Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
piupiu
Posts: 16347
Joined: 05/01/2008 05:08

#5126 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

hadzinicasa wrote: 24/04/2022 13:45 Meni su van pameti ova tumacenja koja su se desila i rekla bih da se ne bi mogla desiti jer su toliko van pameti. I u tom smislu uopce nije karikiranje
Ali čime se ti moraš baviti svaki dan da izmisliš sva ta simbolička značenja. Kafka, majke mi.
Ovdje govorimo o fasistickim momentima plemenske neuke simbolike i njenom provodjenju. I svaka relativizacija i kvazi „woke pokusaj@ su deplasirani i podrzavaju ovaj sunovrat kulture.
Top
Naravno. Samo teško je sebi pogledati u lice.
User avatar
dale cooper
Posts: 28393
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5127 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by dale cooper »

Snake Eyes wrote: 24/04/2022 15:02
dale cooper wrote: 24/04/2022 14:29 Riba je u nekim kulturama i spirit animal. Kao i vuk. Zašto se niko nije sjetio takve interpretacije? Hoću reći onaj ko želi naći određeno
značenje u nečemu on će to i pronaći neovisno o namjerama umjetnika.
Pa sjetio bi se da nije uglavio crvenkapicu u kontekst.
To je samo primjer. I za ribu si morao guglati da provjeriš njenu vezu sa katoličanstvom, ali sigurno da nisi guglao druga moguća značenja.
Bloo je već spomenula jednu moguću interpretaciju odnosa vuka i crvenkapice, koja je mnogo logičnija sa obzirom na datu tematiku murala,
od one koju mu spočitavaju dušebrižnici i čuvari nacionalnih osjećanja.
User avatar
piupiu
Posts: 16347
Joined: 05/01/2008 05:08

#5128 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Bloo wrote: 24/04/2022 09:13 autošovinizaaaaaaaaaaaaaaam :mrgreen:
tota-lita-tota-lita-rizam, lita-rizam, lita-rizam, lita, lita, lita, lita... rizam :josipalisac:

Poslati na Evroviziju. :D
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5191
Joined: 12/04/2013 14:02

#5129 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Snake Eyes »

dale cooper wrote: 24/04/2022 15:10
Snake Eyes wrote: 24/04/2022 15:02

Pa sjetio bi se da nije uglavio crvenkapicu u kontekst.
To je samo primjer. I za ribu si morao guglati da provjeriš njenu vezu sa katoličanstvom, ali sigurno da nisi guglao druga moguća značenja.
Bloo je već spomenula jednu moguću interpretaciju odnosa vuka i crvenkapice, koja je mnogo logičnija sa obzirom na datu tematiku murala,
od one koju mu spočitavaju dušebrižnici i čuvari nacionalnih osjećanja.
To je problem, što za crvenkapicu i vuka nitko nije morao guglati, kako nisu našli kontekst tog odnosa u očuvanju planete zemlje dok drugi okolo pošumljavaju šumu našli su kontekst koji je nekome odgovarao. Nakon čega je i riba dobila drugi smisao koji je realno niđe veze.
Napravio je nelogičan mural sa tim što je ubacio crvenkapicu.

Onako se pitam, da li je mogao odbiti da napravi izmjene?
User avatar
piupiu
Posts: 16347
Joined: 05/01/2008 05:08

#5130 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Evo, vidi, koja koincidencija, taman napisah svoju diatribu na temu 'poštovanja kulture', kad Gorčin Dizdar objavi na FB još jedan post oko Općine Stari grad i Makove hiže. Naime, umjesto da odobre prostor za muzej, za šta se Fondacija Mak Dizdar godinama zalaže i bori, oni su prostor odobrili za 'Hookah lounge Mak".

Što reče jedan komentator: "Pa vjerovatno bi bilo gore da su još, recimo, napravili repliku stećka na kojoj se vidi srednjevjekovni bosanski čovjek kako puši nargilu." :lol:

I rest my case.

Last edited by piupiu on 24/04/2022 15:32, edited 1 time in total.
User avatar
jasib
Posts: 1180
Joined: 25/08/2013 09:12

#5131 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by jasib »

Snake Eyes wrote: 24/04/2022 15:19
dale cooper wrote: 24/04/2022 15:10

To je samo primjer. I za ribu si morao guglati da provjeriš njenu vezu sa katoličanstvom, ali sigurno da nisi guglao druga moguća značenja.
Bloo je već spomenula jednu moguću interpretaciju odnosa vuka i crvenkapice, koja je mnogo logičnija sa obzirom na datu tematiku murala,
od one koju mu spočitavaju dušebrižnici i čuvari nacionalnih osjećanja.
To je problem, što za crvenkapicu i vuka nitko nije morao guglati, kako nisu našli kontekst tog odnosa u očuvanju planete zemlje dok drugi okolo pošumljavaju šumu našli su kontekst koji je nekome odgovarao. Nakon čega je i riba dobila drugi smisao koji je realno niđe veze.
Napravio je nelogičan mural sa tim što je ubacio crvenkapicu.

Onako se pitam, da li je mogao odbiti da napravi izmjene?
Šta, iz Gornjeg Vakufa preselio se u Uskoplje pa sad dijeliš kulturološke lekcije :lol:
User avatar
dale cooper
Posts: 28393
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5132 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by dale cooper »

Snake Eyes wrote: 24/04/2022 15:19
dale cooper wrote: 24/04/2022 15:10

To je samo primjer. I za ribu si morao guglati da provjeriš njenu vezu sa katoličanstvom, ali sigurno da nisi guglao druga moguća značenja.
Bloo je već spomenula jednu moguću interpretaciju odnosa vuka i crvenkapice, koja je mnogo logičnija sa obzirom na datu tematiku murala,
od one koju mu spočitavaju dušebrižnici i čuvari nacionalnih osjećanja.
To je problem, što za crvenkapicu i vuka nitko nije morao guglati, kako nisu našli kontekst tog odnosa u očuvanju planete zemlje dok drugi okolo pošumljavaju šumu našli su kontekst koji je nekome odgovarao. Nakon čega je i riba dobila drugi smisao koji je realno niđe veze.
Napravio je nelogičan mural sa tim što je ubacio crvenkapicu.

Onako se pitam, da li je mogao odbiti da napravi izmjene?
Mogli su očekivati da njegov mural neće biti uobičajen sa obzirom na njegove prethodne radove koji su, kako mogu vidjeti, prilično
psihodelični i surealni (podsjećaju malo na Dalija) I da će napraviti neke konekcije na temu koje njemu imaju smisla i na taj način
izraziti svoj umjetnički ego, ako već ne sa stilom slikanja koji je nešto drugačiji i mnogo umjereniji od njegove norme, što je vjerujem
već bio dio kompromisa zbog prezentacije tog rada djeci.

Meni i kada sam pročitao zbog čega su mu pravili problem opet nije jasno kako im je to prva stvar koja im je pala na pamet.

Mene ono držanje ruku vuka i crvenkapice jednostavno asocira na uspostavljanje harmonije između čovjeka (crvenkapice)
i prirode (vuka), koja je, sa obzirom u kakvom su trenutnom disbalansu te dvije komponente, prijeko potrebna.
User avatar
piupiu
Posts: 16347
Joined: 05/01/2008 05:08

#5133 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Snake Eyes wrote: 24/04/2022 12:04 Nedavno je neko na forumu opsovao Isusa, zamolio sam ga da to ne radi.
Što je to tako strašno? Psovke su dio narodnog govora, a sami katolici najveći psovači Isusa, Gospe i čitavog arsenala simbola i svetinja - i to u onom kolokvijalnom, svakodnevnom smislu, bez ikakvih zlih primisli. Da se opet vratimo pojmu totalitarne svijesti - zašto neko ne bi mogao psovati Isusa?
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5191
Joined: 12/04/2013 14:02

#5134 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Snake Eyes »

piupiu wrote: 24/04/2022 15:40
Snake Eyes wrote: 24/04/2022 12:04 Nedavno je neko na forumu opsovao Isusa, zamolio sam ga da to ne radi.
Što je to tako strašno? Psovke su dio narodnog govora, a sami katolici najveći psovači Isusa, Gospe i čitavog arsenala simbola i svetinja - i to u onom kolokvijalnom, svakodnevnom smislu, bez ikakvih zlih primisli. Da se opet vratimo pojmu totalitarne svijesti - zašto neko ne bi mogao psovati Isusa?
Iz istog razloga zašto mi ne bi trebala smetati riba ukoliko je to kršćanski simbol.
no_sikiriki
Posts: 16542
Joined: 11/12/2012 13:21

#5135 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by no_sikiriki »

piupiu wrote: 24/04/2022 15:27 Evo, vidi, koja koincidencija, taman napisah svoju diatribu na temu 'poštovanja kulture', kad Gorčin Dizdar objavi na FB još jedan post oko Općine Stari grad i Makove hiže. Naime, umjesto da odobre prostor za muzej, za šta se Fondacija Mak Dizdar godinama zalaže i bori, oni su prostor odobrili za 'Hookah lounge Mak".

Što reče jedan komentator: "Pa vjerovatno bi bilo gore da su još, recimo, napravili repliku stećka na kojoj se vidi srednjevjekovni bosanski čovjek kako puši nargilu." :lol:

I rest my case.

Bilo bi komično, da nije tragično. Mi smo kao neka rupa bez dna, koja se samo širi i širi.
User avatar
piupiu
Posts: 16347
Joined: 05/01/2008 05:08

#5136 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Snake Eyes wrote: 24/04/2022 15:52
piupiu wrote: 24/04/2022 15:40

Što je to tako strašno? Psovke su dio narodnog govora, a sami katolici najveći psovači Isusa, Gospe i čitavog arsenala simbola i svetinja - i to u onom kolokvijalnom, svakodnevnom smislu, bez ikakvih zlih primisli. Da se opet vratimo pojmu totalitarne svijesti - zašto neko ne bi mogao psovati Isusa?
Iz istog razloga zašto mi ne bi trebala smetati riba ukoliko je to kršćanski simbol.
Mi nismo srednjovjekovno religijsko društvo (nominalno). Religija je privatna stvar, kao i bilo čija i bilo koja religijska uvjerenja. Pa i to da je 'riba katolički simbol koji ne može stajati na mojoj školi'. Ili da se Isus (ili Allah) ne bi smio psovati. Svako ima pravo to praktikovati za sebe. Ali nema pravo očekivati to od drugih. Osnovni princip slobode uvjerenja i izražavanja u sekularnoj državi. Ne kažem da treba, ali slobodu treba braniti pedalj po pedalj. Jer je vrlo lako ostati bez nje.
User avatar
piupiu
Posts: 16347
Joined: 05/01/2008 05:08

#5137 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

no_sikiriki wrote: 24/04/2022 16:04 Bilo bi komično, da nije tragično. Mi smo kao neka rupa bez dna, koja se samo širi i širi.
Bljak. Bljak. Bljak.

User avatar
Snake Eyes
Posts: 5191
Joined: 12/04/2013 14:02

#5138 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Snake Eyes »

piupiu wrote: 24/04/2022 16:13
Snake Eyes wrote: 24/04/2022 15:52

Iz istog razloga zašto mi ne bi trebala smetati riba ukoliko je to kršćanski simbol.
Mi nismo srednjovjekovno religijsko društvo (nominalno). Religija je privatna stvar, kao i bilo čija i bilo koja religijska uvjerenja. Pa i to da je 'riba katolički simbol koji ne može stajati na mojoj školi'. Ili da se Isus (ili Allah) ne bi smio psovati. Svako ima pravo to praktikovati za sebe. Ali nema pravo očekivati to od drugih. Osnovni princip slobode uvjerenja i izražavanja u sekularnoj državi. Ne kažem da treba, ali slobodu treba braniti pedalj po pedalj. Jer je vrlo lako ostati bez nje.
E svašta.
no_sikiriki
Posts: 16542
Joined: 11/12/2012 13:21

#5139 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by no_sikiriki »

piupiu wrote: 24/04/2022 16:19
no_sikiriki wrote: 24/04/2022 16:04 Bilo bi komično, da nije tragično. Mi smo kao neka rupa bez dna, koja se samo širi i širi.
Bljak. Bljak. Bljak.

Zapravo da sam to negdje pročitala u "izoliranom" izdanju, pomislila bih da se radi o jednom od onih satiričnih šatro news portala. I bilo bi "ha ha hi hi". Ovako možeš samo oplakivati sam sebe što živiš gdje živiš. :-?
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#5140 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by hadzinicasa »

piupiu wrote: 24/04/2022 16:13
Snake Eyes wrote: 24/04/2022 15:52

Iz istog razloga zašto mi ne bi trebala smetati riba ukoliko je to kršćanski simbol.
Mi nismo srednjovjekovno religijsko društvo (nominalno). Religija je privatna stvar, kao i bilo čija i bilo koja religijska uvjerenja. Pa i to da je 'riba katolički simbol koji ne može stajati na mojoj školi'. Ili da se Isus (ili Allah) ne bi smio psovati. Svako ima pravo to praktikovati za sebe. Ali nema pravo očekivati to od drugih. Osnovni princip slobode uvjerenja i izražavanja u sekularnoj državi. Ne kažem da treba, ali slobodu treba braniti pedalj po pedalj. Jer je vrlo lako ostati bez nje.
Upravo. Vjera, vjerovanje, odnos s Bogom je intimna stvar covjekova. I samo njegova. Nema je pravo nametati ni uvoditi u javnu sferu. Niti suditi o tudjoj. I tu sva prica prestaje.

Voljela bih da je Sebiju u onom intervjuu neko pitao, a sta jedu ili piju li kafu i s kim - oni kolege i kolegice koji ne poste. Ima li ih uopce!?

Fuj.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5191
Joined: 12/04/2013 14:02

#5141 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Snake Eyes »

hadzinicasa wrote: 24/04/2022 16:39
piupiu wrote: 24/04/2022 16:13

Mi nismo srednjovjekovno religijsko društvo (nominalno). Religija je privatna stvar, kao i bilo čija i bilo koja religijska uvjerenja. Pa i to da je 'riba katolički simbol koji ne može stajati na mojoj školi'. Ili da se Isus (ili Allah) ne bi smio psovati. Svako ima pravo to praktikovati za sebe. Ali nema pravo očekivati to od drugih. Osnovni princip slobode uvjerenja i izražavanja u sekularnoj državi. Ne kažem da treba, ali slobodu treba braniti pedalj po pedalj. Jer je vrlo lako ostati bez nje.
Upravo. Vjera, vjerovanje, odnos s Bogom je intimna stvar covjekova. I samo njegova. Nema je pravo nametati ni uvoditi u javnu sferu. Niti suditi o tudjoj. I tu sva prica prestaje.

Voljela bih da je Sebiju u onom intervjuu neko pitao, a sta jedu ili piju li kafu i s kim - oni kolege i kolegice koji ne poste. Ima li ih uopce!?

Fuj.
To mogu da prihvatim ali zašto psovanje moje intimne stvari isto tako nije intimna stvar onoga koji psuje pa to ne zadrži sa sebe?
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#5142 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by hadzinicasa »

Snake Eyes wrote: 24/04/2022 16:51
hadzinicasa wrote: 24/04/2022 16:39

Upravo. Vjera, vjerovanje, odnos s Bogom je intimna stvar covjekova. I samo njegova. Nema je pravo nametati ni uvoditi u javnu sferu. Niti suditi o tudjoj. I tu sva prica prestaje.

Voljela bih da je Sebiju u onom intervjuu neko pitao, a sta jedu ili piju li kafu i s kim - oni kolege i kolegice koji ne poste. Ima li ih uopce!?

Fuj.
To mogu da prihvatim ali zašto psovanje moje intimne stvari isto tako nije intimna stvar onoga koji psuje pa to ne zadrži sa sebe?
Moras da prihvatis u sekularnom drustvu. Ne cinis ti nikome uslugu niti prelazis preko necega time sto to prihvatas. To je tako.

Mislis kao kad ti neko opsuje mater? Ili kad neko opsuje svoju mater?
User avatar
piupiu
Posts: 16347
Joined: 05/01/2008 05:08

#5143 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

hadzinicasa wrote: 24/04/2022 16:39 Upravo. Vjera, vjerovanje, odnos s Bogom je intimna stvar covjekova. I samo njegova. Nema je pravo nametati ni uvoditi u javnu sferu. Niti suditi o tudjoj. I tu sva prica prestaje.

Voljela bih da je Sebiju u onom intervjuu neko pitao, a sta jedu ili piju li kafu i s kim - oni kolege i kolegice koji ne poste. Ima li ih uopce!?

Fuj.
Religion is the new black. Vjera je kod nas postala nova ideologija. Ono, iskočili smo iz mileta u komunizam, i iz komunizma nazad u milete. Tako da... i ovaj moj argument zvuči kao vjetranjača, jer je stanje takvo kakvo jeste. Zato se Zmijsko oko ne može čudom načuditi. Etno-religijski princip i vjerovanje je kod nas izdignuto iznad principa individualnog prava i slobode. (Dobrodošli na temu izborni zakon :D).
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5191
Joined: 12/04/2013 14:02

#5144 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Snake Eyes »

hadzinicasa wrote: 24/04/2022 16:57
Snake Eyes wrote: 24/04/2022 16:51

To mogu da prihvatim ali zašto psovanje moje intimne stvari isto tako nije intimna stvar onoga koji psuje pa to ne zadrži sa sebe?
Moras da prihvatis u sekularnom drustvu. Ne cinis ti nikome uslugu niti prelazis preko necega time sto to prihvatas. To je tako.

Mislis kao kad ti neko opsuje mater? Ili kad neko opsuje svoju mater?
Prihvatam ja to sve, ali ja svoje "društvo" nosim u sebi i prema tome se ophodim bez obzira u kakvom se društvu nalazim.
Ne mogu da prihvatim da je dio nečije slobode da opsuje nečiju intimnu stvar a da nije dio moje slobode da ga zamolim da to ne radi ukazavši mu da time vrijeđa nekog.

Dakle, ne dotiče me osoba koja teoretski sama sebi opsuje mater.
Nierika
Posts: 4115
Joined: 17/03/2020 00:41

#5145 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Nierika »

Ne mislim da je riječ o religijskim/nacionalnim itd motivima kad se svijet bajki koristi kao okvir/referenca. ps. I dalje pokušavam naći poveznicu između Crvenkapice, vuka i ribe. :D
no_sikiriki
Posts: 16542
Joined: 11/12/2012 13:21

#5146 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by no_sikiriki »

hadzinicasa wrote: 24/04/2022 16:39
piupiu wrote: 24/04/2022 16:13

Mi nismo srednjovjekovno religijsko društvo (nominalno). Religija je privatna stvar, kao i bilo čija i bilo koja religijska uvjerenja. Pa i to da je 'riba katolički simbol koji ne može stajati na mojoj školi'. Ili da se Isus (ili Allah) ne bi smio psovati. Svako ima pravo to praktikovati za sebe. Ali nema pravo očekivati to od drugih. Osnovni princip slobode uvjerenja i izražavanja u sekularnoj državi. Ne kažem da treba, ali slobodu treba braniti pedalj po pedalj. Jer je vrlo lako ostati bez nje.
Upravo. Vjera, vjerovanje, odnos s Bogom je intimna stvar covjekova. I samo njegova. Nema je pravo nametati ni uvoditi u javnu sferu. Niti suditi o tudjoj. I tu sva prica prestaje.

Voljela bih da je Sebiju u onom intervjuu neko pitao, a sta jedu ili piju li kafu i s kim - oni kolege i kolegice koji ne poste. Ima li ih uopce!?

Fuj.
Taj jede u WC-u. Ili ne jede nikako. Simple. Tako je već bilo kad sam ja bila u srednjoj školi, a kamoli sada.
Nažalost kod nas odavno ne važi to da je vjera intimna stvar koja se ne nameće. Ja čak mogu shvatiti/prihvatiti i da ne mora biti privatna onima kojima se priča o njihovoj vjeri, s obzirom na slobodu govora. Ali nametanje je ono što treba biti zabranjeno.

Ipak u kontekstu psovanja Boga i slično se slažem da normalan/kulturan čovjek ne bi trebao da "go there". Nisam religiozna, ali mi se dan danas stomak okrene kad čujem da neko psuje Boga.
User avatar
piupiu
Posts: 16347
Joined: 05/01/2008 05:08

#5147 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Snake Eyes wrote: 24/04/2022 16:30
piupiu wrote: 24/04/2022 16:13

Mi nismo srednjovjekovno religijsko društvo (nominalno). Religija je privatna stvar, kao i bilo čija i bilo koja religijska uvjerenja. Pa i to da je 'riba katolički simbol koji ne može stajati na mojoj školi'. Ili da se Isus (ili Allah) ne bi smio psovati. Svako ima pravo to praktikovati za sebe. Ali nema pravo očekivati to od drugih. Osnovni princip slobode uvjerenja i izražavanja u sekularnoj državi. Ne kažem da treba, ali slobodu treba braniti pedalj po pedalj. Jer je vrlo lako ostati bez nje.
E svašta.
Šta te čudi? To što neko veli da u 21. vijeku niko ne bi trebao nametati tebi koje Bogove ili svetinje smiješ psovati ili ne? Tvoje vjerovanje ne može biti iznad nečije slobode. Prošla su vremena blasfemije i bogohuljenja. Ti koncepti možda postoje u religijskim knjigama, ali u Zakonu ne. Princip slobode u ovom slučaju je iznad svega upravo zato što smo društvo sa totalitarnim tendencijama.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#5148 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by hadzinicasa »

Snake Eyes wrote: 24/04/2022 17:04
hadzinicasa wrote: 24/04/2022 16:57

Moras da prihvatis u sekularnom drustvu. Ne cinis ti nikome uslugu niti prelazis preko necega time sto to prihvatas. To je tako.

Mislis kao kad ti neko opsuje mater? Ili kad neko opsuje svoju mater?
Prihvatam ja to sve, ali ja svoje "društvo" nosim u sebi i prema tome se ophodim bez obzira u kakvom se društvu nalazim.
Ne mogu da prihvatim da je dio nečije slobode da opsuje nečiju intimnu stvar a da nije dio moje slobode da ga zamolim da to ne radi ukazavši mu da time vrijeđa nekog.

Dakle, ne dotiče me osoba koja teoretski sama sebi opsuje mater.
Poenta ako govorimo o intimnim osjecajima, a koju nikako ne mozes da shvatis, je da ako je meni moja mati svetinja (intimno, a gdje je odnos s majkom personifikacija necijeg odnosa s Bogom), ne mogu to nametati nikom drugom, odnosno moram prihvatiti da svaki covjek ima svoj odnos (ili ne) sa svojom majkom i da moje shvacanje tog odnosa nije pravilo niti meritum.

Tako ako neki covjek opsuje majku (jer ima drugacije poimanje majke, odnosa, znaci mu nesto drugo ili ne znaci ili mu je to postapalica ili je mrzi)…. Ne znaci nuzno da je dirnuo u moju svetinju. (A kako ti to tumacis)

To sto se ti ponasas po svom „drustvu“, pa valjda svi tako. Svak polazi od sebe. I svi smo razliciti.

O tome @piupiu govori.
To sto si ti opomenuo nekoga ko je opsovao Isusa pa to iskoristio kao argument u raspravi i dalje ne mogu da razumijem cega bi to trebalo da bude dokaz ili argument?
Last edited by hadzinicasa on 24/04/2022 17:18, edited 2 times in total.
User avatar
piupiu
Posts: 16347
Joined: 05/01/2008 05:08

#5149 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

no_sikiriki wrote: 24/04/2022 17:10 Ali nametanje je ono što treba biti zabranjeno.
Tako je. I stoga je ovo:
Ipak u kontekstu psovanja Boga i slično se slažem da normalan/kulturan čovjek ne bi trebao da "go there". Nisam religiozna, ali mi se dan danas stomak okrene kad čujem da neko psuje Boga.
... fin princip lijepog ponašanja, ali kad se on koristi da se na mala vrata uvede religijska cenzura, kao što se to radi kod nas, onda je sloboda prvi i apsolutni princip.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#5150 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by hadzinicasa »

piupiu wrote: 24/04/2022 17:17
... fin princip lijepog ponašanja, ali kad se on koristi da se na mala vrata uvede religijska cenzura, kao što se to radi kod nas, onda je sloboda prvi i apsolutni princip.
Upravo to. Pokusavam se pridrzavati pravila lijepog ponasanja, uvazavanja i postivanja. To je moj svijet. A hipokrizije na svakom koraku (pomenula si samo jedan mali dio). I sama si rekla - ne kazes da treba, ali…
Post Reply