slikanje kao hobby

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#26 Re: slikanje kao hobby

Post by Ommadawn »

Hvala :)
Imaš li ti šta, @Naslovnica?
Naslovnica
Posts: 27895
Joined: 20/03/2013 15:38

#27 Re: slikanje kao hobby

Post by Naslovnica »

Ommadawn wrote: 09/05/2022 20:29 Hvala :)
Imaš li ti šta, @Naslovnica?
Ma jok, ja sa operisan od slikanja, baš nemam talenta, ali volim umjetnost svake vrste.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#28 Re: slikanje kao hobby

Post by uglavnomja »

Ommadawn wrote: 09/05/2022 20:24 Evo jedan rad sa drvenim bojicama, A5 format.
Image
:thumbup:

odlicno

i nevjerovatno za bojice :thumbup:
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#29 Re: slikanje kao hobby

Post by Ommadawn »

Hvala. Ovo su neke bojice koje sam dobio od prijatelja mojih staraca kad su preseljavali.

Skoro sam kupio sebi jedan set od 12 bojica i stvarno su super, plus uzmem četiri Polychromos plavu, (žutu, crvenu, bijelu) i prezadovoljan sam pigmentom i lakoćom.

Ovaj Autobianchi Primula sam radio sa baš tim Polychromos bojicama.
Gledat ću da jednom sebi kupim set od Prismacolors - jesu skupe ali sigurno i vrijede.

Imam i Koh-I-Noor ali sa njima nisam baš zadovoljan. Jako se teško brišu i nisu lake za raditi. Kćerka ih je uzela sebi.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#30 Re: slikanje kao hobby

Post by Ommadawn »

Još jedan akvarel, urađen jesenas, A3 format.

Image
Edit: fucking iPhone okreće sliku na svoj način… Sorry…
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#31 Re: slikanje kao hobby

Post by uglavnomja »

slika je odlicna :thumbup:

vidi se tvj stil i motivi

akvarel je akvarel :oops: bez obzira kako ti dobro ide bojicama
malasavjetnica
Posts: 67
Joined: 08/06/2021 13:48

#32 Re: slikanje kao hobby

Post by malasavjetnica »

Super tema, i ja sam amater, ali, hmmm, još uvijek ne znam kako postaviti slike na forum. Nego, čudi me da kažete da ne volite ulje i da vam je teško raditi s njim. Meni je s uljem najlakše, najlakše je miješati boje i postići željenu nijansu, dovoljno je vremena za popravke...jest da duže traje, a akvarel je i moja ljubav, ali preteško. Imam samo jedan akvarel koji smatram relativno uspješnim od 10-15 pokušaja. Ono, nikako postići da to ne izgleda kao na likovnom u petom osnovne. Akril, onako, za neke brze slike.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#33 Re: slikanje kao hobby

Post by Ommadawn »

malasavjetnica wrote: 12/05/2022 11:37 Super tema, i ja sam amater, ali, hmmm, još uvijek ne znam kako postaviti slike na forum. Nego, čudi me da kažete da ne volite ulje i da vam je teško raditi s njim. Meni je s uljem najlakše, najlakše je miješati boje i postići željenu nijansu, dovoljno je vremena za popravke...jest da duže traje, a akvarel je i moja ljubav, ali preteško. Imam samo jedan akvarel koji smatram relativno uspješnim od 10-15 pokušaja. Ono, nikako postići da to ne izgleda kao na likovnom u petom osnovne. Akril, onako, za neke brze slike.
Opa! Ima nas još :)

Evo ovako.
Uđi normalno kao da hoćeš da ostaviš komentar.
Ispod prozorčića gdje ostavljaš komentar, imaš one dugmadi “save draft”, “preview” i “submit”.
Ne pritišći još ništa od toga nego ispod imaš “Options” i do njega folder “Imgur”. Izaberi imgur.
Tu izaberi “Upload imgur”.
Izaberi željenu sliku koju hoćeš poslati.
Onda će ti doći nekakvi linkovi, šta ja znam, “Image”, “Url”, “tumbnail” - izaberi image.
Eh sad pritisni preview da vidiš kako to izgleda.
Ako si zadovoljna - pritisni submit.
Ako šta nije jasno - samo reci.
Sretno! :)
malasavjetnica
Posts: 67
Joined: 08/06/2021 13:48

#34

Post by malasavjetnica »

Image. Super, baš ti hvala. A bilo je i vrijeme da naučim 😁. Ovo je taj jedan kao uspješan akvarel 😁
malasavjetnica
Posts: 67
Joined: 08/06/2021 13:48

#35 Re: slikanje kao hobby

Post by malasavjetnica »

Image. Akril, rađeno špahtlom
malasavjetnica
Posts: 67
Joined: 08/06/2021 13:48

#36 Re: slikanje kao hobby

Post by malasavjetnica »

Image. Ulje
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#37 Re: slikanje kao hobby

Post by Ommadawn »

Holy fuck!!! što b’ reko Hunter S. Thompson.

Pa tvoje su slike fantastične!!!
malasavjetnica
Posts: 67
Joined: 08/06/2021 13:48

#38 Re: slikanje kao hobby

Post by malasavjetnica »

Hvala ti :) . Idem već godinama na radionicu pa se nešto i primilo. A prije toga nisam u životu ništa nacrtala osim ono obavezno na likovnom u osnovnoj. I tvoje su super, izabrao si baš teške tehnike. Ja sam pokušavala nešto drvenim bojicama na papiru za pečenje, dobra fora, ali nisam baš imala strpljenja.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#39 Re: slikanje kao hobby

Post by Ommadawn »

Nerijetko su me znali optužiti da precrtavam sa komentarima tipa “to mogu i ja, to može i moja nana Hadžira”.

Precrtavam samo ukoliko radim neki određen akvarel gdje se zahtijeva velika preciznost jer ispravljati skicu gumicom nije baš poželjno jer se tako papir troši i mogućnost upijanja boje slabi te utiče i na samu nijansu.

Kada radim olovkom ili bojicama, onda je stvar druga.

Da bih začepio usta takvima, nerijetko snimim kratak video pa pošaljem a nekad uradim i ovakav rad, koji sam uradio zimus kad sam bio bolestan.
A poruka je bila “Poselami nanu Hadžiru, pitaj je zna l’ ona ovako nacrtati”.

Image
User avatar
black
Posts: 17166
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#40 Re: slikanje kao hobby

Post by black »

odlicne su vam slike narode, svaka cast :thumbup:
akvarel je jedna od najtezih slikarskih tehnika
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#41 Re: slikanje kao hobby

Post by Ommadawn »

black wrote: 12/05/2022 15:18 odlicne su vam slike narode, svaka cast :thumbup:
akvarel je jedna od najtezih slikarskih tehnika
Hvala :)

Jeste akvarel težak ali ja sam takav “Teško? Mogu drugi? Mogu i ja, taman crk’o”.
malasavjetnica
Posts: 67
Joined: 08/06/2021 13:48

#42 Re: slikanje kao hobby

Post by malasavjetnica »

Ommadawn wrote: 12/05/2022 15:16 Nerijetko su me znali optužiti da precrtavam sa komentarima tipa “to mogu i ja, to može i moja nana Hadžira”.

Precrtavam samo ukoliko radim neki određen akvarel gdje se zahtijeva velika preciznost jer ispravljati skicu gumicom nije baš poželjno jer se tako papir troši i mogućnost upijanja boje slabi te utiče i na samu nijansu.

Kada radim olovkom ili bojicama, onda je stvar druga.

Da bih začepio usta takvima, nerijetko snimim kratak video pa pošaljem a nekad uradim i ovakav rad, koji sam uradio zimus kad sam bio bolestan.
A poruka je bila “Poselami nanu Hadžiru, pitaj je zna l’ ona ovako nacrtati”.

Image
Dobar ti je ovaj :thumbup: Ruke, uhh. Meni reče učitelj ruke i vodu je najteže naslikati.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#43 Re: slikanje kao hobby

Post by Ommadawn »

Jeste, u pravu je.
Ja sam u srednjoj jednom nacrtao dvije ruke s grafitnom olovkom i dobio najbolju ocjenu.

Ali što mi je vodu teško nacrtati - pa sigurno nekih 80% akvarela sam bacio baš zbog vode što nije uspjela.
malasavjetnica
Posts: 67
Joined: 08/06/2021 13:48

#44 Re: slikanje kao hobby

Post by malasavjetnica »

Ommadawn wrote: 12/05/2022 15:38 Jeste, u pravu je.
Ja sam u srednjoj jednom nacrtao dvije ruke s grafitnom olovkom i dobio najbolju ocjenu.

Ali što mi je vodu teško nacrtati - pa sigurno nekih 80% akvarela sam bacio baš zbog vode što nije uspjela.
Na ovim gore ti je voda odlična, i na akvarelu, a i na ovoj s bojicama. Ja sam odustala od akvarela baš zato što ih nekoliko bacim dok jedan ne ispadne prihvatljiv. Akril i ulje su za nas sa slabijim živcima :D . Evo jedan moj akvarel s vodom tj.rijekom Image
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#45 Re: slikanje kao hobby

Post by uglavnomja »

savjetnice :thumbup: :thumbup: :thumbup:

i poseban :thumbup: za spahtlanje :-D

e, tu sam bas taraba, samo mi planine pod snijegom dobro ispadnu :D



a sto se tice procenta uspjesnosti u akvarelu - neuspjeli debelo vode :D
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#46 Re: slikanje kao hobby

Post by Ommadawn »

malasavjetnica wrote: 12/05/2022 19:09
Ommadawn wrote: 12/05/2022 15:38 Jeste, u pravu je.
Ja sam u srednjoj jednom nacrtao dvije ruke s grafitnom olovkom i dobio najbolju ocjenu.

Ali što mi je vodu teško nacrtati - pa sigurno nekih 80% akvarela sam bacio baš zbog vode što nije uspjela.
Na ovim gore ti je voda odlična, i na akvarelu, a i na ovoj s bojicama. Ja sam odustala od akvarela baš zato što ih nekoliko bacim dok jedan ne ispadne prihvatljiv. Akril i ulje su za nas sa slabijim živcima :D . Evo jedan moj akvarel s vodom tj.rijekom Image
Ja sam baš živce i izliječio akvarelom i grafikom, pogotovo kad sam radio portrete.
Najviše sam volio petkom navečer sjesti, naspem čašu vina ili pivo i polako krenem. Nekad sam i u 02.00 znao leći spavati.
malasavjetnica
Posts: 67
Joined: 08/06/2021 13:48

#47 Re: slikanje kao hobby

Post by malasavjetnica »

I uspiješ se zaustaviti na jednoj čaši, bravo :D
A što se kopiranja tiče, mi smo na radionici imali lekciju gdje smo kopirali velike majstore i cilj je bio napraviti što vjerniju kopiju. Dobra je to lekcija, zabavna i puno se nauči. A još se možeš opustiti, ne razmišljaš ništa, samo pratiš. Pokušajte ako vam se da.
malasavjetnica
Posts: 67
Joined: 08/06/2021 13:48

#48 Re: slikanje kao hobby

Post by malasavjetnica »

uglavnomja wrote: 08/05/2022 14:59 :thumbup:

trebalo je sve ove talasice na a3 nacrtati

jedra su za 10, to mi nikad nije uspjelo :|


ja nemam zivaca, kod mene brzopotezno :oops:

Image

Image


ova druga ne valja, ne valja odnos boje camca i sjene :-? imam bolju, ali ne mogu sad da trazim
Meni ova druga baš super. Kako ti s bijelom, meni je najgore kod akvarela ostaviti te bijele segmente, uvijek se zanesem i sve pokrijem. Vidjela sam na youtubu da se prvo dobro navlaži papir pa onda maramicom skidaju boju da ostanu bijeli dijelovi. To mi je jednom čak i uspjelo.I uvijek odem previše u detalje, ne mogu se zaustaviti, a cilj akvarela i jeste što više pojednostaviti.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#49 Re: slikanje kao hobby

Post by uglavnomja »

za bijelu je najsigurniji nacin da ne obojis nikako :D
"izbjeljivanje" vec obojenog gotovo nikad ne uspije, bar meni, moze se posvijetliti donekle, zavisno od boje koja je nanesena
ali od silnog kvasenja cetkicom papir se iskrivi na tom mjestu, a ponekad cak i osteti :( (ja obicno radim na 300 gr)

isto ni skidanje boje za tanke crte raznim pomagalima, tipa gumeni spicasti kist ne ide onako kako to izgleda na yt :D

ono sto ja radim ponekad, ako imam prave linije, na pr. neki toranj koji ima oblake koji se nastavljaju sa obje strane, uzmem onu molersku ili maskirnu traku ili kako se vec zove, kao papirni selotejp koji ima slabije ljepilo od obicnog, i zalijepim preko tornja

e sad ko ima zivaca da rezucka tu traku na komadice ili rezance moze svasta uraditi

postoje i profesionalni slikarski folovi, tecni vosak ili guma ... to se nanese na odredjena mjesta i onda se na kraju oguli noktom
izgleda super lako kad se gleda :lol:


a da, ima i fol sa solju ... za okruglaste nepravilne mrlje. kod mene se jedva vide promjene boje, moram naci slaniju so :-D
User avatar
Logovan
Posts: 94382
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#50 Re: slikanje kao hobby

Post by Logovan »

@uglavnomja @Ommadawn
Svaka čast! Odlični radovi. :thumbup: Samo nastavite i dijelite sa nama. :D Fin je ovo hobi, opuštajući baš.
Post Reply