Mostar u ratu

Post Reply
User avatar
pici
Posts: 43586
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#1377 Re: Mostar u ratu

Post by pici »

ja sam 95 u oktobru dosao u mostar, prvo sto mi se desilo kad sam ga vidio zaplako sam...
adapter
Posts: 729
Joined: 10/01/2013 08:41

#1378 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

adapter
Posts: 729
Joined: 10/01/2013 08:41

#1379 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#1380 Re: Mostar u ratu

Post by Gojeni H »

The 51st State wrote:Iz druge ruke znam da laste nisu mogle vjerovati kako su se linije dole drzale I koliko je zajebano bilo, a nije da su neka bezze jedinica. Dakle, potpuni respekt mostarskim braniocima I u pravu su kad kazu da su slomili kicmu erceg bosne uz gornji vakuf dodao bi, ne bi se imalo sta staviti na pregovaracki sto bez toga.


Cak i ljudi koji su rat proveli u zemlji su tesko mogli znati u kakvoj situaciji se Mostar nalazio.
Kapa dole, otpisani a odrzali se ko heroji
adapter
Posts: 729
Joined: 10/01/2013 08:41

#1381 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

adapter
Posts: 729
Joined: 10/01/2013 08:41

#1382 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#1383 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

Image

U organizaciji Udruženja povratkom za Bosnu i Hercegovinu danas je obilježena 26.godišnjica pogibije ratnog komandanta mješovitog artiljerijskog diviziona 441. mostarske brigade rahmetli Halila Džemića, majora A RBiH. Na mjestu pogibije u Brankovcu na nemjerljiv doprinos u odbrani BiH koje je uložio rahmetli Halil saborce i prijatelje podsjetio je predsjednik Udruženja Šerif Bojčić.

Džemić je rođen 19.4. 1963.godine u Donjoj Bijenji, općina Nevesinje. Nakon završene Ekonomske škole radio je u Privrednoj banci Sarajevo, ekspozitura Mostar. U redove A R BiH uključio se 6.4.1992.godine, a poginuo je na današnji dan; 20.9.1993.godine. Odlikovan je najvišim ratnim priznanja značkom "Zlatni ljiljan". Obilježavanje ove godišnjice završeno je posjetom Mostarskim Šehitlucima.
User avatar
anelsol
Posts: 3079
Joined: 10/05/2017 22:41

#1384 Re: Mostar u ratu

Post by anelsol »

Iako sam tada bio dijete od 11 godina, i sve zapamtio, ono sto mi se posebno urezalo u sjećanje tokom 1993 i 1994 godine su sljedeće situacije:

- sveopsti napad na Mostar 1993 godine od strane HV i HVO - gori na sve strane a ti nemaš pojma ni jesu li probili linije na bulevaru, dokle su došli - tetak priča kako su morali skakati sa zadnjeg sprata Gimnazije da bi se spasili - dok su pretrcali bulevar svi borci ranjeni i povrijedjeni - kasnije saznamo da je poginuo prvi rodjak sa 18 godina kao pripadnik Armije RBiH tokom napada - muškarci plaču u kući;

- prelazak tenka na Humu iz pravca " velike" kule, kako smo je zvali, u pravcu "male" kule. Ako dodje do male kule, nase naselje nagrabusilo. Gledali ga preko komsijinog periskopa sa krova jedne kuće - nasi ga gadjaju - prva podbacila, druga prebacila, treća direktan pogodak - bilo navijanje ko na stadionu - poslje pogodka sveopste veselje;

- tenk sa Stotine busi kuće pancirnim municijom - čekaš kad će doći red na tvoju;

- naša kuća pogođena direktno sa dvije granate - kažu 155 mm - mi u kući, u prizemlju - došli nam gosti :mrgreen: - jedna u pogodila gredu od krova druga u balkon - ko je gledao sa strane pomislio niko živ nije ostao - od detonacije se otvorili svi prozori i navala crvene prašine od cigle - ostala kuća bez krova i plafon na spratu se skroz odvalio - snajper nas čekao tog dana i kad su stari i tetak iznosili stvari sa sprata u komsijinu garažu, zapucao - ja gledao sa prizemlja kroz prozor i u momentu vidio bljesak ispred sebe - metak prošao po sredini metalne cijevi od odrine, odbio se od pločice ispod prozora na koje sam bio naslonjen, sto mu je skrenulo putanju inače bi dobio metak kroz stomak, a kosuljica koja je spala prilikom prolaska metka kroz cijev pogodila starog - zrno pronašli kasnije u jastuku- kalibar 12,7 mm;

- naša "crvena strijela" prolazi kroz puskarnicu "male" kule - žestoka prva eksplozija - municije iz kule pucala nekoliko sati kroz noc - kod nas fešta jer nas je sa te pozicije gadjao snajper - imali su tu i PAT koji je gadjao po Opinama i Kocinama;

- vlaga te zime u kuci - stara obolila - stari u sred dana pakovao najlon na kući iako ga je snajper gadjao - puko mu film;

- nakon granatiranja pokovali sve prozore duplim daskama peticama - kad smo ih skinuli poslje našli oko desetak kugli od metka u njima;

- školski casovi tokom noći - svjetlo daju "naftare" tegla sa naftom i fitiljem - avion nas bombarduje tokom noći, a mi gledamo eksplozije iz skole - srecom promasile naselje i pale po brdu;

- nas napad na Hum - poslje osvajanja "velike" kule uslijedilo strašno granatiranje - grupa rahmetli Tahira Turajlica silazi niz Hum dok ih granatiraju - sa rahmetli Tahirom poginuo komšija, djete mu se nije bilo ni rodilo- gledamo sve ko na filmu;

- stara skuhala corbu od graha - nigdje graha u corbi;

- ljudska kreativnost na djelu - hljeb od rize, pirjan od maslacka, pasteta od germe, dzem od paradajza u sosu - svi mršavi;

- na Panjevini ustase pokupili dvojicu rođaka - obojica mrtvi;

- napad HV i HVO na Bisće polje i Opine - komšija koji je tada imao 17 godina i bio u armiji posao da proda pušku koju je popravio nekome u Blagaju - zadesio se u sred napada - njegova stara place - gori sve, cuju se detonacije i puskaranje i sve je u dimu - sveopsti strah i panika, ne znamo šta se desava- poslje nam taj komšija prica o da su ubili komandira neke jedinice HV i našli mu pištolj sa posvetom od Janka Bobetka i sifrarnik - sa tim sifrarnikom navodili njihovu artiljeriju na njihove položaje, nakon čega je uslijedio njihovo povlačenje - masa ih izginulo u povlačenju - kažu oko 70-80 - izginuli gardisti iz Vinkovaca ili Varaždina, ne sjećam se najbolje, iz neke gardijske brigade HV i loklaci koji su ih pratili, uglavnom iz Gnojnica - kasnije saznamo da mi je tu u odbrani poginuo još jedan rodjak;

- gledamo tenk sa Stotine gadja Stari most - poredali zarobljenike oko njega da ga naši nebi gadjali - kasnije čujemo srušili Stari most - atmosfera u kući ko da su nam ubili člana familije;

- tokom igre gadja me snajper, ja ko blecak u sred dana na otvorenom - ispalio tri metka na mene - jedan sam osjetio da mi je prošao kraj potiljka i čuo da je lupio u garazna vrata - kad sam se sakrio treso se ko Jermenija;

- rodjaku snajper 12,7 prepolovio lijevu nogu - jedva ga izvukli sa konopcem;

- na konjima iz Konjica, preko cetnicke teritorije dotjerali municiju Hecim i ekipa - nas napad na Sjeverni logor i Bjelo Polje - poginuo Hujka - grobna tisina u kuci - nema ljudi iz naselja deset dana kući - svi u akciji - cujemo raznih prica o tome ko je poginuo, koje su se većinom pokazale lažnim - poginuo komšija u Bijelom Polju - tuga i plac na dzenazi - imao 20 godina - stari kaže da mu je najteže bilo kod elementare - RPG pogodio zidić iza kojeg su se krili u napadu;

- rodjak i rodica kod Lučkog mosta poginuli od granate u redu za vodu - rodjak 8 godina, rodica 12 godina - tuga i jad;

- čekanje na brdu iznad grada da avioni izbace palete sa brašnom i paketicima - od brujanja dalekovoda po vjetru meni se čini avioni - kad čujemo pad palete juriš ko u partizanskim filmovima - američki paketici ekstra, francuski bez veze.

- išli u šumu iznad grada da usjecemo drva kada je krenuo napad u Santicevoj - meci fijucu oko nas iako smo poprilično udaljeni - legli u neki jarak - kako je tek bilo u Santicevoj onima što su bili na liniji - cempresovo drvo slabo gori;

- na radiju slušamo vijesti o borbama za Gorazde i Teocak;

- tetak priča najtezi dan u zivotu - tokom napada u Santicevoj bojovnici koristili živi štit i tjerali zarobljenike da vrecama zidaju bunkera odmah do naših - pucali im u noge, neke je poznavao od ranije - bilo ih je i poginulih - ispucaju svu municiju - napad stao kada su bacili zadnju improvizovanu bombu koju su imali;

- rodjak priča kako su pustili neke bojovnike koji nisu znali teren medju zgrade - prisluskivali njihove razgovore sa komandirom koji im je davao upute kuda da idu - ni jedan nije preživio - čuo jednog tokom pucnjave kako komandiru preko motorole jebe mater;

- pustili zarobljenike iz logora - komsijin rodjak izgleda ko da je došao iz Ausvica;

- pored svih loših stvari, nikad većeg zajedništva medju ljudima - disali smo svi ko jedan.

Napominjem da desavanja nisu hronoloski poredana.Eto toliko od mene.
Last edited by anelsol on 22/09/2019 01:46, edited 3 times in total.
User avatar
anelsol
Posts: 3079
Joined: 10/05/2017 22:41

#1385 Re: Mostar u ratu

Post by anelsol »

.
Apoll0
Posts: 168
Joined: 20/08/2013 19:21

#1386 Re: Mostar u ratu

Post by Apoll0 »

anelsol wrote:Iako sam tada bio dijete od 11 godina, i sve zapamtio, ono sto mi se posebno urezalo u sjećanje tokom 1993 i 1994 godine su sljedeće situacije:

- sveopsti napad na Mostar 1993 godine od strane HV i HVO - gori na sve strane a ti nemaš pojma ni jesu li probili linije na bulevaru, dokle su došli - tetak priča kako su morali skakati sa zadnjeg sprata Gimnazije da bi se spasili - dok su pretrcali bulevar svi borci ranjeni i povrijedjeni - kasnije saznamo da je poginuo prvi rodjak sa 18 godina kao pripadnik Armije RBiH tokom napada - muškarci plaču u kući;

- prelazak tenka na Humu iz pravca " velike" kule, kako smo je zvali, u pravcu "male" kule. Ako dodje do male kule, nase naselje nagrabusilo. Gledali ga preko komsijinog periskopa sa krova jedne kuće - nasi ga gadjaju - prva podbacila, druga prebacila, treća direktan pogodak - bilo navijanje ko na stadionu - poslje pogodka sveopste veselje;

- tenk sa Stotine busi kuće pancirnim municijom - čekaš kad će doći red na tvoju;

- naša kuća pogođena direktno sa dvije granate - kažu 155 mm - mi u kući, u prizemlju - došli nam gosti :mrgreen: - jedna u pogodila gredu od krova druga u balkon - ko je gledao sa strane pomislio niko živ nije ostao - od detonacije se otvorili svi prozori i navala crvene prašine od cigle - ostala kuća bez krova i plafon na spratu se skroz odvalio - snajper nas čekao tog dana i kad su stari i tetak iznosili stvari sa sprata u komsijinu garažu, zapucao - ja gledao sa prizemlja kroz prozor i u momentu vidio bljesak ispred sebe - metak prošao po sredini metalne cijevi od odrine, odbio se od pločice ispod prozora na koje sam bio naslonjen, sto mu je skrenulo putanju inače bi dobio metak kroz stomak, a kosuljica koja je spala prilikom prolaska metka kroz cijev pogodila starog - zrno pronašli kasnije u jastuku- kalibar 12,7 mm;

- naša "crvena strijela" prolazi kroz puskarnicu "male" kule - žestoka prva eksplozija - municije iz kule pucala nekoliko sati kroz noc - kod nas fešta jer nas je sa te pozicije gadjao snajper - imali su tu i PAT koji je gadjao po Opinama i Kocinama;

- vlaga te zime u kuci - stara obolila - stari u sred dana pakovao najlon na kući iako ga je snajper gadjao - puko mu film;

- nakon granatiranja pokovali sve prozore duplim daskama peticama - kad smo ih skinuli poslje našli oko desetak kugli od metka u njima;

- školski casovi tokom noći - svjetlo daju "naftare" tegla sa naftom i fitiljem - avion nas bombarduje tokom noći, a mi gledamo eksplozije iz skole - srecom promasile naselje i pale po brdu;

- nas napad na Hum - poslje osvajanja "velike" kule uslijedilo strašno granatiranje - grupa rahmetli Tahira Turajlica silazi niz Hum dok ih granatiraju - sa rahmetli Tahirom poginuo komšija, djete mu se nije bilo ni rodilo- gledamo sve ko na filmu;

- stara skuhala corbu od graha - nigdje graha u corbi;

- ljudska kreativnost na djelu - hljeb od rize, pirjan od maslacka, pasteta od germe, dzem od paradajza u sosu - svi mršavi;

- na Panjevini ustase pokupili dvojicu rođaka - obojica mrtvi;

- napad HV i HVO na Bisće polje i Opine - komšija koji je tada imao 17 godina i bio u armiji posao da proda pušku koju je popravio nekome u Blagaju - zadesio se u sred napada - njegova stara place - gori sve, cuju se detonacije i puskaranje i sve je u dimu - sveopsti strah i panika, ne znamo šta se desava- poslje nam taj komšija prica o da su ubili komandira neke jedinice HV i našli mu pištolj sa posvetom od Janka Bobetka i sifrarnik - sa tim sifrarnikom navodili njihovu artiljeriju na njihove položaje, nakon čega je uslijedio njihovo povlačenje - masa ih izginulo u povlačenju - kažu oko 70-80 - izginuli gardisti iz Vinkovaca ili Varaždina, ne sjećam se najbolje, iz neke gardijske brigade HV i loklaci koji su ih pratili, uglavnom iz Gnojnica - kasnije saznamo da mi je tu u odbrani poginuo još jedan rodjak;

- gledamo tenk sa Stotine gadja Stari most - poredali zarobljenike oko njega da ga naši nebi gadjali - kasnije čujemo srušili Stari most - atmosfera u kući ko da su nam ubili člana familije;

- tokom igre gadja me snajper, ja ko blecak u sred dana na otvorenom - ispalio tri metka na mene - jedan sam osjetio da mi je prošao kraj potiljka i čuo da je lupio u garazna vrata - kad sam se sakrio treso se ko Jermenija;

- rodjaku snajper 12,7 prepolovio lijevu nogu - jedva ga izvukli sa konopcem;

- na konjima iz Konjica, preko cetnicke teritorije dotjerali municiju Hecim i ekipa - nas napad na Sjeverni logor i Bjelo Polje - poginuo Hujka - grobna tisina u kuci - nema ljudi iz naselja deset dana kući - svi u akciji - cujemo raznih prica o tome ko je poginuo, koje su se većinom pokazale lažnim - poginuo komšija u Bijelom Polju - tuga i plac na dzenazi - imao 20 godina - stari kaže da mu je najteže bilo kod elementare - RPG pogodio zidić iza kojeg su se krili u napadu;

- rodjak i rodica kod Lučkog mosta poginuli od granate u redu za vodu - rodjak 8 godina, rodica 12 godina - tuga i jad;

- čekanje na brdu iznad grada da avioni izbace palete sa brašnom i paketicima - od brujanja dalekovoda po vjetru meni se čini avioni - kad čujemo pad palete juriš ko u partizanskim filmovima - američki paketici ekstra, francuski bez veze.

- išli u šumu iznad grada da usjecemo drva kada je krenuo napad u Santicevoj - meci fijucu oko nas iako smo poprilično udaljeni - legli u neki jarak - kako je tek bilo u Santicevoj onima što su bili na liniji - cempresovo drvo slabo gori;

- na radiju slušamo vijesti o borbama za Gorazde i Teocak;

- tetak priča najtezi dan u zivotu - tokom napada u Santicevoj bojovnici koristili živi štit i tjerali zarobljenike da vrecama zidaju bunkera odmah do naših - pucali im u noge, neke je poznavao od ranije - bilo ih je i poginulih - ispucaju svu municiju - napad stao kada su bacili zadnju improvizovanu bombu koju su imali;

- rodjak priča kako su pustili neke bojovnike koji nisu znali teren medju zgrade - prisluskivali njihove razgovore sa komandirom koji im je davao upute kuda da idu - ni jedan nije preživio - čuo jednog tokom pucnjave kako komandiru preko motorole jebe mater;

- pustili zarobljenike iz logora - komsijin rodjak izgleda ko da je došao iz Ausvica;

- pored svih loših stvari, nikad većeg zajedništva medju ljudima - disali smo svi ko jedan.

Napominjem da desavanja nisu hronoloski poredana.Eto toliko od mene.
Sve tipa "Mirko pazi metak"...Šta kazes 70-80 ih zijanulo u Opinama u jednom danu?Nemogu vise vjeruj mi ...odavno samo citam :run:
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#1387 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

@apollo

Imas li ti kakav podatak kolko ih je zijanilo, ja sam cesto cuo da se spomijne brojka oko 50, jesul na onoj kapeli imena poginulih u toj akciji ili ...? Mislim pitam cisto informativno

Od ovog ostalog sto je momak napiso, vala tesko da je sta pogrijesio...al dobro "vasa" prica uglavnom ide na isti fazon, na kraju ce doc do toga da smo sami sebe ubijali ko sto tvrde srbi po Sarajevu
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#1388 Re: Mostar u ratu

Post by tetejac »

Apoll0 wrote:
anelsol wrote:Iako sam tada bio dijete od 11 godina, i sve zapamtio, ono sto mi se posebno urezalo u sjećanje tokom 1993 i 1994 godine su sljedeće situacije:

- sveopsti napad na Mostar 1993 godine od strane HV i HVO - gori na sve strane a ti nemaš pojma ni jesu li probili linije na bulevaru, dokle su došli - tetak priča kako su morali skakati sa zadnjeg sprata Gimnazije da bi se spasili - dok su pretrcali bulevar svi borci ranjeni i povrijedjeni - kasnije saznamo da je poginuo prvi rodjak sa 18 godina kao pripadnik Armije RBiH tokom napada - muškarci plaču u kući;

- prelazak tenka na Humu iz pravca " velike" kule, kako smo je zvali, u pravcu "male" kule. Ako dodje do male kule, nase naselje nagrabusilo. Gledali ga preko komsijinog periskopa sa krova jedne kuće - nasi ga gadjaju - prva podbacila, druga prebacila, treća direktan pogodak - bilo navijanje ko na stadionu - poslje pogodka sveopste veselje;

- tenk sa Stotine busi kuće pancirnim municijom - čekaš kad će doći red na tvoju;

- naša kuća pogođena direktno sa dvije granate - kažu 155 mm - mi u kući, u prizemlju - došli nam gosti :mrgreen: - jedna u pogodila gredu od krova druga u balkon - ko je gledao sa strane pomislio niko živ nije ostao - od detonacije se otvorili svi prozori i navala crvene prašine od cigle - ostala kuća bez krova i plafon na spratu se skroz odvalio - snajper nas čekao tog dana i kad su stari i tetak iznosili stvari sa sprata u komsijinu garažu, zapucao - ja gledao sa prizemlja kroz prozor i u momentu vidio bljesak ispred sebe - metak prošao po sredini metalne cijevi od odrine, odbio se od pločice ispod prozora na koje sam bio naslonjen, sto mu je skrenulo putanju inače bi dobio metak kroz stomak, a kosuljica koja je spala prilikom prolaska metka kroz cijev pogodila starog - zrno pronašli kasnije u jastuku- kalibar 12,7 mm;

- naša "crvena strijela" prolazi kroz puskarnicu "male" kule - žestoka prva eksplozija - municije iz kule pucala nekoliko sati kroz noc - kod nas fešta jer nas je sa te pozicije gadjao snajper - imali su tu i PAT koji je gadjao po Opinama i Kocinama;

- vlaga te zime u kuci - stara obolila - stari u sred dana pakovao najlon na kući iako ga je snajper gadjao - puko mu film;

- nakon granatiranja pokovali sve prozore duplim daskama peticama - kad smo ih skinuli poslje našli oko desetak kugli od metka u njima;

- školski casovi tokom noći - svjetlo daju "naftare" tegla sa naftom i fitiljem - avion nas bombarduje tokom noći, a mi gledamo eksplozije iz skole - srecom promasile naselje i pale po brdu;

- nas napad na Hum - poslje osvajanja "velike" kule uslijedilo strašno granatiranje - grupa rahmetli Tahira Turajlica silazi niz Hum dok ih granatiraju - sa rahmetli Tahirom poginuo komšija, djete mu se nije bilo ni rodilo- gledamo sve ko na filmu;

- stara skuhala corbu od graha - nigdje graha u corbi;

- ljudska kreativnost na djelu - hljeb od rize, pirjan od maslacka, pasteta od germe, dzem od paradajza u sosu - svi mršavi;

- na Panjevini ustase pokupili dvojicu rođaka - obojica mrtvi;

- napad HV i HVO na Bisće polje i Opine - komšija koji je tada imao 17 godina i bio u armiji posao da proda pušku koju je popravio nekome u Blagaju - zadesio se u sred napada - njegova stara place - gori sve, cuju se detonacije i puskaranje i sve je u dimu - sveopsti strah i panika, ne znamo šta se desava- poslje nam taj komšija prica o da su ubili komandira neke jedinice HV i našli mu pištolj sa posvetom od Janka Bobetka i sifrarnik - sa tim sifrarnikom navodili njihovu artiljeriju na njihove položaje, nakon čega je uslijedio njihovo povlačenje - masa ih izginulo u povlačenju - kažu oko 70-80 - izginuli gardisti iz Vinkovaca ili Varaždina, ne sjećam se najbolje, iz neke gardijske brigade HV i loklaci koji su ih pratili, uglavnom iz Gnojnica - kasnije saznamo da mi je tu u odbrani poginuo još jedan rodjak;

- gledamo tenk sa Stotine gadja Stari most - poredali zarobljenike oko njega da ga naši nebi gadjali - kasnije čujemo srušili Stari most - atmosfera u kući ko da su nam ubili člana familije;

- tokom igre gadja me snajper, ja ko blecak u sred dana na otvorenom - ispalio tri metka na mene - jedan sam osjetio da mi je prošao kraj potiljka i čuo da je lupio u garazna vrata - kad sam se sakrio treso se ko Jermenija;

- rodjaku snajper 12,7 prepolovio lijevu nogu - jedva ga izvukli sa konopcem;

- na konjima iz Konjica, preko cetnicke teritorije dotjerali municiju Hecim i ekipa - nas napad na Sjeverni logor i Bjelo Polje - poginuo Hujka - grobna tisina u kuci - nema ljudi iz naselja deset dana kući - svi u akciji - cujemo raznih prica o tome ko je poginuo, koje su se većinom pokazale lažnim - poginuo komšija u Bijelom Polju - tuga i plac na dzenazi - imao 20 godina - stari kaže da mu je najteže bilo kod elementare - RPG pogodio zidić iza kojeg su se krili u napadu;

- rodjak i rodica kod Lučkog mosta poginuli od granate u redu za vodu - rodjak 8 godina, rodica 12 godina - tuga i jad;

- čekanje na brdu iznad grada da avioni izbace palete sa brašnom i paketicima - od brujanja dalekovoda po vjetru meni se čini avioni - kad čujemo pad palete juriš ko u partizanskim filmovima - američki paketici ekstra, francuski bez veze.

- išli u šumu iznad grada da usjecemo drva kada je krenuo napad u Santicevoj - meci fijucu oko nas iako smo poprilično udaljeni - legli u neki jarak - kako je tek bilo u Santicevoj onima što su bili na liniji - cempresovo drvo slabo gori;

- na radiju slušamo vijesti o borbama za Gorazde i Teocak;

- tetak priča najtezi dan u zivotu - tokom napada u Santicevoj bojovnici koristili živi štit i tjerali zarobljenike da vrecama zidaju bunkera odmah do naših - pucali im u noge, neke je poznavao od ranije - bilo ih je i poginulih - ispucaju svu municiju - napad stao kada su bacili zadnju improvizovanu bombu koju su imali;

- rodjak priča kako su pustili neke bojovnike koji nisu znali teren medju zgrade - prisluskivali njihove razgovore sa komandirom koji im je davao upute kuda da idu - ni jedan nije preživio - čuo jednog tokom pucnjave kako komandiru preko motorole jebe mater;

- pustili zarobljenike iz logora - komsijin rodjak izgleda ko da je došao iz Ausvica;

- pored svih loših stvari, nikad većeg zajedništva medju ljudima - disali smo svi ko jedan.

Napominjem da desavanja nisu hronoloski poredana.Eto toliko od mene.
Sve tipa "Mirko pazi metak"...Šta kazes 70-80 ih zijanulo u Opinama u jednom danu?Nemogu vise vjeruj mi ...odavno samo citam :run:
Pusti djecu da kolo vode i ne sekiraj se bez razloga :) Pozdrav!
User avatar
anelsol
Posts: 3079
Joined: 10/05/2017 22:41

#1389 Re: Mostar u ratu

Post by anelsol »

Ma šta će djeca, nemaju oni pojma šta su granate i snajperi. Samo im se čini da su preživjeli rat.
adapter
Posts: 729
Joined: 10/01/2013 08:41

#1390 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

anelsol wrote:Ma šta će djeca, nemaju oni pojma šta su granate i snajperi. Samo im se čini da su preživjeli rat.

adapter
Posts: 729
Joined: 10/01/2013 08:41

#1391 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

User avatar
argyle
Posts: 1853
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#1392 Re: Mostar u ratu

Post by argyle »

Snimak zarobljenih u Vranici '93 (malo bolja slika od prethodnih verzija na YT)


Ubistvo Mirze Hasagica, stradanje djece, snimak iz '93 i reportaza RTV Mostar o hrvatskoj propagandi
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#1393 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

Image
Otkrivanjem spomen obilježja šehidima i poginulim borcima, te svečanom akademijom u dvorani Univerzitetskog sportsko-rekreativnog centra “Midhat Hujdur Hujka” u Mostaru, u nedjelju je obilježena 27. godišnjica formiranja samostalnog bataljona “Nevesinje” Armije Republike Bosne i Hercegovine.

Svečana akademija okupila je veliki broj građana, bivših boraca, te zvanica političkog i vjerskog života Mostara, Hercegovine i cijele Bosne i Hercegovine. Sa skupa je uz ostalo poručeno da organizacijom akademije “nije namjera umanjivati bilo čiji doprinos”, kao što nije namjera ni “dopustiti da se zaboravi ratni put” nevesinjskog bataljona.



Nakon prikazivanja dokumentarnog filma o događajima s početka devedesetih godina prošlog vijeka, masakru nad civilima i progonu bošnjačkog stanovništva, te organizaciji ratne jedinice, prisutnima se u ime organizatora obratio Ibrahim Kujan, predsjednik Ratnog predsjedništva Opštine Nevesinje tokom rata, sa sjedištem u Mostaru, koji je i predsjednik Patriotske lige Nevesinje.

“Nismo mi bili samo predmet klanja i ubistava, kako nas opisuju, nego smo bili predmet hrabre borbe za Republiku Bosnu i Hercegovinu. Kad su mnogi iz Bosne bježali, Nevesinjci su se u Bosnu vraćali, a maloljetni borci zakitiše se svijetlim oružjem i pristupiše svom bataljonu, da se bore za opstanak države i naroda”, rekao je uz ostalo Kujan.

Ratni komandant Samostalnog bataljona Nevesinje, pukovnik u penziji Jasmin Kazazić, podsjetio je u svom obraćanju na ratni put jedinice, te pomenuo ratišta i borbe u kojima je ta jedinica učestvovala, podsjetivši na sudbonosne bitke iz 1992., 1993., 1994. i 1995. godine.

“Tokom rata, ginuli su Nevesinjci, kao čuvari Bosne i Hercegovine, u 30 ratnih jedinica Armije i MUP-a. Ukupno je poginulo 140, od toga broja 21 u samostalnom bataljonu Nevesinje, 33 u 41-oj Slavnoj, odnosno 441-oj Viteškoj motorizovanoj brigadi, 8 u 449-oj brdskoj brigadi, 6 u MUP-u, 5 u vodu za obezbjeđenje Komande i tako redom. Nema jedinice i brigade 4. i 1. korpusa, u kojoj nije bilo poginulih Nevesinjaca”, rekao je uz ostalo Kazazić.
adapter
Posts: 729
Joined: 10/01/2013 08:41

#1394 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

adapter
Posts: 729
Joined: 10/01/2013 08:41

#1395 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

adapter
Posts: 729
Joined: 10/01/2013 08:41

#1396 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#1397 Re: Mostar u ratu

Post by asurbanipal »

Jedno kratko vrijeme, krajem 1994. i početkom ‘95. godine, u Mostaru se čuo i program, kako se predstavljao, “Muslimanskog radija Behar - nezavisnog studija Mostar.”
Ukoliko neko od vas prepozna glas dotične voditeljice, molim vas, javite mi se.
Naime, iz Mostara svoj program nikad nije emitovao medij ovakvog imena, niti je iko od nas koji smo tada radili u medijima, poznavao Medihu Begić Omerović, Dževada Selimotića i Srebrenka Obada. Odnosno niko takvog imena I prezimena nije radio u medijima.
Bio je to u stvari piratski radio, koji je djelovao u okviru propagandne mašinerije ili Srpske vojske ili HVO-a. Analizirajući akcenat voditeljice, način izgovora riječi, te pojedine detalje poput toga kako izgovara koliko je sati (U Mostaru su uvijek bile četrdesetdvije minute, a ne četrdesetdva minuta), te kako umjetno izgovara riječ "emitira" - bliži sam stavu da je riječ o propagandi VRS.
Svojim manipulacijama i unošenjem panike među stanovništvom pokušavali su izazvati ponovne sukobe u samom Mostaru, odnosno željeli isprovocirati nemire među stanovnicima i pripadnicima Armije BiH u istočnom dijelu Mostara.
Naravno, vrlo brzo je otkriveno da je riječ o piratskom neprijateljskom radiju, što smo tada javno objavljivali na Radio Mostaru.
Kukavičje jaje podmetnuto pod plaštom “muslimanski” i “nezavisni” prepoznalo se poslije prve izgovorene rečenice. Poprilično naivan medijski projekat bio je osuđen na propast.
Ipak, bilo bi zanimljivo doznati ko je tačno pokrenuo i realizovao ovaj projekat.

(Sanel Kajan)


adapter
Posts: 729
Joined: 10/01/2013 08:41

#1398 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

adapter
Posts: 729
Joined: 10/01/2013 08:41

#1399 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

adapter
Posts: 729
Joined: 10/01/2013 08:41

#1400 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

Post Reply