Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#5176 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

KraljicaIzJajca wrote: 25/04/2022 08:26
kluz franjo wrote: 24/04/2022 14:26 Čudi me da nije bilo "struĆne kritike" da je "zelena trava podjeljena potokom". Kao i "jasan simbolizam" u prikazu "djevočice sa crvenom mahramom koja na jednoj zelenoj strani šuruje sa kurjacima, dok je druga zelena strana toga nesvjesna i bavi se hortikulturom".
:-)

Zamišljam kako bi tek prošao kod domaČe, struĆne kritike, da je poput Diega Rivere stvarno želio biti eksplicitan u simbolici.

Ovaj mural je odličan. :thumbup: :-D
Šta bi tek rekli na ovakav mural :lol:
User avatar
black
Posts: 17169
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#5177 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by black »

Bloo wrote: 24/04/2022 13:35 Kod nas ni bansky ne bi bio rahat.
pa naravno ali u drugom smislu, bilo bi 'ta ce on, papak, seljacina, dosljo iz Bristola, dos'o je ovde zvrljati po fasadama :mrgreen:
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#5178 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

black wrote: 25/04/2022 09:03
Bloo wrote: 24/04/2022 13:35 Kod nas ni bansky ne bi bio rahat.
pa naravno ali u drugom smislu, bilo bi 'ta ce on, papak, seljacina, dosljo iz Bristola, dos'o je ovde zvrljati po fasadama :mrgreen:
... da je šta valj'o, zvali bi ga u New York i London :D
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#5179 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by KraljicaIzJajca »

piupiu wrote: 25/04/2022 08:56
KraljicaIzJajca wrote: 25/04/2022 08:26

Ovaj mural je odličan. :thumbup: :-D
Šta bi tek rekli na ovakav mural :lol:
A ozbiljno, dopada mi se :-D :kiss:
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#5180 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by KraljicaIzJajca »

Rikardo se testirao na hrvatskoj naivi :oops: @piupiu

http://www.prometej.ba/clanak/kultura/p ... avina-2458
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#5181 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Nierika »

Bloo wrote: 24/04/2022 20:44
Nierika wrote: 24/04/2022 20:35 Meni je u vezi te ribe čudan jedino nadrealni element (to kako je prikazana, van vode itd)
Pa bjezi jer smo zagadili i gradimo hidrocentrale :lol:
:D
Ja sam najviše upratila par murala koje je radio sa Sašom Peševskim, kao strip neki. Ovaj mural sa teme mi se čini stilski drugačiji od njegovih radova inače (koje sam vidjela), i druga verzija murala i originalna.
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#5182 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Sara03 »

Razmišljam o situaciji sa muralom prethodnih dana, i mada mi je već odavno jasno da smo u dubokom kulturnom ponoru, moram na neki način izraziti nezadovoljstvo, čak bijes novonastalim okolnostima.

Naravno, nije prvi put da ruke nacionalizma i etničke malograđanštine, preturaju po integritetu autora i umjetnika, daju naknadne interpretacije, vrše cenzuru po uzoru na društva i režime sa najnižim stepenom prava i sloboda. Još uvijek se sjećamo 2016. i zabrane javnog izvođenja predstave Naše nasilje i vaše nasillje u režiji Olivera Frljića, jer je vrijeđala senzibilitet vjernika i njihovih institucija. Gorak okus je bilo i uskraćivanje nagrade Počasnog građanina Sarajeva, Nobelovcu i književniku Orhanu Pamuku.

Počesto nam se uskraćuju kulturni događaji i manifestacije, jer “ne mogu” koegzistirati u istom vremenu i prostoru sa određenim momentima religijskog ili etničkog svetkovanja. Zar nam ne predstavljaju priču kako je ovo multikulturalno, multireligijsko okruženje, pa shodno tome, prvo ne bi trebalo biti prepreka niti ugzrožavati ono drugo. Ali naravno, u slobodnom, demokratskom društvu, gdje ima želje i mogućnosti za profiliranjem oba svijeta. Gdje postoji bujica razuma i poštovanja u kojoj istovremeno djeluje i opstaje više identiteta.

Sa druge strane, sasvim ironično, strana koja djeluje shodno gore navedenim principima, uglavnom je i prva koja se osipa na bivši sistem vlasti, prva progovara na njegov nekadašnji represivni aparat ugnjetavanja i zatiranja umjetničkih (i drugih) sloboda. Nedavno, po drugi put sam završila sa čitanjem Mihailovićevog romana Kad su cvetale tikve. Prva asocijacija na isti: cenzura autorskog djela. Komunističkim vlastima nije se dopalo što je iz protagoniste progovaralo nezadovoljstvo aparatom vlasti, koja je šikanirala članove njegove porodice, slala ih na prinudni rad, prevaspitavala na izolovanim mjestima, sve kako bi se ponašali konformistički, dakle jedino ispravno.

Mi muku iz “Tikve” i dalje živimo, uz manju promjenu oblika i boje. Često pročitam na nekom portalu ili čak ovdje na forumu kako se, parafraziram, fes najbolje pravi od petokrake. Slikovito, genijalno objašnjenje tranzicije iz devedesetih naovamo. Koristeći paralelu između pomenutog romana i njegovog autora, postavljam pitanje: Jesmo li Dragoslav Mihailović? Jedan dan koristimo umjetničke i druge, slične oblike izražavanja, kako bi naglasili represivnost sistema u kojem živimo, ali sutradan nam ne smeta prikloniti se njegovom pandanu. Ili smo pak Ljuba Sretenović? Uviđamo da stvari više ne mogu pod kožu i planiramo put pod noge.

Bježite, ne okrećite se. Suosjećam se sa Rikardom, kada u posljednjem postu na Facebooku kaže: “Sve više razmišljam o tome kako bi tužno bilo čitav život provesti u ovom tužnom okruženju.” Treba priznati da je dokusurilo i onima, koji imaju više nego dobra primanja za pojedinca u BiH. I kvalitet života nije najbitniji parametar, ako si konstantno talac malograđanskog mentaliteta, etnonacionalističke retorike, njenog uplitanja u kulturne i umjetničke sfere, jer ti vrijeđa inteligenciju, samopoštovanje, osjećaj slobode et cetera. A kome je ova priča izvikana, pretjerana i patetična, neka slobodno na to ime oćejfi u Caffe baru Mak.

Nedavno me je poprilično zatekla i vijest iz susjedne nam države, iz Dubrovnika. Naime, a možda su neki od vas i upratili cijelu situaciju, jedna mačka je neko vrijeme bila nastanjena u kućici ispred Kneževog dvora. Takoreći superstar i čuvar ove kultne kulturne institucije, posjetitelji i žitelji su je mazili, pazili i hranili. Nikakav problem, rekli bi idila. Ali prošli mjesec, uprava Dubrovačkih muzeja je odlučila da ukloni macinu nastambu. No, to nije poenta priče, već ono što je naknadno uslijedilo.

Dosta ljudi je bilo nezadovoljno i frustrirano odlukom uprave, iako je ista njihovo puno pravo, dio autonomnog odlučivanja, pa su gorčinu i bijes sasvim neprimjereno iskalili pucajući kečeve muzeju na Google recenzijama. Imbecilnost i pomračenje razuma, kažem to kao naširoko poznata cat lady. Dakle, cancel kultura pokucala i na vrata grada i njegovih institucija. Zar je stvarno način, jedini kanal za izraziti neslaganje sa odlukom jedne ustanove, ugrožavanje njenog statusa i reputacije?

Kad i ako nas uopće prođe jedan val cenzure, eto dovoljno vremena da nam stigne onaj drugi. Mada u odnosu na ovu situaciju, mi smo trenutno u goroj poziciji, jer nam korekcije, kažnjavanje i primitivizam uglavnom dolaze iznutra. U slučaju odluke muzeja, posljedica je došla iz eksternih izvora. Ali, šteta je napravljena. I nepovratna je.
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#5183 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Sara03 wrote: 30/04/2022 00:15 Razmišljam o situaciji sa muralom prethodnih dana, i mada mi je već odavno jasno da smo u dubokom kulturnom ponoru, moram na neki način izraziti nezadovoljstvo, čak bijes novonastalim okolnostima.
Hvala, Sara03, na ovom osvrtu. Nadam se da si ga objavila i kao blog ili makar FB post. Puno je primjera malogradjansko-autoritarne cenzure, jer se, po mom mišljenju, radi o ta dva principa. Prošli sistem je pravio gigantske korake da nas modernizira, obrazuje, uvede u prostor visoke kulture (mada ja taj izraz ne volim, meni je kultura kultura), ali mi smo stvarno u posljeratni period uletjeli pravo iz nepismenosti i sa sela (a zna se kako živi nepismeni seljak - u folk kultururi, mitu i religiji). Uz svu prisilu, taj se obrazac ne mijenja tako lako. I sam socijalizam je u tom smislu bio religija, samo što je bio izuzetno progresivna religija i u kulturnom i u socijalnom, pa čak i u političkom smislu.

U ovom raspadu sistema, gdje zapravo nema sistema. vlada ono što je prirodno našoj kulturi. Autoritarnost, omalovažavanje 'buržoaskih' zabava (umjetnost, muzeji, institucionalizirana kultura), nakaradna religioznost (nakaradna u smislu da se doživljava i koristi kao politička ideologija, dakle imamo religiju onakvu kakvom je bila prije modernog doba), anarhija i sila tj vladavina nekakvih samozamišljenih feudalnih velmoža - tipa načelnika Općine Stari grad, koji bukvalno sprovodi svoju samovolju tako što se direktno suprotstavlja gradjanima i ponaša kao da je vlasnik svega. Nije problem to što ima jedan takav, nego što je kompletan sistem takav - od vrha do dna.

U našem sistemu samo nominalno ima mjesta za kulturu, mi kulturu ne podnosimo, jer ona zahtijeva od čovjeka da se angažuje, da prihvati neko malo rafiniranije i sofisticiranije promišljanje svijeta, u kojem postoji kritičko mišljenje i sloboda duha, i razmišljanje o tome šta ćemo ostaviti iza sebe kao kulturnu baštinu.

Ovaj sistem će ostaviti iza sebe generaciju izobličenih shisha-pušača, koji nalikuju jedan drugom kao jaje jajetu s onim 'pod-linijar, Middle East-brico-standard' bradicama, njihove se duhovne potrebe ne tiču razvoja kulture, nego uklapanjem u kolektivni obrazac, a to je - nacionalizam, religijska institucija kao mjesna zajednica i dom kulture i kulturna institucija u jednom (a to je izvor iskrivljene totalitrane svijesti zbog koje riba ne može biti na školskom muralu), društvena anarhija i nedostatak bilo kakve pozitivne ideologije za budućnost, nekakvog sistema koji društvo vidi kao zajednicu koja mora napredovati. To je bila odlika onog sistema, koji je imao plan i program napretka. Trenutno državom vladaju privatni pljačkaški i religijski interesi, a društvo tresu autoritarnost, nazadovanje i anarhija. Ljudi uče iz onoga što vide oko sebe i sami postaju takvi.

Dodati tome cancel kulturu i internet kao poprište društvene borbe i sve to liči na lošu mahalsko-kafansku papazjaniju, u kojoj se neko s nekim stalno svadja, podmeće mu nogu, izvlači prljavi veš i talove na vidjelo. Propast je, doduše, globalna, ali u ostatku svijeta bar postoje ozbiljne institucije vlasti koje znaju šta im je posao. Ovdje toga nema.
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#5184 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

"Tragikomična banalnost bosanskohercegovačkog društva", upravo to!

https://balkans.aljazeera.net/news/cult ... -kulturnog
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#5185 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Ovo moram u komadu prenijeti, jer je baš duhovito (i tužno).
Begagić: Mak na kolac

28. aprila 2022.
Lamija Begagić

Kako nam se bliži početak još jedne turističke sezone, a povodom posljednjih intervencija Općine Stari Grad na lokalitetu Male Daire, gdje je na području ambijentalne cjeline proglašene nacionalnim spomenikom, u prostoru u kojem je živio i stvarao bh. pjesnik Mak Dizdar, otvoren hookah lounge bar „Mak“ od kapitalne važnosti za promociju kulturnog nasljeđa, izlazimo u javnost sa nekoliko prijedloga kako bismo dodatno nadahnuli vlastodršce ne samo sarajevskih općina vrednijih od deset drugih već i susjednih općina, kantona i entiteta:

1. Spomen kuća „Makova šiša“
Premda su „Fondacija Mak Dizdar“ i Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti predlagali da se u kući u kojoj je živio pjesnik Mak Dizdar, a u koju je potom smještena galerija „E“, otvori muzej nazvan „Makova hiža“ predlažemo da ipak pomirimo dvije zasad suprostavljene strane: zaštitnike lika i djela jednog od najznačajnijih bosanskohercegovačkih pjesnika i općinske vlasti koje, ipak, u spomeničkoj kulturi ne vide očekivani profit kakav pruža hookah lounge bar te da u rečenom prostoru građanima i turistima podarimo savremeni kulturno-ugostiteljski hibrid nazvan „Makova šiša“.

U objektu će se po posebno povoljnim cijenama moći popušiti nargile različitih aroma po prepoznatljivim imenima koji čuvaju sjećanje na velikog pjesnika, kao što su „Tma“, „Tmuša“, „Kosara“, „Gorčin“, a na samom ulazu u objekat nominirani likovni umjetnici ispod murala „Pjesnik u oblaku dima“ ispisat će i glasovite Makove stihove iz pjesme „Kolo“:

Ruka do ruke
Hookah do hooke
Ruka u ruci
Šiša u muci
Zemlja priteže
Tijelo bez muke
O da l bi enerdži
Il još hooke

2. Festival „Na Drini lounge“
U toku ljetnih mjeseci, idealno bi bilo, u spomen na našeg Nobelovca Ivu Andrića na području spomeničkog kompleksa „most Mehmed-paše Sokolića“ u Višegradu napraviti niz montažnih hookah objekata simbolično nazvanih „Na Drini lounge.“

Kako trebaju evocirati uspomenu na djelo i lik našeg slavnog pisca, moglo bi se aplicirati i na europske grantove namijenjene pomirenju, budući da projekat ima za ideju pomiriti istočnjačku tradiciju sa zapadnjačkom. Ovo bi moglo dovesti i do pomirenja u recepciji kapitalnih djela ovog pisca koja je dosta narušena nakon objavljivanja disertacije Muhsina Rizvića, a zajedno bi od projekta profitirali i Travnik, i Višegrad, i zavađene lokalne zajednice, te bi čitatelji Andrića i konzumenti šiše sa obje strane entitetske linije proveli nekoliko ugodnih ljetnih dana zaboravljajući na zavade u recepciji i ne nabijajući mak na kolac.

3. Manifestacija „Hookah i bijes“, Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti (pod pokroviteljstvom Ambasade SAD-a)
Ovim bi se projektom moglo izaći i iz lokalnih okvira, te povući paralele između američkih i naših modernista, objedinivši ih u jednoj jedinstvenoj manifestaciji u prelijepom ambijentu aule Muzeja književnosti i pozorišne umjetnosti gdje bi se raštrkale različite pvc-plasteničke bašte raznih privrednih subjekata koji se bave nargila poduzetništvom, a taj bi prividni nered među izlagačima imao aludirati na glavne oznake književnosti „toka svijesti“ koju je baštinio slavni američki pisac W. Faulkner (s tim u vezi bi se u realizaciji ovog događaja, moglo aplicirati i ka Ambasadi Sjedinjenih Američkih Država), a može se razmisliti i o nekoj razmjeni pisaca između naše dvije zemlje.

4. Projekat rodne inkluzije, „Nargila Kapidžić Hadžić: i žene duvaju, zar ne?“
Kako se ne bi pomislilo da je duvanje šiše isključivo muška rabota, predlažemo i rodno uključivi projekat koji bi se, recimo, mogao desiti u Banjaluci, u prostoru rodne kuće naše slavne pjesnikinje Nargile Kapidžić Hadžić. I ovaj projekat ima kapacitet da pomiri dvije zajednice u Banjaluci i pored rodne ima i omiljenu etničku dimenziju.

5. „Kameni pušač“: projekat putujućeg hookah lounge bara na područjima tvrđava Vratnik, Travnik, Tešanj, Vranduk, Maglaj, Doboj
Sa projektom „Kameni pušač“ mogla bi se i na nekoliko lokacija mimo „Makove hiže“ u Stocu i „Makove šiše“ u Sarajevu odati počast slavnom piscu. Montažne hookah barove moglo bi se postaviti na sve važnije gradine i tvrđave u zemlji, od Vratnika do Vranduka!

6. „Na pravi put sam ti majko, iz'šišo” – o ostavštini Skendera Kulenovića
O podobnoj ostavštini našeg velikog pisca Skendera Kulenovića moglo bi se, na nekoj od kulturno-historijskih lokacija iz orijentalne tradicije, razgovarati na tribini nazvanoj „Na pravi put sam ti, majko, iz'šišo!“

7. „Zeleno busenje“ – incijativa za legalizaciju uzgoja marihuane na lokalitetu Botaničke bašte Zemaljskog muzeja
Premda na prvo čitanje djeluje kontroverzno i u neskladu sa tradicijom, ovaj bi projekat možda pokazao da je naša zemlja ipak na proeuropskom putu i da, makar projektno, biva dijelom savremenih tokova i inicijativa. Kako bismo ipak, na toj mapi puta, zadržali i svoju tradiciju i podsjetili na pisce koji su, jednako kao mi danas, već bili na mjestima sudara civilizacija, projekat bismo nazvali „Zeleno busenje“ i simbolično ga implementirali u Zemaljskom muzeju kako bismo pomirili Mulabdića i K und K monarhiju, istok i zapad, tradiciju i trend.

8.„Od tutuna do vejpa”: alhamijado baština i savremeni tokovi, aula Bošnjačkog instituta
Još jedna konferencija uz sponzore, ovaj put iz industrije elektronskih cigareta, popularno nazvanih „vejp“, održala bi se u auli Bošnjačkog instituta, gdje bismo, uz sponzorske pakete, raspredali o tradiciji pušenja duhana, tutuna, još od pjesnika alhamijado književnosti, do danas.

9.„Pušač Samuel”: ostali i šiša, izazovi i perspektive
Kako bismo, uz konstitutivne narode i njihovo nasljeđe, odali počast i slavnim piscima iz reda Ostalih, osmislili smo projekat zasnovan na djelu Isaka Samokovlje. Preporučene lokacije za izvođenje projekta su Jevrejsko groblje, sinagoga, galerija „Novi Hram“.

10. „Šišina kućica“, spomen manifestacija u Hašišanima, rodnom selu Branka Ćopića
Na koncu, kako naši najmlađi ne bi bili oštećeni, i za njih smo pripremili igrokaz po tekstu Branka Ćopića „Šišina kućica“. Djeca će ovu veselu predstavu gledati u spomen-selu „Hašišani“, rodnom selu našeg najpoznatijeg pisca za djecu i mlade.

https://nomad.ba/begagic-mak-na-kolac
"Spomen manifestacija u Hašišanima" :D :lol:
no_sikiriki
Posts: 17275
Joined: 11/12/2012 13:21

#5186 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by no_sikiriki »

Rodna inkluzija :lol:
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#5187 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Sara03 »

Šišina kućica :lol:
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#5188 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Sara03 »

piupiu wrote: 30/04/2022 02:14 Hvala, Sara03, na ovom osvrtu. Nadam se da si ga objavila i kao blog ili makar FB post. Puno je primjera malogradjansko-autoritarne cenzure, jer se, po mom mišljenju, radi o ta dva principa. Prošli sistem je pravio gigantske korake da nas modernizira, obrazuje, uvede u prostor visoke kulture (mada ja taj izraz ne volim, meni je kultura kultura), ali mi smo stvarno u posljeratni period uletjeli pravo iz nepismenosti i sa sela (a zna se kako živi nepismeni seljak - u folk kultururi, mitu i religiji). Uz svu prisilu, taj se obrazac ne mijenja tako lako. I sam socijalizam je u tom smislu bio religija, samo što je bio izuzetno progresivna religija i u kulturnom i u socijalnom, pa čak i u političkom smislu.
Sasvim sigurno, uprkos manjkavostima, u prošlom sistemu je djelovala jedna koliko-toliko zdrava, pokretačka snaga u kulturno-političkim okvirima. Ona je u postratnom periodu trebala poslužiti barem kao neki oslonac, ali trideset godina poslije, čini se da tonemo sve dublje, a kraj se ne nazire. Totalna društvena regresija. A najporaznije od svega, jeste što ovdje raspravljamo o situacijama u glavnom gradu jedne države, koji bi valjda načelno trebao biti središte kulture i nauke, primjer i uzor drugima kako da postave i vuku stvari u svojim sredinama.
U ovom raspadu sistema, gdje zapravo nema sistema. vlada ono što je prirodno našoj kulturi. Autoritarnost, omalovažavanje 'buržoaskih' zabava (umjetnost, muzeji, institucionalizirana kultura), nakaradna religioznost (nakaradna u smislu da se doživljava i koristi kao politička ideologija, dakle imamo religiju onakvu kakvom je bila prije modernog doba), anarhija i sila tj vladavina nekakvih samozamišljenih feudalnih velmoža - tipa načelnika Općine Stari grad, koji bukvalno sprovodi svoju samovolju tako što se direktno suprotstavlja gradjanima i ponaša kao da je vlasnik svega. Nije problem to što ima jedan takav, nego što je kompletan sistem takav - od vrha do dna.
Tipični seoski lola, koji zaboravlja da su ga upravo građani izabrali. A oni, naravno, "zaboravljaju" iskoristiti svoje demokratsko pravo da ga naredni put kazne. Kao i one slične njemu.
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#5189 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

no_sikiriki wrote: 30/04/2022 09:48 Rodna inkluzija :lol:
Nargila Kapidžić Hadžić :D :lol:
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#5190 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Sara03 wrote: 30/04/2022 12:04 Šišina kućica :lol:
I update "Kola"

Ruka do ruke
Hookah do hooke
Ruka u ruci
Šiša u muci

:D
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#5191 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Volim ovog ludog Japanca...
Yasumasa Morimura (rođen 1951., Osaka, Japan) radi kao konceptualni fotograf i filmski stvaralac više od tri decenije. Širokom upotrebom rekvizita, kostima, šminke i digitalne manipulacije, umjetnik se maestralno pretvara u prepoznatljive subjekte, često iz zapadnog kulturnog kanona. Morimura je bazirao radove na temeljnim slikama Fride Kahlo, Vincenta Van Gogha i Diega Velázqueza, kao i na slikama prikupljenim iz historijskih materijala, masovnih medija i popularne kulture. Umjetnikovo ponovno osmišljavanje ikoničkih fotografija i umjetničkih povijesnih remek-djela dovodi u pitanje asocijacije koje gledalac ima sa subjektima, dok također komentira kompleksnu apsorpciju Japana zapadne kulture. Kroz svoj prikaz ženskih zvijezda i likova, Morimura potkopava koncept „muškog pogleda“; unutar svake slike on osporava autoritet identiteta i preokreće tradicionalni opseg autoportreta.

​Umjetnik je nedavno imao samostalne izložbe u Hara Museum of Contemporary Art, Tokio; muzej Andy Warhol, Pittsburgh; Japan Society, New York; Nacionalni muzej moderne umjetnosti, Osaka, Japan; Državni muzej likovnih umjetnosti Puškina, Moskva; i Sammlung Friedrichshof u Zurndorfu, Austrija. Morimurina djela su sakupljena u brojnim istaknutim javnim i privatnim zbirkama, uključujući Whitney Museum of American Art, The San Francisco Museum of Modern Art, J. Paul Getty Museum, Los Angeles, Museum of Fine Arts, Boston, Museum of Savremena umjetnost, Čikago, Muzej savremene umjetnosti, Los Angeles, i Carnegie Museum of Art, Pittsburgh. U jesen 2021. Morimura je predstavio novi solo projekat u Artizon muzeju u Tokiju.
Image

Nastavak ispod
Last edited by piupiu on 02/05/2022 13:54, edited 1 time in total.
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#5193 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Image

Slikar se sam pojavljuje u svojim slikama, ovdje kao krompirova glava. Ova slika je ogromna i nevjerovatno vizuelno moćna u 3D, citava priča oko njega su te slike koje on zapravo posudjuje i preradjuje i stavlja u novi kontekst i kolaže - ovdje se radi o dva starija slikara - njemacki Lucas Cranach stariji i Italijan Giuseppe Arcimbolde - od prvog je uzeo motiv Judite i Holoferna (koji je bilbijski), gdje mlada udovica zavede asirskog generala i ubije ga da bi spasila grad. Od drugog je uzeo motiv povrća i kreirao jedan izuzetno duhovit osvrt na mračne religijske motive, u kojem se on pojavljuje i kao protagnost i kao žrtva...
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#5194 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

KraljicaIzJajca wrote: 25/04/2022 10:42 Rikardo se testirao na hrvatskoj naivi :oops: @piupiu

http://www.prometej.ba/clanak/kultura/p ... avina-2458
To samo po narudzbi, u skladu s naivom narucioca :D
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#5195 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by KraljicaIzJajca »

piupiu wrote: 02/05/2022 17:48
KraljicaIzJajca wrote: 25/04/2022 10:42 Rikardo se testirao na hrvatskoj naivi :oops: @piupiu

http://www.prometej.ba/clanak/kultura/p ... avina-2458
To samo po narudzbi, u skladu s naivom narucioca :D
Eh, eto ga sad :razz: :lol:
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#5196 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by KraljicaIzJajca »

piupiu wrote: 30/04/2022 12:35
Sara03 wrote: 30/04/2022 12:04 Šišina kućica :lol:
I update "Kola"

Ruka do ruke
Hookah do hooke
Ruka u ruci
Šiša u muci

:D
:lol:
User avatar
medvjed23
Posts: 26836
Joined: 16/07/2010 13:49

#5197 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by medvjed23 »

https://pulse.rs/betmen-studija-karaktera/

Nadrobljeno svašta, od religije, preko filozofije, do popularne kulture. Na momente čitljivo. Na momente, ne znam ni ja... Uglavnom, ko klikne, kajaće se. No, kajanje je odraz samokritike i, kao takvo, čini nas boljim.
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#5199 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Sara03 »

Image
VIŠEMJESEČNI PROGRAM NPS KULTURA NA ULICE!

„Kultura na ulice!“ je specijalni višemjesečni program Narodnog pozorišta Sarajevo koji će se održavati na javnim prostorima sarajevskih općina pod pokroviteljstvom Vlade Kantona Sarajevo i Općina KS, i u partnerstvu sa Turističkom zajednicom Kantona Sarajevo.

„Narodno pozorište Sarajevo sa svojim umjetničkim programima izlazi na gradske ulice, trgove, parkove, šetališta sa idejom da kulturom proširi naš eksterni horizont. Želimo da naša publika kroz ples, muziku, pokret, skulpturu, instalaciju, mural, bude uvučena u subjektivnu dimenziju doživljaja grada. Zanima nas interakcija sa publikom, dramaturgija prostora koja će dinamično otvoriti svijet urbanih cjelina i njegovih skrivenih dimenzija. Ljudi su oduvijek tražili nove načine kako bi prikazali svoje umjetničke radove na otvorenom ili zatvorenom prostoru i gotovo za svakog umjetnika ovo je najslobodnija vrsta umjetničkog izražavanja. Narodno pozorište Sarajevo će narednih mjeseci pričati priču, i to u vidu niza intrigantnih nastupa koji će oplemeniti urbanu opremu naše sredine. Ovo je početak našeg druženja koje kreće polagano, umjereno, a onda britko i sveprisutno u proljetnim i ljetnim mjesecima sve u duhu da pozorište pripada narodu.” – izjavio je direktor Narodnog pozorišta Sarajevo Dino Mustafić.

Program će biti otvoren 7. 5. 2022. u 16:00 sati na Trgu „Susan Sontag“ ispred Narodnog pozorišta Sarajevo sa slijedećim programima:

Izložba grafika autora Ensara Hadžića
Likovna kolonija studenata ALU
Program će biti praćen live nastupom mladih sarajevskih DJ-eva u organizaciji BAM-C.
Istu noć, sa početkom u 21:00 sat, u produkciji Narodnog pozorišta Sarajevo planirano je izvođenje fragmenta iz baletne predstave „Panta rhei“ u koreografiji i režiji Belme Čečo-Bakrač, te nastup hora Opere NPS.


Ulaz na sve programe je slobodan.
- Ljudi koji žive za kulturu i od kulture konačno mogu da izraze kompletnu svoju kreaciju, a mi smo tu da damo maksimalnu podršku - poručio je danas ministar kulture i sporta KS Samir Avdić.

Program traje do oktobra, vidimo se! :bih:
no_sikiriki
Posts: 17275
Joined: 11/12/2012 13:21

#5200 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by no_sikiriki »

Nemoj pisati ovakve svari, živ bio. Mogu se jako pogrešno protumačiti, if you get my drift. :mrgreen:
Post Reply