Sefer Halilovic

Post Reply
El_comadante
Posts: 7950
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#51 Re: Sefer Halilovic

Post by El_comadante »

VjecitiStudent wrote:
Sarajmen wrote:
VjecitiStudent wrote:Pola gubitaka u Sarajevu, od ukupnog broja koje je ABiH imala tokom rata, je Armija imala 1992., za Seferovog vremena.
Sarajevo je odbranjeno u tom periodu. Najveći broj ukupno počinjenih ubistava i ratnih zločina , je počinjen u ''tom vremenu''. Gdje su ti odrednice branilac-napadač, kako bih te mogao svrstati u neku od sukobljenih strana. :?:
Jos jednom sa minimalnom ispravkom: Pola gubitaka u Sarajevu, od ukupnog broja poginulih koje je ABiH imala u Sarajevu tokom rata, je Armija imala 1992., za Seferovog vremena.
a to je nezato što je Sefer bio loš general nego što naši ljudi nisu znali ratovati, dakle nismo imali atkvatne rovove, tranšeje pa do napada iz jugo filmova ono juuuuriiiiiš itd. tek kasnije kad smo počeli kopati rovove zemunice i ostalo logično da smo imali manje mrtvih.
tabloid
Posts: 372
Joined: 16/03/2010 13:21

#52 Re: Sefer Halilovic

Post by tabloid »

Sarajmen wrote:Autor teme nije u naslovu stavio čin generala Sefera Halilovića. Tako se ostavlja prostora da ja mogu da na ovoj temi pišem o Seferu kao ''Borisu'' u predratnom periodu a koji se odnosi prije svega na područje Republike Hrvatske, ali i kao ''Halilu'' , u predratnom periodu na području Bosne i Hercegovine. A mogu i o ''Vukašinu Jankoviću''...

U svakom pogledu je doprinos Sefera Halilovića u stvaranju Armije Republike Bosne i Hercegovine, toliki da mu ga i pored zlonamjernih pisanija, niko ne može na argumentiran način dovesti u pitanje.

Dakle, sve dok je naslov teme nepotpun , smatram je još jednim pokušajem pljuvanja po Armiji Republike Bosne i Hercegovine i njenim vojnicima , a u ovom slučaju starješinama.

8-)
Niko nemoze osporiti njegov doprinos u Patriotskoj ligi pred pocetak agresije i rada u ilegali,ali covjek nije bio kompetentan da bude na funkciji prvog covjeka Armije.Patoloska mrznja za izgubljenim polozajem dovela ga je do gubitka realnosti.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#53 Re: Sefer Halilovic

Post by VjecitiStudent »

El_comadante wrote:
VjecitiStudent wrote: Jos jednom sa minimalnom ispravkom: Pola gubitaka u Sarajevu, od ukupnog broja poginulih koje je ABiH imala u Sarajevu tokom rata, je Armija imala 1992., za Seferovog vremena.
a to je nezato što je Sefer bio loš general nego što naši ljudi nisu znali ratovati, dakle nismo imali atkvatne rovove, tranšeje pa do napada iz jugo filmova ono juuuuriiiiiš itd. tek kasnije kad smo počeli kopati rovove zemunice i ostalo logično da smo imali manje mrtvih.
Sve stoji, ali da li je ijedan od kauboja koji su zavaljivali ljude poslije odgovarao zbog toga?

http://www.slobodnaevropa.org/content/e ... 35004.html
tabloid
Posts: 372
Joined: 16/03/2010 13:21

#54 Re: Sefer Halilovic

Post by tabloid »

Problem Sefera je i to sto se mjesao i domen politicke strategije.Krtikovao je Predsjednistvo RBiH na celu sa Izetbegovicem sto je govorio o ''zaustavljanju rata''(Platforma za djelovanje Predsjednistva BiH u ratnim uslovima).Suprotno ''Platformi'' Sefer govorio o konceptu ''borba za slobodu''tj.oslobadjanje svih teritorija RBiH vojim putem.
Seferova duznost,kao vojnika,je bila da postuje usvojenu politicku strategiju odbrane BiH.Odanost civilnom Vrhovnom komadantu je osnovni princip na kome je Sefer trebao potvrditi svoje vojnicko-profesionlano dostojanstvo.Jer,Izetbegovic je dobio povjerenje od naroda na demokratskim izborima.Narod je dao mandat Izetbegovicu da brine i o vojnim pitanjima.Opiranjem Izetbegovicu on se opirao volji naroda.Na tome pada njegova prica o patriotizmu.
El_comadante
Posts: 7950
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#55 Re: Sefer Halilovic

Post by El_comadante »

tabloid wrote:Problem Sefera je i to sto se mjesao i domen politicke strategije.Krtikovao je Predsjednistvo RBiH na celu sa Izetbegovicem sto je govorio o ''zaustavljanju rata''(Platforma za djelovanje Predsjednistva BiH u ratnim uslovima).Suprotno ''Platformi'' Sefer govorio o konceptu ''borba za slobodu''tj.oslobadjanje svih teritorija RBiH vojim putem.
Seferova duznost,kao vojnika,je bila da postuje usvojenu politicku strategiju odbrane BiH.Odanost civilnom Vrhovnom komadantu je osnovni princip na kome je Sefer trebao potvrditi svoje vojnicko-profesionlano dostojanstvo.Jer,Izetbegovic je dobio povjerenje od naroda na demokratskim izborima.Narod je dao mandat Izetbegovicu da brine i o vojnim pitanjima.Opiranjem Izetbegovicu on se opirao volji naroda.Na tome pada njegova prica o patriotizmu.
dobro ali sa druge strane trebao je Alija pitati odnosno da se konsultuje i sa Seferom oko vojnih pitanja jer je ipak Sefer bolji da da svoje misljenje pa i da se usvoji njegovo misljenje prije Alinog. tako da ja tu nevidim neku gresku Seferovu
oridjidji
Posts: 5811
Joined: 07/09/2009 10:07

#56 Re: Sefer Halilovic

Post by oridjidji »

Sarajmen wrote:
VjecitiStudent wrote:Pola gubitaka u Sarajevu, od ukupnog broja koje je ABiH imala tokom rata, je Armija imala 1992., za Seferovog vremena.
Sarajevo je odbranjeno u tom periodu. Najveći broj ukupno počinjenih ubistava i ratnih zločina , je počinjen u ''tom vremenu''. Gdje su ti odrednice branilac-napadač, kako bih te mogao svrstati u neku od sukobljenih strana. :?:
logićno jer je tada bilo i najviše pokušaja da se sarajevo zauzme, a također i da se deblokira...
oridjidji
Posts: 5811
Joined: 07/09/2009 10:07

#57 Re: Sefer Halilovic

Post by oridjidji »

El_comadante wrote:
tabloid wrote:Problem Sefera je i to sto se mjesao i domen politicke strategije.Krtikovao je Predsjednistvo RBiH na celu sa Izetbegovicem sto je govorio o ''zaustavljanju rata''(Platforma za djelovanje Predsjednistva BiH u ratnim uslovima).Suprotno ''Platformi'' Sefer govorio o konceptu ''borba za slobodu''tj.oslobadjanje svih teritorija RBiH vojim putem.
Seferova duznost,kao vojnika,je bila da postuje usvojenu politicku strategiju odbrane BiH.Odanost civilnom Vrhovnom komadantu je osnovni princip na kome je Sefer trebao potvrditi svoje vojnicko-profesionlano dostojanstvo.Jer,Izetbegovic je dobio povjerenje od naroda na demokratskim izborima.Narod je dao mandat Izetbegovicu da brine i o vojnim pitanjima.Opiranjem Izetbegovicu on se opirao volji naroda.Na tome pada njegova prica o patriotizmu.
dobro ali sa druge strane trebao je Alija pitati odnosno da se konsultuje i sa Seferom oko vojnih pitanja jer je ipak Sefer bolji da da svoje misljenje pa i da se usvoji njegovo misljenje prije Alinog. tako da ja tu nevidim neku gresku Seferovu
vi pričate o alji grobaru podrinja sto je par mjeseci prije naredio hadzihasanovicu da na obuku iz srebrenice u tuzlu dovedu nasera orica. dajte ljudi mozda je on bio dobar covjek, ali katastrofa politicar i strateg, to je covjek koji je i sam priznao da s jednom mislju o istoj stvari se probudi, a s drugom ili trecom doceka kraj dana ...
niko mu ovaj dejton nece oprostiti...
User avatar
Edinho2011
Posts: 658
Joined: 02/10/2011 23:49

#58 Re: Sefer Halilovic

Post by Edinho2011 »

Druga njegova glupava izjava je da treba ratovati kad mozemo,a pregovarati kad moramo i to samo radi toga da bi dobili na vremenu.General nije shvatao da je nama rat nametnut i da se nije moglo birati u smislu da ratujemo kad ''mozemo,a da pregovaramo kad ''moramo''.


Ovo je Sefer izjavljivao za ratka mladica, da mladic pregovara samo kada mora, kada je u skripcu da bi dobio na vremenu !
User avatar
Nele9
Posts: 598
Joined: 27/10/2010 12:45

#59 Re: Sefer Halilovic

Post by Nele9 »

vi pričate o alji grobaru podrinja sto je par mjeseci prije naredio hadzihasanovicu da na obuku iz srebrenice u tuzlu dovedu nasera orica. dajte ljudi mozda je on bio dobar covjek, ali katastrofa politicar i strateg, to je covjek koji je i sam priznao da s jednom mislju o istoj stvari se probudi, a s drugom ili trecom doceka kraj dana ...
niko mu ovaj dejton nece oprostiti...
Hajde da malo branim rahmetli predsjednika. Izetbegovic je potpisao zato sto se kompletno Predsjednistvo slozilo s tim. Ne znam za vojno rukovodstvo ali znam da nije bilo disidenata. Takodje je i velika vecina raje bila za to (ne zaboravimo meni omiljenu "potpisuj Alija nek' je k'o avlija").
Ovo pisem samo iz razloga zato sto sam bio jedan od veoma malog broja pripadnika Armije koji nisam bio za to da se potpisuje "mir". Bio sam za primirje, pa da dobijemo na vremenu. Za ovaj "mir" nisam bio.

A ko je naredio da se Naser i 15 vojnih komandanata izvuku iz Srebrenice pred samu cetnicku ofanzivu...to Allah zna.
Mozda si bio mlad. Vecina komandanata i komandira je otislo na RVA Zenica.
Na kraju krajeva, ostao je rahmetli Zulfo u Srebrenici. On ti je bio za dlaku niza figura od Nasera. Pa sta? Opet nisu usvojili njegov prijedlog prilikom cetnickog napada. Zulfo, onakav kakav je rahmet mu dusi, htio da se probija pa da okruzi pojedine jedinice cetnika. Na onom Avdaginom dokumentarcu, lik veli da su ga poslusali bolje bi bilo.

Haj'mo sad opet o Seferu.
El_comadante
Posts: 7950
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#60 Re: Sefer Halilovic

Post by El_comadante »

Nele9 wrote:
vi pričate o alji grobaru podrinja sto je par mjeseci prije naredio hadzihasanovicu da na obuku iz srebrenice u tuzlu dovedu nasera orica. dajte ljudi mozda je on bio dobar covjek, ali katastrofa politicar i strateg, to je covjek koji je i sam priznao da s jednom mislju o istoj stvari se probudi, a s drugom ili trecom doceka kraj dana ...
niko mu ovaj dejton nece oprostiti...
Hajde da malo branim rahmetli predsjednika. Izetbegovic je potpisao zato sto se kompletno Predsjednistvo slozilo s tim. Ne znam za vojno rukovodstvo ali znam da nije bilo disidenata. Takodje je i velika vecina raje bila za to (ne zaboravimo meni omiljenu "potpisuj Alija nek' je k'o avlija").
Ovo pisem samo iz razloga zato sto sam bio jedan od veoma malog broja pripadnika Armije koji nisam bio za to da se potpisuje "mir". Bio sam za primirje, pa da dobijemo na vremenu. Za ovaj "mir" nisam bio.

A ko je naredio da se Naser i 15 vojnih komandanata izvuku iz Srebrenice pred samu cetnicku ofanzivu...to Allah zna.
Mozda si bio mlad. Vecina komandanata i komandira je otislo na RVA Zenica.
Na kraju krajeva, ostao je rahmetli Zulfo u Srebrenici. On ti je bio za dlaku niza figura od Nasera. Pa sta? Opet nisu usvojili njegov prijedlog prilikom cetnickog napada. Zulfo, onakav kakav je rahmet mu dusi, htio da se probija pa da okruzi pojedine jedinice cetnika. Na onom Avdaginom dokumentarcu, lik veli da su ga poslusali bolje bi bilo.

Haj'mo sad opet o Seferu.
ovo boldirano zar se nije trebao parlament ocitovati o ovme pitanju jer je ipak ovo ozbilno pitanje a ne da 10ak ljudi odlucuje o takvim bitnim pitanjima
User avatar
Nele9
Posts: 598
Joined: 27/10/2010 12:45

#61 Re: Sefer Halilovic

Post by Nele9 »

Izetbegovic je potpisao zato sto se kompletno Predsjednistvo slozilo s tim.
ovo boldirano zar se nije trebao parlament ocitovati o ovme pitanju jer je ipak ovo ozbilno pitanje a ne da 10ak ljudi odlucuje o takvim bitnim pitanjima

Mozda, a mozda i nije. Nije bilo demonstracija na ulicama, nije bilo nezadovoljnih komandanata, niko nije demonstrativno napustio pregovore, niko nije dao otkaz.
Ne volim komandante poslije bitke. Ne volim nerealno sagledavanje prilika. Ne bih nikako zelio da ova tema ode u pricu da li se Dejton trebao potpisati.
Ovi danasnji "intelektualci" i "kompetentni" su bili samo misevi koji su se skrivali, a sad su svu pamet pokupili.

Mogu izreci svoje misljenje ali necu nikog osudjivati. Da bi se napravili presudni koraci u historiji jednog naroda i zemlje moraju se imati pronicljivost, mudrost i muda od celika velicine Konjuh planine.

Sefer od mene ima respekt na jednoj strani zato sto je na vrijeme prepoznao veliko-srpske agresore. Napustio je tzv. JNA u vrijeme kada mnogim bosnjackim oficirima nije padalo na pamet da se odreknu dobrih stanova, zagarantovanog posla, i drugih privilegija. Vecina nije bila spremna da napravi ovaj korak cak ni onda kada su im se po kasarnama uveliko setkali monstrumi sa sajkacama i kokardama. Nije ih se bas previse ni doticala nemoralnost pripadanja vojsci koja rusi Vukovar, Zadar, i druge gradove u Hrvatskoj (ili Ravno u BiH). Istine radi, pojedini oficiri su dobili instrukcije da se zadrze u JNA sto duze da bi se imalo sto vise informacija o kretanju neprijatelja kao i o mogucem preuzimanju oruzja od iste agresorske JNA.

U vrijeme kad je Sefer radio u ilegali bio sam svjedokom danasnjih relativno visokopozicioniranih SDA kadrova koji su u to vrijeme govorili da su "komunisti jos uvijek jaki i da ne treba pravit' belaja" a danasnji odani SDP-ovi kadrovi Tuzle, Zivinica i Lukavca govorili o "nezavadjanju" da ne treba organizovati "muslimanske" fromacije, "JNA kao garant sigurnosti", i ostale ludilacko-mazohisticke parole.

Sefer je takodje bio tip komandanta koji ja gotivim. "Pruzi ruku ili da ratujemo"...ma, kapa dole. Nijednog insana ne molim ni za sto.

Sefer je na zalost kasnije postao ego-manijak. Preispitivao bi politicke odluke...
Ono sto je naveo u nekim svojim izjavama je samo odraz u kakvom stanju se on cini mi se jos uvijek nalazi.
Nadam se da grijesim za ovo zadnje ali svi pokazatelji govore drugacije. Steta...
El_comadante
Posts: 7950
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#62 Re: Sefer Halilovic

Post by El_comadante »

Nele9 wrote:
Izetbegovic je potpisao zato sto se kompletno Predsjednistvo slozilo s tim.
ovo boldirano zar se nije trebao parlament ocitovati o ovme pitanju jer je ipak ovo ozbilno pitanje a ne da 10ak ljudi odlucuje o takvim bitnim pitanjima

Mozda, a mozda i nije. Nije bilo demonstracija na ulicama, nije bilo nezadovoljnih komandanata, niko nije demonstrativno napustio pregovore, niko nije dao otkaz.
Ne volim komandante poslije bitke. Ne volim nerealno sagledavanje prilika. Ne bih nikako zelio da ova tema ode u pricu da li se Dejton trebao potpisati.
Ovi danasnji "intelektualci" i "kompetentni" su bili samo misevi koji su se skrivali, a sad su svu pamet pokupili.

Mogu izreci svoje misljenje ali necu nikog osudjivati. Da bi se napravili presudni koraci u historiji jednog naroda i zemlje moraju se imati pronicljivost, mudrost i muda od celika velicine Konjuh planine.

Sefer od mene ima respekt na jednoj strani zato sto je na vrijeme prepoznao veliko-srpske agresore. Napustio je tzv. JNA u vrijeme kada mnogim bosnjackim oficirima nije padalo na pamet da se odreknu dobrih stanova, zagarantovanog posla, i drugih privilegija. Vecina nije bila spremna da napravi ovaj korak cak ni onda kada su im se po kasarnama uveliko setkali monstrumi sa sajkacama i kokardama. Nije ih se bas previse ni doticala nemoralnost pripadanja vojsci koja rusi Vukovar, Zadar, i druge gradove u Hrvatskoj (ili Ravno u BiH). Istine radi, pojedini oficiri su dobili instrukcije da se zadrze u JNA sto duze da bi se imalo sto vise informacija o kretanju neprijatelja kao i o mogucem preuzimanju oruzja od iste agresorske JNA.

U vrijeme kad je Sefer radio u ilegali bio sam svjedokom danasnjih relativno visokopozicioniranih SDA kadrova koji su u to vrijeme govorili da su "komunisti jos uvijek jaki i da ne treba pravit' belaja" a danasnji odani SDP-ovi kadrovi Tuzle, Zivinica i Lukavca govorili o "nezavadjanju" da ne treba organizovati "muslimanske" fromacije, "JNA kao garant sigurnosti", i ostale ludilacko-mazohisticke parole.

Sefer je takodje bio tip komandanta koji ja gotivim. "Pruzi ruku ili da ratujemo"...ma, kapa dole. Nijednog insana ne molim ni za sto.

Sefer je na zalost kasnije postao ego-manijak. Preispitivao bi politicke odluke...
Ono sto je naveo u nekim svojim izjavama je samo odraz u kakvom stanju se on cini mi se jos uvijek nalazi.
Nadam se da grijesim za ovo zadnje ali svi pokazatelji govore drugacije. Steta...
ovo boldirano nije tacno pregovore je napustio Kresimir Zubak a on je bio u nasoj delekaciji jer se prije toga uspostavila federacija i dao je otkaz a mislim da je bio predsjednik federacija ali nisam siguran
User avatar
Nele9
Posts: 598
Joined: 27/10/2010 12:45

#63 Re: Sefer Halilovic

Post by Nele9 »

niko nije demonstrativno napustio pregovore, niko nije dao otkaz.
ovo boldirano nije tacno pregovore je napustio Kresimir Zubak a on je bio u nasoj delekaciji jer se prije toga uspostavila federacija i dao je otkaz a mislim da je bio predsjednik federacija ali nisam siguran
Ma, znao sam da ces spomenuti Zubaka. I neka si ga spomenuo. I treba da se zna da je bilo "usamljenih na bojnom polju". Koliko je to imalo odjeka u hrvatskom korpusu, toga smo svjedoci u zadnjih 17-ak godina.
I ovim ja zavrsio pricu o dejtonskom sporazumu. Hvala lijepo.
oridjidji
Posts: 5811
Joined: 07/09/2009 10:07

#64 Re: Sefer Halilovic

Post by oridjidji »

Nele9 wrote:
Izetbegovic je potpisao zato sto se kompletno Predsjednistvo slozilo s tim.
ovo boldirano zar se nije trebao parlament ocitovati o ovme pitanju jer je ipak ovo ozbilno pitanje a ne da 10ak ljudi odlucuje o takvim bitnim pitanjima

Mozda, a mozda i nije. Nije bilo demonstracija na ulicama, nije bilo nezadovoljnih komandanata, niko nije demonstrativno napustio pregovore, niko nije dao otkaz.
Ne volim komandante poslije bitke. Ne volim nerealno sagledavanje prilika. Ne bih nikako zelio da ova tema ode u pricu da li se Dejton trebao potpisati.
Ovi danasnji "intelektualci" i "kompetentni" su bili samo misevi koji su se skrivali, a sad su svu pamet pokupili.

Mogu izreci svoje misljenje ali necu nikog osudjivati. Da bi se napravili presudni koraci u historiji jednog naroda i zemlje moraju se imati pronicljivost, mudrost i muda od celika velicine Konjuh planine.

Sefer od mene ima respekt na jednoj strani zato sto je na vrijeme prepoznao veliko-srpske agresore. Napustio je tzv. JNA u vrijeme kada mnogim bosnjackim oficirima nije padalo na pamet da se odreknu dobrih stanova, zagarantovanog posla, i drugih privilegija. Vecina nije bila spremna da napravi ovaj korak cak ni onda kada su im se po kasarnama uveliko setkali monstrumi sa sajkacama i kokardama. Nije ih se bas previse ni doticala nemoralnost pripadanja vojsci koja rusi Vukovar, Zadar, i druge gradove u Hrvatskoj (ili Ravno u BiH). Istine radi, pojedini oficiri su dobili instrukcije da se zadrze u JNA sto duze da bi se imalo sto vise informacija o kretanju neprijatelja kao i o mogucem preuzimanju oruzja od iste agresorske JNA.

U vrijeme kad je Sefer radio u ilegali bio sam svjedokom danasnjih relativno visokopozicioniranih SDA kadrova koji su u to vrijeme govorili da su "komunisti jos uvijek jaki i da ne treba pravit' belaja" a danasnji odani SDP-ovi kadrovi Tuzle, Zivinica i Lukavca govorili o "nezavadjanju" da ne treba organizovati "muslimanske" fromacije, "JNA kao garant sigurnosti", i ostale ludilacko-mazohisticke parole.

Sefer je takodje bio tip komandanta koji ja gotivim. "Pruzi ruku ili da ratujemo"...ma, kapa dole. Nijednog insana ne molim ni za sto.

Sefer je na zalost kasnije postao ego-manijak. Preispitivao bi politicke odluke...
Ono sto je naveo u nekim svojim izjavama je samo odraz u kakvom stanju se on cini mi se jos uvijek nalazi.
Nadam se da grijesim za ovo zadnje ali svi pokazatelji govore drugacije. Steta...
pa sto nece preispitivati politicke odluke, kada bi mu se uveliko odbijale od glavu na vojnom polju.
sto se tice dejtona lako je alji bilo potpisati nesto s cime ce se sloziti i ratno predsjednistvo, kao i vojni vrh, jer svi oni koji su mu se protivili u mnoge u njegovom radu, dobili su sutku i vojnog rukovodstva. pogledaj samo kako su prosli osnivaci patriotske lige u odnosu na one kojima je aljo povjerio vojsku poslje njih i vidjeces da se mnogo toga lijepog s njima nije desilo.
cindrlimindrli
Posts: 6374
Joined: 13/11/2011 18:43

#65 Re: Sefer Halilovic

Post by cindrlimindrli »

El_comadante wrote:ovo boldirano nije tacno pregovore je napustio Kresimir Zubak
Ne znam za Zubaka, mozda se njemu jos ratovalo, ali znam sa sigurnoscu da je 99% vojnika jedva
docekalo mir. Rat je vec trajao skoro cetiri godine i ljudima je bio pun qrac svega. Nase jedinice
su konstantno smanjivanje, brigade su se pretvarale u lake, bataljoni transformisali u cete, cete u
vodove...Novi su dolazili rijetko, uglavnom su se vrtile iste face, neki i vise puta ranjavani. Sto kaze
Nele, najveci kriticari Dejtona su oni koji su tada bili i najvece pizde, zasticeni wannabe intelektualci i
nadriqrcevi umjetnici.
El_comadante
Posts: 7950
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#66 Re: Sefer Halilovic

Post by El_comadante »

cindrlimindrli wrote:
El_comadante wrote:ovo boldirano nije tacno pregovore je napustio Kresimir Zubak
Ne znam za Zubaka, mozda se njemu jos ratovalo, ali znam sa sigurnoscu da je 99% vojnika jedva
docekalo mir. Rat je vec trajao skoro cetiri godine i ljudima je bio pun qrac svega. Nase jedinice
su konstantno smanjivanje, brigade su se pretvarale u lake, bataljoni transformisali u cete, cete u
vodove...Novi su dolazili rijetko, uglavnom su se vrtile iste face, neki i vise puta ranjavani. Sto kaze
Nele, najveci kriticari Dejtona su oni koji su tada bili i najvece pizde, zasticeni wannabe intelektualci i
nadriqrcevi umjetnici.
ništa ja nisam rekao o ovome šta ti pričaš nego sam skrenuo samo pažnju da ipak JESTE bilo političara koji se nisu slagali sa Dejtonom i da je napustio politiku. sad koji su njegovi razlozi i motivi nebih ulazio jer neznam a nije ni tema nego je tema Sefer. dakle ja sam samo skrenuo pažnju da postoji takav političar...
User avatar
Nele9
Posts: 598
Joined: 27/10/2010 12:45

#67 Re: Sefer Halilovic

Post by Nele9 »

cindrlimindrli wrote:
El_comadante wrote:ovo boldirano nije tacno pregovore je napustio Kresimir Zubak
Ne znam za Zubaka, mozda se njemu jos ratovalo, ali znam sa sigurnoscu da je 99% vojnika jedva
docekalo mir. Rat je vec trajao skoro cetiri godine i ljudima je bio pun qrac svega. Nase jedinice
su konstantno smanjivanje, brigade su se pretvarale u lake, bataljoni transformisali u cete, cete u
vodove...Novi su dolazili rijetko, uglavnom su se vrtile iste face, neki i vise puta ranjavani. Sto kaze
Nele, najveci kriticari Dejtona su oni koji su tada bili i najvece pizde, zasticeni wannabe intelektualci i
nadriqrcevi umjetnici.
Da ne bih bio pogresno shvacen...nije se ni meni vise ratovalo. Ali, ja sam sebi obecao na pocetku rata da cu nastojati uciti iz historije. Koncept mira bez pobjednika mi jednostavno nije imao nikakvog rezona.
Marsal je pobijedio u 2 svj. ratu, nametnuo svoj koncept i onda je bilo "Tito, partija, omladina - akcija".
Konto sam da ce biti tesko bez istog u proslom ratu. To je bio jedini razlog zasto sam razmisljao drugacije od vecine.
Ali bilo pa proslo. To je sto je sada.
User avatar
Nele9
Posts: 598
Joined: 27/10/2010 12:45

#68 Re: Sefer Halilovic

Post by Nele9 »

Iz iskustva bih ratne oficire, bivse uposlenike zlocinacke JNA, svrstao u 2 grupe:

Grupa 1: Ex-JNA oficiri koji su relativno brzo dosli tobe. Uvidjeli da je fizicki opstanak njihovog naroda u pitanju i stavili se na raspolaganje tom istom narodu. Aktivno su ucestvovali u ratu, na linijama fronta, organizirajuci naoruzane civile u vojne formacije. Neki od ovih ljudi su heroji ovog rata koji se nikada ne smiju zaboraviti i svojom krvlju su natopili ovu zemlju, a nas zaduzili da se i dalje borimo u miru. Spomenuo bih samo rahmetli Hajrudina Mesica, Izeta Nanica, Nesiba Malkica, Adila Besica, i mnoge druge. Od zivih definitivno generala Atifa Dudakovica.

Grupa 2: Ex-JNA oficiri koji su uzeli sebi zadatak da rat provedu u salonskim stabovima, radeci mnoge stvari koje su ponekad bile i kontraproduktivne. Ovi ljudi su cesto savjetovali generale i politicko rukovodstvo sa veoma malo ili nimalo znanja o realnoj situaciji na terenu.

Ne znam gdje bih stavio Sefera Halilovica. Prvi dio rata, vjerovatno grupa 1. Drugi dio rata - ?
Poslije rata, vec sam rekao...ters, egoizam, diskutabilne izjave...
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#69 Re: Sefer Halilovic

Post by Woody »

Ne znam za Zubaka, mozda se njemu jos ratovalo, ali znam sa sigurnoscu da je 99% vojnika jedva
docekalo mir. Rat je vec trajao skoro cetiri godine i ljudima je bio pun qrac svega. Nase jedinice
su konstantno smanjivanje, brigade su se pretvarale u lake, bataljoni transformisali u cete, cete u
vodove...Novi su dolazili rijetko, uglavnom su se vrtile iste face, neki i vise puta ranjavani. Sto kaze
Nele, najveci kriticari Dejtona su oni koji su tada bili i najvece pizde, zasticeni wannabe intelektualci i
nadriqrcevi umjetnici.
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
Apsolutno potpisujem, tačno tako sam se osjećao 1995-e, naročito nakon Srebrenice
:run:
User avatar
Nele9
Posts: 598
Joined: 27/10/2010 12:45

#70 Re: Sefer Halilovic

Post by Nele9 »

Iz iskustva bih ratne oficire, bivse uposlenike zlocinacke JNA, svrstao u 2 grupe:

Grupa 1: Ex-JNA oficiri koji su relativno brzo dosli tobe. Uvidjeli da je fizicki opstanak njihovog naroda u pitanju i stavili se na raspolaganje tom istom narodu. Aktivno su ucestvovali u ratu, na linijama fronta, organizirajuci naoruzane civile u vojne formacije. Neki od ovih ljudi su heroji ovog rata koji se nikada ne smiju zaboraviti i svojom krvlju su natopili ovu zemlju, a nas zaduzili da se i dalje borimo u miru. Spomenuo bih samo rahmetli Hajrudina Mesica, Izeta Nanica, Nesiba Malkica, Adila Besica, i mnoge druge. Od zivih definitivno generala Atifa Dudakovica.

Grupa 2: Ex-JNA oficiri koji su uzeli sebi zadatak da rat provedu u salonskim stabovima, radeci mnoge stvari koje su ponekad bile i kontraproduktivne. Ovi ljudi su cesto savjetovali generale i politicko rukovodstvo sa veoma malo ili nimalo znanja o realnoj situaciji na terenu.

Ne znam gdje bih stavio Sefera Halilovica. Prvi dio rata, vjerovatno grupa 1. Drugi dio rata - ?
Poslije rata, vec sam rekao...ters, egoizam, diskutabilne izjave...
cindrlimindrli
Posts: 6374
Joined: 13/11/2011 18:43

#71 Re: Sefer Halilovic

Post by cindrlimindrli »

Nele9 wrote: Koncept mira bez pobjednika mi jednostavno nije imao nikakvog rezona.
Nikakvog smisla nije imao ni nastavak rata. Mogli smo se mrcvariti do danas, rezultati bi bili carsija
tamo-carsija `vamo. Mozda da se napravila pauza od dvije godine, ustrojila vojska, naoruzali do zuba,
pucali pricu o miru da se sivonje opuste k`o u Hrvatskoj i onda bez ikakve najave upasti...however, sve
kad bi i dobili zeleno svjetlo za ovo ostaje pitanje sta sa milion Srba u BiH?
Sto se tice generala, klasicni bosanskohercegovacki muljator CK-1, cim ga nema u talu spreman je sve
razvaliti da zadovolji svoj ego.
El_comadante
Posts: 7950
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#72 Re: Sefer Halilovic

Post by El_comadante »

cindrlimindrli wrote:
Nele9 wrote: Koncept mira bez pobjednika mi jednostavno nije imao nikakvog rezona.
Nikakvog smisla nije imao ni nastavak rata. Mogli smo se mrcvariti do danas, rezultati bi bili carsija
tamo-carsija `vamo. Mozda da se napravila pauza od dvije godine, ustrojila vojska, naoruzali do zuba,
pucali pricu o miru da se sivonje opuste k`o u Hrvatskoj i onda bez ikakve najave upasti...however, sve
kad bi i dobili zeleno svjetlo za ovo ostaje pitanje sta sa milion Srba u BiH?
Sto se tice generala, klasicni bosanskohercegovacki muljator CK-1, cim ga nema u talu spreman je sve
razvaliti da zadovolji svoj ego.
možemo sada naglabati šta bi se zaista desilo da se nastavilo. dakle za početak da nije potpisan Dejton da li bi naši uspjeli uzeti Bos. Novi i Prijedor do recimo nove godine. pa onda ide Banja luka e tu bi več bio kraj srbima itd. ali ko zna kako bi se odvijalo a nevjerujem da bi bila neka pat pozicija.
cindrlimindrli
Posts: 6374
Joined: 13/11/2011 18:43

#73 Re: Sefer Halilovic

Post by cindrlimindrli »

El_comadante wrote:dakle za početak da nije potpisan Dejton da li bi naši uspjeli uzeti Bos. Novi i Prijedor do recimo nove godine.
Bez pomoci HV ne bi, a kakvi su pouzdani saveznici sa njima nikad nisi znao kad ce okrenuti cijevi prema nama.
dinobjelave
Posts: 153
Joined: 13/10/2010 15:19

#74 Re: Sefer Halilovic

Post by dinobjelave »

Tabloid jarane neznam otkud tolika averzija prema generalu halilovicu,no cijenim to je tvoje misljenje.general je napustio jna 91 dosao u bosnu ,krio se i radio na pripremi otpora agresoru,valjda ces se sloziti mogao je birati destinaciju familiju pod ruku i nazapad azil je mogao dobiti bez problema jer je bjegunac iz jna.na pocetku rata uvezuje branioce i stvara armiju bih.da je s pocetkom bilo vise zrtava valjda je i normalno.pod jedan slabo naoruzanje,pod dva neobucenost,pod tri ambicije lokalnih komandira koji su se mogli okarakterisati kao naucna fantastika a ne mudar i dobro isplaniran napad( ja sam ucestvovao u par takvih gdje je lokalni komandant poveo nas 15-tak u osvajanje male kule,ja sam po njegovoj uputi s pasp-om ,snajperom bio na pet metara od kule cucao ispred odskocne mine levat govori naprijed kud naprijed magarac i pokazem mu minu,kralj ponio drvene merdevine da se penje na kulu,cetalji nas povaljali pri povratku na liniju mogao sam glavu zijaniti od nasih linijasa),sad mi samo kazi da je sefer kriv.dalje kazes Bunio se protivodluka predsjednistva naravno da jeste jer je bilo rijeci o izdaji,sta je trebao sutjeti njegov naslijednik koji je jedini komandant armije koja ga je u junu zarobila na svijetu je i postao komandant jer je sutio i bez pogovora slusao.sefer je postavio pitanje donacija deset milijardi je skupljeno nudzen je dotok oruzja odbijen od predsjednika,nakraju kad smo ojacali i presli u oslobadzanje drzave ( general dudakovic) potpisuje se dejton.eto toliko odmene.ps ajnadzic je zarobljen kao i karavelic i razmjenjen zajedno s njim
User avatar
Nele9
Posts: 598
Joined: 27/10/2010 12:45

#75 Re: Sefer Halilovic

Post by Nele9 »

ps ajnadzic je zarobljen kao i karavelic i razmjenjen zajedno s njim
Dino jarane, kad je ovo bilo? Ne znam ko ti je izvor informacija ali te je za Karavelica neko za.ebo.
Karavelica su cetalji ganjali po Tuzli i okolini da ga smaknu. U to vrijeme su mnogi Bosnjaci grijali zenske guzove dok smo mi glavu u torbu stavljali. Znam kucu gdje je neko vrijeme bio.
A ako mislis na onaj dogadjaj u Zivinicama, to je drugo. Stavljas ga u isti kontekst kao ove sto su dosli tobe u junu 92 godine.
Post Reply