Prvi korpus ARBiH

Post Reply
DebelinJoe
Posts: 1566
Joined: 03/03/2021 20:06

#2101 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by DebelinJoe »

Kako me ovdje Karavelić podsjeća na Mirsada Tuku u filmu Nafaka, ono kad mu Miralem Zubčević kaže "Nabijem na quraz i i tebe i glavni štab".









Kao da je lik po Karaveliću pravljen.
Škobo Habu
Posts: 8928
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#2102 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Škobo Habu »

Što se tiče olovsko-ilijaškog ratišta nije samo 126-a izuzetak, već sve brigade na tom prostoru. Ništa nije bolje bila opromljena, niti je izgledala 1. Slavna Olovska. Dovoljno je pogledati onu smotru u Paskovoj Luci, kada je bio nazočan Alija Izetbegović. Vazio je tada o "zlatnim kašikama".

Danas jedni tvrde da je to mit, dok SDA hardcoreri tvrde da je laž i propaganda.

Sjetimo se samo da su borci rahmetli Bole došli pred komandu buneći se zbog tretmana vojske od strane zapovjednika - dva oborka su imali dnevno.
Taj tretman se promjenio tek kada su došle jedinice iz Sarajeva, koliko se meni čini. Bilo im nezamislivo da imaju dva obroka dnevno.
DebelinJoe
Posts: 1566
Joined: 03/03/2021 20:06

#2103 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by DebelinJoe »

Image

Evo još jedne slike iz FB grupe "Od Misoče do Olova". Volio bih da mi neko kaže da li su ovo borci 126. Čovjek krajnje lijevo mi liči na jednog Misoče, ali možda me sjećanje vara.

Ono što mi na slici su ove dvije divne i plemenite životinje na slici. Šta je bio njihov zadatak, ne znam. Vukle su ranjenike. hranu borcima na liniji, dostavljale municiju...Armija BiH je vjerovatno posljednja vojska u historiji ratovanja koja je koristila volove kao transportno sredstvo. Mislim da niti jedna vojska nakon Prvog svjetskog rata nije koristila volove za vojne potrebe.

Ilijaška Brigada VRS imala je oko 6 i po hiljada vojnika i bila do zuba naoružana. Otac mi jednom pričao da su jednom molili komandu da im pošalje bilo šta od artiljerije...Rekla komanda da će vidjeti šta imaju...Kad eto ti ide momčić sa motokultivatorom i u prikolici vozi glicerinku...Poslala komanda...Sa jedne strane si imao do zuba naoružanu brigadu da šest tenkova, dvije prage, osam haubica, dva BOV -a...A sa druge strane vojsku kojoj su municiju i hranu vozili na motokultivatoru i ojču, odnosno volovskom zapregom...


Pogledajmo šta je samo imala Ilijaška brigada VRS -a.


[
Пушкомитраљез - 491
Митраљез - 24
М-80 Зоља - 81
М-79 Оса - 15
Минобацач 60 мм - 21
Минобацач 82 мм - 18
Минобацач 120 мм - 14
Бестрзајни топ 82 - 9
ПАТ - 32
ПАМ - 13
Топ Б-1 - 6
Прага - 2
ЗИС - 5
Топ Т-12 - 5
Хаубица 105 мм - 4
Хаубица 122 мм - 4
Вишецевни бацач ракета - 2
Тенк - 6
Оклопни транспортер - 1
Борбено возило пешадије - 2
Борбено оклопно возило - 2
Лансер авио-бомби - 1/quote]
DebelinJoe
Posts: 1566
Joined: 03/03/2021 20:06

#2104 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by DebelinJoe »

Tugo moja


Image
Dimu1927
Posts: 3955
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#2105 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Dimu1927 »

Škobo Habu wrote: 20/02/2023 12:21 Što se tiče olovsko-ilijaškog ratišta nije samo 126-a izuzetak, već sve brigade na tom prostoru. Ništa nije bolje bila opromljena, niti je izgledala 1. Slavna Olovska. Dovoljno je pogledati onu smotru u Paskovoj Luci, kada je bio nazočan Alija Izetbegović. Vazio je tada o "zlatnim kašikama".

Danas jedni tvrde da je to mit, dok SDA hardcoreri tvrde da je laž i propaganda.

Sjetimo se samo da su borci rahmetli Bole došli pred komandu buneći se zbog tretmana vojske od strane zapovjednika - dva oborka su imali dnevno.
Taj tretman se promjenio tek kada su došle jedinice iz Sarajeva, koliko se meni čini. Bilo im nezamislivo da imaju dva obroka dnevno.
ako mislis na snimak kad alija govori borcima da ce biti velika nepravda kad rat zavrsi, tu se ne spominju zlatne kasike. Ili je drugi dogadjaj odnosno video snimak u pitanju?
veseloiveselo
Posts: 77
Joined: 05/10/2020 21:23

#2106 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by veseloiveselo »

DebelinJoe wrote: 20/02/2023 15:56 Image

Evo još jedne slike iz FB grupe "Od Misoče do Olova". Volio bih da mi neko kaže da li su ovo borci 126. Čovjek krajnje lijevo mi liči na jednog Misoče, ali možda me sjećanje vara.

Ono što mi na slici su ove dvije divne i plemenite životinje na slici. Šta je bio njihov zadatak, ne znam. Vukle su ranjenike. hranu borcima na liniji, dostavljale municiju...Armija BiH je vjerovatno posljednja vojska u historiji ratovanja koja je koristila volove kao transportno sredstvo. Mislim da niti jedna vojska nakon Prvog svjetskog rata nije koristila volove za vojne potrebe.

Ilijaška Brigada VRS imala je oko 6 i po hiljada vojnika i bila do zuba naoružana. Otac mi jednom pričao da su jednom molili komandu da im pošalje bilo šta od artiljerije...Rekla komanda da će vidjeti šta imaju...Kad eto ti ide momčić sa motokultivatorom i u prikolici vozi glicerinku...Poslala komanda...Sa jedne strane si imao do zuba naoružanu brigadu da šest tenkova, dvije prage, osam haubica, dva BOV -a...A sa druge strane vojsku kojoj su municiju i hranu vozili na motokultivatoru i ojču, odnosno volovskom zapregom...


Pogledajmo šta je samo imala Ilijaška brigada VRS -a.

[
Пушкомитраљез - 491
Митраљез - 24
М-80 Зоља - 81
М-79 Оса - 15
Минобацач 60 мм - 21
Минобацач 82 мм - 18
Минобацач 120 мм - 14
Бестрзајни топ 82 - 9
ПАТ - 32
ПАМ - 13
Топ Б-1 - 6
Прага - 2
ЗИС - 5
Топ Т-12 - 5
Хаубица 105 мм - 4
Хаубица 122 мм - 4
Вишецевни бацач ракета - 2
Тенк - 6
Оклопни транспортер - 1
Борбено возило пешадије - 2
Борбено оклопно возило - 2
Лансер авио-бомби - 1/quote]
Ove dvije slike su najverovatnije sa Olovskog ratista. Vjerovatno 3. bataljon 126 brigade. Inace volovske zaprege su najvise koristene za izvlacenje balvana koji su koristeni za konstrukciju zemunica, rovova, puskarnica, itd. Mislim da su 93. god. rijetko koristeni za dovoz hrane (brasna) zbog nedostatka goriva. Za dostavu hrane, MTS-a i ostalog ka prvim linijama su koristeni konji. Konji su bili prakticniji jer su se brze kretali a mogli su se koristiti i po nepovoljnom (strmom) terenu gdje nije bilo puteva kao sto je bio teren u ZO 126. brigade.

Sto se tice naurozanja osim gore navedenog cesto su u ZO ilijaske brigade dolazile i druge jedinice VRS koje dovlacile svoje oruzje. Tako da je broj ovog svega veci.
Škobo Habu
Posts: 8928
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#2107 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Škobo Habu »

Dimu1927 wrote: 21/02/2023 07:48
ako mislis na snimak kad alija govori borcima da ce biti velika nepravda kad rat zavrsi, tu se ne spominju zlatne kasike. Ili je drugi dogadjaj odnosno video snimak u pitanju?
Na YouTube je samo dio snimka. Postoji dosta svjedoka, koji su se zatekli tog dana i slušali obraćanje Alije Izetbegovića.
Dimu1927
Posts: 3955
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#2108 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Dimu1927 »

Škobo Habu wrote: 21/02/2023 08:10
Dimu1927 wrote: 21/02/2023 07:48
ako mislis na snimak kad alija govori borcima da ce biti velika nepravda kad rat zavrsi, tu se ne spominju zlatne kasike. Ili je drugi dogadjaj odnosno video snimak u pitanju?
Na YouTube je samo dio snimka. Postoji dosta svjedoka, koji su se zatekli tog dana i slušali obraćanje Alije Izetbegovića.
steta sto nije dokumentovano, ako je vec sniman govor, da nema snimljen i taj dio. vjerujem da je to rekao ali je pitanje u kakvom kontekstu...i tako je izvuceno samo to da ce se jesti zlatnim kasikama, a na snimku je prica o nepravdi i da ce se morati boriti poslije rata za svoja prava, koje je susta suprotnost naspram tih zlatnih kasika.

ima navodno dosta svjedoka i da su Nanica ubili nasi po naredbi Dudakovica...
toska
Posts: 2912
Joined: 26/09/2016 14:08

#2109 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by toska »

Nikad ne privedosmo kraju ovu priču o zbivanjima u ZO 126. bbr.

Koliko ja znam, a ovdje ima ljudi iz te brigade i područja koji će to bolje znati, mi smo kroz naše kontraofanzive uz nabrojane ispomoci, vratili sve izgubljene pozicije, a kao najpoznatije Moševačko, Polom, Jasen...?

To bi trebalo biti sa 15,. 10. 1994.?
veseloiveselo wrote: 21/02/2023 08:01 ...
a dostavu hrane, MTS-a i ostalog ka prvim linijama su koristeni konji. Konji su bili prakticniji jer su se brze kretali a mogli su se koristiti i po nepovoljnom (strmom) terenu gdje nije bilo puteva kao sto je bio teren u ZO 126. brigade.
...
tokov završnih borbi vidio sam skoro pa filmsku scenu ranjenog konja koji izbezumljeno trci po ono malo staze dok iz njegovog tijela lije krv na više mjesta.
iskreno mislio sam da je zalutao odnekle, nisam pomislio da je mobilisan za naše potrebe.
ružna scena u svakom slučaju.
veseloiveselo
Posts: 77
Joined: 05/10/2020 21:23

#2110 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by veseloiveselo »

toska wrote: 21/02/2023 19:46 Nikad ne privedosmo kraju ovu priču o zbivanjima u ZO 126. bbr.

Koliko ja znam, a ovdje ima ljudi iz te brigade i područja koji će to bolje znati, mi smo kroz naše kontraofanzive uz nabrojane ispomoci, vratili sve izgubljene pozicije, a kao najpoznatije Moševačko, Polom, Jasen...?

To bi trebalo biti sa 15,. 10. 1994.?
veseloiveselo wrote: 21/02/2023 08:01 ...
a dostavu hrane, MTS-a i ostalog ka prvim linijama su koristeni konji. Konji su bili prakticniji jer su se brze kretali a mogli su se koristiti i po nepovoljnom (strmom) terenu gdje nije bilo puteva kao sto je bio teren u ZO 126. brigade.
...
tokov završnih borbi vidio sam skoro pa filmsku scenu ranjenog konja koji izbezumljeno trci po ono malo staze dok iz njegovog tijela lije krv na više mjesta.
iskreno mislio sam da je zalutao odnekle, nisam pomislio da je mobilisan za naše potrebe.
ružna scena u svakom slučaju.
Cetnici su otprilike 20. Augusta zauzeli, zahvaljujuci HB Kralj Tvrtko, kote: Stari grad, Kicelj, Krst i Vrhovi tako da su se nase jednice morale povuci iz sela Nasici, Koposici i Visnjica. Potom su negdje oko 25. Sept. zauzeli kote Jasen i Meskovac tako da su se nase snage morale povuci i iz sela Korita. Negdje pocetkom Oktobra su zauzeli i kote Polom i Mosevacko brdo. Tako da su oni nakon 50 dana ofanzive dosli do oboda Cemerske planine koju su drzale nase snage. Negdje oko 15. Oktobra nase jednice su uspjele vratiti Polom i Mosevacko brdo, a 04 Nov. u munjevitoj akciji smo oslobodili i kote Vrhove, Krst, Kicelj i Stari grad. Ova zadnja akcija je bila odlicno izvedena jer smo rano ujutro 04. Nov. ubacili cetu Manevarskog bataljona 126. brigade iza njihovih linija na kotu Vrhovi. Tamo je se nalazila njihova artiljerijska podrska sa jednim ZIS-om, jednim B1 brdskim topom, jedan BOFORS 40 mm i jednim PATOM 20/1. Nasa manevarka je se neopzeno uvukla i iako je kasnila uspjeli su da zarobe gore navedena orudza. Nas IDC sa kojima sam i sam napadao je bio u rejonu Krnjevackog potoka na 30 metara od cetnickih rovova. Cim smo culi, a po ranije dogovoru, pucnje sa Vrhova mi smo raspalili po rovovima. Cetnici su se dali u bijeg a mi smo osigurali dva rova tu i brzinski isli putem prema selu Visnjica. Dok smo napredovali putem oko nas su bjezali cetnici jer smo isli ispod njihovih rovova. Tako da je bilo i komicnih situacija u smislu hvataj ga ziva. Oni se uopste nisu borili nego su samo gledali kako da pobjegnu jer im je bilo rasulo.

Za nekih pola sata smo se spojili sa nasom Manevarkom u na raskrsnici Visnjica-Taracin Do-Solakovici. Kojom smo brzinom to izveli govori podatak da smo zarobili njihovog magacionera sa tek zakuhanom kafom. On veze nije imao ni da je napad u toku. Mi smo se samo pojavili na vratima njegove zemunice. Takodze smo zarobili i jednog vojnika koji je na konju donosio dorucak za linijase. Drugi je pobjegao jer je bio iza konja i bacio je se niz neko siprazje.

Dobra stvar je sto nismo imali poginuliha ali smo imali nekoliko ranjenih boraca. Tako da smo mi uspjeli u periodu od 3 sedmice vratiti sve izgubljene teritorije a cetnicima je trebalo skoro 2 mjeseca da to osvoje. Tu zimu smo docekali na nasim starim linijama. Ovo je ukratko sazetak desavanja mada je tu bilo svakojakih desavanja i hrabrosti nasih boraca u tom periodu.
Tromblon
Posts: 2019
Joined: 18/01/2015 19:37

#2111 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Tromblon »

veseloiveselo wrote: 21/02/2023 22:39
toska wrote: 21/02/2023 19:46 Nikad ne privedosmo kraju ovu priču o zbivanjima u ZO 126. bbr.

Koliko ja znam, a ovdje ima ljudi iz te brigade i područja koji će to bolje znati, mi smo kroz naše kontraofanzive uz nabrojane ispomoci, vratili sve izgubljene pozicije, a kao najpoznatije Moševačko, Polom, Jasen...?

To bi trebalo biti sa 15,. 10. 1994.?


tokov završnih borbi vidio sam skoro pa filmsku scenu ranjenog konja koji izbezumljeno trci po ono malo staze dok iz njegovog tijela lije krv na više mjesta.
iskreno mislio sam da je zalutao odnekle, nisam pomislio da je mobilisan za naše potrebe.
ružna scena u svakom slučaju.
Cetnici su otprilike 20. Augusta zauzeli, zahvaljujuci HB Kralj Tvrtko, kote: Stari grad, Kicelj, Krst i Vrhovi tako da su se nase jednice morale povuci iz sela Nasici, Koposici i Visnjica. Potom su negdje oko 25. Sept. zauzeli kote Jasen i Meskovac tako da su se nase snage morale povuci i iz sela Korita. Negdje pocetkom Oktobra su zauzeli i kote Polom i Mosevacko brdo. Tako da su oni nakon 50 dana ofanzive dosli do oboda Cemerske planine koju su drzale nase snage. Negdje oko 15. Oktobra nase jednice su uspjele vratiti Polom i Mosevacko brdo, a 04 Nov. u munjevitoj akciji smo oslobodili i kote Vrhove, Krst, Kicelj i Stari grad. Ova zadnja akcija je bila odlicno izvedena jer smo rano ujutro 04. Nov. ubacili cetu Manevarskog bataljona 126. brigade iza njihovih linija na kotu Vrhovi. Tamo je se nalazila njihova artiljerijska podrska sa jednim ZIS-om, jednim B1 brdskim topom, jedan BOFORS 40 mm i jednim PATOM 20/1. Nasa manevarka je se neopzeno uvukla i iako je kasnila uspjeli su da zarobe gore navedena orudza. Nas IDC sa kojima sam i sam napadao je bio u rejonu Krnjevackog potoka na 30 metara od cetnickih rovova. Cim smo culi, a po ranije dogovoru, pucnje sa Vrhova mi smo raspalili po rovovima. Cetnici su se dali u bijeg a mi smo osigurali dva rova tu i brzinski isli putem prema selu Visnjica. Dok smo napredovali putem oko nas su bjezali cetnici jer smo isli ispod njihovih rovova. Tako da je bilo i komicnih situacija u smislu hvataj ga ziva. Oni se uopste nisu borili nego su samo gledali kako da pobjegnu jer im je bilo rasulo.

Za nekih pola sata smo se spojili sa nasom Manevarkom u na raskrsnici Visnjica-Taracin Do-Solakovici. Kojom smo brzinom to izveli govori podatak da smo zarobili njihovog magacionera sa tek zakuhanom kafom. On veze nije imao ni da je napad u toku. Mi smo se samo pojavili na vratima njegove zemunice. Takodze smo zarobili i jednog vojnika koji je na konju donosio dorucak za linijase. Drugi je pobjegao jer je bio iza konja i bacio je se niz neko siprazje.

Dobra stvar je sto nismo imali poginuliha ali smo imali nekoliko ranjenih boraca. Tako da smo mi uspjeli u periodu od 3 sedmice vratiti sve izgubljene teritorije a cetnicima je trebalo skoro 2 mjeseca da to osvoje. Tu zimu smo docekali na nasim starim linijama. Ovo je ukratko sazetak desavanja mada je tu bilo svakojakih desavanja i hrabrosti nasih boraca u tom periodu.
Kako ste zvali dio između Jasena i Poloma uz neki potok. Nešto je bilo jal Vijetnam, Kambodža, Sajgon?
veseloiveselo
Posts: 77
Joined: 05/10/2020 21:23

#2112 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by veseloiveselo »

veseloiveselo wrote: 21/02/2023 22:39
toska wrote: 21/02/2023 19:46 Nikad ne privedosmo kraju ovu priču o zbivanjima u ZO 126. bbr.

Koliko ja znam, a ovdje ima ljudi iz te brigade i područja koji će to bolje znati, mi smo kroz naše kontraofanzive uz nabrojane ispomoci, vratili sve izgubljene pozicije, a kao najpoznatije Moševačko, Polom, Jasen...?

To bi trebalo biti sa 15,. 10. 1994.?


tokov završnih borbi vidio sam skoro pa filmsku scenu ranjenog konja koji izbezumljeno trci po ono malo staze dok iz njegovog tijela lije krv na više mjesta.
iskreno mislio sam da je zalutao odnekle, nisam pomislio da je mobilisan za naše potrebe.
ružna scena u svakom slučaju.
Cetnici su otprilike 20. Augusta zauzeli, zahvaljujuci HB Kralj Tvrtko, kote: Stari grad, Kicelj, Krst i Vrhovi tako da su se nase jednice morale povuci iz sela Nasici, Koposici i Visnjica. Potom su negdje oko 25. Sept. zauzeli kote Jasen i Meskovac tako da su se nase snage morale povuci i iz sela Korita. Negdje pocetkom Oktobra su zauzeli i kote Polom i Mosevacko brdo. Tako da su oni nakon 50 dana ofanzive dosli do oboda Cemerske planine koju su drzale nase snage. Negdje oko 15. Oktobra nase jednice su uspjele vratiti Polom i Mosevacko brdo, a 04 Nov. u munjevitoj akciji smo oslobodili i kote Vrhove, Krst, Kicelj i Stari grad. Ova zadnja akcija je bila odlicno izvedena jer smo rano ujutro 04. Nov. ubacili cetu Manevarskog bataljona 126. brigade iza njihovih linija na kotu Vrhovi. Tamo je se nalazila njihova artiljerijska podrska sa jednim ZIS-om, jednim B1 brdskim topom, jedan BOFORS 40 mm i jednim PATOM 20/1. Nasa manevarka je se neopzeno uvukla i iako je kasnila uspjeli su da zarobe gore navedena orudza. Nas IDC sa kojima sam i sam napadao je bio u rejonu Krnjevackog potoka na 30 metara od cetnickih rovova. Cim smo culi, a po ranije dogovoru, pucnje sa Vrhova mi smo raspalili po rovovima. Cetnici su se dali u bijeg a mi smo osigurali dva rova tu i brzinski isli putem prema selu Visnjica. Dok smo napredovali putem oko nas su bjezali cetnici jer smo isli ispod njihovih rovova. Tako da je bilo i komicnih situacija u smislu hvataj ga ziva. Oni se uopste nisu borili nego su samo gledali kako da pobjegnu jer im je bilo rasulo.

Za nekih pola sata smo se spojili sa nasom Manevarkom u na raskrsnici Visnjica-Taracin Do-Solakovici. Kojom smo brzinom to izveli govori podatak da smo zarobili njihovog magacionera sa tek zakuhanom kafom. On veze nije imao ni da je napad u toku. Mi smo se samo pojavili na vratima njegove zemunice. Takodze smo zarobili i jednog vojnika koji je na konju donosio dorucak za linijase. Drugi je pobjegao jer je bio iza konja i bacio je se niz neko siprazje.

Dobra stvar je sto nismo imali poginuliha ali smo imali nekoliko ranjenih boraca. Tako da smo mi uspjeli u periodu od 3 sedmice vratiti sve izgubljene teritorije a cetnicima je trebalo skoro 2 mjeseca da to osvoje. Tu zimu smo docekali na nasim starim linijama. Ovo je ukratko sazetak desavanja mada je tu bilo svakojakih desavanja i hrabrosti nasih boraca u tom periodu.
Dio izmedzu Poloma i Jasena se zove Meskovac. Ja nisam bio konstantno stacioniran u tom dijelu nego sam bio u jedinici koja je bila pri komandi brigade i opsluzivala nasu ZO. Tako da smo mi dolazili u sve dijelove ZO po potrebi. Mozda su linijasi imali neki naziv za to ali meni nije poznato. Ili mozda mislis na dio u ZO 1. bataljona koji smo zvali "Afrika" jer je svo drvece bilo povaljano od granatiranja pa je licilo na dzunglu? Pitacu ljude koji su tu bili na liniji pa cu pisati ako sta saznam o dijelu Jasen-Polom-Mosevacko.
Tromblon
Posts: 2019
Joined: 18/01/2015 19:37

#2113 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Tromblon »

To što je ličilo na džunglu. Između dva uzvišenja potok ide.
toska
Posts: 2912
Joined: 26/09/2016 14:08

#2114 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by toska »

Tromblon wrote: 22/02/2023 10:43 To što je ličilo na džunglu. Između dva uzvišenja potok ide.
od tog potoka je 10ak naših boraca dobilo žuticu po povratku u Sa
Tromblon
Posts: 2019
Joined: 18/01/2015 19:37

#2115 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Tromblon »

toska wrote: 22/02/2023 16:58
Tromblon wrote: 22/02/2023 10:43 To što je ličilo na džunglu. Između dva uzvišenja potok ide.
od tog potoka je 10ak naših boraca dobilo žuticu po povratku u Sa
Zar si i ti bio tamo? Došli na Zvijezdu početkom oktobra i odvedu nas 40-ak dobrovoljaca da krpimo liniju tamo. Tad sam bio u trećem bataljonu.
veseloiveselo
Posts: 77
Joined: 05/10/2020 21:23

#2116 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by veseloiveselo »

Tromblon wrote: 22/02/2023 10:43 To što je ličilo na džunglu. Između dva uzvišenja potok ide.
Ovo sto je licilo na dzunglu nije u tom rejonu. To je u rejonu kote Vrhovi zapadna strana u pravcu kanjona Misoce. To je u zoni naseg 1. bataljona i mi smo to zvali "Afrika". Saznao sam od naseg borca sa Jasena da je to sto ti pricas vjerovatno ono sto su oni zvali "Hirosima". Oni su prostor oko nase osmatracnice na Jasenu nazvali "Hirosima" jer je uslijed svakodnevnog granatiranja sve bilo povaljano i sprzeno. To je sami vrh Jasena, a sa te osmatracnice smo imali pogled na Srednje i cestu. Povremeno je tu i bio nas PAM i tukao cestu tako da su oni to taj prostor granatirali svakodnevno. Mislim da samo ime Hirosima govori samo za sebe koliko je to bilo unisteno.
Tromblon
Posts: 2019
Joined: 18/01/2015 19:37

#2117 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Tromblon »

veseloiveselo wrote: 22/02/2023 19:24
Tromblon wrote: 22/02/2023 10:43 To što je ličilo na džunglu. Između dva uzvišenja potok ide.
Ovo sto je licilo na dzunglu nije u tom rejonu. To je u rejonu kote Vrhovi zapadna strana u pravcu kanjona Misoce. To je u zoni naseg 1. bataljona i mi smo to zvali "Afrika". Saznao sam od naseg borca sa Jasena da je to sto ti pricas vjerovatno ono sto su oni zvali "Hirosima". Oni su prostor oko nase osmatracnice na Jasenu nazvali "Hirosima" jer je uslijed svakodnevnog granatiranja sve bilo povaljano i sprzeno. To je sami vrh Jasena, a sa te osmatracnice smo imali pogled na Srednje i cestu. Povremeno je tu i bio nas PAM i tukao cestu tako da su oni to taj prostor granatirali svakodnevno. Mislim da samo ime Hirosima govori samo za sebe koliko je to bilo unisteno.
Uglavnom, ako se dobro sjećam vodić nas je doveo na neko brdo i rekao treće uzvišenje naša stara linija. Usput smo nakupili municije, bombe, granate za rpg. Naš komandir zijanio rezervnu bateriju za motorolu. Ekipa nije bila bog zna kakva, skrpljeni od smjene.

Odmah predložim komandiru da idemo na staru liniju. Vodić kad je čuo ispario se odmah. Rekao da ćemo izginuti.

Mrak nas potrefi uzvišenje do naše linije i tu prenoćimo. Ujutro nas napadnu rusi iz višegrada i neki domaći. Odbijemo napad i oko 10 bili na našoj staroj liniji. Popodne nas opet napali, al bez rezultata. Ujutro nas napali neki što su arlaukali, zavijali i došli nam do rovova. Baš se pucalo iz blizine. I jedan naš u ključnom trenutku, kad su neki naši počeli da se povlače, rokne 2 granate iz rpg i oni se pogube. Nas desetak zapucamo, par bombi i dal smo nekog zakačili nemam pojma, al oni pobjegoše.

Između tog brda i udućeg bio taj potok i rastinje oko njega ko džungla. Tu smo pili vode 2 dana. Hrane nestalo. I treći il četvrt dan dođe smjena. Napada više nije bilo.

Kad smo se vraćali neki lokalci rovili po mjestu gdje su nas napali rusi i rekli nam da su u podnožju našli leš jednog rusa.
Tromblon
Posts: 2019
Joined: 18/01/2015 19:37

#2118 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Tromblon »

Najbolje je što ni mi, ni oni nisu znali da je brdo sa naše lijeve strane bilo prazno 2 dana dok nam noje došla smjena i tek tad se spojili sa nekom jedinicom.
veseloiveselo
Posts: 77
Joined: 05/10/2020 21:23

#2119 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by veseloiveselo »

Tromblon wrote: 22/02/2023 19:42
veseloiveselo wrote: 22/02/2023 19:24

Ovo sto je licilo na dzunglu nije u tom rejonu. To je u rejonu kote Vrhovi zapadna strana u pravcu kanjona Misoce. To je u zoni naseg 1. bataljona i mi smo to zvali "Afrika". Saznao sam od naseg borca sa Jasena da je to sto ti pricas vjerovatno ono sto su oni zvali "Hirosima". Oni su prostor oko nase osmatracnice na Jasenu nazvali "Hirosima" jer je uslijed svakodnevnog granatiranja sve bilo povaljano i sprzeno. To je sami vrh Jasena, a sa te osmatracnice smo imali pogled na Srednje i cestu. Povremeno je tu i bio nas PAM i tukao cestu tako da su oni to taj prostor granatirali svakodnevno. Mislim da samo ime Hirosima govori samo za sebe koliko je to bilo unisteno.
Uglavnom, ako se dobro sjećam vodić nas je doveo na neko brdo i rekao treće uzvišenje naša stara linija. Usput smo nakupili municije, bombe, granate za rpg. Naš komandir zijanio rezervnu bateriju za motorolu. Ekipa nije bila bog zna kakva, skrpljeni od smjene.

Odmah predložim komandiru da idemo na staru liniju. Vodić kad je čuo ispario se odmah. Rekao da ćemo izginuti.

Mrak nas potrefi uzvišenje do naše linije i tu prenoćimo. Ujutro nas napadnu rusi iz višegrada i neki domaći. Odbijemo napad i oko 10 bili na našoj staroj liniji. Popodne nas opet napali, al bez rezultata. Ujutro nas napali neki što su arlaukali, zavijali i došli nam do rovova. Baš se pucalo iz blizine. I jedan naš u ključnom trenutku, kad su neki naši počeli da se povlače, rokne 2 granate iz rpg i oni se pogube. Nas desetak zapucamo, par bombi i dal smo nekog zakačili nemam pojma, al oni pobjegoše.

Između tog brda i udućeg bio taj potok i rastinje oko njega ko džungla. Tu smo pili vode 2 dana. Hrane nestalo. I treći il četvrt dan dođe smjena. Napada više nije bilo.

Kad smo se vraćali neki lokalci rovili po mjestu gdje su nas napali rusi i rekli nam da su u podnožju našli leš jednog rusa.
Izmedzu tog uzvisenja i nase stare linije je bila livada, jel tako. Potok vam bi trebao biti iza ledza ako gledate prema Srednjem. A kad ste dosli na staru liniju onda ste gledali dalje desno prema slijedcem uzvisenju. Onda vam je potok bio s desne strane. Potok je bio u podnozju Jasena. Izmedzu Jasena i sela Korita.

Ovi sto su zavijali i arlaukali su bili Vukovi s drine. Oni su dosta zla nanijeli u Srebrenici. I mi smo se s njima sudarali u rejonu Korita i Vijenca. Nasi linijasi su vjerovali samo u MRUD-ove. One velike pravljene kod nas. U toku najzescih napada povuku MRUD. I iste sekunde mrtva tisina. I za taj dan cetnici vise ne napadaju. Imali smo situacije da ljudi nece u rov ako MRUD nije ispred jer su ljudi jedino njih imali da koliko toliko nanesu stetu. Artiljerije nije bilo tako da je MRUD bio ono u sta su se uzdali.
Tromblon
Posts: 2019
Joined: 18/01/2015 19:37

#2120 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Tromblon »

veseloiveselo wrote: 22/02/2023 19:58
Tromblon wrote: 22/02/2023 19:42

Uglavnom, ako se dobro sjećam vodić nas je doveo na neko brdo i rekao treće uzvišenje naša stara linija. Usput smo nakupili municije, bombe, granate za rpg. Naš komandir zijanio rezervnu bateriju za motorolu. Ekipa nije bila bog zna kakva, skrpljeni od smjene.

Odmah predložim komandiru da idemo na staru liniju. Vodić kad je čuo ispario se odmah. Rekao da ćemo izginuti.

Mrak nas potrefi uzvišenje do naše linije i tu prenoćimo. Ujutro nas napadnu rusi iz višegrada i neki domaći. Odbijemo napad i oko 10 bili na našoj staroj liniji. Popodne nas opet napali, al bez rezultata. Ujutro nas napali neki što su arlaukali, zavijali i došli nam do rovova. Baš se pucalo iz blizine. I jedan naš u ključnom trenutku, kad su neki naši počeli da se povlače, rokne 2 granate iz rpg i oni se pogube. Nas desetak zapucamo, par bombi i dal smo nekog zakačili nemam pojma, al oni pobjegoše.

Između tog brda i udućeg bio taj potok i rastinje oko njega ko džungla. Tu smo pili vode 2 dana. Hrane nestalo. I treći il četvrt dan dođe smjena. Napada više nije bilo.

Kad smo se vraćali neki lokalci rovili po mjestu gdje su nas napali rusi i rekli nam da su u podnožju našli leš jednog rusa.
Izmedzu tog uzvisenja i nase stare linije je bila livada, jel tako. Potok vam bi trebao biti iza ledza ako gledate prema Srednjem. A kad ste dosli na staru liniju onda ste gledali dalje desno prema slijedcem uzvisenju. Onda vam je potok bio s desne strane. Potok je bio u podnozju Jasena. Izmedzu Jasena i sela Korita.

Ovi sto su zavijali i arlaukali su bili Vukovi s drine. Oni su dosta zla nanijeli u Srebrenici. I mi smo se s njima sudarali u rejonu Korita i Vijenca. Nasi linijasi su vjerovali samo u MRUD-ove. One velike pravljene kod nas. U toku najzescih napada povuku MRUD. I iste sekunde mrtva tisina. I za taj dan cetnici vise ne napadaju. Imali smo situacije da ljudi nece u rov ako MRUD nije ispred jer su ljudi jedino njih imali da koliko toliko nanesu stetu. Artiljerije nije bilo tako da je MRUD bio ono u sta su se uzdali.
Jbm mu meni ostalo sa lijeve. Jest livada bila i bilo nam čudo da ovi napadaju preko livade ujutro. Već svanulo uveliko bilo, ni artiljerije neke se nije čulo.

Najgore nam je bilo što se taj vodič ispario i nismo teren znali. Onda iscuri baterija na motoroli i nismo imali pojma šta se dešava. Međutim, neki mudri iskusni lokalac je po buci borbe sa tim vukovima skontao da se roka na staroj liniji i izveo vojsku. Ali, ta jedinica se isparila usput i pomoć i smjena nam je došla dan kasnije.

Mi imali hrane za 24 sata, 36 ako razgodimo. Ostali tri kusur dana. Nismo jeli oko 48 sati. Najgori bio taj "mirni" dan. Nit napadaju, nit granatiraju, minuta ko dan, a svi gladni, nervozni.

I da, najvažnije imali smo 2,3 lakše ranjena.
toska
Posts: 2912
Joined: 26/09/2016 14:08

#2121 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by toska »

Tromblon wrote: 22/02/2023 18:55
toska wrote: 22/02/2023 16:58
od tog potoka je 10ak naših boraca dobilo žuticu po povratku u Sa
Zar si i ti bio tamo? Došli na Zvijezdu početkom oktobra i odvedu nas 40-ak dobrovoljaca da krpimo liniju tamo. Tad sam bio u trećem bataljonu.
da, u manevarskoj, nas su izveli iz Sarajeva krajem augusta bez najave, imali par sati da se pozdravimo sa svojima, a sestra mi donese 20DM u onu našu bazu :sad:

bili smo smješteni u Očeviji, prema Olovu, ali detonacije iz pravca Srednjeg su se čule kao da su iza brda.

3 puta smo slati u ispomoć preko Vareša-Dabravnina kod Breze i onda u planine još nekih 15-20km.

imali smo 2 okršaja, jedan na Jasenu kad su se niodkud pojavili prema nama i tu su i završili.
niko nije tačno znao gdje su linije tj. protivnički položaji.
drugi put u podnožju Moševačkog 12.10. kad smo valjda u neznanju zauzeli njihovu zonu na padini bez ikakvih rovova ili bunkera, drugi dan su krenuli na nas i to je bio obostran obračun 84ki plus nekih naših PM.
ostala su tijela dvojice stranaca, recimo Rusi, a mi smo izgubili komandira čete Olivera, heroj po kojem se zove jedna uluca na Stupskom brdu.
veće prije smo ga pitali (možda i ja) da se ukopamo koliko-toliko, a njegove zadnje riječi tačno ovako: Nikad dok je srce u junaka, vjerovatno mislići da ujutru idemo u napad na Moševačko kao što je i bilo sa zorom, onako smrznuti i neispavani, ali uspješno, 14.10.94.

evo i neka mapa, crno bi bile zone dejstava odokativno, može to neko ovdje bolje:

Image

@Tromblon ti si onda bio kod Janje, k-dant bataljona?
Tromblon
Posts: 2019
Joined: 18/01/2015 19:37

#2122 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Tromblon »

U ljeto 94 predjem u tadašnji četvrti koji se transformisao u treći. Pokojni riki bio komandant, pa onaj kako se zvao ožegović ili kako već.
veseloiveselo
Posts: 77
Joined: 05/10/2020 21:23

#2123 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by veseloiveselo »

Tromblon wrote: 22/02/2023 19:42
veseloiveselo wrote: 22/02/2023 19:24

Ovo sto je licilo na dzunglu nije u tom rejonu. To je u rejonu kote Vrhovi zapadna strana u pravcu kanjona Misoce. To je u zoni naseg 1. bataljona i mi smo to zvali "Afrika". Saznao sam od naseg borca sa Jasena da je to sto ti pricas vjerovatno ono sto su oni zvali "Hirosima". Oni su prostor oko nase osmatracnice na Jasenu nazvali "Hirosima" jer je uslijed svakodnevnog granatiranja sve bilo povaljano i sprzeno. To je sami vrh Jasena, a sa te osmatracnice smo imali pogled na Srednje i cestu. Povremeno je tu i bio nas PAM i tukao cestu tako da su oni to taj prostor granatirali svakodnevno. Mislim da samo ime Hirosima govori samo za sebe koliko je to bilo unisteno.
Uglavnom, ako se dobro sjećam vodić nas je doveo na neko brdo i rekao treće uzvišenje naša stara linija. Usput smo nakupili municije, bombe, granate za rpg. Naš komandir zijanio rezervnu bateriju za motorolu. Ekipa nije bila bog zna kakva, skrpljeni od smjene.

Odmah predložim komandiru da idemo na staru liniju. Vodić kad je čuo ispario se odmah. Rekao da ćemo izginuti.

Mrak nas potrefi uzvišenje do naše linije i tu prenoćimo. Ujutro nas napadnu rusi iz višegrada i neki domaći. Odbijemo napad i oko 10 bili na našoj staroj liniji. Popodne nas opet napali, al bez rezultata. Ujutro nas napali neki što su arlaukali, zavijali i došli nam do rovova. Baš se pucalo iz blizine. I jedan naš u ključnom trenutku, kad su neki naši počeli da se povlače, rokne 2 granate iz rpg i oni se pogube. Nas desetak zapucamo, par bombi i dal smo nekog zakačili nemam pojma, al oni pobjegoše.

Između tog brda i udućeg bio taj potok i rastinje oko njega ko džungla. Tu smo pili vode 2 dana. Hrane nestalo. I treći il četvrt dan dođe smjena. Napada više nije bilo.

Kad smo se vraćali neki lokalci rovili po mjestu gdje su nas napali rusi i rekli nam da su u podnožju našli leš jednog rusa.
Sjecam se kad je izvucen taj rus. Cini mi se da je zvao Jurij ili Julij Pilipnicik ili tako nesto. On je vjerovatno bio u jedinici beli vukovi s Pala. Osim rusa nadzeno je nesto MTS nekoliko pusaka i cini mi se jedan sijac (PM 84). Ma u tim okolnostima je bila ludost drzati Jasen. Cetnici su bili vec u Koritima i s Pragom su tukli nase rovove. Korita su iza ledza Jasenu tako da su mogli tuci direktno u rovove. Mi smo i Zami Ducicu govorili da nema smisla drzati tad Jasen ali nije htio da slusa. Tvrdio je da njegova ekipa to moze odbraniti. Bez veze nastradase. Bolje je bilo da je se odmah uspostavila linije gdje je posle bila Zavor-Starcevina. Gore sam napisao da smo u Novembru brzo vratili sve te teritorije pa i selo Korita i cetnici su se povukli s Jasena jer nije bilo za njih smisla to drzati dok smo mi u Koritima. Da je Zamo poslusao vjerovatno bi bio ziv danas.
Tromblon
Posts: 2019
Joined: 18/01/2015 19:37

#2124 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Tromblon »

Ti rusi i ko je jos bio tu ko drogirani preko livade posli. Jutro, svanulo, sve se vidi, a oni se pognuli i trce. Jbt ja prvo konto prividja mi se. Pustili ih na nekih 50,70 metara i opleli. U iducoj sekundi su trcali nazad. A mi za njima do stare linije. Popodne su se suljali kroz sumu, pucali, al sve bili onako nikako. Ovi vukovi su nas ozbiljno napali. Bas su se privukli i da nisu arlaukali i zavijali ko zna kad bi ih skontali. Momacki se rokalo bas. Imali smo srece fakat.
goshpar
Posts: 278
Joined: 21/12/2003 00:00

#2125 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by goshpar »

Pošto se trenutno dosta piše o Moševačkom, da dam svoj mali doprinos...

Mi iz 15. ili 115. ne znam koja smo tada bili, taj teren smo zvali "na Nišiće" i prvi put sam tamo otišao juli-avgust 94. Baza nam je bila u Pajtovom Hanu. Tu smo došli i plan je bio da se na nekoj liniji negdje bude 7 dana i onda 7 dana odmora u toj bazi. Moju grupu zapade da ide prva na liniju. Navečer su došli autobusi i odvezli nas, nemam pojma gdje i kao odatle idemo pješke do linije. Mi smo pješačili cijelu noć i tek sutra nekad oko podne došli do te linije, gdje smo smjenili neku vojsku, meni se činilo da su to bili lokalci... Linija je bila od vrha Moševačkog brda pa lijevo prema Stomorinama. Pošto smo se slomili od hodanja, mi kao predložimo da se ne mijenamo na liniji (jer ko bi svakih 7 dana pješačio ponovo ovako u dva smjera) nego da mi "odrapimo" odmah svoje 3 sedmice i onda u bazu. I tako i bude...

Te 3 sedmice na liniji, ništa posebno, bilo uglavnom mirno. Nama užasno dosadno jer nismo bili navikli toliko biti u komadu na liniji. U Sarajevu dan-dva na liniji i onda kući, zezancija, druzenje, izlasci u grad... I konačno mi ispucamo svoje i vratimo se u bazu na odmor. Ljeto, lijepo vrijeme, bio u bazi i neki potočić, napravili branu, kupanje... Odemo do Breze, kafa, klopa... ma odmor... Ali... ne prodje ni 7 dana, kad dolazi Ajnadžić u bazu. Postrojavanje, govor, moralisanje... i kao - ide akcija... Treba nešto osvajati gore na Nišićima. Nećemo kao mi, mi smo linijaši, doći će neka ekipa, naše je da budemo podrška, da mi poslije osvajanja čuvamo nove linije...

I to ti bude valjda taj 1.8. Nazad gore na liniju. (Kako smo se sjebali što odrapismo 3 sedmice bezze)

Poče akcija, probiše ti diverzanti... I odmah nas pokupiše, hajde za njima... Nemamo mi pojma ni gdje smo u toj šumi, ni gdje idemo. Sad kad razmislim o tome, pa ne znam, užas... Valjda tada bio mlad, nisam imao pojma... 2-3 dana mi kao hodamo po toj šumi, negdje zauzmemo liniju, malo, pa se pomjeraj... Jednom u tom hodanju naletimo na ćete, počeše rokati po nama... Udri, bježi, sklanjaj se... ne znaš gdje, nikakvog orjentira. Zalegnemo, uzvratimo vatru. Prestade pucnjava... Mislim da nam je tada poginuo jedan čovjek... Opet negdje zalegni, ukopaj se... Volio bih kad bih mogao danas obići baš ta mjesta gdje smo tada hodali. Ali ko bi znao gdje je to... I nakon mislim 4 dana, dodje i nama smjena i nazad u bazu... Još koji dan i kući...

Sljedeći teren dolazimo na istu liniju u novembru 94. Ovaj put baza nije u Pajtovom Hanu, nego gore, malo iza linije. Ne možeš prepoznati Moševačko. Sve sravnjeno. Nigdje šume, drveća... golet. Pričali su nam da je bila borba i napadi i sve... Ali ne može se to opisati, trebalo je vidjeti... Tu se poslije nisu dešavale nikakve akcije. Dolazio sam još i u martu-aprilu 95 i zadnji put juli-avgust 95, tada smo bili desno od Moševačkog neka linija, bilo je neko selo...

Baš bih volio nekad obići te kote gore, ali ne znam kako bih sam došao i našao ta mjesta... Ako neko zna bude li nekad neko obilježavanje, podsjećanje, pa da se ode, neka javi...
Post Reply