Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65986
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#176 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by _BataZiv_0809 »

dustaban wrote: 10/05/2021 17:33
To sto handkea neko voli ko pisca, to je jedno. To sto je tip chetnik to je drugo. Ali ovdj vidjesmo jedno nezrelo ponasanje ko sto siparice skacu po Elvisu prisliju.
Ja bazdulju ne bi zabranio da pise, samo mu ne bi vise dao pichke da sam zensko!
Vala ne znam ko bi mu dao taman da nista nije skrivio.
Nemam ja nista protiv da neko Handkea voli kao pisca. Ni prvi ni zadnji koji ima kontroverzne stavove o odredjoj temi. Takodjer ne mogu garantovati da neki od meni omiljenih pisaca/rezisera/glumaca nema kontroverzne stavove koji vrijedjaju neku grupu ljudi, a prema cemu sam ja licno ravnodusan jer mi je to strano i daleko.

Problem je u tome sto Bazdulj svjesno pristaje biti dio masinerije koja Handkeu daje odlikovanja i izljeva statue u bronci ISKLJUČIVO ZATO ŠTO JE APOLOGETA MILOŠEVIĆEVOG REŽIMA I NEGATOR GENOCIDA, A NE ZATO ŠTO JE BRILJATNAN PISAC. Bazdulj nesumnjivo Handkea voli zbog njegove književnosti, ali se svjesno upustio u kolo sa ljudima koji ga vole zbog nečeg drugog.

Nekako mi je teško vjerovati da su Dodik i svita gledali Nebo nad Berlinom ili čitali Golmanov strah od penala. I da jesu, ne daju mu zato odlikovanja i bronzane statue. Bazdulj je toga morao biti svjestan.
Škobo Habu
Posts: 9012
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#177 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by Škobo Habu »

Didier wrote: 10/05/2021 15:34 Meni su ova hajke dno dna.

Van svake je pameti da neko ne smije doći u svoj grad, a uskoro vjerovatno Muharem neće smjeti, ni u Travnik, a ni u Sarajevo.

Ista priča je i sa Kusturicom i Neletom, ja bih ih samo ignorisao jer se ne slažemo, i to je to. Ovako dobijaju publicitet, a naš grad liči upravo na ono što velikosrpska politika i tvrdi.
Kakve crne hajke?

Je l' to Bazdulj nije i prije ojn'o sa Kusturicom, Bećkovićem i sličnim?

Je l' mu ko razbio glavu nakon toga u Sarajevu ili Travniku?

Ja koliko se sjećam Trifunović se slikao u majci sa likom Divjaka pa se kasnije morao pravdati i izvinjavati beogradskoj čaršiji.
Zašto ne bi i Bazdulj zbog Hendkea - sarajevskoj?
carobnjak_N
Posts: 816
Joined: 18/06/2020 13:11

#178 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by carobnjak_N »

Od Handkea nisam jos nista procitao ali rado cu procitati ali to ne znaci da on za mene kao covjek nije nista drugo osim smeca.
Slicno je i sa Andricem , koji je oportunisticko smece cijim tragovima ide i Bazdulj. Andrica rado citam ali sam po nekoj biografiji skontao da je oportunista i da ona prica Mahmutcehajica o andricevstvu ima smisla.
Onda mi je to potvrdilo i ono sto je Svetoslav Basara govorio anegdotalno o Andricu.
Tipa da se priklanjao svakoj vlasti i da je bio brutalna ulizica. Kaze da je citav rat cucao u Bg i cekao ko ce pobojediti, a onda cim je vidio da ce Partija vladati, donio sam knjizicu da mu ispune i ponasao se po svjedocenju prisutnih "odvratno ulizivacki".
Mnogi funkcioneri partije kojima se tad ulizivao i mnogi sa kojima je bio kucni prijatelj ( Basara navodi imena, zaboravio sam) kad bi pali u nemilost partije, Andric bi istog dana prestao da komunicira s njima i da ih uopce pozdravlja. Takav je i Muharem Nurin, malen mu Travnik pa malo i Sarajevo, a jbg nije neki kapacitet za velikog pisca i onda trguje sa srpskim fetisom da vrate Mukija u veru pradedova. Skoro je pisao kolumnu " Moze li musliman biti Srbin?". Navodeci neke smijesne argumente tipa Mesa ili to sto se Musa Catic sa 20godina smatrao da je Srbin. Vadeci to iz konteksta u kojem su se nalazili muslimani u Kraljevini i zanemarujuci godine Catica.
Moze, Muhareme musliman biti Srbin, zasto da ne?
Evo sad mi cekamo da nakon tvoje kolumne Srbi pocnu prelaziti masovno na islam.
User avatar
Nespin
Posts: 1887
Joined: 26/03/2019 19:02

#179 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by Nespin »

8-)
Last edited by Nespin on 13/02/2022 20:17, edited 1 time in total.
User avatar
Nowicki
Posts: 267
Joined: 07/05/2020 15:20

#180 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by Nowicki »

Malo off topic, ali kad je vec Handke u pitanju i Sergej ima selfi za insta.

https://avaz.ba/vijesti/bih/650677/most ... ka-sa-mnom
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#181 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by LBVIEW »

Nowicki wrote: 10/05/2021 19:01 Malo off topic, ali kad je vec Handke u pitanju i Sergej ima selfi za insta.

https://avaz.ba/vijesti/bih/650677/most ... ka-sa-mnom
Ma, i on je govnar.
User avatar
Nowicki
Posts: 267
Joined: 07/05/2020 15:20

#182 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by Nowicki »

LBVIEW wrote: 10/05/2021 19:10
Nowicki wrote: 10/05/2021 19:01 Malo off topic, ali kad je vec Handke u pitanju i Sergej ima selfi za insta.

https://avaz.ba/vijesti/bih/650677/most ... ka-sa-mnom
Ma, i on je govnar.
teski
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#183 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by exliberal-ex »

Nespin wrote: 10/05/2021 18:42
exliberal-ex wrote: 10/05/2021 16:46 Neznam sta Bazdulj pise ali ova rasprava sa zadnje stranice me navodi na isti zakljucak, cim istupis mimo prihvacene matrice ti si izdajnik.

I ovo nije samo o Bazdulju, Kusturici ili Karajlicu, prozivan je i Divjak, Vesovic, Jergovic i druge znane i neznane licnosti jer su se usudili kritikovat usadjenu matricu i to je matrica koja vazi za sve i za SDA botove i za fgr ... sve se smije kritikovat al nesmijes dirnut u tu svetu kravu.


I nekontam naslov ove teme , u drustvu persona koje se ne kupaju...?...jel to znaci svi ovi koji se "neuklapaju" su po pravilu prljavi dok smo mi cisti?
Ono kad suptilno u istu rečenicu staviš moralni talog/šljam ljudskog roda i časne generale (Divjak)/umjetnike (Vešović) i praviš se naivan ko francuska sobarica... Treba odvojit govno od čololade, dragi moj kolega...
Nepravim se ja francuska sobarica nego vi.
Zanimljivo je da je Divjak bio "cika Divjak" za fgr dok su u isto vrijeme dopustili da ga SDA izbacili iz svega vezano za rat, a sve iz jednog jednostavnog razloga imao je muda da ustane i kaze da nije sve tako ruzicasto kao sto se prezentiralo ( zato je i vratio cin ).

Isto se desilo sa Vesovicem, bio je istaknuti umjetnik dok je pljuvao po srbima i crnogorcima ali kad se usudio popljuvat Sarajevo i njegovu politiku preko noci je nestao...gdje je sad, niko ga nespominje gurnut u stranu. Isto se desilo i sa Jergovicem, bio je ok dok nije rekao nesto protiv...i to je ustaljena matrica za sve umjetinke koji se drznu pa izjave nesto sto se nesvidja "javnom mjenju", pogotovo ako odu iz kotline.

Nego niko mi jos neobjasni koja se poruka pokusava poslat sa ovim MB u drustvu persona koji se nekupaju...
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#184 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by plain vanilla »

exliberal-ex wrote: 10/05/2021 16:46 Neznam sta Bazdulj pise ali ova rasprava sa zadnje stranice me navodi na isti zakljucak, cim istupis mimo prihvacene matrice ti si izdajnik.

I ovo nije samo o Bazdulju, Kusturici ili Karajlicu, prozivan je i Divjak, Vesovic, Jergovic i druge znane i neznane licnosti jer su se usudili kritikovat usadjenu matricu i to je matrica koja vazi za sve i za SDA botove i za fgr ... sve se smije kritikovat al nesmijes dirnut u tu svetu kravu.


I nekontam naslov ove teme , u drustvu persona koje se ne kupaju...?...jel to znaci svi ovi koji se "neuklapaju" su po pravilu prljavi dok smo mi cisti?
ne znas o cemu pise, ali eto da bacis koju
evo procitaj nesto, pa komentarisi
Piše: Muharem Bazdulj

Znanje je moć i najbolji poklon, a poklonu se, je li, ne gleda u zube. Mada je tajming daleko od idealnog i mada su takve insinuacije u vreme dok se pokojnik još nije ni ohladio u najmanju ruku nepristojne, saznali smo, eto, i da je Đorđe Balašević sredinom osamdesetih godina participirao u zločinačkom projektu „velikosrpskog hegemonizma“ usmerenog prvenstveno protiv Albanaca na Kosovu i to tako što je pevao pesmu „Ne lomite mi bagrenje“, a Albanci su u vreme dok je on tu pesmu brutalno pevao bili najveće, ali nipošto i jedine, žrtve „velikosrpskog hegemonizma“.

Hajde da vidimo koliko je grozan i ogavan bio taj „velikosrpski hegemonizam“. Album „Bezdan“ na kojem se nalazi pesma „Ne lomite mi bagrenje“ objavljen je u junu mesecu 1986. Nekoliko nedelja pre nego je album objavljen, na čelo Predsedništva Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, na najvažnije mesto u državi, na funkciju simboličkog naslednika samog Josipa Broza Tita, seda Sinan Hasani, etnički Albanac, pripadnik nacionalne manjine koja u tom trenutku, prema rezultatima poslednjeg popisa, predstavlja oko 7 posto stanovništva u SFRJ. Sinan Hasani nipošto nije nikakav simbolički Sejdo Bajramović, on je, današnjim rečnikom rečeno, legitimni predstavnik jugoslovenskih Albanaca, koliko je to moguće u jednopartijskoj državi. Kad skoro četvrt veka kasnije, u SAD-u, pripadnik manjine koja obuhvata oko 14 posto tamošnjeg stanovništva bude prvi put izabran za predsednika, isti ovi koji danas trube o „velikosrpskom hegemonizmu“ iz osamdesetih godina prošlog veka upiškiće se od sreće u patetičnoj egzaltaciji divljenja zemlji u kojoj je, eto, i to moguće.

Nakon završetka Drugog svetskog rata, procenat nepismenog stanovništva na Kosovu iznosio je 74 posto. Samo dvadeset i pet godina kasnije, osnovan je univerzitet na kojem je posle samo deset godina studiralo više od 26.000 redovnih studenata. Osamdesetih godina, u vreme kad su na Kosovu Albanci žrtve „velikosrpskog hegemonizma“ predvođenog Đorđem Balaševićem, tamo, proporcionalno gledajući, studira veći procenat mladih nego igde drugo u Jugoslaviji (26 studenata na hiljadu stanovnika, naspram 14 na hiljadu u Sloveniji i Hrvatskoj).

U isto to vreme, u susednoj Albaniji, živi između 120.000 i 150.000 Južnih Slovena koji nemaju apsolutno nikakva prava. Nemaju pravo na okupljanje u grupe veće od petoro, ne mogu komunicirati sa jugoslovenskom ambasadom, ne mogu da se zovu kako se zaista zovu pošto je izdat dekret da „državljani koji imaju neprikladna imena sa političkog, ideološkog i moralnog stanovišta i ponižavajuća prezimena, moraju ih zameniti“, a drugim dekretom se menjaju slovenski nazivi naselja u albanska.

Ali da, to je Enver Hodža, to nema veze, a Đorđe Balašević je kinjio Albance u Jugoslaviji.

Postoje i drugi statistički pokazatelji pogubnosti „velikosrpskog hegemonizma“ po Albance na Kosovu. Po popisu stanovništva iz 1948, na Kosovu je bilo 68 posto Albanaca i 27 posto Srba. U to vreme se Balašević još nije bio rodio, pa su „velikosrpski hegemonizam“ predvodili nešto suptilniji likovi poput Slobodana Penezića Krcuna i Aleksandra Rankovića. Rezultati njihovog rada jasno se vide 1981, kad se procenat Albanaca povećao na 77 posto, dok je procenat Srba pao na 15 posto.

Žrtve „velikosrpskog hegemonizma“ bili su i Hrvati. I to se dobro vidi iz statistike. 1948. godine, Srba je u Hrvatskoj bili 14.5 posto. Na posljednjem predratnom popisu (misli se na Drugi svetski rat) bilo ih je 16.8 posto, tako da je očito da im je ustaški genodid smanjio brojnost za 2.3 procentna poena. Očekivalo bi se da „velikosrpski hegemonizam“ barem malo pomogne u približavanje statistike prethodnom stanju. Ali, avaj, ne! 1981, Srba u Hrvatskoj po popisu je samo 11.6 posto. Procentualno gledano, više ih je koštalo tridesetak godina „velikosrpskog hegemonizma“ od četiri godine Endehazije.

U Bosni i Hercegovini, poznato je, „velikosrpski hegemonizam“ se naročito bešćutno obračunavao sa Muslimanima odnosno Bošnjacima. Otkad se u Bosni i Hercegovini uopšte popisuje stanovništvo, uvek su Srbi odnosno pravoslavni imali relativnu većinu, sledili su Muslimani, pa naposletku, kao najmalobrojniji, Hrvati. Usred najgoreg „velikosrpskog hegemonizma“, međutim, 1971. godine, Muslimani u Bosni i Hercegovini po brojnosti pretiču Srbe. Takođe, prema podacima poznatog zagovornika „velikosrpskog hegemonizma“ Husnije Kamberovića, u periodu od 1969. do 1980, u BiH je izgrađeno više od 800 džamija, što će reći da je građena po jedna džamija na svakih pet dana, odnosno 6 mesečno, odnosno 72 godišnje. Pa da, sve se uklapa, poznato je da „velikosrpski hegemonizam“ naročito mrzi islam.

Što se tiče Crnogoraca, njih pola miliona je od strane više od osam miliona Srba bilo toliko brutalno „hegemonisano“ da su u toj okrutnoj hegemonijadi u razmeri 16:1 zapravo i nestali. Crnogoraca, ako niste znali, više nema. I Milo Đukanović i Mijo Popović i Tamara Nikčević i ini su puki hologrami, kreirani od manipulacijama sklonog „velikosrpskog hegemonizma“ koji od sveta skriva da je uništio ceo jedan narod.

Naposletku, to što su pod „velikosrpskim hegemonizmom“ Slovenci prvi put dobili priliku da se fakultetski obrazuju na svom jeziku, a Makedonci da svoj jezik uopšte zvanično i imaju i na njemu štampaju knjige, samo po sebi dovoljno govori.

A najbolji dokaz koliko je „velikosrpski hegemonizam“ poguban, vidi se po tome što su svi ovi narodi, nakon što su se rešili „velikosrpskog hegemonizma“ izišli na zelenu granu. Pod „velikosrpskim hegemonizmom“ u Hrvatskoj je izmišljen i patentiran jedan od najboljih i najefikasnijih antibiotika na svetu, a danas nisu u stanju ni da uvezu stranih vakcina u dovoljnom i potrebnom im broju. Pod „velikosrpskim hegemonizmom“ Sarajevo je zaslužilo i organizovalo Olimpijske igre, a danas je Bosna i Hercegovina najmnogoljudnija među ono malo evropskih država koje se mogu nabrojati prstima jedne ruke, a koje nemaju nijednu olimpijsku medalju. Pod „velikosrpskim hegemonizmom“ broj Albanaca na Kosovu je konstantno rastao, a sada, evo, uglavnom pada.

Puna je javnost „regionalnih dušebrižnika“ koji trube o opasnostima „velikosrpskog hegemonizma“. Istorija je, međutim, učiteljica života, a ona nas, videli smo, jasno i nedvosmisleno uči da „velikosrpskog hegemonizma“ treba da se čuvaju jedino – Srbi.
Škobo Habu
Posts: 9012
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#185 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by Škobo Habu »

exliberal-ex wrote: 11/05/2021 02:42

Nepravim se ja francuska sobarica nego vi.
Zanimljivo je da je Divjak bio "cika Divjak" za fgr dok su u isto vrijeme dopustili da ga SDA izbacili iz svega vezano za rat, a sve iz jednog jednostavnog razloga imao je muda da ustane i kaze da nije sve tako ruzicasto kao sto se prezentiralo ( zato je i vratio cin ).

Isto se desilo sa Vesovicem, bio je istaknuti umjetnik dok je pljuvao po srbima i crnogorcima ali kad se usudio popljuvat Sarajevo i njegovu politiku preko noci je nestao...gdje je sad, niko ga nespominje gurnut u stranu. Isto se desilo i sa Jergovicem, bio je ok dok nije rekao nesto protiv...i to je ustaljena matrica za sve umjetinke koji se drznu pa izjave nesto sto se nesvidja "javnom mjenju", pogotovo ako odu iz kotline.

Nego niko mi jos neobjasni koja se poruka pokusava poslat sa ovim MB u drustvu persona koji se nekupaju...
Opet zamjena teza na tragu kakvog umovanja a la Bačanović & co.

Moralni i svaki drugi integritet Divjaka, Vešovića je imao ko da brani i braniće. Ni Vešović, ni Divjak se nisu ulizivali beogradskoj čaršji, naprotiv - važili su i u ratu, a i poslije njega - za Alijini Srbe. Eto, upravo danas oni, koji su takve u ratu "krstili" za Alijine Srbe kukaju nad sudbinom preostlih Srba u Sarajevu. Da nije licemjerno, bilo bi smješno.

Vešovića je imao ko da brani od Alijinih ekstremista tipa Latića i sabraće mu, baš kao što se branio Divjak. Sa druge strane, ni Vešoviću, ni Divjaku nikad nije palo na pamet da pričaju o "trodimenzionalnom Draži" kako bi se dopali srpskoj publici, niti da mantraju o muslimanima među soluncima na način na koji to radi Muharem. Jednostavno, u prvom slučaju je riječ o principima, a u drugom slučaju je riječ o logici terenskih komercijalista.
Škobo Habu
Posts: 9012
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#186 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by Škobo Habu »

plain vanilla wrote: 11/05/2021 08:12 Sinan Hasani nipošto nije nikakav simbolički Sejdo Bajramović, on je, današnjim rečnikom rečeno, legitimni predstavnik jugoslovenskih Albanaca, koliko je to moguće u jednopartijskoj državi.
:lol: :lol:

Bazdulj se poziva na legitimitet, kao da je taj legitimitet produkt volje tadašnjih Albanaca, a ne Partije.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65986
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#187 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by _BataZiv_0809 »

Škobo Habu wrote: 11/05/2021 08:13 Eto, upravo danas oni, koji su takve u ratu "krstili" za Alijine Srbe kukaju nad sudbinom preostlih Srba u Sarajevu. Da nije licemjerno, bilo bi smješno.
:thumbup:
Mandalorianx
Posts: 141
Joined: 07/05/2021 08:08

#188 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by Mandalorianx »

Jeli muki sad četalj ili vaga?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45461
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#189 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by Chmoljo »

On ti je sad rent-a-bošnjak.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50407
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#190 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by Bloo »

Cetnicko cvece :mrgreen:
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#191 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by LBVIEW »

Škobo Habu wrote: 11/05/2021 08:13
exliberal-ex wrote: 11/05/2021 02:42

Nepravim se ja francuska sobarica nego vi.
Zanimljivo je da je Divjak bio "cika Divjak" za fgr dok su u isto vrijeme dopustili da ga SDA izbacili iz svega vezano za rat, a sve iz jednog jednostavnog razloga imao je muda da ustane i kaze da nije sve tako ruzicasto kao sto se prezentiralo ( zato je i vratio cin ).

Isto se desilo sa Vesovicem, bio je istaknuti umjetnik dok je pljuvao po srbima i crnogorcima ali kad se usudio popljuvat Sarajevo i njegovu politiku preko noci je nestao...gdje je sad, niko ga nespominje gurnut u stranu. Isto se desilo i sa Jergovicem, bio je ok dok nije rekao nesto protiv...i to je ustaljena matrica za sve umjetinke koji se drznu pa izjave nesto sto se nesvidja "javnom mjenju", pogotovo ako odu iz kotline.

Nego niko mi jos neobjasni koja se poruka pokusava poslat sa ovim MB u drustvu persona koji se nekupaju...
Opet zamjena teza na tragu kakvog umovanja a la Bačanović & co.

Moralni i svaki drugi integritet Divjaka, Vešovića je imao ko da brani i braniće. Ni Vešović, ni Divjak se nisu ulizivali beogradskoj čaršji, naprotiv - važili su i u ratu, a i poslije njega - za Alijini Srbe. Eto, upravo danas oni, koji su takve u ratu "krstili" za Alijine Srbe kukaju nad sudbinom preostlih Srba u Sarajevu. Da nije licemjerno, bilo bi smješno.

Vešovića je imao ko da brani od Alijinih ekstremista tipa Latića i sabraće mu, baš kao što se branio Divjak. Sa druge strane, ni Vešoviću, ni Divjaku nikad nije palo na pamet da pričaju o "trodimenzionalnom Draži" kako bi se dopali srpskoj publici, niti da mantraju o muslimanima među soluncima na način na koji to radi Muharem. Jednostavno, u prvom slučaju je riječ o principima, a u drugom slučaju je riječ o logici terenskih komercijalista.
:thumbup:
Mandalorianx
Posts: 141
Joined: 07/05/2021 08:08

#192 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by Mandalorianx »

Chmoljo wrote: 11/05/2021 09:15 On ti je sad rent-a-bošnjak.
Podlježe li ta kategorija fiskalnoj kasi?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45461
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#193 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by Chmoljo »

Mandalorianx wrote: 11/05/2021 09:19
Chmoljo wrote: 11/05/2021 09:15 On ti je sad rent-a-bošnjak.
Podlježe li ta kategorija fiskalnoj kasi?
Oslobođeno je poreza, jer je djelatnost od šireg društvenog značaja.
User avatar
Didier
Posts: 2192
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#194 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by Didier »

plain vanilla wrote: 11/05/2021 08:12
Piše: Muharem Bazdulj

Znanje je moć i najbolji poklon, a poklonu se, je li, ne gleda u zube. Mada je tajming daleko od idealnog i mada su takve insinuacije u vreme dok se pokojnik još nije ni ohladio u najmanju ruku nepristojne, saznali smo, eto, i da je Đorđe Balašević sredinom osamdesetih godina participirao u zločinačkom projektu „velikosrpskog hegemonizma“ usmerenog prvenstveno protiv Albanaca na Kosovu i to tako što je pevao pesmu „Ne lomite mi bagrenje“, a Albanci su u vreme dok je on tu pesmu brutalno pevao bili najveće, ali nipošto i jedine, žrtve „velikosrpskog hegemonizma“.

Hajde da vidimo koliko je grozan i ogavan bio taj „velikosrpski hegemonizam“. Album „Bezdan“ na kojem se nalazi pesma „Ne lomite mi bagrenje“ objavljen je u junu mesecu 1986. Nekoliko nedelja pre nego je album objavljen, na čelo Predsedništva Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, na najvažnije mesto u državi, na funkciju simboličkog naslednika samog Josipa Broza Tita, seda Sinan Hasani, etnički Albanac, pripadnik nacionalne manjine koja u tom trenutku, prema rezultatima poslednjeg popisa, predstavlja oko 7 posto stanovništva u SFRJ. Sinan Hasani nipošto nije nikakav simbolički Sejdo Bajramović, on je, današnjim rečnikom rečeno, legitimni predstavnik jugoslovenskih Albanaca, koliko je to moguće u jednopartijskoj državi. Kad skoro četvrt veka kasnije, u SAD-u, pripadnik manjine koja obuhvata oko 14 posto tamošnjeg stanovništva bude prvi put izabran za predsednika, isti ovi koji danas trube o „velikosrpskom hegemonizmu“ iz osamdesetih godina prošlog veka upiškiće se od sreće u patetičnoj egzaltaciji divljenja zemlji u kojoj je, eto, i to moguće.

Nakon završetka Drugog svetskog rata, procenat nepismenog stanovništva na Kosovu iznosio je 74 posto. Samo dvadeset i pet godina kasnije, osnovan je univerzitet na kojem je posle samo deset godina studiralo više od 26.000 redovnih studenata. Osamdesetih godina, u vreme kad su na Kosovu Albanci žrtve „velikosrpskog hegemonizma“ predvođenog Đorđem Balaševićem, tamo, proporcionalno gledajući, studira veći procenat mladih nego igde drugo u Jugoslaviji (26 studenata na hiljadu stanovnika, naspram 14 na hiljadu u Sloveniji i Hrvatskoj).

U isto to vreme, u susednoj Albaniji, živi između 120.000 i 150.000 Južnih Slovena koji nemaju apsolutno nikakva prava. Nemaju pravo na okupljanje u grupe veće od petoro, ne mogu komunicirati sa jugoslovenskom ambasadom, ne mogu da se zovu kako se zaista zovu pošto je izdat dekret da „državljani koji imaju neprikladna imena sa političkog, ideološkog i moralnog stanovišta i ponižavajuća prezimena, moraju ih zameniti“, a drugim dekretom se menjaju slovenski nazivi naselja u albanska.

Ali da, to je Enver Hodža, to nema veze, a Đorđe Balašević je kinjio Albance u Jugoslaviji.

Postoje i drugi statistički pokazatelji pogubnosti „velikosrpskog hegemonizma“ po Albance na Kosovu. Po popisu stanovništva iz 1948, na Kosovu je bilo 68 posto Albanaca i 27 posto Srba. U to vreme se Balašević još nije bio rodio, pa su „velikosrpski hegemonizam“ predvodili nešto suptilniji likovi poput Slobodana Penezića Krcuna i Aleksandra Rankovića. Rezultati njihovog rada jasno se vide 1981, kad se procenat Albanaca povećao na 77 posto, dok je procenat Srba pao na 15 posto.

Žrtve „velikosrpskog hegemonizma“ bili su i Hrvati. I to se dobro vidi iz statistike. 1948. godine, Srba je u Hrvatskoj bili 14.5 posto. Na posljednjem predratnom popisu (misli se na Drugi svetski rat) bilo ih je 16.8 posto, tako da je očito da im je ustaški genodid smanjio brojnost za 2.3 procentna poena. Očekivalo bi se da „velikosrpski hegemonizam“ barem malo pomogne u približavanje statistike prethodnom stanju. Ali, avaj, ne! 1981, Srba u Hrvatskoj po popisu je samo 11.6 posto. Procentualno gledano, više ih je koštalo tridesetak godina „velikosrpskog hegemonizma“ od četiri godine Endehazije.

U Bosni i Hercegovini, poznato je, „velikosrpski hegemonizam“ se naročito bešćutno obračunavao sa Muslimanima odnosno Bošnjacima. Otkad se u Bosni i Hercegovini uopšte popisuje stanovništvo, uvek su Srbi odnosno pravoslavni imali relativnu većinu, sledili su Muslimani, pa naposletku, kao najmalobrojniji, Hrvati. Usred najgoreg „velikosrpskog hegemonizma“, međutim, 1971. godine, Muslimani u Bosni i Hercegovini po brojnosti pretiču Srbe. Takođe, prema podacima poznatog zagovornika „velikosrpskog hegemonizma“ Husnije Kamberovića, u periodu od 1969. do 1980, u BiH je izgrađeno više od 800 džamija, što će reći da je građena po jedna džamija na svakih pet dana, odnosno 6 mesečno, odnosno 72 godišnje. Pa da, sve se uklapa, poznato je da „velikosrpski hegemonizam“ naročito mrzi islam.

Što se tiče Crnogoraca, njih pola miliona je od strane više od osam miliona Srba bilo toliko brutalno „hegemonisano“ da su u toj okrutnoj hegemonijadi u razmeri 16:1 zapravo i nestali. Crnogoraca, ako niste znali, više nema. I Milo Đukanović i Mijo Popović i Tamara Nikčević i ini su puki hologrami, kreirani od manipulacijama sklonog „velikosrpskog hegemonizma“ koji od sveta skriva da je uništio ceo jedan narod.

Naposletku, to što su pod „velikosrpskim hegemonizmom“ Slovenci prvi put dobili priliku da se fakultetski obrazuju na svom jeziku, a Makedonci da svoj jezik uopšte zvanično i imaju i na njemu štampaju knjige, samo po sebi dovoljno govori.

A najbolji dokaz koliko je „velikosrpski hegemonizam“ poguban, vidi se po tome što su svi ovi narodi, nakon što su se rešili „velikosrpskog hegemonizma“ izišli na zelenu granu. Pod „velikosrpskim hegemonizmom“ u Hrvatskoj je izmišljen i patentiran jedan od najboljih i najefikasnijih antibiotika na svetu, a danas nisu u stanju ni da uvezu stranih vakcina u dovoljnom i potrebnom im broju. Pod „velikosrpskim hegemonizmom“ Sarajevo je zaslužilo i organizovalo Olimpijske igre, a danas je Bosna i Hercegovina najmnogoljudnija među ono malo evropskih država koje se mogu nabrojati prstima jedne ruke, a koje nemaju nijednu olimpijsku medalju. Pod „velikosrpskim hegemonizmom“ broj Albanaca na Kosovu je konstantno rastao, a sada, evo, uglavnom pada.

Puna je javnost „regionalnih dušebrižnika“ koji trube o opasnostima „velikosrpskog hegemonizma“. Istorija je, međutim, učiteljica života, a ona nas, videli smo, jasno i nedvosmisleno uči da „velikosrpskog hegemonizma“ treba da se čuvaju jedino – Srbi.

I šta je ovdje Muharem netačno napisao?
User avatar
emigrazione
Posts: 7370
Joined: 01/09/2010 13:40

#195 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by emigrazione »

Pa nije Muharem ni jedini ni prvi ni zadnji koji je postao Muarem, ko mu jebe mater ne znam što se opterećujete šljamom
Last edited by emigrazione on 11/05/2021 09:58, edited 1 time in total.
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#196 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by kox »

Neko ko želi da se bavi novinarstvom i živi u Beogradu a dolazi iz Sarajeva teško može drugačije. Kako nebitni i netalentovani likovi kakvi su Bačanović ili Bazdulj na sebe mogu skrenuti pažnju osim pljuvanjem po Sarajevu i BiH ? Morali bi svojim radom i idejama ponuditi nešto vrijedno pažnje čime bi se izdvojili iz mase domaćih. To je jednostavno uloga rezervisana za novinare i bezidejne umjetnike iz Sarajeva još od Kusturice i Neleta.
Žao mi je što je Bazdulj na to spao, nekada davno činio se kao normalan lik. Dosadan do bola u onome što piše, ali kao čovjek normalan.
Sada ne treba od ovoga praviti dramu, to je bukvalno reklama za njega, bez toga ostaje nebitan kao i do sada. Ko uopšte zna šta radi npr. Bačanović kada ne pljuje po Sarajevu i ne izaziva šatro kontraverze ? Kako on tako i Bazdulj, ignore i do viđenja.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45461
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#197 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by Chmoljo »

kox wrote: 11/05/2021 09:57 Neko ko želi da se bavi novinarstvom i živi u Beogradu a dolazi iz Sarajeva teško može drugačije. Kako nebitni i netalentovani likovi kakvi su Bačanović ili Bazdulj na sebe mogu skrenuti pažnju osim pljuvanjem po Sarajevu i BiH ? Morali bi svojim radom i idejama ponuditi nešto vrijedno pažnje čime bi se izdvojili iz mase domaćih. To je jednostavno uloga rezervisana za novinare i bezidejne umjetnike iz Sarajeva još od Kusturice i Neleta.
Žao mi je što je Bazdulj na to spao, nekada davno činio se kao normalan lik. Dosadan do bola u onome što piše, ali kao čovjek normalan.
Sada ne treba od ovoga praviti dramu, to je bukvalno reklama za njega, bez toga ostaje nebitan kao i do sada. Ko uopšte zna šta radi npr. Bačanović kada ne pljuje po Sarajevu i ne izaziva šatro kontraverze ? Kako on tako i Bazdulj, ignore i do viđenja.
Tačno tako.

Evo i oglasio se, tako da nije ostavio nikakvog prostora za dileme da li je smrad ili nije.

Shvatam da mu je ova pažnja fino došla, jer je novom serijom poluistina produžio pažnju na sebe i malo dobio na cijeni u prekodrinskom režimu.

Ja uvijek volim citirati daleko većeg filozofa i čovjeka koji je ostavio punoviše mudrosti iza sebe neko što će Muharem za sto života, a fudbaler je...

Ako nemaš dušmana u životu, pitaš se kakav si ti to čovjek?

Kao bosanci i kao bošnjaci, mnogo lutamo, pronalazimo se, izgrađujemo još uvijek, jeste, ali mnogima sada smeta što si samo svoj sada. U tome moraš imati dušmane.

Pri tom je bitno napomenuti, Muharem nije dušman. On je samo ambalaža za višekratnu upotrebu (veliko je to životno dostignuće pa nije za jednokratnu) koju dušman renta. Toliki mu je i značaj.

Ništa više, ništa manje.
Seyfo
Posts: 4336
Joined: 23/08/2011 14:12

#198 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by Seyfo »

Pa recimo da Muharem u ovom tekstu o "velikosrpskom hegemonizmu" barata statističkim podacima onako kako mu je trenutno u interesu. To je vrlo suptilna metoda - niko ti ne može reći da lažeš i izvrćeš, ali ipak biraš one podatke koje ti odgovaraju, u svrhu zadatog pravca.

Zaboravio je npr spomenuti metode "velikosrpskog hegemonizma"u BiH,tokom rata a i poslije npr. Kako da BiH ima olimpijsku medalju kad pola njenih sportista igra i takmiči se za susjedne države?

Broj Albanaca naravno opada jer se iseljavaju, isto kao i Srbi iz Srbije i odsvakud.

Takođe bih se složio da stoji poredba Bazdulja sa Bačanovićem. Tekstovi su Bačanoviću bili ok, nešto kao "objektivna" sredina koja kritikuje svakog, do momenta kada mu se finansijer promijenio i kad se "ogolio" tekstom o pljuvanju Sarajeva kao jednonacionalne sredine, za koju je PC multietnička. Nakon toga slijedi serija tekstova u kojoj se Sarajevo pljuje, koristeći insiderske informacije jer je tu živio. "Ton" tekstova je naravno skroz drukčiji, onakav kakv želi vidjeti prosječan stanovnik RS.Takođe i Bazdulj, evo ako je neko imao dileme, odmah je odgovorom sve ogolio i otklonio svaku sumnju za koga sada radi i ko ga plaća. A pogotovo kakav je karakter.
PS
I prešalta se na ekavicu vrlo lako i brzo.
Interesantno, kao nekad pokojni Kemo u pjesmi "nije vrEdno sine moj".
Takođe je interesantno da je činjenica da u Beogradu itekako cijene ljude koji dođu iz Sarajeva npr i drže se ustrajno ijekavice, kao npr Čola nakon toliko godina.
Valjda je izvagao da će ulizivanje (i zauzvrat sinekure i funkcije) biti efektnije?

U svakom slučaju, imamo Kusturicu Jr, ili Kusturicu vol 2 , ili Kusturicinog nasljednika.
Last edited by Seyfo on 11/05/2021 10:14, edited 1 time in total.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45461
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#199 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by Chmoljo »

Seyfo wrote: 11/05/2021 10:07 Pa recimo da Muharem u ovom tekstu o "velikosrpskom hegemonizmu" barata statističkim podacima onako kako mu je trenutno u interesu. To je vrlo suptilna metoda - niko ti ne može reći da lažeš i izvrćeš, ali ipak biraš one podatke koje ti odgovaraju, u svrhu zadatog pravca.

Zaboravio je npr spomenuti metode "velikosrpskog hegemonizma"u BiH,tokom rata a i poslije npr. Kako da BiH ima olimpijsku medalju kad pola njenih sportista igra i takmiči se za susjedne države?

Broj Albanaca naravno opada jer se iseljavaju, isto kao i Srbi iz Srbije i odsvakud.

PS
I prešalta se na ekavicu vrlo lako i brzo.
Interesantno, kao nekad pokojni Kemo u pjesmi "nije vrEdno sine moj".
Takođe je interesantno da je činjenica da u Beogradu itekako cijene ljude koji dođu iz Sarajeva npr i drže se ustrajno ijekavice, kao npr Čola nakon toliko godina.
Valjda je izvagao da će ulizivanje (i zauzvrat sinekure i funkcije) biti efektnije?

U svakom slučaju, imamo Kusturicu Jr, ili Kusturicu vol 2 , ili Kusturicinog nasljednika.
Poluistine. Kao i ovdje.
UMJESTO IZVINJENJA
2
Bazdulj okrivio Sarajevo za "masovnu histeriju", BiH nazvao propalom državom
G. M.
188
Muharem Bazdulj (Foto: Glas Srpske)
Muharem Bazdulj (Foto: Glas Srpske)
33 min
Facebook
Messenger
Twitter
Email
Email
Bh. pisac i kolumnista Muharem Bazdulj oglasio se prvi put nakon sramnog čina, odnosno nakon što je u Višegradu pjevao i grlio se s austrijskim piscem Peterom Handkeom.

Podsjetimo, na snimku zabave iz grada poznatog po najstrašnijim zločinima počinjenim tokom agresije na BiH, Bazdulj je slavio s Handkeom, koji je poznat po tome što negira genocid i što je podržavao politiku zločinca Slobodana Miloševića.

Ovakva proslava, na ovom mjestu i u ovakvom društvu, uvreda je za sve žrtve zločina, a svoje zgražavanje na društvenim mrežama istaknuli su brojni građani BiH, među kojima i mnogi intelektualci.

No, umjesto izvinjenja, Bazdulj je kritizirao one koji su ukazali na njegov sraman čin. Osim toga, žestoko je kritizirao Sarajevo, a reakcije na njegov čin nazvao je "masovnom histerijom".

"Za sarajevsku masovnu histeriju po medijima i društvenim mrežama ne mogu reći da me iznenadila, pošto pamtim slučaj Vuka Bačanovića i sasvim recentan slučaj Ivane Marić, kada se desio sličan džumbus zbog jednog benignog statusa na ‘Facebooku’, odnosno još benignije konferencijske dosjetke. Ipak, da ovakvo nešto, privatno druženje uz muziku i pjesmu, odnosno pjevanje ljubavne pjesme koju inače izvodi bošnjački pjevač, koji se posljednjih decenija isprofilisao kao jedan od simbola Sarajeva, a skupa s književnim nobelovcem i dvostrukim dobitnikom kanske 'Zlatne palme', može biti povod za linč, to mi baš i nije palo na pamet", rekao je Bazdulj za Glas Srpske.

Bazdulj je kritizirao Sarajevo, čak je i ismijavao Sarajevo Film Festival.

"Grad koji je za simbol svoje 'svjetskosti' proglasio augustovske dane kad trećerazredni holivudski glumci gaze kičastim crvenim tepihom, teško se miri sa činjenicom da se jedan od najboljih svjetskih pisaca dvadesetog i dvadeset prvog vijeka opušta u, kako bi oni rekli, zadimljenoj birtiji, bez trunke potrebe za glamurom i to s ljudima koje oni poznaju iz nekih prošlih života i koje mrze potpuno patološki i histerično", rekao je Bazdulj.

Kako kaže, sklon je pomisli da ovo što se dešava nema naročite veze s njim "i da je u pitanju javnost koju je muka natjerala da licemjernu medijsku podršku sa Zapada prihvati kao utješnu nagradu u situaciji posvemašnje socijalne katastrofe, života u propaloj državi i koja je, na zapećku svega, uložila ogromnu emotivnu energiju nadajući se ‘Oscaru’ za najbolji strani film kao nekoj simboličnoj katarzi".

"Kada je to propalo, valjalo je negdje kanalisati tu energiju i tu se dobitnik Nobelove nagrade i svi koji imaju ikakve veze s njim pokazao kao savršena meta. Onaj koga federalni kantončići proglašavaju nepoželjnom osobom i koga po društvenim mrežama čereče književni, akademski i žurnalistički liliputanci, ovjenčan je najvećim umjetničkim priznanjem koje postoji, istim koje je prije šezdeset godina dobio i omraženi im Ivo Andrić i uz to još nije gadljiv da se s prijateljima proveseli", kazao je Bazdulj.

Tvrdi da je Sarajevo danas, kada je riječ o medijima i javnosti, "ubjedljivo najzatvoreniji, najjednoumniji i najuskogrudniji grad od Sutle do Ibra". Također je dodao da je dobio podršku "normalnih ljudi od Toronta preko Dubaija do Skoplja i od Geteborga do Mostara i Sarajeva".
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#200 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by cyprus »

_BataZiv_0809 wrote: 10/05/2021 18:03Nemam ja nista protiv da neko Handkea voli kao pisca. Ni prvi ni zadnji koji ima kontroverzne stavove o odredjoj temi. Takodjer ne mogu garantovati da neki od meni omiljenih pisaca/rezisera/glumaca nema kontroverzne stavove koji vrijedjaju neku grupu ljudi, a prema cemu sam ja licno ravnodusan jer mi je to strano i daleko.

Problem je u tome sto Bazdulj svjesno pristaje biti dio masinerije koja Handkeu daje odlikovanja i izljeva statue u bronci ISKLJUČIVO ZATO ŠTO JE APOLOGETA MILOŠEVIĆEVOG REŽIMA I NEGATOR GENOCIDA, A NE ZATO ŠTO JE BRILJATNAN PISAC. Bazdulj nesumnjivo Handkea voli zbog njegove književnosti, ali se svjesno upustio u kolo sa ljudima koji ga vole zbog nečeg drugog.
Vrlo dobro rečeno :thumbup:
Post Reply