Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post Reply
User avatar
Gile Šampion
Posts: 639
Joined: 24/08/2007 22:57

#76 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Gile Šampion »

karanana wrote:kojom cestom/putem su nedzarici bili spojeni sa njihovom teritorijom?

1.jesu li oni drzali onu raskrsnicu kojom se sada iz nedzarica skrece lijevo za aerodrom a desno za petlju a pravo je kasindolska ili su na aerodromsku cestu iz nedzarica izlazili negdje drugo blize aerodromu? 2.jesu li drzali onih 100-200 metara ravne ceste koja dijeli nedzarice, aerodromsko i dobrinju i koja vodi iz aerodroma desno u dobrinju?

meni ni ove unutargradske linije nisu poznate a ne neke chuke, djokini tornjevi i slicne kote.
1. jesu,to su drzali i tu je ubijen rahmetli Hakija Turajlic,na tom mjestu ima i spomen ploca
2.jesu i to drzali,i drzali su 80 % Aerodromskog naselja kojeg su uzeli 17.06.1992,pa nasi vratili neke dijelove i kad su mogli ici dalje,naredba stani.I tako par puta tokom rata

Neko reče o zarobljenim momcima iz Dobrinje na Treskavici? Koliko ja znam niko iz 5mtbr. nije nikada zarobljen na tom rejonu gore... :?
karamazov
Posts: 97
Joined: 13/08/2010 13:28

#77 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by karamazov »

Ovi zarobljeni momci su bili sa Dobrinje,a onaj koga sam naveo je zivio iznad kafica Baltazar.Sad ne znam jesu li oni pripadali 5 mtr, ili su bili pripadnici nekog specijalnog odreda?
17.6.1992 VRS zauzela citavo Aerodromsko naselje i kuce Fulina do aerodroma gdje je posle bio ulaz u tunel.
User avatar
karanana
Posts: 47214
Joined: 26/02/2004 00:00

#78 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by karanana »

a znaci te kuce su nekad kasnije vracene pa se tu poceo praviti tunel?

ma sve je ovo stimaljka bila. da je vrs htjela da prekine tunel ili da zauzme taj dio sa D strane, mogli su. ispade da je taj koridor do tunela bio veoma uzak i naknadno napravljen i fakticki kao klin zabijen uz aerodrom. opet malo skrenusmo s teme, trebalo bi napraviti i temu koja se bavi ovim zapadnim-jugozapadnim dijelom fronta u gradu.
karamazov
Posts: 97
Joined: 13/08/2010 13:28

#79 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by karamazov »

Mislim da je neko za to uzimao ogromnu lovu. Kad je uzeto Aerodromsko nama naredjeno da stanemo a do Kule bilo nekih pola kilometra. Posle poslali neke starohane u te kuce da cuvaju strazu i cim se malo zapocalo oni normalno zbrisali.Vise nego smisljeno nema sta! Jbg. opet skrenusmo...
igmanac
Posts: 36
Joined: 17/05/2011 21:33

#80 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by igmanac »

Velika akcija na Hojti je pocela 29.10.1994 ujuttro u 6.00h
Tada je zauzeto cca 100 km2 teritorije.
Veliki posao je odradila Bosnjacka i kako sam cuo kasnije Cupini diverzanti koji su u toku noci usli iza ledja cetnicima.
Oni su uzeli i onu kolonu tenkova i transportera kod Trnova...

Ja sam ucestvovao u akciji citave 3 min, jer sam na Predavici naletio na nekog g-dina sa 84-kom...
Kasnije su nasi dosli do Ledica gdje se desio onaj kretenski potez naseg k-danta koji je smjenu sveo livadom u Ledice u pola bijela dana.

@Gile
Karamozov ne laze za zarobljene, B.B. mi je drug. njegov drug je ranjen u oko i njih dvojica su ostali da ga izvuku,
jer je ostatak linije zdusio i zarobile su ih ti nekakvi vukovi.
p.s, tada su bili priopadnici one manevarske brigade sa Mojmila, ali izvorno su iz 5.MTB
User avatar
smurf
Posts: 70203
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#81 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by smurf »

Malo pojasnjenje za tunel, tj. Aerodromsko naselje. Postoje dva dijela, C4 i C5. Ulaz u tunel je u C5, dok pomenuta frka iz '92. se odvijala u C4. Slazem se sa konstatacijom da je sve bilo "dogovarano" tj. kupljeno/prodano, na zalost trebat ce jos tema i tema i vremena i vremena da se iskupe dokazi i slozi cjelokupna prava prica. Jeste da je Kula bila blizu karamazov, ali mislim da nije bilo tako jednostavno uzeti C5 i Dobrinju 1, jako je puno zgrada i ulaza koji su bili naseljeni i morali biste uzimati stan po stan, a "padanjem" C4 je pregrupisana linija i vecina nas je bila utvrdjena u susjednom naselju, spremni za "kornjace". I C4 je palo jer su neiskusni linijasi imali bliske susrete sa jedinicom koja je puzala naprijed iako su pojedinci tvrdili da su ih pogadjali, u tom metezu se niko nije sjetio tromblonskih mina... Bili smo ubijedjeni da je rijec o Niskim specijalcima sto ne mora biti tacno, ali da su imali pancirne sljemove, vizire i one velike pancire - jesu.
igmanac - Djerzelezi su bili sastavni dio 143. lahke pjesadijske brigade koja je sastavljena od manevarskih bataljona 1. Slavne, 2. Viteske, 5. mtbr (mislim da je tada vec bila 155. mtbr) 1. Samostalnog bataljona... Cupini diverzanti su takodjer usli u sastav navedene brigade bez imenovanog, rahmetli Enis Srna je bio komandant... Ta ekipa sa Mojmila je dosla kao smjena, a sa Belim vukovima su se borili momci iz trece cete, opisano nekoliko postova prije. Cijela brigada je imala identicnu opremu...
igmanac
Posts: 36
Joined: 17/05/2011 21:33

#82 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by igmanac »

hvala ti na objasnjenju
ja sam tad bio u bolnici i kasnije demobilisan, pa to oko lahke ne znam dobro
a i sva mi je raja tamo zavrsila
Oko smjene u Ledicima, poginulo je najvise boraca iz tadasnjeg 4-og bataljona ( Mojmilo i Vojnicko) , te dvojica nasih s keca, oba moja k-dira
elem katastrofa
karamazov
Posts: 97
Joined: 13/08/2010 13:28

#83 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by karamazov »

igmanac wrote:Velika akcija na Hojti je pocela 29.10.1994 ujuttro u 6.00h
Tada je zauzeto cca 100 km2 teritorije.
Veliki posao je odradila Bosnjacka i kako sam cuo kasnije Cupini diverzanti koji su u toku noci usli iza ledja cetnicima.
Oni su uzeli i onu kolonu tenkova i transportera kod Trnova...

Ja sam ucestvovao u akciji citave 3 min, jer sam na Predavici naletio na nekog g-dina sa 84-kom...
Kasnije su nasi dosli do Ledica gdje se desio onaj kretenski potez naseg k-danta koji je smjenu sveo livadom u Ledice u pola bijela dana.

@Gile
Karamozov ne laze za zarobljene, B.B. mi je drug. njegov drug je ranjen u oko i njih dvojica su ostali da ga izvuku,
jer je ostatak linije zdusio i zarobile su ih ti nekakvi vukovi.
p.s, tada su bili priopadnici one manevarske brigade sa Mojmila, ali izvorno su iz 5.MTB
Tacno tako, eto nek je neko i potvrdio moju pricu! Obadvojicu njih sam gledao na televiziji dok su davali nekakve izjave.
Interesuje me nesto sire oko ovih 4-5 zarobljenih tenkova i par OT! Kako su zarobljeni, jesu li osteceni, sta je bilo sa posadama, gdje su posle koristeni , kako su prebaceni kroz tampon zonu i sl.?

@ Strumf
Kao sto sam rekao te kuce gdje je tunel smo drzali mjesec dana.To su kuce i nemaju veze sa kvadrantima C4 i C5.
Price o niskim specijalcima su za malu djecu. Jedina akcija koju su oni odradili je izvlacenje vojnika iz kasarne u Capljini. Bio dam taj dan 17.6. na licu mjesta i mogu pobrojati sve koji su ucestvovali a ovo o "kornjacama " bolje da ne komentarisem ;-)
Dudajev
Posts: 18
Joined: 06/07/2011 07:07

#84 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Dudajev »

Evo da odgovorim Karamazovu :
Kao prvo ukupno je zarobljeno 6 tenkova t-55 i to kao sto sam prije napisao diverzantski bataljon 2.viteske i idv 9.br br. u rejonu Borikovca 5 tenkova i 4 OT, a Bosnjacki diverzanti su zauzimanjem Bijele Lijeske zarobili 1 tenk t-55 , a focanska je nahvatala neke OT ali su isti bili nepokretni, koliko se sjecam radilo se o dva OT koji su koristeni za vezu ili pri komandovanju, znam da su imali u sebi printere za kripto zastitu i neke radio stanice. Sjecam se da je i zarobljena jedna RU sa razgovornikom sto sam licno koristio slusajusi direktno istu cak u nardnih 7 i vise dana.
Od zarobljenih sredstava formirana je 1.OM ceta 1.korpusa A BiH. Koja je posle koliko ja znam podjeljena po legendarnim divizijama, ali borbena ucinkovitost iste nije mi poznata.
Znam da je samo kruzila prica o tome kada je Rasim Delic referisao Aliji da je rekao da smo zarobili 7 tenkova(slagavsi za jednog) jer je Alija placao tada po tenku 100 000 DM. A o broju sta i koliko se sam uvjerio dosavsi na Bijelu Lijesku da se uvjeri u Rasimovu"istinu" ali bez Rasima u pratnji!
To sve ima negdje na you tubu u nekoj od emisija o ABiH. Napemenuo bih da su svi tenkovi bili natankovani gorivom i po jednim BK minimalno, znaci spremni za b/d.
igmanac
Posts: 36
Joined: 17/05/2011 21:33

#85 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by igmanac »

S kojim merakom citam ovo za tenkove :dance:
Ovo je bila fakat velika pobjeda :bih:
I sad se najezim kad se sjetim atmosfere u ambulanti u Sinanovicima .
Cekali smo helikopter da nas prebaci u bol.Suhodol, a svakih pola sata udje neko iz komande korpusa da nam javi sta je zauzeto ili zaplijenjeno.
I odmah ide neka patriotska, a i odmah prestane boliti.
Znam da zvuci pateticno ko u partizanskim filmovima, al fakat je tako bilo
karamazov
Posts: 97
Joined: 13/08/2010 13:28

#86 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by karamazov »

Hvala Dudajev, pa fino su se ti oparili pola miliona maraka nije sala...
Nije mi jasno kako posle toga onaj nas slino general Milosevic osta na funkciji, za to mu je trebala glava odletiti...
User avatar
karanana
Posts: 47214
Joined: 26/02/2004 00:00

#88 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by karanana »

100.000 po tenku.
pa nije ni skup s obzirom da su automati isli po 4-5 hiljada i ispaljena granata u mostaru po milju-dvije.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#89 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Nekako s proljeća »

Šta je 100 000 za jedan ljudski život, a ovi tenkovi su bili puni goriva i imali puni borbeni komplet , pa ti kontaj koliko je to...najveća vrijednost je u tome što se taj ''borbeni komplet '' nije ''istresao'' na naše snage.
User avatar
Gile Šampion
Posts: 639
Joined: 24/08/2007 22:57

#90 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Gile Šampion »

karamazov wrote:Mislim da je neko za to uzimao ogromnu lovu. Kad je uzeto Aerodromsko nama naredjeno da stanemo a do Kule bilo nekih pola kilometra. Posle poslali neke starohane u te kuce da cuvaju strazu i cim se malo zapocalo oni normalno zbrisali.Vise nego smisljeno nema sta! Jbg. opet skrenusmo...
Pričaš neistine.Učesnik sam dešavanja od 5 maja 92-ge pa sve do 95-te godine na području Aerodromskog naselja.Ja koliko sam mogao skontati gledali smo se preko nišana?

Ako si bio u VRS mogli smo jednu kompletnu temu otvoriti o događajima koji su se izdešavali na tom dijelu ratišta. Naveo si da su ''Fulina kuće'' zauzete 17.6.1992...Pa niko tamo nije ni bio od 5 maja,tako da se to smatralo kao neutralnom zonom.
Stali ste kod zauzimanja Aerodromskog naselja?
Pa niste vi stali što je vama bilo naređeno da stanete,već ste stali što niste mogli dalje.Naselje je palo zbog neorganizovanosti nekih grupa koje su sve do tada mislile da fakat rata neće biti.Kad se dosilo što se desilo,srbi su zauzeli C4 ali nisu mogli ni metra dalje ka C5...i tu 21.07.1992 bivaju nagrđeni toliko da im nikad više nije na pamet palo da pokušaju bilo šta.(2 transportera i tenk bivaju uništeni,špekuliše se o broju poginulih,masa naoružanja ostala kod Macha prilikom bjegstva srpskih vojnika,četnika,srpske milicije ili već kojih formacija koje su napadale C5)

Opet kažem o tome bi se moglo dugo i naširoko,nije tema borbe oko Dobrinje već rejon Treskavice.

@karamazov
Meni ne bi smetalo da neko otvori temu vezano za Dobrinju pa da prodiskutujemo par stvari,sa konkretnim dokazima a ne pričama rekla kazala... :DAko moderator dopusti a i drugi članovi ako nemaju ništa protiv možemo i ovde nastaviti diskusiju. :) :D

Da idemo onim redosljedom:pitam te-pitaj me :lol: Kojoj si jedinici pripadao? Kasindolskom bataljonu? Samostalnom iz Lukavice?

Evo u prilogu ću ti postaviti mapu da se malo lakse orjentišeš ;-)
-ZELENA BOJA slobodna teritorija koja nikada nije bila zauzeta
-ŽUTA BOJA početni položaji srpske vojske sa pravcem napada počev od 5 maja pa do 17.06.1992
-CRVENA BOJA dostignuti položaji srpske vojske tokom borbi 17,18,19.06.1992
-ZELENA LINIJA vraćeni položaji pod kontrolu branioca Dobrinje
-PLAVA BOJA rejon kuća uz aerodrom koji su bili neutralna zona do izgradnje tunela

Image
igmanac
Posts: 36
Joined: 17/05/2011 21:33

#91 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by igmanac »

Gile,komsija
cekamo te da ispricas detaljno da svi cuju kako se odbranilo C5 ,ustvari cijela Dobrinja
znam sve , al necu da pricam jer nisam ja ucestvovao
znam i kako su cetnici usli u naselje i iznenadili nase
a to je isti kiks ko na kecu
rez.policija ja odmah na pocetku postavila liniju u Z.J.Spanca, a saka nasih na kecu nije mogla sama odbraniti Krlezu i ostalo
User avatar
vinnie_jones
Posts: 1148
Joined: 29/04/2007 00:09

#92 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by vinnie_jones »

Trebalo bi otvoriti novu temu "Dobrinja 92-95" gdje bi se moglo pisati o tim stvarima da se ne guši tema "manevarcima" :) , vidim ima vas nekoliko što ste bili direktno uključeni tako da bi se imalo štošta napisati o herojskom otporu, vrijeme prolazi, mnoge se stvari nažalost zaboravljaju, nove generacije rastu nesvjesne šta se dešavalo u njihovom komšiluku a nemamo se čega stidjeti, papani iz nedžarića, vojkovića, veljina... su ga žestoko flautali na svim stranama tako da im jedino ostaje net propaganda u stilu "mogli smo to prepišati kad smo htjeli" a znamo da to nije bilo tako.
Gile Šampion wrote:špekuliše se o broju poginulih,masa naoružanja ostala kod Macha prilikom bjegstva srpskih vojnika,četnika,srpske milicije ili već kojih formacija koje su napadale C5)
je li paljenje zgrade bio presudni momenat i kome je to uopšte palo na pamet? :thumbup: :bih:
User avatar
Gile Šampion
Posts: 639
Joined: 24/08/2007 22:57

#93 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Gile Šampion »

@igmanac nije do mene,ja sam tu.Ako se @karamazov javi spreman sam da razmjenimo iskustva...

@vinnie_jones pa paljenje zgrade se može komotno navesti kao presudni trenutak u odbrani,i to je bila jedina preostala opcija,jer je municije već bilo ponestalo.Ostalo je bilo svega po par komada metaka na svakog borca...A čovjek koji je vodio grupu ljudi u odbrani za taj dio je dao tu ideju ili naredbu kako god hoćeš :) Ne bih spominjao njegovo ime i prezime,uglavnom dobitnik zlatnog ljiljana :thumbup:
Hormasica
Posts: 5
Joined: 14/07/2011 13:09

#94 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Hormasica »

igmanac wrote:Gile,komsija
cekamo te da ispricas detaljno da svi cuju kako se odbranilo C5 ,ustvari cijela Dobrinja
znam sve , al necu da pricam jer nisam ja ucestvovao
znam i kako su cetnici usli u naselje i iznenadili nase
a to je isti kiks ko na kecu
rez.policija ja odmah na pocetku postavila liniju u Z.J.Spanca, a saka nasih na kecu nije mogla sama odbraniti Krlezu i ostalo
Prijatelju sta ce dijete objasniti, pratim malo temu i pogledam profile komentatora (da vidim kako i sta pisu) iznenadim se kad vidim ko sve i sta sve pise. Pa ovaj gile je neki klinac bio u toku agresije na BiH. Bas me interesovalo koliko bi on mogao godina imati kad ima ovakvo iskustvo :mrgreen: vidim 31g oduzmem saberem i skontam da nije moga biti svijestan svoje nesvijeti sa toliko godina a ne agresije. Naravno skontao je to i sam pa je izbrisao godine :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :dance:
User avatar
Gile Šampion
Posts: 639
Joined: 24/08/2007 22:57

#95 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Gile Šampion »

Hormasica wrote:
igmanac wrote:Gile,komsija
cekamo te da ispricas detaljno da svi cuju kako se odbranilo C5 ,ustvari cijela Dobrinja
znam sve , al necu da pricam jer nisam ja ucestvovao
znam i kako su cetnici usli u naselje i iznenadili nase
a to je isti kiks ko na kecu
rez.policija ja odmah na pocetku postavila liniju u Z.J.Spanca, a saka nasih na kecu nije mogla sama odbraniti Krlezu i ostalo
Prijatelju sta ce dijete objasniti, pratim malo temu i pogledam profile komentatora (da vidim kako i sta pisu) iznenadim se kad vidim ko sve i sta sve pise. Pa ovaj gile je neki klinac bio u toku agresije na BiH. Bas me interesovalo koliko bi on mogao godina imati kad ima ovakvo iskustvo :mrgreen: vidim 31g oduzmem saberem i skontam da nije moga biti svijestan svoje nesvijeti sa toliko godina a ne agresije. Naravno skontao je to i sam pa je izbrisao godine :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :dance:
Tako je...dijete ...u pravu si :lol: :lol:
Sve što kažem,sigurno lažem...ili ček...možda sam to sve čuo od jednog tata-mate,inače dobrinjskog gazije koji pogađa žicu od kabla sa RB-om na 150 metara...inače gazija proveo cijeli rat u podrumu... :lol: :lol: Ali eto ja čuo od njega pa kontam da se malo ovde kurCHim po forumu :D :lol: :lol: :lol: :dance:
Last edited by Gile Šampion on 23/07/2011 19:18, edited 1 time in total.
User avatar
karanana
Posts: 47214
Joined: 26/02/2004 00:00

#96 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by karanana »

pa sta je sad istina?
jeli ovo sto hurmasica kaze da je gile 81. godiste ili nije?
u svakom slucaju, da li je gile ucestvovao ili mu je neko rekao, nebitno, ovo gore sa mapom prikazuje malo jasnije ovaj dio ratista, ali meni opet nije bilo jasno, ako su ove kuce godinu bile nicija zemlja, kako to da onda ulazi nasa vojska i tu pocinje graditi tako delikatan objekt koji moze biti izlozen konstantnoj vatri sa srpskih polozaja 50-100 metara dalje. kamenjem su mogli gadjati i zatrpati tunel a ne da su obasuli svime sto su imali (da su htjeli).
ovaj dio zasluzuje temu, kao i mnogi drugi djelovi sarajevskih ratista pojedinacno.

edit: cija je neoznacena teritorija desno od plavog kruga, uz aerodrom? njihova jeli tako?
Last edited by karanana on 23/07/2011 19:24, edited 1 time in total.
User avatar
morti
Posts: 1594
Joined: 23/03/2004 18:08
Location: Republika Peyton

#97 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by morti »

Može li mi neko reći nešto više o akcijama ili dešavanjima na Proskoku u decembru 1994. godine? Konkretno Bošnjačka brigada. Hvala.
User avatar
Gile Šampion
Posts: 639
Joined: 24/08/2007 22:57

#98 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Gile Šampion »

karanana wrote:pa sta je sad istina?
jeli ovo sto hurmasica kaze da je gile 81. godiste ili nije?
u svakom slucaju, da li je gile ucestvovao ili mu je neko rekao, nebitno, ovo gore sa mapom prikazuje malo jasnije ovaj dio ratista, ali meni opet nije bilo jasno, ako su ove kuce godinu bile nicija zemlja, kako to da onda ulazi nasa vojska i tu pocinje graditi tako delikatan obkekt koji moze biti izlozen konstantnoj vatri sa srpskih polozaja 50-100 metara dalje. kamenjem su mogli gadjati i zatrpati tunel a ne da su obasuli svime sto su imali (da su htjeli).
ovaj dio zasluzuje temu, kao i mnogi drugi djelovi sarajevskih ratista pojedinacno.
@karanana
hurmasica je nick vjerovatno jednog malog iskompleksiranog debila,gnjide,koji je eto registrovao se ovde da prati aman BAŠ MOJE postove,i skontao me lik kako ja lažem...eto aferim mu :lol: U svakom slučaju zamolio bih ga da prošeta sa ove teme jer ne bih želio da trošim tipkanje na njega i njegove glupe komentare :)

Kuće obiljezene plavim krugom bivaju napuštene od svojih vlasnika onih dana kada vojska dolazi i zauzima aerodrom te zarobljava predsjednika Aliju Izetbegovica.Vojska se uzurbano ukopava i pravi utvrde na aerodromu te svake noći otvara vatru po naselju.Pošto su te kuće neposredno udaljene od aerodroma nekih 20-50 metara život u njima postaje nemoguć.80% stanovnistva se iseljava iz tih kuca,dok neznatan dio ''odvaznijih'' muskaraca ostaje da ''čuva'' imovinu.Aerodrom vojska predaje u ruke četnicima,koji 5 maja 92-ge godine kreću sa 2 oklopna transportera M-60 (plavo bijele boje,sa oznakama milicije),i zarobljavaju stanovništvo tih kuća i odvode ih u zatvor Kula...Tom prilikom izmedju ostalog zarobljavaju 3 muskarca iz jedne porodice(otac i 2 njegova sina).Jedan od sinova se odlucuje na bijeg i iskace iz transportera pokusavajuci trceci da pobjegne.Ovaj cetnik sa transportera puca u njega iz PAM-a.Misleci da ga je ubio ostavljaju ga da lezi i odlaze.Medjutim ovaj lik je bio samo ranjen i pretvarao se da je mrtav,kasnije ga izvlacimo na nasu stranu.Ista ta 2 transportera ulaze u aerodromsko naselje iz pravca ''Tešanja'' kuća,i takođe kupe civilno stanovništvo i odvode na Kulu.Tada im se pruža prvi otpor i jedan od transportera biva pogođen zoljom, drugi bježi.U transporteru ginu dvojica i 2 bivaju ranjeni.Izmedju ostalih jedan od ranjenih je prijeratni pjevac nekima poznat pod nadimkom Cigo(pjevao u restoranu DD)...Paradoks vezano za ovoga Cigu je što je on lično par dana kasnije,dok je još bio na štakama koje su posljedica ranjavanja, na Kuli spasio mog jednog prijatelja,kojem je neki četnik gurnuo bajonet u grlo da ga zakolje i pri tom mu zarezao grlo već bio.Čovjeku se dan danas vidi ožiljak.

Ako bude potrebno,nastavit ću ako koga zanima :)
User avatar
karanana
Posts: 47214
Joined: 26/02/2004 00:00

#99 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by karanana »

mene zanima, ali opet, skrecemo sa teme poprilicno.
dakle, kako to da se tih nekoliko kuca prvo zauzimaju a onda dovoljno dobro brane i osiguravaju da bi one bile povoljno mjesto za izgradnju tunela sa sarajevske strane? da li je ikada bio ijedan ozbiljan pokusaj napada i zauzimanja toga ulaza u tunel? kakva je bila odbrana tog objekta?
User avatar
vinnie_jones
Posts: 1148
Joined: 29/04/2007 00:09

#100 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by vinnie_jones »

tunel se počeo kopati '93 a ove stvari što @gile piše o njima su iz '92

otvoriću Dbr temu ...
Post Reply