Snajperisti u Sarajevu..

Post Reply
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#5901 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Nekako s proljeća »

Dozer wrote: 20/01/2021 15:10 Garo je, cini mi se, jos brzi. A, ima i zajebaniji metak :D
Ja ba, 7,9 je ipak 7,9 samo jednom sam ugrabio da ispucam bruku tih šiljaka, saborci se uglavnom municijom 7,62 za kalašnjikov zaduživali, a imali par sanduka municije 7,9. I ja ti fino u akciju zadužim ''garu'', zbog obilja municije :? iako ni u JNA nisam imao dodir sa njim PM plafon, što će za posljedicu imati da sam mu vjerovatno oštetio cijev, rokao izgleda više nego što je pripisano da se može a onda se cijev zamijeni ili obavezno ohladi. Tako nekako... vala mi danas nešto drago da sam ugrabio da iz njega spičim par tisuća zrna po neprijatelju, a onda su nam tenkom stavili do znanja čim oni raspolažu :D
Mislim da je bilo oko 7 ranjenih ukupno na našoj strani...jedan saborac je tada pokupio nešto kuglica iz ručne bombe kod jednog ''bunkera'', a možda koji mjesec kasnije i nešto dalje od prvog ranjavanja, fasuje najmanje četiri komada 7,9 u gornji dio tijela, par minobacačkih granata mu roknulo vrlo blizu ali nema rana, detonacija ga ...ne znam kako da se izrazim-ugruhala i dezorjentisala. Srećo :thumbup: imao pancir na sebi i ploča ''Vaso Miskin Crni'' izdrži par zrna 7,9 sa cca do 500 metara udaljenosti.
Upućeniji mogu bolje pojasniti šta na gornji dio ljudskog tijela učini snaga par metaka tog kalibra grupisanih na površinu pancirne ploče. Po sjećanju bi mogla biti širine 10+30+10 cm a visine oko 50 cm.

Dole u decembru '92 sam gledao jednog lokalca sa šahovnicom na traci oko glave, kako sa jednog otvora oko Karitasa sroka puni okvir od ''tepsijaša'' tako se u raji zvao mitraljez sa okruglim okvirom. Strašno dobro je zvučalo i ne pamtim da je bilo štekanja, i nije imao optiku. ''Sijač'' je ipak stvar koja rafalno može pitu s gave jest' :mrgreen: gari i ''ljubičici''

Branioci sa ''pasp'' om su jedno vrijeme bili ludi za municijom 7,9 sa ljubičastom kapislom. Nestašica bila zavladala, je l da.
PM72
Posts: 17795
Joined: 30/04/2012 16:54

#5902 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by PM72 »

Čitav rat sam maštao da napravim redenik od hiljadu metaka pa da ”pustim mašti na volju” po četnicima.
Nažalost,nikad nisam imao prilike.
NSP, :thumbup:
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#5903 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Nekako s proljeća wrote: 21/01/2021 17:31
Dozer wrote: 20/01/2021 15:10 Garo je, cini mi se, jos brzi. A, ima i zajebaniji metak :D
Ja ba, 7,9 je ipak 7,9 samo jednom sam ugrabio da ispucam bruku tih šiljaka, saborci se uglavnom municijom 7,62 za kalašnjikov zaduživali, a imali par sanduka municije 7,9. I ja ti fino u akciju zadužim ''garu'', zbog obilja municije :? iako ni u JNA nisam imao dodir sa njim PM plafon, što će za posljedicu imati da sam mu vjerovatno oštetio cijev, rokao izgleda više nego što je pripisano da se može a onda se cijev zamijeni ili obavezno ohladi. Tako nekako... vala mi danas nešto drago da sam ugrabio da iz njega spičim par tisuća zrna po neprijatelju, a onda su nam tenkom stavili do znanja čim oni raspolažu :D
Mislim da je bilo oko 7 ranjenih ukupno na našoj strani...jedan saborac je tada pokupio nešto kuglica iz ručne bombe kod jednog ''bunkera'', a možda koji mjesec kasnije i nešto dalje od prvog ranjavanja, fasuje najmanje četiri komada 7,9 u gornji dio tijela, par minobacačkih granata mu roknulo vrlo blizu ali nema rana, detonacija ga ...ne znam kako da se izrazim-ugruhala i dezorjentisala. Srećo :thumbup: imao pancir na sebi i ploča ''Vaso Miskin Crni'' izdrži par zrna 7,9 sa cca do 500 metara udaljenosti.
Upućeniji mogu bolje pojasniti šta na gornji dio ljudskog tijela učini snaga par metaka tog kalibra grupisanih na površinu pancirne ploče. Po sjećanju bi mogla biti širine 10+30+10 cm a visine oko 50 cm.

Dole u decembru '92 sam gledao jednog lokalca sa šahovnicom na traci oko glave, kako sa jednog otvora oko Karitasa sroka puni okvir od ''tepsijaša'' tako se u raji zvao mitraljez sa okruglim okvirom. Strašno dobro je zvučalo i ne pamtim da je bilo štekanja, i nije imao optiku. ''Sijač'' je ipak stvar koja rafalno može pitu s gave jest' :mrgreen: gari i ''ljubičici''

Branioci sa ''pasp'' om su jedno vrijeme bili ludi za municijom 7,9 sa ljubičastom kapislom. Nestašica bila zavladala, je l da.
"Ljubicica" je bila namjenski metak za PASP. Na kutiji je, ako se dobro sjecam, cak i pisalo "snajperski metak".
Tako da to nije bila neka ludost za tim metkom, nego je taj metak bio namijenjen za tu pusku. "Obicna" 7,9 municija, za garu, s crvenim markerom oko inicijalne, imala je daleko vec rasipanje od "ljubicice".
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#5904 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Nekako s proljeća »

Ma naravno, ali neka si naglasio razliku između istog kalibra 7.9 mm a različitih inicijalnih kapica tj ljubičaste i one crvene boje. Ona ljubičaste boje je manje ili nikako zakivala ..tako nekako mi ostalo u sjećanju pojašnjenje.

@sniperalley , koji je datum i godina kada ste doživjeli ličnu tragediju u gradu pod barbarskom opsadom.
User avatar
sniperalley
Posts: 32
Joined: 20/01/2021 08:08
Contact:

#5905 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by sniperalley »

Nekako s proljeća wrote: 22/01/2021 12:02 Ma naravno, ali neka si naglasio razliku između istog kalibra 7.9 mm a različitih inicijalnih kapica tj ljubičaste i one crvene boje. Ona ljubičaste boje je manje ili nikako zakivala ..tako nekako mi ostalo u sjećanju pojašnjenje.

@sniperalley , koji je datum i godina kada ste doživjeli ličnu tragediju u gradu pod barbarskom opsadom.
3. maj 1995. godine. Bilo primirje.
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#5906 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by trambusek88 »

Četveromjesečno primirje je isteklo 1. maja i nije produženo.
Po onome koliko sam upratio arhivske materijale prva dva mjeseca tog primirja je bilo relativno mirno, onda su u martu intenzivirana snajperisanja tramvaja, a u aprilu su već češće padale granate, a UN je počeo postavljati zaštite od snajpera. Od maja kreće pakao koji je okončan masakrom na markalama i NATO udarima na neprijateljske položaje.

Iz ličnog sjećanja kako sam kao dijete doživio taj peirod (6,5-7 godina sam imao) sjećam se perioda zatišja, tamo kad je pao onaj veliki snijeg, i kad je išao autobus za Hrasnicu. Znao je proći dan da se metak ne čuje.
A onda na proljeće pakao kakav dugo nije bio. Počeli smo nakon jako dugo vremena opet u podrume silaziti, mislim da je juni bio najgori.
toska
Posts: 2988
Joined: 26/09/2016 14:08

#5907 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by toska »

Dozer wrote: 22/01/2021 10:05
"Ljubicica" je bila namjenski metak za PASP. Na kutiji je, ako se dobro sjecam, cak i pisalo "snajperski metak".
Tako da to nije bila neka ludost za tim metkom, nego je taj metak bio namijenjen za tu pusku. "Obicna" 7,9 municija, za garu, s crvenim markerom oko inicijalne, imala je daleko vec rasipanje od "ljubicice".
iz sjećanja, razlika je u nekoj vrsti fabričkog balansiranja svakog metka za pasp.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#5908 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by MorningStar »

toska wrote: 22/01/2021 19:06
Dozer wrote: 22/01/2021 10:05
"Ljubicica" je bila namjenski metak za PASP. Na kutiji je, ako se dobro sjecam, cak i pisalo "snajperski metak".
Tako da to nije bila neka ludost za tim metkom, nego je taj metak bio namijenjen za tu pusku. "Obicna" 7,9 municija, za garu, s crvenim markerom oko inicijalne, imala je daleko vec rasipanje od "ljubicice".
iz sjećanja, razlika je u nekoj vrsti fabričkog balansiranja svakog metka za pasp.
I "vaganju" baruta... mnogo preciznije punjenje sa minimalnim odstupanjima u kolicini od metka do metka.
User avatar
ugly duckling
Posts: 440
Joined: 18/12/2020 09:46
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#5909 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by ugly duckling »

Dozer wrote: 22/01/2021 10:05
Nekako s proljeća wrote: 21/01/2021 17:31
Dozer wrote: 20/01/2021 15:10 Garo je, cini mi se, jos brzi. A, ima i zajebaniji metak :D
Ja ba, 7,9 je ipak 7,9 samo jednom sam ugrabio da ispucam bruku tih šiljaka, saborci se uglavnom municijom 7,62 za kalašnjikov zaduživali, a imali par sanduka municije 7,9. I ja ti fino u akciju zadužim ''garu'', zbog obilja municije :? iako ni u JNA nisam imao dodir sa njim PM plafon, što će za posljedicu imati da sam mu vjerovatno oštetio cijev, rokao izgleda više nego što je pripisano da se može a onda se cijev zamijeni ili obavezno ohladi. Tako nekako... vala mi danas nešto drago da sam ugrabio da iz njega spičim par tisuća zrna po neprijatelju, a onda su nam tenkom stavili do znanja čim oni raspolažu :D
Mislim da je bilo oko 7 ranjenih ukupno na našoj strani...jedan saborac je tada pokupio nešto kuglica iz ručne bombe kod jednog ''bunkera'', a možda koji mjesec kasnije i nešto dalje od prvog ranjavanja, fasuje najmanje četiri komada 7,9 u gornji dio tijela, par minobacačkih granata mu roknulo vrlo blizu ali nema rana, detonacija ga ...ne znam kako da se izrazim-ugruhala i dezorjentisala. Srećo :thumbup: imao pancir na sebi i ploča ''Vaso Miskin Crni'' izdrži par zrna 7,9 sa cca do 500 metara udaljenosti.
Upućeniji mogu bolje pojasniti šta na gornji dio ljudskog tijela učini snaga par metaka tog kalibra grupisanih na površinu pancirne ploče. Po sjećanju bi mogla biti širine 10+30+10 cm a visine oko 50 cm.

Dole u decembru '92 sam gledao jednog lokalca sa šahovnicom na traci oko glave, kako sa jednog otvora oko Karitasa sroka puni okvir od ''tepsijaša'' tako se u raji zvao mitraljez sa okruglim okvirom. Strašno dobro je zvučalo i ne pamtim da je bilo štekanja, i nije imao optiku. ''Sijač'' je ipak stvar koja rafalno može pitu s gave jest' :mrgreen: gari i ''ljubičici''

Branioci sa ''pasp'' om su jedno vrijeme bili ludi za municijom 7,9 sa ljubičastom kapislom. Nestašica bila zavladala, je l da.
"Ljubicica" je bila namjenski metak za PASP. Na kutiji je, ako se dobro sjecam, cak i pisalo "snajperski metak".
Tako da to nije bila neka ludost za tim metkom, nego je taj metak bio namijenjen za tu pusku. "Obicna" 7,9 municija, za garu, s crvenim markerom oko inicijalne, imala je daleko vec rasipanje od "ljubicice".
nekad 95 na jednoj liniji u okolini Sarajeva pored gare nadjem sanduk ljubičice
lole pune redenik
haha
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#5910 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by MorningStar »

Ima se moze se ... naredao redenik snajperske municije.... ts ts ts..
User avatar
ugly duckling
Posts: 440
Joined: 18/12/2020 09:46
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#5911 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by ugly duckling »

jbg
kakav smo oficirski kadar imali
ko je objasnio ljudima nešto
samo improvizacija
a ovo što smo u jna učili većina bezkurac
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#5912 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by jefff »

trambusek88 wrote: 22/01/2021 17:17 Četveromjesečno primirje je isteklo 1. maja i nije produženo.
Po onome koliko sam upratio arhivske materijale prva dva mjeseca tog primirja je bilo relativno mirno, onda su u martu intenzivirana snajperisanja tramvaja, a u aprilu su već češće padale granate, a UN je počeo postavljati zaštite od snajpera. Od maja kreće pakao koji je okončan masakrom na markalama i NATO udarima na neprijateljske položaje.

Iz ličnog sjećanja kako sam kao dijete doživio taj peirod (6,5-7 godina sam imao) sjećam se perioda zatišja, tamo kad je pao onaj veliki snijeg, i kad je išao autobus za Hrasnicu. Znao je proći dan da se metak ne čuje.
A onda na proljeće pakao kakav dugo nije bio. Počeli smo nakon jako dugo vremena opet u podrume silaziti, mislim da je juni bio najgori.
Kako kazu iz medjunarodnog suda za ratne zlocine, tramvaji su gadjani 14. i 27. Februara i 3. Marta 1995. godine.
27. Februara sam bio u tramvaju iza pogodjenog.

http://arhiva.sensecentar.org/vijesti.php?aid=4502
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#5913 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by trambusek88 »

jefff wrote: 22/01/2021 21:02
trambusek88 wrote: 22/01/2021 17:17 Četveromjesečno primirje je isteklo 1. maja i nije produženo.
Po onome koliko sam upratio arhivske materijale prva dva mjeseca tog primirja je bilo relativno mirno, onda su u martu intenzivirana snajperisanja tramvaja, a u aprilu su već češće padale granate, a UN je počeo postavljati zaštite od snajpera. Od maja kreće pakao koji je okončan masakrom na markalama i NATO udarima na neprijateljske položaje.

Iz ličnog sjećanja kako sam kao dijete doživio taj peirod (6,5-7 godina sam imao) sjećam se perioda zatišja, tamo kad je pao onaj veliki snijeg, i kad je išao autobus za Hrasnicu. Znao je proći dan da se metak ne čuje.
A onda na proljeće pakao kakav dugo nije bio. Počeli smo nakon jako dugo vremena opet u podrume silaziti, mislim da je juni bio najgori.
Kako kazu iz medjunarodnog suda za ratne zlocine, tramvaji su gadjani 14. i 27. Februara i 3. Marta 1995. godine.
27. Februara sam bio u tramvaju iza pogodjenog.

http://arhiva.sensecentar.org/vijesti.php?aid=4502
5. marta su isto pucali u tramvaje, i od tog dana pa do oktobra 95 nije više vozio tramvaj na potezu od čengić vile do grada.
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#5914 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

toska wrote: 22/01/2021 19:06
Dozer wrote: 22/01/2021 10:05
"Ljubicica" je bila namjenski metak za PASP. Na kutiji je, ako se dobro sjecam, cak i pisalo "snajperski metak".
Tako da to nije bila neka ludost za tim metkom, nego je taj metak bio namijenjen za tu pusku. "Obicna" 7,9 municija, za garu, s crvenim markerom oko inicijalne, imala je daleko vec rasipanje od "ljubicice".
iz sjećanja, razlika je u nekoj vrsti fabričkog balansiranja svakog metka za pasp.
Tacno.
toska
Posts: 2988
Joined: 26/09/2016 14:08

#5915 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by toska »

Dozer wrote: 23/01/2021 18:16
toska wrote: 22/01/2021 19:06
Dozer wrote: 22/01/2021 10:05
"Ljubicica" je bila namjenski metak za PASP. Na kutiji je, ako se dobro sjecam, cak i pisalo "snajperski metak".
Tako da to nije bila neka ludost za tim metkom, nego je taj metak bio namijenjen za tu pusku. "Obicna" 7,9 municija, za garu, s crvenim markerom oko inicijalne, imala je daleko vec rasipanje od "ljubicice".
iz sjećanja, razlika je u nekoj vrsti fabričkog balansiranja svakog metka za pasp.
Tacno.
pa nije baš da nas jna nije ničemu naučila kako se često spomene, imali smo pasp po vodu.
User avatar
hamza_sa
Posts: 1095
Joined: 25/02/2009 11:35

#5916 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by hamza_sa »

Dozer wrote: 20/01/2021 11:38 Naravno. Spica je bila zlo. Ovo za Osmice, i Trebevic generalno, navodim samo kako bi neupuceni shvatili da to nije bilo bas tako lako kako ljudi misle. A ni efikasno.

Doduse, prvih par mjeseci gdje god je doletio metak, svi odmah vikali "snajper". Nije to bilo bas tako.
Halo snajperista!!

Kad ces doci da mi odsnajperisemo po jednu kafu? :-D
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#5917 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Jel' se ti to meni obracas? A znas da sam ja teoreticar. Zavjera pogotovo.

Bice kafa. Ne znam gdje udaram :roll:
User avatar
ugly duckling
Posts: 440
Joined: 18/12/2020 09:46
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#5918 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by ugly duckling »

toska wrote: 23/01/2021 20:45
Dozer wrote: 23/01/2021 18:16
toska wrote: 22/01/2021 19:06

iz sjećanja, razlika je u nekoj vrsti fabričkog balansiranja svakog metka za pasp.
Tacno.
pa nije baš da nas jna nije ničemu naučila kako se često spomene, imali smo pasp po vodu.
puteru
ja kad sam sluzio jos karabini bili :lol:
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#5919 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by jefff »

U vezi spratnosti a u vezi pozicije rahmetli Ene Sakica, sasvim sigurno je 7. sprat sa pogledom na ulicu Semira Fraste, odnosno prema C fazi Alipasinog polja.
NSP, kakva guzva je bila prije momenta pogibije Eniza Camdzica u danasnjoj ulici Bosanska na broju 5?
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#5920 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Nekako s proljeća »

Nemam precizan odgovor care, nemam podatak u koliko je tačno sati rahmetli Čamdzić smrtno ranjen ispred ulaza, najvjerovatnije zgrade br 5. Ne sjećam se njenog predratnog naziva, klare cetkin-cetinjska tako nekako. Vrijeme smrti mi treba da uporedim sa ostalim saznanjima u vezi tog 15 maja 1992. ''Gužva''... bilo je granatiranje a vrlo moguće i puškaranje u tom radijusu kretanja gdje je ubijen Eniz Čamdzić, dakle nekih par minuta prije njegove smrti. Granatiranje je moglo doći iz svih pizdi materina oko grada, PAM PAT nije pominjan da je djelovao, pješadijsko oružje je u obliku mitraljeza sa optikom moglo je stići i sa JnA/VRS položaja sa oboda brda Mojmilo, a puškom i puškom sa optikom komotno iz naselja Mlađani. Za ubijenog Šakića u memoriji imam vrijeme smrti-prijepodne. Za Čamdzića nemam za sada.
Pokojni Stijačić Predrag i pokojni Velibor Antonić Veka su ubijeni granatama u centru naselja C faza APolja isti dan, moguće 15 maj eventualno dan prije ili poslije. Prvi pokušaj deblokade grada prema Ilidzi je 14 maj 1992 a bitka za Pofaliće je 16 maj 1992. To je šira slika tako je vrlo moguće da se pod ''gužvom'' može smatrati da je prije ubistva Čamdzića bilo stanje rata, a najbliža naoružana opasnost je bez sumnje dolazila iz komšijskog naselja Mlađeni. Jedna desetina ih se do 14 maja ispalila na stranu VRS, preko teritorije pod kontrolom branilaca grada TJ TOG DIJELA GRADA.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#5921 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Nekako s proljeća »

@trambusek88 @Dozer tri ubijena imamo sa moguće iste pozicije strijelca. Ubijeni su rahmetli Šakić, Čamdzić isti 15 maj dan, a treća žrtva je E.- Dino Orovčanin saborac @Tromblon a od 6 juna 1992. Rahmetli Dino je ubijen sa pozicije ruba naselja Mlađani prema brdu Mojmilo-sjever. Sa položaja Okruglica nema govora da je djelovano. Iz niza kuća u naselju Mlađeni uz trolejbusku stanicu ka gradu pa i iz čelnih trospratnih kuća uz trol. okretaljku je mogao djelovati ka metama Šakić i Čamdzić. Odatle je po mojoj laičkoj procjeni mogao biti ubijen Enver Šakić u B fazi i Eniz Čamdzić u C Fazi 15 maja 1992. Ubijao je sve do 6 juna 1992, morao je pobjeći sa te pozicije ...10 juna smo čopali po jna na rezervoaru u potpunom okruženju, tim pravcem nije garant.

Ako mogu zamoliti novi satelitski snimak iz 2002. sa neke optimalne pozicije koja obuhvata desno sredinu C faze Alipašina polja , krajnje lijevo prvi blok naselja B faze A polja sa pogledom na te krajnje tačke sa Mojmilo brda kako bi tačno u sredini bilo naselje Mlađeni. Na tu mapu ćemo kasnije unijeti sve što treba da bi se stvrila potpunija slika. Ne zbog onih koji su upućeniji, već zbog neupućenih a zainteresovanih za sudbinu dragih ljudi iz tog vremena.
PM72
Posts: 17795
Joined: 30/04/2012 16:54

#5922 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by PM72 »

Volio bih i ja da neko označi na karti mjesto odakle su dejstvovali iz Mlađena.I obavezno vidjeti pravac prema Cetinjskoj 7 (7 sprat) gdje je udarila zolja ispaljena iz Mlađena.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#5923 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Emiremir33 »

Nekako s proljeća wrote: 28/01/2021 06:25 @trambusek88 @Dozer tri ubijena imamo sa moguće iste pozicije strijelca. Ubijeni su rahmetli Šakić, Čamdzić isti 15 maj dan, a treća žrtva je E.- Dino Orovčanin saborac @Tromblon a od 6 juna 1992. Rahmetli Dino je ubijen sa pozicije ruba naselja Mlađani prema brdu Mojmilo-sjever. Sa položaja Okruglica nema govora da je djelovano. Iz niza kuća u naselju Mlađeni uz trolejbusku stanicu ka gradu pa i iz čelnih trospratnih kuća uz trol. okretaljku je mogao djelovati ka metama Šakić i Čamdzić. Odatle je po mojoj laičkoj procjeni mogao biti ubijen Enver Šakić u B fazi i Eniz Čamdzić u C Fazi 15 maja 1992. Ubijao je sve do 6 juna 1992, morao je pobjeći sa te pozicije ...10 juna smo čopali po jna na rezervoaru u potpunom okruženju, tim pravcem nije garant.

Ako mogu zamoliti novi satelitski snimak iz 2002. sa neke optimalne pozicije koja obuhvata desno sredinu C faze Alipašina polja , krajnje lijevo prvi blok naselja B faze A polja sa pogledom na te krajnje tačke sa Mojmilo brda kako bi tačno u sredini bilo naselje Mlađeni. Na tu mapu ćemo kasnije unijeti sve što treba da bi se stvrila potpunija slika. Ne zbog onih koji su upućeniji, već zbog neupućenih a zainteresovanih za sudbinu dragih ljudi iz tog vremena.
Sa položaja Okruglice djelovano je mitraljeskom vatrom ,a ne snajperskom,to sam ranije napisao.A ovo vrlo je moguće da su Eno,Eniz ubijeni iz Mlađena snajperom
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#5924 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by trambusek88 »

Image
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#5925 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Emiremir33 »

NSP pogledaj ove zadnje kuće od Mlađena,do bivše trolejbuske okretaljke,kakav su pregled imale za snajpersko djelovanje ka Enizovoj zgradi,ka B fazi u pravcu Toplana Eninoj zgradi i dole ka Olimpijskom selu
Post Reply