Stripovi

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
pici
Posts: 43585
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#901 Re: Stripovi

Post by pici »

Ovo mi izgleda mocno, de prevedidera to pa meĆi na stripzonete il negdje drugo, samo da bude dostupno.

Vilenjaci su kompleksan svijet i svaka epizoda te uvodi u otkrivanje rasa vilenjaka.Imao si pet rasa vilenjaka svaka sa svojim mocima i nedostatcima.
Beli Vilenjaci
blanc1Jedna od prvih rasa koja je naselila kontinent. Ona vodi poreklo od najvećih civilizacija. Magija za njih nema nikakvih tajni. Besmrtni su. To je rasa koja je odvojena od materijalističkog sveta, ponaročito vrhovna kasta. Ujedno i gospodare zmajevima. Vremenom su napustili kontinent i žive zaštićeni na jednom arhipelagu koji je nedostupan ostalima. Sa tih ostrva potiču zmajevi, u ono vreme kada su bili mladi i mnogobrojni. Od tada loza zmajeva polako odumire jer nemaju više potomstva. Njihov besmrtni plamen počinje polako da se gasi. Beli Elfovi smatraju da su za to krivi Crni vilenjaci i pokušavaju da pronađu lek.

Zeleni Vilenjaci
sylvain1Kada su Beli Vilenjaci napuštali kontinent određeni broj njih je odbio da ih prati. Ostali su zbog svojih dužnosti (naspram mesta koja su morala biti sačuvana, naspram poštovanja paktova koji su bili sklapani…) ili jednostavno jer su smatrali da trebaju umreti na zemlji u kojoj su se i rodili. Oni su pronašli svoje utočište u šumama. Vremenom su se otuđili od svoje magije da bi se priklonili jednoj drugoj koja je bliža prirodi, instinktivnijom, postali su poput druida. Ujedno su vremenom izgubili svoja znanja i postali su primitivniji. Opasni su borci, strahovani i poštovani od strane ostalih.

Polu-Vilenjaci
semi1To su Vilenjaci mešane krvi, nastale iz zabranjenih ljubavi između Vilenjaka i Ljudi, i oni žive u ljudskom svetu. Veći deo njih je grupisan u plemena. Većina njih se izdržava zahvaljujući svojim nasleđenim veštinama (dar za magiju, vidovitost, sposobnost posmatranja u mraku, itd). Neki od njih imaju i druge krvi drugih rasa u sebi…

Crni Vilenjaci
noir1U svakoj rasi Vilenjaka se desi da se rodi potomstvo koje u sebi imaju gen prokletstva. Iz tog deteta se izrodi kad tad Crni Vilenjak. Kao takav biva prognan i jedino utočište im je citadela. Tamo Crni Elfovi razvijaju magiju na bazi nekromancije. Svaka upotreba magije uništava dušu nekog preminulog zauvek. I pri svakoj upotrebi Vilenjak postaje još tamniji. Stari Crni Vilenjaci vremenom postaju čudovišta koja gube ljudsko obličje i više nikada ne izlaze iz citadele. Ne može se govoriti o posebnoj rasi jer ne mogu da imaju potomstvo.

Plavi Vilenjaci
bleu1Njihov klan je podeljen na dve velike kuće. Kuća Nodrënn zaposeda zaleđene arhipelage na severu Arrana. Njihova prestonica je grad-ostrvo Elsemur. A ostali plove južnim morima i najamnici su koji pružaju svoje usluge onome koji najviše ponudi ali se uvek vraćaju na ostrvo koji smatraju svojim domom ukoliko je ono u opasnosti.
Plus jos Orke, ljude, zmajeve, magove, demone itd itd.Mora se poceti ispocetka citati jer ima glavna prica koja se u svakoj epizodi uplete.Ja sam stigao do 27 toma i nisam nasao dalje, na stripzoni i stripoteka forumima ima do 17 broja prevedeno.Mozda se nakanim i to odradim u Indizajnu.
User avatar
Praetorious
Posts: 1535
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#902 Re: Stripovi

Post by Praetorious »

pici wrote: 27/10/2022 12:54 Ovo mi izgleda mocno, de prevedidera to pa meĆi na stripzonete il negdje drugo, samo da bude dostupno.
Odrađujem, imam još 10 strana za prevođenje, pa je prvi tom gotov, a već sam mu prelomio 10-tak strana. Znači, prvi tom će biti ili za vikend ili početkom iduće sedmice. Postoje dvije zanimljive stvari:
1) kad sam prvi put čitao Vesper nije mi se pretjerano dopao strip, no drugo isčitavanje je drastično popravilo utisak, i
2) zašto prije uključenja rerne nisam napravio kafu, sad moram čekat' da se klopa zgotovi prije nego ubacim dodatnu dozu kofeina u sebe :?

Enivei, ako ti se da baviti Vilenjacima, pali InDesign i ras-pali po materiji :D Ja se služim PhotoShopom, jer često ima zeznutih zahvata na stripu da se ukloni strani tekst i postavi naš, pa mi za takvo retuširanje više leži PS. Koji god program da se koristi - bitno da se uradi :thumbup:
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#903 Re: Stripovi

Post by Vam »

Da ne zaboravimo ni ovog dedu stripa...

Zoro

Image
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#904 Re: Stripovi

Post by Vam »

Nista ga ne razumijem :) ali opet veoma interesantan video. Jako lijepe ilustracije...

Sergio Toppi

User avatar
Praetorious
Posts: 1535
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#905 Re: Stripovi

Post by Praetorious »

Image

Vesper Vol. 1 - Amazonka (2021) (Praetorious-Release)
L'Amazone / The Amazon


Samo da obavijestim sve zainteresirane da je obrađen i postavljen navedeni strip kojim sam se igrao proteklih dana :izet: Drugi tom neće skoro, još bar koje 2 sedmice, a treći... ne zna se ni kada izlazi iz štampe.
Isti se može kupiti (čitaj: besplatno preuzeti, jbš plaćanje na netu!) na populatnim forumima, koji su ovdje već uglavnom spominjani.


Uzgred budi rečeno, Ameri su (opet) poludili za Halloweenom ilitiga Noći Vještica, pa je internet preplavljen stripovima nazovi horror tematike. Na žalost i po običaju, hiperprodukcija znači i obaranje kvalitete, pa je većina tih izdanja čisto smeće na koje ne vrijedi trošiti truda i vremena za čitanje. Nisam naišao ni na jedno izdanje za koje bih mogao reći da je kvalitetan horror, da ima priču za koju neću reći "Joj gluposti!", a da ima dovoljhno prihvatljiv crtež i realizaciju. Dakle, na Zapadu ništa novo, a na Istoku se puca.
Čekamo dalja izdanja stripova...
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#906 Re: Stripovi

Post by Vam »

Ljudi nekako kritiku shvate kao podjelu. Slazem se sta Praetorious pise iznad o padanju kvalitete americkih stripova kada neke teme forsiraju. Isto tako bas volim evropski strip, mislim da je najbolji, ali koji ima svojih mana naravno, mada ne znaci da bih prekrizio amerikance skroz. Svakako da imaju veoma dobrih stvari. Opet, kod njih je jos gora podjela, em sto ne znaju za strip van svoje zemlje, em sto masa ih je striktno ili za DC ili za Marvel (kao da Image, Dark Horse, Boom i ostali ne postoje). Ali dobro, interesantno mi je vidjeti neke koji bas jesu otvoreno protiv nekih, a samo za ove neke druge :-D

Sta kaze Jodorowsky o amerima...



Ili novije kada kao tek saznaju za francuski strip pa opale paljbu po svojim domacim...

User avatar
Praetorious
Posts: 1535
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#907 Re: Stripovi

Post by Praetorious »

I kod naših ljudi (Balkanaca u najširem značenju) osim DC i Marvela ne postoji ni jedna druga US strip izdavačka kuća. To je nekako i normalno, obzirom na promociju, reklamiranje, obim produkcije, ali i ekranizaciju. Ja se upravo baziram na ostale US izdavače koji imaju izuzetno dobrih naslova, ne na (AC/)DC i Marvel - njima se obraćam samo izuzetno, kao što su Alien i Predator. Ostale serijale koje sam pokušavao pratiti sam napustio, upravo radi hiperprodukcije. Lako je biti kolekcionar stripova kod Evropljana, ali US stripovi su više za sistem: Pročitaj i zaboravi/baci.
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#908 Re: Stripovi

Post by nles »

Evo, da malo ostavim Vama bez posla: :D

Image
User avatar
Praetorious
Posts: 1535
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#909 Re: Stripovi

Post by Praetorious »

Moram proznati da nisam čitao ove Kule Bois-Maurya. Wiki kaže ovako:

Code: Select all

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Towers_of_Bois-Maury
Ukratko - treba znati Francuski, slaba vajda od Eng. prevoda :sad:
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#910 Re: Stripovi

Post by Vam »

nles wrote: 30/10/2022 23:53 Evo, da malo ostavim Vama bez posla: :D

Image
:thumbup:

Hermann je tata sto se tice slikanja stripova.
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#911 Re: Stripovi

Post by nles »

I ne zaboravimo majstora koji me nasmijava vec cetiri decenije:

Image
User avatar
Praetorious
Posts: 1535
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#912 Re: Stripovi

Post by Praetorious »

Image
Image
Image

:shock: :shock: :shock: :shock:

I jedan fini
:D

Image
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#913 Re: Stripovi

Post by Bloo »

Neko spomenu Francuze :D U mojoj kolekciji, Francuz, a naš:

Image
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#914 Re: Stripovi

Post by Bloo »

Praetorious wrote: 30/10/2022 19:08 I kod naših ljudi (Balkanaca u najširem značenju) osim DC i Marvela ne postoji ni jedna druga US strip izdavačka kuća. To je nekako i normalno, obzirom na promociju, reklamiranje, obim produkcije, ali i ekranizaciju. Ja se upravo baziram na ostale US izdavače koji imaju izuzetno dobrih naslova, ne na (AC/)DC i Marvel - njima se obraćam samo izuzetno, kao što su Alien i Predator. Ostale serijale koje sam pokušavao pratiti sam napustio, upravo radi hiperprodukcije. Lako je biti kolekcionar stripova kod Evropljana, ali US stripovi su više za sistem: Pročitaj i zaboravi/baci.
Dark Horse <3
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#915 Re: Stripovi

Post by Bloo »

I stripovi posudeni i izgubljeni, neprezaljeni...

Image

Image
User avatar
SmokingMan
Posts: 18699
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#916 Re: Stripovi

Post by SmokingMan »

Šta bi dao da mi ovo neko može nabaviti, makar prvi dio.


Image
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#917 Re: Stripovi

Post by Bloo »

SmokingMan wrote: 31/10/2022 11:40 Šta bi dao da mi ovo neko može nabaviti, makar prvi dio.
https://www.bookdepository.com/Blame--M ... 8490948620

Oni dostavljaju i u BiH. Ako si zainteresiran za paperback
User avatar
pici
Posts: 43585
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#918 Re: Stripovi

Post by pici »

Aster Blistok- Le Vagabond des Limbes.Dobar strip, čudan i zanimljiv.



Image
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#919 Re: Stripovi

Post by Bloo »

Vam wrote: 22/10/2022 17:51
Praetorious wrote: 22/10/2022 17:36

Imaš ih sve na stripzona . com. K vragu, tamo ima sve što je bivša nam Yuga publikovala, bukvalno SVE edicije.
SVE? JUDO PLESACU! :) Hvala :thumbup:
Sto se tice DD, iako imam pofinu kolekciju, tri epizode se moraju uvijek imati u mint izdanju (jedan primjerak se uvijek ishandri od opetovanog citanja) - Peto godisnje doba, Igra sa smrcu i Zvjerski brlog.
Skoro sve sa ovog spiska imam i to su mi jedni od dražih.
http://skab612.com/index.php?site=bsp_p ... stranica=1
User avatar
pici
Posts: 43585
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#920 Re: Stripovi

Post by pici »

Image

Kobra domaci strip Obradović i Kerac.
All Capp, crtač i autor znanog stripa ''Lil' Abner", u jednom je intervjuu izjavio kako je strip najslobodnije sredstvo masovne komunikacije. No, tvrdi Capp, pri tome treba ''da se ideja iznese dovoljno jasno kako bi je mogao shvatiti što veći broj ljudi.'' Ono o čemu zapravo Capp govori odnosi se na upotrebu niza klišeja i konvencija koje stvaraju repertoar simbola zajedničkih za autora stripa i čitalačku publiku, odnosno, na zakonitosti stripovnog komunikacijskog kodeksa, na semantiku stripa. Dakako, iščitavati strip samo kao zbir određenih simbola koji čine njegovu semantiku znači uraditi istu grešku kao i očitavati ga samo u svjetlu kulturoloških ili fenomenoloških konotacija, no, ipak, riječ je o preduvjetu svake ozbiljne i smislene valorizacije stripa.
Image
Sve receno o stripu uopsteno.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18699
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#921 Re: Stripovi

Post by SmokingMan »

Bloo wrote: 31/10/2022 11:48
SmokingMan wrote: 31/10/2022 11:40 Šta bi dao da mi ovo neko može nabaviti, makar prvi dio.
https://www.bookdepository.com/Blame--M ... 8490948620

Oni dostavljaju i u BiH. Ako si zainteresiran za paperback
:bih:
User avatar
Praetorious
Posts: 1535
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#922 Re: Stripovi

Post by Praetorious »

SmokingMan wrote: 31/10/2022 11:40 Šta bi dao da mi ovo neko može nabaviti, makar prvi dio.
Imaš tu mangu za online čitanje na Eng. jeziku širom neta, npr:

Code: Select all

https://www.mangaread.org/manga/blame/
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#923 Re: Stripovi

Post by nles »

Praetorious wrote: 31/10/2022 00:05 Moram proznati da nisam čitao ove Kule Bois-Maurya.
:shock: :shock: :shock:

Razocarao si me, kao covek i kao komunista.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#924 Re: Stripovi

Post by Bloo »

Ja ne gotivim Hermannov stil. Ali jasno mi je sto se nekome svida tematika. :D
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#925 Re: Stripovi

Post by nles »

Je li neko citao ovo? Prvi dio mi se jako svidio. Drugi... onako.


Image
Post Reply