Snajperisti u Sarajevu..

Post Reply
PM72
Posts: 17782
Joined: 30/04/2012 16:54

#5801 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by PM72 »

Ne baratam tačnim datumima ali znam da je Ramo poginuo kao radnik Vodovoda na rezervoaru Mojmilo kao taoc rezervista i da mu nisu dali da ode sa rezervoara.
I meni se bas ne uklapa jer sumnjam da bi četalji unistavali vlastite oklope nakon mjesec...
Nesto ne stima.
trocadero
Posts: 2429
Joined: 14/03/2013 13:57

#5802 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by trocadero »

Da,da.... evo gledam snimak uništavanja oklopa i stoji datum 12.6.1992. :wink:
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#5803 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Nekako s proljeća »

To je već dobra informacija, rahmetli Elvedin Orovčanin gine 10 juna 1992. i nakon te akcije @tromblon smatra i u pravu je, da je brdo Mojmilo bilo riješeno belaja. Tog 12 juna 1992 ili dan prije, fingirali smo napad na Nedzariće iz prvih zgrada Olimpijskog naselja, rokanje iz zgrada ali i prelazak preko brisanog prostora obje ceste . Nekih desetak ranjenih smo imali, nešto njih i iz Starog grada. Da iz Nedzariće ne priteknu u pomoć snagama JNA na rezervoaru tj krajnjem obodu Mojmilo brda.Dobrinjci preko barikade isto šilje u pravcu rezervoara. Slijedi napad VRS na naselje Aerodrom 17.juna 1992. Isti dan, sztradan i narednih dana se iz grada ubacuju borbene grupe i pomažu dobrinjcima da se napad zaustavi.
Image
Mlađani su uvijek mogli biti predmet razmjene ...sve sam više ubijeđen da je tako i bilo, a kada je bilo to mi još nije jasno, iako @emirx2 smatra da 16 maja već nisu bili u svojim kućama.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#5804 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Nekako s proljeća »

trocadero wrote: 12/01/2021 23:18
Nekako s proljeća wrote: 12/01/2021 19:57 Pa bio je četnički punkt u području Kasindolske ulice na kojem je zaustavljen po povratku iz bolnice na koju je odvezao dobrinjske ranjenike. Tijelo tek dugo godina poslije nađeno.
Momo Mandić ispravlja Mučibabića na telefonskoj vezi da nije Keli izdajnik pa su ga zato ''ubili naši'' , nego je ''Šokac'' tj Hrvat.
Ne znam zašto su ga Momo i Mirsad svrstali u Hrvate. Ja vjerovatno i ti a i ostali su drugačijeg mišljenja. Imaš gomile tekstova na internetu čak i Wikipediji gdje se pokojni Keli " označava" kao Srbin, Jugosloven , Bosanac ali nigdje kao Hrvat.

@Paša,
Mislim da su oklopi na Mojmili uništeni u junu a ne maju.
Mislim da u dokumentarnom filmu o pokojnom ''Keli''-ju supruga Borjana daje pojašnjenje o tome, imali su brak njega kao katolika i nje kao pravoslavke. Nije ga samo Momčilo Mandić ministar MUP SrBIH smatrao ''ŠOKCEM'' a to je već dovoljno pogrdan naziv. Vi za njegove katile prstom upirete na ''arkanovce'' i ja vam vjerujem. Evo ''Max''-a dj-a u fejk martinkama, Bijeljina početkom aprila 1992. Bez milosti.
Image
Evo i pokojnog Đorđevića sa optikom i zastavom u desnoj ruci, Legija mu je nakon poslijeratne likvidacije pripazio suprugu. Koja je optika u pitanju zna li neko, da se održimo na temi.
Image
Tamam tu negdje su sredinom maja 1992. stigli u Osijek kod Ilidze, predvodi ih Legija a Arkan nije ni u Bijelji, ni Zvorniku, ni u Bosni a kamo li na sarajevskom ratištu. Dakle, ispravnije je prst uprijeti na katile koje možemo zvati ''legijaši, ulemekovci, gardisti..i sl''.

Za njih je bilo dovoljno da pred sobom imaju Hrvata, katolika, šokca, ustašu i to je ta selekcija, uglavnom delija sa severa. Je li pokojni Veljančić bio u to vrijeme oko punkta ili u blizini. Pitam jer ne znam da li je znao da je uhapšen Keli legendarni fudbaler FK Sarajeva.
Image

Ne bilo ti mrsko, baci nam link do izvora gdje se artiljerijom roka po oklopnim vozilima jna rezervista na Rezervoaru Mojmilo, juna 1992.
User avatar
Dozer
Posts: 28398
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#5805 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Meni ovo gore lici na HK G3 u .308.
zigson
Posts: 3027
Joined: 04/04/2015 22:17

#5806 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by zigson »

Nekako s proljeća wrote: 14/01/2021 14:52
trocadero wrote: 12/01/2021 23:18
Nekako s proljeća wrote: 12/01/2021 19:57 Pa bio je četnički punkt u području Kasindolske ulice na kojem je zaustavljen po povratku iz bolnice na koju je odvezao dobrinjske ranjenike. Tijelo tek dugo godina poslije nađeno.
Momo Mandić ispravlja Mučibabića na telefonskoj vezi da nije Keli izdajnik pa su ga zato ''ubili naši'' , nego je ''Šokac'' tj Hrvat.
Ne znam zašto su ga Momo i Mirsad svrstali u Hrvate. Ja vjerovatno i ti a i ostali su drugačijeg mišljenja. Imaš gomile tekstova na internetu čak i Wikipediji gdje se pokojni Keli " označava" kao Srbin, Jugosloven , Bosanac ali nigdje kao Hrvat.

@Paša,
Mislim da su oklopi na Mojmili uništeni u junu a ne maju.
Mislim da u dokumentarnom filmu o pokojnom ''Keli''-ju supruga Borjana daje pojašnjenje o tome, imali su brak njega kao katolika i nje kao pravoslavke. Nije ga samo Momčilo Mandić ministar MUP SrBIH smatrao ''ŠOKCEM'' a to je već dovoljno pogrdan naziv. Vi za njegove katile prstom upirete na ''arkanovce'' i ja vam vjerujem. Evo ''Max''-a dj-a u fejk martinkama, Bijeljina početkom aprila 1992. Bez milosti.
Image
Evo i pokojnog Đorđevića sa optikom i zastavom u desnoj ruci, Legija mu je nakon poslijeratne likvidacije pripazio suprugu. Koja je optika u pitanju zna li neko, da se održimo na temi.
Image
Tamam tu negdje su sredinom maja 1992. stigli u Osijek kod Ilidze, predvodi ih Legija a Arkan nije ni u Bijelji, ni Zvorniku, ni u Bosni a kamo li na sarajevskom ratištu. Dakle, ispravnije je prst uprijeti na katile koje možemo zvati ''legijaši, ulemekovci, gardisti..i sl''.

Za njih je bilo dovoljno da pred sobom imaju Hrvata, katolika, šokca, ustašu i to je ta selekcija, uglavnom delija sa severa. Je li pokojni Veljančić bio u to vrijeme oko punkta ili u blizini. Pitam jer ne znam da li je znao da je uhapšen Keli legendarni fudbaler FK Sarajeva.
Image

Ne bilo ti mrsko, baci nam link do izvora gdje se artiljerijom roka po oklopnim vozilima jna rezervista na Rezervoaru Mojmilo, juna 1992.
Zelim mu da bude nepokojan :)
trocadero
Posts: 2429
Joined: 14/03/2013 13:57

#5807 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by trocadero »

User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#5808 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Nekako s proljeća »

Hvala ti.
Image

Dan nakon uništavanja jna tvrđave na rezervoaru Mojmilo brda 12.juna 1992. , zabilježen je Dzemal Selmanović Dzemo, ubijen je u borbenoj akciji a najvjerovatnije snajperom u Nedzarićima sredinom decembra 1992. Urbana raja ga zna i kao dj-a u diskoteci BB.
Image
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#5809 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by zforumas »

Nisam znao da je Halil Bicaj bio na Dobrinji....
Seawolf
Posts: 7727
Joined: 14/06/2012 22:59

#5810 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Seawolf »

Dozer wrote: 14/01/2021 15:26 Meni ovo gore lici na HK G3 u .308.
Na fotografiji je HK33 SG1 sa optičkim nišanom koji približava od 1,5 do 6 puta:

http://tonnel-ufo.ru/eanglish/weapon/sn ... 33-sg1.php

Ako se ne varam, i tvoja jedinica je imala koji primjerak ove puške na početku rata, ako nisu sve završile kod Karišikovih

HK33 je izvedenica od G3, u kalibru 5,56x45 mm. Rađena je samo za eksport i nije nikada uvedena u naoružanje Bundeswehr-a, tako da i nije nikada dobila zvaničnu vojnu oznaku Gx.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#5811 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by MorningStar »

Seawolf wrote: 14/01/2021 19:20
Dozer wrote: 14/01/2021 15:26 Meni ovo gore lici na HK G3 u .308.
Na fotografiji je HK33 SG1 sa optičkim nišanom koji približava od 1,5 do 6 puta:

http://tonnel-ufo.ru/eanglish/weapon/sn ... 33-sg1.php

Ako se ne varam, i tvoja jedinica je imala koji primjerak ove puške na početku rata, ako nisu sve završile kod Karišikovih

HK33 je izvedenica od G3, u kalibru 5,56x45 mm. Rađena je samo za eksport i nije nikada uvedena u naoružanje Bundeswehr-a, tako da i nije nikada dobila zvaničnu vojnu oznaku Gx.
Turska vojska ih ima .. providan okvir polimerski, u kalibru 5.56.. koja je verzija nemam pojma.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#5812 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Nekako s proljeća »

Hvala @doz i @morski vuče, Šucin snajper nema na kundaku jedan dio ako uporedimo, a ostalo se poklapa.
Image
Last edited by Nekako s proljeća on 14/01/2021 19:53, edited 1 time in total.
Seawolf
Posts: 7727
Joined: 14/06/2012 22:59

#5813 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Seawolf »

MorningStar wrote: 14/01/2021 19:22 Turska vojska ih ima .. providan okvir polimerski, u kalibru 5.56.. koja je verzija nemam pojma.
Da, radi ih MKEK po licenci.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#5814 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Nekako s proljeća »

Je li zna neko put do relevantnog izvora koji daje tačan datum iseljavanja stanovništva iz naselja Mlađeni. Ili njemu najbliži mogući datum, krajnji je 12 jun 1992, dan gore dole.
Image
trocadero
Posts: 2429
Joined: 14/03/2013 13:57

#5815 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by trocadero »

Nekako s proljeća wrote: 14/01/2021 17:29 Hvala ti.
Nema na čemu, hvala tebi stari moj .
Ostale slike i pitanja si postavljao i ranije.Da se ne vraćamo i ponavljamo mogla bi se otkriti jedna tvoja "mala tajna" a odavno mi je poznata. :wink:

Na spisku ispod pokojnog Kelija je i dobro poznato ime sa sarajevske muzičke scene.
SAMARDŽIĆ SLOBODAN ŠPIRO 06.06.1947 Travnik SRBIN Civil 15.05.1992 Novi Grad
Možda si ga poznavao , živio je u tvojoj blizini.
Da ne detaljišem i idem u off.
Ako neko danas zna gdje bi se mogli nalaziti njegovi posmrtni ostaci bila bi korisna informacija da bi se mogao doslijedno sahraniti.
User avatar
Dozer
Posts: 28398
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#5816 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Seawolf wrote: 14/01/2021 19:20
Dozer wrote: 14/01/2021 15:26 Meni ovo gore lici na HK G3 u .308.
Na fotografiji je HK33 SG1 sa optičkim nišanom koji približava od 1,5 do 6 puta:

http://tonnel-ufo.ru/eanglish/weapon/sn ... 33-sg1.php

Ako se ne varam, i tvoja jedinica je imala koji primjerak ove puške na početku rata, ako nisu sve završile kod Karišikovih

HK33 je izvedenica od G3, u kalibru 5,56x45 mm. Rađena je samo za eksport i nije nikada uvedena u naoružanje Bundeswehr-a, tako da i nije nikada dobila zvaničnu vojnu oznaku Gx.
Jeste SG1. Sad fino zumirah i vidim.nogare. G3 ih nema.
Ali ono nije originalna optika od SG1.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#5817 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by tempuser »

jefff wrote: 10/01/2021 18:58
MorningStar wrote: 10/01/2021 18:19
PM72 wrote: 10/01/2021 18:14 Dzaba smo ih nosili vjeruj mi...taman uspostavis vezu poklope te četnici i nase budale koje se prepucavaju
Za prave modernije vojne stanice ide kripcija + automatsko sinhronizovano mjenjanje frenkvencije na uvezanim radio stanicama otprilike 200 promjena frenkvencije u sekundi :D

Tako da nema tih problema.Jos se podesi "sef" stanica koja moze pokriti signal ako neko sjedne pa se rasprica na radio - onda samo cujes oficira kako kaze da sjase sa veze da mu nebi zabio stanicu u ..... :D
Tadasnje radio stanice su bile u potpunosti nezasticene. Jedan policijski inspektor mi objasnio da je dovoljno da se pritisne onaj gumb kada hoces da govoris preko radio stanice i da tako konstantno drzis i time je ta frekvencija blokirana za sve i jace i slabije radio stanice. Danas se tehnickim rijesenjem tome stalo u kraj.
Svaka stanica ima svoju snagu u predaji. Snaga se mogla podešavati i na ručnim stanicama s tim što je to brže praznilo baterriju. Stanica je mogla blokirati predaju samo onih stanica sa slabijom snagom.
Mi smo imali Motorole P-200, naravno GP-300 i u nekom trenutku su se pojavile neke Maxon. To je bilo smeće, bar ovo što smo mi imali, veliko ko cigla, teško k'o tuč i deralo džepove, a baterija qurac...
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#5818 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by jefff »

14. maj 1992

• Srpske snage sa brda Mojmilo vrše napad na Sarajevo. U kontraudaru jedinice ARBiH potiskuju neprijatelja s brda Mojmilo.
• Usvojena platforma o djelovanju Predsjedništva RBiH u ratnim uslovima.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#5819 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Nekako s proljeća »

Taj 14 maj 1992 je predstavljao prvi ozbiljniji pokusaj deblokade grada Sarajeva sa fokusom na pravac Otes-Ilidza. Isti dan zapaljen Dom penzionera u Nedzaricima, katolicka crkva na Stupu. Svuda se puskaralo oko grada.
Smatram da sè bez neutralizacije tj iseljavanja JnA iz kasarne Viktor Bubanj i oklopne tvrdjave JnA na Rezervoaru na samom obodu brda Mojmilo, ne moze tvrditi da je podrucje of Hrasnog brda do oboda brda Mojmilo slobodno. A mislim da je kasarna VB kasnije tog maja 1992 iseljena. Rezervoar i JnA tvrdjava 12 juna 1992. neutralisani. Datum iseljenja naselja Mladjeni je fakat zanimljiv podatak. Njim se vracamo na snajpersko djelovanje u mete Śakić i Čamdzić.
PM72
Posts: 17782
Joined: 30/04/2012 16:54

#5820 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by PM72 »

Postoje neke nejasnoće...
14 maja je na rezervoaru Mojmilo poginuo radnik VIK-a kao i nekoliko rezervista tzv.JNA prilikom našeg napada.Ne sjećam se da su poslali druge rezerviste iz Lukavice da smjene one koji su stradali.
Ne mogu da vjerujem da su tek nakon mjesec krenuli da uništavaju oklope na Mojmilu...nekako mi se ne uklapa a 14 maj mi "rano" kao datum kad je neutralisana opasnost na rezervoaru.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#5821 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by jefff »

Nana Fata Turkušić
Jedna od nepravedno zaboravljenih priča o junacima proteklog rata jeste i ona o Fati Turkušić, nani, koja je u junu 1992. sama zaustavila jedan od agresorskih napada.

Kako nam priča Hamdija Lagumdžić, predsjednik Udruženja 101. motorizovane brigade Armije RBiH, živjela je gore na brdu Mojmilo. U jednom od pokušaja proboja, u junu, vidjela je neprijatelja kako dolazi do njene kuće.

"Uzela je bombu i bacila je na njih...i sama je bila teško ranjena u tom okršaju, a u bolnici je saznala da joj je sin poginuo", govori Lagumdžić.

"Pogledaj mi prste. Mitraljez ih sve rasprskao. Ovaj je operisan. Ovog ja nisam dala. Nema ni jagodica. A danas doktor kaže da mi metke iz koljena niko neće vaditi. Džaba, opet je u meni neka snaga. Ne dam se, i to je… Do Božje volje stoji do kada tako", govorila je Fata Turkušić 1992. iz bolničkog kreveta na Ortopediji, pa je još i dodala: "Ja sam Fata Turkušić, prva žena heroj. Jedina među borcima na Mojmilu bila. Cijeli mart, cijeli april, sve do onog četrnaestog maja, svaku noć obilazila straže. Bogami se i zamjerih mnogima. Nađem prazan rov, kosa mi se na glavi digne. Jezik pustim. Džaba, takva sam. Znam ja šta je četnik… Ono što sam mogla to sam i uradila. I nije mi žao što sam sakata ostala.”

Nana Fata Turkušić dočekala je kraj rata, te je umrla ubrzo poslije.
Image

Lokacija dogadjaja je negdje oko Mlađena?
trocadero
Posts: 2429
Joined: 14/03/2013 13:57

#5822 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by trocadero »

jefff wrote: 15/01/2021 12:56
Nana Fata Turkušić
Jedna od nepravedno zaboravljenih priča o junacima proteklog rata jeste i ona o Fati Turkušić, nani, koja je u junu 1992. sama zaustavila jedan od agresorskih napada.

Kako nam priča Hamdija Lagumdžić, predsjednik Udruženja 101. motorizovane brigade Armije RBiH, živjela je gore na brdu Mojmilo. U jednom od pokušaja proboja, u junu, vidjela je neprijatelja kako dolazi do njene kuće.

"Uzela je bombu i bacila je na njih...i sama je bila teško ranjena u tom okršaju, a u bolnici je saznala da joj je sin poginuo", govori Lagumdžić.

"Pogledaj mi prste. Mitraljez ih sve rasprskao. Ovaj je operisan. Ovog ja nisam dala. Nema ni jagodica. A danas doktor kaže da mi metke iz koljena niko neće vaditi. Džaba, opet je u meni neka snaga. Ne dam se, i to je… Do Božje volje stoji do kada tako", govorila je Fata Turkušić 1992. iz bolničkog kreveta na Ortopediji, pa je još i dodala: "Ja sam Fata Turkušić, prva žena heroj. Jedina među borcima na Mojmilu bila. Cijeli mart, cijeli april, sve do onog četrnaestog maja, svaku noć obilazila straže. Bogami se i zamjerih mnogima. Nađem prazan rov, kosa mi se na glavi digne. Jezik pustim. Džaba, takva sam. Znam ja šta je četnik… Ono što sam mogla to sam i uradila. I nije mi žao što sam sakata ostala.”

Nana Fata Turkušić dočekala je kraj rata, te je umrla ubrzo poslije.
Image

Lokacija dogadjaja je negdje oko Mlađena?
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#5823 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Nekako s proljeća »

Upućeni znaju a zbog neupućenih samo par rečenica.
Image

U lijevom dijelu markirano strelicom i toponimom piše Mojmilo brdo iznad dominantne kuće, inače se to naselje odomaćeno zvalo Turkušići zbog više porodica tog prezimena valjda. Dakle, ''nana Fata'' je sa tog područja pa na desno ali ne bliže od 170 metara od JnA oklopne tvrđave na Rezervoaru.Pošto je njen mjesec ranjavanja poznat (Juni) onda se samo može zaključiti da su Turkušići sigurno bolje upućeni kojeg su datuma se iselili Mlađeni.
Nana Fata je bila inspiracija za nekog sa gitarom da joj tokom jula 1992 pokloni stih''
Kad je mogla stara baka
bacat bombe sa čardaka
da odbrani svoje ognjište...''

@Tromblon je imao akciju 10 juna 1992. u području Mlađena, ubijen mu drug Elvedin Orovčanin. Koliko sam shvatio iz njegovog komentara, položajem su se nalazili na desnom kraju tog naselja, strana koja se oslanja na brdo Mojmilo. Tu ima usjek sa sitnom ali gustom šumom...do Lukavice se može kroz šumice, livade i šljivike. Mislim da su tu njihovu odstupnicu stavili u fokus, a i vjerovatno je bio i neki dominantan stambeni objekat tipa 3+potkrovlje. Optika. Na fotografiji je to područje prvog lijevog trolejbusa/autobusa barikade, ne onog desno koji je zaštita od djelovanja sa JnA oklopne tvdrdjave Rezervoar.
trocadero
Posts: 2429
Joined: 14/03/2013 13:57

#5824 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by trocadero »

"Sjećanja /Godišnjica bitke za Mojmilo: Detalji jedne od najvažnijih bitaka za Sarajevo / Radio Sarajevo" https://radiosarajevo.ba/metromahala/te ... ilo/302955
Nastavili smo ih 'tući', i osmog i devetog i desetog. Imali su veće gubitke, a nikako nisu mogli dobiti pomoć, ni ljudsku ni oružanu, iz Nedžarića. Konačno, 11. juna, iz Nedžarića, koji je bio pod okupacijom agresora, krenulo je 13 transportera, a jedan je odmah krenuo prema vodovodu na Mojmilu - tako su nam javili naši izviđači s Dobrinje 5. I tu dolazimo do ona tri raketna punjenja koja smo im poslali. Upravo je jedno od tih raketnih punjenja pogodilo taj transporter koji je skoro bio došao do neprijateljskog položaja, ali se survalo niz cestu te na taj način potpuno zatvorilo put koji je vodio od Nedžarića.

S tim su izgubili i posljednju nadu da će doći pomoć. Vojnici koji su čuvali vodovod su pobjegli, za njima i ostatak neprijatelja s brda. Ja sam taj prvi dan zabranio da se ulazi gore, jer sam očekivao da će neprijatelj gađati i tako je i bilo. Negdje oko pola 1, počeli su 'tući' s raznih položaja iz okoline Sarajeva, vjerujući da smo mi već ušli u Vodovod. Snažan je to artiljerski napad bio, ali nakon toga je uslijedilo zatišje, no mi nismo ulazili još.


Tek, kad je pala noć, prvi komandant odreda Lasta Nedžad Lizde, Alma Hadžić i još jedan vojnik, prvi su ušli u Vodovod, skinuli njihovu zastavu i od tog dana, četnici više nisu ušli gore", s ponosom govori Pelko.
PM72
Posts: 17782
Joined: 30/04/2012 16:54

#5825 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by PM72 »

:zjev: Opet mi se datumi ne slažu...na Vodovodu je bilo plafon 20 rezervista tzv.JNA i radnik VIK-a kao taoc.
Radnik VIK-a ubijen je 14 maja kao i nekoliko rezervista.I da su ”prezivjeli” pruzali otpor jos 3 hefte?
18 maja je u mrtvačnici na Koševu direktor VIK-a prepoznavao tijelo ubijenog radnika.Provjeren podatak.
Čisto sumnjam da je neko otisao na rezervoar,preuzeo tijelo ubijenog ili poginulog radnika pa da se tarapana nastavila.
Niti su rezervisti imali hrane za duži otpor niti su rokali po okolini.Ne kontam.
Znam čovjeka koji je prvi po mraku otišao do rezervoara i sa pripadnicima TO BiH (Tumba iz C faze) donio par sanduka municije 7,62 i par tenkovskih granata iz T55.Toga se dobro sjećam.
Kakav Peljto,Lizde i Alma...
I nije bilo nikakve zastave...šuplja ”patriotska” kao i za onih 13 transportera.
Post Reply