Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post Reply
User avatar
Gile Šampion
Posts: 639
Joined: 24/08/2007 22:57

#101 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Gile Šampion »

igmanac wrote:Gile, sad si se sam ukopo
ili mi na pp reci ko si i s kim si bio tada il vise ne izmilsjaj, pogotovo za tih 12 cetnika
tj. SMANJI RIBU,POBICU DJECU
jok eto ti znas brojno stanje
i S.A. nikad nije bio na Kabalovu, znam jer sam bio tamo, a tebi neko pric'o
bolje zakljucajte temu nego da ublehasi/podrumasi pisu rekla - kazala
Veze ti nemaš sa životom...jel znaš uopšte ko je i kad bio na Kabalovu brdu? Povodom čega su bili i koliko je ljudi bilo? Znas li nabrojati barem 5 ljudi koji su prvi izašli na Kabalovo brdo...eto ti meni na PP napisi njihova imena i prezimena,ili svoje ime i prezime pa da vidimo ko je gdje i kad bio...

A sve evo trcim da BAS TEBI na PP kazem ko sam :lol: :lol: :lol:

Uostalom vidim da pojma nemaš o desavanjima u A.N. i datumima za koje se veze taj slucaj sa 12 četnika...
igmanac
Posts: 36
Joined: 17/05/2011 21:33

#102 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by igmanac »

slusaj balavac
slucajno sam bio na celu kolone kad smo sreli muslimane iz 7me i ove iz 17krajiske i sa njima postavili linju
ne zajebaji se s ovim , ovo vise nije play station
Last edited by igmanac on 24/07/2011 23:02, edited 1 time in total.
igmanac
Posts: 36
Joined: 17/05/2011 21:33

#103 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by igmanac »

ukinite trolla il kako god to zovete
bolje je za sviju
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#104 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by karanana »

mislim da ipak vjerujem giletu, ako nista onda jer cisto mi ova(j) hormasica zaista djeluje kao provokator.

ako nista, slazete li se svi da su gornje mape tacno ucrtane? i ovo mi je od pomoci jer nemam pojma kretanja i linije tu. samo bih zamolio da eventualno malo "prosirite ovu mapu ulijevo prema nedjaricima, tako da mogu vidjeti liniju u nedjaricima i kuda je vodilo razgranicenje oko cijelih nedjarica.
igmanac
Posts: 36
Joined: 17/05/2011 21:33

#105 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by igmanac »

pa Gile , kad bi meni kazao ko si od moje raje iz rata
ja bih te zovn'o na pivu
i ukljucio diktafon i pustili bi ovim ljudima da vide kako se deveralo
a ako bi ispalo da si lazov i dijete
onda bi popiJo juice i klempu
User avatar
hamza_sa
Posts: 1095
Joined: 25/02/2009 11:35

#106 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by hamza_sa »

E, moja Dobrinjo! Koliko li sam samo krvi za tebe prolio!
radet
Posts: 96
Joined: 11/02/2011 21:41

#107 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by radet »

karanana wrote:mislim da ipak vjerujem giletu, ako nista onda jer cisto mi ova(j) hormasica zaista djeluje kao provokator.

ako nista, slazete li se svi da su gornje mape tacno ucrtane? i ovo mi je od pomoci jer nemam pojma kretanja i linije tu. samo bih zamolio da eventualno malo "prosirite ovu mapu ulijevo prema nedjaricima, tako da mogu vidjeti liniju u nedjaricima i kuda je vodilo razgranicenje oko cijelih nedjarica.
Kao što sam već napisao u Dobrinji ti se stanje s linijama skoro pa nije mijenjalo od juna/jula 1992. godine. Bilo je nekih neznatnih pomjeranja linija ali su to većinom bile akcije kopanja tranšeja do nekih napuštenih kuća i utvrđivanje istih i eventualno neko vojničko pomjeranje na Dobrinji 5.
Ove Giletove priče tipa, "pukla linija, pa nam naređeno da se ne ide dalje i sl.", po meni nemaju nikakvog smisla. Iza te dvije zgrade koje su taj dan zauzete se nalazi dječije igrališe preko kog bi se moralo pretračati nekih 30-40 metara do sljedeće zgrade, s tim da bi smo bili pod vatrom s boka, al' bukvalno su mogli ručne bombe bacati po tom dijelu s pola snage, pa je to bila nemoguća misija. Istu procjenu su donijeli i Vikićevi specijalci kada su došli da probaju odraditi taj dio. Zauzeli ljudi jednu zgradu i jedan haustor druge, skontali da će se zavući, pa se uredno vratili bez žrtava.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#108 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Nekako s proljeća »

radet wrote:
karanana wrote:mislim da ipak vjerujem giletu, ako nista onda jer cisto mi ova(j) hormasica zaista djeluje kao provokator.

ako nista, slazete li se svi da su gornje mape tacno ucrtane? i ovo mi je od pomoci jer nemam pojma kretanja i linije tu. samo bih zamolio da eventualno malo "prosirite ovu mapu ulijevo prema nedjaricima, tako da mogu vidjeti liniju u nedjaricima i kuda je vodilo razgranicenje oko cijelih nedjarica.
Kao što sam već napisao u Dobrinji ti se stanje s linijama skoro pa nije mijenjalo od juna/jula 1992. godine. Bilo je nekih neznatnih pomjeranja linija ali su to većinom bile akcije kopanja tranšeja do nekih napuštenih kuća i utvrđivanje istih i eventualno neko vojničko pomjeranje na Dobrinji 5.
.......
@karanana, mislim da je za ovu temu dosta dobra karta koju sam postao iznad.

@radet, postavit' ću slikoviti komentar na dio tvog komentara koji sam boldirao. Nešto kasnije mogu i napisati koju...

Image

Uploaded with ImageShack.us
Image

Uploaded with ImageShack.us
Image

Uploaded with ImageShack.us
radet
Posts: 96
Joined: 11/02/2011 21:41

#109 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by radet »

Image

Ovo tamno plavo je naša linija u Aerodromskom naselju. Donji krak nisam završio jer je izgrađeno dosta novih kuća, pa fakat ne znam kako je to prije izgledalo.
Crveno je srpska linija. Svijetlo plavo je otprilike njihovo vatreno djelovanje, ali sam ovo nasumično nacrtao jer je bilo puno više šuba s kojih se pucalo.

Ovo što Gile priča da su pukle linije i zazuzete dvije zgrade, te dvije zgrade sam zaokružio zelenom bojom.
Žuta boja je igralište preko kojeg se trebalo preći da se akcija nastavi. Sad možete sami prosuditi koliko bi to bilo izvodljivo. Suma akcije je bila 6 mrtvih i 40-ak ranjenih, od kojih nekoliko teških invalida koji su ostali nepokretni. Najviše su najebali na pretrčavanju ulice prema zgradama u zelenoj zoni i povratku iz nje. Duga svijetlo plava linija koja presijeca ovaj potez je dejstvo sijača smrti, a o minobacačima da i ne govorim.
Last edited by radet on 25/07/2011 10:58, edited 1 time in total.
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#110 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by karanana »

nekako s.p., sta predstavlja zuta linija koja pravi siri obruc?
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#111 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by fixer »

Ko je ovaj S.A.?
Moze PP
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#112 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Nekako s proljeća »

Liniju razgraničenja A RBiH sa snagama VRS-e. Karta je bila u prilogu ove knjige:
Image

Uploaded with ImageShack.us
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#113 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by drndalo »

fixer wrote:Ko je ovaj S.A.?
Moze PP
Zasto na PP ? Ako je zaista bio tako "pozitivan" lik, neka i imena i prezimena...
igmanac
Posts: 36
Joined: 17/05/2011 21:33

#114 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by igmanac »

komandant 3.bataljona, necu da pisem imena, ovo svakako dusmani citaju
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#115 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by drndalo »

OK, mada iz price shvatih da je skoro imao isti efekat na svoje ljude... :x Pa bi ga dusmani jos mogli i pivom pocastit'...

I pun mi je K..... vise sakrivanja nesposobnih, ludih, prodanih od istine koju znamo ali je ne govorimo... Umjesto da smo takve sami zatukli "bezbolnim" palicama... :evil:
igmanac
Posts: 36
Joined: 17/05/2011 21:33

#116 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by igmanac »

U pravu si potpuno, ovaj je to i zasluzio bukvalno
Samo necu da imenujem nikoga , vidis kakva su vremena dosla, mi cemo robijat sto smo se branili
Valjda smo trebali pustiti da nas pokolju...
radet
Posts: 96
Joined: 11/02/2011 21:41

#117 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by radet »

Iiiii???
karamazov
Posts: 97
Joined: 13/08/2010 13:28

#118 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by karamazov »

vinnie_jones wrote:Image
Gile Šampion wrote: Kuće obiljezene plavim krugom bivaju napuštene od svojih vlasnika onih dana kada vojska dolazi i zauzima aerodrom te zarobljava predsjednika Aliju Izetbegovica.Vojska se uzurbano ukopava i pravi utvrde na aerodromu te svake noći otvara vatru po naselju.Pošto su te kuće neposredno udaljene od aerodroma nekih 20-50 metara život u njima postaje nemoguć.80% stanovnistva se iseljava iz tih kuca,dok neznatan dio ''odvaznijih'' muskaraca ostaje da ''čuva'' imovinu.Aerodrom vojska predaje u ruke četnicima,koji 5 maja 92-ge godine kreću sa 2 oklopna transportera M-60 (plavo bijele boje,sa oznakama milicije),i zarobljavaju stanovništvo tih kuća i odvode ih u zatvor Kula...Tom prilikom izmedju ostalog zarobljavaju 3 muskarca iz jedne porodice(otac i 2 njegova sina).Jedan od sinova se odlucuje na bijeg i iskace iz transportera pokusavajuci trceci da pobjegne.Ovaj cetnik sa transportera puca u njega iz PAM-a.Misleci da ga je ubio ostavljaju ga da lezi i odlaze.Medjutim ovaj lik je bio samo ranjen i pretvarao se da je mrtav,kasnije ga izvlacimo na nasu stranu.Ista ta 2 transportera ulaze u aerodromsko naselje iz pravca ''Tešanja'' kuća,i takođe kupe civilno stanovništvo i odvode na Kulu.Tada im se pruža prvi otpor i jedan od transportera biva pogođen zoljom, drugi bježi.U transporteru ginu dvojica i 2 bivaju ranjeni.Izmedju ostalih jedan od ranjenih je prijeratni pjevac nekima poznat pod nadimkom Cigo(pjevao u restoranu DD)...Paradoks vezano za ovoga Cigu je što je on lično par dana kasnije,dok je još bio na štakama koje su posljedica ranjavanja, na Kuli spasio mog jednog prijatelja,kojem je neki četnik gurnuo bajonet u grlo da ga zakolje i pri tom mu zarezao grlo već bio.Čovjeku se dan danas vidi ožiljak.

Ako bude potrebno,nastavit ću ako koga zanima :)
Nastavi majstore :thumbup:
E jbg. Gile ja se taman vratio sa odmora a ti vidim popio ban :sad: Ajd dobro dvije hefte nije to nista , eto tebe brzo nazad!
Vidim imas dosta podataka, potrudio si se dobro a i pravo si mi simpatican pa red je da ti i odgovorim!
Dakle dijete drago pripadao sam Ilidzanskoj brigadi to sam negdje vec i pisao. Lukavicki i Kasindolski odred nidje veze sa dejstvima oko Aerodromskog naselja.
Vezano za dogadjaje 5.maja, ta dva plava transportera spori ko kornjace stigli taman do vrha te crtice na zutoj liniji
i tu jedan pogodjen zoljom. Nijedan civil ni zarobljenik nije usao u njih!Sad vidis koliko su daleko te kuce kod aerodroma ,a o Kuli da i ne govorim. Odkud to znam jednostavno tad sam bio u jednom od njih...
Za tog Cigu nikad cuo! Sa strane aerodroma tog dana nije bilo nikakvih dejstava ni ucesca u akciji.
Inace ako ne znate prije nego sto je dosla JNA iz Rajelovca na aerodrom on je bio pod vasom kontrolom!
O borbama u junu '92 kad nam se vratis ;-)
karamazov
Posts: 97
Joined: 13/08/2010 13:28

#119 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by karamazov »

radet wrote:Image

Ovo tamno plavo je naša linija u Aerodromskom naselju. Donji krak nisam završio jer je izgrađeno dosta novih kuća, pa fakat ne znam kako je to prije izgledalo.
Crveno je srpska linija. Svijetlo plavo je otprilike njihovo vatreno djelovanje, ali sam ovo nasumično nacrtao jer je bilo puno više šuba s kojih se pucalo.

Ovo što Gile priča da su pukle linije i zazuzete dvije zgrade, te dvije zgrade sam zaokružio zelenom bojom.
Žuta boja je igralište preko kojeg se trebalo preći da se akcija nastavi. Sad možete sami prosuditi koliko bi to bilo izvodljivo. Suma akcije je bila 6 mrtvih i 40-ak ranjenih, od kojih nekoliko teških invalida koji su ostali nepokretni. Najviše su najebali na pretrčavanju ulice prema zgradama u zelenoj zoni i povratku iz nje. Duga svijetlo plava linija koja presijeca ovaj potez je dejstvo sijača smrti, a o minobacačima da i ne govorim.
Dosta realno opisano.Dodao bih da ste kod tog prvog napada bili usli i u poslovne prostore desno od te zute linije ka skoli.U piceriji Kruna smo razmjenili par rafala!Povukli ste se iz te dvije zgrade mi usli a ovi vasi jos ostali u tim poslovnim prostorima... greska...komanda ...ili onaj komandant SAFET kad vec necete da ga imenujete...

U drugom napadu Laste upale u podne , zauzeli pola te prve zgrade i ulaz u Ernasta Telmana!
Navece se pametno povukli...
rizo
Posts: 41
Joined: 03/11/2006 15:54

#120 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by rizo »

Nekako s proljeća wrote:
Image

Uploaded with ImageShack.us
Zna li iko ko su ovi likovi iznad?
karamazov
Posts: 97
Joined: 13/08/2010 13:28

#121 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by karamazov »

Pa valjda neke doce hecimi...
Kurir Operativnog
Posts: 43
Joined: 05/03/2011 21:45

#122 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Kurir Operativnog »

karamazov wrote: E jbg. Gile ja se taman vratio sa odmora a ti vidim popio ban :sad: Ajd dobro dvije hefte nije to nista , eto tebe brzo nazad!
O borbama u junu '92 kad nam se vratis ;-)
Moderatori
Molim pomilovanje za Gileta, gre'ota da prekinu sad diskusiju!
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#123 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Nekako s proljeća »

8-)

Želimir Vidović Keli?

@karamazov,@Kurir operativnog, @radet, @rizo, šta nam možete reći o njegovom ubistvu?
karamazov
Posts: 97
Joined: 13/08/2010 13:28

#124 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by karamazov »

Iskreno mi je zao Kelija, bio je veliki igrac...
Ne znam kako je nastradao ,ali ono sto se pise da ga je ubio Arkan zasigurno nije tacno...
radet
Posts: 96
Joined: 11/02/2011 21:41

#125 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by radet »

karamazov wrote:
radet wrote:Image

Ovo tamno plavo je naša linija u Aerodromskom naselju. Donji krak nisam završio jer je izgrađeno dosta novih kuća, pa fakat ne znam kako je to prije izgledalo.
Crveno je srpska linija. Svijetlo plavo je otprilike njihovo vatreno djelovanje, ali sam ovo nasumično nacrtao jer je bilo puno više šuba s kojih se pucalo.

Ovo što Gile priča da su pukle linije i zazuzete dvije zgrade, te dvije zgrade sam zaokružio zelenom bojom.
Žuta boja je igralište preko kojeg se trebalo preći da se akcija nastavi. Sad možete sami prosuditi koliko bi to bilo izvodljivo. Suma akcije je bila 6 mrtvih i 40-ak ranjenih, od kojih nekoliko teških invalida koji su ostali nepokretni. Najviše su najebali na pretrčavanju ulice prema zgradama u zelenoj zoni i povratku iz nje. Duga svijetlo plava linija koja presijeca ovaj potez je dejstvo sijača smrti, a o minobacačima da i ne govorim.
Dosta realno opisano.Dodao bih da ste kod tog prvog napada bili usli i u poslovne prostore desno od te zute linije ka skoli.U piceriji Kruna smo razmjenili par rafala!Povukli ste se iz te dvije zgrade mi usli a ovi vasi jos ostali u tim poslovnim prostorima... greska...komanda ...ili onaj komandant SAFET kad vec necete da ga imenujete...

U drugom napadu Laste upale u podne , zauzeli pola te prve zgrade i ulaz u Ernasta Telmana!
Navece se pametno povukli...
Za ove poslovne sam zaboravio napisati, i tamo su ljudi popušili foru.
Post Reply