Rezultati referenduma 1992 godine

User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#2 Re: Rezultati referenduma 1992 godine

Post by Woody »

koliko upamtih pola ih je glasalo
...što nas dovodi do sljedećeg problema, tj. razbija mit da je JNA 1992 bila predominantno S(rpska)NA.

Pozdrav domovini :thumbup:

Vaš i naš,
Woody
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#3 Re: Rezultati referenduma 1992 godine

Post by Woody »

Mislim da je zaključak jasan iz uzorka broja glasača koji su izašli na glasanje naspram onih koji su glasali "ZA", a on se kreće oko 98-99%.

Očit primjer ti je B. Grahovo i Drvar gdje je broj glasača koji su izašli na glasanje jednak 0 (nula), odnosno Cazin gdje je omjer 45,281 naspram 17.
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#4 Re: Rezultati referenduma 1992 godine

Post by deogest »

Jebo vas referendum, zivite u proslosti, a nemate muhe u dzepu!
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#5 Re: Rezultati referenduma 1992 godine

Post by Emiremir33 »

Woody wrote: 12/10/2021 11:32 Mislim da je zaključak jasan iz uzorka broja glasača koji su izašli na glasanje naspram onih koji su glasali "ZA", a on se kreće oko 98-99%.

Očit primjer ti je B. Grahovo i Drvar gdje je broj glasača koji su izašli na glasanje jednak 0 (nula), odnosno Cazin gdje je omjer 45,281 naspram 17.
Mislim da je i Mrkonjić Grad bio 0 ..
toska
Posts: 2923
Joined: 26/09/2016 14:08

#6 Re: Rezultati referenduma 1992 godine

Post by toska »

Emiremir33 wrote: 12/10/2021 14:06
Woody wrote: 12/10/2021 11:32 Mislim da je zaključak jasan iz uzorka broja glasača koji su izašli na glasanje naspram onih koji su glasali "ZA", a on se kreće oko 98-99%.

Očit primjer ti je B. Grahovo i Drvar gdje je broj glasača koji su izašli na glasanje jednak 0 (nula), odnosno Cazin gdje je omjer 45,281 naspram 17.
Mislim da je i Mrkonjić Grad bio 0 ..
nije broj izašlih glasača bio 0 već je SDS zabranio referendum gdje god je mogao, nije to isto.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5935
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#7 Re: Rezultati referenduma 1992 godine

Post by studiorum_tuzlaensis »

Kako su tad bili jaki jbt. Sve strukture uvezane i spremne za pokolj pa i etničko čišćenje pred krvavi Bajram.

A danas, 30 god. poslije, nemaju za kifle, al ista retorika je i dalje tu. Vjerovatno je i želja ista...
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#8 Re: Rezultati referenduma 1992 godine

Post by Emiremir33 »

toska wrote: 12/10/2021 23:01
Emiremir33 wrote: 12/10/2021 14:06

Mislim da je i Mrkonjić Grad bio 0 ..
nije broj izašlih glasača bio 0 već je SDS zabranio referendum gdje god je mogao, nije to isto.
Sjećam se tih dešavanja bilo je problema ...oni su imali referendum za ostanak u Jugoslaviji ...pa su onda počele Sao,Mao oblasti ...
Palmalma
Posts: 1530
Joined: 15/01/2020 09:30

#9 Re: Rezultati referenduma 1992 godine

Post by Palmalma »

Emiremir33 wrote: 12/10/2021 23:35
toska wrote: 12/10/2021 23:01

nije broj izašlih glasača bio 0 već je SDS zabranio referendum gdje god je mogao, nije to isto.
Sjećam se tih dešavanja bilo je problema ...oni su imali referendum za ostanak u Jugoslaviji ...pa su onda počele Sao,Mao oblasti ...

Prije su Srbi poceli sa proglasavanjem SAO oblasti, maj 1991, referendum je tek dosao kasnije - mart 1992.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#10 Re: Rezultati referenduma 1992 godine

Post by Emiremir33 »

Emiremir33 wrote: 12/10/2021 23:35
toska wrote: 12/10/2021 23:01

nije broj izašlih glasača bio 0 već je SDS zabranio referendum gdje god je mogao, nije to isto.
Sjećam se tih dešavanja bilo je problema ...oni su imali referendum za ostanak u Jugoslaviji ...pa su onda počele Sao,Mao oblasti ...
Ko može da okači ovdje sva ova dešavanja ima na kanalu Patriotske lige na yutubu ...oko i pred referendum i ima dokumentarac Avde Huseinovića Referendum za nezavisnost pa bi to trebalo staviti na ovu temu
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#11 Re: Rezultati referenduma 1992 godine

Post by Emiremir33 »

Palmalma wrote: 12/10/2021 23:37
Emiremir33 wrote: 12/10/2021 23:35
Sjećam se tih dešavanja bilo je problema ...oni su imali referendum za ostanak u Jugoslaviji ...pa su onda počele Sao,Mao oblasti ...

Prije su Srbi poceli sa proglasavanjem SAO oblasti, maj 1991, referendum je tek dosao kasnije - mart 1992.
29 februar i 1 mart dva dana se glasalo...A ovo može biti tad da su počeli prvo je u Krajini proglašena Sao Banja Luka taj dio
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#12 Re: Rezultati referenduma 1992 godine

Post by karanana »

Woody wrote: 12/10/2021 10:04
koliko upamtih pola ih je glasalo
...što nas dovodi do sljedećeg problema, tj. razbija mit da je JNA 1992 bila predominantno S(rpska)NA.

Pozdrav domovini :thumbup:

Vaš i naš,
Woody
na osnovu cega dolazis do tog zakljucka?
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18039
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#13 Re: Rezultati referenduma 1992 godine

Post by GandalfSivi »

Woody wrote: 12/10/2021 10:04
koliko upamtih pola ih je glasalo
...što nas dovodi do sljedećeg problema, tj. razbija mit da je JNA 1992 bila predominantno S(rpska)NA.

Pozdrav domovini :thumbup:

Vaš i naš,
Woody
Lose si to izracunao majstore. 5000 sa pravom glasa, od kompletne Druge i vecine Pete armije (ako ih se dobro sjecam). Znaci od preko 50 hiljada vojnika i oficira, 2500 ih je glasalo…
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#14 Re: Rezultati referenduma 1992 godine

Post by karanana »

jebote frajer konta da je u bih bilo 4000 jna vojnika i da je na osnovu toga jna bila 50% nesrpska. 4000 ima pravo glasa jer je porijeklom iz bih vjerovatno, znaci od te 4000 hajmo prostom matematikom 2000 su srbi a 2000 M/H. a ostalih 96 hiljada bradonja koji su dosli iz srbije su sigurno takodjer mjesani 50/50. aha kako da ne.

edit: nebitno ali ne kontam ni ono sa stranice kao 2000 nije glasalo, 300 glasalo. pa gdje je jos 1700?
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#15 Re: Rezultati referenduma 1992 godine

Post by cyprus »

Emiremir33 wrote: 12/10/2021 14:06
Woody wrote: 12/10/2021 11:32 Mislim da je zaključak jasan iz uzorka broja glasača koji su izašli na glasanje naspram onih koji su glasali "ZA", a on se kreće oko 98-99%.

Očit primjer ti je B. Grahovo i Drvar gdje je broj glasača koji su izašli na glasanje jednak 0 (nula), odnosno Cazin gdje je omjer 45,281 naspram 17.
Mislim da je i Mrkonjić Grad bio 0 ..
Po ovome ne - izlaznost 21% u MG
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#16 Re: Rezultati referenduma 1992 godine

Post by karanana »

ali woodijeva jna "racunica" tj rezultati toga malog primjerka s kojim nam woody nehoticno otvara drugo pitanje i zakljucke koji nam govore nesto o glasanju srba na referendumu.

znaci 63.3% citavog glasackog tijela je zaokruzilo "za".
okvirno, po popisu je bilo 43% muslimana i 17% hrvata. znaci 60%. znaci, da je svaki zivi hrvat i musliman izaso na referendum i zaokruzio za, jos uvijek bi imali 3% srba (oko 60,000) koji su takodjer zaokruzili za. ali, evo po jna uzorku vidimo da je bilo dosta muslimana, mozda i malo hrvata koji su jos uvijek vjerovali u neku jugoslaviju pa nisu izasli na referendum ili su mozda izasli i zaokruzili NE. eh sad je pitanje koji je to procenat muslimana i hrvata koji nisu izasli i koji se nadodaje na 3% srba koje imamo u najnevjerovatnijem slucaju da je svaki musliman i hrvat izaso i glaso za?!
ofrlje bubam da je po meni to jos barem 10-15%, sto znaci da je 13%-18% od 63%, ili petina ukupnih glasova za bila od strane srba, znaci oko 300 - 350,000 srba je na referendumu glasovalo za nezavisnost. istina, geografski, vjerovatno ove zadrte opstine sigurno su imale mali odziv srba tj, i da su htjeli nije se moglo glasati.

gdje grijesim?

i onda nakon svega dolazimo do toga da su temelji referenduma pogazeni i izgazeni, ljudi su izdani sto kao rezultat agresije sto kao rezultat islamizacije i odustajanja od temelja onoga sto je bosna i hercegovina trebala biti i vecina tih srba koji su se nadali necemu u BiH sada nisu u BiH, jer nisu ni na nebu ni na zemlji. a nisu ni stotine hiljada drugih. ali to je druga tema.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5935
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#17 Re: Rezultati referenduma 1992 godine

Post by studiorum_tuzlaensis »

griješiš u bubanju ofrlje procenata. Do 5% maksimalno, i mogu se dobiti ti podaci analizom izlaska i rezultata referenduma svih općina. To je već bilo vrijeme rata preko Save i Une, žestoke medijske kampanje i ispiranja mozga, kao i ujedinjenja oko istog stoljetnog cilja "svi srbi u jednoj državi". Polarizovano društvo do bola, u kojem prosječni Srbin nije izlazio na referendum, već si čistio pušku u garaži, logično.

Srbi dominantno nisu glasali i u sredinama gdje su bili manjina a pogotovo nisu izašli gdje su bili relativna ili apsolutna većina. U ovim prvim sredinama, već dosta ih je do tada sa djecom zdimilo prema istoku (odakle su uglavnom došli prije 20-30 god kao VKV radnici, prosvjetari, aparatčici i sl.) i čekalo rasplet da se vrate kućama, jer su ZNALI šta slijedi - POKOLJ. Imali su info. i OS i KOS. U ovoj grupi su i radnici iz svih većih SOURa i namjenske industrije pa čak i neki radnici Željeznica, Milicije i JNA rezervisti gdje bi se procijenilo da neće dobro proć.

Treba imati na umu tadašnje stanje uma komplet Balkana. Rat u Hrvatskoj je na vrhuncu za SAO Krajinu i svi oni su logično lako potpali pod "ustaško-džihadsku" zavjeru te se nisu ni mogli lijepo osjećati u mještovitoj sredini tipa Srednja Bosna ili Hercegovina u to vrijeme. Zato nisu ni izašli na izbore - jer ih nije bilo tamo. A svi mi znamo ponekog Srbina koji je ostao, negdje ih je više a negdje manje.
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#18 Re: Rezultati referenduma 1992 godine

Post by karanana »

moguce i vjerovatno je tako ko sto pises. ali onda je nevjerovatna mobilizacija i odziv muslimana i hrvata koji onda ide preko 90% glasackog tijela muslimana i hrvata da su izasli. ali valjda jer je to zaista bilo bitno i istorijsko glasanje a ne ovo kokosarsko gdje izadje 50% glasaca. ali opet puno jer je sigurno i dalje bilo dosta muslimana koji su vjerovali i u krnju jugoslaviju, ili im je bilo mrsko izaci, ili su se iz ovog ili onog razloga bojali da izadju - posebno u vecinski srpskim opstinama.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5935
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#19 Re: Rezultati referenduma 1992 godine

Post by studiorum_tuzlaensis »

Tu je to negdje, oduzmi maloljetne i nepokretne i dobićeš cifre...
Image

i danas je izlaznost poprilično velika (zadnje izbore i do 65-70%), samo su birački spiskovi nesređeni i tu su desetine hiljada (da ne kažem stotine :D) umrlih i nepostojećih ljudi.

A na dan referenduma sve je bilo jasno, ko će i kako glasati. Sad ili nikad. Izbori uvježbani 1990. svi naučili kako glasat. Za Hrvate se definitivno nije znalo do zadnje mise hoće li podržati, kalkulisali su žestoko i onda se povinovali nadbiskupu. ;)

Jednostavno kad mi starci pričaju o svemu tome, sve djeluje ko neka paralelna stvarnost jer bio sam mali dječak tada. Protjeriavanja, selidbe, zatvaranje i mučenje starog, a poslije i sukobi sa HVO, ma odron živi i borba za goli život 1992-1995. Ja im se iskreno divim kako su izgurali, kao i svim ostalim ljudima u opkoljenim uslovima bilo gdje.
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#20 Re: Rezultati referenduma 1992 godine

Post by karanana »

s ove distance, i da sad imaju popravni, hrvatima bi za dostizanje njihovog velikohrvatskog cilja bilo bolje da nisu glasali. vjerovatno bi im milosevic i novo vodstvo nove jugoslavije dozvolilo da otkinu zapadnu hercegovinu i pripoje je hrvatskoj kao nagradu za ne-glasanje.

ali tada su bile druge stvari u igri, 25-30% hrvatske pod okupacijom i morali su prenijet sukob u BiH i oslabiti srbiju kako bi lakse sa sao krajinom. a jos je kljujo bio hdz, nije jos preuzela bobanova struja.

svakako tematika za analize i doktorate i knjige.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5935
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#21 Re: Rezultati referenduma 1992 godine

Post by studiorum_tuzlaensis »

To bi mogla fakat mogla bit tema za doktorski rad za titulu emeritusa prof. dr. Dragana Čovića.
HWsince93
Posts: 51
Joined: 09/02/2021 02:55

#22 Re: Rezultati referenduma 1992 godine

Post by HWsince93 »

karanana wrote: 13/10/2021 00:35 ali woodijeva jna "racunica" tj rezultati toga malog primjerka s kojim nam woody nehoticno otvara drugo pitanje i zakljucke koji nam govore nesto o glasanju srba na referendumu.

znaci 63.3% citavog glasackog tijela je zaokruzilo "za".
okvirno, po popisu je bilo 43% muslimana i 17% hrvata. znaci 60%. znaci, da je svaki zivi hrvat i musliman izaso na referendum i zaokruzio za, jos uvijek bi imali 3% srba (oko 60,000) koji su takodjer zaokruzili za. ali, evo po jna uzorku vidimo da je bilo dosta muslimana, mozda i malo hrvata koji su jos uvijek vjerovali u neku jugoslaviju pa nisu izasli na referendum ili su mozda izasli i zaokruzili NE. eh sad je pitanje koji je to procenat muslimana i hrvata koji nisu izasli i koji se nadodaje na 3% srba koje imamo u najnevjerovatnijem slucaju da je svaki musliman i hrvat izaso i glaso za?!
ofrlje bubam da je po meni to jos barem 10-15%, sto znaci da je 13%-18% od 63%, ili petina ukupnih glasova za bila od strane srba, znaci oko 300 - 350,000 srba je na referendumu glasovalo za nezavisnost. istina, geografski, vjerovatno ove zadrte opstine sigurno su imale mali odziv srba tj, i da su htjeli nije se moglo glasati.

gdje grijesim?

i onda nakon svega dolazimo do toga da su temelji referenduma pogazeni i izgazeni, ljudi su izdani sto kao rezultat agresije sto kao rezultat islamizacije i odustajanja od temelja onoga sto je bosna i hercegovina trebala biti i vecina tih srba koji su se nadali necemu u BiH sada nisu u BiH, jer nisu ni na nebu ni na zemlji. a nisu ni stotine hiljada drugih. ali to je druga tema.
Ne znam da li grijesis bilo gdje ali si slucajno ili namjerno pogodio tacno u metu. Pitanje koje se nikad ne postavlja na ovom forumu je zasto su Srbi u BiH mahom bojkotovali referendum o nezavisnosti? Pratim ovaj forum barem 10-ak godina i relativno nedavno sam se registrovao, ali bas nikad nisam vidio iskrenu introspekciju po ovom pitanju. Uglavnom vec ovde navedene mantre o visegeneracijskoj mrznji i ispiranju mozga. Valjda je tako lakse same sebe ubijediti u pravednost svega. Zasto se Izetbegovic predomislio i povukao potpis sa Kutiljerovog plana?

Moji su svi sa majcine strane bili u partizanima, djed je do smrti ostao ubjedjeni komunista. Stariji brat mu je sa 15 godina otisao u Prnjavorski odred a onda od 1943 do kraja rata u 14-oj Srednjebosanskoj udarnoj brigadi. Pradjed sa majcine strane tucen i zatvaran od cetnika. Pradjed sa oceve strane ubijen u Jasenovcu, a prije toga Odzacke ustase sve opljackale. Svi u porodici glasali za Reformiste a onda strah i zebnja pred sami rat. Bio sam klinac, gledao se TV SA i Yutel, a tamo se prikazuju skupovi raznih mitinga za mir ali i vezanje SDA zastava sa sahovnicama. Moji nisu izasli na referendum. Nisu nikad bili u SDS-u niti nam je ko davao oruzje. Mnogi pozenili Bosnjakinje ili se udali u Bosnjacke ili Hrvatske porodice 80-ih. I nisu nista bili drugaciji od ostalih Srba komsija i mojih sugradjana. I neko opet realno jos dan danas moze da misli da su bas SVI ti Srbi u BiH odjednom zavedeni i povampireni i tek tako odlucili da im se ponovo gine ili ubija?

Misha Glenny, Britanski istoricar, je napisao da parafraziram, da je referendum o nezavisnosti BiH bio legalan ali isto toliko i neodgovoran. Da se nije smjelo ignorisati citav jedan narod i njegovi strahovi u takvom kriticnom trenutku. Na kraju se desilo sto se desilo. Zlocini, silovanja, sramota, mrznja i nepovjerenje. Znas sta je najgore? Danas je sve jos gore. Opet bi sirotinja ratovala za Dodike, Bakire, Covice, i ostale. I opet ne bi bilo sluha za “druge”. Nista nije nauceno, apsolutno nista.
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4780
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#23 Re: Rezultati referenduma 1992 godine

Post by Tvrtko II Kotromanić »

po meni je referendumsko pitanje (nezavisna i suverena drzava ravnopravnih gradjana i naroda) bio i ostao ideal BiH skupa sa idealima ZAVNOBIH-a.

inace o samom referendumu bi se mogao film snimiti
herojski primjeri ljudi poput Medzide Kreso (koja je kao zena vise muda imala od mnogih muskaraca pa koordinisala referendumske aktivnosti u istocnoj Hercegovini koja je u to vrijeme puna rezervista i ostalih cetnika bila) su nevjerovatne price
PM72
Posts: 17616
Joined: 30/04/2012 16:54

#24 Re: Rezultati referenduma 1992 godine

Post by PM72 »

Referendumu za nezavisnost biH predhodio je "srpski " referendum ili plebiscit u novembru 1991.Vrhunac podle politike čija je kuhinja u Bg.Na tom plebiscitu bile su okačene zastave Jugoslavije a bila su ponuđena dva listića,crveni i plavi.

Na plavom (latiničnom" pisalo je - Jeste li za ostanak Jugoslavije kao zajednice svih naroda i narodnosti.ZA ili PROTIV

Na crvenom (ćirilićnom) pisalo je - Jeste li za ujedinjenje SAO Romanije,Semberije,Krajine,Hercegovine,Srpskom krajinom i ostatkom Jugoslavije u jednistvenu državu srpskog naroda...ZA ili PROTIV

Nezabilježen slučaj u istoriji svijeta da je na dva referendumska listića bilo drugačije formulisano pitanje,jedno za srbe (ćirilica) a drugo latinično za nesrbe...vrhunac pokvarenosti i fašizma i priprema za otvoreni napad i agresiju.

P.S.nemoj samo da neko kaže da ovo nije tačno jer ću mu spomenut sve po spisku jer sam LIČNO bio na glasačkom mjestu i zaokružio PROTIV pa sam čak imao nekih manjih problema od strane SDS-ovaca u mom naselju i vjerovatno stavljen na listu za odstrel kao prioritet.
User avatar
Project Sejuani
Posts: 771
Joined: 02/09/2021 10:06

#25 Re: Rezultati referenduma 1992 godine

Post by Project Sejuani »

HWsince93 wrote: 13/10/2021 04:26
karanana wrote: 13/10/2021 00:35 ali woodijeva jna "racunica" tj rezultati toga malog primjerka s kojim nam woody nehoticno otvara drugo pitanje i zakljucke koji nam govore nesto o glasanju srba na referendumu.

znaci 63.3% citavog glasackog tijela je zaokruzilo "za".
okvirno, po popisu je bilo 43% muslimana i 17% hrvata. znaci 60%. znaci, da je svaki zivi hrvat i musliman izaso na referendum i zaokruzio za, jos uvijek bi imali 3% srba (oko 60,000) koji su takodjer zaokruzili za. ali, evo po jna uzorku vidimo da je bilo dosta muslimana, mozda i malo hrvata koji su jos uvijek vjerovali u neku jugoslaviju pa nisu izasli na referendum ili su mozda izasli i zaokruzili NE. eh sad je pitanje koji je to procenat muslimana i hrvata koji nisu izasli i koji se nadodaje na 3% srba koje imamo u najnevjerovatnijem slucaju da je svaki musliman i hrvat izaso i glaso za?!
ofrlje bubam da je po meni to jos barem 10-15%, sto znaci da je 13%-18% od 63%, ili petina ukupnih glasova za bila od strane srba, znaci oko 300 - 350,000 srba je na referendumu glasovalo za nezavisnost. istina, geografski, vjerovatno ove zadrte opstine sigurno su imale mali odziv srba tj, i da su htjeli nije se moglo glasati.

gdje grijesim?

i onda nakon svega dolazimo do toga da su temelji referenduma pogazeni i izgazeni, ljudi su izdani sto kao rezultat agresije sto kao rezultat islamizacije i odustajanja od temelja onoga sto je bosna i hercegovina trebala biti i vecina tih srba koji su se nadali necemu u BiH sada nisu u BiH, jer nisu ni na nebu ni na zemlji. a nisu ni stotine hiljada drugih. ali to je druga tema.
Ne znam da li grijesis bilo gdje ali si slucajno ili namjerno pogodio tacno u metu. Pitanje koje se nikad ne postavlja na ovom forumu je zasto su Srbi u BiH mahom bojkotovali referendum o nezavisnosti? Pratim ovaj forum barem 10-ak godina i relativno nedavno sam se registrovao, ali bas nikad nisam vidio iskrenu introspekciju po ovom pitanju. Uglavnom vec ovde navedene mantre o visegeneracijskoj mrznji i ispiranju mozga. Valjda je tako lakse same sebe ubijediti u pravednost svega. Zasto se Izetbegovic predomislio i povukao potpis sa Kutiljerovog plana?

Moji su svi sa majcine strane bili u partizanima, djed je do smrti ostao ubjedjeni komunista. Stariji brat mu je sa 15 godina otisao u Prnjavorski odred a onda od 1943 do kraja rata u 14-oj Srednjebosanskoj udarnoj brigadi. Pradjed sa majcine strane tucen i zatvaran od cetnika. Pradjed sa oceve strane ubijen u Jasenovcu, a prije toga Odzacke ustase sve opljackale. Svi u porodici glasali za Reformiste a onda strah i zebnja pred sami rat. Bio sam klinac, gledao se TV SA i Yutel, a tamo se prikazuju skupovi raznih mitinga za mir ali i vezanje SDA zastava sa sahovnicama. Moji nisu izasli na referendum. Nisu nikad bili u SDS-u niti nam je ko davao oruzje. Mnogi pozenili Bosnjakinje ili se udali u Bosnjacke ili Hrvatske porodice 80-ih. I nisu nista bili drugaciji od ostalih Srba komsija i mojih sugradjana. I neko opet realno jos dan danas moze da misli da su bas SVI ti Srbi u BiH odjednom zavedeni i povampireni i tek tako odlucili da im se ponovo gine ili ubija?

Misha Glenny, Britanski istoricar, je napisao da parafraziram, da je referendum o nezavisnosti BiH bio legalan ali isto toliko i neodgovoran. Da se nije smjelo ignorisati citav jedan narod i njegovi strahovi u takvom kriticnom trenutku. Na kraju se desilo sto se desilo. Zlocini, silovanja, sramota, mrznja i nepovjerenje. Znas sta je najgore? Danas je sve jos gore. Opet bi sirotinja ratovala za Dodike, Bakire, Covice, i ostale. I opet ne bi bilo sluha za “druge”. Nista nije nauceno, apsolutno nista.
Sve si u pravu što si napisao, međutim niko nije srbe tjerao da čine zlodjela, silovanja, mučenja i protjerivanje nesrba i naposljetku da počine genocid u Srebrenici. Ništa od gore tvoga napisanog ne može opravdati te postupke naroda iz kojeg dolaziš. Otuda se može reći i da je ipak referendum bio pravoremen jer u suprotnom niti bi bilo Bosne niti Bošnjaka u njoj.
Post Reply