100 godina samoce... pomoc

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
everybody hurts
Posts: 373
Joined: 13/06/2005 13:10

#1 100 godina samoce... pomoc

Post by everybody hurts »

Pozdrav!!! :D :D :D

Radi se o sljedecem:

- u skoli sam dobio zadatak, tj. tezu iz bosanskog - FORMA PRIPOVIJEDANJA U ROMANU " STO GODINA SAMOCE", i pogadjate, treba mi pomoc.

Molim vas sve pametne (znam da vas ima puno ovdje :D ), kojima je ovo omiljena knjiga ili koji je trenutno citate ili ste je nedavno procitali, da mi pomognete, jer sam zaista ocajan... :( :( :(

Sad malo da pojasnim tezu,kako sam je shvatio, znajuci moju profesoricu i sta bi ona voljela cuti: jednostavno, NACIN na koji je marquez pripovijedao, kakva je forma romana i struktura, da li je pisan hronoloski ili retrospektivno, da li se ispreplicu ove dvije forme, kakve su recenice( ima ih dosta kojima marquez najavljuje događaje koji ce se tek desiti, ono sto je meni upalo u oci i cesto se spominje u romanu... "mnogo godina kasnije..."), pa dalje kakva je kompozicija (prstenasta, paralelnih radnji ili nesto drugo...). Eto, to je to otprilike, pa sad ako neko moze da sve ovo uoblici u jedan fin tekst, rukovodeci se ovim sto sam napisao, a naravno dodajte i vi sve ostalo sto biste kazali(a ja nisam spomenuo) da vi imate ovu tezu...

POMOZITE, MOLIM VAS!!! :( :( :(

SVAKA JE DOBRODOSLA!!!

UNAPRIJED HVALA!!!
razmazena
Posts: 485
Joined: 20/01/2005 23:07

#2

Post by razmazena »

Eh sve ovo ima vec obradjeno u jednoj knjizici koja se bavi tako tom obradom lektira i slicno, ali se zaista ne mogu sjetiti kako se zove... :sad: Znam samo da sam je ja koristila kada sam obradjivala tu lektiru, davno, davno...:)
User avatar
flora.sa
Posts: 3954
Joined: 07/05/2005 23:44
Location: sarajevo-x.com

#3

Post by flora.sa »

Belminatoru :D pomozi ovom djetetu :D
ide u moju bivsu skolu :D i znam kako su tamo zajebane profe knjizevnosti :D i koliko zahtijevaju od jadnih ucenika... :roll: :D
Vingo
Posts: 3912
Joined: 11/03/2003 00:00

#4

Post by Vingo »

Evo ovdje imas jedan dobar osvrt na Ljubav u doba kolere. Iako je drugi roman u pitanju, autor i stil su prepoznatljivi. Mislim da mozes "podjoniti" dosta.
http://www.matica.hr/Vijenac/Vij152i3.n ... ent&Click=

A znas li engleski? Proguglaj malo. Ima veoma dobrih eseja o strukturi. Ja stvarno nemam vremena da ti prevedem.

Pogledaj ovdje - pod circularity and repetition
http://www.loyno.edu/history/journal/19 ... torino.htm
everybody hurts
Posts: 373
Joined: 13/06/2005 13:10

#5

Post by everybody hurts »

flora.sa wrote:Belminatoru :D pomozi ovom djetetu :D
ide u moju bivsu skolu :D i znam kako su tamo zajebane profe knjizevnosti :D i koliko zahtijevaju od jadnih ucenika... :roll: :D
Heeeyyy :x :x :x , nemoj tako, sad sam veliki djetic :D :D :D

Mahhh, niko mi nije kao sto vidis pomogao, puno je lakse izrazavati svoje ogorcenje zbog izjava sanadera, brega, tihica, mihica, itd; trabunjati o izraelu i palestini, iraku, o tome kako su amerikanci glupi, o ivi andricu kao suzlocincu, nego pomoci jednom djeticu kojem zaista treba pomoc :(... tako da sam sam uradio tezu i vidjet cemo sta ce biti od svega toga....al dobro bi mi dosla jos koja sugestija, pa zato pomogaj belminatoru, ako boga znas :roll:
Last edited by everybody hurts on 01/12/2005 15:22, edited 1 time in total.
everybody hurts
Posts: 373
Joined: 13/06/2005 13:10

#6

Post by everybody hurts »

Vingo wrote:Evo ovdje imas jedan dobar osvrt na Ljubav u doba kolere. Iako je drugi roman u pitanju, autor i stil su prepoznatljivi. Mislim da mozes "podjoniti" dosta.
http://www.matica.hr/Vijenac/Vij152i3.n ... ent&Click=

A znas li engleski? Proguglaj malo. Ima veoma dobrih eseja o strukturi. Ja stvarno nemam vremena da ti prevedem.

Pogledaj ovdje - pod circularity and repetition
http://www.loyno.edu/history/journal/19 ... torino.htm
eeeee thx bro, imam ovo iz "kolere", a probat cu nesto skontat iz ovog na engleskom (spikam pomajo engjeski :-D )...HVALA JOS JEDNOM!!!
Vingo
Posts: 3912
Joined: 11/03/2003 00:00

#7

Post by Vingo »

Sis! al nema veze, sretno, jel to 1.Gimnazija?
everybody hurts
Posts: 373
Joined: 13/06/2005 13:10

#8

Post by everybody hurts »

Vingo wrote:Sis! al nema veze, sretno, jel to 1.Gimnazija?
Nope, das dritten :)
King Kikapu
Posts: 1162
Joined: 11/08/2005 09:56
Location: hrasno brdo

#9

Post by King Kikapu »

u 100 godina samoce imas vise slojeva:

politicki, to ti je sva prica o gradjanskom ratu, partijama i njihovim sukobima. pokusaj da provalis kako se istorija manifestuje u romanu, tj. kako je marques preradjuje.
religijski, roman se realizuje kao biblijska metafora, jose arcadio i ursula kao adam i eva, u ovom aspektu kompozicija je linearna jer je zapravo struktuirana kao porodicna hronika Buendija. tu bi trebalo da pokusas izvesti racvanja, te 'miikrokompozicije' pojedinih epizoda.
intertekstualni, sve aluzije i citati iz drugih knjiga, te tekstovi na sanskrtu, ali bi u tom slucaju trebao da znas prepoznati aluziju ili citat.
autobiografski, za to bi najbolje bilo da potrazis knjigu zivjeti da bi se pripovijedalo u kojoj marques objasnjava motive, povode i uzore u pisanju.

to ti je nekoliko uputstava sad knjigu i lagano, citaj i analiziraj.
User avatar
flora.sa
Posts: 3954
Joined: 07/05/2005 23:44
Location: sarajevo-x.com

#10

Post by flora.sa »

everybody hurts wrote:
flora.sa wrote:Belminatoru :D pomozi ovom djetetu :D
ide u moju bivsu skolu :D i znam kako su tamo zajebane profe knjizevnosti :D i koliko zahtijevaju od jadnih ucenika... :roll: :D
Heeeyyy :x :x :x , nemoj tako, sad sam veliki djetic :D :D :D

Mahhh, niko mi nije kao sto vidis pomogao, puno je lakse izrazavati svoje ogorcenje zbog izjava sanadera, brega, tihica, mihica, itd; trabunjati o izraelu i palestini, iraku, o tome kako su amerikanci glupi, o ivi andricu kao suzlocincu, nego pomoci jednom djeticu kojem zaista treba pomoc :(... tako da sam sam uradio tezu i vidjet cemo sta ce biti od svega toga....al dobro bi mi dosla jos koja sugestija, pa zato pomogaj belminatoru, ako boga znas :roll:
cekaj ba...polako...
zato sam i izvukla ovu tvoju temu...vidim niko da se javi, pa rekoh ako Belminator ne pomogne, nece niko...

zato Belmi...javljaj se...

(nadam se da ti Bosancica ne predaje :D ...ona je klon Nidžarin :roll: :D )
everybody hurts
Posts: 373
Joined: 13/06/2005 13:10

#11

Post by everybody hurts »

(nadam se da ti Bosancica ne predaje :D ...ona je klon Nidžarin :roll: :D )[/quote]


Na koju tacno mislis??? :D Sve imaju vise nadimaka... :D

Thx, king 8)
User avatar
flora.sa
Posts: 3954
Joined: 07/05/2005 23:44
Location: sarajevo-x.com

#12

Post by flora.sa »

everybody hurts wrote:(nadam se da ti Bosancica ne predaje :D ...ona je klon Nidžarin :roll: :D )

Na koju tacno mislis??? :D Sve imaju vise nadimaka... :D

Thx, king 8)[/quote]

u moje vrijeme :D je to bila Munevera, ali sad valjda ima i Elbisa, koja je dosla kada sam ja bila 3., ili 4. razred. Ona je OK...
_BaykoNoor_
Posts: 738
Joined: 17/06/2004 03:21

#13

Post by _BaykoNoor_ »

Ljudi sta se zezate, ne pricamo o politici niti o nekoj bezveznoj temi ba. Covjek je u frci dajte pomazite koliko mozete. Sem Kinga malo je ko konstruktivan post ostavio, dajte ukljucujte se knjizevnici ne budite sebicna, lijena bagra :-?

Jarane ja bih ti pomogao ali pojma nemam o cemu je rijec. Ako ti sta moze valjati haj otvori temu na Politici pa da se posvadjamo nabrzinu :D :D :D
Belminator
Posts: 396
Joined: 03/10/2003 00:00

#14

Post by Belminator »

Eh Belminator kada prica o knjizevnosti haman niko nece ni da cita ni da razglaba, pa sam vec odavno pomislio da ja ustvari kvarim te teme, jer su obicno zavrsavale mojim javljanjem. No kad treba onda eto ti potrage za Belminatorom... Tako ako ti nekad zatreba i Ime ruze, Uliks, Terra Nostra, Gargantua i Pantagruel... za lektiru potrazi na starim temama podforuma Kultura samo kreni od zadnje strane starih tema jer mislim da je tamo negdje dospjelo. :x
Sto god. samoce sam procitao davno tako da se vise i ne sjecam slijeda događaja i da bi se raspravljalo o strukturi, tacki gledista, fokalizaciji i sl ipak bi trebalo to djelo biti frisko u mojoj glavi ali eto pokusacu mada iskreno ti kazem da se ovim pomalo i igram sa tvojom sudbinom. No moze me Kikapu ispraviti ako gdje grijesim i jos stagod dodati na ovo ukoliko je i sve tacno... Dakle toga se dobro sjecam da djelo pocinje sa pukovnikom Aurelijanom ispred streljackog voda. Dakle odmah na pocetku imamo neku usranu situaciju, nesto nije uredu cim je covjek na nisanu. Nesto se desava dakle! E sad Marquez se jel tako vraca daleko u proslost jos kada je pukovnik bio klinac i kada su Makondo posjecivali cigani, dakle u neko lijepse doba. No mi opet ne saznajemo odmah sta se je to desilo u Macondu i ko je taj pukovnik te sta je on ucinio da dospije pred taj vod. Kada bi nam pisac odmah to predocio npr. Lik je pred vodom, a on je to i to, uradio nesto ovako onako i zato ce ga sad streljeti to bi bila neposredna ekspozicija. Kada nas pisac na pocetku upozna sa nekim događajem pa sad sve to objasnjava postepeno, tako da citajuci djelo mi polako nadolazimo o cemu se zapravo radi e to je zadrzana ekspozicija. Pa koliko me sjecanje sluzi takav je slucaj i kod 100 god samoce. Imas i treci pomjerene ekspozicije ili pak slucaj kada tek na kraju djela se rasvjetljava neki događaj to je ustvari regresivni rasplet, eto mozda ti nekad i taj podatak bude trebao, jer vam ocito profesori nisu normalni. Hajde da vidim dalje, jer sad vise ovako nasumice listam knjigu u pokusaju da ti pomognem, nadam se da na kraju nece biti i da sam ti odmogao, uostalom ti si procitao valjda tu knjigu, ukljuci malo mozak pa na osnovu ovoga sto ti objasnjavam, pokusaj sta razumjeti mozda ako se desi kakva moja greska usljed oskudnog sjecanja na sam red događaja, ispravi je...Evo sad nesto gledam dakle poceo je sa vodom za streljanje nesto sto ce doci na svoje i postati jasno tek tamo polovinom romana, pa je otisao u proslost kada je Makondo bilo utopija, pa na 21 str. Dotakao se Ursuline Cukunbabe i nekih događaja vezanih za to vrijeme, pa putuje opet u jos dalju buducnost; mnogo godina kasnije, tokom drugog građanskog rata pukovnik Aurelijano Buendia pokusao je da pređe isti taj put kako bi zauzeo Rioachu... bla, bla ... pa opet citamo kako je pukovnik kao dijete sa bratom i ocem pravio kojekakve izume da skratim moglo bi se zakljuciti da događaji se redaju retrospektivno. O kompoziciji hajde evo razmisli malo i sam ako je paralelna moras imati makar dvije price koje se ispreplicu, kao u Majstoru i Margariti npr, nije tesko primjetiti da ovde toga nema. Zatim prstenasta, to ti je recimo kao u 1001 noci ili Sahrijarovom prstenu gdje vise prica obuhvata jedna okvirna novela, poput prstena. Ovde imamo uspone i padove te na kraju propadanje sela Makondo, a stepenasta struktura ti je kada zbivanje slijedi ka jednom cilju ali na putu do tog cilja su brojne prepreke koje zbivanje retardiraju pa svaka od tih stepenica cini jednu prepreku u razvijanju fabule. Obicno je ta stepenasta struktura i karakteristicna za romane. Od samog pocetka romana sta prati porodicu Buendia? Incest i strah da ce zbog toga dobiti potomke sa svinjskim repom. I jel se to upravo na kraju i desava? A Cehov je jednom za lajt motive dao i najbolje objasnjenje a ono glasi; opisuje li pisac na pocetku svoga djela klin zabijen u zid, na kraju tog djela glavni junak se mora objesiti o taj klin. Dakle eto ti lajt motiva ( motivi koji se ponavljaju ) incest i taj strah od toga koji prati sve generacije porodice kao sto im je i zajednicko da svi umiru u samoci... Ovde ti dolazi do izrazaja i vrijeme koje je u romanu nenormalno vazno, a u 100 god samoce je tako vidljiv protok vremena. Pa vidi sto se tice tog najavljivanja buducih događaja tu se postavlja pitanje o kakvom je pripovijedacu rijec. Posto se ne sjecam opet ti kazem knjige do u detalje da mogu to sigurno odrediti evo ja cu ti pomoci da to sam pokusas zakljuciti. Dakle moze biti da je pripovjedac pouzdan; on u tom slucaju prica pricu na takav nacin da povremeno izricito kaze ili barem daje naslutiti, kako mu je poznat njezin zavrsetak, dakle radi se o pripovjedacu u cije se iskaze na neki nacin pouzdajemo. Opet takav pripovjedac nastupa nekad i kao da događaj poznaje i do najsitnijih detalja, pa cak i ono sto uvjetuje pricanje i zbivanje u tom slucaju rijec je o sveznajucem pripovjedacu. Mada mislim da neces fuliti i ako napravis samo podjelu između pouzdanog i nepouzdanog ba nek jede ona govna nisi na faksu, vec u srednjoj. Pa hajde u slucaju da biras između pouzdanog i nepouzdanoga, Marquez ti je pouzdan pripovjedac ( zaista se ne sjecam detalja da bi se smio odluciti između pouzdanog i sveznajuceg ) Nepouzdani dakle pripovijeda na nacin koji se ne razlikuje od nacina na koji bi mogao ispricati i neki od sudionika u zbivanju. I jos nesto sto ces morati sam da rijesis ali je jako jednostavno ukoliko si djelo tek procitao i svega se sjecas a to je fokalizacija. Ukoliko imas uvid ne samo u dijalog vec i u unutarnje misli junaka onda je fokalizacija unutarnja, ukoliko nemas fokalizacija je vanjska. Pripovijedanje je u trecem licu, dakle pripovjedac nam prica pricu, ne junak pa da bude u prvom, niti imas ( koliko se ja sjecam ) ubacivanje citaoca u djelo da se javlja i drugo lice... Karakteristiku likova, vjerovatno svakog lika naosob, ako ti je to uopste potrebno moraces isto sam rijesiti jer se ja ne sjecam a haman bi morao i procitati cijelu knjigu da bi ti to pomogao. A tu je rijec o tome dal je karakterizacija neposredna il posredna, te dal je karakter promjenljiv ili se ne mijenja citavim tokom fabule no vjerujem da ti to ne treba da se bezveze ne zapetljavas sa tim...
Eto pa pokreni i kakvu peticiju za smjenu te profesorice i zaposljavanje Belminatora na to mjesto. Sa mnom ide lako, eto vec na pocetku mogu obecati da cure koje na nastavu obuku mini suknju i kakve seksi carape imaju za ocjenu i po vise, u startu...
Sretno !!!
User avatar
flora.sa
Posts: 3954
Joined: 07/05/2005 23:44
Location: sarajevo-x.com

#15

Post by flora.sa »

Eto pa pokreni i kakvu peticiju za smjenu te profesorice i zaposljavanje Belminatora na to mjesto. Sa mnom ide lako, eto vec na pocetku mogu obecati da cure koje na nastavu obuku mini suknju i kakve seksi carape imaju za ocjenu i po vise, u startu...
Sretno !!!


Bosancice...konacno smo ti dohakali...
Belminatora za profesora... :D :D :D
everybody hurts
Posts: 373
Joined: 13/06/2005 13:10

#16

Post by everybody hurts »

@ belminator


Brate, hvala ti puno!!!! Zaista mnogo korisnih i zanimljivih podataka i detalja si dao,vise nego sto si trebao,al ima sve da iskoristim sto mogu :D , izvini sto si se morao peglat toliko dok si napisao sve ovo(mogu mislit kako si se smorio :( ) , al eto valjda ce sve ovo izici na dobro.... :(

Ma buraz, ja se jos i ne zalim, jer sam dobio najlaksu tezu, mozes mislit kako je onima sto moraju da objasne ulogu fantastike, simbolike u romanu, pa citavu geneologiju licnosti, pa mijesanje imaginarnog i stvarnog itd,i to na ovaj nacin kao da smo apsolventi knjizevnosti :x :x :x kako li ce oni morati "transcendirati" :( dok profa ne bude zadovoljna... sta bi mi tu tek ti napisao, lol!!!!


Eto, bro, hvala jos jednom sto si pomogo jednom djeticu, vidjet cemo sta ce biti od svega toga......hvaja!!!!! :-D :-D :-D

P.S. nemoj se sekirati ti sto niko nece da razglaba o knjizevnosti, vec sam gore napisao, lakse je puno baljezgat o glupostima, prenositi neke nepotvrdjene izjave drugih, siriti propagandu, neg raspravljat s tobom na intelektualnom nivou :-D , a meni je buraz dosta knjizevnosti u skoli, jos samo da na netu o tome pisem.... :? :? :?
Belminator
Posts: 396
Joined: 03/10/2003 00:00

#17

Post by Belminator »

Nema na cemu. Ma ne sekiram se, daleko bilo da se jos zbog kakvih nebitnih gluposti nerviram. Iskreno i meni ovako ljepse, mlatiti praznu slamu van podforuma za kulturu koji u zadnje vrijeme skroz slabo i posjecujem... obzirom da su manje vise aktuelne samo teme oko piramide. Ma nisam se nesto bog zna namucio, ukrao si mi nekih 15 min u ovom pokusaju da ti pomognem. Pa nisu te druge teme nista teze od tovje, naprotiv mnogo su lakse. Uglavnom ono sto se i najvise moze naci o 100 god samoce upravo je na temu magijskog relaizma koji je karakteristican ne samo za Marqueza vec za sve juznoamericke kjizevnike, tako da tih tekstova imas u izobilju cak mislim i na internetu... A sve to kao i likove mogao bi bogato obraditi kada se uzme u obzir roman koji ti je Kikapu gore naveo Zivjeti da bi se pripovjedalo pa bi mogao malo prosiriti i tim cinjenicama da je Buendia utemeljen na liku Marquezovog dede... također jos su neki likovi kao i dogđaji utemeljeni na stvarnim likovima i događajima. Makondo ustvari fiktivno selo da je dobilo ime po plantazi istoimenog drveta kraj koje je Marquez kao 23-godisnjak prolazio, kada je cini mi se putovao u Rioachu sa majkom da prodaju porodicnu kuci itd itd... Ovo sto si ti dobio na zadatak iskreno rijetko gdje mozes iskopati, obzirom da nisam bas potezeo za tekstovima sa neta necu reci nigdje ali eto... vjerujem da ne bi pogrijesio da sam i tako rekao. Za ovo ti je bas potrebno znanje iz Naratologije i iskustvo naravno. Ne znam dal ste mozda ranije vjezbali naratolosku analizu na kakvim manjim pripovijetkama da se malo ustelite, jer ako vam je to odmah ovako zadala da radite na 100 god samoce, romanu od preko 300 str. nije ta zena sva svoja... Mada ima tu jos nekih stvari kojih se ja nisam htio i kako sam ti vec rekao ni smio doticati jer mi je djelo dosta izblijedilo u pamcenju, makar kad su detalji u pitanju, pa recimo nisam obratio paznju na motivaciju mada eto kompozicijsku sigurno imas jer upravo to sto na kraju se dijete rodi sa svinjskim repom a prije je najavljivan stalno nekakav strah od toga, to znaci da motivi su iskoristeni na cemu upravo insistira kompozicijska motivacija ( za koju ti je također vezana ona Cehovljeva recenica ). Onda kako autor zavrsava svoja poglavlja... ma imalo se je o tome jos dosta brbljati ali eto valjda ce ti to biti dovoljno...
Tulipan
Posts: 261
Joined: 14/11/2005 18:07

#18 Re: 100 godina samoce... pomoc

Post by Tulipan »

everybody hurts wrote:Pozdrav!!! :D :D :D

Radi se o sljedecem:

- u skoli sam dobio zadatak, tj. tezu iz bosanskog - FORMA PRIPOVIJEDANJA U ROMANU " STO GODINA SAMOCE", i pogadjate, treba mi pomoc.

Molim vas sve pametne (znam da vas ima puno ovdje :D ), kojima je ovo omiljena knjiga ili koji je trenutno citate ili ste je nedavno procitali, da mi pomognete, jer sam zaista ocajan... :( :( :(

Sad malo da pojasnim tezu,kako sam je shvatio, znajuci moju profesoricu i sta bi ona voljela cuti: jednostavno, NACIN na koji je marquez pripovijedao, kakva je forma romana i struktura, da li je pisan hronoloski ili retrospektivno, da li se ispreplicu ove dvije forme, kakve su recenice( ima ih dosta kojima marquez najavljuje događaje koji ce se tek desiti, ono sto je meni upalo u oci i cesto se spominje u romanu... "mnogo godina kasnije..."), pa dalje kakva je kompozicija (prstenasta, paralelnih radnji ili nesto drugo...). Eto, to je to otprilike, pa sad ako neko moze da sve ovo uoblici u jedan fin tekst, rukovodeci se ovim sto sam napisao, a naravno dodajte i vi sve ostalo sto biste kazali(a ja nisam spomenuo) da vi imate ovu tezu...

POMOZITE, MOLIM VAS!!! :( :( :(

SVAKA JE DOBRODOSLA!!!

UNAPRIJED HVALA!!!

omiljena knjiga! Zar postoji neko takav? Jednom je pročitao i bilo mi je dosta.
Post Reply