Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
John Cleese
Posts: 37284
Joined: 25/05/2010 18:30

#5776 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by John Cleese »

GoranBare wrote:Vjeruj, vjeruj... al' ne pretjeruj.
:D
User avatar
Riddle
Posts: 8196
Joined: 28/01/2011 20:20
Location: Safe Lane

#5778 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Riddle »

:-) :lol:
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#5780 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Niemand »

Na naslovnici 378. broja sedmičnog lista “Stav” nalazi se intervju s Alešom Kurtom, našim istaknutim režiserom i scenaristom, direktorom Sarajevskog ratnog teatra, s kojim smo razgovarali o nadolazećoj “Ljetnoj sceni SARTR 2022”, 30. rođendanu ove pozorišne kuće, ali i političkom silovanju SARTR-a koje trenutno provodi aktuelna vlast u Kantonu Sarajevo na čelu s premijerom Edinom Fortom.

“Direktnu krivicu za agresiju na integritet SARTR-a snosi premijer Vlade KS Edin Forto i on treba da odgovara za svoje postupke. Zloupotrijebio je instrumente vlasti za ličnu odmazdu nad SARTR-om. On je zloćudni tumor s poremećenim sistemom za navigaciju. Zato sam i spominjao često pridjev bolesno govoreći o njegovim odlukama. Opsjednut je kontrolom nad svim što diše i radi u Sarajevu. Nikada javne ustanove kulture nisu bile u ovoj mjeri obespravljene. Njegova tiranija ukida sva prava teatrima da se bave umjetnošću bez neprestanog uplitanja politike i njihovih intelektualno potkapacitiranih predstavnika”, kazao je Kurt.

https://stav.ba/vijest/novi-stav-edin-f ... aciju/9786

Helem, kupujel ko od vas stav :trep:
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#5781 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Snake Eyes »

Ne kupujem nesto sto imam.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#5782 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Chmoljo »

:lol:

Neka Ales Kurt napravi jednu predstavu, tajaznam, kako npr Grad Sarajevo na nalog turskog sultana uzima pocasti pojedincima koje ne gotivi, pa neka opet da intervju u Stavu :mrgreen:

Shvatam ja da ne moramo svi imati isto misljenje, ali ako vec spominje integritet, on nikako ne moze biti ocuvan dok dajes intervjue u faking STAVu, platformi za poticanje mrznje po bilo kojoj osnovi koja odgovara temeljnoj stranci.

Jebala ga fotelja. Jel se toliko sraslo sa njom?
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#5783 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Sara03 »

Ako imaš stav, ne kupuješ Stav. :D

Prećera ga i Kurt, al' haj. :roll:
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#5784 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Niemand »

Dobro sad, nije mu to ni bas prvi intervju za stav:

https://arhiv.stav.ba/oznake/ales-kurt/

Bas bi da procitam.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#5785 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Nierika »

Zvuči mi poprilično uzrujano u tom tekstu gore..
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#5786 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Niemand »

Mah, sa ovom izjavom je meni posebno pao u ocima:
"Većinu njih nikada nisam vidio u teatru, niti na bilo kom drugom kulturnom događaju. Trebalo bi napraviti test šta su ti ljudi u životu (računajući i osnovnu školu) pročitali, gledali, ili slušali. Rezultati bi bili groteskni. Moram priznati da me podsjećaju pomalo na naciste koji su spaljivali knjige, a da nijednu od njih nisu pročitali.

..."
https://ba.n1info.com/kultura/kurt-pods ... li-knjige/

Helem, teatar nije za one koji bi da budu vidjeni? Pa, direktor teatra prvi uredno prati koga jes i koga nije vidio na "kulturnim dogadjajima".

Ne znam vala ni cemu ovo sve al hajd. Vidjecemo.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#5787 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Nierika »

Nije mu baš korektna izjava mada mi se i za ovu i za raniju izjavu čini da su izrečene u afektu, u smislu da to nije njegov stav inače. Ne mislim da bi brojao dolaske u pozorište ikome osim ljudima koji su negativno ocijenili rad Sartra i oborili taj izvještaj. Jeste me iznenadilo da se više ne suzdržava kad daje izjave u medijima, možda se i jeste suzdržavao, ne znam.
I mislim da ova izjava sa viđanjem u teatru najviše vrijedi za ekstremne slučajeve tj. ljude koji npr. nikad ne idu u teatar i ljude koji idu svaki dan. Tu mislim da se može primijetiti da osobe nikad nema ili da je često tu.
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#5788 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Niemand wrote: 03/06/2022 18:04
Na naslovnici 378. broja sedmičnog lista “Stav” nalazi se intervju s Alešom Kurtom, našim istaknutim režiserom i scenaristom, direktorom Sarajevskog ratnog teatra, s kojim smo razgovarali o nadolazećoj “Ljetnoj sceni SARTR 2022”, 30. rođendanu ove pozorišne kuće, ali i političkom silovanju SARTR-a koje trenutno provodi aktuelna vlast u Kantonu Sarajevo na čelu s premijerom Edinom Fortom.

“Direktnu krivicu za agresiju na integritet SARTR-a snosi premijer Vlade KS Edin Forto i on treba da odgovara za svoje postupke. Zloupotrijebio je instrumente vlasti za ličnu odmazdu nad SARTR-om. On je zloćudni tumor s poremećenim sistemom za navigaciju. Zato sam i spominjao često pridjev bolesno govoreći o njegovim odlukama. Opsjednut je kontrolom nad svim što diše i radi u Sarajevu. Nikada javne ustanove kulture nisu bile u ovoj mjeri obespravljene. Njegova tiranija ukida sva prava teatrima da se bave umjetnošću bez neprestanog uplitanja politike i njihovih intelektualno potkapacitiranih predstavnika”, kazao je Kurt.

https://stav.ba/vijest/novi-stav-edin-f ... aciju/9786

Helem, kupujel ko od vas stav :trep:
Jok. Kako sada pročitati kompletan tekst, kad im ne voliš davati pare :lol:

Uglavnom, s obzirom na to kako funkcioniše naša mala mahala, Aleš se upravo samosmijenio. Ili sam precinična? :|

Nisam sigurna da bi se čelnici kulturnih ustanova trebali spuštati na nivo denvnopolitičkog pljuvanja, ali kad je u pitanju kruh naš nasušni, valjda to tako ide. Posebno mi nije drago vidjeti valjanje SARTR-a po blatu i intervjue po stranačkim medijima, SARTR svojim duhom, a ni onako nikada nije bio ni režimska, ni stranačka ustanova.
Last edited by piupiu on 04/06/2022 02:44, edited 2 times in total.
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#5789 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

PS Taman da ih dodam na temu "Novinarska nepismenost" :D

https://stav.ba/kategorija/kultura/3
Fortina Vlada prošle godine ukinula Jezz Fest, sad se hvale da su vratila jazz u Sarajevo
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#5790 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Ommadawn »

Dobro je pa nisu napisali jizz.
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#5791 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Ommadawn wrote: 04/06/2022 06:03 Dobro je pa nisu napisali jizz.
John Cleese
Posts: 37284
Joined: 25/05/2010 18:30

#5793 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by John Cleese »

piupiu wrote: 04/06/2022 02:32 PS Taman da ih dodam na temu "Novinarska nepismenost" :D

https://stav.ba/kategorija/kultura/3
Fortina Vlada prošle godine ukinula Jezz Fest, sad se hvale da su vratila jazz u Sarajevo
:|

https://www.youtube.com/watch?v=1NHdvA1rFRA :D
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#5794 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Niemand »

@Nierika pa i nije, bar kolko sam ja upratila, nije sad da poznajem covjeka, eto npr, na tom linku sto sam postala, bas gledam, prvi intervju za stav:
...
Znam da ima ljudi koji ne žele doći u pozorište jer ih je sramota da neće ništa razumjeti, što je besmisleno. Nijedna umjetnost nije tu da bi služila samo ljudima koji imaju određeni nivo obrazovanja. Umjetnost je za svakoga. Svako može naći nešto, ne u svemu, ali u većini stvari, naročito u likovnim umjetnostima i u muzici.
...
Al sav taj malogradjanski smrad ugusi vise :x i ovo kurtovo preseravanje, i ono fortino za guardian, i gdje god pogledam oko sebe nekakvo nadjebavanje klasa i rasa.

@piupiu ma ko ce znati sta je iza svega ovoga, moze biti i da je samo onaj cuveni reziserski ego, kazu ljudi da su reziseri fakat cudne ptice ionako.

a slazem se svakako da ovo valjenje po blatu nije trebalo ni sartru a ni kurtu, al eto.

ako kupim stav, javicu se. 8)
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#5795 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Nierika »

Niemand wrote: 04/06/2022 12:40 @Nierika pa i nije, bar kolko sam ja upratila, nije sad da poznajem covjeka, eto npr, na tom linku sto sam postala, bas gledam, prvi intervju za stav:
...
Znam da ima ljudi koji ne žele doći u pozorište jer ih je sramota da neće ništa razumjeti, što je besmisleno. Nijedna umjetnost nije tu da bi služila samo ljudima koji imaju određeni nivo obrazovanja. Umjetnost je za svakoga. Svako može naći nešto, ne u svemu, ali u većini stvari, naročito u likovnim umjetnostima i u muzici.
...
Al sav taj malogradjanski smrad ugusi vise :x i ovo kurtovo preseravanje, i ono fortino za guardian, i gdje god pogledam oko sebe nekakvo nadjebavanje klasa i rasa.
Ovaj citat mi je više u skladu s tim kako mislim da bi izjave o teatru i umjetnosti trebale biti..mogu samo nagađati šta se tamo događa. :D
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#5797 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Ommadawn »

Fasade sa zgrada mogu otpadati, šikare oko rijeka i riječica mogu rasti, rupe na putu u naseljima kilometar dalje neka odvaljuju podvozja automobila - ali murali moraju biti.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#5798 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Snake Eyes »

Ako te sta tjesi, mural da se oslika mora se prvo fasada uraditi, barem ta strana.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#5799 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Ommadawn »

Snake Eyes wrote: 04/06/2022 21:59 Ako te sta tjesi, mural da se oslika mora se prvo fasada uraditi, barem ta strana.
Neka se sredi ovo što sam pobrojao - lako će se za murale.
User avatar
dale cooper
Posts: 28475
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5800 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by dale cooper »

Ommadawn wrote: 04/06/2022 22:02
Snake Eyes wrote: 04/06/2022 21:59 Ako te sta tjesi, mural da se oslika mora se prvo fasada uraditi, barem ta strana.
Neka se sredi ovo što sam pobrojao - lako će se za murale.
Kao i sve drugo kod nas i ovo se može opisati kao - all surface, no substance, odnosno sve se šminka, a ne rješava se ono što je suština problema.
Post Reply