Snajperisti u Sarajevu..

Post Reply
User avatar
hamza_sa
Posts: 1095
Joined: 25/02/2009 11:35

#6576 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by hamza_sa »

Dozer wrote: 27/05/2021 13:48OK :D

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#6577 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by aldinjo »

Seawolf wrote: 27/05/2021 07:48
aldinjo wrote: 27/05/2021 06:11
Sarajmen wrote: 25/05/2021 20:23 Ako se pitanje odnosilo na ubistvo dvje bebe iz doma ''Ljubica Ivezić'' onda je (stupsko brdo) najvjerovatnije to zona odgovornosti 102 brigade. Ja sam mislio na zonu odgovornosti 101 brigade oko VRS snajperske pozicije Dom slijepih u Nedzarićima.Žrtve su odvezene u Hitnu pomoć.https://fb.watch/5I_WI8gqqe/
105. motorizovana brigada, mislim zaključno sa Tintorovom pijacom. U nastavku je bila 102. motorizovana brigada.
Kakva 105. brigada, pa dobrinjska brigada nikada nije imala taj naziv.

105. motorizovana brigada je naziv koji je dobila 9. motorizovana brigada, nakon što je preimenovana u novembru 1993-e.

Našu liniju preko puta "radione", u oktobru 1992-e, držali su borci koji su tada bili u sastavu 101. brdske brigade. Ti borci su u februaru 1993-e pridodati IV. bataljonu 5. motorizovane (dobrinjske) brigade.
5., pa 105., pa 155. motorizovana brigada. Komanda bataljona na Vojničkom polju bila. Prije nego što nešto napišeš razmisli malo.
Seawolf
Posts: 7535
Joined: 14/06/2012 22:59

#6578 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Seawolf »

aldinjo wrote: 28/05/2021 00:59
Seawolf wrote: 27/05/2021 07:48
aldinjo wrote: 27/05/2021 06:11
105. motorizovana brigada, mislim zaključno sa Tintorovom pijacom. U nastavku je bila 102. motorizovana brigada.
Kakva 105. brigada, pa dobrinjska brigada nikada nije imala taj naziv.

105. motorizovana brigada je naziv koji je dobila 9. motorizovana brigada, nakon što je preimenovana u novembru 1993-e.

Našu liniju preko puta "radione", u oktobru 1992-e, držali su borci koji su tada bili u sastavu 101. brdske brigade. Ti borci su u februaru 1993-e pridodati IV. bataljonu 5. motorizovane (dobrinjske) brigade.
5., pa 105., pa 155. motorizovana brigada. Komanda bataljona na Vojničkom polju bila. Prije nego što nešto napišeš razmisli malo.
U kojem je to periodu dobrinjska brigada imala naziv 105. brigada?

Dobrinjska brigada je do januara 1995-e imala naziv 5. motorizovana brigada, a od januara 1995-e, 155. motorizovana brigada.

Bataljon koji se nalazio na Vojničkom polju je do februara 1993-e (dakle i u oktobru 1992-e) bio u sastavu 101. brigade, a u februaru 1993-e je prešao u sastav 5. dobrinjske brigade.

Ovo pišem drugi put na forumu, a i prvi put sam pisao tebi.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#6579 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Guadalajara »

sime_cipol wrote: 27/05/2021 23:36
Guadalajara wrote: 27/05/2021 20:20 'naci ja sam sa porodicom zivio oko 160-170 metara od ovog snajperskog gnijezda :shock:

Ne treba ni optika za ovu udaljenost :zoka:
Zivjeli su ljudi i u zgradama koje su najbliže TMP i Domu slijepih. Bukvalno na 30-50m od njih :D
U zgradi koja je jednim dijelom u ul. Djure Jaksica, a drugim dijelom Lukavicka i gleda direktno u Nedzarice.

Sad sam se sjetio jos jednog ranjavanja sa Doma Slijepih.
U svom stanu, na prizemlju, koji je gledao prema Domu, ul Hasana Suceske (Djordja Andrejevića Kuna) na spavanju je ranjen Alić Salko. Metak mu je usao kod desne plecke, a izasao na desno rame. Vjerovatno ga ja gadjao u glavu, ali srecom promasio
Jesu li spavali ti bukvalno na prvoj liniji.. :lol:

Vidi li se sta iz ulaza broj 11 Djure Jaksica. Mi u dnevnoj sobi nismo baš boravili ni po danu ni po noci. Cistina sve do Nedjarica, jeza... :D

Deke na prozore stavljali i to po noci....Na jednom kaucu sve troje spavali u maloj sobi. Struju po noći puste, stara hljeb pekla i štrudlu... :D
toska
Posts: 2923
Joined: 26/09/2016 14:08

#6580 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by toska »

Još jedan koji se voli hvaliti, neka ostane zapisano ime Dalibor Čamber iz Laktaša :

Iz snajpera sam u Sarajevu ubio čovjeka, drugog ranio...
https://www.novosti.rs/republika-srpska ... ra-cambera
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#6581 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by u-pet-deka »

Trebalo bi te snajperiste privesti. Koliko toliko.
User avatar
sime_cipol
Posts: 15970
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#6582 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by sime_cipol »

Guadalajara wrote: 28/05/2021 05:45
sime_cipol wrote: 27/05/2021 23:36
Guadalajara wrote: 27/05/2021 20:20 'naci ja sam sa porodicom zivio oko 160-170 metara od ovog snajperskog gnijezda :shock:

Ne treba ni optika za ovu udaljenost :zoka:
Zivjeli su ljudi i u zgradama koje su najbliže TMP i Domu slijepih. Bukvalno na 30-50m od njih :D
U zgradi koja je jednim dijelom u ul. Djure Jaksica, a drugim dijelom Lukavicka i gleda direktno u Nedzarice.

Sad sam se sjetio jos jednog ranjavanja sa Doma Slijepih.
U svom stanu, na prizemlju, koji je gledao prema Domu, ul Hasana Suceske (Djordja Andrejevića Kuna) na spavanju je ranjen Alić Salko. Metak mu je usao kod desne plecke, a izasao na desno rame. Vjerovatno ga ja gadjao u glavu, ali srecom promasio
Jesu li spavali ti bukvalno na prvoj liniji.. :lol:

Vidi li se sta iz ulaza broj 11 Djure Jaksica. Mi u dnevnoj sobi nismo baš boravili ni po danu ni po noci. Cistina sve do Nedjarica, jeza... :D

Deke na prozore stavljali i to po noci....Na jednom kaucu sve troje spavali u maloj sobi. Struju po noći puste, stara hljeb pekla i štrudlu... :D
Ako ste zivjeli na br 11 onda je vama najveca opasnost prijetila iz Doma Slijepih koji je direktno gledao na Vase prozore pod nekim uglom od 45°, a posto su tu dvostrano orijentirani stanovi onda je jedan dio gledao i prema Nedzaricima tamo prema Dobrinji 5. Tu je bas zeznuto bilo zivjeti.

Evo otprilike kako se moglo djelovati po stanovima u ulazu gdje ste zivjeli.
Image
jagugu
Posts: 1142
Joined: 28/07/2018 16:02

#6583 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by jagugu »


"Ja sam vojnik. Sa 18 godina sam se dobrovoljno prijavio u vojsku. Iz snajpera sam u Sarajevu ubio čovjeka, drugog ranio, a ova država me je odbacila. "
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#6584 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Guadalajara »

sime_cipol wrote: 28/05/2021 09:24
Guadalajara wrote: 28/05/2021 05:45
sime_cipol wrote: 27/05/2021 23:36

Zivjeli su ljudi i u zgradama koje su najbliže TMP i Domu slijepih. Bukvalno na 30-50m od njih :D
U zgradi koja je jednim dijelom u ul. Djure Jaksica, a drugim dijelom Lukavicka i gleda direktno u Nedzarice.

Sad sam se sjetio jos jednog ranjavanja sa Doma Slijepih.
U svom stanu, na prizemlju, koji je gledao prema Domu, ul Hasana Suceske (Djordja Andrejevića Kuna) na spavanju je ranjen Alić Salko. Metak mu je usao kod desne plecke, a izasao na desno rame. Vjerovatno ga ja gadjao u glavu, ali srecom promasio
Jesu li spavali ti bukvalno na prvoj liniji.. :lol:

Vidi li se sta iz ulaza broj 11 Djure Jaksica. Mi u dnevnoj sobi nismo baš boravili ni po danu ni po noci. Cistina sve do Nedjarica, jeza... :D

Deke na prozore stavljali i to po noci....Na jednom kaucu sve troje spavali u maloj sobi. Struju po noći puste, stara hljeb pekla i štrudlu... :D
Ako ste zivjeli na br 11 onda je vama najveca opasnost prijetila iz Doma Slijepih koji je direktno gledao na Vase prozore pod nekim uglom od 45°, a posto su tu dvostrano orijentirani stanovi onda je jedan dio gledao i prema Nedzaricima tamo prema Dobrinji 5. Tu je bas zeznuto bilo zivjeti.

Evo otprilike kako se moglo djelovati po stanovima u ulazu gdje ste zivjeli.
Image
Ma belaj...Za nevolju, ništa drugo...Ko baš nije imao gdje..Tu je bilo dosta napuštenih srpskih stanova i naših izbjeglica. Od komšija u ulazu, na spratovima iznad nas..su ostali samo penzioneri..Pece mama hljeb...pola nama ostavi...pola gore njima podijeli...Ostali jadni da poginu ili da pokrepaju od gladi..

Jeste moralo se paziti kuda se smije po stanu i po sobama kretati. Nije se smjelo izvirivati, a Bgm ni setati kroz sobe bez potrebe. Zajednicki hodnik na spratu se koristio kao da je soba, kauci sa strana slozeni, u stanu hodnik ko kuhinja i to se po noci kuhalo da se ne vidi dim i isparavanje. Jedina prostorija koja nije imala prozore mislim da je bio špaiz. To je pretvoreno u sobu gdje se jedino smjelo paliti svjetlo/svijeca dok se čeka da rucak bude gotov.

A sto se tice cetnika, vecina ih je bila sa vojničkog, komšije Srbi. Pjevali balije balije hocete li rakije...I dozivali stalne komšije muslimane da im ne skidaju prozore i vrata sa stanova...ko vele trebat ce im..

Prednost je jedino što nisu granate previše padale zbog blizine linija, a ostalo sve je bilo belaj...Po humanitarnu otici, rizik da ne pogineš. Kad pucaju sa dum-dum municijom imaš osjećaj da su ušli u naselje.

Uglavnom od kad smo došli tražili smo drugo mjestu da se preselimo sa vojničkog, jer je ovaj dio vec bio dobro poznat kao opasan. To nismo ni znali kad smo doselili. :lol: Ne toliko zbog blizine linije i življenja, koliko zbog nesigurne komunikacije sa drugim dijelovima grada.

Još imamo jedan metalni sto u dvorištu porodične kuće koji smo donijeli sa vojničkog....I tamo u periodu 1994. - 1995. nadjemo kamion i preselimo se u drugi dio grada da budemo bliže porodici i zbog sigurnosti..Osim jednog daidze koji je izbjegao iz kuce u Nedzaricima...niko nam nije smio ni doci u goste :lol:
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#6585 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by u-pet-deka »

Moj djed i baka sa mamine strane su sa Stupskog brda. Kako su oni ostali živi tada je posebna dimenzija. Nekih 200 m. od Doma penzionera imali adresu.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#6586 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by aldinjo »

Seawolf wrote: 28/05/2021 02:52
aldinjo wrote: 28/05/2021 00:59
Seawolf wrote: 27/05/2021 07:48
Kakva 105. brigada, pa dobrinjska brigada nikada nije imala taj naziv.

105. motorizovana brigada je naziv koji je dobila 9. motorizovana brigada, nakon što je preimenovana u novembru 1993-e.

Našu liniju preko puta "radione", u oktobru 1992-e, držali su borci koji su tada bili u sastavu 101. brdske brigade. Ti borci su u februaru 1993-e pridodati IV. bataljonu 5. motorizovane (dobrinjske) brigade.
5., pa 105., pa 155. motorizovana brigada. Komanda bataljona na Vojničkom polju bila. Prije nego što nešto napišeš razmisli malo.
U kojem je to periodu dobrinjska brigada imala naziv 105. brigada?

Dobrinjska brigada je do januara 1995-e imala naziv 5. motorizovana brigada, a od januara 1995-e, 155. motorizovana brigada.

Bataljon koji se nalazio na Vojničkom polju je do februara 1993-e (dakle i u oktobru 1992-e) bio u sastavu 101. brigade, a u februaru 1993-e je prešao u sastav 5. dobrinjske brigade.

Ovo pišem drugi put na forumu, a i prvi put sam pisao tebi.
Imaš google pa provjeri.
Ispočetka su Olimpijsko Selo i Vojničko Polje bili u zoni odgovornosti 101. brdske brigade pa su poslije bili priključeni 105. motorizovanoj brigadi.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#6587 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Guadalajara »

sime_cipol wrote: 28/05/2021 09:24 Evo otprilike kako se moglo djelovati po stanovima u ulazu gdje ste zivjeli.
Image
Ovi u kućama u Nedjaricima su bili ko na dlanu. Ovdje bi jedino belaj bio da su tenkove dovukli. Sa pjesadijskim naoružanjem nista nisu mogli. I kad je granatiranje sa ove strane je bilo opasnije.

Sa druge strane zgrade iznad ulaza u haustor, bila je trpezarija i balkonska vrata. Tu smo kompletan prozor i zid zatvorili. Prebacili ormar i natrpali u i na njega stotine knjiga i sa vanjske strane najlon prebacili da ne prokišnjava... To eto k'o da bude sigurnije i da možemo sijalicu i svijeću koristiti po noći..

Trpezarija iz koje se mogao vidjeti dom slijepih, tu nismo boravili. U dnevnoj sobi je bio klavir, težak brat-bratu par stotina kila. Da je bilo pameti mogli su iz civilne zaštite isjeći kompletan klavir i uzeti mesing za municiju.

Ne znam...mi smo se više čuvali od raje koja je mislila da je sigurnija tamo u naselju jer smo mogli bukvalno svaki dan i noć direktno da gledamo na četničke linije.

Na onom snimku od Bufona vidi se da su i četnici koristili namještaj, ormare..šta su imali pri ruci...da se zabarkadiraju..

Ako neko ima sliku ovog dijela zgrade gdje je bio tranše u Vojnickom iz tog ratnog perioda bio bih mu zahvalan da postavi. Bila je negdje na netu...

Evo novije slike ulaza Đure Jakšića 11. Ova ulazna vrata bila su zaključana, mislim da su bila i zavarena i blokirana namještajem. Nisu se smjela koristiti zbog snajpera.

Image

Ulaz/Izlaz iz zgrade je bio u podrumu. Razbijen zid u podrumu, prokopan tranše za ulazak/izlazak k'o u Staljingradu.

PS

Poruka je izmijenjena i dopunjena zbog unosa tačnijih informacija.
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#6588 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Repetitor »

Seawolf wrote: 28/05/2021 02:52
aldinjo wrote: 28/05/2021 00:59
Seawolf wrote: 27/05/2021 07:48
Kakva 105. brigada, pa dobrinjska brigada nikada nije imala taj naziv.

105. motorizovana brigada je naziv koji je dobila 9. motorizovana brigada, nakon što je preimenovana u novembru 1993-e.

Našu liniju preko puta "radione", u oktobru 1992-e, držali su borci koji su tada bili u sastavu 101. brdske brigade. Ti borci su u februaru 1993-e pridodati IV. bataljonu 5. motorizovane (dobrinjske) brigade.
5., pa 105., pa 155. motorizovana brigada. Komanda bataljona na Vojničkom polju bila. Prije nego što nešto napišeš razmisli malo.
U kojem je to periodu dobrinjska brigada imala naziv 105. brigada?

Dobrinjska brigada je do januara 1995-e imala naziv 5. motorizovana brigada, a od januara 1995-e, 155. motorizovana brigada.

Bataljon koji se nalazio na Vojničkom polju je do februara 1993-e (dakle i u oktobru 1992-e) bio u sastavu 101. brigade, a u februaru 1993-e je prešao u sastav 5. dobrinjske brigade.

Ovo pišem drugi put na forumu, a i prvi put sam pisao tebi.
Nisi pisao njemu, nego si pisao meni.

Ja i dalje tvrdim da je jedan veoma kratak period bila 105.
Kasnije islo kao sto je islo.
Seawolf
Posts: 7535
Joined: 14/06/2012 22:59

#6589 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Seawolf »

Repetitor wrote: 30/05/2021 10:19
Seawolf wrote: 28/05/2021 02:52
aldinjo wrote: 28/05/2021 00:59
5., pa 105., pa 155. motorizovana brigada. Komanda bataljona na Vojničkom polju bila. Prije nego što nešto napišeš razmisli malo.
U kojem je to periodu dobrinjska brigada imala naziv 105. brigada?

Dobrinjska brigada je do januara 1995-e imala naziv 5. motorizovana brigada, a od januara 1995-e, 155. motorizovana brigada.

Bataljon koji se nalazio na Vojničkom polju je do februara 1993-e (dakle i u oktobru 1992-e) bio u sastavu 101. brigade, a u februaru 1993-e je prešao u sastav 5. dobrinjske brigade.

Ovo pišem drugi put na forumu, a i prvi put sam pisao tebi.
Nisi pisao njemu, nego si pisao meni.

Ja i dalje tvrdim da je jedan veoma kratak period bila 105.
Kasnije islo kao sto je islo.
Je li imaš za priložiti bilo kakav dokument, grb, amblem, bilo šta čime bi mogao dokumentovati da je Dobrinjska brigada u bilo kojem periodu, imala 105. u svom nazivu?
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#6590 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Repetitor »

Nismo bolan u sudskom postupku pa da dokazujem bilo sta.

Ja mislim da jeste bila a i da pogrijesim, nesto se plaho ne sikiram.

Kamo srece da ti mogu priloziti grb Minhenske udarne brigade.
Ne bih se previse nervirao kad procitam vijesti :D
Seawolf
Posts: 7535
Joined: 14/06/2012 22:59

#6591 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Seawolf »

Repetitor wrote: 30/05/2021 10:37 Nismo bolan u sudskom postupku pa da dokazujem bilo sta.

Ja mislim da jeste bila a i da pogrijesim, nesto se plaho ne sikiram.

Kamo srece da ti mogu priloziti grb Minhenske udarne brigade.
Ne bih se previse nervirao kad procitam vijesti :D
Sve O.K. :thumbup:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40324
Joined: 29/06/2011 23:39

#6592 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by dječak sa šibicama »

105. motorizovana je u opcini Centar i nikakve veze nema sa Mojmilom, Dobrinjom niti bilo sta slicno.
User avatar
sime_cipol
Posts: 15970
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#6593 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by sime_cipol »

Ja koliko se sjecam 105. motorizovana je bila gore na potezu Brekin Potok, Mrkovici, Sedrenik. Posto imam rodbine na Breki rh. dajdza, tetak, rodjak i ostali su drzali gore liniju.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40324
Joined: 29/06/2011 23:39

#6594 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by dječak sa šibicama »

Drzala je sve do Kobilje glave a negdje od Spice.
User avatar
hatemondays
Posts: 1192
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#6595 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by hatemondays »

dječak sa šibicama wrote: 31/05/2021 00:23 Drzala je sve do Kobilje glave a negdje od Spice.
Bili smo 3.brdska onda smo postali 9.mtbr i zavrsili kao 105.mtbr. Linija je bila od od Spicaste pa do Sjenicke Kose. Komanda bila 3.brdska skola na Sedreniku, poslije 9 i 105 u Sipadu iza Parkuse. Imam ambleme od sve 3 sestra ih cuva u Rajvosa.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#6596 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Guadalajara »

Šta im je bilo u OŠ Aleksa Šantić ? Ko neka komanda....šta...???

Tu su se skupljali... stalno... :-?
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#6597 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

u-pet-deka wrote: 28/05/2021 08:57 Trebalo bi te snajperiste privesti. Koliko toliko.
Naravno. Sve ove za koje postoje ociti dokazi pucanja na civile, kao i one koji to ovako lijepo priznaju. Glavni dokaz - licno priznanje. Ne trebaju nikakvi svjedoci i kilometarska sudjenja i troskovi.
User avatar
hamza_sa
Posts: 1095
Joined: 25/02/2009 11:35

#6598 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by hamza_sa »

Dozer wrote: 31/05/2021 10:43
u-pet-deka wrote: 28/05/2021 08:57 Trebalo bi te snajperiste privesti. Koliko toliko.
Naravno. Sve ove za koje postoje ociti dokazi pucanja na civile, kao i one koji to ovako lijepo priznaju. Glavni dokaz - licno priznanje. Ne trebaju nikakvi svjedoci i kilometarska sudjenja i troskovi.

Druze moj D.

Budimo realni. Kakvo ba privodjenje, snajperista, k.u.r.a.c.a, palaca?!?!?

Od toga nema nista i za sve smo krivi mi sami.

Definitivno mislim da je proslo dovoljno godina nakon svega da sami sebi kazemo da je sve ono sto je bilo, bilo uzalud vizavi te neke pravde i da nam je jedini uspjeh sto smo uspjeli sacuvati ovo malo drzave i sto je najvaznije veliku vecinu naroda koji je smatrao Bosnu i Hercegovinu svojom jednom i jedinom drzavom.

Sve ostalo je obicna prdimahovina.

Prvo kada je pravda u pitanju. Dobili smo i dobicemo presude za neke vrhovne kretene. Posljedice presuda gola nula. Kao da im nisu ni sudili. Osvrnimo se oko sebe i to ce nam se samo potvrditi.

Moj otac je poginuo kao borac ARBiH. OK. Poginuo kao borac. U njegovom slucaju i za jos 6 pripadnika koji su poginuli u tom momrntu obavljeno je prije par godina sudjenje u tom nekom tzv. IS i njihovom sudu, zbog toga sto je nad mrtvim tijelima izvrsen naknadni masakr, koji je podrazumjevao odsjecanje glave i drugo sakacenje. Prisustvovao jednom rocistu i nikada vise. Osumnjiceni, ali i stvarni izvrsioci su mi se smijali u oci prilikom dolaska.

Ja sam bio vise cuvan od njih samih, da ne bi napravio bilo kakav belaj.

Zlocinci u tom momentu regularno zaposleni u SIPA-i i Granicnoj policiji. Danasnji njihov status ne znam.

Presuda oslobadjajuca. Da bih ti napisao istinu moram potraziti tu plavu kovertu i otkucani papir u njoj, pa da ti ispisem tu pravnu formulaciju, mada milion drugih dokaza je ukazivalo na to da su isti pocinioci.


Drugo, mi definitivno nemamo drzavu koja bi radila na jacanju drzavnog aparata koji bi se zarad buducnosti nadolazecih generacija bavio ovim pitanjem.

Znas kako kazu. bilo, pa proslo.

Tako i sa ovim snimkom smrada Zorana Kuline. Malo se digne prasina oko svega, neko se iz tuzilastva oglasi da ce provjeriti o cemu se radi, oni provjere da nema validnih dokaza, predmet se strpa u neku od milion ladica i tako u krug.


I kao sto vidis to je zacarani krug. A, carobni stapic u rukama drzi politika.

Sto bi u onom filmu rekli: "Pomogni ti meni, pomognu cu ja tebi!"
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#6599 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by aldinjo »

Repetitor wrote: 30/05/2021 10:19
Seawolf wrote: 28/05/2021 02:52
aldinjo wrote: 28/05/2021 00:59
5., pa 105., pa 155. motorizovana brigada. Komanda bataljona na Vojničkom polju bila. Prije nego što nešto napišeš razmisli malo.
U kojem je to periodu dobrinjska brigada imala naziv 105. brigada?

Dobrinjska brigada je do januara 1995-e imala naziv 5. motorizovana brigada, a od januara 1995-e, 155. motorizovana brigada.

Bataljon koji se nalazio na Vojničkom polju je do februara 1993-e (dakle i u oktobru 1992-e) bio u sastavu 101. brigade, a u februaru 1993-e je prešao u sastav 5. dobrinjske brigade.

Ovo pišem drugi put na forumu, a i prvi put sam pisao tebi.
Nisi pisao njemu, nego si pisao meni.

Ja i dalje tvrdim da je jedan veoma kratak period bila 105.
Kasnije islo kao sto je islo.
I ja sam mislio da je jedno vrijeme bila 105. motorizovana brigada, ali maloprije nađoh podatak je 5. motorizovana brigada u januaru 1995. godine preimenovana u 155. brdsku brigadu. Da je bila brdska, ne sjećam se.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#6600 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Guadalajara »

sime_cipol wrote: 28/05/2021 09:24 Evo otprilike kako se moglo djelovati po stanovima u ulazu gdje ste zivjeli.
Image
Image

Žuti krugovi gdje se išlo na izviđanje, uglavnom po noći...
Dva donja plava X-a kod kuca... to je bilo prazno...
Crveno, ovdje je bilo opasno kod ulaza u garažu.

Slika udaljenosti raskrsnice od TMP restorana.

Image

Slika ceste i ulaza u garažu. Ne vidi se na slici gdje je bio tranše.

Image

Znam da smo se zjbavali da vidimo da li ko smije da dodje do ovog niže parkinga gdje su dva predzanja žuta kruga :D
Nije niko smio :D Mislim da je ovdje bilo i ranjenih.. :roll:
Uglavnom tu u stanu i u garaži..to nam je bilo kretanje..

Image

Na ovoj drugoj mapi je označeno kako su pokrivali ulaz od garaže sa osnovne škole. Fol je bio što su i oni bili k'o na dlanu iz dnevne sobe. :lol: oko 540-550 metara udaljenosti...Tu su se kod škole u vecim grupama skupljali non-stop i sve neki cinovi. Gledali smo iz sobe kako ove zgrade u Dobrinji 5 razvaljuju. Nije se moglo sve baš dobro vidjeti jer ova druga zgrada zaklanja pogled.
Post Reply