feel the breeze on my face or the earth under my feet to remember that my mother is always with me, available at any time.

- Thich Nhat Hanh, in "No Death, No Fear”.
broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#7332 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by broj dva »

Iz filma "Big Short"
The truth is like poetry. And everybody hates fucking poetry.
User avatar
GOT
Posts: 3344
Joined: 30/04/2016 12:10

#7333 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by GOT »

Image
User avatar
GOT
Posts: 3344
Joined: 30/04/2016 12:10

#7334 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by GOT »

Najveća hrabrost je prkositi boli, živjeti s njom, nikad je ne pokazati drugima, i uprkos njoj veseliti se životu i buditi se svako jutro oduševljen danom koji dolazi."

Howard Cosell
User avatar
GOT
Posts: 3344
Joined: 30/04/2016 12:10

#7335 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by GOT »

Znaš
Bilo je mnogo dobro
Bilo je
Bolje od
Bilo čega.
Bilo je kao
Nešto
Što možemo da
Podignemo
Držimo
Gledamo
I onda se smejemo
Zbog toga.
Bili smo na
Mesecu
Bili smo u
Jebenom Mesecu
Imali smo ga.
Bili smo u vrtu
Bili smo u
Beskrajnom ponoru.
Nigde nema takvog
Mesta.
Bilo je duboko i
Svetlo i
Visoko
Primaklo se tako blizu
Ludilu
Smejali smo se bezumno
Tvoj smeh
I
Moj.
Pamtim kada su
Tvoje oči
Glasno rekle
Volim
Sada
Dok se ovi zidovi
Tako nečujno
Ljuljaju.


Image
User avatar
shmizlica
Posts: 57848
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#7336 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by shmizlica »

"Boze, je li moguce da je ona bila ovako glupa i kad je bila lijepa?"

D.Dzamonja, Isto pitanje
User avatar
GOT
Posts: 3344
Joined: 30/04/2016 12:10

#7337 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by GOT »

Dođu, tako, vremena, kada pamet zašuti, budala progovori, a fukara se obogati.

Ivo Andrić
User avatar
GOT
Posts: 3344
Joined: 30/04/2016 12:10

#7338 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by GOT »

" Budimo realni, pozelimo nesto nemoguce".
User avatar
GOT
Posts: 3344
Joined: 30/04/2016 12:10

#7339 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by GOT »

"Najljepse stvari koje sam u zivotu cuo uopste nisu bile izgovorene".
Nierika
Posts: 4114
Joined: 17/03/2020 00:41

#7340 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by Nierika »

Nikakav svemirski uvid :D, samo korisna stvarčica:
Something David told me about his parents that was extraordinary was that if any of their kids had an idea for something they wanted to make or learn about, it was taken absolutely seriously. They had a workshop where they did all kinds of things, and the question immediately became: How do we make this work? It moved from being something in your head to something out in the world real fast, and that was a powerful thing.
User avatar
GOT
Posts: 3344
Joined: 30/04/2016 12:10

#7341 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by GOT »

"Kad nema boli, to je kraj osjecaja.Svako nase zadovoljstvo je trgovina sa djavolom"
User avatar
GOT
Posts: 3344
Joined: 30/04/2016 12:10

#7342 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by GOT »

"Niko ne veruje lepim ženama. Suviše su lepe da bi bile verne. Takav je slučaj i sa pametnim muškarcima".

Duško Radović
User avatar
GOT
Posts: 3344
Joined: 30/04/2016 12:10

#7343 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by GOT »

Traže se svi oni što su nas raznosili komad po komad,
deo po deo: delove našeg vremena, naše ljubavi, traže se da vrate ljubav...

Momo Kapor


Image
sikstinajn
Posts: 1428
Joined: 15/01/2017 19:21

#7344 Re: Citati koje bi podijelili is drugima

Post by sikstinajn »

Ima medju nama puno siromasne djece.
Kojima roditelji osim novca nista drugo nemaju dati.

Copic
User avatar
ronnie
Posts: 3196
Joined: 22/10/2013 19:28

#7345 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by ronnie »

Ako se laz ponovi dovoljno mnogo puta, postoji mogucnost da se u nju povjeruje.

Edward W. Said
User avatar
medvjed23
Posts: 26691
Joined: 16/07/2010 13:49

#7346 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by medvjed23 »

Lejla Kalamujić wrote:
Prošla je ponoć. U pidžami sjedim na ćilimu u dnevnoj sobi. Ispred mene je otvorena kartonska kutija. U njoj umire Bijela. Moja golubica s prstenom na lijevoj nožici. Iz rane na vratu, kao iz strujne sklopke, vire joj žile. Tamna krv upija se u bijelo perje. Hladno je. Meni na podu, njoj koja umire. Nana i dedo ulaze i izlaze iz sobe. Ja odbijam ići na spavanje. Zato oni svako malo promrmljaju jebale vas ptice. Tata, otriježnjen ptičjom krvlju, prinosi mi deku i sjeda pored mene. Krivo mu je. Kad je donio Bijelu prije dva mjeseca rekao je ona je za tebe. I sad, taj njegov poklon meni umire. Kako se mačka uspjela uspentrati do kaveza i otvoriti vrata, nikako ne može da shvati. Sve je dobro provjerio, kao i uvijek, kaže. Ali mačka se popela. Jedan je sat, i dva, i tri. Dedo i nana hrču iza zatvorenih vrata njihove sobe. Mi sjedimo šutke, gledamo u golubicu, njene pokidane žile, bol koja bezglasno protiče. Očni kapci su nam teški. Tata, da ne bi zaspao, svako malo ponovi da će sve biti dobro, samo da ona pregura noć.

Petnaest godina poslije, sjedim u istoj sobi, na istom ćilimu. Vrijeme ga je pohabalo, moljci mu izbušili rupe. Noći su jednako hladne, samo je mrak zreliji. U njemu se teško spava. Dedo u svojoj sobi hrče, sve ostalo uzima tišina. Kao jedini kompas kroz vrijeme koje nadire koristim strogi raspored propisane terapije. Tata više ne živi ovdje. Vidim ga rijetko. On se boji mog ludila, kao golub mačke, pokatkad svrati, a zapravo mnogo više koristi telefon za uvid u moje zdravstveno stanje. Nazove noću. Kad je siguran da dedo spava. Siguran da nema bojazni da će se na njega izderati i pitati što si opet pio. Glas mu je usporen, svako malo uzdahne. Ne može razumjeti šta mu je to napalo dijete. Kako je to moguće? Ja se sjetim one noći s Bijelom i odgovaram, sve zatvoriš, dobro provjeriš, pa opet …
User avatar
ronnie
Posts: 3196
Joined: 22/10/2013 19:28

#7347 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by ronnie »

"Želio sam da pokažem kako u vrlo različitim epohama postoji nepokretna konstanta. Sveprisutnost ljubavi i smrti."

Danilo Kiš
User avatar
medvjed23
Posts: 26691
Joined: 16/07/2010 13:49

#7348 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by medvjed23 »

Jedan vrlo uman čovek rekao je, između ostaloga, da ništa nije teže nego odgovoriti na pitanje: „Zašto je neophodno potrebno biti plemenit?“ Vidite, ima tri vrste podlaca na svetu: prvo, naivni podlaci, to jest, oni koji su uvereni da je njihova podlost najveća plemenitost; zatim, podlaci koji se stide svoje sopstvene podlosti, ali ipak je ne napuštaju; i najzad, prosto podlaci, čistokrvni podlaci. Dopustite: imao sam jednog školskog druga, po imenu Lambert, koji mi je govorio još kad mu je bilo šesnaest godina, da će mu, kad se bude obogatio, najveće uživanje biti da hrani pse hlebom i mesom, dok deca siromaha budu umirala od gladi; a kad ne budu imali čime da se ogreju, on će kupiti puno dvorište drva, drva će složiti u polju i zapaliti, a siromasima neće dati ni ivera! Recite, šta da odgovorim ovom čistokrvnom podlacu na pitanje: „zašto neophodno treba da bude plemenit?“


Kraft se ubio iz revolvera (onoga istoga) sinoć, u pun sumrak, što se vidi iz njegovoga dnevnika. Poslednja zabeleška u dnevniku bila je pred samo samoubistvo, i on primećuje u njoj da piše već u mraku, jedva razaznajući slova; sveću nije hteo da pali, bojeći se da posle sebe ne ostavi požar. „A da je zapalim, pa da je pre samoubistva opet gasim, kao i svoj život, to neću“, — čudnovato je dodao gotovo u poslednjem redu. Ovaj predsmrtni dnevnik svoj otpočeo je pre tri dana, čim se vratio u Petrograd, još pre svoje posete kod Dergačeva. Pošto sam ja od njega izišao, upisivao je na hartiju svaki četvrt sata; poslednje tri četiri beleške zapisivao je svakih pet minuta. Čudio sam se što ga Vasin, kad je imao taj dnevnik toliko vremena u rukama (dali su mu da ga pročita), nije prepisao, utoliko pre što nije bilo više od jednog lista, a beleške su bile sve kratke, — „da ste prepisali bar poslednju stranu!“ Vasin mi je s osmehom odgovorio da je on i ovako sve zapamtio, uz to: beleške su bez ikakvoga sistema, o svačemu što padne na um. Već sam hteo da ga uveravam da baš to u danom slučaju i jeste dragoceno, ali odustadoh od toga, nego ga uzmem ispitivati šta je zapamtio, i on se seti nekoliko redaka, naprimer onih na jedan sat pre izvršenja samoubistva, o tome „da ga hvata jeza“, „da je, da bi se ugrejao, mislio da popije čašicu ruma, ali misao da bi od toga moglo nastati jače krvoliptenje — odvratila ga je“. I sve otprilike tako, — završio je Vasin.
— I to vi nazivate „glupostima“? — uzviknuh ja.
— Kad sam ja to nazvao tako? Ja samo nisam ništa prepisao. Ali sve i da nisu gluposti, ovaj dnevnik je, odista, dosta običan ili, bolje, prirodan, to jest baš onakav kakav i treba da bude u takvom slučaju...
— Ali to su poslednje misli, poslednje misli!
— Poslednje misli često su vrlo ništavne. Jedan samoubica se žali, u istom takvom dnevniku, što mu u tako važnom času baš nijedna „viša misao“ ne nailazi, nego, naprotiv, sve neke sitne i prazne.


Kad bih imao čitaoca koji je pročitao sve ovo što sam do sada napisao o svojim doživljajima, bez sumnje ne bih morao da mu objašnjavam da nimalo nisam bio stvoren ni za kakvo društvo. Uopšte, nimalo ne umem da se ponašam u društvu. Kad uđem negde gde ima mnogo sveta, sve mi se čini da me svi gledaju. Prosto se povijam pod tim pogledima, povijam fizički, čak i na takvim mestima kao što je pozorište, a da i ne govorim o privatnim kućama. U ovim kockarnicama i skupovima nisam umeo da steknem držanje: čas sedim i prebacujem sebi zbog izlišne mekoće i ljubaznosti, čas najedanput ustanem i načinim kakvu nepristojnost. A međutim obični nitkovi u poređenju sa mnom, umeli su onde da se drže odlično — i to me je ljutilo više nego ma šta, tako da sam sve više i više gubio hladnokrvnost. Reći ću otvoreno: ne samo sad, nego i tada još sve to društvo, pa i sama kocka, ako hoću da budem iskren, postalo mi je, na kraju krajeva, odvratno i mučno. Nesumnjivo mučno. Istina, osećao sam i veliku nasladu, ali do te naslade dolazio sam kroz mučenje: sve to, to jest svi ti ljudi, kocka i ja sam s njima zajedno, učinilo mi se strašno prljavo. „Čim budem dobio, pljunuću na sve!“ govorio sam sebi svaki put izjutra pre nego što bih zaspao u svom stanu posle noćne kocke.


Ne možete zamisliti koliko je Andrejev nesrećan čovek. Potrošio je i propio miraz svoje sestre, a potrošio je i propio i sve drugo što su imali one godine kad je služio kao oficir; i vidim da se sad muči. A što se ne pere i ne umiva, to je iz očajanja. On ima užasno čudne misli: kaže, na primer, da su nevaljalac i pošten čovek jedno isto, i da među njima nema nikakve razlike; zato nije potrebno ništa raditi, ni dobro ni rđavo, ili je svejedno — a radio čovek dobro, a radio rđavo, i da je najbolje da čovek samo leži, da se ne presvlači po mesec dana, da pije, jede, spava — i ništa drugo... Ali, verujte — to je rekao tek tako... Znate, on često, noću, ili kad dugo sedi sâm, počne da plače, i, znate, kad plače, plače nekako naročito kako niko ne plače; urliče, užasno urliče, pa je čoveku još više žao... Tako visok i jak čovek, pa najedanput: urliče! Je l’ te da je bednik? Hteo bih da ga spasem; a i sam sam pokvaren, propao mladić, toliko da ne biste verovali!


— Zapamti — reče on — fotografski snimci vrlo retko kad ispadnu slični, i to je pojmljivo: ni sam original, to jest svi mi, vrlo smo retko kad slični sebi. Samo u retkim trenucima ljudsko lice izražava svoje glavne crte, svoju karakterističnu misao. Umetnik proučava lice i pogodi tu glavnu misao lica čak ako u trenutku dok slika, nje i nema na licu. A fotograf snimi čoveka onako kakav je, i sasvim je moguće da Napoleon u jednom trenutku ispadne glup, a Bizmark nežan.


Dostojevski, Momče
User avatar
medvjed23
Posts: 26691
Joined: 16/07/2010 13:49

#7349 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by medvjed23 »

John Barth wrote: As for that,’ the Captain put in, ‘what matter if a man lives seven years or seventy? His years are not an eyeblink to eternity, and de’il the way he spends ‘em--whether steering ships or scribbling verse, or building towns or burning ‘em--he dies like a May fly when his day is done, and the stars go round their courses just the same. Where’s the profit and loss o’ his labors? He’s as well have stayed abed, or sat his bum on a bench.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#7350 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by hadzinicasa »

Image
Post Reply