KOJA SU VAM NAJLJEPSA BOSANSKA IMENA?(muska i zenska)

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
jasco
Posts: 83
Joined: 23/07/2006 16:57

#251

Post by jasco »

Muska: Ali, Erol, Sandro, Anis

Zenska: Alina, Sandra, Tina.
evita
Posts: 10
Joined: 29/10/2003 00:00

#252

Post by evita »

Ženska: Dora, Nora, Tajra,Tara, Farah, Sara(h), Iman, Una, Mona, Hana, Nika, Luna


Muška: Ali, Leis, Leon, Noa, Mak, Sven, Stefan, Toni, Borna
Helem
Posts: 1386
Joined: 05/07/2006 06:12
Location: za kompjuterom

#253

Post by Helem »

Gurbet i Gurbeta.
sultanijica
Posts: 29
Joined: 04/05/2006 18:50

#254

Post by sultanijica »

Ako je kriterij "bosanskosti" jezik... onda su mi najljepsa imena od muskih Neven i Goran, a od zenskih Badema (prvo a je kratko, niposto dugo), Dusica i Zlata.

Ali ipak mislim da su imena orijentalnog porijekla sasvim bosanska nakon stoljeca upotrebe...
Helem
Posts: 1386
Joined: 05/07/2006 06:12
Location: za kompjuterom

#255

Post by Helem »

neki Ciganin sa Veselog brijega u Banjaluci,pisalo je u Glasu, dao je svojoj djeci imena A,b,c,d.....
Odgovorio je na pitanja da mu je dosadilo stalno izmisljati nova imena za cergu,dzelep djece....

Svako ima svoj dozivljaj.

najljepsa imena su narodna imena
Ilija,Marko,Ivan,Stipo,Mato,Juro.
Hajrija,Subha,Sadeta,Sifeta
a lijepa su imena
Vesna,Jasna....

a najruznija imena su Tea,Mia,Una,
i Graha.


Odabiranje imena svome djetetu odaje karakter covjeka.
Primjer je ime Ahmet,bosansko ime ali nekoliko Ahmeta radije vole da se zovu Ahmed,
To pokazuje da ma kako covjek bio ozbiljan, njegov karakter,birajuci egzoticnije ime,razlika je samo u jednom slovu na kraju imena,pokazuje se da je krajnje djetinjast i neozbiljan.

Biranje egzoticnih imena je pomodarstvo,nesluh,neukus.

No,kakva suma takvi i zecovi.
T8
Posts: 204
Joined: 10/05/2006 23:50

#256

Post by T8 »

Panta Rei wrote:
Helem wrote:Muhamed,Ibrahim,
Merjema,Ajsa,Amina...
i moja majka Bisera.

najljepse ime je BOSNA.
U XIII i XIV vijeku u hrvatskom primorju (Zadar i okolina) je zabilježeno nekoliko žena koje su nosile ime Bosna. Dakle, to je tada bilo i vlasito ime osobe, a ne samo države (tadašnje banovine Bosne).
:-)
A Muhamed, Ibrahim, Merjema, Asja, Amina...
nisu bosanska, nego orijentalna imena.
A Bisera jeste lijepo bosansko (ili šire slavensko) ime.
:D
Pa i rijec Bosna nije slavenska ako cemo vec tako. :P
A ni ime posljednje bosanske kraljice Katarine ne nalazi svoje porijeklo u govoru homo bosniacusa (potice iz grckog jezika)
Kroz ove krajeve su se isprepletale razne kulture (ilirska, rimska, grčka, turska, arapska itd...) čiji su uticaj ogleda i u našem jeziku i imenima.
Imena Muhamed, Ibrahim, Merjema, Asja, Amina ... itd su dio kulturno povjesne tradicije ovog prostora isto kao i imena Marko, Ivan. Luka, Marija, Sara, Petar, Ana, Andrija... i da ne nabrajam dalje koja su se širila po ovim krajevima s krscanstvom.
Jednom sam našao na podatak da su recimo pravoslavni sveštenici "insistirali" kod naroda na davanju biblijskih i imena svetaca dok su osudjivali davanje starih slavenskih...


Ja licno ne volim imena nastala od nadimaka i izmisljena imena bez znacenja koja se kod nas cesto nadjevaju djeci da bi braca i sestre bili u "tonu"...
Panta Rei
Posts: 422
Joined: 03/05/2005 13:07
Location: Sarajevo

#257

Post by Panta Rei »

T8 wrote:
Panta Rei wrote:
Helem wrote:Muhamed,Ibrahim,
Merjema,Ajsa,Amina...
i moja majka Bisera.

najljepse ime je BOSNA.
U XIII i XIV vijeku u hrvatskom primorju (Zadar i okolina) je zabilježeno nekoliko žena koje su nosile ime Bosna. Dakle, to je tada bilo i vlasito ime osobe, a ne samo države (tadašnje banovine Bosne).
:-)
A Muhamed, Ibrahim, Merjema, Asja, Amina...
nisu bosanska, nego orijentalna imena.
A Bisera jeste lijepo bosansko (ili šire slavensko) ime.
:D
Pa i rijec Bosna nije slavenska ako cemo vec tako. :P
A ni ime posljednje bosanske kraljice Katarine ne nalazi svoje porijeklo u govoru homo bosniacusa (potice iz grckog jezika)
Kroz ove krajeve su se isprepletale razne kulture (ilirska, rimska, grčka, turska, arapska itd...) čiji su uticaj ogleda i u našem jeziku i imenima.
Imena Muhamed, Ibrahim, Merjema, Asja, Amina ... itd su dio kulturno povjesne tradicije ovog prostora isto kao i imena Marko, Ivan. Luka, Marija, Sara, Petar, Ana, Andrija... i da ne nabrajam dalje koja su se širila po ovim krajevima s krscanstvom.
Jednom sam našao na podatak da su recimo pravoslavni sveštenici "insistirali" kod naroda na davanju biblijskih i imena svetaca dok su osudjivali davanje starih slavenskih...


Ja licno ne volim imena nastala od nadimaka i izmisljena imena bez znacenja koja se kod nas cesto nadjevaju djeci da bi braca i sestre bili u "tonu"...
Postoje kriteriji autentičnosti i autohtonosti.
Imena tipa: Muhamed, Ibrahim, Merjema isl. jesu autentična bosanska imena, ali nisu autohtona. Isto tako važi i za imena: Petar, Ana, Andrija, Katarina isl.

S druge strane, imena tipa: Goran, Zoran, Dragan isl. ili Vuk, Tvrtko isl. su i autentična i autohtona bosanska imena. Naravno, i šire slavenska ili južnoslavenska.
:-)
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#258

Post by hrabren miloradovic »

Zbog cega Bosnjaci koriste samo kuranska imena a ne imena iz jezika koji govore.
Da li to vera nalaze ili cisto da bi se razlikovali od Srba i Hrvata,neka me neko prosvetli. hvala.
addo888
Posts: 242
Joined: 15/07/2006 20:42

#259

Post by addo888 »

Vjera nam nalaze,ne radimo to samo mi nego svi muslimani svijeta

Meni najdraza imena su:

Muhamed,Hamza,Husein

Ajla,Azra,Asija,Mejrema
mali_kavkaz
Posts: 140
Joined: 24/05/2006 00:33
Location: SFRJ

#260

Post by mali_kavkaz »

hrabren miloradovic wrote:Zbog cega Bosnjaci koriste samo kuranska imena a ne imena iz jezika koji govore.
Da li to vera nalaze ili cisto da bi se razlikovali od Srba i Hrvata,neka me neko prosvetli. hvala.
Bas tebe drma nacionalizam.Zalosno je to. :(
T8
Posts: 204
Joined: 10/05/2006 23:50

#261

Post by T8 »

Panta Rei wrote: Postoje kriteriji autentičnosti i autohtonosti
Riječi "kriterij", "autentičan" i "autohton" su čini mi se porijekom iz grčkog jezika :-)
hrabren miloradovic wrote:Zbog cega Bosnjaci koriste samo kuranska imena a ne imena iz jezika koji govore.
Da li to vera nalaze ili cisto da bi se razlikovali od Srba i Hrvata,neka me neko prosvetli. hvala.
Od muslimana se jedino trazi da svojoj djeci daju lijepa imena (sadržajem, značenjem i smislom)
Ljudi takodjer obicavaju dati ime djeci po nekoj poznatoj osobi iz islamske proslosti.
Ne postoji naredba da imena moraju biti iz arapskog jezika.

Imamo primjer recimo iranaca, turaka i sl koji cesto daju djeci imena koja vode porijeklo iz perzijskog odnosno turskog jezika.
Ili pak veliki broj imena koja muslimani obicavaju nadjevati potice iz hebrejskog (Merjem, Sarah, Isa...)

I kod nas pojedinci daju djeci imena slavenskog podrijetla ali su to rijedji slucajevi.
Helem
Posts: 1386
Joined: 05/07/2006 06:12
Location: za kompjuterom

#262

Post by Helem »

Obicaje vezane za nadijevanje imena, vrlo je lijepo opisao Edib Muftic:

"Prvi dogadjaj oko kojeg je cijeli splet obicaja jeste davanje imena djetetu.
Za tu svrhu otac djeteta pozove nadleznog imama,vjerskog predstavnika, koji je u svakom muslimanskom domu rado vidjen i cijenjen gost. majka je vec pripremila dijete za ovaj sveca cin, okupala ga i obukla, pa i namirisla da ga takvog preda u ruke imama. Imam,stojeci,s paznjom i uz spominjanje Bozijeg imena, preuzima dijete, uceci tekbire,glasno i melodicno spomonje Boga na arapskom jeziku, okrece se prema kibli, jugoistoku,prema Meki i Kabi.
Na desno uho djetetu tiho prouci ezan i ikamet,stihovi iz Kur'ana, da bi zavrsio dovom,molitvom Bogu, uz aminanje,poluglasno izgovaranje,amin,tu prisutnih.
Imam tada pozove dijete njegovim imenom koji su RODITELJI SAMI IZABRALI i pripremili, preda majci bebu i cestita roditeljima zazelivsi djetetu srecu, te da bude dobar i bogobojazan covjek............
.........................

Senad Agic

...nasa(muslimanska) najucestalija imena,npr. Ahmed, Muhamed,Mustafa,Ferhad,Orhan,Sulejman,Fatima......

Drugi sloj,modifikacija autenticnih muslimanskih imena,npr. Ernes, Edis, Ismar. Merdina, Salmira, Belmir i sl...

Ta imena, osim sto su karikature muslimanskih imena,nisu mogla biti obuhvacena ovim imenarom vec radi samog motiva njihovog nastanka koji mozemo traziti U ZELJI ZA DISTANCIRANJEM,ISTICANJEM I CAK EMNCIPACIJOM OD STAROG NACINA ZIVOTA, tako da do izrazaja dolaze imena koja zvuce upadljivo, privlacno, koja su "lijepa", egzoticna i stoga savremena pa makar i pomodna, jer na njihov izbor uticu duh vremena i moda, PA CAK I KAPRICI.....
addo888
Posts: 242
Joined: 15/07/2006 20:42

#263

Post by addo888 »

Sada su postala moderna imena poput Ali,Iman,Merjem,Farah.....to prije nisu bila obicna imena u Bosni
antikleja
Posts: 29
Joined: 11/07/2006 13:58
Location: bih

#264

Post by antikleja »

Meni licno se najvise svida musko ime FEĐA!!!! Ova "starinska" imena su ok, samo ja nikada djetetu ne bih dala takvo ime! Al' ko voli nek' izvoli! :-D
Helem
Posts: 1386
Joined: 05/07/2006 06:12
Location: za kompjuterom

#265

Post by Helem »

POEZIJA,
to je najljepse zensko ime.
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#266

Post by hrabren miloradovic »

Bas tebe drma nacionalizam.Zalosno je to

Ne drma , samo me zanimalo.
Zalosno je sto si to iz prve zakljucio.
Po meni naj lepse je moj nick(Hrabren),danas je vrlo retko ostalo je u vidu prezimena Rabrenovic
addo888
Posts: 242
Joined: 15/07/2006 20:42

#267

Post by addo888 »

antikleja wrote:Meni licno se najvise svida musko ime FEĐA!!!! Ova "starinska" imena su ok, samo ja nikada djetetu ne bih dala takvo ime! Al' ko voli nek' izvoli! :-D
sad se vracaju ta "starinska" imena koja su bila zabacena za vrijeme komunizma.Sad je moderno biti Hamza,Muhamed
Custos Morum
Posts: 95
Joined: 04/07/2006 16:48

#268

Post by Custos Morum »

NAJ: Emir, Emina, Amina, Amra, Alma, Edin, Emin...E/A :-)
medulla
Posts: 119
Joined: 13/07/2006 19:19

#269

Post by medulla »

čamil i delveta-deelva (moji dedo i nana imaju najljepsa imena a onako ih izgovaraju)
antikleja
Posts: 29
Joined: 11/07/2006 13:58
Location: bih

#270

Post by antikleja »

Ma tacno je da se vracaju ta stara imena, sad su ponovo u modi, ali meni je presmijesno dati maloj bebi ime Ibrahim ili Marko!!!!!! hamza mi je ubjedljivo grozno!!!!! Ali opet kazem: kome se svida, ok je, samo kod mene nema sanse!!!!
Helem
Posts: 1386
Joined: 05/07/2006 06:12
Location: za kompjuterom

#271

Post by Helem »

Ma tacno je da se vracaju ta stara imena, sad su ponovo u modi, ali meni je presmijesno dati maloj bebi ime Ibrahim ili Marko!!!!!! hamza mi je ubjedljivo grozno!!!!! Ali opet kazem: kome se svida, ok ...

Ibrahim je, jedno od najljepsih muskih imena na svijetu.
Mirjam je takodje,jedno od najljepsih zenskih imena na svijetu.
addo888
Posts: 242
Joined: 15/07/2006 20:42

#272

Post by addo888 »

Ibrahim je prelijepo ime.Moja rodica je prije nekoliko mjeseci dobila sina i dala mu ime Murat :)

Ja ako Bog da kad budem imao sina dat cu mu ime Hamza ili Muhamed..ta se imena sada vracaju u modu.
Helem
Posts: 1386
Joined: 05/07/2006 06:12
Location: za kompjuterom

#273

Post by Helem »

Ja se zovem Ibrahim i ponosan sam na svoje ime i ponosan na svoje roditelje koji su mi to ime odredili i dali.
Custos Morum
Posts: 95
Joined: 04/07/2006 16:48

#274

Post by Custos Morum »

Mislim da je ime nesto sto ne podlijeze modi. Dio je identiteta covjeka i prati ga kroz zivot. :)
medulla
Posts: 119
Joined: 13/07/2006 19:19

#275

Post by medulla »

ono sto me zivcira u ovom kontekstu to je sto se obraca paznja na znacenje tog imena. podjela na 'starinska i moderna' imena mi je tolko glupa da necu ni komentarisat
Post Reply