Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4384
Joined: 01/05/2010 19:03

#26 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by Digla_da_kreci »

In everyday life, cosmogony alternates with apocalypse: quotidian creators and wreckers, we enact on an infinitesimal scale the eternal myths, and each of our moments reproduces and prefigures the fate of seed and cinder pertaining to Infinity.

A short history of decay, Emil Cioran

102
User avatar
medvjed23
Posts: 26689
Joined: 16/07/2010 13:49

#27 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by medvjed23 »

Although our potential offspring may not regret coming into existence, they certainly would not regret not coming into existence.

BETTER NEVER TO HAVE BEEN, The Harm of Coming into Existence, DAVID BENATAR

56.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#28 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by ExNihilo »

Kupih specijalnu majicu Building Empires from 1981. Možda i kao znak zahvalnosti momcima za sve što su uradili za mene i milione ljudi na planeti. Sve u svemu, veoma pozitivni utisci posle koncerta koji je trajao tačno 97 minuta.

Vozovi skoro pa na vreme. Budimpešta lepa kao i uvek. Metro bez greške. Saradnja sa saputnikom i prijateljom Ognjenom veoma dobra. I da završim Tatinim rečima upućenim svima nama: „Celebrate the music, celebrate the life”.

Metalno srce, Izvještaji sa heavy metal koncerata u inostranstvu - Bojan Simić.

19
User avatar
medvjed23
Posts: 26689
Joined: 16/07/2010 13:49

#29 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by medvjed23 »

In rural Washington, violence was just something you grew up with, as common and banal as fast food. I’d learned quickly not to take shit from anyone.
As a kid, my friend Duzenski had taught me to throw a punch the minute anyone attempted to bully you. As a loner with few friends, an outcast, and a frequent blackout alcoholic, that lesson served me well. That crucial first punch didn’t always settle it, though, and violence became just another way of communicating, a second language I quickly became fluent in.

Sing Backwards and Weep, Mark Lanegan

11.
User avatar
GarfieldLover
Posts: 406
Joined: 05/03/2013 13:07

#30 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by GarfieldLover »

-Ah, psi, i uvijek samo ti psi! - povika majka. Glas joj je opet bio ljut. - I sva ta kubura zbog jednog psa. Vjeruj, ako bih se ja pitala, odgovorila bih da sam sretna sto je Lesi odvedena. Da, tako je. Toliko muka i brige oko nje kao da je kakvo dijete. E, sad su je odveli, svrseno je i ja sam sretna. Sretna sam!

Lesi se vraca kuci, Eric Knight

41
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#31 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by riverflow »

naša tijela
nisu izmučena
kao što će to biti
fluorescentne figure
perača ulica

Hit dep.o pod pritiskom transsarajevo dodatne scene, Faruk Šehić

btw. :thumbup: za ovu ideju, tj. igru.
Dosta pročitanog se brzo zaboravi, a ustvari svaka stranica sadrži mnoštvo emocija

91
User avatar
medvjed23
Posts: 26689
Joined: 16/07/2010 13:49

#32 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by medvjed23 »

Rađam

a htjela bih da pišem

o kafani

u kojoj sjedi moj muž

Naida Mujkić, Ljubavni šarti mogula

50.
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4384
Joined: 01/05/2010 19:03

#33 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by Digla_da_kreci »

riverflow wrote: 28/11/2021 11:11 btw. :thumbup: za ovu ideju, tj. igru.
Dosta pročitanog se brzo zaboravi, a ustvari svaka stranica sadrži mnoštvo emocija
slazem se... neke dijelove vrijedi iznova i iznova iscitavati i pribiljeziti negdje, a nekog drugog moze zainteresovati da pozeli cijelu knjigu procitati. :)

Biti čovjek u drugim ljudima, to i jest čovjekova duša. To ste vi, time je disala, hranila se i zanosila vaša svijest. Vašom dušom, vašom besmrtnošću, vašim životom u drugima. A na kraju? Kroz druge ste bili, kroz druge ćete i ostati. Za vas nema značenja što će se to kasnije zvati sjećanjem. Jer to ćete biti vi koji tvorite budućnost.

Dr. Zivago, Boris Pasternak


84
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#34 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by kox »

Vrijeme je rijeka nastala od svega onoga što se dešava, i još više, ono je brzak. Jer u istom trenutku kada se pojavi, stvar je već odnesena, i talas donosi drugu, a za njom opet dolazi nova.

Marko Aurelije, Samom sebi

17
User avatar
medvjed23
Posts: 26689
Joined: 16/07/2010 13:49

#35 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by medvjed23 »

What makes people hard−hearted is this, that each man has, or fancies he has, as much as he can bear in his own troubles. Hence, if a man suddenly finds himself in an unusually happy position, it will in most cases result in his being sympathetic and kind. But if he has never been in any other than a happy position, or this becomes his permanent state, the effect of it is often just the contrary: it so far removes him from suffering that he is incapable of feeling any more sympathy with it. So it is that the poor often show themselves more ready to help than the rich.

Schopenhauer; Studies in Pessimism

28.
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#36 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by Sara03 »

Mada volim i kontrast između mog usamljenog, okrutnog i gonjenog, potpuno neurednog života i ovog porodičnog i građanskog okruženja. Volim da na stepenicama udišem taj miris mira, reda, čistoće, pristojnosti i krotkosti, koji me uprkos mojoj mržnji prema građanskome uvijek gane, ali volim i da zatim pređem preko praga svoje sobe gdje sve to prestaje, gdje između gomila knjiga leže ostaci cigara i stoje vinske flaše, gdje je sve neuredno, opustošeno i ne liči na dom, gdje je sve, i knjige, i rukopisi i misli, natopljeno tugom usamljenih, problematikom ljudskog postojanja, čežnjom za novim smislom ljudskog života koji je postao besmislen.

Stepski vuk, Hermann Hesse

94
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#37 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by riverflow »

Digla_da_kreci wrote: 28/11/2021 12:30
riverflow wrote: 28/11/2021 11:11 btw. :thumbup: za ovu ideju, tj. igru.
Dosta pročitanog se brzo zaboravi, a ustvari svaka stranica sadrži mnoštvo emocija
slazem se... neke dijelove vrijedi iznova i iznova iscitavati i pribiljeziti negdje, a nekog drugog moze zainteresovati da pozeli cijelu knjigu procitati. :)
Upravo tako :)
Baš gledam u knjige koje evo godinama skupljaju prašinu na policama..


Crtao je veliku studiju borove šume, koncentrišući se na jedno usamljeno drvo na ivici strmine. Jedan od radnika, odlazeći s posla, prišao bi mu uvek da ga posmatra dok crta; gledao bi preko njegovog ramena prigušeno se osmehujući, a s vremena na vreme prsnuo bi u glasan smeh. Za taj crtež Vincentu je bilo potrebno dosta vremena. Svakog dana seljak se smejao sve glasnije. Vincent se reši da sazna šta ga tako zabavlja.
-Vama je smešno- upita on učtivo- što slikam drvo?
Čovek se cerekao.- Da, da to je tako smešno. Vi ste verovatno fou*!(lud)
Vincent je razmišljao neko vreme, a onda upita:
-Da li bih bio fou kada bih posadio drvo?
Seljak se odmah uozbilji. - Oh ne, svakako ne biste...
..Dobro, a da li bih bio fou kada bih sekao drva kao što rade oni tamo dole?
-Oh ne, drva se moraju seći.
-Znači, mogu da posadim drvo, da ga negujem, da ga berem, sečem, ali kad ga crtam-onda sam fou?
Seljak ponovo prsnu u smeh - Da, sigurno ste fou kad sedite tako tu. Celo selo to govori.

Žudnja za životom, Irving Stone

87
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#38 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by Sara03 »

Teško je nama, strancima, koji ne možemo ni u svojoj zemlji da živimo ni u tuđoj da se obiknemo. Ne htjedosmo sa svojima da dijelimo nevesele svečanosti ni neplodne žalosti i bismo izručeni tuđincima. Oni slave svoje svečanosti, a ja moram da se prilagođujem i navlačim prazničku masku i da, ulazeći i sam u njina raspoloženja, pravim teške opservacije o njima, o sebi i o svojima.

Staze, lica, predeli - Ivo Andrić

33
User avatar
medvjed23
Posts: 26689
Joined: 16/07/2010 13:49

#39 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by medvjed23 »

...plemeniti kada su bogati, i kad su siromašni
plemeniti na svoj način,
pomažući onoliko koliko uzmognu;
uvijek govore istinu
ne mrzeći, ipak, one koji lažu.

Kavafi, Sabrane pjesme

16.
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#40 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by Sara03 »

U kazni mesa, dugom hodočašću,
dok snatrim bijelu vječnost slavna zida,
— s krivom il' s pravom — ridam; pašću, pašću,
od jedne hijene što mi grudi kida,

od jedne žene s dušom i sa strašću.
Ona je ponos i gubitak vida,
i ja je žudim slašću ili čašću,
i ljubav nema koprene ni stida.

Riđokosi mesije, Tin Ujević

7
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#41 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by riverflow »

Prvo što pamtim je da se nalazim ispod nečega. To je sto, vidim nogu od stola, vidim noge ljudi, i deo stolnjaka kako visi. Tu je tamno, dobro mi je tu. Mora da je to bilo u Nemačkoj. Verovatno sam imao godinu ili dve. Negde 1922. Lepo mi je bilo pod stolom. Izgleda da niko nije znao da sam tu. Sunčevi zraci padali su na tepih i noge ljudi. Dobro je bilo gledati tu svetlost. Ljudske noge nisu bile zanimljive, ne kao stolnjak što visi, kao noga od stola, kao sunčevi zraci.

Bludni sin, Čarls Bukovski

63
User avatar
Rootboi
Posts: 20558
Joined: 07/06/2011 17:14

#42 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by Rootboi »

Ostali smo na plesu kratko vrijeme. Vratili smo se kući oko
devet sati. Čim smo stigli, navalio je na mene želeći odmah dobiti
ono, što mu nisam namjeravala dati. Branila sam se od njegovih
nasrtaja strahom od služinčadi i obećanjem da će njegova
strpljivost biti bogato nagrađena.


Nezasite ložnice, Nepoznat autor

99
User avatar
GarfieldLover
Posts: 406
Joined: 05/03/2013 13:07

#43 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by GarfieldLover »

Loš sam čovek. Zgazio sam mrava. I to ne jednog, već sam zgazio čitav mravinjak. Na stotine ili hiljade mrava, tih sićušnih živih bića koja mi ništa nisu skrivila. Nisam ih zgazio slučajno. Zgazio sam ih namerno, u besu.

Jednostavne priče, Lazar Ristovski

17
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4384
Joined: 01/05/2010 19:03

#44 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by Digla_da_kreci »

...zamislite da vi na primjer počnete upravljati, raspolagati i s drugima i sa sobom, uopće, kako da kažem, to vam se svidi i odjednom imate... khe.. khe.. rak na plućima... — Stranac se slatko podsmjehnuo kao da mu je misao o raku na plućima pričinila zadovoljstvo - da, rak, — žmirkajući kao mačak, ponovio je zvučnu riječ — i vaše je upravljanje završeno! Ničija sudbina osim vaše vlastite više vas ne zanima. Rođaci vam počinju lagati, vi, predosjećajući zlo, jurite učenim liječnicima, zatim šarlatanima, a možda i vračarama. Kao prvo i drugo, tako i treće — potpuno je besmisleno, shvaćate i sami. I sve to završava tragično: onaj koji je još nedavno smatrao da nečim upravlja, odjednom leži nepomično u drvenu lijesu, a njegovi bližnji, shvativši da od mrtvaca nema više nikakve koristi, spaljuju ga u peći.

Majstor i margarita, Bulgakov


69
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#45 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by kox »

Ključ sreće, zadovoljstva, velikog uspeha i predivnog osećanja lične snage i efikasnosti jeste sticanje navike da svakog dana, čim počnete s poslom, prvo pojedete svoju žabu.Srećom, to je veština koja se može naučiti praksom. A kad steknete naviku da uvek počinjete od najvažnijih zadataka, uspeh vam je osiguran.

Brajan Trejsi, Pojedi tu žabu

22
User avatar
GarfieldLover
Posts: 406
Joined: 05/03/2013 13:07

#46 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by GarfieldLover »

Ako većina kompanija zapravo ne zna zašto su njihove mušterije baš njihove mušterije ili zašto su njihovi zaposlenici baš njihovi zaposlenici, kako onda znaju kako privući što više zaposlenih i podstaći lojalnost kod onih kod kojih je već imaju? Činjenica je, u većini biznisa danas se odluke donose na osnovu nepotpunih ili, što je još gore, potpuno pogrešnih pretpostavki u vezi sa tim šta pokreće njihov biznis.

Počni sa Zašto, Simon Sinek

27
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4384
Joined: 01/05/2010 19:03

#47 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by Digla_da_kreci »

Koliko ima ljudi koji na tom putovanju tako pretovare svoj camac da samo sto ne potone pod tezinom kojekakvih gluposti, od kojih, misle, zavisi zadovoljstvo i udobnost putovanja, а koje su u stvari samo nepotreban teret!
Каkо ljudi pretrpavaju svoj bijedni brodic do vrha jarbola skupocjenom odjecom i velikim kucama, nepotrebnom poslugom i gomilom nazovi prijatelja, kojima nije nimalo stalo do njih, а za koje ni sami ne mare narocito, skupim zabavama u kojima nitko ne uziva, konvencionalnostima i modom, pretvaranjem i nadutoscu i - oh, najtezim, najglupljim od svih tereta! - strahom sto се о njima misliti susjedi, luksuzom koji samo zasicuje, uzivanjima koja samo izazivaju dosadu, praznim sepurenjem koje, kao zeljezna kruna kojom su nekad krunisali zlocince, oblijeva krvlju i prozima bolom izmucenu glavu koja је nosi!

Sve је to nepotreban teret, covjece, nepotreban teret! Baci ga preko ruba camca u vodu! Od njega camac postaje tako tezak da ga jedva vuces, padas u nesvijest veslajuci. Postaje nezgrapan, opasan i tezak za upravljanje tako da ni na trenutak nisi slobodan od strepnje i brige, nikad se ne mozes opustiti i ljencareci sanjariti... Nikad nemas vremena da promatras kako leprsave sjenke lako prelijecu preko plicina, kako se svjetlucave sunca­ne zrake ljeskaju na naborima vode, kako velika stabla kraj obale zure u svoju sliku... Ne vidis zlatnozelene sume, bijele i zute vodene ljiljane, trsku koja ti sjetno mase, kacune ili plave spomenke.

Baci taj teret u vodu, covjece! Neka camac tvog zivota budе lagan, ukrcaj samo ono sto ti је zaista potrebno - skroman dom i jednostavna zadovoljstva, jednog ili dvojicu prijatelja koji to zaista јеsu, nekog koga volis i tko tebe voli, jednu macku, jednog psa, jednu ili dvije lule, dovoljno hrane i dovoljno odjece, i malo vise nego dovoljno pica, jer zedj је opasna stvar.

Tri covjeka u camcu, Jerome

55
User avatar
medvjed23
Posts: 26689
Joined: 16/07/2010 13:49

#48 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by medvjed23 »

Sada svaki dan vrijedi. Ne moramo da mislimo čitave mjesece unaprijed.

Remarque, Iskra života

14.
Nierika
Posts: 4114
Joined: 17/03/2020 00:41

#49 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by Nierika »

"Sami sebe zaplićemo, sami sebe rasplićemo", objasni Joshua.
Kako su nastali Ratovi zombija, Hemon

32
User avatar
GarfieldLover
Posts: 406
Joined: 05/03/2013 13:07

#50 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by GarfieldLover »

Đulsa prevrne očima. Pošalje me da se idem igrati vani. Šute dok ne izađem. Đulsa im priča da je to kod nas bože sačuvaj i zabrani. Hoda se po frizerima. Nokti se lakiraju. U pozorište se ide u haljinama kao s televizije. Niko ne misli o tome kako ovo dijete ništa ne jede. Predvide se bolesti od kojih bih mogla oboljeti. Prestanem prisluškivati. Hodam oko kuće. Zamišljam kako umirem.

Gravitacije, Senka Marić

48
Post Reply