Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
John Cleese
Posts: 36661
Joined: 25/05/2010 18:30

#6001 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by John Cleese »

Të dashur miq dhe kolegë, me krenari ju prezantojmë muzikën nga opera "Mrika". Kënaquni! (Dhe ju lutemi na falni që kemi një theks kaq të keq.) :D

User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45205
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#6002 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Chmoljo »

Osmi Socrates wrote: 26/09/2022 20:14 Balaševićevih nekoliko stihova ili riječi koji su možda i bili anti-albanski samo su jedan od nus produkta šireg društvenog stava prema Albancima širom bivše Jugoslavije.

Let's be honest, većina ljudi u bivšoj Jugoslaviji je gledala Albance kao niži nivo od ostatka "nas", bez obzira ko spada u to "nas". Nemojte se praviti naivni. Tako je bilo.

Dok i nama četnik nije zakucao na vrata.

Dakle, šta je zaključak?
Uvedimo interfon da se cetnik ne snadje?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#6004 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Bloo »

John Cleese wrote: 26/09/2022 22:40 Të dashur miq dhe kolegë, me krenari ju prezantojmë muzikën nga opera "Mrika". Kënaquni! (Dhe ju lutemi na falni që kemi një theks kaq të keq.)
Sjetih se da je nekada u Danima bio neki clanak Pecaninov (mislim da je njegov) o nekoj konferenciji novinara, na kojoj su ucestvovali novinari iz ex Yu i albanski novinari i jedna rečenica mi se od čitavog tog teksta urezala u sjecanje - da parafraziram: nakon svih ovih godina sto postoje kraj nas i sa nama, mi ne znamo ni najvaznije rijeci na njihovom jeziku - hljeb, sunce, ljubav...
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#6006 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Ommadawn »

Chmoljo wrote: 26/09/2022 22:56
Osmi Socrates wrote: 26/09/2022 20:14 Balaševićevih nekoliko stihova ili riječi koji su možda i bili anti-albanski samo su jedan od nus produkta šireg društvenog stava prema Albancima širom bivše Jugoslavije.

Let's be honest, većina ljudi u bivšoj Jugoslaviji je gledala Albance kao niži nivo od ostatka "nas", bez obzira ko spada u to "nas". Nemojte se praviti naivni. Tako je bilo.

Dok i nama četnik nije zakucao na vrata.

Dakle, šta je zaključak?
Uvedimo interfon da se cetnik ne snadje?
:lol: :lol: ne pre jeb ivo
User avatar
piupiu
Posts: 16347
Joined: 05/01/2008 05:08

#6007 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Bloo wrote: 26/09/2022 23:15
John Cleese wrote: 26/09/2022 22:40 Të dashur miq dhe kolegë, me krenari ju prezantojmë muzikën nga opera "Mrika". Kënaquni! (Dhe ju lutemi na falni që kemi një theks kaq të keq.)
Sjetih se da je nekada u Danima bio neki clanak Pecaninov (mislim da je njegov) o nekoj konferenciji novinara, na kojoj su ucestvovali novinari iz ex Yu i albanski novinari i jedna rečenica mi se od čitavog tog teksta urezala u sjecanje - da parafraziram: nakon svih ovih godina sto postoje kraj nas i sa nama, mi ne znamo ni najvaznije rijeci na njihovom jeziku - hljeb, sunce, ljubav...
Baš sam s nekim ovo komentarisala. Da je Jugoslavija počivala na S-H/H-S jezičkom nacionalizmu. Svi su učili S/H, ali mi nismo učili ni slovenački, ni makednonski, ni albanski, ni italijanski (štaviše, istranske Talijane su silom slavenizirali gdje god su stigli). Na stranu politika, to je velika šteta za nas - što nismo govorili jezike 'naroda i narodnosti'. Da jesmo, možda bi stvari bile poprilično drugačije osamdesetih.
User avatar
petunija
Posts: 3023
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#6008 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by petunija »

John Cleese wrote: 26/09/2022 22:40 Të dashur miq dhe kolegë, me krenari ju prezantojmë muzikën nga opera "Mrika". Kënaquni! (Dhe ju lutemi na falni që kemi një theks kaq të keq.) :D

Jao :music2: :dance:
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#6009 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Ommadawn »

And for now something completely different:

Gino Banana za Prometej.ba: Opet me je kriza spasila Cancel culture je isto toliko kriv za fašizam i za Trumpa koliko i desnica, jer prepadaju sredinu. Ne prepadajte srednje ljude!

http://www.prometej.ba/clanak/intervju/ ... asila-5390
John Cleese
Posts: 36661
Joined: 25/05/2010 18:30

#6010 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by John Cleese »

Bloo wrote: 26/09/2022 23:15
John Cleese wrote: 26/09/2022 22:40 Të dashur miq dhe kolegë, me krenari ju prezantojmë muzikën nga opera "Mrika". Kënaquni! (Dhe ju lutemi na falni që kemi një theks kaq të keq.)
Sjetih se da je nekada u Danima bio neki clanak Pecaninov (mislim da je njegov) o nekoj konferenciji novinara, na kojoj su ucestvovali novinari iz ex Yu i albanski novinari i jedna rečenica mi se od čitavog tog teksta urezala u sjecanje - da parafraziram: nakon svih ovih godina sto postoje kraj nas i sa nama, mi ne znamo ni najvaznije rijeci na njihovom jeziku - hljeb, sunce, ljubav...
Vrijedi za vecinu, istina je, ali ima nas i da znamo ponesto :D
Kako pozdraviti, kako izraziti zahvalnost, par jednostavnih recenica mimo toga... I psovke, naravno :lol:
John Cleese
Posts: 36661
Joined: 25/05/2010 18:30

#6011 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by John Cleese »

petunija wrote: 27/09/2022 11:10
John Cleese wrote: 26/09/2022 22:40 Të dashur miq dhe kolegë, me krenari ju prezantojmë muzikën nga opera "Mrika". Kënaquni! (Dhe ju lutemi na falni që kemi një theks kaq të keq.) :D

https://www.youtube.com/watch?v=u9hLIXzqXs8
Jao :music2: :dance:
Prva albanska opera. I nije lose, stvarno :D
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#6012 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Ommadawn »

Naravno. A tek iranska simfonija.
Nevezano za ove aktuelne događaje.
no_sikiriki
Posts: 16543
Joined: 11/12/2012 13:21

#6013 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by no_sikiriki »

John Cleese wrote: 27/09/2022 12:36 Vrijedi za vecinu, istina je, ali ima nas i da znamo ponesto :D
Kako pozdraviti, kako izraziti zahvalnost, par jednostavnih recenica mimo toga... I psovke, naravno :lol:
Fascinantno kako ljude ovo uvijek zanima. I one koji inače ne psuju.
I onda ih moraš naučiti, kako da odbiješ, bilo bi nekulturno. :mrgreen:
User avatar
piupiu
Posts: 16347
Joined: 05/01/2008 05:08

#6014 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Čini mi se biće dobro...

John Cleese
Posts: 36661
Joined: 25/05/2010 18:30

#6015 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by John Cleese »

no_sikiriki wrote: 27/09/2022 12:46
John Cleese wrote: 27/09/2022 12:36 Vrijedi za vecinu, istina je, ali ima nas i da znamo ponesto :D
Kako pozdraviti, kako izraziti zahvalnost, par jednostavnih recenica mimo toga... I psovke, naravno :lol:
Fascinantno kako ljude ovo uvijek zanima. I one koji inače ne psuju.
I onda ih moraš naučiti, kako da odbiješ, bilo bi nekulturno. :mrgreen:
:lol: Istina :D
Znam i par prostakluka na svahiliju, ozbiljno.
A zanimljivo - iz nekog nepoznatog razloga mi nije palo na pamet da upitam Kineze takvo sto, pa su me ucili po vlastitom izboru :D
I sad znam samo da kazem nekome da je nasilnik, razbojnik... i crkotina (mrtav pas, preciznije) :lol:
John Cleese
Posts: 36661
Joined: 25/05/2010 18:30

#6016 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by John Cleese »

piupiu wrote: 27/09/2022 08:39
Bloo wrote: 26/09/2022 23:15

Sjetih se da je nekada u Danima bio neki clanak Pecaninov (mislim da je njegov) o nekoj konferenciji novinara, na kojoj su ucestvovali novinari iz ex Yu i albanski novinari i jedna rečenica mi se od čitavog tog teksta urezala u sjecanje - da parafraziram: nakon svih ovih godina sto postoje kraj nas i sa nama, mi ne znamo ni najvaznije rijeci na njihovom jeziku - hljeb, sunce, ljubav...
Baš sam s nekim ovo komentarisala. Da je Jugoslavija počivala na S-H/H-S jezičkom nacionalizmu. Svi su učili S/H, ali mi nismo učili ni slovenački, ni makednonski, ni albanski, ni italijanski (štaviše, istranske Talijane su silom slavenizirali gdje god su stigli). Na stranu politika, to je velika šteta za nas - što nismo govorili jezike 'naroda i narodnosti'. Da jesmo, možda bi stvari bile poprilično drugačije osamdesetih.
Pa srpskohrvatski je bio sluzbeni jezik bivse drzave, naravno da su ga svi ucili :D

U Sloveniji je pored srpskohrvatskog sluzbeni jezik bio i slovenacki, u Makedoniji i makedonski, u Vojvodini i madjarski, rumunski, slovacki i rusinski, a na Kosovu i albanski, pa se i tamosnji nastavni program shodno tome razlikovao.

Ucenje slovenackog i makedonskog bilo je siroko dostupno i van tih republika, svima koji su bili u prilici da prate televizijski program - tacnije, jutarnji obrazovni program. Nije to bilo intenzivno, ali jeste bilo znacajno, pod uvjetom da nekoga zanima.

A istranski Talijani jesu nakon onog rata ne samo slavenizirani nego su i najebali, kao i banatski Nijemci - rijetki zasluzeno, a vecina nepravedno. (Zato su mahom i bjezali u Italiju, pa su ih Talijani zvali Esuli (ezuli, izbjeglice) i to se ime zadrzalo do danas i u Italiji i u Istri.)
User avatar
piupiu
Posts: 16347
Joined: 05/01/2008 05:08

#6017 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

John Cleese wrote: 27/09/2022 13:49 Pa srpskohrvatski je bio sluzbeni jezik bivse drzave, naravno da su ga svi ucili :D

U Sloveniji je pored srpskohrvatskog sluzbeni jezik bio i slovenacki, u Makedoniji i makedonski, u Vojvodini i madjarski, rumunski, slovacki i rusinski, a na Kosovu i albanski, pa se i tamosnji nastavni program shodno tome razlikovao.

Ucenje slovenackog i makedonskog bilo je siroko dostupno i van tih republika, svima koji su bili u prilici da prate televizijski program - tacnije, jutarnji obrazovni program. Nije to bilo intenzivno, ali jeste bilo znacajno, pod uvjetom da nekoga zanima.

A istranski Talijani jesu nakon onog rata ne samo slavenizirani nego su i najebali, kao i banatski Nijemci - rijetki zasluzeno, a vecina nepravedno. (Zato su mahom i bjezali u Italiju, pa su ih Talijani zvali Esuli (ezuli, izbjeglice) i to se ime zadrzalo do danas i u Italiji i u Istri.)
Ako se dobro sjećam predavanja Snježane Kordić na FF prije koju godinu, svi su jezici bili službeni i ravnopravni? Samo su, na pr, u Bg-u u školama učili slovenački i makedonski - mogli su izabrati, ali u Bosni toga nije bilo. Ono, nisu ga učili super intenzivno, ali su učili - generacije koje su u školu krenule ranih osamdesetih.

Mislim da je totalno bezveze što se u Bosni, ni u Hrvatskoj, koliko znam - nisu učili ostali jezici. Mislim da nije dovoljno staviti kurs u jutarnji program, jezička politika je morala biti dosljednija i sveobuhvatnija - ona bi na taj način slala i puno integrativnije signale. Koje je bogatstvo što ovi klinci danas engleski svi govore kao maternji, jer su odrasli s njim. A šta bi falilio da su mali Jugosloveni bar još koji domovinski jezik znali.

To za Taljane znam jer su mi u famEliji. Partigiani.

Image
Last edited by piupiu on 27/09/2022 14:21, edited 1 time in total.
User avatar
piupiu
Posts: 16347
Joined: 05/01/2008 05:08

#6018 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Ommadawn wrote: 27/09/2022 12:31 And for now something completely different:

Gino Banana za Prometej.ba: Opet me je kriza spasila Cancel culture je isto toliko kriv za fašizam i za Trumpa koliko i desnica, jer prepadaju sredinu. Ne prepadajte srednje ljude!

http://www.prometej.ba/clanak/intervju/ ... asila-5390
Mudar je drug Gino. Baš je dobar intervju. :thumbup:
no_sikiriki
Posts: 16543
Joined: 11/12/2012 13:21

#6019 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by no_sikiriki »

John Cleese wrote: 27/09/2022 13:47
:lol: Istina :D
Znam i par prostakluka na svahiliju, ozbiljno.
A zanimljivo - iz nekog nepoznatog razloga mi nije palo na pamet da upitam Kineze takvo sto, pa su me ucili po vlastitom izboru :D
I sad znam samo da kazem nekome da je nasilnik, razbojnik... i crkotina (mrtav pas, preciznije) :lol:
:thumbup: Khm, pa super, ako mi kad zatreba - znam koga ću kontaktirati. :lol:
Ah, who am I kidding, treba mi odmah - crkotina, molim lijepo?
User avatar
piupiu
Posts: 16347
Joined: 05/01/2008 05:08

#6020 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

no_sikiriki wrote: 27/09/2022 14:21
John Cleese wrote: 27/09/2022 13:47
:lol: Istina :D
Znam i par prostakluka na svahiliju, ozbiljno.
A zanimljivo - iz nekog nepoznatog razloga mi nije palo na pamet da upitam Kineze takvo sto, pa su me ucili po vlastitom izboru :D
I sad znam samo da kazem nekome da je nasilnik, razbojnik... i crkotina (mrtav pas, preciznije) :lol:
:thumbup: Khm, pa super, ako mi kad zatreba - znam koga ću kontaktirati. :lol:
Ah, who am I kidding, treba mi odmah - crkotina, molim lijepo?
:lol: :lol: :lol:

Narod koji ima takvu riječ u arsenalu psovki i uvreda... is to be reckoned with! :D :thumbup:
User avatar
petunija
Posts: 3023
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#6021 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by petunija »

Ommadawn wrote: 27/09/2022 12:43 Naravno. A tek iranska simfonija.
Nevezano za ove aktuelne događaje.
Možeš li postaaviti link?
John Cleese
Posts: 36661
Joined: 25/05/2010 18:30

#6022 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by John Cleese »

piupiu wrote: 27/09/2022 14:17 Ako se dobro sjećam predavanja Snježane Kordić na FF prije koju godinu, svi su jezici bili službeni i ravnopravni? Samo su, na pr, u Bg-u u školama učili slovenački i makedonski - mogli su izabrati, ali u Bosni toga nije bilo. Ono, nisu ga učili super intenzivno, ali su učili - generacije koje su u školu krenule ranih osamdesetih.

Mislim da je totalno bezveze što se u Bosni, ni u Hrvatskoj, koliko znam - nisu učili ostali jezici. Mislim da nije dovoljno staviti kurs u jutranji program, jezička politika je morala biti dosljednija i sveobuhvatnija - ona bi na taj način slala i puno integrativnije signale. Koje je bogatstvo što ovi klinci danas engleski svi govore kao maternji, jer su odrasli s njim. A šta bi falilio da su mali Jugosloveni bar još koji domovinski jezik znali.

To za Taljane znam jer su mi u famEliji. Partigiani.

Image
Rekao bih ipak da je samo srpskohrvatski bio sluzbeni jezik u svim republikama. (U Hrvatskoj su ga zvali hrvatskosrpski.)
Valjda je od brojnosti grupe u nekoj republici zavisilo hoce li jezik koji govore tu biti sluzbeni jezik ili ne.

I mislim i ja da je drzavna jezicka politika bila pogresna i obilovala propustima, nazalost.
Vjerojatno nije ni moglo biti drugacije.
John Cleese
Posts: 36661
Joined: 25/05/2010 18:30

#6023 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by John Cleese »

no_sikiriki wrote: 27/09/2022 14:21
John Cleese wrote: 27/09/2022 13:47
:lol: Istina :D
Znam i par prostakluka na svahiliju, ozbiljno.
A zanimljivo - iz nekog nepoznatog razloga mi nije palo na pamet da upitam Kineze takvo sto, pa su me ucili po vlastitom izboru :D
I sad znam samo da kazem nekome da je nasilnik, razbojnik... i crkotina (mrtav pas, preciznije) :lol:
:thumbup: Khm, pa super, ako mi kad zatreba - znam koga ću kontaktirati. :lol:
Ah, who am I kidding, treba mi odmah - crkotina, molim lijepo?
Samo crkotina? Sz kau (mrtav pas) :D
no_sikiriki
Posts: 16543
Joined: 11/12/2012 13:21

#6024 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by no_sikiriki »

piupiu wrote: 27/09/2022 14:27
:lol: :lol: :lol:

Narod koji ima takvu riječ u arsenalu psovki i uvreda... is to be reckoned with! :D :thumbup:
Indeed! Lijepo je "vidjeti" te opet, nema više odmaranja (od foruma), molim. :mrgreen:

Senor Cleese, danke, ne sumnjam da će biti prikladno upotrijebljeno.
User avatar
piupiu
Posts: 16347
Joined: 05/01/2008 05:08

#6025 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

John Cleese wrote: 27/09/2022 14:34 Rekao bih ipak da je samo srpskohrvatski bio sluzbeni jezik u svim republikama. (U Hrvatskoj su ga zvali hrvatskosrpski.)
Valjda je od brojnosti grupe u nekoj republici zavisilo hoce li jezik koji govore tu biti sluzbeni jezik ili ne.

I mislim i ja da je drzavna jezicka politika bila pogresna i obilovala propustima, nazalost.
Vjerojatno nije ni moglo biti drugacije.
Zamisli da smo se bolje razumjeli...
Post Reply