Mi djeca s kolodvora Zoo

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

rasta
Posts: 427
Joined: 17/03/2005 09:18

#51

Post by rasta »

pa ja sam htio dati jedan prijedlog u smislu prevencije medjutim mislim da je to u nasoj zemlji zasada nemoguce...
dakle alternativa bi , moje je misljenje , bila obrazovanje...dakle nesto sto se vrti u zadnje vrijeme neovisno o nrakomaniji....dakle promjena planova i programa za skolarce tj. mjenjanje u korist ucenika dakle da to bude nesto sto ce ih u stvari interesovati odnosno da se sami ukljuce u kreaciju skolskih programa da se dakle ne uce gluposti koje im nikad ama bas nikad u zivotu nece trebati niti u daljnjem skolovanju...dakle da se u stvari ubrza sam proces skolovanja i uce stvari koje bi zanimale mladu raju....a ZASTO?
da bi negdje vec u 14-15 godini dosli do poslova....kako?isto kao u austriji...imas srednjih skola koje imaju nastavu jednom u sedmici a ostatak sedmice se RADI!!!!dakle nemas bas puno vremena za zafrkanciju zelis li zadrzati i poso i skolu....istina je tada bi omladina bila u mogucnosti da kupi drogu svojim novcem no ipak sam misljenja da ce svako dvaput razmisliti prije nego sto skrsi u venu ili pluca tesko zaradjeni novac...uostalom mislim da ce razmisliti o tome da li ce kupiti neki skromni autic za pocetak ili uzeti par sutova i rizikovati da zbog nemara i ceste nervoze koja se pojavljuje kod narkomana i agresivnosti , izgube posao a u austriji je tako da su ti radni sati jako vazni za uspjeh uskoli sto znace da bi zbog gluposti mogli zijanit i skolu i posao...
znam trenutno ne moguce medjutim vjerujem u nase ljude koji gdje god usvijetu da se nadju USPIJU , i vjerujem da ce bosna kao zemlja koja krece u stvari ispocetka uraditi nesto barem priblizno mom prijedlogu jer to u zemljama zapada vec postoji mada se moze poboljsati a zasto to nebi uradili mi?
upravo zato sam prvo rekao kako bi se dalo izlijeciti vec navuceni ljudi a ne kako ih sprijeciti da se navuku jer za to nisam pametan...
mada ne vidim nista lose da probamo naci par rijesenja pa mozda neko-nekad-nesto i procita te nase rijeci pa ih upotrijebi da bi spasio neki mladi zivot...
breskva
Posts: 749
Joined: 05/07/2005 11:08

#52

Post by breskva »

Interesantan predlog...mada ja sve to gledam vise sa neke roditeljske strane i kako tom problemu prici iz porodice..mama sam jednom 4-godisnjem decaku i ako me nesto plasi u zivotu to je da ce krenuti nekim pogresnim putem... a sve me to plasi jer sam ja bila na granici, ne bas narkomanije ali loseg vladanja :D najblaze receno.

Elem ako stvarno nekad ove nase brljotine nekom pomognu barem da razmisli sta radi postigli smo nesto..
Pozz

Bobe nemoj da komentarises znam sta ces reci :D
rasta
Posts: 427
Joined: 17/03/2005 09:18

#53

Post by rasta »

nesto sam skontao...cuj niko svoje dijete ne uhodi i provjerava iz neke mrznje nego bas suprotno...iz ljubavi i brige i misljenja sam da je jedna doza provjeravanja ipak potrebna sve do granice dok ne ugrozis njegovu intimu a uostalom mislim da niko ne moze provalit do kraja svoje dijete :D
jedina greska roditelja je ta sa cak i kad postoji mala sumnja da se dijete drogira , roditelji svjesno to negiraju da nebi dosli u griznju savjesti da su losi roditelji i tako slicno a svaki roditelj se trudi biti najbolji i mislim da vecina za svoje dijete i jeste medjutim treba prihvatitit cinjenicu da dijete koje se i pocne drogirati radi to samovoljno i mislim da nijedna metoda u stvari sa roditeljske strane ga ne moze od toga odvratiti...
mislim da je ipak veci utjecaj okoline i drustva pocevsi od skole do odjece koje dijete nosi...
svakako da je roditeljstvo vazan aspekt u djetetovom zivotu ali kao sto sam vec rekao ni najbolji roditelji ne mogu sprijeciti dfijete koje se iz nekog razloga-najcesce nikakvog . pocne drogirati da to nikad ne uradi...
malo sam se zapetljao ali tog sam misljenja :D
breskva
Posts: 749
Joined: 05/07/2005 11:08

#54

Post by breskva »

Ova tema postaje moja licna psihoterapija :D
rasta
Posts: 427
Joined: 17/03/2005 09:18

#55

Post by rasta »

http://forum.narkomanija.ba

imas forum a ima i stranica mada onako ukratko opisan svaki narkotik njegovo djelovanje i posljedice i simptomi koji se primjete na kozumentu pa citaj i uci da se naoruzas za vremena koja su pred tobom i tvojim djetetom :D
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#56

Post by horns&drums »

Knjiga koja je promijenila moja stajalista o drogi. Od onih top 5 knjiga i ova knjiga je medju njima.

Nekako sam je procitao bas u vrijeme mojih experimenata i pocetaka nekog tinejdzerskog zivota. Niko mi nije bio potreban objasniti sta je heroin, mozda bih, da su mi poceli srati o stetnosti, namjerno probao.

Nego jedan dan, knjiga osvane na mom pisacem stolu, procitam je i skontam sam. I dan danas sumnjam da mi je mama namjerno "podvalila" znajuci kakav sam kontraš u tim godinama (ne dao Bog nikome) i da mi razgovorom malo sto moze objasniti. Ako je tako, hvala joj i na knjizi i na shvatanju mog karaktera.
rasta
Posts: 427
Joined: 17/03/2005 09:18

#57

Post by rasta »

imao si srece...
meni zao mlade raje...evo bas sam nedavno bio u sarajevu i cujem price ono znas i sam...ma pusti ga i on je sad na zutom ovo ono...raja koja su tu i tamo zapalila poneki joint sad su vecinom horsasi koji nece biti medju zivima u slijedecih par godina...to je tuzna istina!cak i kad se postavim u takvu situaciju skontaj i sam...da si zaradis za barem jedan sut dnevno: nema sanse...da krades?kome i sta vise??jedino jos mozes probat otet dileru i rizikovat da budes ubijen jer si obican horsas...a o pomoci nisam odmah govorio jer ko ti moze pomoc danas da se skines?koje ustanove?ni one normalne ne funkcionisu kako treba a ne neke ovakvog "vanrednog " tipa...
stvarno mi je zao te raje...volio bi pomoc ali ne znam ni sam kako...
mr2
Posts: 815
Joined: 27/06/2005 20:03
Location: amsterdam

#58

Post by mr2 »

rasta wrote:imao si srece...
meni zao mlade raje...evo bas sam nedavno bio u sarajevu i cujem price ono znas i sam...ma pusti ga i on je sad na zutom ovo ono...raja koja su tu i tamo zapalila poneki joint sad su vecinom horsasi koji nece biti medju zivima u slijedecih par godina...to je tuzna istina!cak i kad se postavim u takvu situaciju skontaj i sam...da si zaradis za barem jedan sut dnevno: nema sanse...da krades?kome i sta vise??jedino jos mozes probat otet dileru i rizikovat da budes ubijen jer si obican horsas...a o pomoci nisam odmah govorio jer ko ti moze pomoc danas da se skines?koje ustanove?ni one normalne ne funkcionisu kako treba a ne neke ovakvog "vanrednog " tipa...
stvarno mi je zao te raje...volio bi pomoc ali ne znam ni sam kako...
trebaju da dobijaju besplatni heroin... ambulatno.. sa pratecim socijalnim programom.... program je izuzetno uspijesan u holandiji...ovisnici ponovo dobijaju dostojan zivot,a drustvo se rijesava dijela kriminala......kao i troskova lijecenja... godinama se skidaju, a porezni obaveznici to placaju.....
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#59

Post by horns&drums »

Uh...

Momak od moje jaranice je bivsi horsas...prijeratni... Nema ovdje terapije, ovdje imas tu heptanonsku terapiju 40 dana i svi oni kada izadju ponovo uzimaju. Kaze mi covjek. Jednostavno doktori i psihoterapeuti su tu samo da ispune normu, jer obicno sud i policija salje na to tzv. lijecenje. Ovaj se skinuo tek kad je skupio pare (oko 8000 maraka) i otisao negdje u Njemacku na lijecenje. Sad, ne bih detalje ali po njegovoj prici (i njegove majke i oca koji su svo vrijeme bili uz njega, a sto je jako bitno za narkomana) metode su strucne, profesionalne i 99% uspjesne. Dakle, niko od njih se ne vrati tome.

Pisala je Nikita jednom davno, postoji neki metod u Rusiji, neka shock terapija. Sigurno postoji negdje u arhivi foruma pa bih zamolio moderatore neka za promjenu rade nesto korisno (osim sto brisu postove i koje treba i ne treba) pa nadju tu temu. Ne znam ime, narkomanija ili slicno se zove.
rasta
Posts: 427
Joined: 17/03/2005 09:18

#60

Post by rasta »

to bi bio opet neki mac sa dvije ostrice...besplatan heroin? :D
ali sasvim logicno da...sigurno bi se zadao veliki udarac trzistu ako bi drzava placala narkomanima doze pod nadzorom uz naravno dodatno neko odvikavanje a o kriminalu od dzeparenja po tramvajima do provala u stan i kradje auta...super prijedlog i izvodiv cini mi se...
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#61

Post by horns&drums »

Izvodiv? Ovdje? Ma kakvi...
rasta
Posts: 427
Joined: 17/03/2005 09:18

#62

Post by rasta »

nisam bas upucen pa me zanima , ima li neka stranka koja se u svom programu ima i prevenciju ili borbu protiv droge?
cini mi se da je sejfudin tokic jednom daaavno dok sdp nije bio na vlasti nesto govorio o tome cak i o legalizaciji marihuane...
ono bas je covjek imao neke za to vrijeme super prijedloge...cini mi se da je on i po zanimanju botanicar ili tako nesto i ne znam kako se to zove :)
mr2
Posts: 815
Joined: 27/06/2005 20:03
Location: amsterdam

#63

Post by mr2 »

rasta wrote:nisam bas upucen pa me zanima , ima li neka stranka koja se u svom programu ima i prevenciju ili borbu protiv droge?
cini mi se da je sejfudin tokic jednom daaavno dok sdp nije bio na vlasti nesto govorio o tome cak i o legalizaciji marihuane...
ono bas je covjek imao neke za to vrijeme super prijedloge...cini mi se da je on i po zanimanju botanicar ili tako nesto i ne znam kako se to zove :)
ma borba protiv droge je utopija :lol: :lol: nijedna je drzava nije dobila.... nasi nisu pragmaticari....nazalost....tako da ce se kriminal prostitucija.... i ostale pratece aktivnosti nastaviti....
breskva
Posts: 749
Joined: 05/07/2005 11:08

#64

Post by breskva »

Evo opet ja i moji roditeljski instinkti :D
Mislim da kad bi se svako od nas koji su procitali tu knjigu pomocu "svojih roditelja" potrudio da i njihova deca dobiju istu tu knjigu pod nos :D , i to bi moglo da se smatra vidom kolektivne terapije...zato smo na kraju i razglabali ovu temu nasiroko i nadugacko.
ma borba protiv droge je utopija nijedna je drzava nije dobila.... nasi nisu pragmaticari....nazalost....tako da ce se kriminal prostitucija.... i ostale pratece aktivnosti nastaviti....
Sto neznaci da treba da odustanemo zar ne? :sad:
User avatar
black
Posts: 17174
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#65

Post by black »

horns&drums wrote: Pisala je Nikita jednom davno, postoji neki metod u Rusiji, neka shock terapija. Sigurno postoji negdje u arhivi foruma pa bih zamolio moderatore neka za promjenu rade nesto korisno (osim sto brisu postove i koje treba i ne treba) pa nadju tu temu. Ne znam ime, narkomanija ili slicno se zove.
hornito evo prebrah sve na kulturi nema te Nikitine teme ili sam ocoravio :D da mi se ne zalis posto sam evo ja jedan od moderatora na kulturi :D nadam se da ce neko izvuci..volio bih i ja da procitam.. :D
rasta
Posts: 427
Joined: 17/03/2005 09:18

#66

Post by rasta »

koja je to borba dobijena do kraja?
ja bih najradije volio da se problem narkomanije iskorijeni ali budimo iskreni : nije moguce...i nikada nece biti moguce medjutim da se treba nekim snagama oduprijeti zlu , svakako da treba i zato i pricamo ovde o tome...u stvari pricamo o tome jer takve institucije , organi ili organizacije uopste ne postoje zsto znaci da je omladina konkretno usarajevu prepustena zlu koje svugdje u svijetu uzima svoj danak....
rasta
Posts: 427
Joined: 17/03/2005 09:18

#67

Post by rasta »

zaboravih...
citam dane od 10.2 sasvim slucajno i jedan naslov glasi ovako : bla bla bla borba protiv organiziranog kriminala urodila plodom(pa sad kaze kolko je droge zaplijenjeno ) i sad izracuna koliko se proda dnevno u sarajevu i kaze da bi to znacilo da se DNEVNO U SARAJEVU 4 000 LJUDI DROGIRA!!!!!
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#68

Post by horns&drums »

black wrote:
hornito evo prebrah sve na kulturi nema te Nikitine teme ili sam ocoravio :D da mi se ne zalis posto sam evo ja jedan od moderatora na kulturi :D nadam se da ce neko izvuci..volio bih i ja da procitam.. :D
Mislim da je tema cak i moja, Nikitin je post. Mada ima i Nikitina thema isto ali to je bilo prije redizajna portala, kada je sarajevo-x forum jos uvijek okupljao bolje ljude nego sada (nista licno)
User avatar
Babsy
Posts: 1294
Joined: 21/02/2002 00:00
Location: Sarajevo

#69

Post by Babsy »

...
din
Posts: 20
Joined: 19/02/2007 12:10

#70

Post by din »

:-) onaj ko izabere taj put nemoze ga nikakava knjiga odvratiti od njegove namjere !!
rasta
Posts: 427
Joined: 17/03/2005 09:18

#71

Post by rasta »

mozda i ne moze ali je knjiga upozorenje i podsjecanje na zlo koje je oko nas , ako nista onda za one koji jos nisu skrenuli "time putem"? :shock:
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#72

Post by sulesavic »

Neku noæ na BHT1 negdje iza ponoæi prikaza¹e film snimljen po knjizi...
tinna.psy
Posts: 10
Joined: 10/01/2008 21:08

#73

Post by tinna.psy »

rasta wrote:koja je to borba dobijena do kraja?
ja bih najradije volio da se problem narkomanije iskorijeni ali budimo iskreni : nije moguce...i nikada nece biti moguce medjutim da se treba nekim snagama oduprijeti zlu , svakako da treba i zato i pricamo ovde o tome...u stvari pricamo o tome jer takve institucije , organi ili organizacije uopste ne postoje zsto znaci da je omladina konkretno usarajevu prepustena zlu koje svugdje u svijetu uzima svoj danak....
Slazem se. Ne moze se istrijebiti do kraja, ali ako natjeras makar jednog mladog covjeka da stane i promieli - uradio si veliki posao!
mala od skandala
Posts: 207
Joined: 10/09/2007 15:24
Location: tamo gdje je sve po mom

#74

Post by mala od skandala »

Interesuje me ako neko zna, da li je Christiane kasnije napisala još neku knjigu i da li je negdje spomenula Detlef-a... da li je živ i šta se sa njim kasnije desilo?


Image

Christiane F.
kameni spavač
Posts: 6
Joined: 13/10/2007 11:56
Location: Sarajevo

#75

Post by kameni spavač »

sulesavic wrote:Neku noć na BHT1 negdje iza ponoći prikazaše film snimljen po knjizi...
Knjigu sam citala nekada davno...
Gledala sam i film tu noc...Poslije mi nije bilo dobro cijeli dan...
Mislim da su i knjiga i film prije za roditelje nego za djecu. Djeca mogu ne shvatiti ili se nafurat, ali roditelji mogu mnogo toga nauciti.
Post Reply