Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post Reply
sadalius
Posts: 38
Joined: 06/03/2012 16:12

#101 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by sadalius »

eyesburn wrote: evo i ja ne znam za taj tunel... ipak sam živio na totalno drugom dijelu grada.
to nije bio tunel vec je bio tenkovska prepreka. znam jer ga je moja jedinica kopala dok nismo bili na strazi. isao je od jedne stambene zgrade ispod ulice kojom se sada trola penje prema raskirsnice na hrasnom kod prodavnice cilima prema kucama ispod tranzita. ideja je bila da se sprijeci ulazak tenkova ili teskih vozila ako ikada dodje do proboja cetnika linja kod lorisa. obziro da je to bio jedini tenkoprohodan pravac u tom dijelu (ostali nisu bili zbog blizine zgrada i garaza koji su formirali usko grlo za tenk ili bilo koje vece vozilo) tenk bi propao u rupu. ne mogu ga nazvati tunelom jer to nije ni bio. bila je rupa sirine 7 metara i duzine ceste. dubina je bila dovoljna da se moze proci ispod sa malo pognutom glavom. bio je sjesten iza jedne zavjese kako se ne bi lako primjetio ulaz i izlaz u njega ako je neko u vozilu vec bi propao pa tek onda skontao da postoji. taj prolaz se koristio za prebacivanje nasih jedinica prema pomocnom zeljinom stadionu i ispod tranzita.

vremenom je asfalt propao u rupu i ostala je rupcaga koja je zjapila prazna do reintegracije kada su je popunili i opet asfaltirali.
crysis
Posts: 1336
Joined: 05/10/2009 16:47
Location: Kad umreš, ti ne znaš da si umro i nije ti teško. Teško je drugima. Isto je i kad si glup.

#102 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by crysis »

neki wrote:nekad davno mi pricao momak koji je cijeli rat proveo na liniji u lorisu, da su eksploziv na sanjkama cetnici dovukli sa stadiona pod nosive stubove, dok su dva nasa blecka spavala na strazi

Nije istina sta ti je taj momak ispricao u vezi miniranja lorisa , to sa sankama je tacno i nista vise . niko nije spavao , ekspolozija je bila tacno u 8 sati kad su se smjenjivale straze na trgu i na lorisu , nisu ljudi stigli ni da se smjeste kako treba a kamoli da spavaju. . bio sam prisutan tada na trgu kad se to desilo, i jos jedna informacija spominjete nekog piskija , nije piski nego piskić . imenom i prezimenom sejo piskić .
njega i zaima propuco pam sa onih kuca iznad zeljinog prema vracama . njega pogodio u glavu a zaimu propuco oba clanka na nogama i ostatak rata je proveo u kolicima do odlaska u englesku. a piski ( nosio naocale ) je bio brat safeta smajica komadanta voda na trgu heroja.
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#103 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by ins »

eyesburn wrote:a gdje je bio taj zloglasni "digitron"?

za drvorijeku neko napisa da je odmah ispod današnje sanase.
A "Digitron" je odmah uz Sanasu, u onoj bijeloj novijoj stambenoj zgradi (iz 80-ih). Sa desne strane gledajuci iz pravca Miljacke. To je bio neka vrsta staba paravojnih struktura, mjesavina "civilne" policije i naoruzane SDS paravojske. Tu nije bilo JNA.

Zove se tako jer je to do rata bio poslovni prostor firme Digitron Buje, u prizemlju zgrade.
User avatar
Obuca9
Posts: 9627
Joined: 23/02/2007 01:49
Location: Emir Obuća !!!
Contact:

#104 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Obuca9 »

crysis wrote:
neki wrote:nekad davno mi pricao momak koji je cijeli rat proveo na liniji u lorisu, da su eksploziv na sanjkama cetnici dovukli sa stadiona pod nosive stubove, dok su dva nasa blecka spavala na strazi

Nije istina sta ti je taj momak ispricao u vezi miniranja lorisa , to sa sankama je tacno i nista vise . niko nije spavao , ekspolozija je bila tacno u 8 sati kad su se smjenjivale straze na trgu i na lorisu , nisu ljudi stigli ni da se smjeste kako treba a kamoli da spavaju. . bio sam prisutan tada na trgu kad se to desilo, i jos jedna informacija spominjete nekog piskija , nije piski nego piskić . imenom i prezimenom sejo piskić .
njega i zaima propuco pam sa onih kuca iznad zeljinog prema vracama . njega pogodio u glavu a zaimu propuco oba clanka na nogama i ostatak rata je proveo u kolicima do odlaska u englesku. a piski ( nosio naocale ) je bio brat safeta smajica komadanta voda na trgu heroja.
Brat? Kako brat, ovaj Piskić, ovaj Smajić...
User avatar
Dasi
Posts: 2227
Joined: 27/05/2006 01:06

#105 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Dasi »

Obuca9 wrote:
crysis wrote:
neki wrote:nekad davno mi pricao momak koji je cijeli rat proveo na liniji u lorisu, da su eksploziv na sanjkama cetnici dovukli sa stadiona pod nosive stubove, dok su dva nasa blecka spavala na strazi

Nije istina sta ti je taj momak ispricao u vezi miniranja lorisa , to sa sankama je tacno i nista vise . niko nije spavao , ekspolozija je bila tacno u 8 sati kad su se smjenjivale straze na trgu i na lorisu , nisu ljudi stigli ni da se smjeste kako treba a kamoli da spavaju. . bio sam prisutan tada na trgu kad se to desilo, i jos jedna informacija spominjete nekog piskija , nije piski nego piskić . imenom i prezimenom sejo piskić .
njega i zaima propuco pam sa onih kuca iznad zeljinog prema vracama . njega pogodio u glavu a zaimu propuco oba clanka na nogama i ostatak rata je proveo u kolicima do odlaska u englesku. a piski ( nosio naocale ) je bio brat safeta smajica komadanta voda na trgu heroja.
Brat? Kako brat, ovaj Piskić, ovaj Smajić...
@crysis - pa zar i seju nisu zvaki piski? Ja koliko se sjecam da jesu :? Ni memorija mi nije kao sto je bila :)
@obuca9 - bi je jos jedna piski i on je bio brat komadanta. procitaj zadnju recenicu opet ;)
User avatar
karanana
Posts: 47237
Joined: 26/02/2004 00:00

#106 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by karanana »

ovoga sto je snajperom ubio te djevojcice ubio pam kasnije?
crysis
Posts: 1336
Joined: 05/10/2009 16:47
Location: Kad umreš, ti ne znaš da si umro i nije ti teško. Teško je drugima. Isto je i kad si glup.

#107 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by crysis »

nisu ga zvali piski , bila su dva brata piskic , oni su pobjegli sa grbavice pocetkom rata, a braca smajic su stanovali na trgu . piskic je prezime a piski je nadimak.


dasi, jesi li bio na trgu heroja u ratu ili si bio u ini .
crysis
Posts: 1336
Joined: 05/10/2009 16:47
Location: Kad umreš, ti ne znaš da si umro i nije ti teško. Teško je drugima. Isto je i kad si glup.

#108 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by crysis »

ja sam odrasto na trgu i znam tu raju , a piskici su dosli jos 92 -ge se gbavice , sa ćatom i onim malim sjedim obucarom nemogu vise da se imena sjetim. bili su neboderu 10-tki ( odmah do skole ) sa stabom , komndant im je bio haris seceragic.

ovaj piski (smajić) je drzao onaj kafic u ratu u onoj maloj smedjoj zgradi na slovo L isto do skole ( u pasazu )
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#109 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća »

Piše: Nermina Omerbegović
Fotografija uz tekst: Frédéric Helbert

ČEKAJUĆI RAZMJENU

Doveli su je u Vojni štab. Da je zaštite. Sačuvaju za razmjenu. Bilo je planirano da je mjenjanju za leševe iz 11 plavih.

Odlučili su tako nakon što su joj pustili majku da pređe na drugu stranu s pismom u kojem je (kako je kasnije pročitala) pisalo da će je zaklati ako ne dođe do te razmjene.

Prvih par dana bila je sama u stanu sa zabranom da ne smije razgovarati ni s kim od komšija. Ipak Vida, Ljerka znale su se provući i donijeti joj nešto za jelo.

A onda je jedan dan upao vojnik i rekao „ Skidaj se!“.

Pomalo ga je zapričavala sve onako okupana u kućnom ogrtaču koji se zainat rastvarao. I onda da ne vidi kao da će nešto da uzme otišla do prozora i dozvala druge.

Izveli su ga. A onda došli po nju. Rekli da će spavati u štabu, jer im treba za tu razmjenu.I da može na sat dva dnevno otići kući.

Objasnili su joj da će imati obavezu tj. da će ih tu u komandi služiti.

„Naloži vatru“, rek'o je komandir.
„Ne znam“.
„Kako ne znaš?“
„Pa nisam rasla uz ognjište već uz radijator i TA peć“, inatila se.
„Hajde onda po drva i pazi a su suha!“
„A zar imaju mokra drva?“
„Marš.Ništa od tebe .Znaš li bar kafu praviti?“

Tu više nje mogla glumiti blećka. Naravno da zna.

Naveče kad je vidjela da komadant izbacuje neke iz sobe, ponadala se da će bar imati svoju sobu.

Ali on je ostao u sobi. U neko doba došao je do kreveta. I onako „uljudno“ upitao može li spavati s njom.

Samo ga je pogedala i rekla „bolje ti je uzmi tri kile mesa i guraj u to. Kasnije operi i na roštilj. Mene ako dotakneš ja ne idem odavde i ništa od razmjene. A ti razmisli o tome šta ćeš reći porodicama.

Više joj nije prilazio.

Idući dan ostala je sama u komandi. Samo stražar ispred. A onda je došao jedan vojnik i reko da mora s njim da pospremi neki stan.Vojniku koji je čuvao rekao je da je to naređenje. Otišla je. Stan nije bio prazan kao što je rečeno. Bio je pun pijanih vojnika koji su joj nudili piće i nabrajali šta će joj raditi. Ali jedan od njih otišao je u komandu. Opet su došli i odveli je. Na“sigurno“.

Legla je. I čekala. Zrak je bio ispunjen strahom. Njenim. I bijesom. Njihovim.

Onda je čula vrata i dreku.

Eno ga Savo čuo da su njegove u Sarajevu pobili, vikao je zamjenik komandira.

Dolazi da je ubije. Ma zaboli me kurac. Neću se ja više zbog pičke s vojskom svađati.

Zatvorila je oči. Ukočila se. Da ne primjete da je budna.

A onda je došao Savo. Čula je lom u hodniku kuće. Dernjavu. I Savino sklonite se ubiću i vas i nju.

Stajao je izad nje. Pištolj je prislonio na njenu glavu. Ona se pravila da spava. Snom bezbižnog djeteta. Savo je stajao s pištoljem na njenoj glavi i plakao.

A onda je otišao u kuhinju gdje su sjedili ostali. I vikao kako nju baš briga. Kako mirno spava. I da će je ubiti.

Ustala je, došla do vrata kuhinje gdje je Savo punio pušku i govorio je da će ubiti svakoga ko ga pokuša spriječiti.

Evo me.Izvoli. Rekla je stojeći na vratima gledajući ga pravo u oči. Znala je da je Savo, inače najmlađi borac u tom odredu, bio zaljubljen u nju. Znala je da je nemoćen ako mu se suprostavi.

Znala je i da, ako pokaže strah, da će je ubiti.

Savo je spustio pušku i rekao joj da napravi kafu za sve.

A onda je okrenuo pušku ka svojim suborcima i naredio da ima čitavu noć da piju kafu. Dok je ima.

Počela je praviti kafu. Sebi bi odvajala posebnu šoljicu bez šećera. A njima ga šećerila do daske, dodajući još vode. I tako do jutra.

Pred jutro se Savo smirio i otišao. A ostali su zakrčili WC.

Konačno je stigla vijest da je razmjena dogovorena.

Po nju je došao transporter. Onaj bijeli.

Kad je transporter stigao do kasarne u Lukavici izišla je i pogledala zaostali natpis na fasadi „Druže Tito mi ti se kunemo da sa tvoga puta ne skrenemo“. I nasmijala se.
radiosarajevo.ba
crysis
Posts: 1336
Joined: 05/10/2009 16:47
Location: Kad umreš, ti ne znaš da si umro i nije ti teško. Teško je drugima. Isto je i kad si glup.

#110 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by crysis »

e o tom sam ti piskiju pricao, sad vidis da su dva razlicita lika.
nemogu se sjetit imena obucara , al je imo poslije radnju preko puta fontane. neboder desetka ti je prvi do skole.
ili prvi od pasaža. nemogu se sjetiti imena tog covjeka sto se bacio sa nebodera , znam samo da je ili puko ili je u dobroj depri bio.
team87
Posts: 309
Joined: 03/05/2010 14:31

#111 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by team87 »

Da i ja nesto kazem..

Grbavica je zauzeta, nasom krivicom, zbog toga mozda i mnogi bas i ne vole Rahmetli Aliju. On je narodu supljirao da je to JNA, nasa vojska i da za rat treba dvoje. Naravno JNA je usla na Grbavicu, Alija rekao nasa je to vojska, međutim preko noci (bukvalno) promjenili su uniforme.
Time je i poceo rat. Ovo je jedina istina o osvajanju Grbavice, bio sam na Grbavici od pocetka do kraja rata i niko me ne moze ubjediti ni u sta drugo.

:sax:
lajkujMe
Posts: 12249
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#112 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by lajkujMe »

team87 wrote:Da i ja nesto kazem..

Grbavica je zauzeta, nasom krivicom, zbog toga mozda i mnogi bas i ne vole Rahmetli Aliju. On je narodu supljirao da je to JNA, nasa vojska i da za rat treba dvoje. Naravno JNA je usla na Grbavicu, Alija rekao nasa je to vojska, međutim preko noci (bukvalno) promjenili su uniforme.
Time je i poceo rat. Ovo je jedina istina o osvajanju Grbavice, bio sam na Grbavici od pocetka do kraja rata i niko me ne moze ubjediti ni u sta drugo.

:sax:
Nisu ni uniforme zamjenili nego samo grb i naziv na njoj :-)
sadalius
Posts: 38
Joined: 06/03/2012 16:12

#113 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by sadalius »

@team87, slazem se sa tobom, grbavica je pala bez metka. neko kaze da se to desilo tokom iseljavanja marsalke, da su vojnici iz te kolone poslije prelaska mosta bratstvo-jedinstvo izasli iz kamiona i onda zauzeli pozicije koje su ostale takve do kraja rata.

i ja mislim da je grbavica data. a na dusu onima koji su to uradili (predali ili prodali, kako ko zeli), neka oni nose zrtve (svih strana) na svojim plecima.
crysis
Posts: 1336
Joined: 05/10/2009 16:47
Location: Kad umreš, ti ne znaš da si umro i nije ti teško. Teško je drugima. Isto je i kad si glup.

#114 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by crysis »

sadalius wrote:@team87, slazem se sa tobom, grbavica je pala bez metka. neko kaze da se to desilo tokom iseljavanja marsalke, da su vojnici iz te kolone poslije prelaska mosta bratstvo-jedinstvo izasli iz kamiona i onda zauzeli pozicije koje su ostale takve do kraja rata.

i ja mislim da je grbavica data. a na dusu onima koji su to uradili (predali ili prodali, kako ko zeli), neka oni nose zrtve (svih strana) na svojim plecima.

@team87 govori o grbavici 1 a ti o grbavici 2 , i nema neko kaze, tako je bilo kolona ide iz marsalke a oni zauzimaju pozicije.
komanda je bila da nema pucanja i to su iskoristili .
Last edited by crysis on 08/03/2012 16:41, edited 1 time in total.
User avatar
zli_hordas
Posts: 1250
Joined: 27/05/2010 08:58

#115 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by zli_hordas »

Nekako s proljeća wrote:
Vidi ovoga dosao iz New Yorka da stvara veliku srbiju u Sarajevu.
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3344
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#116 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Dupli_skalp »

ins wrote:
eyesburn wrote:a gdje je bio taj zloglasni "digitron"?

za drvorijeku neko napisa da je odmah ispod današnje sanase.
A "Digitron" je odmah uz Sanasu, u onoj bijeloj novijoj stambenoj zgradi (iz 80-ih). Sa desne strane gledajuci iz pravca Miljacke. To je bio neka vrsta staba paravojnih struktura, mjesavina "civilne" policije i naoruzane SDS paravojske. Tu nije bilo JNA.

Zove se tako jer je to do rata bio poslovni prostor firme Digitron Buje, u prizemlju zgrade.
a znam sada... ako se ne varam i dalje je tu zjapi napušteno i prazno ruglo...

a evo autora "kule vavilonske": http://www.visnja-ks.com/index.htm
User avatar
LovableF34
Posts: 801
Joined: 31/10/2011 22:16

#117 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by LovableF34 »

Dasi wrote: Zar stab nije bio u onoj niskoj zgradi do 10-ke? Zaboravio sam i koji je broj koji neboder :) Kako se zvao onaj lik sto se bacio sa onog nebodera pored Happy-a? Sjecam ga se jos na betonu kako lezi :(

Ja ba, kako se zvao onaj sjedi obucar??? Pola sam likova pozaboravljao.

Ja mislim da Piski jos drzi Pasaz, bar je drzao do prije par godina kad sam zadnji put bio tu.
Ako me sjećanje ne vara, lik koji se bacio zvao se Ramiz. Bio je domar u O.Š. "I.G.K" prije rata.
A obućar je i dalje na Trgu, ima obućarsku radnju - odmah pored videoteke (preko puta fontane na Trgu).
Štab T.O. je bio u neboderu broj 4 (sadašnji broj 12).

A Piskić nije pao, nego je ubijen. Stari aferimi.
team87
Posts: 309
Joined: 03/05/2010 14:31

#118 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by team87 »

crysis wrote:
sadalius wrote:@team87, slazem se sa tobom, grbavica je pala bez metka. neko kaze da se to desilo tokom iseljavanja marsalke, da su vojnici iz te kolone poslije prelaska mosta bratstvo-jedinstvo izasli iz kamiona i onda zauzeli pozicije koje su ostale takve do kraja rata.

i ja mislim da je grbavica data. a na dusu onima koji su to uradili (predali ili prodali, kako ko zeli), neka oni nose zrtve (svih strana) na svojim plecima.

@team87 govori o grbavici 1 a ti o grbavici 2 , i nema neko kaze, tako je bilo kolona ide iz marsalke a oni zauzimaju pozicije.
komanda je bila da nema pucanja i to su iskoristili .
Da, govorim o Grbavici 1

Ima jos detalja oko pocetka i o toku rata, no to nije za foruma.
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3344
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#119 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Dupli_skalp »

a fakat što su mijenjani ti brojevi? vidim da i ljudima koji su tu živjeli i/ili ratovali sada konfuziju stvaraju.
User avatar
saravara
Posts: 263
Joined: 11/02/2012 14:20

#120 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by saravara »

Činimi se da Vas velika većina nije vidjela rat ni blizu a pišete ko najveći ratnici i generali...
Sejo Piskić čovjek sa krijestom ,pravi lik nikome nije rezao uši al da je dobro gađao iz PASPa jes vala. Dobro bi bilo znati što se dešavalo prije njegovog ranjavanja njegovoj familiji. I zašto je uradio ono što jeste (još uvjek se pitam jeli to bio on) .pozz 4 bataljonu -TRG HEROJA.
User avatar
LovableF34
Posts: 801
Joined: 31/10/2011 22:16

#121 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by LovableF34 »

Dasi wrote:Ako me sjećanje ne vara, lik koji se bacio zvao se Ramiz. Bio je domar u O.Š. "I.G.K" prije rata.
A obućar je i dalje na Trgu, ima obućarsku radnju - odmah pored videoteke (preko puta fontane na Trgu).
Štab T.O. je bio u neboderu broj 4 (sadašnji broj 12).

A Piskić nije pao, nego je ubijen. Stari aferimi.
Znam da je bilo nesto u cetvorci, tu je bila i menza (par puta sam havljao grah :) ) a sta je onda bilo kod 10-ke? Komanda?
Cuj ubijen? Ko mu dohaka?[/quote]

Ne znam detalje ubistva, nisam nešto puno zapitkivala, da ti pravo kažem.
Mislim da je komanda bila u onoj niskoj narandžastoj zgradi između dvice i desetke (ali nisam sigurna). Znam da sam jednom išla tamo na nekakvu "obuku" u slučaju nekakvog napada, ne mogu se sjetiti detalja. :)
User avatar
saravara
Posts: 263
Joined: 11/02/2012 14:20

#122 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by saravara »

Dasi wrote:
LovableF34 wrote:
Dasi wrote: Zar stab nije bio u onoj niskoj zgradi do 10-ke? Zaboravio sam i koji je broj koji neboder :) Kako se zvao onaj lik sto se bacio sa onog nebodera pored Happy-a? Sjecam ga se jos na betonu kako lezi :(

Ja ba, kako se zvao onaj sjedi obucar??? Pola sam likova pozaboravljao.

Ja mislim da Piski jos drzi Pasaz, bar je drzao do prije par godina kad sam zadnji put bio tu.
Ako me sjećanje ne vara, lik koji se bacio zvao se Ramiz. Bio je domar u O.Š. "I.G.K" prije rata.
A obućar je i dalje na Trgu, ima obućarsku radnju - odmah pored videoteke (preko puta fontane na Trgu).
Štab T.O. je bio u neboderu broj 4 (sadašnji broj 12).

A Piskić nije pao, nego je ubijen. Stari aferimi.
Znam da je bilo nesto u cetvorci, tu je bila i menza (par puta sam havljao grah :) ) a sta je onda bilo kod 10-ke? Komanda?
Cuj ubijen? Ko mu dohaka?
Nemate pojma domar REMZO i sada radi u oš HRASNO a Sejo umro prirodnom smrću tj nije ubijen...
User avatar
LovableF34
Posts: 801
Joined: 31/10/2011 22:16

#123 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by LovableF34 »

saravara wrote:Nemate pojma domar REMZO i sada radi u oš HRASNO a Sejo umro prirodnom smrću tj nije ubijen...
Remzo, da! To je ime čovjeka. Kako ba nije on skočio ... svi su tada kada se to desilo govorili da se on bacio - nisam išla da ga identificiram, doduše. Ko se onda bacio??? Škola Hrasno se prije rata zvala IGK, jel i to netačno? :D

A za Piskića nemam namjeru da se raspravljam, mislim da njegova porodica zna bolje od tebe kako je umro.
crysis
Posts: 1336
Joined: 05/10/2009 16:47
Location: Kad umreš, ti ne znaš da si umro i nije ti teško. Teško je drugima. Isto je i kad si glup.

#124 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by crysis »

na trgu heroja prvi stab je bio u dvojci neboderu do pada granate pred sami ulaz u stab , kasnije se stab otvara u cetvorci , jedan ogranak je bio u sestici i u osmici u alkaloidu tadasnjem i poslije se sve spaja u cetvorku. a jedna jedinica u kojoj je bio i piskic ( sa obadvojicom burazera sam bio jako dobar) pod komandom seceragica je bila u 10 - tki, nesto kao interventni vod. u cetvorci je bila samo vojska a komanda je bila u poslovnoj zgradi socijalnog , onoj od cigle izmedju dvice i desetke.

to znam jer sam bio pripadnik 101 mbr brigade 5 bataljon na trgu heroja. i znam kad je osnovan prvi stab TO na trgu.
1. 5 . 92.

vidim savara napisa pozdrav 4 bataljonu -trg herioja, 4 bataljon je bio u ini kod mosta na malti , pod komandom marija frimela ako se dobro sjecam , zelja komsic je tu bio. na samom trgu je bio 5 bataljon pod komandom prvo tarica , a kasnjie dine abdulovskog. 4 i 5 bataljon se spajaju u 4 kada je sarajevska brigada dosla na trg heroja. tada se gasi 5 bataljon najmultietnickiji bataljon u gradu , sastavljen od svih vjera i nacija , prijeratne raje nekadasnjeg trga pere kosorica.
Post Reply