Sličica dana - komentari

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#176 Re: Sličica dana - komentari

Post by hadzinicasa »

BiBi911 wrote: 06/12/2020 08:21
hadzinicasa wrote: 05/12/2020 17:16
Qler wrote: 05/12/2020 00:25 Ja bi one sto se muče sa parnim i neparnim brojevima odmah oborio, nema smisla da ni izlaze na ispit...
Ti si melek.
Ja bih im zabranila pristup zgradi fakulteta u radijusu od 100m. Zauvijek.

Ono je heeej druga godina, polagalo bi racunovodstvo! Dakle prvu je dalo.
Kada diploma kosta 8000KM sto vam je cudno ovo sa neparnim.
Kakvih desetki sam se tu naslusao, sto je najgore ti su danas ugledni ljudi. Tip je samnom studirao koji nije znao postotak izracunat al babo mu je sredio posao i trenutno je u nadzornom odboru jedne ruske zelene banke. Odemo u Austriju obuka krivotvorenju novca zeMska ne zna zasto je lose sto neko krivotvori novac, ista ima problema da otvori exel tabelu( al je ista ekipa znala prigovorit jer kamera snima sve).

A tek polaganne kod nekih titinih profesora, gdje recitovanje tih djela nosi koji bod vise. Do onog sto je posl. Pravo predavao ako kupis njegovu(kopiranu) knjigu imas prolaz.... ... i onda travnik, sokolac nevaljaju
Ne sporim uopce da ima svega. Bilo je i bice raznoraznih ego manijaka medju univerzitetskim profesorima. Medjutim dvije stvari treba reci:
Imam dojam da je ranije ipak postojala ljestvica odnosno kriteriji. Cilj je, kad se podvuce crta bio principijelno usaditi znanje (pa i kad je tumacenje ove sintagme podlozno razlicitim interpretacijama), za razliku od danas kad je cilj dobiti diplomu, a profesura je samoj sebi svrha. Cast izuzecima.
Drugo, mogu konkretno govoriti o ovom fakultetu, jer sam ga prosla - svega sam se i ja naslusala od onih koji traze izgovor i opravdanje za vlastitu nesposobnost ili ljenost pa sire neistine, kako o Poslovnom pravu, tako i o racunovodstvu i o jos nekim predmetima. Tako racunovodstvo nisi kod Jadranke mogao poloziti ako si zensko jer ju je muz prevario sa studenticom pa mrzi sve zenske studente. Veljko trazi da kupis njegovu knjigu. Puljic ima odredjenu (nisku) kvotu prolaznosti pa namjerno obara, nastavi niz... iz licnog primjera mogu reci da su to samo zlobni tracevi. Sve i jedan ispit sam iz prve polozila, bez ikakvih stela ili bilo cega drugog - ne jer sam neki vanserijski kapacitet, vec jer sam sjela, zagrijala stolicu, izasla na ispit i bez ikakvih problema polozila. Da je bilo lako - nije. Ali je bilo casno.

Vjerujem da je i vecina profesora casna. Ne zivim u iluzijama, imala sam i svakakvih ne bas tako casnih situacija bahatosti, nemara, sitnicavosti, predrasuda, cak i zlih poteza od strane raznih drugih profesora ne samo na Ekonomiji, ali generalno kako rekoh - blatiti ljude zbog vlastite ljenosti... siriti raznorazne price... well prvo se pogledati u ogledalo.

A konkretna situacija pokazuje koliko nam se srozalo znanje i razumijevanje, a u konacnici refleksija je kompletnog drustva i sto je najcrnje, njegove buducnosti.
User avatar
Henry Chinaski
Posts: 2589
Joined: 03/08/2005 08:12

#177 Re: Sličica dana - komentari

Post by Henry Chinaski »

Ako se stvarno nije našao niko da napravi stepenice ili barem ljestve, onda i treba da pomru od žeđi.
Svjestan sam ja da je ljudska glupost bez granica ali me svejedno počesto šokira.
Image
User avatar
phillie
Posts: 9350
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#178 Re: Sličica dana - komentari

Post by phillie »

mayab wrote: 06/12/2020 08:04
suspect_zero wrote: 06/12/2020 02:00 Image

:oops:
E :izet: ti ovo, pa gdje je umjetnička sloboda i nezavisnost u pisanju literarnih radova... šta ima veze o čemu je pisao 8) :lol:
Da nije napisala da je Hrvatska u pitanju, 'ladno bih pomislio da je u pitanju ucenicki rad Kristijana Golubovica :D :D :D :D
User avatar
sinuhe
Posts: 11456
Joined: 03/06/2011 11:33

#179 Re: Sličica dana - komentari

Post by sinuhe »

U temeljima modernog doba.
Image
User avatar
plain vanilla
Posts: 66775
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#180 Re: Sličica dana - komentari

Post by plain vanilla »

aCme wrote: 07/12/2020 11:03 Image
ovog sam ja nasla na googlu neki dan i citala recenzije, tj njegove odgovore
strasno :lol:
User avatar
Averus
Posts: 20338
Joined: 13/02/2008 17:07

#181 Re: Sličica dana - komentari

Post by Averus »

Image

Ono kad misliš da zato što piše photography, slike nisu fotošopirane :lol:
Još da je dobar photoshop, pa haj' :oops:
User avatar
lonely_wolf
Posts: 2600
Joined: 16/03/2011 19:12
Location: daleko u blizini svega
Contact:

#182 Re: Sličica dana - komentari

Post by lonely_wolf »

Averus wrote: 09/12/2020 12:37 Image

Ono kad misliš da zato što piše photography, slike nisu fotošopirane :lol:
Još da je dobar photoshop, pa haj' :oops:
Možel pojašnjenje šta je ovde "fotošopirano", osim što su malo izvućene sjene i smanjen highlights radi duže expozicije.
Last edited by lonely_wolf on 09/12/2020 15:00, edited 1 time in total.
User avatar
lonely_wolf
Posts: 2600
Joined: 16/03/2011 19:12
Location: daleko u blizini svega
Contact:

#183 Re: Sličica dana - komentari

Post by lonely_wolf »

dupli
User avatar
Averus
Posts: 20338
Joined: 13/02/2008 17:07

#184 Re: Sličica dana - komentari

Post by Averus »

lonely_wolf wrote: 09/12/2020 14:58
Averus wrote: 09/12/2020 12:37 Image

Ono kad misliš da zato što piše photography, slike nisu fotošopirane :lol:
Još da je dobar photoshop, pa haj' :oops:
Možel pojašnjenje šta je ovde "fotošopirano", osim što su malo izvućene sjene i smanjen highlights radi duže expozicije.
Ne moze :lol:

Zezam se. To nabrojano je vjerovatno lightroom radio
Nisam strucan, ali imam iskustva, tako da mi djeluje i da je slika sadtavljena iz dvije
Takodjer, vidi se da se igrao sa bojama
User avatar
lonely_wolf
Posts: 2600
Joined: 16/03/2011 19:12
Location: daleko u blizini svega
Contact:

#185 Re: Sličica dana - komentari

Post by lonely_wolf »

Averus wrote: 09/12/2020 15:17 Ne moze :lol:
Zezam se. To nabrojano je vjerovatno lightroom radio
Nisam strucan, ali imam iskustva, tako da mi djeluje i da je slika sadtavljena iz dvije
Takodjer, vidi se da se igrao sa bojama
Svaka digitalna fotografija jednostavno mora proći kroz nekakav postprocesing, pogotovu ako se fotografiše u RAW formatu (sirovi oblik fotografije), pa čak i ako se fotka u JPEG-u postprocesing se dešava u samom aparatu tako da oko toga ne treba dizati galamu.
Što se tiće sastavljanja tri ili više fotografija (obićno bi trebao biti neparan broj) to se u fotografiji zove HDR (high dynamic range) i koristi se u onim situacijama gdje je kontrast prejak za jednu expoziciju, HDR se može izvući i softverski iz jedne fotografije ako je upitanju RAW format ali to ni izbliza ne daje dobar rezultat kao kod pravog HDR-a. i mogao bi se nazvati i manipulacijom tj. fotošopiranjem.
Ono što ja vidim je jedna ekspozicija po izrazito jakoj mjesećini, a Čvrsnica bijela sama od sebe pojačala je intezitet svjetla, vidi se da je upravo iz tog razloga izvlačio sjene iz donjeg dijela fotografije (Jablanice), malo se još poigrao sa kontrastom i saturacijom i dobio jednu pa gotovo nestvarnu fotografiju.
Dženada ne poznajem lično (nažalost) ali neko ko ode na Hajdučka vrata i logoruje dvije noći samo da bi napravio jednu fotografiju izlaska sunca treba cijeniti i poštovati jer to mogu samo pravi entuzijasti fotografije :thumbup: .

I na kraju, uživaj te u fotografiji pa ćak i da je "fotošopirana" jebiga naša je :bih: :bih: :bih: :run:
ja71
Posts: 5390
Joined: 31/03/2006 14:45

#186 Re: Sličica dana - komentari

Post by ja71 »

lonely_wolf wrote: 09/12/2020 18:43
Averus wrote: 09/12/2020 15:17 Ne moze :lol:
Zezam se. To nabrojano je vjerovatno lightroom radio
Nisam strucan, ali imam iskustva, tako da mi djeluje i da je slika sadtavljena iz dvije
Takodjer, vidi se da se igrao sa bojama
Svaka digitalna fotografija jednostavno mora proći kroz nekakav postprocesing, pogotovu ako se fotografiše u RAW formatu (sirovi oblik fotografije), pa čak i ako se fotka u JPEG-u postprocesing se dešava u samom aparatu tako da oko toga ne treba dizati galamu.
Što se tiće sastavljanja tri ili više fotografija (obićno bi trebao biti neparan broj) to se u fotografiji zove HDR (high dynamic range) i koristi se u onim situacijama gdje je kontrast prejak za jednu expoziciju, HDR se može izvući i softverski iz jedne fotografije ako je upitanju RAW format ali to ni izbliza ne daje dobar rezultat kao kod pravog HDR-a. i mogao bi se nazvati i manipulacijom tj. fotošopiranjem.
Ono što ja vidim je jedna ekspozicija po izrazito jakoj mjesećini, a Čvrsnica bijela sama od sebe pojačala je intezitet svjetla, vidi se da je upravo iz tog razloga izvlačio sjene iz donjeg dijela fotografije (Jablanice), malo se još poigrao sa kontrastom i saturacijom i dobio jednu pa gotovo nestvarnu fotografiju.
Dženada ne poznajem lično (nažalost) ali neko ko ode na Hajdučka vrata i logoruje dvije noći samo da bi napravio jednu fotografiju izlaska sunca treba cijeniti i poštovati jer to mogu samo pravi entuzijasti fotografije :thumbup: .

I na kraju, uživaj te u fotografiji pa ćak i da je "fotošopirana" jebiga naša je :bih: :bih: :bih: :run:
s jedne strane imam utisak da imas vise od mene pojma o cemu pricas a sa druge strane ne mogu se oduprijeti osjecju da si pomijesao neke stvari ili ih pogresno interpretiras.

kao prvo ne "fotografise se u RAW formatu" neko je RAW samo (neobradjeni) nacin memorisanja digitalne fotografije.

Dalje, JPEG je samo (nepovratna) kompresija izvornog materijala u cilju smanjivanja zauzimanja memorije. Ja to ne bih svrstao u postprocesing jer je neizbjezno a izoblicenja koja pri tom nastaju su nepozeljna. Koliko su ljudskom oku vidljiva je druga stvar.

A i ono sto je "postprocesing u samom aparatu" nema za cilja izoblicavanje fotografije nego bas pokusaj ispravljanja izoblicenja koja su nastala prilikom analogno-digitalne konverzacije. cilj toga je naravno da fotografije sto vise lici stvarnom motivu. Na ovom stepenu se fotografija uglavnom memorisu u RAW-u ili JPEG-u ili vec necemu trecem.
Naravno da i aparati nude kojekakve "programe" i po meni tek tu nastaje postprocesing. Sve izvan aparata je, slozicemo se, takodjer postprocesing.

Ali to sve i nije toliko bitno. Mislim da je forumskom pucanstvu zasmetalo to sto slika izgleda pomalo nerealno.
I ja mislim da taj prizor u stvarnosti nije tako izgledao. Zato i ja smatram da slika JESTE "fotosopirana".
E sad da li izgleda lijepo neka svako za sebe odluci
User avatar
JoseMujica
Posts: 27556
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#187 Re: Sličica dana - komentari

Post by JoseMujica »

u digitalnm dobu se sve fotošopira, tj. naknadno obrađuje

poenta mog komentara je da je na ovoj obrada otišla u neku stvar

sad to je stvar ukusa...neko voli tako, a ja ne volim kad se pregoni

priroda u nas je divlja, surova i lijepa sama po sebi i kakvih prizora imamo, mislim da je dovoljno samo malo korigovati kontraste i boje da dobiješ nešto wow

al da od Jablanice praviš Las Vegas to je baš cheap art, šljaštavo sranje za sirotinju i lažni lokalpatriotski pozitivizam, al jebga, kad realno razmislim, dotle i dobacuje naše poimanje estetike (previše, šminke, previše nakita i uvijek overdressed itd.)

U našoj situaciji kakva je, prava umjetnost nas surovo tjera da se pogledamo u ogledalo.
User avatar
amidzazeher
Posts: 3070
Joined: 14/04/2011 23:41

#188 Re: Sličica dana - komentari

Post by amidzazeher »

A da je covjek postavio ovo cisto sumnjam da bi neko rekao fuj, photoshop :run:

Image

Image

Al eto kad je Jablanica u pitanju odmah nastaje ”kritika”
mali_balon
Posts: 11273
Joined: 12/09/2012 09:57

#189 Re: Sličica dana - komentari

Post by mali_balon »

amidzazeher wrote: 10/12/2020 12:12 A da je covjek postavio ovo cisto sumnjam da bi neko rekao fuj, photoshop :run:

Image

Image

Al eto kad je Jablanica u pitanju odmah nastaje ”kritika”
Jel ovo GarmiŠ
ovo_mi_je_nick
Posts: 1798
Joined: 04/09/2013 10:02
Contact:

#190 Re: Sličica dana - komentari

Post by ovo_mi_je_nick »

Uz par filtera svaka fotografija izgleda čudesno, kao npr fotografija s profilne i tagovana.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27556
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#191 Re: Sličica dana - komentari

Post by JoseMujica »

mali_balon wrote: 10/12/2020 13:28
amidzazeher wrote: 10/12/2020 12:12 A da je covjek postavio ovo cisto sumnjam da bi neko rekao fuj, photoshop :run:

Image

Image

Al eto kad je Jablanica u pitanju odmah nastaje ”kritika”
Jel ovo GarmiŠ
Livno :D
User avatar
plain vanilla
Posts: 66775
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#192 Re: Sličica dana - komentari

Post by plain vanilla »

apsidejzi wrote: 13/12/2020 00:35
Logovan wrote: 13/12/2020 00:33 Image
Smjesnije mi kako je neko pokusao sakriti Saima Mesica :lol:
A ko je taj Mesic?
User avatar
dale cooper
Posts: 28393
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#193 Re: Sličica dana - komentari

Post by dale cooper »

plain vanilla wrote: 13/12/2020 21:09
apsidejzi wrote: 13/12/2020 00:35
Logovan wrote: 13/12/2020 00:33 Image
Smjesnije mi kako je neko pokusao sakriti Saima Mesica :lol:
A ko je taj Mesic?
Vrsni poznavalac (ne)djela Pita Gejsa. :mrgreen:
User avatar
plain vanilla
Posts: 66775
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#194 Re: Sličica dana - komentari

Post by plain vanilla »

dale cooper wrote: 13/12/2020 21:45

Vrsni poznavalac (ne)djela Pita Gejsa. :mrgreen:
Trol?
User avatar
dale cooper
Posts: 28393
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#195 Re: Sličica dana - komentari

Post by dale cooper »

plain vanilla wrote: 13/12/2020 22:16
dale cooper wrote: 13/12/2020 21:45

Vrsni poznavalac (ne)djela Pita Gejsa. :mrgreen:
Trol?
Pa sudeći po onom screenshotu gore prije će biti da je jedan od mnogih neukih i nepismenih koji su se dohvatili društvenih mreža
i raspredaju o teorijama zavjere i novom svjetskom poretku nafilovani "znanjem" stečenim putem mnogobrojnih youtube i drugih uradaka
koje su napravili jednako stručni i pametni kao i ovi koji te pizdarije gledaju. Kao Šahim Mešić. :mrgreen:
User avatar
plain vanilla
Posts: 66775
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#196 Re: Sličica dana - komentari

Post by plain vanilla »

dale cooper wrote: 13/12/2020 22:25
plain vanilla wrote: 13/12/2020 22:16
dale cooper wrote: 13/12/2020 21:45

Vrsni poznavalac (ne)djela Pita Gejsa. :mrgreen:
Trol?
Pa sudeći po onom screenshotu gore prije će biti da je jedan od mnogih neukih i nepismenih koji su se dohvatili društvenih mreža
i raspredaju o teorijama zavjere i novom svjetskom poretku nafilovani "znanjem" stečenim putem mnogobrojnih youtube i drugih uradaka
koje su napravili jednako stručni i pametni kao i ovi koji te pizdarije gledaju. Kao Šahim Mešić. :mrgreen:
Ja se jadna uvijek nadam da je trol :mrgreen:
User avatar
dale cooper
Posts: 28393
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#197 Re: Sličica dana - komentari

Post by dale cooper »

plain vanilla wrote: 13/12/2020 22:58
dale cooper wrote: 13/12/2020 22:25
plain vanilla wrote: 13/12/2020 22:16

Trol?
Pa sudeći po onom screenshotu gore prije će biti da je jedan od mnogih neukih i nepismenih koji su se dohvatili društvenih mreža
i raspredaju o teorijama zavjere i novom svjetskom poretku nafilovani "znanjem" stečenim putem mnogobrojnih youtube i drugih uradaka
koje su napravili jednako stručni i pametni kao i ovi koji te pizdarije gledaju. Kao Šahim Mešić. :mrgreen:
Ja se jadna uvijek nadam da je trol :mrgreen:
You're too nice. :D
User avatar
plain vanilla
Posts: 66775
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#198 Re: Sličica dana - komentari

Post by plain vanilla »

dale cooper wrote: 20/12/2020 20:45 Dnevna doza medinih crnjaka. :lol: :mrgreen:
kad smo kod tih dnevnih doza, joj kakvu sam stranicu nasla na fejsu :mrgreen:
skroz suprotno od crnjaka :lol:
User avatar
dale cooper
Posts: 28393
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#199 Re: Sličica dana - komentari

Post by dale cooper »

plain vanilla wrote: 22/12/2020 12:10
dale cooper wrote: 20/12/2020 20:45 Dnevna doza medinih crnjaka. :lol: :mrgreen:
kad smo kod tih dnevnih doza, joj kakvu sam stranicu nasla na fejsu :mrgreen:
skroz suprotno od crnjaka :lol:
Podijeli. :D
User avatar
plain vanilla
Posts: 66775
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#200 Re: Sličica dana - komentari

Post by plain vanilla »

dale cooper wrote: 22/12/2020 12:34
plain vanilla wrote: 22/12/2020 12:10
dale cooper wrote: 20/12/2020 20:45 Dnevna doza medinih crnjaka. :lol: :mrgreen:
kad smo kod tih dnevnih doza, joj kakvu sam stranicu nasla na fejsu :mrgreen:
skroz suprotno od crnjaka :lol:
Podijeli. :D
evo u pp, golotinja je neka :mrgreen:
Post Reply