Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
dale cooper
Posts: 28463
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5151 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by dale cooper »

piupiu wrote: 24/04/2022 17:17
no_sikiriki wrote: 24/04/2022 17:10 Ali nametanje je ono što treba biti zabranjeno.
Tako je. I stoga je ovo:
Ipak u kontekstu psovanja Boga i slično se slažem da normalan/kulturan čovjek ne bi trebao da "go there". Nisam religiozna, ali mi se dan danas stomak okrene kad čujem da neko psuje Boga.
... fin princip lijepog ponašanja, ali kad se on koristi da se na mala vrata uvede religijska cenzura, kao što se to radi kod nas, onda je sloboda prvi i apsolutni princip.
:thumbup:
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#5152 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Snake Eyes »

piupiu wrote: 24/04/2022 17:15
Snake Eyes wrote: 24/04/2022 16:30

E svašta.
Šta te čudi? To što neko veli da u 21. vijeku niko ne bi trebao nametati tebi koje Bogove ili svetinje smiješ psovati ili ne? Tvoje vjerovanje ne može biti iznad nečije slobode. Prošla su vremena blasfemije i bogohuljenja. Ti koncepti možda postoje u religijskim knjigama, ali u Zakonu ne. Princip slobode u ovom slučaju je iznad svega upravo zato što smo društvo sa totalitarnim tendencijama.
Čudi me to što misliš da ti kao ateista nemaš svoje bogove,ooooo, imaš ih, imaš, samo im nisi dala ime.
Ja sam na ovom forumu samo jednom banovan, samo jednom, a razlog? Jer sam u testne svrhe nazvao dvojicu policajaca iz Kiseljaka ustaško-ateističkim govnima. Taj žargon nisam koristio ni prije ni poslije, a banovan sam unutar roka odmah!
Deklarisani ateista me je prijavio jer se našao uvređenim.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#5153 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Nierika »

Po meni je pohvalno što su ga pozvali da naslika mural u svakom slučaju, makar i sa takvim zahtjevima. Nije isto slikati za sebe i za narudžbu (u smislu umjetničke slobode). Moguće i da su zbog rasprava oko vjeronauke u školama oprezniji oko te teme, mada u ovom slučaju po meni nema poveznica s religijskim motivima.
User avatar
piupiu
Posts: 16600
Joined: 05/01/2008 05:08

#5154 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

hadzinicasa wrote: 24/04/2022 17:17 To sto si ti opomenuo nekoga ko je opsovao Isusa pa to iskoristio kao argument u raspravi i dalje ne mogu da razumijem cega bi to trebalo da bude dokaz ili argument?
Pa to je bio dokaz naše 'širine' i religijske tolerancije, ukoliko sam dobro shvatila. Braniti Isusa od psovača.

Ja inače imam problem sa malogradjanskim moralom i psovkama, razne su naučne studije napravljene na tu temu, tek je to zasebna tema.

Sam koncept nepsovanja svetinja je usvojen iz religijskog tj institucionaliziranog crkvenog morala - to je razvodnjena verzija nebogohuljenja i kao takvu je naš narod ne prihvata. I meni se to kod našeg naroda jako dopada. Posebno ono dalmatinsko psovanja svih mogućih gospi i svetaca. Ima tako smiješnih.
no_sikiriki
Posts: 17114
Joined: 11/12/2012 13:21

#5155 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by no_sikiriki »

piupiu wrote: 24/04/2022 17:17
no_sikiriki wrote: 24/04/2022 17:10 Ali nametanje je ono što treba biti zabranjeno.
Tako je. I stoga je ovo:
Ipak u kontekstu psovanja Boga i slično se slažem da normalan/kulturan čovjek ne bi trebao da "go there". Nisam religiozna, ali mi se dan danas stomak okrene kad čujem da neko psuje Boga.
... fin princip lijepog ponašanja, ali kad se on koristi da se na mala vrata uvede religijska cenzura, kao što se to radi kod nas, onda je sloboda prvi i apsolutni princip.
U tom kontekstu da, ne mislim ja da se takvo nešto može/treba zabraniti/cenzurisati. Bila je to više lična konstatacija da čovjek koji ima obzira prema drugim ljudima neće uraditi takvo nešto, ali kao što ti reče to je princip ljudskog ophođenja prema drugima.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#5156 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Snake Eyes »

hadzinicasa wrote: 24/04/2022 17:17
To sto si ti opomenuo nekoga ko je opsovao Isusa pa to iskoristio kao argument u raspravi i dalje ne mogu da razumijem cega bi to trebalo da bude dokaz ili argument?
To sam naveo u kontekstu da me boli briga da li je riba hrišćanski simbol, i Isus je njihov simbol pa ne volim kada ga neko psuje.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45461
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#5157 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Chmoljo »

Snake Eyes wrote: 24/04/2022 16:51
hadzinicasa wrote: 24/04/2022 16:39

Upravo. Vjera, vjerovanje, odnos s Bogom je intimna stvar covjekova. I samo njegova. Nema je pravo nametati ni uvoditi u javnu sferu. Niti suditi o tudjoj. I tu sva prica prestaje.

Voljela bih da je Sebiju u onom intervjuu neko pitao, a sta jedu ili piju li kafu i s kim - oni kolege i kolegice koji ne poste. Ima li ih uopce!?

Fuj.
To mogu da prihvatim ali zašto psovanje moje intimne stvari isto tako nije intimna stvar onoga koji psuje pa to ne zadrži sa sebe?
Zato sto nije tebi opsovao. Ako tebi neko nesto opsuje, jasno da imas pravo da se ljutis, jer to jeste uvreda. Ali nebitno jel opsovao boga, mater tvoju, oca i sl.

Ne shvatam kako ne shvatas da tvoje intimno uvjerenje ne moze biti prece od necije slobode, pa makar i u tome da bude krkan?

I da budemo nacisto ovo govorim sa aspekta vjernika.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#5158 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Snake Eyes »

Ušao sam u domen kada sam počeo da se pravdam, a u suštini nije mi bitno, tako da završavam temu.
User avatar
piupiu
Posts: 16600
Joined: 05/01/2008 05:08

#5159 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

hadzinicasa wrote: 24/04/2022 17:21
piupiu wrote: 24/04/2022 17:17
... fin princip lijepog ponašanja, ali kad se on koristi da se na mala vrata uvede religijska cenzura, kao što se to radi kod nas, onda je sloboda prvi i apsolutni princip.
Upravo to. Pokusavam se pridrzavati pravila lijepog ponasanja, uvazavanja i postivanja. To je moj svijet. A hipokrizije na svakom koraku (pomenula si samo jedan mali dio). I sama si rekla - ne kazes da treba, ali…
Pa nećeš vjerovati, i meni je ružno kad čujem da neko kaže opsuje Boga ili ono s dna kace 'kresanje' Allaha, nikad mi takve riječi nisu iz usta izašle niti će. Ali stvarno postoje različiti konteksti tog psovanja. Kod katolika je krensnut Gospu ili Isusa k'o dobar dan. I to budu žestoke psovke, a smiješne i u smiješnom kontekstu. Zna se šta je kod nas kulturološki prihvatljivo (nije Pušenje džaba pjevalo o psovanju Allaha), ali se isto tako znaju i one druge dvije stvari - prva, da u našem društvu skoro više i nema lijepog ponašanja i manira, i druga, da se stalno fokusiramo na pojavne i površne stvari, a izbjegavamo suštinu. Znači - totalitarna svijest vs lijepo ponašanje. Medjutim, evo, već imamo primjer gdje nismo u mogućnosti ni načeti argument totalitarne svijesti.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50407
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#5160 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Bloo »

Nierika wrote: 24/04/2022 17:25 Po meni je pohvalno što su ga pozvali da naslika mural u svakom slučaju, makar i sa takvim zahtjevima. Nije isto slikati za sebe i za narudžbu (u smislu umjetničke slobode). Moguće i da su zbog rasprava oko vjeronauke u školama oprezniji oko te teme, mada u ovom slučaju po meni nema poveznica s religijskim motivima.
Pa kako ne vidiš.

Riba izlazi iz vode.

znak ranih krscana
Image
Onda slijedi:
The ichthys or ichthus (/ˈɪkθəs/[1]), from the Greek ikhthū́s (ἰχθύς, 1st cent. AD Koine Greek pronunciation: [ixˈθys], "fish") is a symbol consisting of two intersecting arcs, the ends of the right side extending beyond the meeting point so as to resemble the profile of a fish. The symbol was adopted by early Christians as a secret symbol; a shibboleth to determine if another was indeed Christian. It is now known colloquially as the "sign of the fish" or the "Jesus fish".
ἸΧΘΥΣ (IKhThUS), or also ἸΧΘΥϹ with a lunate sigma, is an acronym or acrostic[9] for "Ἰησοῦς Χρῑστός Θεοῦ Υἱός Σωτήρ", Iēsoûs Khrīstós, Theoû Huiós, Sōtḗr; contemporary Koine, which translates into English as 'Jesus Christ, Son of God, Savior'.

Iota (i), Iēsoûs (Ἰησοῦς), "Jesus"
Chi (ch), Khrīstós (Χρῑστός), "anointed"
Theta (th), Theoû (Θεοῦ), "of God", the genitive singular of Θεóς, Theós, "God"
Upsilon (y or u), (h)uiós[10] (Yἱός), "Son"
Sigma (s), sōtḗr (Σωτήρ), "Savior"

A fourth century adaptation of ichthys uses a round shape to represent the letters ἸΧΘΥΣ in the eight lines that bisect the shape.[12] Most often, this shape has been interpreted as an eight-spoked wheel, but it has also been proposed that the round symbol represents a loaf of bread. [13][14]

Onda imaš i ovaj znak:
Image


Znači bilo kakva riba (a ne ova stilizirana) je znak kršćanstva. Srećom na muralu nema ovakvih točkova :D Romi mogu zaboraviti na mural :|

Crvenkapica ima maramu ergo Crvenkapica predstavlja Bošnjake i Bošnjakinje jer je zapravo Crvenkapica pokrivena, a vuk je naravno Srbin jer je u priči vuk predator koji sjebe Crvenkapicu, plus Vuk je sprsko ime (ako zanemarimo slavensko porijeklo imena). I onda prizor u kojem se Crvenkapica rukuje sa vukom je zapravo simbolika pomirenja gdje Bošnjaci opraštaju Srbima sve zločine i pružaju ruku pomirenjaa u cilju spasavanja šume (što je možda simbolična Republika šumska).
S obzirom da sa vukov..ovaj Srbima nema pomirenja, jer će uvijek biti vukovi, Crvenkapicino pružanje ruke je greška u koracima od strane autora murala.
Još se autor zove RIKARDO.

Što je pravo ironično u svemu ovom, onaj znak ribe (ne Rikardove ribe) su koristili kršćani kao simbol prepoznavanja i mogao si najebati ako te rimljani skontaju.
:mrgreen:
E jadnog Rikarda, koji je pokušao da omladini poturi stilizirane šarene kršćanske simbole koji će ih skrenuti sa Pravog Puta Istine, sada proganjaju sarajevski Rimljani zadovoljni kako su svojim pronicljivim okom skontali podmetnutu ribu.
I šta ima mala Crvenkapica da se rukuje sa predatorom jer zajedničkog života nema niti će biti. Osim za Crvekapicinog amidžu i vukovo strica dok sklapaju unosne dealove na nivou sela.
User avatar
piupiu
Posts: 16600
Joined: 05/01/2008 05:08

#5161 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Bloo wrote: 24/04/2022 18:15 Crvenkapica ima maramu ergo Crvenkapica predstavlja Bošnjake i Bošnjakinje jer je zapravo Crvenkapica pokrivena, a vuk je naravno Srbin jer je u priči vuk predator koji sjebe Crvenkapicu, plus Vuk je sprsko ime (ako zanemarimo slavensko porijeklo imena). I onda prizor u kojem se Crvenkapica rukuje sa vukom je zapravo simbolika pomirenja gdje Bošnjaci opraštaju Srbima sve zločine i pružaju ruku pomirenjaa u cilju spasavanja šume (što je možda simbolična Republika šumska).
S obzirom da sa vukov..ovaj Srbima nema pomirenja, jer će uvijek biti vukovi, Crvenkapicino pružanje ruke je greška u koracima od strane autora murala.
Još se autor zove RIKARDO.

Što je pravo ironično u svemu ovom, onaj znak ribe (ne Rikardove ribe) su koristili kršćani kao simbol prepoznavanja i mogao si najebati ako te rimljani skontaju.
:mrgreen:
E jadnog Rikarda, koji je pokušao da omladini poturi stilizirane šarene kršćanske simbole koji će ih skrenuti sa Pravog Puta Istine, sada proganjaju sarajevski Rimljani zadovoljni kako su svojim pronicljivim okom skontali podmetnutu ribu.
I šta ima mala Crvenkapica da se rukuje sa predatorom jer zajedničkog života nema niti će biti. Osim za Crvekapicinog amidžu i vukovo strica dok sklapaju unosne dealove na nivou sela.
:lol: :lol: :lol:

Care!

:helga:
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#5162 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by hadzinicasa »

piupiu wrote: 24/04/2022 18:05
Pa nećeš vjerovati, i meni je ružno kad čujem da neko kaže opsuje Boga ili ono s dna kace 'kresanje' Allaha, nikad mi takve riječi nisu iz usta izašle niti će. Ali stvarno postoje različiti konteksti tog psovanja. Kod katolika je krensnut Gospu ili Isusa k'o dobar dan. I to budu žestoke psovke, a smiješne i u smiješnom kontekstu. Zna se šta je kod nas kulturološki prihvatljivo (nije Pušenje džaba pjevalo o psovanju Allaha), ali se isto tako znaju i one druge dvije stvari - prva, da u našem društvu skoro više i nema lijepog ponašanja i manira, i druga, da se stalno fokusiramo na pojavne i površne stvari, a izbjegavamo suštinu. Znači - totalitarna svijest vs lijepo ponašanje. Medjutim, evo, već imamo primjer gdje nismo u mogućnosti ni načeti argument totalitarne svijesti.
Ama sto ti ne bih vjerovala to je osnovna kultura :) bona
:kiss:

A slazem se, kad pocnu kresati po Dalmaciji u najcudnijim kombinacijama to je da umres od smijeha :)
I ove dvije dimenzije si tako dobro opisala…
Strasno je 30togodisnje ispiranje mozga i tamnicarstvo uma u kojem smo vec na sve naviknuti…
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50407
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#5163 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Bloo »

piupiu wrote: 24/04/2022 15:27 Evo, vidi, koja koincidencija, taman napisah svoju diatribu na temu 'poštovanja kulture', kad Gorčin Dizdar objavi na FB još jedan post oko Općine Stari grad i Makove hiže. Naime, umjesto da odobre prostor za muzej, za šta se Fondacija Mak Dizdar godinama zalaže i bori, oni su prostor odobrili za 'Hookah lounge Mak".

Što reče jedan komentator: "Pa vjerovatno bi bilo gore da su još, recimo, napravili repliku stećka na kojoj se vidi srednjevjekovni bosanski čovjek kako puši nargilu."

I rest my case.
Prošlo je pet godina otkada su, povodom obilježavanja 100. godišnjice rođenja Maka Dizdara, Fondacija Mak Dizdar i Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti pokrenuli inicijativu za uspostavljanje Makove hiže ili Muzeja Maka Dizdara u tada, barem oficijelno, upražnjenom prostoru nekadašnje galerije „E“ u Malim dairama na Baščaršiji, u kući u kojoj je, kako prigodničarski volimo reći, naš najveći pjesnik proveo značajan dio života. „Prvi u Bošnjaka“ tada je javno obećao podršku nadležnih institucija (iako ga za to niko nije ni pitao), dok je načelnik Općine Stari Grad također obećao svoju pomoć. Sve je to završilo - poneko se možda i sjeća – sasvim neslavno: iz Predsjedništva je stigla obavijest da je predjsednik nakon brojnih urgencija da konačno ispuni svoje obećanje cijelom ovom projektu „dao minus“ (čitaj: ne interesuje ga), dok je Općina Stari Grad ignorisala brojne dopise, uključujući i peticiju koju je potpisalo preko 1000 građana.
Posljednjih dana ova dugogodišnja drama dobila je i novi, čak i tragikomičnim uslovima savremene Bosne i Hercegovine neočekivan čin: u spomenutom prostoru otvoren je „hookah lounge“ originalnog i promišljenog naziva „Mak“.
Čitavo jutro pokušavam artikulisati misli povodom ove barbarske, autodestruktivne, šibicarske odluke Općine Stari Grad, ali i dalje osjetim samo nejasnu mučninu u stomaku. Šta reći? Da li bi se i najgori neprijatelj Makova djela i bosanskohercegovačke kulture usudio uraditi nešto ovako? Da li je ovo išta bolje od ratnih ustaških vlasti koje su u Stocu izrešetale Makovu bistu i bacile je u Bregavu? Od navodnih spletki sprskih nacionalista koje su dovele do Makove prerane smrti nad montiranim pismom deložacije iz vlastitog stana?
Ne znam. Jedino što znam je da se osjećam sasvim nemoćno pred ovom najezdom primitvizma i pijačarskog mentaliteta koji je na najboljem putu da uništi i posljednje tragove društva u kakvom sam vjerovao da živim i za koje sam smatrao da se vrijedi boriti.
(PS: Da zlo bude veće, cjelokupan predivni prostor Malih daira, šarmantnog čaršijskog trgića nadomak Sebilja, odavno je uništen silnim nargila barovima i posljednjom arhitektonskom „intervencijom“, zastakljenom terasom koja je zauzela gotovo pola njegove površine)

Hajmo svi zajedno:


Bilo gdje da krenem
O unosnom dilu sanjam
Putevi me svi tebi vode
čekam s nekom čežnjom
Na potkivanja nova
Jani tenderu ljubavi moja
demagog
Posts: 544
Joined: 26/11/2003 00:00

#5164 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by demagog »

kluz franjo wrote: 24/04/2022 14:26 Čudi me da nije bilo "struĆne kritike" da je "zelena trava podjeljena potokom". Kao i "jasan simbolizam" u prikazu "djevočice sa crvenom mahramom koja na jednoj zelenoj strani šuruje sa kurjacima, dok je druga zelena strana toga nesvjesna i bavi se hortikulturom".
:-)
:thumbup:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50407
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#5165 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Bloo »

Taman citam clanak Osnove modernog nacionalizma od C. A. MACARTNEY
i naidoh na pasus koji mi se ucini odgovarajuci:

Tako telo i duh svakog pojedinca postaju nagrada za koju se takmiče rivalske nacije. Da bi osvojili ovu nagradu svaka od njih će nametati svoju kulturu višestrukim povećanjem broja škola, crkava, novina – što je hvale vredno u teoriji, ali malo korisno u praksi. Pošto je ljudska priroda tako ustrojena da ljudi više veruju onima koji napadaju njihove neprijatelje nego onima čije vrline same za sebe govore, novine, škole, pa čak i crkve ubrzo postaju puki rasadnici odvratne propagande a ono što se u njima uči je zloba, mržnja i ludački, podli šovinizam. A u krajnjoj instanci, tamo gde se svaka vrsta duhovnog nagovora pokazala neuspešnom, mogu biti pozvani pištolji razbojnika i noževi ubica da neposlušne pripadnike druge kulture sklone u onu sferu u kojoj je kultura, kao što smo rekli, univerzalna.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#5166 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Nierika »

Bloo wrote: 24/04/2022 18:15
Nierika wrote: 24/04/2022 17:25 Po meni je pohvalno što su ga pozvali da naslika mural u svakom slučaju, makar i sa takvim zahtjevima. Nije isto slikati za sebe i za narudžbu (u smislu umjetničke slobode). Moguće i da su zbog rasprava oko vjeronauke u školama oprezniji oko te teme, mada u ovom slučaju po meni nema poveznica s religijskim motivima.
Pa kako ne vidiš.

Riba izlazi iz vode.

znak ranih krscana
Image
Onda slijedi:
The ichthys or ichthus (/ˈɪkθəs/[1]), from the Greek ikhthū́s (ἰχθύς, 1st cent. AD Koine Greek pronunciation: [ixˈθys], "fish") is a symbol consisting of two intersecting arcs, the ends of the right side extending beyond the meeting point so as to resemble the profile of a fish. The symbol was adopted by early Christians as a secret symbol; a shibboleth to determine if another was indeed Christian. It is now known colloquially as the "sign of the fish" or the "Jesus fish".
ἸΧΘΥΣ (IKhThUS), or also ἸΧΘΥϹ with a lunate sigma, is an acronym or acrostic[9] for "Ἰησοῦς Χρῑστός Θεοῦ Υἱός Σωτήρ", Iēsoûs Khrīstós, Theoû Huiós, Sōtḗr; contemporary Koine, which translates into English as 'Jesus Christ, Son of God, Savior'.

Iota (i), Iēsoûs (Ἰησοῦς), "Jesus"
Chi (ch), Khrīstós (Χρῑστός), "anointed"
Theta (th), Theoû (Θεοῦ), "of God", the genitive singular of Θεóς, Theós, "God"
Upsilon (y or u), (h)uiós[10] (Yἱός), "Son"
Sigma (s), sōtḗr (Σωτήρ), "Savior"

A fourth century adaptation of ichthys uses a round shape to represent the letters ἸΧΘΥΣ in the eight lines that bisect the shape.[12] Most often, this shape has been interpreted as an eight-spoked wheel, but it has also been proposed that the round symbol represents a loaf of bread. [13][14]

Onda imaš i ovaj znak:
Image


Znači bilo kakva riba (a ne ova stilizirana) je znak kršćanstva. Srećom na muralu nema ovakvih točkova :D Romi mogu zaboraviti na mural :|

Crvenkapica ima maramu ergo Crvenkapica predstavlja Bošnjake i Bošnjakinje jer je zapravo Crvenkapica pokrivena, a vuk je naravno Srbin jer je u priči vuk predator koji sjebe Crvenkapicu, plus Vuk je sprsko ime (ako zanemarimo slavensko porijeklo imena). I onda prizor u kojem se Crvenkapica rukuje sa vukom je zapravo simbolika pomirenja gdje Bošnjaci opraštaju Srbima sve zločine i pružaju ruku pomirenjaa u cilju spasavanja šume (što je možda simbolična Republika šumska).
S obzirom da sa vukov..ovaj Srbima nema pomirenja, jer će uvijek biti vukovi, Crvenkapicino pružanje ruke je greška u koracima od strane autora murala.
Još se autor zove RIKARDO.

Što je pravo ironično u svemu ovom, onaj znak ribe (ne Rikardove ribe) su koristili kršćani kao simbol prepoznavanja i mogao si najebati ako te rimljani skontaju.
:mrgreen:
E jadnog Rikarda, koji je pokušao da omladini poturi stilizirane šarene kršćanske simbole koji će ih skrenuti sa Pravog Puta Istine, sada proganjaju sarajevski Rimljani zadovoljni kako su svojim pronicljivim okom skontali podmetnutu ribu.
I šta ima mala Crvenkapica da se rukuje sa predatorom jer zajedničkog života nema niti će biti. Osim za Crvekapicinog amidžu i vukovo strica dok sklapaju unosne dealove na nivou sela.
Meni je u vezi te ribe čudan jedino nadrealni element (to kako je prikazana, van vode itd) jer mislim da ništa drugo nije nadrealno. Likovi iz bajke su mi više iz druge neke sfere/univerzuma, a sve ostalo je po meni prikazano dosta realistično. Ova interpretacija Crvenkapice mi ima smisla, mada me crveno asocira na svašta nešto. :D Za odnos Crvenkapice - vuka se pitam zašto baš taj odnos a ne neki drugi iz svijeta bajki, moguće jer je životinja jedan od likova a tema vezana za planetu Zemlju i prirodu al' i dalje mi nije jasno do kraja. Ni zašto baš bajka kao polazna tačka. Ni gdje su drugi likovi, lovac, baka itd. Mislim i da simbolika ribe isto možda ima veze sa svijetom bajki..
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50407
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#5167 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Bloo »

Nierika wrote: 24/04/2022 20:35 Meni je u vezi te ribe čudan jedino nadrealni element (to kako je prikazana, van vode itd)
Pa bjezi jer smo zagadili i gradimo hidrocentrale :lol:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45461
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#5168 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Chmoljo »

Bloo wrote: 24/04/2022 20:44
Nierika wrote: 24/04/2022 20:35 Meni je u vezi te ribe čudan jedino nadrealni element (to kako je prikazana, van vode itd)
Pa bjezi jer smo zagadili i gradimo hidrocentrale :lol:
Ili demonstrativno napusta kontinentalnu sofru: Eto vam janjetina, 'bla vas janjetina.
User avatar
piupiu
Posts: 16600
Joined: 05/01/2008 05:08

#5169 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Snake Eyes wrote: 24/04/2022 17:36 Ušao sam u domen kada sam počeo da se pravdam, a u suštini nije mi bitno, tako da završavam temu.
Ne znam zašto se pravdaš i shvataš ovo lično. Ovo je pitanje društvene prakse o kojoj treba javno razgovarati jer se tiče svih nas. Nije pitanje odbrane svoje ličnosti ili pitanje odbrane svoje ideologije ili vjerovanje, niti je pitanje imam li ja svojih bogova koje treba 'zaštiti od psovanja'. Ovo je pitanje društvenog ugovora i kako će grupa ljudi organizovati svoje društvo.

Ti u svojoj kući možeš raditi šta god želiš. Ali u školi, nastavnik predstavlja obrazovni sistem, državu, itd. Njemu privatno može smetati riba. Ali mu ona ne može smetati na zidu škole. I obrnutno. Privatno može i svastiku držati na zidu svoje spavaće sobe. Ali ne može tražiti da je društvo stavi na zid škole. Kada bi svako od nas cenzurisao svaku osobu na osnovu svojih vjerovanja, smatrajući da smo mi centar svijeta oko čijih se vjerovanja i želja vrti svijet, šta bi dobili? Rat svih sa svim.
User avatar
piupiu
Posts: 16600
Joined: 05/01/2008 05:08

#5170 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Chmoljo wrote: 25/04/2022 01:30
Bloo wrote: 24/04/2022 20:44

Pa bjezi jer smo zagadili i gradimo hidrocentrale :lol:
Ili demonstrativno napusta kontinentalnu sofru: Eto vam janjetina, 'bla vas janjetina.
Ili ga je platila ribarska industrija Hrvatske da nam ovdje širi propagandu: jedite hrvatsku ribu, a manje bosanskog mesa, zdravije je i za vas i za planetu. :D
User avatar
piupiu
Posts: 16600
Joined: 05/01/2008 05:08

#5171 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Sad gledam malo Rikardove radove, i pade mi na um kako bi on bio savršen saradnik za Studio Ghibli i njihove crtiće. Toliko je maštovit. Na njegovim slikama uvijek ima nekih čudnih likova koje bi Hayao Miyazaki uglavio u svaki svoj crtani film. Inače, obožavam Studio Ghibli.

Image
User avatar
piupiu
Posts: 16600
Joined: 05/01/2008 05:08

#5172 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Bloo wrote: 24/04/2022 20:05 Taman citam clanak Osnove modernog nacionalizma od C. A. MACARTNEY
i naidoh na pasus koji mi se ucini odgovarajuci:

Tako. A ima ova, maloprije čitam Ozrena Kebu:
Sve je otpočelo još 1996. godine, kada je Alija Izetbegović, neprikosnoveni (poslije)ratni autoritet kod Bošnjaka, iznerviran nekim pojavama u nekim sredinama, uputio otvoreno pismo javnosti. Ukorio je tom prilikom Bošnjake zbog izvjesnih kršćanskih sklonosti i navika: „Ne priliči našem narodu“, razočarano je ustvrdio ovaj bard političke misli, „da slavi Novu godinu i da je dočekuje uz Djeda mraza, jelke i alkohol.“

Bio je to oveći skandal koji je ukazao na to kakve su startne pozicije i ideološki potencijali SDA. Izetbegović je tada napravio dvostruku grešku, i ne htijući poručio je da ne razumije ni narod ni politiku. Jer, kao što znamo, uprkos silnim željama političara, narod nije homogena kategorija, nego heterogeno oblikovana struktura koja ima malo zajedničkih čimbenika. Svesti takvu kategoriju pod uniformni ideološki imperativ (bez Nove godine, jelke, alkohola i Djeda mraza) zapravo je nonsens naslijeđen od komunista, koji su Izetbegovića zatvarali slijedeći sličan model. S druge strane, pokazao je da i ne korespondira s osnovama zanata kojim se bavi. Jer, da parafraziramo ovu signifikantnu izjavu, ne priliči bilo kom političaru da vazi o tome šta jednom – pa makar i njegovom – narodu priliči, a šta ne. Njegovo je samo da tom narodu, tj. sastavnim mu jedinkama, napuni takuline, a za sve ostalo pobrinut će se same jedinke. Neko uz himber, neko uz pivu, šta ko voli, ali jedan predsjednik apsolutno ne smije imati upliv na takve odluke.

https://analiziraj.ba/alija-bakir-i-fad ... -politiku/?
Vodja naroda (a predsjednik multietničke države) u maniru srednjovjekovnog 'pastira'.
KraljicaIzJajca
Posts: 3981
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#5173 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by KraljicaIzJajca »

piupiu wrote: 24/04/2022 14:47
KraljicaIzJajca wrote: 24/04/2022 11:40

:thumbup:
Pa onda zaposliš Hamu ili Peru koji rade dekoracije za izloge, restorane, itd... da ti umjesto vuka napravi 'kilo Zeca, jeftino', ne zoveš 'neshvaćenog' akademskog slikara kojem su uža specijalnost psihodelični motivi i nekakve savremene brojgelovske fantazmagorije. Je l' tako?

Ne znam što se igramo ovih 'pusti dimnu zavjesu' igara. Ovdje se, ipak, nije radilo o kritici, nego o cenzuri baziranoj na primitivnom religijskom i nacionalnom šovinizmu, izvedenom na razinu totalitarne svijesti: Riba - "Vidi, majku mu latinsku, podvaljuje našoj djeci katoličanstvo! E netje da može!"

I umjesto da pričamo o tome zašto nekom prosvjetnom radniku smetaju riba i vuk na muralu i šta o tome ima da kaže Ministarstvo obrazovanja, sad se ovdje rastegla tipična sarajevska lafina, koju bi možda sažvakao neki naivac koji nije vidio Čaršije osim u "Deset u pola", ali mi 's izvora' ne padamo na te finte. :D

A kao komentar na to kako mi 'poštujemo umjetnost' treba mi jedan grohotom smijući smajli. Ne znam odakle da počnem.

Je l' ono načelnik Općine Stari Grad godinama odbija da praznu kuću na Čaršiji u kojoj je živio Mak Dizdar pretvori u muzej, kako i priliči, ali će zato turbo-patriote mahati Makovim imenom i pjeniti kako je Dizdar 'naša kultura'? Jesu l' ono u Zeničkom narodnom pozorištu, kad su htjeli postaviti "Hazreti Fatimu" u osmanlijskoj tradiciji teatra sjenki, ustali 'kritičari' da kažu kako će dići pozorište u zrak, da nazivaju sve učesnike produkcije četnicima i da im prijete ubistvom porodorica, dok je IZ 'preporučila', u duhu najbolje udbaške tradicije, da se ta predstava ne igra? Je l' ono rodna kuća Branka Ćopića stoji u ruševinama, dok se nastavnici srednjih škola i načelnici opština bave cenzurisanjem murala? Je l' ono Nedžad Ibrišimović bukvalno prosio po kafanama ne toliko davno da to ne bi bilo živo sjećanje posjetilaca sarajevskih kafana koji se, eto, možda zateknu na ovoj temi?

Pa, 'nečemo tako, Dino, nečemo tako'.
Slažem se sa tvojim stavom :-D, ali je mural katastrofalan. :skoljka:
KraljicaIzJajca
Posts: 3981
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#5174 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by KraljicaIzJajca »

Bloo wrote: 24/04/2022 13:35 Kod nas ni bansky ne bi bio rahat.
Sad pretjeruješ, Bansky je odličan, a Rikardov mural je obično smeće. :)
KraljicaIzJajca
Posts: 3981
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#5175 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by KraljicaIzJajca »

kluz franjo wrote: 24/04/2022 14:26 Čudi me da nije bilo "struĆne kritike" da je "zelena trava podjeljena potokom". Kao i "jasan simbolizam" u prikazu "djevočice sa crvenom mahramom koja na jednoj zelenoj strani šuruje sa kurjacima, dok je druga zelena strana toga nesvjesna i bavi se hortikulturom".
:-)

Zamišljam kako bi tek prošao kod domaČe, struĆne kritike, da je poput Diega Rivere stvarno želio biti eksplicitan u simbolici.
America’s most controversial office-lobby mural has been resurrected
https://qz.com/work/1801747/the-whitney ... ce-mural/
Ovaj mural je odličan. :thumbup: :-D
Post Reply