Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post Reply
User avatar
_Reds_
Posts: 9367
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#626 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by _Reds_ »

Repetitor wrote: 15/12/2020 10:01 Najveći grobari Bošnjaka i BiH su Alijica i njegova fašistička SDA.

Ko to neće da shvati, nek se yebe.

Ha ja.


Zar je bila potrebna neka iznimno velika inteligencija da se srpske snage proglase teroristima od zvanično priznate države?
A kad se jedna strana proglasi i prihvati u medjunarodnim krugovima kao teroristička, onda sa takvim nema pregovora i mogućnosti da se bilo šta legalizuje (kao sto su legalizovali RS).
Al si pametan, tačnom te treba na neku ozbiljnu funkciju.
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#627 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Repetitor »

_Reds_ wrote: 15/12/2020 10:09
Repetitor wrote: 15/12/2020 10:01 Najveći grobari Bošnjaka i BiH su Alijica i njegova fašistička SDA.

Ko to neće da shvati, nek se yebe.

Ha ja.


Zar je bila potrebna neka iznimno velika inteligencija da se srpske snage proglase teroristima od zvanično priznate države?
A kad se jedna strana proglasi i prihvati u medjunarodnim krugovima kao teroristička, onda sa takvim nema pregovora i mogućnosti da se bilo šta legalizuje (kao sto su legalizovali RS).
Al si pametan, tačnom te treba na neku ozbiljnu funkciju.
Naravno da jesam. Doduse ne moze svako i biti pametan.

Neko mora biti i ovca da bleji
Comanche
Posts: 420
Joined: 05/07/2006 06:39

#628 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Comanche »

Woody wrote: 14/12/2020 14:03
Apsolutno bRespotrebna!!! Šta se uradilo?

Što reče ovaj delegat iznad:
high_volume wrote: 14/12/2020 10:20 ...Još prije ovih treskavičkih operacija, trajali su mirovni pregovori naše političke vlasti sa paravojnim i parapolitičkim predstavnicima RS i HB i njihovim "mentorima". Naše pozicije na vojnom polju bile su instrumenti kojima je naša strana stvarala bolje pregovaračke pozicije za prekid rata i bolje uslove...
Kakva ba "pozicija"? Kakav ba "prekid rata"? Kakvi ba "bolji uslovi"?

Pozicija je bila takva da je Goražde brojalo "zadnje minute" do scenarija "Srebrenica". Ključ se držao na picinoj dlaki da ga Srbi ne povrate. Mostar je bio u potpunom okruženju sa prekidom dotoka hrane i MTS-a, i u svemu je ovisio da li se taj dan diga'o nekom nižem oficiru HVO-a. NIKAKVIH pomaka na Sarajevskom krugu. Opšta neizantereisovanost svjetskog javnog mnijenja za situaciju u BiH. MASOVNA dezerterstva iz redova ARBiH, odnosno sve veći broj "konvoja Dječijih Ambasada" koji su izvozili vojno sposobne muškarce sa područkj pod kontrolom ARBiH i pvećano izdavanje "radnih obaveza" u "Pomorskim društvima Republike Bosne i Hercegovine". ISLAMIZACIJA ARBiH sve više svrbi sve one (pripadnike ne-Bošnjačkog naroda) koji su vjerovali da je ovo borba za sve narode Republike Bosne i Hercegovine. NESPOSOBNOST političkog i vojnog vrha RBiH....


Trajalo bi to još 50 i jednu godinu ako bi i dan-danile završilo... hint: "Palestina". I ako bi "završilo" bilo bi po našoj guzici.

haj' da ja više ne serem. Odvagaj broj zalud ugaslih života mladih boraca na Treskavici 1994/95 i "rezultate "bolje pregovaračke pozicije" i podastri ih roditeljima, braći sestrama i djeci tih gore spomenutih boraca, pa ćeš vidketi koliko si bio u pravu.

Pozdrav domovini :thumbup:
Ti imas toliko polu-lazi, Koje provlacis kao istinu.
Prvo kad se krenulo sa operacijama na Treskavici, bilo je sklopljeno primirje sa HVO a Mostar nije bio u potpunom okruzenju jos od '93.

Kljuc je mogao pasti ali eto nije, malo uz pomoc HVO a malo zbog bosanskih gazija. A Srbi su dovukli sve sto su imali i sto je valjalo na Kljuc.

Srbima nije smetalo sto se pregovara pa su i dalje napadali i Kljuc i Gorazde kako sam kazes. Ali eto Armija je trebala da sjedi i ceka da se sklopi primirje. A da Srbima nije gorilo pod guzicom sigurno nebi predali dijelove Sarajeva koje su drzali i pristali na Brcko Distrikt.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#629 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Woody »

Comanche wrote: 15/12/2020 10:53 Ti imas toliko polu-lazi, Koje provlacis kao istinu.
Prvo kad se krenulo sa operacijama na Treskavici, bilo je sklopljeno primirje sa HVO a Mostar nije bio u potpunom okruzenju jos od '93.

Kljuc je mogao pasti ali eto nije, malo uz pomoc HVO a malo zbog bosanskih gazija. A Srbi su dovukli sve sto su imali i sto je valjalo na Kljuc.

Srbima nije smetalo sto se pregovara pa su i dalje napadali i Kljuc i Gorazde kako sam kazes. Ali eto Armija je trebala da sjedi i ceka da se sklopi primirje. A da Srbima nije gorilo pod guzicom sigurno nebi predali dijelove Sarajeva koje su drzali i pristali na Brcko Distrikt.
A, jebote što me naruži.... Svašta nešta ti ovdje našvrlja, a ne odgovori na moje pitanje. Vidim da ne paziš na času.

Daklem, pitanje je bilo: Šta je Treskavička operacija pomogla Ključu, Mostaru, Goraždu i Brčkom? Pogotovo ako veliš da su Srbi "dovukli sve sto su imali i sto je valjalo na Kljuc"? Znači, na Treskavici im je bila neka treća postava, ili omladinski pogon.

Čekam... Ako ne znaš, onda se nemoj javljati. Peke!

A, ja... Pozdrav domovini :thumbup:
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#630 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by jefff »

Ope politika
Comanche
Posts: 420
Joined: 05/07/2006 06:39

#631 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Comanche »

Woody wrote: 15/12/2020 11:26
Comanche wrote: 15/12/2020 10:53 Ti imas toliko polu-lazi, Koje provlacis kao istinu.
Prvo kad se krenulo sa operacijama na Treskavici, bilo je sklopljeno primirje sa HVO a Mostar nije bio u potpunom okruzenju jos od '93.

Kljuc je mogao pasti ali eto nije, malo uz pomoc HVO a malo zbog bosanskih gazija. A Srbi su dovukli sve sto su imali i sto je valjalo na Kljuc.

Srbima nije smetalo sto se pregovara pa su i dalje napadali i Kljuc i Gorazde kako sam kazes. Ali eto Armija je trebala da sjedi i ceka da se sklopi primirje. A da Srbima nije gorilo pod guzicom sigurno nebi predali dijelove Sarajeva koje su drzali i pristali na Brcko Distrikt.
A, jebote što me naruži.... Svašta nešta ti ovdje našvrlja, a ne odgovori na moje pitanje. Vidim da ne paziš na času.

Daklem, pitanje je bilo: Šta je Treskavička operacija pomogla Ključu, Mostaru, Goraždu i Brčkom? Pogotovo ako veliš da su Srbi "dovukli sve sto su imali i sto je valjalo na Kljuc"? Znači, na Treskavici im je bila neka treća postava, ili omladinski pogon.

Čekam... Ako ne znaš, onda se nemoj javljati. Peke!

A, ja... Pozdrav domovini :thumbup:

Pa kako da nije pomogla. Odvukla je snage, nanijela gubitke u ljudstvu i tehnici koji se nisu mogli koristiti prema Gorazdu, Kljucu itd.

Osim toga, sa oslobodjenjem tih prostora, stvorila je preduslove za neka znacajnija oslobadjanja ili prema Istocnoj Bosni ili Sarajevu. U svakom slucaju, dala je do znanja Srpskoj strani da se ne isplati ratovati dalje, jer bi mogli jos sto sta izgubiti.

Normalno da nam je svima zao izgubljenih zivota, ali sta bi se desilo da je rat potrajao jos koju godinu ili da su Srbi uzeli Gorazde ili Kljuc, dali bi dali onda Vogoscu, Grbavicu ili Ilidzu?
Valter Gustav
Posts: 371
Joined: 10/12/2019 16:19

#632 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Valter Gustav »

Repetitor wrote: 15/12/2020 10:01 Najveći grobari Bošnjaka i BiH su Alijica i njegova fašistička SDA.

Ko to neće da shvati, nek se yebe.

Ha ja.


Zar je bila potrebna neka iznimno velika inteligencija da se srpske snage proglase teroristima od zvanično priznate države?
A kad se jedna strana proglasi i prihvati u medjunarodnim krugovima kao teroristička, onda sa takvim nema pregovora i mogućnosti da se bilo šta legalizuje (kao sto su legalizovali RS).
Mozes li nam navesti nesto detaljnije sta je Alija trebao uraditi i sta nije trebao uraditi po tvom misljenju.
Valter Gustav
Posts: 371
Joined: 10/12/2019 16:19

#633 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Valter Gustav »

Woody wrote: 15/12/2020 08:55
high_volume wrote: 15/12/2020 01:14 Da nismo, a jesmo, trebali i morali smo oružjem rastjerati paravojno i parapolitičko smeće i povratiti suverenitet države, da nismo ratovali, ne bismo ni doživjeli Dayton, kakav god da je.
Nemoj mi dirat' u SDA i njihova paravojna (uh, izvini hotjeh napisati patriJoCka) krila... Nemoj! Jesi'l čuo! Nikad više da nisam vidio da si nešto ovako napisao.

Haj' sad ustani se i u stavu mirno ponavljaj za mnom:

"U plavo Božije prijestolje
kliču zvuci s bogomolja
to su pjesme zemlje moje
gdje huče gore i šume polja.

Mila sura i žestoka,
Bosna na zemlji krvavoj, čuvam te ..."

Pozdrav domovini :thumbup:
Isto pitanje za tebe.Mozes li nam navesti nesto detaljnije sta je Alija trebao uraditi i sta nije trebao uraditi po tvom misljenju.
Valter Gustav
Posts: 371
Joined: 10/12/2019 16:19

#634 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Valter Gustav »

Naivno je misliti kako se rat mogao izbjeci.Evo i Kraisnik je to priznao u ovom interviju.
Valter Gustav
Posts: 371
Joined: 10/12/2019 16:19

#635 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Valter Gustav »

Woody wrote: 15/12/2020 08:55
high_volume wrote: 15/12/2020 01:14 Da nismo, a jesmo, trebali i morali smo oružjem rastjerati paravojno i parapolitičko smeće i povratiti suverenitet države, da nismo ratovali, ne bismo ni doživjeli Dayton, kakav god da je.
Nemoj mi dirat' u SDA i njihova paravojna (uh, izvini hotjeh napisati patriJoCka) krila... Nemoj! Jesi'l čuo! Nikad više da nisam vidio da si nešto ovako napisao.

Haj' sad ustani se i u stavu mirno ponavljaj za mnom:

"U plavo Božije prijestolje
kliču zvuci s bogomolja
to su pjesme zemlje moje
gdje huče gore i šume polja.

Mila sura i žestoka,
Bosna na zemlji krvavoj, čuvam te ..."

Pozdrav domovini :thumbup:
Republika srpska?
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#636 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Nekako s proljeća »

Image
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#637 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Nekako s proljeća »

Desno je vrh Đokin Toranj/Mala Ćaba
Image

Na referisanju u Bijeloj lijesci 26 maja 1995. su bili komandanti ili pomoćnici iz 181., 141., 145., 155., 111., 117 brigade i dobili konkretne zadatke za predstojeće borbene aktivnosti.
Specijalna jedinica ''Bosna'' je u sadejstvu sa 117. Muslimanskom brigadom dobila zadatak napada i osvajanja kote Đokin Toranj-Mala Ćaba. Komandir ''Bosne'' je bio Kaljanac Meša a 117 Mb Fišo Aziz. Akcija je bila planirana za 29 maj ali je zbog velike kiše i magle prolongirana za 24 sata.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#638 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by aldinjo »

Repetitor wrote: 15/12/2020 18:18
Valter Gustav wrote: 15/12/2020 15:12
Repetitor wrote: 15/12/2020 10:01 Najveći grobari Bošnjaka i BiH su Alijica i njegova fašistička SDA.

Ko to neće da shvati, nek se yebe.

Ha ja.


Zar je bila potrebna neka iznimno velika inteligencija da se srpske snage proglase teroristima od zvanično priznate države?
A kad se jedna strana proglasi i prihvati u medjunarodnim krugovima kao teroristička, onda sa takvim nema pregovora i mogućnosti da se bilo šta legalizuje (kao sto su legalizovali RS).
Mozes li nam navesti nesto detaljnije sta je Alija trebao uraditi i sta nije trebao uraditi po tvom misljenju.
Spamamo temu, ali eto nek izbrisu ako smeta.

Alijica je prije svega trebao da bude drzavnik, politicar a ne dzamijski miš, minderaš.
Srbi su htjeli rat, furali se na to i generalno bili jači. Alijica je prihvatio izazov i rekao zrtvovat ce mir zbog nezavisnosti. Usao je u ring da plasi ježa golom guzicom, i svoj narod odveo ko kurbane pod nož.
Gdje god su stigli, druga dva naroda su nas satrala( pricam o egzikucijama civila).
Alijica je aminovao da nas vode podobni a ne sposobni.
Alijica je povukao svoj potpis sa kakvog takvog mirovnog plana, da bi nakon 3,5 godine i stotine hiljada mrtvih, i razrusene zemlje, rekao bolje nepravedan mir nego nastavak rata. A mogao je da ima
(ne)pravedan mir i bez rata i ubijanja, pa barem dok se ne naoruza.
Alijica je izdao Srebrenicu i Zepu, a po njemu ista sudbina bi i zadesila Bihac da tamo nisu bili ljudi od borbe, prkosa i inata.
Alijica je precutno aminovao pokusaj islamizacije Armije.
Alijica je legalizirao RS prihvatanjem iste, i tako doveo u polozaj svoj narod da budu tlačeni u istoj do dana danasnjeg.
Alijica je iza sebe ostavio temelje fasizma, koje je mene koji sam krvario za tu Bosnu, nakon rata otjeralo preko 7 mora i 7 gora trbuhom za kruhom, nakon sto sam kao viseprocentni invalid, dobio invalidninu od 7 maraka tadasnjih. Oni koji su se krili po podrumima i stabovima, dobili su poslove po kojekakvim drzavnim firmama i ministarstvima.
Alijica je napravio Bakira. A Bakir je personifikacija zla u danasnjem vaktu.


Hoces da nastavim?
Je li te stid ovakve gluposti pisati?
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#639 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Nekako s proljeća »

Ne znam trenutno lokaciju logora gdje su bili smješteni i odakle su krenuli u pravcu Đokinog Tornja-Male Ćabe pripadnici ''Bosna''-e,moguće iz rejona Volujnih jama, a ovi iz 117 Muslimanske brigade su krenuli iz logora Brod, dio ih je upućen u rejon Male Stijene, a u 14 sati se jedinici u rejonu Baletinih voda pridružio još manji broj učesnika u akciji. Akcija je počela u 03,30 sati, a u 04,00 sati je na prostoru između Volujnih jama i Kljusine na nagaznu minu stao Godinjak Nezir ali se nastavilo sa napadom. Komandir ''Bosne '' Kaljanac Meša je tokom napada teško ranjen kao i borac Omerović, a iz 117. Mb ranjeni su Pamuk i Murići. Povrijeđeni su evakuisani u podnožje Đokinog Tornja a akcijaje nastavljena i trajala je tokom cijelog dana i sutradan.Sutradan se kao pojačanje uključila u sadejstvo i 181. brigada i kota Đokin Toranj-Mala Ćaba je zauzet-a 31.maja 1995.
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#640 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Repetitor »

Izbrisao sam sto sam napisao kao odgovor. Najbolje tako :bih:
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#641 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Nekako s proljeća »

Za razliku od brisanja riječi, sa nedjelima katila iz dijela srpskog naroda to neće ići , bar dok je nas preživjelih.
Image
Najmanje trojica od šestorice Srebreničana koje su 17. jula 1995. godine, pred kamerama mjestu Godinjske Bare strijeljali pripadnici zloglasnih „Škorpiona“, jedinica pod kontrolom Državne bezbjednosti Srbije, pronađeni su u sekundarnoj masovnoj grobnici na području planinskog prevoja Rogoj.
Image
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#642 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Nekako s proljeća »

Vrlo zahvalna životinja je Bosanski brdski konj, zabilježen je u arhivama vojski iz oba svjetska rata, uglavnom kao sredstvo za savladavanje brdskih snijegom prekrivenih područja. Na Treskavičkom ratištu sam gledao oko Trnova kako kroz šumske puteljke i tzv ''kozje staze'' strpljivo nosi sanduke sa MTS-om.
Image
Treskavica 1995.
Image
Isto, novembar 1995.
Image
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#643 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Nekako s proljeća »

Treskavica 1994., sarajevska 105 ili 2 viteška nisam siguran.
Image
Pripadnici Manevarskog bataljona 1995., u pozadini je vjerovatno kota Nikoline stijene.
Image
Pripadnici 5 mb Dobrinja 1995.
Image
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#644 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Nekako s proljeća »

Sinanovići, novembar 1994. Esad Pelko predaje raport Aliji Izetbegoviću. Najvjerovatnije je pored Vahid Karavelić, komandant 1 Korpusa A RBIH. Helikopter je korišten za dotur logistike, novih snaga, evakuaciju ranjenika...
Image
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#645 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Nekako s proljeća »

Pripadnici 101 brigade 1995. Zlatni ljiljan Željko Komšić u sredini.
Image
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#646 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Nekako s proljeća »

Image
Image
Image
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#647 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by high_volume »

Nekako s proljeća wrote: 16/12/2020 17:33
Image
Prvi put da vidim da su ratne linije bile nadomak sl. Milje, da je Trebečaj u cijelosti bio na našoj strani :?

Jesi li siguran da je ovo stvarna borbena linija, da nije neka nečija linija želja :-)
Image
Hilmo Kovač je preuzeo komandovanje 2. bb od Zakira Puškara, i da bi se "dokazao" sunovratio je brigadu, poslao neiskusne borce, koji su do tada čuvali položaje na periferiji Sarajeva, pravo pa na Treskavicu, u epicentar borbenih dejstava, i prije toga na reon Nišićke visoravni. Na oba ratišta, ne u borbama, nego naivno, opušteno, poginulo je dosta naših boraca. Bilo je i bježanije, napuštanja borbenih položaja, pa je neprijatelj ponovo zaposjedao neke teritorje koje su prethodno drugi oslobađali.

"Nije zlato sve što sja..."
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#648 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Nekako s proljeća »

Mapa je iz monografije o Starom Gradu u periodu 1992-1995, u njoj se nalaze i druge mape sa ratišta u gradu i izvan njega, gdje su jedinice iz St. grada bile angažovane. Daj mi malo vremena da vidim ima li uz mapu i nekog pojašnjenja pa da se dopunim.
PM72
Posts: 17784
Joined: 30/04/2012 16:54

#649 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by PM72 »

Hilmo Kovač je bio oficir JNA -smijer veza ali se pokazalo da veze nije imao.Ko ga postavi za komandanta brigade i čijom vezom -nije poznato mada sumnjam na rođačke jal komšijske veze sa generalom Bahtom jer su iz istog kraja.
Da je po zasluzi ili sposobnostima -nije.
Valter Gustav
Posts: 371
Joined: 10/12/2019 16:19

#650 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Valter Gustav »

Nekako s proljeća wrote: 16/12/2020 16:39 Vrlo zahvalna životinja je Bosanski brdski konj, zabilježen je u arhivama vojski iz oba svjetska rata, uglavnom kao sredstvo za savladavanje brdskih snijegom prekrivenih područja. Na Treskavičkom ratištu sam gledao oko Trnova kako kroz šumske puteljke i tzv ''kozje staze'' strpljivo nosi sanduke sa MTS-om.
Image
Treskavica 1995.
Image
Isto, novembar 1995.
Image
Bila je prica na Treskavici."I konji izvrsavaju samoubistva"Mislio sam da je to nekakva sala.Kazu da konji vise nisu mogli nositi na sebi municiju, hranu pa su skakali sa stijena.
Post Reply