Snajperisti u Sarajevu..

Post Reply
User avatar
sniperalley
Posts: 32
Joined: 20/01/2021 08:08
Contact:

#6376 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by sniperalley »

Naslovnica wrote: 18/05/2021 11:49
90minut wrote: 18/05/2021 11:08
invincible1921 wrote: 18/05/2021 11:05 Ja iskreno mislim da na snimku nije nikog ubio a i ne odaje primjer nekog sposobnog vojnika. Previse djeluje sve iscenirano ...medjutim to ga ne amnestira od cinjenice da u nekom trenutku vjerovatno jeste "maznuo" kojeg civila...ako jista sigurno zna ko jeste...
Teško da ima jednog snajperiste njihove vojske koji nije ubio barem jednog civila brojke su ogromne i grad je bio na dlanu.
Da li postoji neka zvanična brojka koliko je u Sarajevu poginulo civila tokom rata, isključivo od djelovanja snajpera?
Image

http://www.sarajevopodopsadom.com/
User avatar
sniperalley
Posts: 32
Joined: 20/01/2021 08:08
Contact:

#6377 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by sniperalley »

Sarajmen wrote: 19/05/2021 18:10 Hvala, da li je ubijena na glavnoj saobraćajnici uz tramvajsku prugu ili onom drugom, uz željezničku i autobusku stanicu, pretpostavljam ovoj drugoj sobzirom da se vraćala iz bolnice Koševo. Zanima me tačna lokacija smrti.
Stvarno ne znam a volio bih i ja znati.
Pokusuat cu da saznam.
Naslovnica
Posts: 27662
Joined: 20/03/2013 15:38

#6378 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Naslovnica »

sniperalley wrote: 19/05/2021 18:09
Naslovnica wrote: 18/05/2021 11:49
90minut wrote: 18/05/2021 11:08

Teško da ima jednog snajperiste njihove vojske koji nije ubio barem jednog civila brojke su ogromne i grad je bio na dlanu.
Da li postoji neka zvanična brojka koliko je u Sarajevu poginulo civila tokom rata, isključivo od djelovanja snajpera?
Image

http://www.sarajevopodopsadom.com/
Može li se zaključiti da je otprilike 33% civila u Sarajevu lod opsadom ubijeno od snajperskih djelovanja?!
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#6379 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by karanana »

11541 su civilni i vojni gubici ja mislim. oko 6000 je poginulih vojnika.
User avatar
sniperalley
Posts: 32
Joined: 20/01/2021 08:08
Contact:

#6380 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by sniperalley »

Naslovnica wrote: 19/05/2021 18:16
sniperalley wrote: 19/05/2021 18:09
Naslovnica wrote: 18/05/2021 11:49

Da li postoji neka zvanična brojka koliko je u Sarajevu poginulo civila tokom rata, isključivo od djelovanja snajpera?
Image

http://www.sarajevopodopsadom.com/
Može li se zaključiti da je otprilike 33% civila u Sarajevu lod opsadom ubijeno od snajperskih djelovanja?!
Pa mislim da ne. Ovako ispade da je najmanje 30% ranjenih bilo od strane snajpera.
A za ubijene je teško skontati bez neke oficijelne statistike.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#6381 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by tempuser »

sniperalley wrote: 19/05/2021 12:23
djes_ba wrote: 19/05/2021 00:19
Pitar sa Kariba wrote: 18/05/2021 18:15 Ma jebali smo ti i te prave niske

Image
Jel se ovo sunca 'nisam ranije vido ovu sliku
@djecak sa sibicama mislim da je crvena trafika u b fazi pored autobusa ipak je nastimao. na 550 m
Cekamo strucno misljenje @Dozer
A pogledam I ja arhivu oslobodnja mjesec oktobar 92f
Kako god nozemo ku... sviratli' bolje ici na brus na kafu
Moguće da je ulica Kulina Bana kod Despića kuće gdje je sada Army Shop kad se skrene prema hotelu Evropa.
Ali prije kod Estrade ali se ne sjećam da je bila ograda a sjećam se ovog semafora.
Tačno uz bok Estrade, ova Cocal Cola tabla je na Estradi.
Ovaj izvrnuti je popio kuglu na kupoli, tačno se vidi trag krvi od kupole do vrata kuda je skiznuo s BOV-a.
Last edited by tempuser on 19/05/2021 19:17, edited 3 times in total.
Aida_Beba
Posts: 536
Joined: 24/11/2020 02:27

#6382 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Aida_Beba »

dječak sa šibicama wrote: 19/05/2021 17:08 Herakovo "svjedocenje" pred kamerama je tragikomicno, izivljavanje na zarobljenicima koji ce reci sta bilo, samo da ostanu zivi, takvih "svjedocenja" pred kamerama Srne TVNS ili TV BG smo se nagledali i ne vjerujem niti u jedno.
Njegovo svjedocenje i materijalni dokazi koji su prikupljeni, i kasnije sudjenje i osuda, je jedan od najbolje uradjenih slucajeva od strane CJB Sarajevo za vrijeme rata, sama istraga, dokazni materijal, vlastita priznanja podkrepljena dokazima pronadjenim na mjestu zlocina itd

Snimka njegovog svjedocenja je mnogo duza od onoga sto je izaslo u javnost, nema dijela izlaska na teren i dijela kada pokazuje na lutki nacin izvrsenja zlocina, kao ni dijela kada govori o unakazivanju tijela mrtve 15 godisnje djevojcice, u tim stvarima je prevazisao i Batka

Buduci da poznajem ljude koji su vodili slucaj, nema govora da je tjeran na priznanje necega sto nije uradio, ili da mu se nesto dodatno prikacilo, pogotovo jer su slucaj pratili i stranci, tacnije Montgomeri Klarens koji je tada bio prvi oficir unutrasnje kontrole Britanskih kopnenih snaga
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#6383 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by tempuser »

Aida_Beba wrote: 19/05/2021 18:54 Buduci da poznajem ljude koji su vodili slucaj, nema govora da je tjeran na priznanje necega sto nije uradio, ili da mu se nesto dodatno prikacilo, pogotovo jer su slucaj pratili i stranci, tacnije Montgomeri Klarens koji je tada bio prvi oficir unutrasnje kontrole Britanskih kopnenih snaga
Svakog nekog ti poznaješ, ljude iz CSB-a, prepoštenog i prefinog Kulinu! :lol: :lol: :lol:
Nego šta bi sa onim Avdivećim i Osimicinim spinom i pakovanjem, nešto je naglo splasnula ta tvoja mudrost i obavještenost! :izet:
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#6384 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by karanana »

jebo osu i osmicu sto aida ima podataka. ali mislim da je u pravu za heraka. taj je pun pogodak bio i pao nam je ko kruska sa grane u ruke jer je pogresno skreno s ceste negdje. i opet pusten.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#6385 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by tempuser »

Seawolf wrote: 19/05/2021 13:34
jefff wrote: 19/05/2021 13:20 Definitivno nije na spoju Obale i Hadziristica prem da slici. Osim toga Kukanjac je bio u petoj vojnoj oblasti a to bi bilo samo preko Miljacke ako je slika iz Hadziristica ulice, a nemoguce je da su se transporterom toliko duboko probili.
Fotografija je napravljena kod Estrade.

BOV je iz sastava 288. bataljona Vojne policije koji je bio stacioniran u kasarni "Viktor Bubanj".

Isti onaj BOV, čiji komandir je par dana prije nego je nastala ova fotografija, sa mosta između Otoke i kina Kumrovec, prijetio da će Zoljom srušiti zgradu.
Koliko znam tj koliko se sjećam BOV je Šuputovog zaštitnog puka koji je prema domu JNA krenuo iz Komande VO na Bistriku i spičio ga je neko od Čegarovih, a možda i on sam. BOV je odšlepan i remontovan, vrlo moguće je da je jedan od 4 koji su još uvijek u službi u SPJ u FUP-u, tj jedini BOV VP bez oklopljene kupole (pojavljuje se kao JNA transporeter u Quo Vadis Aida).
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#6386 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Emiremir33 »

Sarajmen wrote: 19/05/2021 17:50 Image

Doktorica Silva Rizvanbegović je ubijena 18 maja 1992. iz kasarne JNA ''Maršal Tito''. Ako je istina da je ubijena snajperom, bilo bi korisno za temu znati lokaciju mjesta ubistva.
Juče je bila godišnjica smrti Želimira Vidovića Kelija
Blitz1
Posts: 578
Joined: 14/07/2015 09:17

#6387 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Blitz1 »

karanana wrote: 19/05/2021 19:17 jebo osu i osmicu sto aida ima podataka. ali mislim da je u pravu za heraka. taj je pun pogodak bio i pao nam je ko kruska sa grane u ruke jer je pogresno skreno s ceste negdje. i opet pusten.
Izašao 2012. pošto je od služio i od tada mu se gubi svaki trag.
dasistwalter
Posts: 24
Joined: 30/10/2020 14:42

#6388 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by dasistwalter »

Image
Blitz1 wrote: 19/05/2021 19:24
karanana wrote: 19/05/2021 19:17 jebo osu i osmicu sto aida ima podataka. ali mislim da je u pravu za heraka. taj je pun pogodak bio i pao nam je ko kruska sa grane u ruke jer je pogresno skreno s ceste negdje. i opet pusten.
Izašao 2012. pošto je od služio i od tada mu se gubi svaki trag.
Našao sam ovu sliku na netu kucajuci njegovo ime,prilično sam siguran da je on u pitanju Lici mi na lika iz videa svjedočenja
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#6389 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by jefff »

Slucaj snajperista iz Nedzarica je i na portalu.
User avatar
eltroxin
Posts: 2024
Joined: 30/08/2009 23:35

#6390 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by eltroxin »

E cuj prikupili materijalne dokaze i izasli na teren na rekonstrukciju zlocina. :run:
Zamolili cetnike da ih puste u Vogoscu na par sati da prikupe dokaze. I sta kaze gori od Batka?
Bolesno postaje kakvim se smradovima dopusti pisanje na ovom forumu.

Prije se na temama “Devedesete” javljali ljudi sa osobnim svjedocenjima, postavljale se privatne slike, pisalo se o najintimnijim stvarima iz tog perioda, a sada pisu bolesnici i lazovi kojima je Zoka pravi momak, Batko i nije bio toliko los a Aleksicevi cetnici pojam cojstva i heroji.

Cmoljo vrati se!
Seawolf
Posts: 7542
Joined: 14/06/2012 22:59

#6391 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Seawolf »

tempuser wrote: 19/05/2021 19:22
Seawolf wrote: 19/05/2021 13:34
jefff wrote: 19/05/2021 13:20 Definitivno nije na spoju Obale i Hadziristica prem da slici. Osim toga Kukanjac je bio u petoj vojnoj oblasti a to bi bilo samo preko Miljacke ako je slika iz Hadziristica ulice, a nemoguce je da su se transporterom toliko duboko probili.
Fotografija je napravljena kod Estrade.

BOV je iz sastava 288. bataljona Vojne policije koji je bio stacioniran u kasarni "Viktor Bubanj".

Isti onaj BOV, čiji komandir je par dana prije nego je nastala ova fotografija, sa mosta između Otoke i kina Kumrovec, prijetio da će Zoljom srušiti zgradu.
Koliko znam tj koliko se sjećam BOV je Šuputovog zaštitnog puka koji je prema domu JNA krenuo iz Komande VO na Bistriku i spičio ga je neko od Čegarovih, a možda i on sam. BOV je odšlepan i remontovan, vrlo moguće je da je jedan od 4 koji su još uvijek u službi u SPJ u FUP-u, tj jedini BOV VP bez oklopljene kupole (pojavljuje se kao JNA transporeter u Quo Vadis Aida).
Ne, ovaj BOV je jedno od tri vozila iz sastava 288. bataljona Vojne policije koji su upućeni iz kasarne Viktor Bubanj, u pomoć pripadnicima Zaštitnog puka na Skenderiji i u Đuri Đakoviću.

Od ta tri vozila, jedan BVP M80 je izbačen iz stroja na Skenderiji, ovaj BOV je oštećen i zarobljen kod Estrade, a treće vozilo je također BOV, koji je uspio izvuči tri ranjena pripadnika Diverzantskog odreda Zaštitnog puka sa Skenderije.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#6392 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by tempuser »

A čime se Šuput sa svojima prebacio do UPI-a?
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40355
Joined: 29/06/2011 23:39

#6393 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by dječak sa šibicama »

Previdjeh prvi dio snimka gdje se vidi tacan polozaj, ono je u TMP restoranu danasnjem, puca pogled niz ulicu Adija Mulabegovica, gore prema AP su kontejneri i moguce da je tamo nekoga pogodio. Ali to se ne moze dokazati nikako.

Eventualno da se zna tacno vrijeme snimka i je li neko u tom trenutku pogodjen na nasoj strani.
Seawolf
Posts: 7542
Joined: 14/06/2012 22:59

#6394 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Seawolf »

tempuser wrote: 19/05/2021 20:44 A čime se Šuput sa svojima prebacio do UPI-a?
Otkud znam. Fijakerom.

Zar nije Šuput sa svojom svitom prije UPI-ja bio u Domu JNA?

I sigurno se BOV-om nije prebacivala veća grupa, jer u BOV staju četvorica.
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8551
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#6395 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Pitar sa Kariba »

tempuser wrote: 19/05/2021 18:54
sniperalley wrote: 19/05/2021 12:23
djes_ba wrote: 19/05/2021 00:19
Jel se ovo sunca 'nisam ranije vido ovu sliku
@djecak sa sibicama mislim da je crvena trafika u b fazi pored autobusa ipak je nastimao. na 550 m
Cekamo strucno misljenje @Dozer
A pogledam I ja arhivu oslobodnja mjesec oktobar 92f
Kako god nozemo ku... sviratli' bolje ici na brus na kafu
Moguće da je ulica Kulina Bana kod Despića kuće gdje je sada Army Shop kad se skrene prema hotelu Evropa.
Ali prije kod Estrade ali se ne sjećam da je bila ograda a sjećam se ovog semafora.
Tačno uz bok Estrade, ova Cocal Cola tabla je na Estradi.
Ovaj izvrnuti je popio kuglu na kupoli, tačno se vidi trag krvi od kupole do vrata kuda je skiznuo s BOV-a.
Ovo je kod Estrade 2.5.1992. BOV pogodjen zoljom. Od njih 4, dvojica unutra su na mjestu zijanila. Ovaj sto lezi na slici je bio na kupoli i od zolje je ostao bez noge te iskrvario. Cetvrti se izvukao pod BOV isto ranjen te smo ga dozvali i zbrinuli i ostavili u obljiznjem haustoru. Par sati kasnije lezao sam do njega isto ranjen dok nas nisu prebacili na CUM. Naravno njega prvoga, ja sam morao jos sacekati. :-) Srbijanac....
Kasnije je jedna budaletina usla kroz Estradu u BOV i povadila AP.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#6396 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by jefff »

Cudno, jos jedan dogadjaj se desio taj dan kod Estade. Neka budala postojila policiju na ulici i naravno, granata helac sacinila.
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8551
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#6397 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Pitar sa Kariba »

Nije budala nego Ifet Kadric!!! I nije kod Estrade nego gore kod Latinske. Nisu postrojeni nego su poslani da zauzmu polozaj na sinama iza zidica prema komandi 2. Vojne oblasti.
Komandiri.... :(
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#6398 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by jefff »

Seka mi zamalo ne osta udovica zbog budale Ifeta.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#6399 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by tempuser »

Seawolf wrote: 19/05/2021 20:50
tempuser wrote: 19/05/2021 20:44 A čime se Šuput sa svojima prebacio do UPI-a?
Otkud znam. Fijakerom.

Zar nije Šuput sa svojom svitom prije UPI-ja bio u Domu JNA?

I sigurno se BOV-om nije prebacivala veća grupa, jer u BOV staju četvorica.
Ne! Šuput je iz Komande VO upućen na "ispomoć" u Dom JNA, istovremenoi je prema Predsjedništvu krenuo i Labudović sanitetima i pinzgauerima iz VB (Labudovićev diverzantski odred je bio dio Šuputovog zaštitnog puka), a kad su zapeli na Skenderiji Đurđevac je poslao tenkove iz Lukavice, a Kukanjac ispomoć iz KVB-a.

Koliko znam Šuput je iz pravca Bistrika prema Domu JNA krenuo valjda sa 2-3 BOV-a, zato sam i pretpostavio da je Šupotov. Imaš ovo svjedoćenje po kojima BOV pored Estrade jeste Šupotov.

"Grupa pukovnika Milana Suputa je isla u oklopnim transporterima. Zaustavljeni su ispred Narodnog pozorista, protivoklopnim oruzjem je na njih iz Kulovica pucao Adem Jez. Jedan transporter ostaje parkiran u ulici izmedju Poste i Pozorista, drugi ulazi u prolaz sa Obale u Metalac, a treci je produzio Obalom i skrenuo kod kafica Estrada, gdje ga je osom unistio rahmetli Alija Miladin. Suputovi ljudi se iz Metalca povlace u danasnji Bosanski kulturni centar (bivsi Veliki jevrejski hram) i tu bivaju okruzeni i zarobljeni od strane specijalaca MUPa predvodjenim Zoranom Cegarom. Druga grupa Suputovih specijalaca predvodjena Draganom Stepanovicem Rambom povukla se u zgradu Upijevog nebodera na trgu i uzela taoce. Nakon pregovora i oni su se predali.

Što se tiče BOV-ova iz KVB-a, po ovom svjedočenju oni su sa BVP-om i 2 BOV-a došli samo do Skenderije, a ja se također sjećam da neki JNA oklopi jesu došli na ispomoć do Skenderije, ali su skrenuli u V. Perića i povukli se nazad. Imaš ova dva svjedočenja:

– Od ta tri tenka, poslata bez ikakve podrške, samo se jedan probio do Skenderije. Pošto je i komanda 2. vojne oblasti napadnuta, Kukanjac u panici naređuje Vojnoj policiji u kasarni “Viktor Bubanj” da se sa tri transportera na svaki način probiju od Švrakinog naselja do Bistrika. Starešine i vojnici su sa jednim guseničarom i dva oklopna vozila-točkaša uspeli da stignu do Skenderije. Ranjene Matića, Lazukića i Nikolića uspevaju da uvuku u transporter – priča Pantelić.

"Pošto je i Komanda 2.VO napadnuta, Kukanjac u panici naređuje Vojnoj policiji u kasarni ”Viktor Bubanj” da se sa tri transportera na svaki način probiju od Švrakinog naselja do Bistrika, što je zahtevalo prolazak s jednog na drugi kraj grada. Starešine i vojnici su sa jednim BVP (borbeno vozilo pešadije-guseničar) i dva BOV-a (borbeno oklopno vozilo-točkaš) čisteći barikade pred sobom uspeli da stignu do Skenderije. Međutim, kada su prvi BOV i BVP prošli most i skrenuli u Dobrovoljačku ulicu prema Bistriku, komandir drugog BOV-a je ugledao Matića, Lazukića i Nikolića kako krvavi leže na asfaltu. Umesto u Dobrovoljačku skreće na most, gde posada pod jakom vatrom uspeva ovu trojicu da uvuče u transporter. Pejić vidi kkao mu izvlače drugove, ali zbog vatre ne može da dođe do transportera. Samo što je BOV krenuo pored je pala granata koja ga zamalo nije prevrnula. Pod kišom metaka od koje se činilo da se oklop BOV-a puši, posada je uspela da ranjene doveze do Vojne bolnice. Kada su ih iz transportera iznosili na pokretna nosila otvorena je vatra iz okolnih zgrada, tako da umalo nije stradalo i medicinsko osoblje koje je pošlo da im ukaže pomoć."
Last edited by tempuser on 19/05/2021 22:44, edited 2 times in total.
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#6400 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by karanana »

edit.....brisem neki odgovor.
greska.....odgovaru frajeru sa prve stranice ove teme. sranje kad kliknem da me vodi na zadnju stranicu on me baci na prvu.
Post Reply