Prvi korpus ARBiH

Post Reply
DebelinJoe
Posts: 1566
Joined: 03/03/2021 20:06

#2126 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by DebelinJoe »

https://avaz.ba/vijesti/bih/814807/na-d ... ic-talijan

Rahmet mu duši, ali je bio loš komandant.
veseloiveselo
Posts: 77
Joined: 05/10/2020 21:23

#2127 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by veseloiveselo »

goshpar wrote: 07/03/2023 09:32 Pošto se trenutno dosta piše o Moševačkom, da dam svoj mali doprinos...

Mi iz 15. ili 115. ne znam koja smo tada bili, taj teren smo zvali "na Nišiće" i prvi put sam tamo otišao juli-avgust 94. Baza nam je bila u Pajtovom Hanu. Tu smo došli i plan je bio da se na nekoj liniji negdje bude 7 dana i onda 7 dana odmora u toj bazi. Moju grupu zapade da ide prva na liniju. Navečer su došli autobusi i odvezli nas, nemam pojma gdje i kao odatle idemo pješke do linije. Mi smo pješačili cijelu noć i tek sutra nekad oko podne došli do te linije, gdje smo smjenili neku vojsku, meni se činilo da su to bili lokalci... Linija je bila od vrha Moševačkog brda pa lijevo prema Stomorinama. Pošto smo se slomili od hodanja, mi kao predložimo da se ne mijenamo na liniji (jer ko bi svakih 7 dana pješačio ponovo ovako u dva smjera) nego da mi "odrapimo" odmah svoje 3 sedmice i onda u bazu. I tako i bude...

Te 3 sedmice na liniji, ništa posebno, bilo uglavnom mirno. Nama užasno dosadno jer nismo bili navikli toliko biti u komadu na liniji. U Sarajevu dan-dva na liniji i onda kući, zezancija, druzenje, izlasci u grad... I konačno mi ispucamo svoje i vratimo se u bazu na odmor. Ljeto, lijepo vrijeme, bio u bazi i neki potočić, napravili branu, kupanje... Odemo do Breze, kafa, klopa... ma odmor... Ali... ne prodje ni 7 dana, kad dolazi Ajnadžić u bazu. Postrojavanje, govor, moralisanje... i kao - ide akcija... Treba nešto osvajati gore na Nišićima. Nećemo kao mi, mi smo linijaši, doći će neka ekipa, naše je da budemo podrška, da mi poslije osvajanja čuvamo nove linije...

I to ti bude valjda taj 1.8. Nazad gore na liniju. (Kako smo se sjebali što odrapismo 3 sedmice bezze)

Poče akcija, probiše ti diverzanti... I odmah nas pokupiše, hajde za njima... Nemamo mi pojma ni gdje smo u toj šumi, ni gdje idemo. Sad kad razmislim o tome, pa ne znam, užas... Valjda tada bio mlad, nisam imao pojma... 2-3 dana mi kao hodamo po toj šumi, negdje zauzmemo liniju, malo, pa se pomjeraj... Jednom u tom hodanju naletimo na ćete, počeše rokati po nama... Udri, bježi, sklanjaj se... ne znaš gdje, nikakvog orjentira. Zalegnemo, uzvratimo vatru. Prestade pucnjava... Mislim da nam je tada poginuo jedan čovjek... Opet negdje zalegni, ukopaj se... Volio bih kad bih mogao danas obići baš ta mjesta gdje smo tada hodali. Ali ko bi znao gdje je to... I nakon mislim 4 dana, dodje i nama smjena i nazad u bazu... Još koji dan i kući...

Sljedeći teren dolazimo na istu liniju u novembru 94. Ovaj put baza nije u Pajtovom Hanu, nego gore, malo iza linije. Ne možeš prepoznati Moševačko. Sve sravnjeno. Nigdje šume, drveća... golet. Pričali su nam da je bila borba i napadi i sve... Ali ne može se to opisati, trebalo je vidjeti... Tu se poslije nisu dešavale nikakve akcije. Dolazio sam još i u martu-aprilu 95 i zadnji put juli-avgust 95, tada smo bili desno od Moševačkog neka linija, bilo je neko selo...

Baš bih volio nekad obići te kote gore, ali ne znam kako bih sam došao i našao ta mjesta... Ako neko zna bude li nekad neko obilježavanje, podsjećanje, pa da se ode, neka javi...
Ja sam mislio da ste vi iz 115. poslije dosli. Ovo sto opisujes je bilo pomjeranje linije prema naprijed tako da je linija u tom momentu uspostavljena na iznad sela Stomorina pa Mendzeras, Poredak. To je uradzeno da bi se rasteretile nase snage prema Okruglici. Tako da smo mi cetnike navlacili na ovu stranu da bi se mogli uzeti Okruglica i Brgule.

Sto se tice odlaska na Mosevacko brdo to nije problem. Svake godine se u Oktobru obiljezava godisnjica smrti Majora Hasima Spahica i Semse Barucije koji su tu poginuli. Cak i autobus iz Ilijasa ide gore tada. Ima gore i spomen obiljezje na mjestu gdje su poginuli Hasim i Semso. Koliko znam moze se doci do samog Mosevackog autom. Ja nisam isao ali sam cuo od ljudi koji jesu da je put popravljen i u solidnom stanju.

Jesi li bio sa 115. gore na Mosevackom kada je pala linija? Neke vase su zive uhvatili a neki su i nastradali. Prelako su vasi borci shvatali tu liniju i to ih je i kostalo poslije.
goshpar
Posts: 278
Joined: 21/12/2003 00:00

#2128 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by goshpar »

veseloiveselo wrote: 09/03/2023 09:20
goshpar wrote: 07/03/2023 09:32 Pošto se trenutno dosta piše o Moševačkom, da dam svoj mali doprinos...

Mi iz 15. ili 115. ne znam koja smo tada bili, taj teren smo zvali "na Nišiće" i prvi put sam tamo otišao juli-avgust 94. Baza nam je bila u Pajtovom Hanu. Tu smo došli i plan je bio da se na nekoj liniji negdje bude 7 dana i onda 7 dana odmora u toj bazi. Moju grupu zapade da ide prva na liniju. Navečer su došli autobusi i odvezli nas, nemam pojma gdje i kao odatle idemo pješke do linije. Mi smo pješačili cijelu noć i tek sutra nekad oko podne došli do te linije, gdje smo smjenili neku vojsku, meni se činilo da su to bili lokalci... Linija je bila od vrha Moševačkog brda pa lijevo prema Stomorinama. Pošto smo se slomili od hodanja, mi kao predložimo da se ne mijenamo na liniji (jer ko bi svakih 7 dana pješačio ponovo ovako u dva smjera) nego da mi "odrapimo" odmah svoje 3 sedmice i onda u bazu. I tako i bude...

Te 3 sedmice na liniji, ništa posebno, bilo uglavnom mirno. Nama užasno dosadno jer nismo bili navikli toliko biti u komadu na liniji. U Sarajevu dan-dva na liniji i onda kući, zezancija, druzenje, izlasci u grad... I konačno mi ispucamo svoje i vratimo se u bazu na odmor. Ljeto, lijepo vrijeme, bio u bazi i neki potočić, napravili branu, kupanje... Odemo do Breze, kafa, klopa... ma odmor... Ali... ne prodje ni 7 dana, kad dolazi Ajnadžić u bazu. Postrojavanje, govor, moralisanje... i kao - ide akcija... Treba nešto osvajati gore na Nišićima. Nećemo kao mi, mi smo linijaši, doći će neka ekipa, naše je da budemo podrška, da mi poslije osvajanja čuvamo nove linije...

I to ti bude valjda taj 1.8. Nazad gore na liniju. (Kako smo se sjebali što odrapismo 3 sedmice bezze)

Poče akcija, probiše ti diverzanti... I odmah nas pokupiše, hajde za njima... Nemamo mi pojma ni gdje smo u toj šumi, ni gdje idemo. Sad kad razmislim o tome, pa ne znam, užas... Valjda tada bio mlad, nisam imao pojma... 2-3 dana mi kao hodamo po toj šumi, negdje zauzmemo liniju, malo, pa se pomjeraj... Jednom u tom hodanju naletimo na ćete, počeše rokati po nama... Udri, bježi, sklanjaj se... ne znaš gdje, nikakvog orjentira. Zalegnemo, uzvratimo vatru. Prestade pucnjava... Mislim da nam je tada poginuo jedan čovjek... Opet negdje zalegni, ukopaj se... Volio bih kad bih mogao danas obići baš ta mjesta gdje smo tada hodali. Ali ko bi znao gdje je to... I nakon mislim 4 dana, dodje i nama smjena i nazad u bazu... Još koji dan i kući...

Sljedeći teren dolazimo na istu liniju u novembru 94. Ovaj put baza nije u Pajtovom Hanu, nego gore, malo iza linije. Ne možeš prepoznati Moševačko. Sve sravnjeno. Nigdje šume, drveća... golet. Pričali su nam da je bila borba i napadi i sve... Ali ne može se to opisati, trebalo je vidjeti... Tu se poslije nisu dešavale nikakve akcije. Dolazio sam još i u martu-aprilu 95 i zadnji put juli-avgust 95, tada smo bili desno od Moševačkog neka linija, bilo je neko selo...

Baš bih volio nekad obići te kote gore, ali ne znam kako bih sam došao i našao ta mjesta... Ako neko zna bude li nekad neko obilježavanje, podsjećanje, pa da se ode, neka javi...
Ja sam mislio da ste vi iz 115. poslije dosli. Ovo sto opisujes je bilo pomjeranje linije prema naprijed tako da je linija u tom momentu uspostavljena na iznad sela Stomorina pa Mendzeras, Poredak. To je uradzeno da bi se rasteretile nase snage prema Okruglici. Tako da smo mi cetnike navlacili na ovu stranu da bi se mogli uzeti Okruglica i Brgule.

Sto se tice odlaska na Mosevacko brdo to nije problem. Svake godine se u Oktobru obiljezava godisnjica smrti Majora Hasima Spahica i Semse Barucije koji su tu poginuli. Cak i autobus iz Ilijasa ide gore tada. Ima gore i spomen obiljezje na mjestu gdje su poginuli Hasim i Semso. Koliko znam moze se doci do samog Mosevackog autom. Ja nisam isao ali sam cuo od ljudi koji jesu da je put popravljen i u solidnom stanju.

Jesi li bio sa 115. gore na Mosevackom kada je pala linija? Neke vase su zive uhvatili a neki su i nastradali. Prelako su vasi borci shvatali tu liniju i to ih je i kostalo poslije.
Mislim da smo mi prva tura moje brigade koja je došla na taj rejon, jer kako rekoh, smijenili smo neke lokalce, a ne naše iz brigade. Nisam siguran, ali mislim da su iz naše brigade prije nas išle neke ekipe, ali čini mi se da se pričalo da su išli na Zvijezdu, Mačak... Možda će neko znati bolje...

Ove lokacije koje spominješ Mendžeraš, Poredak... nije mi poznato, čak i kad ih tražim na google maps, ne mogu ih pronaći. Odlično bi bilo kad bi neko, barem otprilike, mogao nacrtati pravce dejstva te akcije i označiti koja je teritorija oslobođena...

Nisam bio na Moševačkom kad je palo, pisao sam da sam ja otišao u augustu 94, a taj napad je bio u oktobru. Tada je bila druga ekipa, znao sam neke momke koji su poginuli. Ne mogu se sjetiti je li bilo nekih priča o samom napadu, kako je to teklo... Ma svi se opuste na liniji, ne sjećam se da je iko ikada bio nešto previše oprezan. Mada, kad se već toliko napadalo artiljerijom, možda se moglo pretpostaviti da će uslijediti i neki pješadijski napad. To "prelako shvatanje" se više može pripisati komandnom kadru. Oni su morali imati više informacija...

U drugoj turi sam došao u novembru 94 i tada sam bio u rovu baš na samom vrhu brda.

Nešto mi se čini nemoguće da se može autom čak i do samog Moševačkog brda. Kamioni i auta jesu dolazili do baze gdje je bila smještena kuhinja, ambulanta, spavaonice. Negdje na ovoj livadi gdje piše Zakutnica na google maps. A odatle se, prema mom sjećanju, do same linije išlo 10-15 minuta nekim putem kroz šumu...

Pozdrav
veseloiveselo
Posts: 77
Joined: 05/10/2020 21:23

#2129 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by veseloiveselo »

goshpar wrote: 10/03/2023 15:50
veseloiveselo wrote: 09/03/2023 09:20
Ja sam mislio da ste vi iz 115. poslije dosli. Ovo sto opisujes je bilo pomjeranje linije prema naprijed tako da je linija u tom momentu uspostavljena na iznad sela Stomorina pa Mendzeras, Poredak. To je uradzeno da bi se rasteretile nase snage prema Okruglici. Tako da smo mi cetnike navlacili na ovu stranu da bi se mogli uzeti Okruglica i Brgule.

Sto se tice odlaska na Mosevacko brdo to nije problem. Svake godine se u Oktobru obiljezava godisnjica smrti Majora Hasima Spahica i Semse Barucije koji su tu poginuli. Cak i autobus iz Ilijasa ide gore tada. Ima gore i spomen obiljezje na mjestu gdje su poginuli Hasim i Semso. Koliko znam moze se doci do samog Mosevackog autom. Ja nisam isao ali sam cuo od ljudi koji jesu da je put popravljen i u solidnom stanju.

Jesi li bio sa 115. gore na Mosevackom kada je pala linija? Neke vase su zive uhvatili a neki su i nastradali. Prelako su vasi borci shvatali tu liniju i to ih je i kostalo poslije.
Mislim da smo mi prva tura moje brigade koja je došla na taj rejon, jer kako rekoh, smijenili smo neke lokalce, a ne naše iz brigade. Nisam siguran, ali mislim da su iz naše brigade prije nas išle neke ekipe, ali čini mi se da se pričalo da su išli na Zvijezdu, Mačak... Možda će neko znati bolje...

Ove lokacije koje spominješ Mendžeraš, Poredak... nije mi poznato, čak i kad ih tražim na google maps, ne mogu ih pronaći. Odlično bi bilo kad bi neko, barem otprilike, mogao nacrtati pravce dejstva te akcije i označiti koja je teritorija oslobođena...

Nisam bio na Moševačkom kad je palo, pisao sam da sam ja otišao u augustu 94, a taj napad je bio u oktobru. Tada je bila druga ekipa, znao sam neke momke koji su poginuli. Ne mogu se sjetiti je li bilo nekih priča o samom napadu, kako je to teklo... Ma svi se opuste na liniji, ne sjećam se da je iko ikada bio nešto previše oprezan. Mada, kad se već toliko napadalo artiljerijom, možda se moglo pretpostaviti da će uslijediti i neki pješadijski napad. To "prelako shvatanje" se više može pripisati komandnom kadru. Oni su morali imati više informacija...

U drugoj turi sam došao u novembru 94 i tada sam bio u rovu baš na samom vrhu brda.

Nešto mi se čini nemoguće da se može autom čak i do samog Moševačkog brda. Kamioni i auta jesu dolazili do baze gdje je bila smještena kuhinja, ambulanta, spavaonice. Negdje na ovoj livadi gdje piše Zakutnica na google maps. A odatle se, prema mom sjećanju, do same linije išlo 10-15 minuta nekim putem kroz šumu...

Pozdrav
Vi ste tad smjenili vjerovatno ove iz 304. brigade. To je Brezanska brigada. I oni su vezali sa nasom linijom od Mosevackog pa lijevo prema Okruglici. Mi iz 126. smo drzali vrh Mosevackog tada a dalje je bio spoj sa 304, brigadom. Mislim da ste njih smjenili jer mi smo drzali sami vrh Mosevackog 1. Augusta.

1. Augusta nije bila nikakva akcija u smisli probijanja cetnickih linija. Mi smo pomjerili nase linije u medzu prostor jer smo znali izvidzanjem da tu nije bilo cetnika. Oni s u tu samo imali patrole. To je prostor izmedzu sela Stomorine i Ladzevici. Nismo usli u ta sela ali smo pomjerili liniju iznad sela Stomorine. Poredak, Mendzeras i cini mi se Curak su vise livade ili manje kote u tom dijelu. Ako si bio na vrhu Mosevackog vidio si sumski put koji je vodio od samog vrha u pravcu otprilike Nisica. E tim putem smo pomjerili liniju za nekih 4 do 5 km naprijed. I to smo drzali mozda nekih mjesec do dva jer je bilo to nemoguce braniti od artiljerije i tenka koji je direktno pogadzao te nove rovove sa Sisica krivine.

Proslog Oktobra prilikom obiljezavanja pogibije Majora Hasima Spahica moj prijatelj je sa svojim autom dosao do te kuhinje sto spominjes. Autobus je dosao tu takodze. To je selo Karaula. Tako da si u pravu. Dalje se mora pjeske, to je nekih 15 min. Ovaj moj prijatelj kaze da se moze autom ali kad je suho vrijeme. Naravno SUV moze kaze bez problema. Tako da je to informacija iz prve ruke.

Pozdrav i za tebe!
goshpar
Posts: 278
Joined: 21/12/2003 00:00

#2130 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by goshpar »

[/quote]

Vi ste tad smjenili vjerovatno ove iz 304. brigade. To je Brezanska brigada. I oni su vezali sa nasom linijom od Mosevackog pa lijevo prema Okruglici. Mi iz 126. smo drzali vrh Mosevackog tada a dalje je bio spoj sa 304, brigadom. Mislim da ste njih smjenili jer mi smo drzali sami vrh Mosevackog 1. Augusta.

1. Augusta nije bila nikakva akcija u smisli probijanja cetnickih linija. Mi smo pomjerili nase linije u medzu prostor jer smo znali izvidzanjem da tu nije bilo cetnika. Oni s u tu samo imali patrole. To je prostor izmedzu sela Stomorine i Ladzevici. Nismo usli u ta sela ali smo pomjerili liniju iznad sela Stomorine. Poredak, Mendzeras i cini mi se Curak su vise livade ili manje kote u tom dijelu. Ako si bio na vrhu Mosevackog vidio si sumski put koji je vodio od samog vrha u pravcu otprilike Nisica. E tim putem smo pomjerili liniju za nekih 4 do 5 km naprijed. I to smo drzali mozda nekih mjesec do dva jer je bilo to nemoguce braniti od artiljerije i tenka koji je direktno pogadzao te nove rovove sa Sisica krivine.

Proslog Oktobra prilikom obiljezavanja pogibije Majora Hasima Spahica moj prijatelj je sa svojim autom dosao do te kuhinje sto spominjes. Autobus je dosao tu takodze. To je selo Karaula. Tako da si u pravu. Dalje se mora pjeske, to je nekih 15 min. Ovaj moj prijatelj kaze da se moze autom ali kad je suho vrijeme. Naravno SUV moze kaze bez problema. Tako da je to informacija iz prve ruke.

Pozdrav i za tebe!
[/quote]

Naravno, priznajem da znaš mnogo više od mene što se tiče tog dijela ratišta i svih podataka u vezi s tim. Ali, ovdje te ipak moram malo ispraviti. U toj našoj akciji ipak je probijena neka četnička linija, jer kad smo mi krenuli iza diverzanata, prošli smo pored uništenih četničkih rovova. Čak su tu bili neki mrtvi četnici ostali ležati, lično sam ih vidio dvojicu. Mi smo prošli iza tih njihovih rovova, po nekom mom sjećanju možda 1-2 kilometra. I onda smo tamo formiralu novu liniju. Uglavnom je sve bila šuma, samo je jednim dijelom nova linija došla do početka neke veće livade i tu smo stali. Ja nisam vidio nikakva sela, kuće... samo šuma...

Zato kažem, baš bih volio kad bi neko na mapi iscrtao te pravce. A pogotovo otići ponovo tamo i obići...

Pozdrav
veseloiveselo
Posts: 77
Joined: 05/10/2020 21:23

#2131 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by veseloiveselo »

goshpar wrote: 13/03/2023 11:02
Vi ste tad smjenili vjerovatno ove iz 304. brigade. To je Brezanska brigada. I oni su vezali sa nasom linijom od Mosevackog pa lijevo prema Okruglici. Mi iz 126. smo drzali vrh Mosevackog tada a dalje je bio spoj sa 304, brigadom. Mislim da ste njih smjenili jer mi smo drzali sami vrh Mosevackog 1. Augusta.

1. Augusta nije bila nikakva akcija u smisli probijanja cetnickih linija. Mi smo pomjerili nase linije u medzu prostor jer smo znali izvidzanjem da tu nije bilo cetnika. Oni s u tu samo imali patrole. To je prostor izmedzu sela Stomorine i Ladzevici. Nismo usli u ta sela ali smo pomjerili liniju iznad sela Stomorine. Poredak, Mendzeras i cini mi se Curak su vise livade ili manje kote u tom dijelu. Ako si bio na vrhu Mosevackog vidio si sumski put koji je vodio od samog vrha u pravcu otprilike Nisica. E tim putem smo pomjerili liniju za nekih 4 do 5 km naprijed. I to smo drzali mozda nekih mjesec do dva jer je bilo to nemoguce braniti od artiljerije i tenka koji je direktno pogadzao te nove rovove sa Sisica krivine.

Proslog Oktobra prilikom obiljezavanja pogibije Majora Hasima Spahica moj prijatelj je sa svojim autom dosao do te kuhinje sto spominjes. Autobus je dosao tu takodze. To je selo Karaula. Tako da si u pravu. Dalje se mora pjeske, to je nekih 15 min. Ovaj moj prijatelj kaze da se moze autom ali kad je suho vrijeme. Naravno SUV moze kaze bez problema. Tako da je to informacija iz prve ruke.

Pozdrav i za tebe!
[/quote]

Naravno, priznajem da znaš mnogo više od mene što se tiče tog dijela ratišta i svih podataka u vezi s tim. Ali, ovdje te ipak moram malo ispraviti. U toj našoj akciji ipak je probijena neka četnička linija, jer kad smo mi krenuli iza diverzanata, prošli smo pored uništenih četničkih rovova. Čak su tu bili neki mrtvi četnici ostali ležati, lično sam ih vidio dvojicu. Mi smo prošli iza tih njihovih rovova, po nekom mom sjećanju možda 1-2 kilometra. I onda smo tamo formiralu novu liniju. Uglavnom je sve bila šuma, samo je jednim dijelom nova linija došla do početka neke veće livade i tu smo stali. Ja nisam vidio nikakva sela, kuće... samo šuma...

Zato kažem, baš bih volio kad bi neko na mapi iscrtao te pravce. A pogotovo otići ponovo tamo i obići...

Pozdrav
[/quote]

To je bilo sa nase lijeve strane. Ti probijeni rovovi sto govoris. To je bila ZO 304. tako da sam slabo upoznat sa tom zonom. Ti to znas bolje od mene. Ja ono sto znam je desavanja ispred ZO 126. i koliko znam samo smo pomjerili liniju naprijed. Tu je bio spoj sa 304. i vjerujem da je tu bilo probijanja linije i tih mrtvih cetnika jer je nas DIC isao tad u ispomoc i oni su spominjali napad na neki rov i to sve.

Ako stignem iscrtat cu to na mapi. Mozes otici i obici to sve. Najbolje je u ljeto kad je sve suho. Mislim da se moze doci to te bivse kuhinje i iz pravca Korita. Tj. putem Semizovac-Srednje. Prije Srednjeg imas desno odvajanje za Solakovice pa potom Korita. Do Korita je put sigurno dobar. Mislim da se moze i s Korita doci do Karaule autom (kuhinja). Korita su ti selo odmah ispod kote Jasen. A Jasen nastavlja na Polom i Mosevacko brdo. Provjerit cu kakvo je stanje puta od Korita do Karaule pa javim.
toska
Posts: 2912
Joined: 26/09/2016 14:08

#2132 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by toska »

@veseloiveselo na jednom šumovitom brdu mi, uključujući i padinu naprijed, na suprotnom, golom, sa par kuća i iza parkiranim tenkom čete. mi na vrhu našeg imamo bunker sa PM MG-xx, ne znam koje jedinice, možda sredina septembra, rudari iz Breze kopaju bunkere, oni još pokušavaju napasti, koja bi to mogla biti lokacija ako je iz ovog išta jasno.

da li se neko sjeća PM, valjda pakistanskih, koji su došli 94?
nisam dužio i sjećam se kroz maglu pojedinosti pa bolje da ništa ne pišem ako neko zna bolje.
nisu ni bili pravi pm jer je kalibar bio 7,62x39, čini mi se, čak mislim da su stigle dvije sasvim vizuelno različite vrste.
veseloiveselo
Posts: 77
Joined: 05/10/2020 21:23

#2133 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by veseloiveselo »

toska wrote: 13/03/2023 20:32 @veseloiveselo na jednom šumovitom brdu mi, uključujući i padinu naprijed, na suprotnom, golom, sa par kuća i iza parkiranim tenkom čete. mi na vrhu našeg imamo bunker sa PM MG-xx, ne znam koje jedinice, možda sredina septembra, rudari iz Breze kopaju bunkere, oni još pokušavaju napasti, koja bi to mogla biti lokacija ako je iz ovog išta jasno.

da li se neko sjeća PM, valjda pakistanskih, koji su došli 94?
nisam dužio i sjećam se kroz maglu pojedinosti pa bolje da ništa ne pišem ako neko zna bolje.
nisu ni bili pravi pm jer je kalibar bio 7,62x39, čini mi se, čak mislim da su stigle dvije sasvim vizuelno različite vrste.
Onako odokativno to bi mogao biti prostor oko sela Ravni i Zubeta ali nisam siguran. Vec sam gore rekao Brezani su nama bili lijevi susjedi od Mosevackog brda pa predpostavljam da je u ZO njihove brigade. Poslije su ih smjenili iz 115. brigade je je 304. bila u sastavu 3. korpusa pa je visa komanda zeljela da taj dio drzi 1. korpus. Tako da su dovodili jednice 1. korpusa da postepeno preuzimaju liniju od 304. brigade.

Ja licno nisam vidio taj PM. Mozda u prolazu kada je prolazio UN Pakistanski konvoj koji je bio stacioniran u Varesu.
toska
Posts: 2912
Joined: 26/09/2016 14:08

#2134 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by toska »

Ta sela su previše sjeverno, išli smo preko Dabravina,
do mene je, tražim previše.

Svakako da bi tvoja mapa najviše doprinijela temi, još sa rejoniima njihovog napada, izgubljeno i kasnije vraćeno, već za prave historije.
veseloiveselo
Posts: 77
Joined: 05/10/2020 21:23

#2135 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by veseloiveselo »

toska wrote: 13/03/2023 22:31 Ta sela su previše sjeverno, išli smo preko Dabravina,
do mene je, tražim previše.

Svakako da bi tvoja mapa najviše doprinijela temi, još sa rejoniima njihovog napada, izgubljeno i kasnije vraćeno, već za prave historije.
Moguce je i preko Dabravina pa Okruglice doci u ova sela. Jeste li isli preko Dabravina na Orahovo i Slivno pa dalje prema Cemerskoj planini. Ili ste isli Dabravine -Okruglica? Ako ste isli na Cemersku planinu onda ovo sto spominjes moze biti samo da ste bili na koti Vijenac a da su se cetnici ukopavali na Borovom brdu a tenk dolazio u Visnjicu. Jedino su tu dolazili sa tenkovima. Moguce je i selo Korita ali tamo nema brda da nije prekriveno sumom.
veseloiveselo
Posts: 77
Joined: 05/10/2020 21:23

#2136 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by veseloiveselo »

https://www.topografskakarta.com/. Na ovom linku se moze naci karta sa toponimima o kojima govorimo u poslijednje vrijeme. Potrebno je uci u link i naci kartu gdje pise Vares. Kada se otvori ta karta na samom dnu je karta Srednje i tu sva ova mjesta. Ja sam pokusao da crtam liniju odbrane i ostalo bitno ali nisam uspio. Koga zanima moze otvoriti kartu i jasno se vidi sve sto je spomenuto. Ako neko ima interes ja mogu ovdje pisati gdje je isla linija odbrane u datom periodu i pomjeranja te linije. Ovo je inace bila zona naseg 2. bataljona 126. brigade.
Dimu1927
Posts: 3955
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#2137 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Dimu1927 »

svaka cast za link za ove karte
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#2138 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by dječak sa šibicama »



u drugom dijelu filma govori se o cijeloj liniji Brda-Jasen-Polom-Mosevacko brdo

dosta detalja koje ste i ovdje iznijeli
toska
Posts: 2912
Joined: 26/09/2016 14:08

#2139 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by toska »

veseloiveselo wrote: 14/02/2023 17:53
Škobo Habu wrote: 14/02/2023 15:24

Koliko se sjećam na Moševačkom brdu su bile i jedinice iz zone odgovornosti 1. Slavne olovske brigade.

Ne znam zašto, ali postojao je portal slavic.net na kojem se moglo saznati dosta toga o navedenim dešavanjima i oko C.Rijeke, Vareša, Moševačkog...
Pisali su direktni akteri i sa srpske i sa bošnjačke strane. Čini mi se da je stranica ugašena.
Mislim da se trebas vratiti nekoliko postove nazad. Vec sam rekao gore da su Sokolacke kobre i Olovski jokeri zajedno sa IDC 126 brigade i Lastama vratili Mosevacko brdo pod nasu kontrolu. Sokolacke kobre i Jokeri su u stvari i prvi upali u srpske linije odbrane. Obje jedinice su bile izuzetno dobre i imale su dosta hrabrih boraca. Ja sam sa njima suradzivao i prije te ofanzive a i poslije. Izuzetno ih cijenim i pozdravljam ih.
dugo se kanim reagovati na ovaj post pa hajd...

očito je naš napad tj. kontra na Mosecavko brdo bila široka, sa bar dvije strane, i onda nam se upisi razlikuju.

negdje ranije napisah da su Moševačko oslobodile uglavnom sarajevske jedinice jer sam tome svjedočio.
ti opet navodiš ove druge jedinice.
čitaoci bi mogao zaključiti da neko izmišlja, a ti kao domaći si svakako vjerodostojniji.

sad nisam u prilici, ali mogu postaviti pisane dokumente iz tog perioda gdje je sasvim jasno da je 102. mtbr učestvovala u oslobađanju, a svjedok sam da je lijevi bok bila 101. i pri samom kraju ispomoci od 105. mtbr.
naravno manevarski "bataljoni" i IDC.

u tim i takvim borbama čovjek vidi i zna samo za ono što mu je u vidokrugu i to će biti uzrok naših različitih informacija.

Edit: nek bude ovako, nema razloga tvoj uvid ne uvažiti i ne odati priznanje tim hrabrim momcima.

Uz razne druge jedinice najveće zasluge pripadaju:
veseloiveselo wrote: 14/02/2023 17:53
Sokolacke kobre i ( Olovski) Jokeri su u stvari i prvi upali u srpske linije odbrane.
Obje jedinice su bile izuzetno dobre i imale su dosta hrabrih boraca
veseloiveselo
Posts: 77
Joined: 05/10/2020 21:23

#2140 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by veseloiveselo »

Ja znam da su bile i Sarajevske jedinice u akciji oslobadzanja Mosevackog brda. Te jednice su bili i vjerovatno napadale sa lijevog krila gledajuci Mosevacko u prvacu Nisica. Ja direktno nisam ucestvovao u samoj akciji oslobadzanja ali sam bio vrlo blizu. Ove informacije sam prvo dobio od naseg DIC-a neposredno poslije akcije a poslije i od nekih momaka iz Kobri. Uglavnom su oni i Jokeri prvi zauzeli par rovova a poslije su i ostali odradili svoje. Zbog toga naglasavam i hvalim te dvije jednice. Nije mi zelja da umanjujem bilo ciji doprinos jer je zaista bilo pakleno tih dana u i oko Mosevackog. Ali svi znamo da je najteze uzeti prvi rov poslije kad panika udze kod neprijatelja na neki nacin je malo lakse to odraditi.

Ako neko ima boljih i konkretnijih informacija o jedinicama koje su ucestvovale neka pise.
Škobo Habu
Posts: 8928
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#2141 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Škobo Habu »

toska wrote: 25/03/2023 22:25
veseloiveselo wrote: 14/02/2023 17:53
Mislim da se trebas vratiti nekoliko postove nazad. Vec sam rekao gore da su Sokolacke kobre i Olovski jokeri zajedno sa IDC 126 brigade i Lastama vratili Mosevacko brdo pod nasu kontrolu. Sokolacke kobre i Jokeri su u stvari i prvi upali u srpske linije odbrane. Obje jedinice su bile izuzetno dobre i imale su dosta hrabrih boraca. Ja sam sa njima suradzivao i prije te ofanzive a i poslije. Izuzetno ih cijenim i pozdravljam ih.
dugo se kanim reagovati na ovaj post pa hajd...

očito je naš napad tj. kontra na Mosecavko brdo bila široka, sa bar dvije strane, i onda nam se upisi razlikuju.

negdje ranije napisah da su Moševačko oslobodile uglavnom sarajevske jedinice jer sam tome svjedočio.
ti opet navodiš ove druge jedinice.
čitaoci bi mogao zaključiti da neko izmišlja, a ti kao domaći si svakako vjerodostojniji.

sad nisam u prilici, ali mogu postaviti pisane dokumente iz tog perioda gdje je sasvim jasno da je 102. mtbr učestvovala u oslobađanju, a svjedok sam da je lijevi bok bila 101. i pri samom kraju ispomoci od 105. mtbr.
naravno manevarski "bataljoni" i IDC.

u tim i takvim borbama čovjek vidi i zna samo za ono što mu je u vidokrugu i to će biti uzrok naših različitih informacija.

Edit: nek bude ovako, nema razloga tvoj uvid ne uvažiti i ne odati priznanje tim hrabrim momcima.

Uz razne druge jedinice najveće zasluge pripadaju:
veseloiveselo wrote: 14/02/2023 17:53
Sokolacke kobre i ( Olovski) Jokeri su u stvari i prvi upali u srpske linije odbrane.
Obje jedinice su bile izuzetno dobre i imale su dosta hrabrih boraca
Ko u potpisu stoji?

Karavelić ili, možda, Brzi?

Realno gledajući, da je ta linija ovisila samo o Sarajlijima - mi bi do sada bili svi skupa u egzilu negdje po bijelom svijetu.

Postoji ona legendarna anegdota sa Brzim koji je došao u obilazak jedinica na olovsko-ilijaškom ratištu, pa je tako nešto prigovorio jednom od "Jokera", rahmetli Kigenu, a ovaj mu je odgovorio pošto nije jebav'o autoritet ni stručno.
Brzi se onda proder'o na njega nešto u smislu zna l' sa kim priča. Da je on komadant Brzi, itd.

Ovaj mu je hladno odgovorio: "Ako te puknem bićeš još brži."
Tromblon
Posts: 2019
Joined: 18/01/2015 19:37

#2142 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Tromblon »

Škobo Habu wrote: 01/04/2023 10:41
toska wrote: 25/03/2023 22:25
dugo se kanim reagovati na ovaj post pa hajd...

očito je naš napad tj. kontra na Mosecavko brdo bila široka, sa bar dvije strane, i onda nam se upisi razlikuju.

negdje ranije napisah da su Moševačko oslobodile uglavnom sarajevske jedinice jer sam tome svjedočio.
ti opet navodiš ove druge jedinice.
čitaoci bi mogao zaključiti da neko izmišlja, a ti kao domaći si svakako vjerodostojniji.

sad nisam u prilici, ali mogu postaviti pisane dokumente iz tog perioda gdje je sasvim jasno da je 102. mtbr učestvovala u oslobađanju, a svjedok sam da je lijevi bok bila 101. i pri samom kraju ispomoci od 105. mtbr.
naravno manevarski "bataljoni" i IDC.

u tim i takvim borbama čovjek vidi i zna samo za ono što mu je u vidokrugu i to će biti uzrok naših različitih informacija.

Edit: nek bude ovako, nema razloga tvoj uvid ne uvažiti i ne odati priznanje tim hrabrim momcima.

Uz razne druge jedinice najveće zasluge pripadaju:

Ko u potpisu stoji?

Karavelić ili, možda, Brzi?

Realno gledajući, da je ta linija ovisila samo o Sarajlijima - mi bi do sada bili svi skupa u egzilu negdje po bijelom svijetu.

Postoji ona legendarna anegdota sa Brzim koji je došao u obilazak jedinica na olovsko-ilijaškom ratištu, pa je tako nešto prigovorio jednom od "Jokera", rahmetli Kigenu, a ovaj mu je odgovorio pošto nije jebav'o autoritet ni stručno.
Brzi se onda proder'o na njega nešto u smislu zna l' sa kim priča. Da je on komadant Brzi, itd.

Ovaj mu je hladno odgovorio: "Ako te puknem bićeš još brži."
Al brate prećera ga malo više. Znam da Sarajlije nisu voljene bile, ni u Brezi, ni u Varešu. Što je meni bilo užasno grozno jer nisam mogao vjerovati da usred rata neko može posmatrati stvari na taj način.

Kada su Sarajlije došle u Vareš, na primjer, na grad su padale granate. Kada su otišle čete nisu više mogle dobaciti do Vareša.

Sarajevske brigade su ratovale hrabro na tom ratištu i baš ga kenjaš da bi završio u egzilu.

A taj komandni kadar nabijem na qrka, pogotovo Karavelića.

I da, Jokeri iz Olova su prva liga bili.
toska
Posts: 2912
Joined: 26/09/2016 14:08

#2143 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by toska »

Na upis @veseloiveselo ne bih nikada reagovao da nisam negdje ranije spominjao sarajevske jedinice, dođe kao izmišljanje.
Na kraju smo se složili i o učesnicima i o vjerovatno najzasluznijima.

Postoji i drugi, privatni razlog, moja potvrda o ranjavanju u borbenim dejstvima jutarnjih sati 14.10. dan oslobađanja Moševačkog, na potvrdi isto piše uključujući i mjesto tj. to brdo.
Škobo Habu
Posts: 8928
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#2144 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Škobo Habu »

Tromblon wrote: 01/04/2023 13:40
Al brate prećera ga malo više. Znam da Sarajlije nisu voljene bile, ni u Brezi, ni u Varešu. Što je meni bilo užasno grozno jer nisam mogao vjerovati da usred rata neko može posmatrati stvari na taj način.

Kada su Sarajlije došle u Vareš, na primjer, na grad su padale granate. Kada su otišle čete nisu više mogle dobaciti do Vareša.

Sarajevske brigade su ratovale hrabro na tom ratištu i baš ga kenjaš da bi završio u egzilu.

A taj komandni kadar nabijem na qrka, pogotovo Karavelića.

I da, Jokeri iz Olova su prva liga bili.
Prvo, koliko je uopšte bilo brojno stanje jedinica iz Sarajeva koje su izašle kroz tunel i pridružile se jedinicama koje su bili angažovane na vanjskoj strani sarajevskog prstena?

Drugo, na Vareš su prestale padati granate kada su pale Okruglica i Brgule.

Ja, koliko se sjećam, Vareš je "pao" u zajedničkoj akciji 2 i 3 Korpusa ARBiH, uz sadejstvo sa olovskom i ilijaškom brigadom.

Treće, u jeku najveće četničke ofanzive na olovskom ratištu, od Kruševa do Bakića, koja je trajala gotovo 3 mjeseca, samo je izgubljen jedan usjek naše linije prema srpskoj strani, iako je, realno gledajući, tadašnja olovska brigada bila ispod svakog nivo po opremljenosti i naouružanju kada je uporedimo sa bilo kojom sarajevskom. Ja se sjećam da su onda bili prisutni tzv. Cacini i Ćelini. Sve neka "elita".

Sa druge strane, četnici na Moševačkom uspjevaju ono što nikad nisu uspjeli na bilo kom dijelu olovskog ratišta. Crna Rijeka je posebna priča, njih niko nije ni žalio kad su im četnici došli na kućni prag, jer su se oni kleli u komšije dok je po Olovu, na dnevnoj bazi, padalo po stotine granata.

Dobro je pročitati i ovo, iako je u nekim slučajevima riječ o SF-u, ali ima istine po pitanju zauzimanja Moševačkog brda.

https://katera.news/lat/aleksandar-stev ... kog-junaka
Tromblon
Posts: 2019
Joined: 18/01/2015 19:37

#2145 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Tromblon »

Škobo Habu wrote: 01/04/2023 14:51
Tromblon wrote: 01/04/2023 13:40
Al brate prećera ga malo više. Znam da Sarajlije nisu voljene bile, ni u Brezi, ni u Varešu. Što je meni bilo užasno grozno jer nisam mogao vjerovati da usred rata neko može posmatrati stvari na taj način.

Kada su Sarajlije došle u Vareš, na primjer, na grad su padale granate. Kada su otišle čete nisu više mogle dobaciti do Vareša.

Sarajevske brigade su ratovale hrabro na tom ratištu i baš ga kenjaš da bi završio u egzilu.

A taj komandni kadar nabijem na qrka, pogotovo Karavelića.

I da, Jokeri iz Olova su prva liga bili.
Prvo, koliko je uopšte bilo brojno stanje jedinica iz Sarajeva koje su izašle kroz tunel i pridružile se jedinicama koje su bili angažovane na vanjskoj strani sarajevskog prstena?

Drugo, na Vareš su prestale padati granate kada su pale Okruglica i Brgule.

Ja, koliko se sjećam, Vareš je "pao" u zajedničkoj akciji 2 i 3 Korpusa ARBiH, uz sadejstvo sa olovskom i ilijaškom brigadom.

Treće, u jeku najveće četničke ofanzive na olovskom ratištu, od Kruševa do Bakića, koja je trajala gotovo 3 mjeseca, samo je izgubljen jedan usjek naše linije prema srpskoj strani, iako je, realno gledajući, tadašnja olovska brigada bila ispod svakog nivo po opremljenosti i naouružanju kada je uporedimo sa bilo kojom sarajevskom. Ja se sjećam da su onda bili prisutni tzv. Cacini i Ćelini. Sve neka "elita".

Sa druge strane, četnici na Moševačkom uspjevaju ono što nikad nisu uspjeli na bilo kom dijelu olovskog ratišta. Crna Rijeka je posebna priča, njih niko nije ni žalio kad su im četnici došli na kućni prag, jer su se oni kleli u komšije dok je po Olovu, na dnevnoj bazi, padalo po stotine granata.

Dobro je pročitati i ovo, iako je u nekim slučajevima riječ o SF-u, ali ima istine po pitanju zauzimanja Moševačkog brda.

https://katera.news/lat/aleksandar-stev ... kog-junaka
Zbog ovakvog načina razmišljanja nikad mi na zelenu granu nećemo. Sad bih se ja mogao sa tobom natezati, pa pitati ko je uzeo Okruglicu i ušao u Brgule avgusta 94.

Sarajevske brigade su na vareško ratište počele dolaziti u martu, aprilu 94. I ljudi su se borili tamo, ginuli.

Mani se te dječije priče. Nikad nije na dobro izašlo.
veseloiveselo
Posts: 77
Joined: 05/10/2020 21:23

#2146 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by veseloiveselo »

Nepotrebno je prepucavanje koje su jedinice dale vise ili bile bolje. U svakoj brigadi je bilo dobrih i sposobnih boraca. Ja mislim da su borci i komdanati do nivoa bataljona uglavnom bili dobri i radili najbolje sto su mogli u datim okolnostim. Vec gore na brigadnom nivou je politika birala komadante a znamo kamo nas je dovela nasa politika. Da smo imali bolje generale puno bi bolje prosli sa manje gubitaka.

Vec sam rekao da sam saradzivao sa dosta Sarajevskih jedinica i uglavnom su to bili dobri i cestiti borci. Ja jedino nemam dobro misljenje o HVO brigadi 'Kralj Tvrtko' i diverzantima ili sta su vec iz 2. Viteske (Cupini).
Cinjenica je da su Sarajevske brigade, barem ove koje su dolazile u nasu ZO, bile i neku ruku u povlastenom polozaju. To je i razumljivo jer su njihovi komadanti brigada bili blize GS i vjerovatno su mogli provlaciti svoju pricu i dobiti sto zele. Nakon svih ovih godina meni se cini da je nepotrebno da se dijelimo i raspravljamo koje bio bolji ili dao vise. Obicni borci su ucnili svoje i dali maximum. Svi znamo neke price ili akcije gdje borci ucini ono sto se ocekuje a na kraju komanda zakaze. Na zalost to kosta zivota obicne borce a nesto ne znam ni za jednu situaciju da su ti nazovi komdanti odgovarali. Cak sta vise budu i nagradzeni. Tako da je u ratu bilo slicno kao i dan danas. Nesposobnost je bila dobro dosla i nagradzivana je.

I ja sam cuo istu pricu o Kigenu i Brzom.
toska
Posts: 2912
Joined: 26/09/2016 14:08

#2147 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by toska »

Škobo Habu wrote: 01/04/2023 14:51
Prvo, koliko je uopšte bilo brojno stanje jedinica iz Sarajeva koje su izašle kroz tunel i pridružile se jedinicama koje su bili angažovane na vanjskoj strani sarajevskog prstena?
...
interesantno pitanje, ne znam ni za kakve podatke ali da se izračunati.

samim krajem fenruara 94. iz Sarajeva su na 48h putovanje do Vareša krenuli vojnici iz 3 brigade.
101. mtbr, 102 mtbr i 105 bbr.

Svaka brigada je dala po jedan postojeći bataljon povučen sa linija i ID vod.

ti bataljoni nisu bili baš u punom sastavu i sa minobačkim posadama, IDV, logistikom i sanitetom taj broj vojnika po brigadi bi mogao biti oko 300, možda 350 ljudi.
znači ukupno ne vise od 1000 vojnika iz Sarajeva je za stalno raspoređen na Nišićku visoravan sa sjedištem u Varešu.

u to vrijeme se formiraju i manevarske jedinice (kasnije Lahke brigade) koje se šalju po potrebi kao u borbama opisanim na zadnjim stranama i tada bi broj mogao biti veći za još nekih 200-250 vojnika.

a možda neko zna tačnije?

Edit: previdio sam učešće i 115. bbr od ljeta 94., o čemu je iznad pisao @goshpar

Onda bi došli do brojke od 1300-1400 stalnih vojnika.
veseloiveselo
Posts: 77
Joined: 05/10/2020 21:23

#2148 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by veseloiveselo »

toska wrote: 08/04/2023 16:20
Škobo Habu wrote: 01/04/2023 14:51
Prvo, koliko je uopšte bilo brojno stanje jedinica iz Sarajeva koje su izašle kroz tunel i pridružile se jedinicama koje su bili angažovane na vanjskoj strani sarajevskog prstena?
...
interesantno pitanje, ne znam ni za kakve podatke ali da se izračunati.

samim krajem fenruara 94. iz Sarajeva su na 48h putovanje do Vareša krenuli vojnici iz 3 brigade.
101. mtbr, 102 mtbr i 105 bbr.

Svaka brigada je dala po jedan postojeći bataljon povučen sa linija i ID vod.

ti bataljoni nisu bili baš u punom sastavu i sa minobačkim posadama, IDV, logistikom i sanitetom taj broj vojnika po brigadi bi mogao biti oko 300, možda 350 ljudi.
znači ukupno ne vise od 1000 vojnika iz Sarajeva je za stalno raspoređen na Nišićku visoravan sa sjedištem u Varešu.

u to vrijeme se formiraju i manevarske jedinice (kasnije Lahke brigade) koje se šalju po potrebi kao u borbama opisanim na zadnjim stranama i tada bi broj mogao biti veći za još nekih 200-250 vojnika.



a možda neko zna tačnije?

Edit: previdio sam učešće i 115. bbr od ljeta 94., o čemu je iznad pisao @goshpar

Onda bi došli do brojke od 1300-1400 stalnih vojnika.
Treba jos, na zalost (bolje da su ostali u Sarajevu), spomenuti neslavnu brigadu Kralj Tvrtko. Mislim da su trebali imati jedan bataljon ali su imali otprilike dvije cete u ZO 126. brigade. Mozda oko 150 do 200 ljudi. Takodze je tu i manevarka iz 2. viteske jacine jedne cete oko 100 ljudi. Bio je jos i 2. samostalni bataljon od Solakovica. Znam da su bile i manje jedinice iz drugih brigada kao sto je tenkovska posada iz 1. slavne i neke artiljerijske posade. Neko je spomenuo i jedinicu HOS-a iz Sarajeva mada ih ja nikada nisam vidio. Tako da otprilike dodzem do neke cifre od 1700 do 1800 vojnika (mozda i do 2000) iz Sarajevskih brigada.
Škobo Habu
Posts: 8928
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#2149 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Škobo Habu »

toska wrote: 08/04/2023 16:20
Škobo Habu wrote: 01/04/2023 14:51
Prvo, koliko je uopšte bilo brojno stanje jedinica iz Sarajeva koje su izašle kroz tunel i pridružile se jedinicama koje su bili angažovane na vanjskoj strani sarajevskog prstena?
...
interesantno pitanje, ne znam ni za kakve podatke ali da se izračunati.

samim krajem fenruara 94. iz Sarajeva su na 48h putovanje do Vareša krenuli vojnici iz 3 brigade.
101. mtbr, 102 mtbr i 105 bbr.

Svaka brigada je dala po jedan postojeći bataljon povučen sa linija i ID vod.

ti bataljoni nisu bili baš u punom sastavu i sa minobačkim posadama, IDV, logistikom i sanitetom taj broj vojnika po brigadi bi mogao biti oko 300, možda 350 ljudi.
znači ukupno ne vise od 1000 vojnika iz Sarajeva je za stalno raspoređen na Nišićku visoravan sa sjedištem u Varešu.

u to vrijeme se formiraju i manevarske jedinice (kasnije Lahke brigade) koje se šalju po potrebi kao u borbama opisanim na zadnjim stranama i tada bi broj mogao biti veći za još nekih 200-250 vojnika.

a možda neko zna tačnije?

Edit: previdio sam učešće i 115. bbr od ljeta 94., o čemu je iznad pisao @goshpar

Onda bi došli do brojke od 1300-1400 stalnih vojnika.
Govoriš o februaru '94. godine?

Mene interesuje gdje su bile te jedince raspoređene pošto znam da u ta doba nisu nikako mogli biti na olovsko-ilijaškom ratištu zbog sukoba sa HVO?

Kompletna teritorija 2. Korpusa je bila odsječena od ostatka slobodne teritorije Srednje Bosne i dalje. Preko Vareša se nije moglo zbog blokade Hrvata, a vrlo dobro mi je poznato da su pripadnici ABiH rizikovali život tako što se prelazili ničiju zemlju između srpskih linija i naših da bi se domogli Kaknja.

Jedinice iz Sarajeva su mogle biti prisutne na olovsko-ilijaškom ratištu tek nakon povlačenja HVO iz Vareša, jer, ako ćemo govoriti realno, stvarnih borbi sa HVO je bilo samo od strane kakanjske opštine, dok se sa olovske strane ABiH praktično ušetala u Vareš, i samo je jedan vojnik sa hrvatske strane poginuo, i to tako što je odbio da se preda i zapucao je na pripadnike ABiH. Znam o vrlo dobro za taj slučaj i o kome je riječ.

Kolika je uopšte brojsnost tada jedinica 1. Korpusa koje su učestovale u napadu na Vareš?

Zamoli bih neke od učesnika da se ostave priče o "zelenoj grani". Mene zanimaju činjenice, sasvim je druga stvar što bi neki da ih zanemare radi priče o nekom višem cilju. Sramotno je da nam danas "čas historije" drže komadanti koje je u ratu vojska fatala za rever.
Tromblon
Posts: 2019
Joined: 18/01/2015 19:37

#2150 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Tromblon »

Sarajevskih jedinica nije bilo u akciji oslobađanja Vareša od hvo. Tek mart, april 94. počinju dolaziti sarajevske jedinice jer je taj predio pripao Prvom korpusu.
Post Reply