Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post Reply
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#676 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by sokkia »

Lukašenko wrote:Kasno se uključujem u temu al da vam napišem svoje stanovište. Rat je počeo 1992, ok. Srbi osvajaju 70% teritorija. Osim Bihaća, Tuzle, Sarajeva i enklava u ist. Bosni ostalo je obranio HVO. Htjeli vi priznati ili ne. Slažete se da je ABiH osnovana dosta kasno jer je Alija rekao svom narodu da rata neće biti. Srednja Bosna, popis stanovništva 1991 otprilike 140 000 Muslimana, 120 000 Hrvata. Srbi su potjerali Muslimane iz zapadne i istočne Bosne i puno ih je došlo u srednju Bosnu. Svi mirovinski sporazumi vođeni između 3 strane Hrvatska strana je potpisala. Alija neke odbio, neke potpisao pa naknadno odbio. Ne znam koliko je vas upoznato s njegovim pozivom izbjeglim Foćacima: 'osvojite Kreševo i tu se naselite'. Znači ABiH je jednostavno napala slabiju stranu u skukobu i eto rata u srednjoj Bosni. S druge strane tko je poslao onog KOS špijuna u Vareš da napravi pokolj Muslimana 'slučajno' još nitko nije otkrio. Psihopat nakon toga dolazi u Kiseljak. :x . Fizička brojnost Muslimana tada u srednjoj Bosni i nemogučnost rješavanja rata protiv Srba dovela je do odluke o osvajanju sred. Bosne. Mislim, znam da vi gledate sve puno drugačije ali eto ovo je mišljenje većine Hrvata. naravno u te ne spada Željko Komšić :D
šta ti dođe smiljko šagolj :?:
ps.
namjerno malim slovima :x
xDenisx
Posts: 485
Joined: 12/07/2010 12:33

#677 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by xDenisx »

^^Dobili smo u srednjoj Bosni ustasino, pitaj Hrvate Bugojna i Travnika :lol:
dinimal
Posts: 37
Joined: 13/01/2011 18:33

#678 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by dinimal »

Lukašenko wrote:Kasno se uključujem u temu al da vam napišem svoje stanovište. Rat je počeo 1992, ok. Srbi osvajaju 70% teritorija. Osim Bihaća, Tuzle, Sarajeva i enklava u ist. Bosni ostalo je obranio HVO. Htjeli vi priznati ili ne. Slažete se da je ABiH osnovana dosta kasno jer je Alija rekao svom narodu da rata neće biti. Srednja Bosna, popis stanovništva 1991 otprilike 140 000 Muslimana, 120 000 Hrvata. Srbi su potjerali Muslimane iz zapadne i istočne Bosne i puno ih je došlo u srednju Bosnu. Svi mirovinski sporazumi vođeni između 3 strane Hrvatska strana je potpisala. Alija neke odbio, neke potpisao pa naknadno odbio. Ne znam koliko je vas upoznato s njegovim pozivom izbjeglim Foćacima: 'osvojite Kreševo i tu se naselite'. Znači ABiH je jednostavno napala slabiju stranu u skukobu i eto rata u srednjoj Bosni. S druge strane tko je poslao onog KOS špijuna u Vareš da napravi pokolj Muslimana 'slučajno' još nitko nije otkrio. Psihopat nakon toga dolazi u Kiseljak. :x . Fizička brojnost Muslimana tada u srednjoj Bosni i nemogučnost rješavanja rata protiv Srba dovela je do odluke o osvajanju sred. Bosne. Mislim, znam da vi gledate sve puno drugačije ali eto ovo je mišljenje većine Hrvata. naravno u te ne spada Željko Komšić :D
Uz postovanje prava na tvoje, i misljenje vecine Hrvata, postavio bi jedno pitanje, a prije toga iznijeo jednu konstataciju. Protjerani Bosnjaci iz Krajine su pretezno zavrslil u srednjoj Bosni, zato sto Krajina granici sa srednjom Bosnom, a protjerani Bosnjaci iz istocne Bosne su se naselili u i oko Tuzle, zato sto im je to bila prva slobodna teritorija. Bilo bi nelogicno da krajisnici zavrse u Tz, a podrinjci u Bugojnu ili Travniku, zar ne? Kako to da je doslo do rata izmedju A RBIH i HVO_a u srednjoj Bosni, a nije u Tuzlanskoj regiji, iako je situacija HVO-a i 20000-ak hiljada/tisuca Hrvata Tuzlanske regije bila bezizlaznija od onih srednjobosanskih u eventualnom sukobu dvije vojske. Sta mislis ima li to kakve veze s tim da je srednja Bosna bila racunata u okviru HRHB, a da tuzlanska regija i Hrvati iste nisu?
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#679 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by sokkia »

[Kasno se uključujem u temu al da vam napišem svoje stanovište. Rat je počeo 1992, ok. Srbi osvajaju 70% teritorija. Osim Bihaća, Tuzle, Sarajeva i enklava u ist. Bosni ostalo je obranio HVO. Htjeli vi priznati ili ne. b][/b]
u ljeto 92. dolazi smiljko šagolja, hvo_ov gebels na Mešćemu-brdo koje dominira iznad B.bucja,Pulca,Vlahovica,a na kome položaje drži hvo.
problem je naci uniformu od bivše jna koju treba neko da obuce i da glumi pripadnika srbo-cetnicke vojske koga zarobljava hvo.
prilog se emitira na htv-u sa bombasticnom najavom"hvo brani Travnik"
AR BIH se nalazi cc 2000 metara ispred te linije hvo-a prema cetnickim linijama na potezu Ganici,B.Bucje daje prema Privilama i Kamenjašu.
toliko o odbrani hvo-a ovih prostora.
PS.
vidim da si se registrovao/la samo da bi provocirao/la i širio laži, al istina je dobro poznata.
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#680 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by sokkia »

Lukašenko wrote:PS.
vidim da si se registrovao/la samo da bi provocirao/la i širio laži, al istina je dobro poznata.
Ni najmanje. Ako želite polemički forum onda je to da nečije stavove smatraš provociranjem i lažima malo glupo.

Pa normalno da nije bilo rata između ABiH i HVO u Tuzlanskoj regiji gdje je HVO bio sastavni dio obrane Tuzlanske regije podređen ABiH i srednje Bosne gdje HVO nije bio podređen već je bio taj koji je držao frontu. Ovo sa Smiljkom je smiješno. Bitka za Mostar, Kupres i Jajce su bili veliki sukobi između VRS i HVO-a. ABiH je bila podređena HVO-u tada a kako je sudjelovala u Jajcu da sad ne 'provociram ili lažem' odite negdje pročitati kako je ta obrana izgledala. Znači uspoređivati regiju Tuzlansku s srednjom Bosnom i Hercegovinom nije usporedivo.

HVO također u očima Hrvata nije agresorska, izdajnička i slično vojska već vojska BiH Hrvata kao što Bošnjaci imaju ABiH i Srbi VRS. Naravno da vi tako to ne vidite makar Dayton kaže da je ABiH Bošnjačka vojska a HVO Hrvatska vojska. Onaj argument da je Komšić bio u ABiH i Divjak i mnogi drugi je uredu ali isto tako je 1992 godine bilo puno više Muslimana (prije B sabora) u HVO-u i HOS-u nego Hrvata u ABiH.

Također ne kažem da je tada u kaosu rata Hrvatska politika vođena od Bobana bila pozitivna, bila je katastrofalna. Hrvate u Sarajevu koji su mogli nešto poduzeti prvo je maknuo Tuđman Kljuića a kad je počeo rat Alija ostale. Tako da u tom kaosu svih protiv svih normalno da svako ima svoju istinu. Niti vaša da je to agresija niti moja da se radi o planu Bošnjaka da protjeraju Hrvate nije potpuno istinita.[/quote]


hvo je oslobodio Kupres ist kao što je AR BiH odbranila Staljingrad. :(
ne znam dali svjesno ovo izmišljaš ili zbilja neznaš,ali da ti kažem istinu,
Kupres je oslobodio 7.KORPUS na celu sa generalom M. Alagicem.
Po zauzimanju samog grada naređeno je povlacenje jedinica 7.KORPUSA iz grada (što je izazvalo i dosta otpora kod nekih jedinica AR BIH jer nisu znali o cemu se radi) a pozvan je hvo da uđe u Kupres.
to je bio plan g.Alagica da uvuce hvo u rat protiv cetnika na ovom frontu.
ako ovo ne znaš ili ne vjeruješ meni raspitaj se i uvjeri se da ti govorim cinjenice.
ovo sa šagoljem i jeste smiješno ali je i istinito.
sukob hvo i AR BIH u tuzlanskom kantonu (na srecu)nije bilo jer to podrucje nije trebalo bilu u planu i kartama herceg bosne.
sve ovo što ti govorim znaju i ptice na grani osim tebe i onih kojima je s.šagolj bio jedini izvor "provjerenih"informacija.
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#681 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by sokkia »

Niti vaša da je to agresija niti moja da se radi o planu Bošnjaka da protjeraju Hrvate nije potpuno istinita.
šta su radile brigade iz Hrvatske oko Gornjeg Vakufa?
šta je agresija ako nije strana vojska nepozvana na teritoriji druge države?
melac
Posts: 1585
Joined: 25/08/2008 19:33

#682 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by melac »

sokkia wrote:
Niti vaša da je to agresija niti moja da se radi o planu Bošnjaka da protjeraju Hrvate nije potpuno istinita.
šta su radile brigade iz Hrvatske oko Gornjeg Vakufa?
šta je agresija ako nije strana vojska nepozvana na teritoriji druge države?
Znači, na osnovu jedne brigade možemo zakljuti, samo i samo da je Hrvatska izvršila agresiju na BiH?
stokton
Posts: 420
Joined: 14/01/2012 01:52

#683 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by stokton »

Ne znam šta ikako raspravljate sa ovim domobranom jednostavno ga ignorišite. Nije vrijedan rasprave.
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#684 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by sokkia »

melac wrote:
sokkia wrote:
Niti vaša da je to agresija niti moja da se radi o planu Bošnjaka da protjeraju Hrvate nije potpuno istinita.
šta su radile brigade iz Hrvatske oko Gornjeg Vakufa?
šta je agresija ako nije strana vojska nepozvana na teritoriji druge države?
Znači, na osnovu jedne brigade možemo zakljuti, samo i samo da je Hrvatska izvršila agresiju na BiH?
nije bila samo jedna,nego tri.
ako neznaš,okretanje puške preko granice susjedne države prestavlja incident.
a ispaljenje samo jednog metka preko granice susjedne države vec prestavlja agresiju. ;-)
melac
Posts: 1585
Joined: 25/08/2008 19:33

#685 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by melac »

sokkia wrote:
melac wrote:Znači, na osnovu jedne brigade možemo zakljuti, samo i samo da je Hrvatska izvršila agresiju na BiH?
nije bila samo jedna,nego tri.
ako neznaš,okretanje puške preko granice susjedne države prestavlja incident.
a ispaljenje samo jednog metka preko granice susjedne države vec prestavlja agresiju. ;-)
Ja znam da recimo susjedne države imaju pravo uči u teritorij druge države određeni broj kilometara, ako joj konstantno prijeti velika opasnost iz susjedne države. Što naravno u ovom slućaju kod Prozora i G Vakufa nije bio slućaj s brigadama HV, ja mislim da je bio bataljun iz sastava neke brigade ali nisam siguran.
Ono što sam ja htio ponetirati jest to da na osnovu jedne brigade strane države ne možeo zaključiti da je na BiH izvršena samo agresija, več ja zaključujem da je ovdje mnogo komplesknija situacija, jer je istovremeno i građanski rat, i agresija s jedne i druge strane od formalnih vojnih snaga tih država.
Lakše je reći za "Oluju" da je agresija na BiH mnogo puta, več ova brigada kod Prozora, jer je kud i kamo više vojske upalo u BiH i da su kud i kamo dalje ušli u teritorij BiH itd.

Ali ipak misli da je ovdje dominirao građanski rat, više več je to bila agresija s jedne ili druge strane. Što svakako nije element da se u BiH rat naziva samo građanski, ali ni agresijom, več kako je ispravno istovremeno i agresija i građanski rat.
Last edited by melac on 13/03/2012 14:28, edited 1 time in total.
melac
Posts: 1585
Joined: 25/08/2008 19:33

#686 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by melac »

Lukašenko wrote:Tako je drugovi i drugarice raspravljajmo u skladu s ĐU ČE vjerovanjem što nam je ostavio Dragi vođa i s čime se svi slažemo jer ipak je to smisao rasprave. Nego,

Kolega gore piše o tome da je srednja Bosna trebala biti u sastavu Herceg Bosne. Alagić s 7 korpusom oslobađa Kupres. istina. Povlači se. Istina. Kolko borbenosti je bilo oko srednje Bosne od strane ABiH je nevjerojatno s obzirom na apsolutnu pasivnost u istočnoj Bosni. Realno iz Tuzle se u Zvornik može kamen baciti pa nikakvih ofenzivnih djelovanja nije bilo čitav rat. Srebrenica. Bolje da ne otvaram temu. Žepa. Foča. Znači to je isto bilo dogovore za RS pa se ABiH nije mješala, a tu sigurno krivousti :mrgreen: se nije dogovarao s nikime. Znači nije bez veze Alija rekao 'Osvojite Kreševo i tu se naselite' :bih:
Ma šta peglaš i nije bilo toliko borbenosti po srednjoj Bosni, bila je prva ofanziva ABiH na određeni područjima, na drugim HVO-a, tko je gdje izvukao deblji kraj to je drugi par opanaka. No nakon te ofanzive u proljeće-ljeto ( kako gdje ) 93 godine i nije više bilo večih borbenih ofanziva, tek manje akcije u kojima ne sudjeluje više od jedne satnije, manje-više.
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#687 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by sokkia »

nije tema o muđehidinima,Silajđicu,Goraždu,Srebrebici i sl,nego sukobi u SB.
spominješ bitke u pocetku rata,pa zar ti to ništa ne govori?
i ovdje u SB je u pocetku bilo sve OK što se tice odnosa TO- hvo,sve dok nije pao dogovor boban-karađic o podjeli Bosne.
u tom dogovoru nije bilo ni Silajđica ni Alije ni muđehedina,pa šta smo to trbali po tvom mišljenju radit,predat oružije i cekat da dođu jokeri ko što su došli u Ahmice :x :x :x
i de bolan mani više šuplje price .
xDenisx
Posts: 485
Joined: 12/07/2010 12:33

#688 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by xDenisx »

sokkia wrote:nije tema o muđehidinima,Silajđicu,Goraždu,Srebrebici i sl,nego sukobi u SB
Bas me i ne cudi, ugrozenima Srednja Bosna nije bas omiljena tema :lol:

Evo sa jednog hrvatskog (znaci hrvatskog a ne hercegbosanskog) foruma:
Ovo je koliko sam čuo bila najveća i najduža bitka u Hrvatsko-Bošnjačkom ratu...
Evo iz prve ruke . Osobno sam bio na tom ratištu . Baza mi je bila u selu Pidriš (koliko se sjećam ) a napadali smo , čini mi se Seoce ( nekakvo selo ) i još neka muslimanska uporišta , nemogu se sjetiti imena , bilo je to zima 93-94 g. Što se tiče HVO-a bolje da nije niti sudjelovao , pogotovo sve najgore o minobacačima iz Ljubuškog . Inače HVO je bio komedija od vojske , jedino što su imali bolju opremu i vozila od nas . Netko od slavonskih gard, brig je gadno nastradao ( neznam 5 ili 3 gbr) Mi nismo imali većih problema , osim "podrške" HVO-a . Točno je da se koristilo svvo moguće topništvo , tenkovi ( tu nam je poginuo zap. tenkov. bojne ) VBR-i . E , da sad sam se sjetio imena jednog sela koje smo napadali :Vrse ( bar tako mislim ) i branili selo Dobrošin . Muslimani su su se veoma hrabro i dobro držali , tako da nije bilo velikih pomaka u crtama obrane . Najviše sam se "ježio" kada bi muslimani počeli u predvečerje sa svojim pjevanjem i molitvama , vjerujte ,gore je nego kada pucaju po vama :ne zna:. I bogu hvala , smjena je došla u sječnju 94 . Više se nisam vračao na to ratište :top: , i kakav je krajnji ishod bio ni danas ne znam , niti me zanimalo . Bilo je hladno kao u Sibiru . Nisam narodni heroj i drago mi je što me to ratište više nije vidjelo . Glava je ostala na ramenu :kava:

.... bas objasnjava da su to bili dobrovoljci vecinom.
Pretpostavljam da je bilo dobrovoljaca . Ja nisam . Kod Trilja kompletna kolona vozila 7.gbr je stala i tu smo skidali oznake sa uniformi , naljepnice i registracije sa vozila .To područje jednostavno ne mogu obraniti samo dobrovoljci , pogotovo ako ih dopadne zapovjedništvo HVO - a . Tu je trebalo biti čvrsto zapovjedanje i vojska koja izvršava zapovjedi bez puno mudrovanja , jer na kraju krajeva za to smo bili i plaćeni .
User avatar
Nele9
Posts: 598
Joined: 27/10/2010 12:45

#689 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Nele9 »

Realno iz Tuzle se u Zvornik može kamen baciti pa nikakvih ofenzivnih djelovanja nije bilo čitav rat.


Drug, svoje misljenje trebas da imas i iznesi ga, ali bez uvreda. Ali, o geografiji odnosno o rasporedu linija tokom rata u SI Bosni veze nemas. Jos vece veze nemas o ratnim dejstvima u ovom podrucju.
Obrazovanja radi, googlaj operacija "Seminar" u Teocaku kojom je rukovodio Djeneral Ratko licno i osobno.
Onaj ko nije bio u Sapni i Teocaku, tokom nekoliko cetnickih ofanziva, nema veze o tome kakve su borbe tamo bile. Bolje je ba ne provaljivati se. Postanes bezveze sagovornik.
liberty02
Posts: 4122
Joined: 14/02/2012 19:32

#690 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by liberty02 »

evo i ja zelim nesto da kazem u vezi kupresa...
moje amidze su bile na kupresu u 7 korpusu, zajdeno sa hvo i oni su mi rekli da su imali rezervne polozaje to jeste rovove ako bi hvo slucajno krenio na njiha da ih mogu docekati...to je sto ja znam..
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#691 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by sokkia »

xDenisx wrote:
sokkia wrote:nije tema o muđehidinima,Silajđicu,Goraždu,Srebrebici i sl,nego sukobi u SB
Bas me i ne cudi, ugrozenima Srednja Bosna nije bas omiljena tema :lol:

Evo sa jednog hrvatskog (znaci hrvatskog a ne hercegbosanskog) foruma:
Ovo je koliko sam čuo bila najveća i najduža bitka u Hrvatsko-Bošnjačkom ratu...
Evo iz prve ruke . Osobno sam bio na tom ratištu . Baza mi je bila u selu Pidriš (koliko se sjećam ) a napadali smo , čini mi se Seoce ( nekakvo selo ) i još neka muslimanska uporišta , nemogu se sjetiti imena , bilo je to zima 93-94 g. Što se tiče HVO-a bolje da nije niti sudjelovao , pogotovo sve najgore o minobacačima iz Ljubuškog . Inače HVO je bio komedija od vojske , jedino što su imali bolju opremu i vozila od nas . Netko od slavonskih gard, brig je gadno nastradao ( neznam 5 ili 3 gbr) Mi nismo imali većih problema , osim "podrške" HVO-a . Točno je da se koristilo svvo moguće topništvo , tenkovi ( tu nam je poginuo zap. tenkov. bojne ) VBR-i . E , da sad sam se sjetio imena jednog sela koje smo napadali :Vrse ( bar tako mislim ) i branili selo Dobrošin . Muslimani su su se veoma hrabro i dobro držali , tako da nije bilo velikih pomaka u crtama obrane . Najviše sam se "ježio" kada bi muslimani počeli u predvečerje sa svojim pjevanjem i molitvama , vjerujte ,gore je nego kada pucaju po vama :ne zna:. I bogu hvala , smjena je došla u sječnju 94 . Više se nisam vračao na to ratište :top: , i kakav je krajnji ishod bio ni danas ne znam , niti me zanimalo . Bilo je hladno kao u Sibiru . Nisam narodni heroj i drago mi je što me to ratište više nije vidjelo . Glava je ostala na ramenu :kava:

.... bas objasnjava da su to bili dobrovoljci vecinom.
Pretpostavljam da je bilo dobrovoljaca . Ja nisam . Kod Trilja kompletna kolona vozila 7.gbr je stala i tu smo skidali oznake sa uniformi , naljepnice i registracije sa vozila .To područje jednostavno ne mogu obraniti samo dobrovoljci , pogotovo ako ih dopadne zapovjedništvo HVO - a . Tu je trebalo biti čvrsto zapovjedanje i vojska koja izvršava zapovjedi bez puno mudrovanja , jer na kraju krajeva za to smo bili i plaćeni .
ma jasno ko dan.
skoro svi minski zapisnici oko G.Vakufa dokazuju da su ih postavljaje postrojbe htvatske vojske.
quick_nick
Posts: 145
Joined: 30/12/2011 10:05

#692 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by quick_nick »

melac wrote:
Lukašenko wrote:Tako je drugovi i drugarice raspravljajmo u skladu s ĐU ČE vjerovanjem što nam je ostavio Dragi vođa i s čime se svi slažemo jer ipak je to smisao rasprave. Nego,

Kolega gore piše o tome da je srednja Bosna trebala biti u sastavu Herceg Bosne. Alagić s 7 korpusom oslobađa Kupres. istina. Povlači se. Istina. Kolko borbenosti je bilo oko srednje Bosne od strane ABiH je nevjerojatno s obzirom na apsolutnu pasivnost u istočnoj Bosni. Realno iz Tuzle se u Zvornik može kamen baciti pa nikakvih ofenzivnih djelovanja nije bilo čitav rat. Srebrenica. Bolje da ne otvaram temu. Žepa. Foča. Znači to je isto bilo dogovore za RS pa se ABiH nije mješala, a tu sigurno krivousti :mrgreen: se nije dogovarao s nikime. Znači nije bez veze Alija rekao 'Osvojite Kreševo i tu se naselite' :bih:
Ma šta peglaš i nije bilo toliko borbenosti po srednjoj Bosni, bila je prva ofanziva ABiH na određeni područjima, na drugim HVO-a, tko je gdje izvukao deblji kraj to je drugi par opanaka. No nakon te ofanzive u proljeće-ljeto ( kako gdje ) 93 godine i nije više bilo večih borbenih ofanziva, tek manje akcije u kojima ne sudjeluje više od jedne satnije, manje-više.
U pravu si nije bilo toliko borbenosti , samo je Armija nadljudskim naporima se obranila od (evo dosli smo do 3 brigade HV-a) A u srednjoj Bosni ste vi na HVO bacali cviječe :lol: :lol:
Last edited by quick_nick on 14/03/2012 14:34, edited 1 time in total.
quick_nick
Posts: 145
Joined: 30/12/2011 10:05

#693 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by quick_nick »

melac wrote:
sokkia wrote:
Niti vaša da je to agresija niti moja da se radi o planu Bošnjaka da protjeraju Hrvate nije potpuno istinita.


nije bila samo jedna,nego tri.
ako neznaš,okretanje puške preko granice susjedne države prestavlja incident.
a ispaljenje samo jednog metka preko granice susjedne države vec prestavlja agresiju. ;-)
TRI BRIGADE HV-a WOOOW!!!!! :D :D Armija je sila nebeska :lol:
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#696 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by zlajaBHF »

Lukasenko.....Iako se ne slazem stobom, drago mi je da si ovdje i sto iznosis svoje arguemente.


Imam jedno pitanje.
Cesto diskutujem sa Hrvatima na jednom drugom forumu u vezi jedne stvari, pa bi me zanimalo misljenje Hrvata iz Srednje Bosne.

Reci mi da li su Hrvati protjerani sa tog podrucja. Pricam o civilima.

Da li je bilo, kao sa nama Bosnjacima u Hercegovini, "Molimo sve Hrvate da izadju na ulicu i da se utrpaju u kamion, i pravac na teritoriju koju drzi HVO ?


Unapriejd hvala
User avatar
L.e.g
Posts: 724
Joined: 30/04/2009 09:27

#697 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by L.e.g »

zlajaBHF wrote:Lukasenko.....Iako se ne slazem stobom, drago mi je da si ovdje i sto iznosis svoje arguemente.


Imam jedno pitanje.
Cesto diskutujem sa Hrvatima na jednom drugom forumu u vezi jedne stvari, pa bi me zanimalo misljenje Hrvata iz Srednje Bosne.

Reci mi da li su Hrvati protjerani sa tog podrucja. Pricam o civilima.

Da li je bilo, kao sa nama Bosnjacima u Hercegovini, "Molimo sve Hrvate da izadju na ulicu i da se utrpaju u kamion, i pravac na teritoriju koju drzi HVO ?


Unapriejd hvala
Da, protjerani su. Iz sela oko Fojnice, prema Prokoskom jezeru nisu utrpani u kamione nego su istjerani iz svojih kuca i poslani preko planine prema teritoriju pod kontrolom hvo-a. Naravno, prije toga ih je par ubijeno da ne bi slucajno kome na um palo da ostane.
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#698 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by zlajaBHF »

L.e.g wrote:
zlajaBHF wrote:Lukasenko.....Iako se ne slazem stobom, drago mi je da si ovdje i sto iznosis svoje arguemente.


Imam jedno pitanje.
Cesto diskutujem sa Hrvatima na jednom drugom forumu u vezi jedne stvari, pa bi me zanimalo misljenje Hrvata iz Srednje Bosne.

Reci mi da li su Hrvati protjerani sa tog podrucja. Pricam o civilima.

Da li je bilo, kao sa nama Bosnjacima u Hercegovini, "Molimo sve Hrvate da izadju na ulicu i da se utrpaju u kamion, i pravac na teritoriju koju drzi HVO ?


Unapriejd hvala
Da, protjerani su. Iz sela oko Fojnice, prema Prokoskom jezeru nisu utrpani u kamione nego su istjerani iz svojih kuca i poslani preko planine prema teritoriju pod kontrolom hvo-a. Naravno, prije toga ih je par ubijeno da ne bi slucajno kome na um palo da ostane.
Sta je sa ostalim dijelovima, gradovima?? Bugojno, Travnik, Zenica
melac
Posts: 1585
Joined: 25/08/2008 19:33

#699 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by melac »

quick_nick wrote:
melac wrote:Ma šta peglaš i nije bilo toliko borbenosti po srednjoj Bosni, bila je prva ofanziva ABiH na određeni područjima, na drugim HVO-a, tko je gdje izvukao deblji kraj to je drugi par opanaka. No nakon te ofanzive u proljeće-ljeto ( kako gdje ) 93 godine i nije više bilo večih borbenih ofanziva, tek manje akcije u kojima ne sudjeluje više od jedne satnije, manje-više.
U pravu si nije bilo toliko borbenosti , samo je Armija nadljudskim naporima se obranila od (evo dosli smo do 3 brigade HV-a) A u srednjoj Bosni ste vi na HVO bacali cviječe :lol: :lol:
Ja prije svega nisam pisao iz pozicije ABiH, i molim te da me i ti ne trpaš tamo gdje nisam bio, samo za informaciju, bio sam na suprotnoj strani od ABiH i to u srednjoj Bosni. Ovo stanje je bilo na linijama nakon početnih ofanziva, kako sam i napisao. Ali je problem pročitati tekst, problem je shvatiti ako netko napiše iole nepristrasan tekst da ga se svrsta u suprotno grupu od one kojoj ti pripadaš, no nisi jedini pa ti ne uzimam za zlo. :dance:
melac
Posts: 1585
Joined: 25/08/2008 19:33

#700 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by melac »

L.e.g wrote:Da, protjerani su. Iz sela oko Fojnice, prema Prokoskom jezeru nisu utrpani u kamione nego su istjerani iz svojih kuca i poslani preko planine prema teritoriju pod kontrolom hvo-a. Naravno, prije toga ih je par ubijeno da ne bi slucajno kome na um palo da ostane.
I iz Kaknja su stizali u Kiseljak tako, kao i iz Travnika, samo ne znam kuda su došli do Kiseljaka.
Post Reply