Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#976 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by Ommadawn »

Zox wrote: 21/07/2022 11:09
Ommadawn wrote: 21/07/2022 09:56

:thumbup:
Tačno tako.
Koliko se ja sjećam, Dežulović je nogiran ne kad je uvrijedio osjećaje vjernika, već osjećaje vlasnika Oslobođenja, koje je nešto prozvao oko vode iz pivare i Mekija Torabija.
Koliko se ja sjećam, a to sam i ovdje spomenuo, Boris vrijeđa sve one koji se kriju iza prefixa vjernik.
Pravi vjernici šute i gledaju svoja posla, ne vuku nikoga za rukav elaborirajući pri tome koliko su eto oni vjernici i kako je to tako oduvijek bilo.
Boris se oprostio sa kolumnom u kojoj mu Kožo veli da više nema zajebancije. I od tad ga je ostavio na miru da spava.
Nierika
Posts: 4118
Joined: 17/03/2020 00:41

#977 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by Nierika »

Piaty wrote: 21/07/2022 11:17
Ne znam samo kako se na ovoj temi došlo do Dežulovića jer ovaj iz naslova teme i Dežulović ne mogu u istu rečenicu.
Na drugoj temi se započela bila rasprava u smjeru "Gdje je naš Dežulović", u smislu bh. kolumniste/autora čiji stavovi nisu u skladu sa dominantnim narativom (a vezano za recimo ratne ili političke teme) i koji zbog pisanja često imaju problem sa reakcijama javnosti, prijetnjama itd, mada je otišla bila tema i u raznim smjerovima.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#978 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by Ommadawn »

I tu bi sve trebalo reći o Muharemu.
Nema se više šta.
Eto mu Beograd, neka tamo i dalje bude žrtva kao i Kusta, kao Nele, kao Smajlovićka, i kao svi drugi koji i dalje svoju popularnost uspijevaju održavati samo na valovima Sarajeva i Bosne općenito.
Drugo ništa više nemaju.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#979 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by tranquil »

Zox wrote: 21/07/2022 11:09
Ommadawn wrote: 21/07/2022 09:56

:thumbup:
Tačno tako.
Koliko se ja sjećam, Dežulović je nogiran ne kad je uvrijedio osjećaje vjernika, već osjećaje vlasnika Oslobođenja, koje je nešto prozvao oko vode iz pivare i Mekija Torabija.
Kao što su drugi rekli, ipak je zbog uvrede vjerskih osjećaja, ali nije nogiran, nego mu je jedan tekst cenzurisan "jer vrijeđa vjernike u mjesecu Ramazana", na šta je Dežulović samo napisao oproštajnu kolumnu, koju su, zanimljivo, objavili, i prestao sarađivati sa njima.

Svi razlozi zašto ne želi više da piše za "Oslobođenje" su u toj zadnjoj kolumni.

https://www.oslobodjenje.ba/dosjei/kolu ... ije-368301
User avatar
Zox
Posts: 3791
Joined: 17/04/2002 00:00

#980 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by Zox »

Ok, hvala svima, potpuno sam se krivo sjećao, mada znam da sam čitao ovu zadnju kolumnu.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#981 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by ¤ jelena ¤ »

Nierika wrote: 21/07/2022 08:53
S tim da pjesnici možda generalno govore tj. pišu apstraktnijim i umjerenijim jezikom (mada zavisi o kakvoj vrsti teksta je riječ), za razliku od recimo novinara koji u tekstu navode konkretna imena, događaje i sl, pa se onda možda i podigne više medijske prašine.

Ovo za bavljenje zločinima i nepravdom u sredinama u kojima žive mi je hrabro, al' i pretpostavljam da imaju dosta problema zbog toga, sjećam se da sam čitala Bursaćeve izjave kako mu prijete i sl. Za Dežulovića sam pročitala da je i on prije nekoliko godina prestao pisati za Oslobođenje, s tim da on nije radikalno promijenio priču nakon toga, ne znam ima li ikakvih poveznica između te situacije i ove sa Bazduljem (stvarno ne znam puno ni o jednom ni o drugom, a i generalno o ovoj temi). Za Puhala i tačan broj ubijene djece je bila dosta burna reakcija javnosti, iako je kasnije još javnih ličnosti ga podržalo u tome a reakcije su bile umjerenije, ne znam da li je burna reakcija bila zbog načina na koji se bavio tom temom (poprilično grubo iz moje perspektive) ili nečeg drugog..Pročitala sam u kontekstu odlaska iz Oslobođenja i Dežulovićevu izjavu o tome kako on nije tu da pazi na emocije čitalaca, jer bi se inače bavio drugim poslom..Ne znam stvarno šta misliti o svemu tome. :D
Dežulović je kao lakmus-papir. To što ne piše ni za Oslobođenje ni za Nezavisne dovoljno govori o slobodama u nas.
Što se tiče Cvijetića, on definitivno ne piše umjerenim jezikom. Ako si čitala "Šindlerov lift" znaš o čemu govorim, a isto važi i za poeziju, ali razumijem šta si htjela reći. Novinari jesu izloženiji sudu javnosti od pisaca, to stoji. Ali...i pisci su na udaru i to žestokom. Dobro se sjećam primjera iz Crne Gore . Jeste bilo davno, uslovno rečeno, ali je primjer znakovit pa ga zato navodim. Naime, 2006. godine, crnogorski pisac Jevrem Brković je pretučen, a njegov vozač ili neko ko je bio s njim je ubijen. Sjećam se njegovog odgovora na pitanje zašto se to desilo....elem, rkaže on, pretukle ga kriminalci, bukvalno sugrađani, jer su se prepoznale u njegovom tada posljednjem romanu. Ne znam da li je to bila samo Brkovićeva pretpostavka ili je zaista to bio razlog, ali taj slučaj pamtim i dan-danas. Dakle, i pisci su na udaru, ali ne tako često kao novinari.
Puhalo je oštar i direktan, a naoko simpatičan i naizgled šaljiv. Ne štedi nikoga kad napada, a ne libi se ni da odbrani one koje svi napadaju, u namjeri da razbije zabetonirane predrasude, kao u slučaju selefija. Za to mu skidam kapu. Ovo što je pokrenuo u vezi sa ubijenom djecom Sarajeva još uvijek se nisam usudila da detaljno analiziram i procijenim. To nije tema koju mogu pratiti bez uplitanja emocija i samo hladnom i strogom logikom se voditi u potrazi za istinom. Razumijem insistiranje na tome da je istina imperativ, ali nisam upratila šta ga je navelo da pokrene to pitanje, na čemu zasniva sumnju i koliko je ona opravdana. Ne znam.
Bazdulja odavno ne čitam, ne čitam ni Bursaća, ali to nije mjera njihovog uspjeha, naravno. Stoji ono što sam tamo napisala za Bazduljevo pisanje i tako je već nekih desetak godina, taman otkako se odselio u Beograd, mada mi ni prije toga nije bio vrijedan čitalačkog truda i utroška slobodnog vremena.

Eto, ukratko. :D
Last edited by ¤ jelena ¤ on 22/07/2022 00:05, edited 1 time in total.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#982 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by Ommadawn »

Ne zaboravi ni Andreja Nikolaidisa koji nagrabusi zbog Kusturice pa morade platiti kaznu.

I tom istom Kusturici se mali Muharem danas uvlači u pakaš.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58436
Joined: 03/08/2010 19:04

#983 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by kakavdanakneiskustvu »

Piaty wrote: 21/07/2022 11:17
Zox wrote: 21/07/2022 11:09

Koliko se ja sjećam, Dežulović je nogiran ne kad je uvrijedio osjećaje vjernika, već osjećaje vlasnika Oslobođenja, koje je nešto prozvao oko vode iz pivare i Mekija Torabija.
Nije. Zato što sam Dežulović neki dan u podcastu reče da je zbog "vjernika". Ako želiš gledati: podcast Agelast.

Što je najsmiješnije, Dežulović to nešto ne bi ni rekao da ga nije potakao Bakir sa glorificiranjem Erdogana kao poslanika, a to bi valjda trebalo uvrijediti vjernike, a ne Dežulovića. Dežulović je samo rekao da kad može Bake da se zaejbeva sa tim stvarima, a vjernik je, pa što ne bih i ja.

Ne znam samo kako se na ovoj temi došlo do Dežulovića jer ovaj iz naslova teme i Dežulović ne mogu u istu rečenicu.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58436
Joined: 03/08/2010 19:04

#984 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by kakavdanakneiskustvu »

Ommadawn wrote: 21/07/2022 11:44
Zox wrote: 21/07/2022 11:09

Koliko se ja sjećam, Dežulović je nogiran ne kad je uvrijedio osjećaje vjernika, već osjećaje vlasnika Oslobođenja, koje je nešto prozvao oko vode iz pivare i Mekija Torabija.
Koliko se ja sjećam, a to sam i ovdje spomenuo, Boris vrijeđa sve one koji se kriju iza prefixa vjernik.
Pravi vjernici šute i gledaju svoja posla, ne vuku nikoga za rukav elaborirajući pri tome koliko su eto oni vjernici i kako je to tako oduvijek bilo.
Boris se oprostio sa kolumnom u kojoj mu Kožo veli da više nema zajebancije. I od tad ga je ostavio na miru da spava.
:thumbup:
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#985 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by ¤ jelena ¤ »

Ommadawn wrote: 21/07/2022 19:38 Ne zaboravi ni Andreja Nikolaidisa koji nagrabusi zbog Kusturice pa morade platiti kaznu.

I tom istom Kusturici se mali Muharem danas uvlači u pakaš.
Da, sjećam se i tog slučaja, ali ovaj primjer je ekstreman i znakovit jer je pisac popio batine i završio u bolnici zbog sadržaja romana, književnoumjetničke forme, fikcije, a @Nierika je upravo govorila o tome.

Da je Nikolaidis napisao književni tekst...neku kratku priču u prenesenom značenju ili pjesmu, imao bi šanse da se odbrani na sudu. Znam iz pouzdanih izvora za lika koji je napisao satiričnu pjesmu gdje je opleo po jednom mediju (radio u Kotoru) i valjda njegovom gazdi....tako nekako...koji je svakako uticajniji od ovog lika i u gradu i šire. Gazda ga tužio, a ovaj se odbranio pjesničkim slobodama i stilskim figurama.

Kolumna tu vrstu zaštite ne pruža.To je direktan udarac. Zato i ne čudi što mnogi novinari dobijaju prijetnje i budu tuženi.

Ne treba zaboravito da su i Feralu, između ostalih finansijskih malverzacija, dohakali na taj način, a slično je bilo i sa E novinama Petra Lukovića.

Uglavnom, znali su ovi šta rade kad su izlemali pisca i uzeli pravdu u svoje ruke, jel.
trocadero
Posts: 2418
Joined: 14/03/2013 13:57

#986 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by trocadero »

Ommadawn wrote: 21/07/2022 10:21 Ne vrijeđa on nikoga.
Uvrijeđeni se osjećaju samo oni koji su ko biva vjernici,
ko biva branitelji, ko biva patriote…
Ukratko svi oni koji svoj prljavi veš kriju iza vjere, domovine, porodice, pizde materine…
O da, vrijeđa, vrijeđa itekako.To što je ateista ne daje mu za pravo da se na neprimjeren način odnosi prema običnim vjernicima, njihovoj tradiciji, duhovnosti i religiji.
Nije to za njega ako ne može pristojnije da se izražava, onda nek piše o nečem drugom u čemu je dobar.
Nierika
Posts: 4118
Joined: 17/03/2020 00:41

#987 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by Nierika »

¤ jelena ¤ wrote: 21/07/2022 19:06

Dežulović je kao lakmus-papir. To što ne piše ni za Oslobođenje ni za Nezavisne dovoljno govori o slobodama u nas.
Što se tiče Cvijetića, on definitivno ne piše umjerenim jezikom. Ako si čitala "Šindlerov lift" znaš o čemu govorim, a isto važi i za poeziju, ali razumijem šta si htjela reći. Novinari jesu izloženiji sudu javnosti od pisaca, to stoji. Ali...i pisci su na udaru i to žestokom. Dobro se sjećam primjera iz Crne Gore . Jeste bilo davno, uslovno rečeno, ali je primjer znakovit pa ga zato navodim. Naime, 2006. godine, crnogorski pisac Jevrem Brković je pretučen, a njegov vozač ili neko ko je bio s njim je ubijen. Sjećam se njegovog odgovora na pitanje zašto se to desilo....elem, rkaže on, pretukle ga kriminalci, bukvalno sugrađani, jer su se prepoznale u njegovom tada posljednjem romanu. Ne znam da li je to bila samo Brkovićeva pretpostavka ili je zaista to bio razlog, ali taj slučaj pamtim i dan-danas. Dakle, i pisci su na udaru, ali ne tako često kao novinari.
Puhalo je oštar i direktan, a naoko simpatičan i naizgled šaljiv. Ne štedi nikoga kad napada, a ne libi se ni da odbrani one koje svi napadaju, u namjeri da razbije zabetonirane predrasude, kao u slučaju selefija. Za to mu skidam kapu. Ovo što je pokrenuo u vezi sa ubijenom djecom Sarajeva još uvijek se nisam usudila da detaljno analiziram i procijenim. To nije tema koju mogu pratiti bez uplitanja emocija i samo hladnom i strogom logikom se voditi u potrazi za istinom. Razumijem insistiranje na tome da je istina imperativ, ali nisam upratila šta ga je navelo da pokrene to pitanje, na čemu zasniva sumnju i koliko je ona opravdana. Ne znam.
Bazdulja odavno ne čitam, ne čitam ni Bursaća, ali to nije mjera njihovog uspjeha, naravno. Stoji ono što sam tamo napisala za Bazduljevo pisanje i tako je već nekih desetak godina, taman otkako se odselio u Beograd, mada mi ni prije toga nije bio vrijedan čitalačkog truda i utroška slobodnog vremena.

Eto, ukratko. :D
Za Schindlerov lift, u pravu si, sjećam se da svaki fragment/slika ima dosta detalja, baziranih na stvarnim događanjima. Sad sam to prvi put čula za Brkovića i pročitala par članaka, piše da su mu i ranije prijetili..strašno uglavnom. Mada mislim tj. nadam se da nije toliko učestalo na Balkanu. Meni su i Puhalo i Dežulović pomalo antipatični na prvu, ali možda nije loš znak. :D Imam osjećaj da još nisam stigla do sadržaja onoga o čemu govore jer sam fokusirana na "ton" (koji meni lično nije nebitan), ali nastaviću ih čitati. Za Puhala sam pročitala i da se dosta bavio tom temom prije 5-6 godina i da je i objavio tekst (nisam još pročitala) pa je možda ovo nedavno pominjanje bilo nastavak. Bursać mi se čini odmjeren i staložen, za Bazdulja me kopka taj radikalni potez više nego možda tekstovi. Ne znam dovoljno o kontekstu i ranijim dešavanjima pa da i njihove tekstove i pristup shvatim složenije ali eto inicijalni dojmovi. :D
User avatar
TojoOptics
Posts: 640
Joined: 28/11/2021 13:37
Grijem se na: Sunce
Vozim: bicikl

#988 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by TojoOptics »

Jos jedan pisac koji negira genocid u Srebrenici. http://sorryserbia.com/files/FoolsCrusade.pdf Cak iznosi i gadosti da su muslimani ubijali muslimane neposredno prije ulaska Srba u Srebrenicu, da odvadi malo Mladicu. Pored toga sto se izvinjava Srbima, autorica je dosla do brojke od 2361 ubijene osobe, ali koje su i Srbi i muslimani, dok je samo 199 bilo vezano. Ime spisateljice je Diane Johnson, godiste 1964, sto ce reci da je u vrijeme Srebrenice imala 31 godinu i jos nije pocela da pise bilo sta. Mogla bi sa Kusturicom i ostalom ekipom moralnih protuha.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#989 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by Ommadawn »

trocadero wrote: 22/07/2022 02:02
Ommadawn wrote: 21/07/2022 10:21 Ne vrijeđa on nikoga.
Uvrijeđeni se osjećaju samo oni koji su ko biva vjernici,
ko biva branitelji, ko biva patriote…
Ukratko svi oni koji svoj prljavi veš kriju iza vjere, domovine, porodice, pizde materine…
O da, vrijeđa, vrijeđa itekako.To što je ateista ne daje mu za pravo da se na neprimjeren način odnosi prema običnim vjernicima, njihovoj tradiciji, duhovnosti i religiji.
Nije to za njega ako ne može pristojnije da se izražava, onda nek piše o nečem drugom u čemu je dobar.
Jakih vjernika u pičku materinu.
I osjećanja.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#990 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by Ommadawn »

TojoOptics wrote: 22/07/2022 08:30 Jos jedan pisac koji negira genocid u Srebrenici. http://sorryserbia.com/files/FoolsCrusade.pdf Cak iznosi i gadosti da su muslimani ubijali muslimane neposredno prije ulaska Srba u Srebrenicu, da odvadi malo Mladicu. Pored toga sto se izvinjava Srbima, autorica je dosla do brojke od 2361 ubijene osobe, ali koje su i Srbi i muslimani, dok je samo 199 bilo vezano. Ime spisateljice je Diane Johnson, godiste 1964, sto ce reci da je u vrijeme Srebrenice imala 31 godinu i jos nije pocela da pise bilo sta. Mogla bi sa Kusturicom i ostalom ekipom moralnih protuha.
Uvijek će biti tih marginalaca i moralnih protuha.
User avatar
TojoOptics
Posts: 640
Joined: 28/11/2021 13:37
Grijem se na: Sunce
Vozim: bicikl

#991 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by TojoOptics »

Ommadawn wrote: 22/07/2022 08:52
TojoOptics wrote: 22/07/2022 08:30 Jos jedan pisac koji negira genocid u Srebrenici. http://sorryserbia.com/files/FoolsCrusade.pdf Cak iznosi i gadosti da su muslimani ubijali muslimane neposredno prije ulaska Srba u Srebrenicu, da odvadi malo Mladicu. Pored toga sto se izvinjava Srbima, autorica je dosla do brojke od 2361 ubijene osobe, ali koje su i Srbi i muslimani, dok je samo 199 bilo vezano. Ime spisateljice je Diane Johnson, godiste 1964, sto ce reci da je u vrijeme Srebrenice imala 31 godinu i jos nije pocela da pise bilo sta. Mogla bi sa Kusturicom i ostalom ekipom moralnih protuha.
Uvijek će biti tih marginalaca i moralnih protuha.
Pumpaju zvijezdice https://www.amazon.com/Fools-Crusade-Yu ... 158367084X
User avatar
TojoOptics
Posts: 640
Joined: 28/11/2021 13:37
Grijem se na: Sunce
Vozim: bicikl

#992 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by TojoOptics »

Pitam se koliko moraš zaista biti ološ da negiraš cinjenice za ubijanje na hiljade NEVINIH ljudi samo zbog druge etnicke i religijske pripadnosti. To nije common ološ, to je nadološ. To su jezivi nivoi ljudskih olupina, moralnih nakaza.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#993 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by Ommadawn »

¤ jelena ¤ wrote: 21/07/2022 20:22
Ommadawn wrote: 21/07/2022 19:38 Ne zaboravi ni Andreja Nikolaidisa koji nagrabusi zbog Kusturice pa morade platiti kaznu.

I tom istom Kusturici se mali Muharem danas uvlači u pakaš.
Da, sjećam se i tog slučaja, ali ovaj primjer je ekstreman i znakovit jer je pisac popio batine i završio u bolnici zbog sadržaja romana, književnoumjetničke forme, fikcije, a @Nierika je upravo govorila o tome.

Da je Nikolaidis napisao književni tekst...neku kratku priču u prenesenom značenju ili pjesmu, imao bi šanse da se odbrani na sudu. Znam iz pouzdanih izvora za lika koji je napisao satiričnu pjesmu gdje je opleo po jednom mediju (radio u Kotoru) i valjda njegovom gazdi....tako nekako...koji je svakako uticajniji od ovog lika i u gradu i šire. Gazda ga tužio, a ovaj se odbranio pjesničkim slobodama i stilskim figurama.

Kolumna tu vrstu zaštite ne pruža.To je direktan udarac. Zato i ne čudi što mnogi novinari dobijaju prijetnje i budu tuženi.

Ne treba zaboravito da su i Feralu, između ostalih finansijskih malverzacija, dohakali na taj način, a slično je bilo i sa E novinama Petra Lukovića.

Uglavnom, znali su ovi šta rade kad su izlemali pisca i uzeli pravdu u svoje ruke, jel.
E-novine su bile super ispočetka, čak je par mojih prijatelja pisalo za njih.
Ali kasnije su se srozale skroz. Luković je postao totalno dezorijentiran, meni su par komentara brisali jer sam postavio par kritičkih pitanja gdje sam tražio izvore navoda o kojima su tekstovi govorili. Tražio sam da mi objasne ali nisu imali jasan i precizan odgovor i ja sam onda prestao da čitam. Tu negdje istovremeno upoznam lika čije su fotografije koristili bez dozvole i bez da mu plate a on opet bio u konfliktu sa sobom da li da ih tuži ili ne, bilo mu žao jer je znao kakve su pritiske inače trpili.

Luković je znao napisati prilično dobre tekstove, jasne ali nerijetko je išao na lično vrijeđanje, gotovo na granici sa “vidi mu Hamo glave” - sjetim se samo njegovih rock-kritika. Glupo je bilo, bar po meni, da stanovnike Republike Srpske naziva iz Republike Šumske. Ta kategorizacija ne vodi ni čemu.


Meni je opet najdraži bio pokojni Miloš Vasić. Taj je znao pogoditi pravo u srž. Kad su ga pitali za bivšu Jugoslaviju, da li je život bio bolji ili tako nešto, on odgovorio “Bio sam mlad, lijep i žene su me voljele”.
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#994 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by nles »

trocadero wrote: 22/07/2022 02:02
Ommadawn wrote: 21/07/2022 10:21 Ne vrijeđa on nikoga.
Uvrijeđeni se osjećaju samo oni koji su ko biva vjernici,
ko biva branitelji, ko biva patriote…
Ukratko svi oni koji svoj prljavi veš kriju iza vjere, domovine, porodice, pizde materine…
O da, vrijeđa, vrijeđa itekako.To što je ateista ne daje mu za pravo da se na neprimjeren način odnosi prema običnim vjernicima, njihovoj tradiciji, duhovnosti i religiji.
Nije to za njega ako ne može pristojnije da se izražava, onda nek piše o nečem drugom u čemu je dobar.
Nazalost, vjernici su vrlo cesto neobrazovani i tvrdoglavi ljudi, a ponekad i nisu bas najbistriji.
Uz to su iskljucivi prema drugim religijama i naucnim istinama.
Ako se naucne cinjenice ne poklapaju sa njihovim vjerovanjem, za njih vazi deviza "utoliko gore za cinjenice".
Uglavnom su vrlo brzi sa uvredama u pravcu inovjeraca ili ateista.
Dakle, i vjernici vrlo cesto vrijedjaju zdrav razum covjeka, njegovo obrazovanje, kriticko razmisljanje... i blago ih zaboli kita zbog toga.

Da ne bude zabune, ja sam vjernik. I to ne model M92.
User avatar
TojoOptics
Posts: 640
Joined: 28/11/2021 13:37
Grijem se na: Sunce
Vozim: bicikl

#995 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by TojoOptics »

nles wrote: 22/07/2022 09:12
trocadero wrote: 22/07/2022 02:02
O da, vrijeđa, vrijeđa itekako.To što je ateista ne daje mu za pravo da se na neprimjeren način odnosi prema običnim vjernicima, njihovoj tradiciji, duhovnosti i religiji.
Nije to za njega ako ne može pristojnije da se izražava, onda nek piše o nečem drugom u čemu je dobar.
Nazalost, vjernici su vrlo cesto neobrazovani i tvrdoglavi ljudi, a ponekad i nisu bas najbistriji.
Uz to su iskljucivi prema drugim religijama i naucnim istinama.
Ako se naucne cinjenice ne poklapaju sa njihovim vjerovanjem, za njih vazi deviza "utoliko gore za cinjenice".
Uglavnom su vrlo brzi sa uvredama u pravcu inovjeraca ili ateista.
Dakle, i vjernici vrlo cesto vrijedjaju zdrav razum covjeka, njegovo obrazovanje, kriticko razmisljanje... i blago ih zaboli kita zbog toga.

Da ne bude zabune, ja sam vjernik. I to ne model M92.
Neko je napisao: "Religija je kao penis. Lijepo ga je imati i biti ponosan na njega. Nemojte ga iznositi u javnost ili ga gurati nekom drugom u grlo." Drzi svoja vjerovanja unutar 4 zida. Vjerovanje nije utemeljeno na cinjenicama, stoga je apsolutno subjektivno.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18508
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#996 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by SmokingMan »

O da, kao ratno čeljade Sarajeva ja se svakako zahvaljujem smjelom pitanju Puhala po pitanju istinskog broja ubijene djece Sarajeva.
Ja radim blizu tog spomen obilježja, i svaki put kada prođem tim pitem iskreno upitam sebe "Pa da li je broj ubijene djece zasita bio 1601?"
Sazreo sam da više sebe ne mogu uhvatit u vrtlogu propagande koja ljudima fabrikuje nerealne emocije.

Uz dužno poštovanje žrtvama i onih koji su propatili zbog gubitka svoje djece, jako je bitno da mi kao drutšvo težimo da budemo bolji od svojih negatora istine, kada je u pitanju živjeti u miru sa istinom, jer istina nije teret, već je teret čovjekova prekomjerno naglašena taština.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#997 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by Ommadawn »

TojoOptics wrote: 22/07/2022 09:00 Pitam se koliko moraš zaista biti ološ da negiraš cinjenice za ubijanje na hiljade NEVINIH ljudi samo zbog druge etnicke i religijske pripadnosti. To nije common ološ, to je nadološ. To su jezivi nivoi ljudskih olupina, moralnih nakaza.
To su svi oni koji nikada nisu bili pozvani na najbolje derneke i koje su izbjegavali da zovu na bal.
Uglavnom.

Ne znaju oni kako je kada ti cijev upere u glavu. Oni misle da to tako mora.
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#998 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by Škobo Habu »

Zox wrote: 21/07/2022 11:09
Ommadawn wrote: 21/07/2022 09:56

:thumbup:
Tačno tako.
Koliko se ja sjećam, Dežulović je nogiran ne kad je uvrijedio osjećaje vjernika, već osjećaje vlasnika Oslobođenja, koje je nešto prozvao oko vode iz pivare i Mekija Torabija.
https://www.oslobodjenje.ba/dosjei/kolu ... ije-368301
Nierika
Posts: 4118
Joined: 17/03/2020 00:41

#999 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by Nierika »

SmokingMan wrote: 22/07/2022 09:21 "Pa da li je broj ubijene djece zasita bio 1601?"
Možda je broj i veći i manji od toga, po meni ne mijenja suštinu. Mislim da je bitno znati što precizniji broj, ali i ne znam kako na roditelje te djece utiče to prebrojavanje.
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1000 Re: Muharem Bazdulj u društvu persona koje se ne kupaju

Post by Škobo Habu »

TojoOptics wrote: 22/07/2022 08:30 Jos jedan pisac koji negira genocid u Srebrenici. http://sorryserbia.com/files/FoolsCrusade.pdf Cak iznosi i gadosti da su muslimani ubijali muslimane neposredno prije ulaska Srba u Srebrenicu, da odvadi malo Mladicu. Pored toga sto se izvinjava Srbima, autorica je dosla do brojke od 2361 ubijene osobe, ali koje su i Srbi i muslimani, dok je samo 199 bilo vezano. Ime spisateljice je Diane Johnson, godiste 1964, sto ce reci da je u vrijeme Srebrenice imala 31 godinu i jos nije pocela da pise bilo sta. Mogla bi sa Kusturicom i ostalom ekipom moralnih protuha.
Staro je ovo. Čak joj u Švedskoj nisu htjeli ni štampati knjigu, ali su zato uz nju stali mainstream leftisti tipa Chomskog i Tarika Alia. :roll:

Ovo mi je najzanimljivije iz njene biografija, a iz nje se da zaključiti da je prošlla trnovit put od radikalne ljevičarke do obožavateljice "Nacionalnog fronta".
In April 2012, she wrote for CounterPunch and elsewhere about the first round of the French Presidential elections a few days earlier and identified Front National leader Marine Le Pen as "basically on the left".Describing Johnstone as "an excellent journalist", Alexander Cockburn in The Nation, quoted from an email she had sent to him: "There is absolutely nothing attesting to anti-Semitism on the part of Marine Le Pen. She has actually tried to woo the powerful Jewish organisations, and her anti-Islam stance is also a way to woo such groups. The simple fact is that the best way to destroy someone in this country is to call him or her ‘anti-Semitic’".
Post Reply