Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post Reply
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3826 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća »

Februar 1996
Image
Image
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3827 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

Nekako s proljeća wrote: 10/07/2020 21:14 U folderu koji ova tema pokriva ima još nešto materijala, vjerovatno je fotografija davno preuzeta dok je bila neka web stranica koja je okupljala nostalgičnu bivšu raju sa Vraca uglavnom ali i okoline.
Image

Grbvica 1996
Image
Image
Image
Kad je umrla Hatidza Mehmedovic,ta njihova stranica je objavila sliku Hatidze uz pogrdan tekst,naravno i njihove komentare.Poslije tog posta,mislim da je i FB ugasio ,jer ni na guglu se nije mogla naci
trifrtalja
Posts: 15
Joined: 27/06/2020 01:23

#3828 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by trifrtalja »

stubrijez wrote: 10/07/2020 12:25 To je detaljno neko opisivao u ranijim postovima ako se ne varam. Ima cak i snimak ali datumi nisu ni tad bili bas sigurni ako se radi o slucaju zauzimanja dva rova kod antene.
Jeste, dezurni_kriticar je opisivao i ucestvovao tada u odbrani. 15/16 maja 95te su ta dva (ili jedan) rova kod antena bili privremeno takoreci niciji. Dezurni je opisao da su čete odredjeno vrijeme iz tog rova resetali po branioncima koji su bili nize....dok ih nisu neutralisali...a relativno kratko poslije su se svi vratili na prvobitne polozaje nazad...
E ja trazim nekog ko je bio gore na liniji ili u tom predjelu, Debelo brdo, Soukbunar... Ili da poznaje branioce koji su gore bili. Dezurni nije vise aktivan ovdje.
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#3829 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by sparky »

trifrtalja wrote: 11/07/2020 14:40
stubrijez wrote: 10/07/2020 12:25 To je detaljno neko opisivao u ranijim postovima ako se ne varam. Ima cak i snimak ali datumi nisu ni tad bili bas sigurni ako se radi o slucaju zauzimanja dva rova kod antene.
Jeste, dezurni_kriticar je opisivao i ucestvovao tada u odbrani. 15/16 maja 95te su ta dva (ili jedan) rova kod antena bili privremeno takoreci niciji. Dezurni je opisao da su čete odredjeno vrijeme iz tog rova resetali po branioncima koji su bili nize....dok ih nisu neutralisali...a relativno kratko poslije su se svi vratili na prvobitne polozaje nazad...
E ja trazim nekog ko je bio gore na liniji ili u tom predjelu, Debelo brdo, Soukbunar... Ili da poznaje branioce koji su gore bili. Dezurni nije vise aktivan ovdje.
Moj rođak, koji je došao gore u ispomoć je bio teško ranjen(bio je u zlatnim ljiljanima), a moj drug ga je izvukao(bio je u 10/115). Nisu se poznavali do jednog slućajnog susreta poslije rata kod mene na roštilju.
User avatar
Izlija
Posts: 1209
Joined: 20/05/2010 13:04

#3830 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Izlija »

Nekako s proljeća wrote: 02/07/2020 18:00 Još jedno svjedočenje o pokušaju presijecanja grada Sarajeva 21 aprila 1992. , pravcem u području ex Vrbanja mosta. Teletabis Šehovac na aparatima.
''Iz kuće u Kovačićevoj gledam na zgradu Skupštine, Vrbanja Most koji je danas Most Olge i Suade.

Vidim šetnicu Wilsonovog i zgrade i stabla ispred Skupštine gdje smo 21. travnja 1992. u napadu tobožnje JNA i Belih orlova ranjeni Mirsad Fočo, Goran Udovičić, Senad Fazlić Fazla, Semir Frašto stariji i ja, a u akciji su nas vodili Vinko Šamarlić Zmaj i Zoran Čegar.''
Možeš li malo detaljnije o ovome
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3831 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća »

Objavio sam na temi o 'jedinici-ama MUP RBiH 'BOSNA'' u cjelosti intervju autora iz kojeg sam izdvojio citiranu izjavu. Zainteresovan sam da zajedno kopamo o ovom 21 aprilu 1992. , napad je bio planiran preko sva tri mosta Vrbanja-Bratstvo i jedinstvo i onom kod Elektroprivrede.

Link do intervjua Kristijana Ivelića: odred-policije-bosna-t149887.html
User avatar
Izlija
Posts: 1209
Joined: 20/05/2010 13:04

#3832 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Izlija »

Prolaze godine, ne izdaje me još pamćenje ali neki detalji blijede a pogotovo datumi pa volim da o ovome pišem sa rajom da bi bilo sačuvano od zaborava jednom kada nas više ne bude. Na potezu od Vrbanje do muzeja sam proveo djetinjstvo, dočekao i preživio rat nakon kojeg niko nije izašao isti ma koliko lagao sebe i druge da su u redu, nakon rijeke krvi ništa ne može biti u redu.
User avatar
Pryda
Posts: 939
Joined: 16/02/2015 17:21

#3833 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Pryda »

Izlija wrote: 12/07/2020 21:31 Prolaze godine, ne izdaje me još pamćenje ali neki detalji blijede a pogotovo datumi pa volim da o ovome pišem sa rajom da bi bilo sačuvano od zaborava jednom kada nas više ne bude. Na potezu od Vrbanje do muzeja sam proveo djetinjstvo, dočekao i preživio rat nakon kojeg niko nije izašao isti ma koliko lagao sebe i druge da su u redu, nakon rijeke krvi ništa ne može biti u redu.
Mene čudi da je iko ostao dobar s glavom nakon rata. Ja sam premlad bio da ista zapamtim ali čitajući po internetu prošli smo kroz pakao. Ne samo Sarajevo, čini mi se istočna Bosna i Krajina i ta zvjerstva nad civilima da su najgora od svega. Bolje da te granata ili snajper spuca nego da mrcvare kao što su radili tim ljudima. Sve u svemu katastrofa i hvala vam na odbrani :bih:
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#3834 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Bosanac sa dna kace »

Sinoć je kod Hadžifejsa bio dr. Dragan Đokanović. Bio je od početku za rat i podjelu.
Kolko skontah bio je i na Grbavici tokom rata, nakon Daytona bio je za to da ostanu da ne idu nikud.
Koja je sve njegova uloga?
Tromblon
Posts: 2179
Joined: 18/01/2015 19:37

#3835 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Tromblon »

Predratni član SDS i poslaniknu Skupštini RBiH. Crnogorac kao i Dabić. Jedan od ključnih ljudi u stvaranju SDS-a. Uglavnom se predstavljao kao umjeren, ali uhvaćen u nekoliko prilika velikosrpskočetničke euforije.

Poslije rata se vratio na posao u bolnicu Koševo. I opet otišao kad je Sebija gore došla.

Bez ovih ideoloških priloga najblaže bi bilo reći da je smutljivac i lovac u mutnom. Ljiga.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3836 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

Tromblon wrote: 19/07/2020 14:38 Predratni član SDS i poslaniknu Skupštini RBiH. Crnogorac kao i Dabić. Jedan od ključnih ljudi u stvaranju SDS-a. Uglavnom se predstavljao kao umjeren, ali uhvaćen u nekoliko prilika velikosrpskočetničke euforije.

Poslije rata se vratio na posao u bolnicu Koševo. I opet otišao kad je Sebija gore došla.

Bez ovih ideoloških priloga najblaže bi bilo reći da je smutljivac i lovac u mutnom. Ljiga.
On je sa Goranom Maricem alias Malkom Muharemom iz new primitivsa,Dragoslavom Bokanom i Karadzicevom cerkom ,dao ime Republika Srpska(mada su ovo troje izricito govorili u novinama da su oni to ime dali ,nespominjuci dr.Dragana Djokanovica )
-Superhik-
Posts: 57
Joined: 31/12/2019 03:08

#3837 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by -Superhik- »

Dobar primjer koliko su Srbi "ugrozeni" u Sarajevu.On kao dokazni cetnik se vratio u Sarajevo.U mom naselju na Gorici nikom od Srba nista se nije lose desilo.Sa kim sam bio prije rata bio sam dobar u toku i poslije rata.
redhat
Posts: 979
Joined: 28/09/2008 01:32

#3838 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by redhat »

Bosanac sa dna kace wrote: 19/07/2020 12:39 Sinoć je kod Hadžifejsa bio dr. Dragan Đokanović. Bio je od početku za rat i podjelu.
Kolko skontah bio je i na Grbavici tokom rata, nakon Daytona bio je za to da ostanu da ne idu nikud.
Koja je sve njegova uloga?
Smutljivac i prelivoda, intervju blago rečeno za mučninu u pojedinim trenucima. Doca ponosan na ratni put i to kako je u "ključnim" trenucima bio ispred svih koji se sada kite njegovim perjem a Senad fuj jer daje prostor ovakvom liku čisto jer je manje gadan od drugih pa nam je eto tobože draži jer je manje zlo.
Ovaj bi na drugom čokančiću zapjevao od topole pa do ravne gore, fuj.
Offtopic je ali nema nama na zelenu granu......
Dimu1927
Posts: 4050
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#3840 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Dimu1927 »

pogled sa one stijene poslije sunnylanda
Image

debelo brdo pogled sa igralista ispod
Image

ista lokacija samo pogled prema vracama, pretpostavljam lokacija nekadasnjeg objekta bosut
Image
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3843 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća »

Image
Image
Image
Image
stari_sarajevski_gospodin
Posts: 332
Joined: 09/12/2007 23:29

#3844 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by stari_sarajevski_gospodin »

o kojoj se brigadi radi?

Image

Image

23rd March 1993 During the Siege of Sarajevo: a group of HVO (Bosnian Croat) defenders pose for the camera in the shade of a tree in the courtyard of the National Museum of Bosnia and Herzegovina.
Emiremir33 wrote: 11/08/2020 19:28
Emiremir33 wrote: 11/08/2020 19:27
Brigda Kralj Tvrtko HVO ,kasnije su zbrisali na Grbavicu
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#3845 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by stubrijez »

Nekako s proljeća wrote: 11/08/2020 17:55 Image
kakve su ovo bajte..? Jel to gore Debelo brdo?
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3846 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća »

Jeste, sve četiri fotografije se odnose na naše položaje na Debelom Brdu. Nisam bio na toj borbenoj liniji pa ne vladam baš materijom dovoljno da nešto tvrdim, ali po svemu sudeći je riječ o našim položajima-bunkerima na tzv Antenama tj najuzvišenijem položaju prema neprijatelju sa područja Jevrejskog groblja, Kovačića i Grbavice. Jednim od dva rova na kratko su tokom napada ovladali sredinom 1995. četnici Slavka Aleksića i dio pripadnika ''Beli vukovi''. Dobro bi bilo da neko objavi taj napad opisan iz njihovog ugla, nalazi se u objavljenoj knjizi o ''BV''-a.
Image
Fotografija je novijeg datuma , bar deceniju nakon 1995.

Na ovoj ispod je označen današnji OHR uz benzinsku pumpu i ex Vrbanja most uz Miljacku, kao najnižu visinsku tačku , i našu i neprijateljsku. Odatle se borbena linija penje nepravilno uzbrdo preko Jevrejskog groblja do Debelog brda.
Image
User avatar
geralt
Posts: 5200
Joined: 14/09/2017 12:45

#3847 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by geralt »

Nekako s proljeća wrote: 13/08/2020 12:51 Jeste, sve četiri fotografije se odnose na naše položaje na Debelom Brdu. Nisam bio na toj borbenoj liniji pa ne vladam baš materijom dovoljno da nešto tvrdim, ali po svemu sudeći je riječ o našim položajima-bunkerima na tzv Antenama tj najuzvišenijem položaju prema neprijatelju sa područja Jevrejskog groblja, Kovačića i Grbavice. Jednim od dva rova na kratko su tokom napada ovladali sredinom 1995. četnici Slavka Aleksića i dio pripadnika ''Beli vukovi''. Dobro bi bilo da neko objavi taj napad opisan iz njihovog ugla, nalazi se u objavljenoj knjizi o ''BV''-a.
Znas li je li ovdje bilo minsko polje u kojem je poginulo troje djece par godina nakon rata? Ema, Goran i Haris, isli su sa mnom u OS "Vladislav Skaric". I danas se sjecam te tragedije kao da je jucer bilo :(
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3848 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća »

Ne znam stari, pokušat ću nešto saznati na nekim deminerskim ili sl. izvorma i javim ako šta nađem.
Image

Jevrejsko groblje u fokusu, skroz lijevo je zgrada Skupštine BIH a gore pri vrhu bunker na Golom brdu. Po sjećanju, u području Jevrejskog groblja su četnici Slavka Aleksića uz nešto pripadnika RDO-a bili unutar groblja sa desne strane, a snage branilaca iz 10 bbr uz rub groblja se lijeve strane, valjda iz sujevjerja.
Image
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#3849 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by stubrijez »

Bio je snimak te akcije ovde na tredu, ponavljam se jbg... bas iz ovog rakursa dobar snimak pravo vide se pogoci po nasoj strani po vrecama cak i pokreti snaga ili pojedinaca u povlacenju otprilike tuda negdje malo desno od one ograde sto se vide stubovi prema vrhu GB sto ide. Pokusacu pronaci...
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#3850 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by 90minut »

Bio je snimak i roman nekog rusa koji je ucestvovao sve je bilo više puta.
Post Reply