Stripovi

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#751 Re: Stripovi

Post by Vam »

Jedna umjetnica koja bi bila pravi izbor za nastavak Modesty Blaise (samo moje misljenje, da ne misli neko da se ovo radi). Joelle Jones, koja je stvorila Lady Killer, veoma osvjezavajuca stvar, jednostavna, klasicna, mnogo stila i drzi paznju. Joelle je radila i na Catwoman i upravo sudeci po ova dva lika mislim da bi njena Modesty bila odlicna. Netflix radi seriju Lady Killer sa Blake Lively, nisam bas odusevljen izborom, ali...

Image
Image
Image
User avatar
Praetorious
Posts: 1530
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#752 Re: Stripovi

Post by Praetorious »

Lady Killer sam preveo i obradio oba serijala, mogli su se naći na netu - ne znam postoje li još postovi. Moram pogledati pa obnoviti linkove ako ih nema. Elem, odličan uvrnuti šašavi blesavi - a bogme i krvavi strip, u kome domaćica sa dvoje djece, negdje u prošlosti SAD-a kad su žene bile kod kuće, odgajale djecu i brinule se za kućne poslove a o zapošljenju su mogle samo sanjati, radi kao profesionalni ubica. Naravno, stvari ne ispadnu uvijek kako treba, a balansiranje između dužnosti majke, supruge i ubice može biti teško, a ponekad i komično.

EDIT
Sad sam pregledao forume gdje ordiniram, nema stripa. Kad ga nađem u arhivi i postavim, javim :D
User avatar
Filter
Posts: 8025
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#753 Re: Stripovi

Post by Filter »

vidim zivnula tema :thumbup:

@Praetorious @Vam vec dugo vremena trazim da ponovo procitam (i najzad zavrsim) od Devlica Machu Picchu?
prije nekih 15 godina se pojavilo kompletirano izdanje stripa + neko je zavrsio pricu mjesto devlica.
sve sam prerovio sto znam ali nisam nasao digitalno izdanje, da nemate slucajno negdje u steku?
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#754 Re: Stripovi

Post by Vam »

Filter wrote: 22/09/2022 12:14 vidim zivnula tema :thumbup:

@Praetorious @Vam vec dugo vremena trazim da ponovo procitam (i najzad zavrsim) od Devlica Machu Picchu?
prije nekih 15 godina se pojavilo kompletirano izdanje stripa + neko je zavrsio pricu mjesto devlica.
sve sam prerovio sto znam ali nisam nasao digitalno izdanje, da nemate slucajno negdje u steku?
Tesko je naci domace autore na netu, ja ga nemam...
User avatar
Praetorious
Posts: 1530
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#755 Re: Stripovi

Post by Praetorious »

Filter wrote: 22/09/2022 12:14 vidim zivnula tema :thumbup:

@Praetorious @Vam vec dugo vremena trazim da ponovo procitam (i najzad zavrsim) od Devlica Machu Picchu?
prije nekih 15 godina se pojavilo kompletirano izdanje stripa + neko je zavrsio pricu mjesto devlica.
sve sam prerovio sto znam ali nisam nasao digitalno izdanje, da nemate slucajno negdje u steku?
Lično ga nemam, ali sam ga pronašao Tamo Gdje Stripovi Žive - imate PP :)
User avatar
Filter
Posts: 8025
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#756 Re: Stripovi

Post by Filter »

Praetorious wrote: 22/09/2022 14:24
Filter wrote: 22/09/2022 12:14 vidim zivnula tema :thumbup:

@Praetorious @Vam vec dugo vremena trazim da ponovo procitam (i najzad zavrsim) od Devlica Machu Picchu?
prije nekih 15 godina se pojavilo kompletirano izdanje stripa + neko je zavrsio pricu mjesto devlica.
sve sam prerovio sto znam ali nisam nasao digitalno izdanje, da nemate slucajno negdje u steku?
Lično ga nemam, ali sam ga pronašao Tamo Gdje Stripovi Žive - imate PP :)
:-D :thumbup: hvala kolega
User avatar
Filter
Posts: 8025
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#757 Re: Stripovi

Post by Filter »

Vam wrote: 22/09/2022 13:33
Filter wrote: 22/09/2022 12:14 vidim zivnula tema :thumbup:

@Praetorious @Vam vec dugo vremena trazim da ponovo procitam (i najzad zavrsim) od Devlica Machu Picchu?
prije nekih 15 godina se pojavilo kompletirano izdanje stripa + neko je zavrsio pricu mjesto devlica.
sve sam prerovio sto znam ali nisam nasao digitalno izdanje, da nemate slucajno negdje u steku?
Tesko je naci domace autore na netu, ja ga nemam...
:thumbup:
kolega iskopao... down nalozen :-D
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#758 Re: Stripovi

Post by Vam »

Dokle smo dosli sa klasicima? A da, nastavljamo bez ikakvog reda :)

Porucnik Blueberry

Image
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#759 Re: Stripovi

Post by nles »

Praetorious wrote: 22/09/2022 14:24
Filter wrote: 22/09/2022 12:14 vidim zivnula tema :thumbup:

@Praetorious @Vam vec dugo vremena trazim da ponovo procitam (i najzad zavrsim) od Devlica Machu Picchu?
prije nekih 15 godina se pojavilo kompletirano izdanje stripa + neko je zavrsio pricu mjesto devlica.
sve sam prerovio sto znam ali nisam nasao digitalno izdanje, da nemate slucajno negdje u steku?
Lično ga nemam, ali sam ga pronašao Tamo Gdje Stripovi Žive - imate PP :)
Je li neko vec preveo Southern Bastards?
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#760 Re: Stripovi

Post by Vam »

A sada...

Corto Maltese

Image
User avatar
Praetorious
Posts: 1530
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#761 Re: Stripovi

Post by Praetorious »

nles wrote: 23/09/2022 09:40 Je li neko vec preveo Southern Bastards?
Koliko sam vidio, nema ga prevedenog. Slabo ko prevodi US stripove, naročito veće serijale, a SB ima 20 sveski. Da li ga je neko planirao uraditi ili ga već radi - to ne bih znao. Ne znam ni da li ga domaći izdavači imaju u planovima.
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#762 Re: Stripovi

Post by Vam »

Dnevnu dozu podsjecanja na omiljene strip likove nastavljamo sa imenom...

Aster Blistok

Image
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#763 Re: Stripovi

Post by Vam »

Da ne bude da pucam samo nostalgiju, evo nesto malo drugacije.

Batman Dear Detective, Lee Bermejo, nekonvencionalni strip sastavljen od naslovnica, koje se u principu rade sa dosta vise posvecenosti od pojedinih tabli stripa, pa je samim tim ovaj strip prava mala umjetnicka galerija.

Image
Image
Image
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#764 Re: Stripovi

Post by Vam »

Danasnji lik...

Rip Kirby

Image
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#765 Re: Stripovi

Post by Vam »

Nekad omiljeni mnogima, legendarni

Storm

Image
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#766 Re: Stripovi

Post by Vam »

Jos jedan kojeg ne smijemo zaboraviti

Princ Valiant

Image
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#767 Re: Stripovi

Post by Vam »

Dobro jutro, tema se jos trza :)

Mandrak

Image
User avatar
Praetorious
Posts: 1530
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#768 Re: Stripovi

Post by Praetorious »

Valiant mi je uvijek bio čudan dok sam ga čitao prije kojih 40-tak godina. Čuj, tekst ISPOD slike, ne u oblačićima?! Ko je još to vidio?! :D Ali mi je stalno to privlačilo pažnju.
A Mandrak je bio obavezno štivo. Dobri stari EX Almanah, on ga je štancao, koliko se sjećam. Kasnije su pokvarili koncepciju Mandraka stavljanjem "alternativnih" slika. "Mandrak je napravio hipnotičiki pokret rukom, (on-tamo-neki) je vidio ovo" - Mandrak u autu leti iznad rampe - "a u stvari se desilo ovo" - nova slika, auto obilazi rampu. To mi je pokvarilo ugođaj Mandraka za sva vremena. Pusti dijete da uživa u fantaziji, konju autorski :D :D
A ne smijem priznati koliko sam bio "pao" na Princezu aka Modesty Blaise, to je bila poslastica za čitanje. Kao i Bob Moran, njegove priče su me oduševljavale. Moraću obnoviti gradivo Morana, poskidati kilu stripova da se malo zabavim. Sjećam se epizode "Dolina zmajeva", odlična priča - na kraju krajeva, ko ne voli dinosaure... naročito kad neplanski ožive... :thumbup:
Mislim da je GIGANT objavljivao Morana i Modesty, ne znam koja druga edicija je njih zastupala. Mogao bih tražiti ali me mrzi :roll:
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#769 Re: Stripovi

Post by Vam »

:lol:
Da, Valianta je bilo prilicno dosadno citati u pocetku, tek poslije malo kad se malo stasa (par starijih razreda osnovne :)) onda postaje zanimljiv. A Mandrak opet, veliki crtezi, onako "cisti", bez neke natrpanosti sa pozadinskim detaljima, bar koliko se sjecam... nekako su mi lezali svi ovi stripovi "kako mi dodje". Nekad bih uzeo citati Kirbija i nista drugo nije interesantno, a nekad bih procitao neki strip a Kirbi bi mi bio zadnji izbor i tako za svaki.
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#770 Re: Stripovi

Post by Vam »

A sada nesto novo, izgleda da Dampyr film konacno izlazi. Koliko se sjecam trebala je davno vec biti premijera, ali bez obzira, iduci mjesec ga mozemo pogledati. Po ovom rekao bih da su efekti ne u drugom, nego u desetom planu :lol: mada to nije ni vazno, nadam se da ce film biti ok i da ovo nece biti pokusaj kopije MCU...

User avatar
Praetorious
Posts: 1530
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#771 Re: Stripovi

Post by Praetorious »

Dampyra sam pokušao čitati, ali mi ne leži :( Sumnjam da ću ga i gledati. Ali ko zna, možda mi dođe pa ga odgledam.
S druge strane, bio je onaj film o Hellboy-u, koga sam sad već potpuno zaboravio. Znam da je bio zabavan. Onda sam se prihvatio i stripova o istoimenom crvenokožom rogonji i mogu reći da ima finih epizoda. Mike Miglnola i ja se baš i ne slažemo uvijek, no kad se čovjek navikne na njegov stil pričanja i crtanja, onda se može konzumirati. Do sad sam obradio 12-13 stripova Hellboy-a, ostaje još... uh! mali milion epizoda. Biće je'nom...
Evo jedne od naslovnica Hellboy-a i jedne slike iz stripa sa golosisom faunkom :D

Image Image
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#772 Re: Stripovi

Post by nles »

Praetorious wrote: 28/09/2022 17:27
Mislim da je GIGANT objavljivao Morana i Modesty, ne znam koja druga edicija je njih zastupala. Mogao bih tražiti ali me mrzi :roll:
Stripoteka, Strip Zabavnik...
User avatar
Praetorious
Posts: 1530
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#773 Re: Stripovi

Post by Praetorious »

Da, Stripoteka se ne može zaobići ni pod stavkom Razno. Nema šta nije objavljivala. Evo baš gledam pregled, prvih 200-njak brojeva je bazirano na Taličnom Tomu, Asteriksu, Gaši, raznim drugim, ali manje poznatim junacima. Ima dosta Lik Orijenta, na njega sam potpuno zaboravio. Uglavnom, prvih nekoliko stotina brojeva se bazira na lakšim ostvarenjima, često komičnog karaktera. Jako malo Modesty ima u tom periodu, dama je potpuno zapostavljena :D Vrlo polako i prilično duboko u ediciji su počeli uvrštavati "ozbiljnije" stripove. Ali sve je to uslovljeno ponudom (čitaj: autorskim pravima) i potražnjom tadašnje strip-klijentele.
Ali gledam naslovnice svih tih izdanja, Bože koliko ih se dobro sjećam, koliko toga je prošlo kroz moje ruke tokom proteklih milenija. Mogu se samo nadati da će današnje mlade generacije pročitati bar dio ovog strip naslijeđa, mada mlađarija i čitanje stripova baš i ne idu zajedno u ova vremena...
I neizmjerna zahvalnost svim ljudima koji su te brojeve prikupili, digitalizirali, obradili i učinili svima dostupnim :thumbup:
User avatar
Praetorious
Posts: 1530
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#774 Re: Stripovi

Post by Praetorious »

Image

I jutrošnji post #2: na sabahu dovrših čitanje odličnog fantasy stripa: Dragon Age - Wraiths of Tevinter. Ranije sam čitao sveske 2 & 3, ali sad sam čitao integral sa sve 3 sveske. Uh! Žestoka akcija, magija, prijateljstvo, dužnost, ali i žrtvotanje. Na momente vrlo mračan i jak strip, akcija je neprekidna. Dobar crtež, dobra priča - šta više reći nego: ko voli fantazijske stripove sa mačevima, magijom (čak i zmajem ha!) neka ovo obavezno pročita.

Evo linkova za strip na Engleskom jeziku:
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#775 Re: Stripovi

Post by Vam »

Old school lik kojeg danas izvlacimo je...

Luca Torelli (Torpedo)

Image
Post Reply