Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post Reply
muflon1977
Posts: 131
Joined: 23/12/2011 11:10

#1 Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by muflon1977 »

Postovani forumasi svi vi koji imate neko saznanje iz rata u Srednjoj Bosni
molim vas da stavite svojue misljenje na forum ali bez vrijedjanja,jer nikako da se neke karte poklope
ovi kazu mogli uzet kad su htjeli,drugi kazu mi smo ih sredili
pa molim direktne ucesnike da kazu svoje misljenje....unaprijed hvala
cindrlimindrli
Posts: 6374
Joined: 13/11/2011 18:43

#2 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by cindrlimindrli »

Sve sto je Armija BiH u srednjoj Bosni htijela napraviti i uradila je. Spojili su se korpusi i neprestano se vrsio
pritisak na hvo kako bi se usicarilo nesto hrane i oruzja od Hrvatske. Nakon spajanja korpusa Armija ni jedno
uporiste hvo-a u srednjoj Bosni nije napala sa formacijom vecom od cete vojnika.
Opsti napad na Vitez i Busovacu se trebao desiti par dana prije potpisivanja vasingtonskog sporazuma, i mislim da
je to jedan od razloga zasto je Franjo pristao na isti. Tih dana na prilazima ta dva grada stacionirano je 40 000 vojnika
Armije BiH i samo se cekala naredba.
User avatar
snaga_znanja
Posts: 3385
Joined: 05/10/2009 22:03

#3 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by snaga_znanja »

Ono sta ti ja mogu reci, a to je da kad god je isao napad na HVO prema Vitezu i tom dijelu oni su uzvratili nasumicnim granatiranjem Zenice . Da li je bilo obratno to ne znam. HVO je kontrolisao tokove hrane tako da je jedno vrijeme u Zenici tacnije zima 93. godine bilo pravo zajebano po pitanju hrane.

Opste misljenje vlada da je to bio jedan obicni svercerski sukob koji se opako razmahao..... Sto bi se reklo vjecita enigma. Kako su se u Zenici tokom rata pusile srpske i hrvatske cigare?

Objektivno taj dio za HVO je bio nebranjiv jer nisu bili spojeni sa glavninom teritorije ili su eventualno bili spojeni nekim koridorima. Ali isto tako recimo HVO u Busovaci je bio dobro ukopan tako da je Armija imala veliki gubitaka u nekim napadima, ali da se to nastavilo bez sporazuma Busovaca bi definitivno pala u ruke Armije.

Sa druge strane u Vitezu, Armija kad god napadne oni pocnu lupati granatama po Zenici plus sto su prijetili da ce detonirati sav eksploziv u Vitezitu. E sad jel to bila suplja ili ne....

Uglavnom jako brutalan dio rata sto govore zlocini koji su pocinjeni na tom podrucju i ono sto je najbitnije apsolutno nepotreban...
User avatar
Nele9
Posts: 598
Joined: 27/10/2010 12:45

#4 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Nele9 »

Ne sjecam se bas svih datuma najbolje, ali cini mi se da je Varesu nakon Ahmica dat ultimatum da se priklone 2 ili 3 korpusu ARBiH i da prekinu sve kontakte sa VRS a da ce im biti omoguceno da nesmetano zive i ne bi ucestvovali u borbama van svoje zone odgovornosti.
Oni su se u jednom trenutku ukopali i formirali liniju prema jednom bosnjackom selu. Moja jedinica je poslata kao prijetnja sta bi se moglo desiti ukoliko ne povuku liniju.
Oni su napustili liniju, ali smo drzali zajednicke patrole i punktove. U razgovoru s jednim od pripadnika HVO-a on je rekao da bi oni vise volili da se prikljuce 2 korpusu "radi multietnickog sastava". Takodje je govorio o hrvatskim izbjeglicama iz Ilijasa, Kaknja, Breze, koji su lozili narod i govorili da Vares ceka ista sudbina.
Licilo je da ce se zavrsiti sporazumom, ali se tada desio pokolj ako se ne varam u Stupnom Dolu. Vise nije bilo pregovora. Komanda je bila u napad i mi smo sa 3 korpusom zauzeli Vares u veoma kratkom vremenskom roku. HVO je imao veoma neiskusne bojovnike, osim nekolicine Rajicevih snajperista-ubica koji su nam nanijeli odredjene gubitke. Kod vecine smo nasli vecu kolicinu hrvatskih kuna.
Onda je sve otislo u milu mater.
User avatar
snaga_znanja
Posts: 3385
Joined: 05/10/2009 22:03

#5 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by snaga_znanja »

Nele9 wrote:Ne sjecam se bas svih datuma najbolje, ali cini mi se da je Varesu nakon Ahmica dat ultimatum da se priklone 2 ili 3 korpusu ARBiH i da prekinu sve kontakte sa VRS a da ce im biti omoguceno da nesmetano zive i ne bi ucestvovali u borbama van svoje zone odgovornosti.
Oni su se u jednom trenutku ukopali i formirali liniju prema jednom bosnjackom selu. Moja jedinica je poslata kao prijetnja sta bi se moglo desiti ukoliko ne povuku liniju.
Oni su napustili liniju, ali smo drzali zajednicke patrole i punktove. U razgovoru s jednim od pripadnika HVO-a on je rekao da bi oni vise volili da se prikljuce 2 korpusu "radi multietnickog sastava". Takodje je govorio o hrvatskim izbjeglicama iz Ilijasa, Kaknja, Breze, koji su lozili narod i govorili da Vares ceka ista sudbina.
Licilo je da ce se zavrsiti sporazumom, ali se tada desio pokolj ako se ne varam u Stupnom Dolu. Vise nije bilo pregovora. Komanda je bila u napad i mi smo sa 3 korpusom zauzeli Vares u veoma kratkom vremenskom roku. HVO je imao veoma neiskusne bojovnike, osim nekolicine Rajicevih snajperista-ubica koji su nam nanijeli odredjene gubitke. Kod vecine smo nasli vecu kolicinu hrvatskih kuna.
Onda je sve otislo u milu mater.
Mozda samo hrvatskih dinara...
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#6 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by karanana »

recite mi nesto o travniku.
bio je spojen sa bugojnom glavnom cestom, jeli tako? jesu li sukobi sa hvo-om bili jaki u gradu odnosno na cesti prema vitezu? pretpostavljam da je linija bila kod nove bile sto je fakticki na samom ulazu u travnik. dio viteza je drzala armija BiH. s kojom teritorijom su oni bili povezani? jesu li sa travnikom?
od lasvanske petlje, koliko smo drzali puta prema vitezu? jeli samo do kaonika i raskrsnice za busovacu i kiseljak?
a onda je bilo i nasih i njihovih dzepova prema kiseljaku.....jao zbrke.......

kuna je krenula u maju 94.
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#7 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by cyprus »

karanana wrote:recite mi nesto o travniku.
bio je spojen sa bugojnom glavnom cestom, jeli tako? jesu li sukobi sa hvo-om bili jaki u gradu odnosno na cesti prema vitezu? pretpostavljam da je linija bila kod nove bile sto je fakticki na samom ulazu u travnik. dio viteza je drzala armija BiH. s kojom teritorijom su oni bili povezani? jesu li sa travnikom?
od lasvanske petlje, koliko smo drzali puta prema vitezu? jeli samo do kaonika i raskrsnice za busovacu i kiseljak?
a onda je bilo i nasih i njihovih dzepova prema kiseljaku.....jao zbrke.......

kuna je krenula u maju 94.
Zar nije na tom putu između njih Donji Vakuf... aka Srbobran :oops:
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#8 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by karanana »

pa ja. srbobran dodje prije bugojna iz travnika.
jebo lud zbunjenog kako su linije i komunikacije bile ispresjecane. ne znas vise kako se kuda islo a da ostanes na svojoj teritoriji.

tek sam neki dan skonto da se iz fojnice moglo jedino preko kacuna pa preko rijeke bosne izadjes negdje oko petlje. a kacuni selo na sred komunikacije kiseljak-busovaca za koju sam mislio da ju je u cjelosti drzao hvo.
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#9 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by cyprus »

karanana wrote:pa ja. srbobran dodje prije bugojna iz travnika.
jebo lud zbunjenog kako su linije i komunikacije bile ispresjecane. ne znas vise kako se kuda islo a da ostanes na svojoj teritoriji.

tek sam neki dan skonto da se iz fojnice moglo jedino preko kacuna pa preko rijeke bosne izadjes negdje oko petlje. a kacuni selo na sred komunikacije kiseljak-busovaca za koju sam mislio da ju je u cjelosti drzao hvo.
Ja mislim da definitivno nije postojo rat sa čudnijom raspodjelom teritorija i komplikovanijim linijama razgraničenja... Srednja Bosna je samo vrhunac toga :oops:
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#10 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by kv99 »

karanana wrote:recite mi nesto o travniku.
bio je spojen sa bugojnom glavnom cestom, jeli tako? jesu li sukobi sa hvo-om bili jaki u gradu odnosno na cesti prema vitezu? pretpostavljam da je linija bila kod nove bile sto je fakticki na samom ulazu u travnik. dio viteza je drzala armija BiH. s kojom teritorijom su oni bili povezani? jesu li sa travnikom?
od lasvanske petlje, koliko smo drzali puta prema vitezu? jeli samo do kaonika i raskrsnice za busovacu i kiseljak?
a onda je bilo i nasih i njihovih dzepova prema kiseljaku.....jao zbrke.......

kuna je krenula u maju 94.
Pitas za Vitez i taj dio. Tzv hvo je u trenutku kada je dao ultimatum Armiji Bosne i Hercegovine i poceo napad iz Viteza imao kontakt sa tzv hvo u Travniku i Novom Travniku a preko njih i cetnicima na Vlasicu. Dalje je isto tako preko Ravnog Rostova imao kontakt sa Bugojnom a preko njih dalje sa Hercegovinom ( Bugojno- Gornji Vakuf- Prozor i dalje ) a preko Kacuna je bila veza sa Kiseljakom i cetnicima. Prema zapadu je drzao podrucje skroz do Zenica i jedinicama tzv hvo u samom gradu. Tako da je imao perfektan strateski i takticki polozaj , preko nekoliko pravaca je bio povezan direktno ili indirektno sa ostalim snagam tzv hvo i HV. Planirano je bilo da tzv hvo u Lasvanskoj dolini napadima na lokalne jedinice ABIH i civilno bosjacko stanovnistva zaokruzi tu teritoriju i djelovanjem sa vec povezanim snagama potpuno odsjece podrucje od Zenica i istocno od ostatka centalne Bosne i juznih djelova i tako bi dobili sah-mat i vojni slom ABIH a sa time i politicki pristanak na sve svoje zahtjeve koje su imali u tom trenutku. Poslije tih napada u Lasvanskoj dolini i kroz etnicko cisenje uslijedio je drugi dio operacije , kada su napadima u Bugojnu i Travniku trebali da po njima samo jos i formalno da protjeraju ABIH i bosnjake. Treba se sjetiti da je tzv hvo Bugojno i Travnik smatrao de-fakto pod svojom kontrolom , kao "hrvatske " gradove gdje je imao vojnu i politicku kontrolu i gdje se smatralo da ce brzim i silovitim napadima uspjeti da ostvare i potpunu kontrolu. Porazima u tim gradovima je onemogucen planirani sah-mat i oni su dovedeni u blokadu poslije separacije Kiseljaka od Busovace. Poslije toga im je ostalo samo da se nadaju da ce HV otvoreno sa svim svojim potencijalima da se ukljuci u agresiju a ne kao do tada prikriveno i sa " dobrovoljcima " po receptu Slobodana i cetnika. Kada je Tudjman stavljen pred alternativu - cjelovita Hr bez podjele BiH ili podjela BiH bez cjelovite Hr ...izbor je pao na prvo i ostatak znamo.
cindrlimindrli
Posts: 6374
Joined: 13/11/2011 18:43

#11 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by cindrlimindrli »

karanana wrote:recite mi nesto o travniku.
bio je spojen sa bugojnom glavnom cestom, jeli tako?
Nije bio spojen glavnom cestom jer su Komar i D. Vakuf drzali cetnici. Bio je spojen sa Bugojnom preko
Novog Travnika i Ravnog Rostova. Doduse cesta do Novog je bila uzas, pogotovo zimi.
karanana wrote:jesu li sukobi sa hvo-om bili jaki u gradu odnosno na cesti prema vitezu?
Prvih par dana je bilo zestoko. hvo u Travniku nije imao sanse sa 17. Krajiskom, 712. Travnik, 706 Travnik, te
dijelovima 708. Novi Travnik i naravno tada bosanskim NAVY SEAL odredom, El Mudjahid :D . Jednostavno su pregazeni.
Nakon uspostave kontrole u Travniku ni danas mi nije jasno zasto se oklijevalo sa napredovanjem prema Vitezu jer su
staseu bile u potpunom rasulu i bjezaniji.
U isto vrijeme Armija je uspostavila kontrolu nad 90% opstine N. Travnik, Bugojnom, na pravcima iz Zenice hvo je
bio potpuno razbijen, Busovaca je odsijecena od Kiseljaka, svi preduslovi za ulazak u Vitez su bili ostvareni, a onda
stop.
emillio estevez
Posts: 2002
Joined: 27/05/2009 20:06
Location: http://www.klix.ba/vijesti/bih/rasema-h ... /120430110

#12 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by emillio estevez »

Za Travnik mi je malo cudno vase pisanje , @cindrimili pise o velikim jednicama abih , vojnim i paravojnjim specijalcima force el handjar,,,
a opet netko drugi pise da je HVO imao kontrolu nad samim Travnikom . ??
muflon1977
Posts: 131
Joined: 23/12/2011 11:10

#13 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by muflon1977 »

cindrlimindrli wrote:
karanana wrote:recite mi nesto o travniku.
bio je spojen sa bugojnom glavnom cestom, jeli tako?
Nije bio spojen glavnom cestom jer su Komar i D. Vakuf drzali cetnici. Bio je spojen sa Bugojnom preko
Novog Travnika i Ravnog Rostova. Doduse cesta do Novog je bila uzas, pogotovo zimi.
karanana wrote:jesu li sukobi sa hvo-om bili jaki u gradu odnosno na cesti prema vitezu?
Prvih par dana je bilo zestoko. hvo u Travniku nije imao sanse sa 17. Krajiskom, 712. Travnik, 706 Travnik, te
dijelovima 708. Novi Travnik i naravno tada bosanskim NAVY SEAL odredom, El Mudjahid :D . Jednostavno su pregazeni.
Nakon uspostave kontrole u Travniku ni danas mi nije jasno zasto se oklijevalo sa napredovanjem prema Vitezu jer su
staseu bile u potpunom rasulu i bjezaniji.
U isto vrijeme Armija je uspostavila kontrolu nad 90% opstine N. Travnik, Bugojnom, na pravcima iz Zenice hvo je
bio potpuno razbijen, Busovaca je odsijecena od Kiseljaka, svi preduslovi za ulazak u Vitez su bili ostvareni, a onda
stop.
Kao sta stop nije bilo uci kao u edenski vrt ipak tamo su vas cekali naoruzani i ne dasu bili bezopasni.Citam neke blogove kako svi tvrde da je Vitez bio najgore stratiste i brojka velika po pogibelji ABiH.Ipak hvala na odgovoru
nihil_
Posts: 1334
Joined: 20/12/2011 14:36

#14 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by nihil_ »

Joj ratni tema...nikad kraja....

halo ba ljudi rat zavrsio
miop
Posts: 1130
Joined: 13/10/2005 12:50

#15 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by miop »

muflon1977 wrote:
cindrlimindrli wrote:
karanana wrote:recite mi nesto o travniku.
bio je spojen sa bugojnom glavnom cestom, jeli tako?
Nije bio spojen glavnom cestom jer su Komar i D. Vakuf drzali cetnici. Bio je spojen sa Bugojnom preko
Novog Travnika i Ravnog Rostova. Doduse cesta do Novog je bila uzas, pogotovo zimi.
karanana wrote:jesu li sukobi sa hvo-om bili jaki u gradu odnosno na cesti prema vitezu?
Prvih par dana je bilo zestoko. hvo u Travniku nije imao sanse sa 17. Krajiskom, 712. Travnik, 706 Travnik, te
dijelovima 708. Novi Travnik i naravno tada bosanskim NAVY SEAL odredom, El Mudjahid :D . Jednostavno su pregazeni.
Nakon uspostave kontrole u Travniku ni danas mi nije jasno zasto se oklijevalo sa napredovanjem prema Vitezu jer su
staseu bile u potpunom rasulu i bjezaniji.
U isto vrijeme Armija je uspostavila kontrolu nad 90% opstine N. Travnik, Bugojnom, na pravcima iz Zenice hvo je
bio potpuno razbijen, Busovaca je odsijecena od Kiseljaka, svi preduslovi za ulazak u Vitez su bili ostvareni, a onda
stop.
Kao sta stop nije bilo uci kao u edenski vrt ipak tamo su vas cekali naoruzani i ne dasu bili bezopasni.Citam neke blogove kako svi tvrde da je Vitez bio najgore stratiste i brojka velika po pogibelji ABiH.Ipak hvala na odgovoru
Koga to VAS?
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#16 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by kv99 »

emillio estevez wrote:Za Travnik mi je malo cudno vase pisanje , @cindrimili pise o velikim jednicama abih , vojnim i paravojnjim specijalcima force el handjar,,,
a opet netko drugi pise da je HVO imao kontrolu nad samim Travnikom . ??
Vojno je i imao kontrolu jer je bilo teže izgubiti one položaje koje je imao u i oko grada nego ih zadrzati. Jer sve ama bas sve strateske kote i polozaje je hvo imao u i oko Travnika sa 2 brigade,travnicka i frankopan-guca gora.
Cak je i njihov snajper sa Bukovice gadjao Travnik,da je kojim slucajem bio vrs tamo bilo bi gusto ali svejedno se smatralo hvo solidnim i dostojnim protivnikom koji je imao respekt ako išta ono zbog svog nevjerovatno dobrog strateškog položaja. 2 mjeseca prije sukoba izviđači ABIH su sključivo noću dolazili do njihovih položaja na Mešćemi i Vilenici,--te su vidjeli šta sve imaju i brojno stanje te uzeli to zaozbiljno, oni izgleda da nisu,..osim na Gostunju i repetitoru Vilenica gdje su pružili nekakav otpor ali slabo je i to bilo.
Inače sam sukob je počeo na Kurban-Bajram,kada je hvo napao Slimena a sljedeći dan spalio sela Veliku Bukovicu (ubivsi 14 civila i nekoliko ih zapalivsi u kucama) te do temelja sravnivsi selo Bandol i dzamiju . Naravno Armija BIH je bila itekako spremna ali u losem strateskom i taktickom polozaju. Istina je da je travnicki hvo imao veoma malo boraca sa ratnim iskustvom,..truba zesca dok su jedna recimo 17.krajiska koja je prosla ratni put od Jajca do Gorazda ili 7.muslimanska imale zavidan i krvav put iz sebe,.kao i 312.na ratistu Turbeta,Vlasica i okoline Sarajeva . Uglavnom se to itekako vidjelo na licu mjesta u borbi . hvo je imao i artiljerijsku podrsku vrs-a sa Vlasica (pored inako , tada jake svoje ),.dzaba sve,..bili su bez morala i puni straha,kao borci pa toliko o " HVO-u koji je sam zaustavio cetnike a muslimani se krili po podrumima " ;-) . Bilo je za nepovjerovati da jedan vod Armije BIH slisti kompletnu četu hvo-a na Mescemi iznad Turbeta,fantastično utvrđenu sa pam i patom te minobacacima jos je hvo bio u visinskoj premoci nad armijom još kad se uzme u obzir da ja tada i vrs pokrenuo jak napad na položaje Armije u Turbetu,..ABIH je bila razvuceni na 2 fronta..vrs probio liniju na Secevu,..uvecer je vratili,sa hvo ratuju za Puticevo,Gostunj i Vilenicu-zauzeli i to,..sedmicu kasnije, sa hvo na đakovićima i Sebešiću i istovremeno sa vrs na Bucju gdje su probili linije a za dan ih Armija vrati,..pobiju 36 plus majora iz mrkonjića,.za 2 dana im uzmu i Kamenješ i Mravinjac (hvo im prepustio) i još pride im maznu T-55,..naravno i Sebešić je zauzet,..pa je*o te ,.jel treba išta više?!
Last edited by kv99 on 27/12/2011 19:49, edited 2 times in total.
cindrlimindrli
Posts: 6374
Joined: 13/11/2011 18:43

#17 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by cindrlimindrli »

kv99 wrote: hvo je imao i artiljerijsku podrsku vrs-a sa Vlasica (pored inako , tada jake svoje ),.dzaba sve,..bili su bez morala i puni straha,kao borci
Ovo je mozda i glavni razlog zasto su onako "lako" razbijeni. U 2. svjetskom ratu Guca Gora se branila mjesecima
nakon sto su Travnik i Zenica pali u ruke partizana. Ovi danasnji je branili pola sata, toliko je trebalo cokoladnim da
ih raspusu.
muflon1977
Posts: 131
Joined: 23/12/2011 11:10

#18 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by muflon1977 »

kv99 wrote:
emillio estevez wrote:Za Travnik mi je malo cudno vase pisanje , @cindrimili pise o velikim jednicama abih , vojnim i paravojnjim specijalcima force el handjar,,,
a opet netko drugi pise da je HVO imao kontrolu nad samim Travnikom . ??
Vojno je i imao kontrolu jer je bilo teže izgubiti one položaje koje je imao u i oko grada nego ih zadrzati. Jer sve ama bas sve strateske kote i polozaje je hvo imao u i oko Travnika sa 2 brigade,travnicka i frankopan-guca gora.
Cak je i njihov snajper sa Bukovice gadjao Travnik,da je kojim slucajem bio vrs tamo bilo bi gusto ali svejedno se smatralo hvo solidnim i dostojnim protivnikom koji je imao respekt ako išta ono zbog svog nevjerovatno dobrog strateškog položaja. 2 mjeseca prije sukoba izviđači ABIH su sključivo noću dolazili do njihovih položaja na Mešćemi i Vilenici,--te su vidjeli šta sve imaju i brojno stanje te uzeli to zaozbiljno, oni izgleda da nisu,..osim na Gostunju i repetitoru Vilenica gdje su pružili nekakav otpor ali slabo je i to bilo.
Inače sam sukob je počeo na Kurban-Bajram,kada je hvo napao Slimena a sljedeći dan spalio sela Veliku Bukovicu (ubivsi 14 civila i nekoliko ih zapalivsi u kucama) te do temelja sravnivsi selo Bandol i dzamiju . Naravno Armija BIH je bila itekako spremna ali u losem strateskom i taktickom polozaju. Istina je da je travnicki hvo imao veoma malo boraca sa ratnim iskustvom,..truba zesca dok su jedna recimo 17.krajiska koja je prosla ratni put od Jajca do Gorazda ili 7.muslimanska imale zavidan i krvav put iz sebe,.kao i 312.na ratistu Turbeta,Vlasica i okoline Sarajeva . Uglavnom se to itekako vidjelo na licu mjesta u borbi . hvo je imao i artiljerijsku podrsku vrs-a sa Vlasica (pored inako , tada jake svoje ),.dzaba sve,..bili su bez morala i puni straha,kao borci pa toliko o " HVO-u koji je sam zaustavio cetnike a muslimani se krili po podrumima " ;-) . Bilo je za nepovjerovati da jedan vod Armije BIH slisti kompletnu četu hvo-a na Mescemi iznad Turbeta,fantastično utvrđenu sa pam i patom te minobacacima jos je hvo bio u visinskoj premoci nad armijom još kad se uzme u obzir da ja tada i vrs pokrenuo jak napad na položaje Armije u Turbetu,..ABIH je bila razvuceni na 2 fronta..vrs probio liniju na Secevu,..uvecer je vratili,sa hvo ratuju za Puticevo,Gostunj i Vilenicu-zauzeli i to,..sedmicu kasnije, sa hvo na đakovićima i Sebešiću i istovremeno sa vrs na Bucju gdje su probili linije a za dan ih Armija vrati,..pobiju 36 plus majora iz mrkonjića,.za 2 dana im uzmu i Kamenješ i Mravinjac (hvo im prepustio) i još pride im maznu T-55,..naravno i Sebešić je zauzet,..pa je*o te ,.jel treba išta više?!


Ujedno mogu reci da se sa tobom moze diskutirati o temi,za ovaj Kamenjas i Mravinjac sam nacuo zanima me kako je proslo sve to sranje vracanja u ruke ABiH,jer mislim nesto poklonjeno bez borbe vratiti borbom
muflon1977
Posts: 131
Joined: 23/12/2011 11:10

#19 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by muflon1977 »

kv99 wrote:
emillio estevez wrote:Za Travnik mi je malo cudno vase pisanje , @cindrimili pise o velikim jednicama abih , vojnim i paravojnjim specijalcima force el handjar,,,
a opet netko drugi pise da je HVO imao kontrolu nad samim Travnikom . ??
Vojno je i imao kontrolu jer je bilo teže izgubiti one položaje koje je imao u i oko grada nego ih zadrzati. Jer sve ama bas sve strateske kote i polozaje je hvo imao u i oko Travnika sa 2 brigade,travnicka i frankopan-guca gora.
Cak je i njihov snajper sa Bukovice gadjao Travnik,da je kojim slucajem bio vrs tamo bilo bi gusto ali svejedno se smatralo hvo solidnim i dostojnim protivnikom koji je imao respekt ako išta ono zbog svog nevjerovatno dobrog strateškog položaja. 2 mjeseca prije sukoba izviđači ABIH su sključivo noću dolazili do njihovih položaja na Mešćemi i Vilenici,--te su vidjeli šta sve imaju i brojno stanje te uzeli to zaozbiljno, oni izgleda da nisu,..osim na Gostunju i repetitoru Vilenica gdje su pružili nekakav otpor ali slabo je i to bilo.
Inače sam sukob je počeo na Kurban-Bajram,kada je hvo napao Slimena a sljedeći dan spalio sela Veliku Bukovicu (ubivsi 14 civila i nekoliko ih zapalivsi u kucama) te do temelja sravnivsi selo Bandol i dzamiju . Naravno Armija BIH je bila itekako spremna ali u losem strateskom i taktickom polozaju. Istina je da je travnicki hvo imao veoma malo boraca sa ratnim iskustvom,..truba zesca dok su jedna recimo 17.krajiska koja je prosla ratni put od Jajca do Gorazda ili 7.muslimanska imale zavidan i krvav put iz sebe,.kao i 312.na ratistu Turbeta,Vlasica i okoline Sarajeva . Uglavnom se to itekako vidjelo na licu mjesta u borbi . hvo je imao i artiljerijsku podrsku vrs-a sa Vlasica (pored inako , tada jake svoje ),.dzaba sve,..bili su bez morala i puni straha,kao borci pa toliko o " HVO-u koji je sam zaustavio cetnike a muslimani se krili po podrumima " ;-) . Bilo je za nepovjerovati da jedan vod Armije BIH slisti kompletnu četu hvo-a na Mescemi iznad Turbeta,fantastično utvrđenu sa pam i patom te minobacacima jos je hvo bio u visinskoj premoci nad armijom još kad se uzme u obzir da ja tada i vrs pokrenuo jak napad na položaje Armije u Turbetu,..ABIH je bila razvuceni na 2 fronta..vrs probio liniju na Secevu,..uvecer je vratili,sa hvo ratuju za Puticevo,Gostunj i Vilenicu-zauzeli i to,..sedmicu kasnije, sa hvo na đakovićima i Sebešiću i istovremeno sa vrs na Bucju gdje su probili linije a za dan ih Armija vrati,..pobiju 36 plus majora iz mrkonjića,.za 2 dana im uzmu i Kamenješ i Mravinjac (hvo im prepustio) i još pride im maznu T-55,..naravno i Sebešić je zauzet,..pa je*o te ,.jel treba išta više?!


Ujedno mogu reci da se sa tobom moze diskutirati o temi,za ovaj Kamenjas i Mravinjac sam nacuo zanima me kako je proslo sve to sranje vracanja u ruke ABiH,jer mislim nesto poklonjeno bez borbe vratiti borbom
muflon1977
Posts: 131
Joined: 23/12/2011 11:10

#20 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by muflon1977 »

kv99 wrote:
emillio estevez wrote:Za Travnik mi je malo cudno vase pisanje , @cindrimili pise o velikim jednicama abih , vojnim i paravojnjim specijalcima force el handjar,,,
a opet netko drugi pise da je HVO imao kontrolu nad samim Travnikom . ??
Vojno je i imao kontrolu jer je bilo teže izgubiti one položaje koje je imao u i oko grada nego ih zadrzati. Jer sve ama bas sve strateske kote i polozaje je hvo imao u i oko Travnika sa 2 brigade,travnicka i frankopan-guca gora.
Cak je i njihov snajper sa Bukovice gadjao Travnik,da je kojim slucajem bio vrs tamo bilo bi gusto ali svejedno se smatralo hvo solidnim i dostojnim protivnikom koji je imao respekt ako išta ono zbog svog nevjerovatno dobrog strateškog položaja. 2 mjeseca prije sukoba izviđači ABIH su sključivo noću dolazili do njihovih položaja na Mešćemi i Vilenici,--te su vidjeli šta sve imaju i brojno stanje te uzeli to zaozbiljno, oni izgleda da nisu,..osim na Gostunju i repetitoru Vilenica gdje su pružili nekakav otpor ali slabo je i to bilo.
Inače sam sukob je počeo na Kurban-Bajram,kada je hvo napao Slimena a sljedeći dan spalio sela Veliku Bukovicu (ubivsi 14 civila i nekoliko ih zapalivsi u kucama) te do temelja sravnivsi selo Bandol i dzamiju . Naravno Armija BIH je bila itekako spremna ali u losem strateskom i taktickom polozaju. Istina je da je travnicki hvo imao veoma malo boraca sa ratnim iskustvom,..truba zesca dok su jedna recimo 17.krajiska koja je prosla ratni put od Jajca do Gorazda ili 7.muslimanska imale zavidan i krvav put iz sebe,.kao i 312.na ratistu Turbeta,Vlasica i okoline Sarajeva . Uglavnom se to itekako vidjelo na licu mjesta u borbi . hvo je imao i artiljerijsku podrsku vrs-a sa Vlasica (pored inako , tada jake svoje ),.dzaba sve,..bili su bez morala i puni straha,kao borci pa toliko o " HVO-u koji je sam zaustavio cetnike a muslimani se krili po podrumima " ;-) . Bilo je za nepovjerovati da jedan vod Armije BIH slisti kompletnu četu hvo-a na Mescemi iznad Turbeta,fantastično utvrđenu sa pam i patom te minobacacima jos je hvo bio u visinskoj premoci nad armijom još kad se uzme u obzir da ja tada i vrs pokrenuo jak napad na položaje Armije u Turbetu,..ABIH je bila razvuceni na 2 fronta..vrs probio liniju na Secevu,..uvecer je vratili,sa hvo ratuju za Puticevo,Gostunj i Vilenicu-zauzeli i to,..sedmicu kasnije, sa hvo na đakovićima i Sebešiću i istovremeno sa vrs na Bucju gdje su probili linije a za dan ih Armija vrati,..pobiju 36 plus majora iz mrkonjića,.za 2 dana im uzmu i Kamenješ i Mravinjac (hvo im prepustio) i još pride im maznu T-55,..naravno i Sebešić je zauzet,..pa je*o te ,.jel treba išta više?!


Ujedno mogu reci da se sa tobom moze diskutirati o temi,za ovaj Kamenjas i Mravinjac sam nacuo zanima me kako je proslo sve to sranje vracanja u ruke ABiH,jer mislim nesto poklonjeno bez borbe vratiti borbom
emillio estevez
Posts: 2002
Joined: 27/05/2009 20:06
Location: http://www.klix.ba/vijesti/bih/rasema-h ... /120430110

#21 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by emillio estevez »

Travnik nije imao sanse za obranu od strane abih i paravojnih delta tuljana arabica orientalis
Uostalom ima li itko da je bio osobno u Travniku ili lasvanskoj dolini i da je iskusio pakao srednje bosne ???
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#22 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by kv99 »

emillio estevez wrote:Travnik nije imao sanse za obranu od strane abih i paravojnih delta tuljana arabica orientalis
Uostalom ima li itko da je bio osobno u Travniku ili lasvanskoj dolini i da je iskusio pakao srednje bosne ???
Travnik se nije branio od Armije Bosne i Hercegovine, Travnik su napale snage tzv hvo-a uz podrsku cetnika i ti to dobro znas , samo ovdje iznosis neku drugu teoriju. Jel tu teoriju koji ti zagovaras zasnivas na djelima Smiljke Sagolja ili nekog drugog velikana tzv eb ? Ako smatras da ono sto sam naveo nije istina navedi te podatke , navedi sta nije istina, navedi bilo sta sa cime bi potvrdio tvoju teoriju.
emillio estevez
Posts: 2002
Joined: 27/05/2009 20:06
Location: http://www.klix.ba/vijesti/bih/rasema-h ... /120430110

#23 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by emillio estevez »

kv99 wrote:
emillio estevez wrote:Travnik nije imao sanse za obranu od strane abih i paravojnih delta tuljana arabica orientalis
Uostalom ima li itko da je bio osobno u Travniku ili lasvanskoj dolini i da je iskusio pakao srednje bosne ???
Travnik se nije branio od Armije Bosne i Hercegovine, Travnik su napale snage tzv hvo-a uz podrsku cetnika i ti to dobro znas , samo ovdje iznosis neku drugu teoriju. Jel tu teoriju koji ti zagovaras zasnivas na djelima Smiljke Sagolja ili nekog drugog velikana tzv eb ? Ako smatras da ono sto sam naveo nije istina navedi te podatke , navedi sta nije istina, navedi bilo sta sa cime bi potvrdio tvoju teoriju.

ok ,, :lol:
zasto mislis tako

cuj mogu ja tebi navesti koji god izvor mogu naci
ti ili neko drugi ce uvijek recci kao i ja na vase na ne vrijede i da su pristrani

ali 19 000 oslobodjenih Hrvata se je iselilo iz oslobodjenog Travnika
pobjednik pise povijest
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#24 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by kv99 »

emillio estevez wrote:
kv99 wrote:
emillio estevez wrote:Travnik nije imao sanse za obranu od strane abih i paravojnih delta tuljana arabica orientalis
Uostalom ima li itko da je bio osobno u Travniku ili lasvanskoj dolini i da je iskusio pakao srednje bosne ???
Travnik se nije branio od Armije Bosne i Hercegovine, Travnik su napale snage tzv hvo-a uz podrsku cetnika i ti to dobro znas , samo ovdje iznosis neku drugu teoriju. Jel tu teoriju koji ti zagovaras zasnivas na djelima Smiljke Sagolja ili nekog drugog velikana tzv eb ? Ako smatras da ono sto sam naveo nije istina navedi te podatke , navedi sta nije istina, navedi bilo sta sa cime bi potvrdio tvoju teoriju.

ok ,, :lol:
zasto mislis tako

cuj mogu ja tebi navesti koji god izvor mogu naci
ti ili neko drugi ce uvijke recci kao i ja na vase na ne vrijede i da su pristrani
pobjednik pise povijest
Pa daj neki izvor ? Samo nemoj onog Schrodera, bolje onda navedi Seselja kako izvor :lol:
Ali ozbiljno, navedi sta nije istina u onome sto sam naveo, navedi neke podatke , daj barem neke informacije jer mene ne zanima tvoje misljenje vec informacije. Za misljenje imas pod-forum politika, filozofija , ovdje navedi informacije, analizu , nesto sa cime da potvrdis svoje navode. Kao sto sam ranije rekao , ti dobro znas da je tzv hvo prvi pokrenuo napade i da je imao saradnju sa cetnicima koje je ugovorena par mjeseci prije tog napada i ta saradnja nije bila samo u vezi napada vec i evukacije tj protjerivanja BIH Hravata sa tog podrucja u reziji tzv hvo-a u slucaju da im plan za napad ne uspije. To ti znas, znaju i pripadnici tzv hvo sa tog podrucja i o tome otvoreno pricaju. Zato znam da to i ti znas i zato me tvoje misljenje ne zanima .

U vezi tih "oslobodjenih " 19 000 BiH Hrvata obrati se Jozi Leotaru koji je mjesecima prije toga ugovarao sa cetnicima kako da se prebace preko Vlasica u slucaju da napad propadne. Zato se jedan dio optuzbe za UZP vojnog i politickog vrha tzv eb sastoji i od protjerivanja vlastitog civilnog stanovnistva ;-)
Last edited by kv99 on 27/12/2011 22:26, edited 1 time in total.
emillio estevez
Posts: 2002
Joined: 27/05/2009 20:06
Location: http://www.klix.ba/vijesti/bih/rasema-h ... /120430110

#25 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by emillio estevez »

eto vidis kakav god da izvor potratim nemoj samo alijin, jusupov ili ibrinu verziju ,,

sutra se javim sa izvorima od Nate, >Mate i <Stipana

a da ti bas sve znas
za slicne stvari koje se odnose na oslobodjenje dijelove tj osvojene od strane abih i ociscene od neistomisljenika u srednjoj bosni pitam tebe . koji izgleda sve znas ??
SIPa ja mala beba za tebe

jeli i u bugojnu leutar dogovrio job sa Vlasicem ==
Post Reply