Prvi korpus ARBiH

Post Reply
Incognito95
Posts: 23
Joined: 23/02/2022 02:23

#2051 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Incognito95 »

DebelinJoe wrote: 01/06/2022 09:58
Incognito95 wrote: 21/05/2022 03:09

Listam temu u kasne sate, pa mi zapade ovo za oko.

Ovo "uletio u Čekrčiće i napravio haos" mi djeluje kao priličan SF, jesi li učesnik događaja ili si čuo priču?
Ima u jednoj od knjizurina Rasima Delića. Da li je bio bas haos, ne znam, ali agresorske linije jesu bile probijene. To je učinila mala grupa naših diverzanata. Kada je trazeno od TO Visoko da pošalje pojačanje, stigao je u odgovor da nemaju dovoljno ljudi. U stvari nisu poslali nikoga. Valjda nije bio njihov rat.

Postoji anegdota iz maja 1992.kada su jedinice iz Travnika stigle u Visoko, lokalni mladići su im rugali iz kafića, smijali im se i dobacivali: Joj evo došli partizani.
Joj Rasim Delić :-) Ali hvala ti svakako, zanimao me izvor samo.

Ova angedota je valjda prošla svaku moguću formulaciju, ja sam je čuo samo u priči nisu bili Travničani već Zeničani, Krajišnici i čini mi se Kakanjci, tri različite verzije, a eto i četvrte :D
User avatar
drugtito2011
Posts: 2885
Joined: 01/08/2011 18:45

#2052 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by drugtito2011 »

Samo da se podsjetimo momaka koje je Alijin ljubimac pobio na današnji dan. Zločinac kojeg je SDA bagra rehabilitovala i proglasila herojem. Prokleti bili.

Image
mehoxy
Posts: 894
Joined: 30/09/2012 20:26

#2053 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by mehoxy »

invincible1921 wrote: 14/11/2021 19:21
PM72 wrote: 14/11/2021 18:34 Ne treba golem strateg da bi sa stotinama artiljerijskih cijevi,sedamdesetak tenkova i nepresušnim zalihama granata i municije držati grad u opsadi u kojem branitelji nemaju nijednu cijev ili tenk da uzvrate...
Znam, al genijalan potez srpske strane kako god
Stariji post, ali me ubode u oci.....

Ja ne znam kako se bilo koji vojni potez/operacija/stagod moze nazvati genijalnim ako zaracene strane nisu bar priblizno jednake po mogucnostima. Ako je strana za koju se to tvrdi visestruko nadmocnija, odn. ima veliku kolicinu modernog naoruzanja, dok je protivnik naoruzan slabije od prosjecnog plemena iz Afrike. Svi njihovi vojni uspjesi se mogu opravdati sirovom silom.

I na kraju, cinjenica da nisu uspjeli zauzeti grad uprkos svom tom naoruzanju govori suprotno.
DebelinJoe
Posts: 1574
Joined: 03/03/2021 20:06

#2054 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by DebelinJoe »

Evo na FTV dokumentarac o Talijanu.
DebelinJoe
Posts: 1574
Joined: 03/03/2021 20:06

#2055 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by DebelinJoe »

Sa stranice "Od Misoće do Kruševa, tragom ratnih dnevnika."



01. janauar, 1993.godina (petak)
Ponoć se iskrala, iscurilo vrijeme, a ostalo sjećanje na nešto lijepo, što je ostalo iza nas, nešto smo kradom u srcu ponijeli ali nismo potpuno uspjeli sačuvati. Kakve smo sve nade gajili, zaljubljeni bili svakodnevno, pet puta do podne, neko u nekoga, neko u svakoga a ja u bezimenu ženu, čije ime sanjam i danas u maglama sakriveno. Zvao sam je tako jer postojala nije,da bi je od drugih sačuvao u svojim snovima.. I onda su svi počeli tako da je zovu, ženu koja ne postoji i neznam jeli si rodila. A alp postoji dali ćuje moje dozivanje. A slao sam joj ruže na adresu koja ne postoji i gdje povratne pošte nema.. Venule ruže, kad bi voda isparila, ostajao miris na zidovima. I pisao sam, preklinjao je, i kada me upoznaš, spoznat čes pogubnost koraka svojih, pokidat će se niti koje snove povezuju sa javom, i nastaće haos u onom djelu srca gdje odavno zavirila nisi, i zaboravila da pospremiš oaze suza prolivenih. Ne da te upozoravam, nego te molim, ne kušaj okus jutara prepolovljenih, jer će te opiti krhotine kapi rose sa mirisnih otkosa. Možeš me upoznati, ali nečeš imati vremena da me razumiješ, mene piće ne opija, mene snovi odnose daleko tamo gdje piće ne dopire. A ona, samo je ona znala gdje čuvam ono malo iskrene ljubavi i krala je svakoga trena. Kada bi dolazila, ko da su ljeta stizala, a kada bi odlazila, šapat sa usana njenih, potopili bi vreli poljubci nijeme daljine razasute na vidicima skrivenim.
Ispratili smo goste, poželjeli sretan put i skoro viđenje. Opet stvarnost načinjem poput štakora, što brine samo o stomaku i o potomstvu. Opet mrak, onaj isti od koga pokušavam pobjeći, okovan zimskom noći, i glas koji dopire sa dna moje duše, glas koji ne razumijem i koga bi rado da se odreknem.
Komandir čete Ramiz otišao u obilazak linija odbrane na Krču. Makar će s nekim da podijeli toplu riječ, da uputi psovku onako kako on zna, i da zaluta u svoje misli kao i svi mi. Pogubili smo se i sabiremo ono što nemamo, samo san da traje, samo java da nas zaobiđe.
Pokušavam da zaspim, ali pokušaju nisu ništa drugo do varanje samog sebe. San na oči i kada dođe, bude protjeran kao da je neželjen gost. I dok se borim sa sobom i svojim osjećajima kurir Mujo spava ko klada, ili kako se reči može ko zaklan, nedaj Bože, i ko zna dali sanja ili je imun na snove.
Komandir čete se vratio oko tri sata, promrzao, ali ni trunke umora i te zime nije unio među četiri zida. Taj čovjek ima neku snagu, pored njega nemožeš biti kukavica i ne pristoji ti to. Pita, jeli sve s Mujom u redu, da mu miši nisu načeli kundure. Onda se vraća priči o borcima na liniji, ali sa toliko topline kao da sanjam ljeto godine neke. Ej moj komandire lahko je meni tebe slušati, možda ti ne vidiš ono što moja duša skriva i ono sa čim se bori. Ti uspravno hodiš i plašim se jednoga dana da tvoja pleća ne pokleknu, a imao bi ko za tobom i da plače. A to je nekako sudbini najdraže, jer tuj traži svoju žrtvu. A meni, i ako se šta desi, neće imati ko da oplače. I ta priča, komandira moga traje, i onda umor ipak čini svoje. Spava, i trza se često. Gdje je sa snovima stigao, gazili snijegove da napravi pute, kojim če lakše da kroće oni što poslije njega i mene dođu. Ako uopšte i dođu.
I zoru dočeka, neznam dali sam zaspa, ali sad je kasno o tome razmišljati. Dan je tuj, jutro prohladno, oko minus petnaest ispod nule. Pada snijeg, neko bi rekao da leprša. A nije grijeh ni jedno ni drugo, lepršao je i godina ranijih, ali ili gledali nismo, ili vidjeli nismo. Snijeg nam zagorčava i onako teško stanje i nema među nama onih koji mu se raduju, a on je ipak tuj da kaže otičiću kada vrijeme dođe.
Život je zamro, ponegdje zacvili pas ili mačka, no nažalost niko ne obazire se na njih i ne primjeti koliko bi htjeli da budu sa nama, mole nas za spas. Niko im neće oškrinuti vrata srca svoga, ili hoće, samo mi se tako čini. Pahulje se roje i doprinose da kopne misli moje, i njih će progutati prtina kojom se neko ne pomalja, a svi pogledi uprti u nju.
Iz Dubovoja i od kuća Nikolića oglašava se često pješadijsko naoružanje. I svaki pucanj ostavlja traga u duši, i kaljuža postaje poput gliba u blatu. Povremeno dopiru detonacije minobacačkih i tenkovskih granata. Neznam šta je gore u ovom potopljenom svijetu dali mrak koji dopire sa dna ili svjetlost koju niko ne nazire niti vidi.
Od ponoći pa do ovih dobi nisam brojao granate ali mi se urezao broj od eha što dopire poslije eksplozije. Brda se odazivaju i ko da strepe od vukova, to čine jezivim tonom. Gdje je ta tišina s kojom bih rado da se družim. Od kako ovaj prokleti rat stiže na ove prostore samo poginuli uživaju u miru. A ništa druge se i nije nadati..
Oko deset sati put nanio Murat Abadžija po doručak za četiri borca iz Ljetovika koji su stacionirani na Krču. I dobije suvu hranu i opet odlazi kao da ga put nije donio, i gubi se u magli gdje lutaju geleri granata. Ima i u ovom čovjeku nešto što uliva povjerenje ili se meni tako čini osuđenom na ovu samoču s kojom se nerado družim.
U jedanaest i pedeset u Goru se s Gorskog brda spustio komadant Vogošćanskoga odreda Adil Muhić i vozać Šemso.
Oko dvanaaest sati sa Kremeša počinje da djeluje BST po već razorenom Krču, magla se malo razišla kao da traži zaklona za sebe, i te granate što sipaju po Krču prete da utrobu pocjepaju onoga koga sretnu. A već su preorale njive, i nije im dosta. Utroba zemlje se stresa kao da je list na grani. I proklinje jalovi ljudski um.
U četi stanje izuzetno teško, borci iscrpljeni, nemogu da kontrolišu svoje postupke. Ne vide oslonca, i svima su u glavi crne slutnje, i ako bi se obistinile, Goru bi poslije njih branili njihovi mezari svježi.
Pripadnici protivdiverzantskog voda Semizovac juče napustio položaje na Gori i povukao se na Nabožić bez ikakvog valjanog razloga. Dva smo svijeta mi i oni. Mi još uvijek branimo komad zemlje gdje smo rođeni, a oni se osječaju proleterski i ne brinu ih naši problemi jer su ih oni potisli iz sebe. A što bi i bili ovdje, gdje zdrav razum već govori pametnome, ovdje mjesto ni za koga više nije. Ludi smo ali ne toliko malo koliko neko misli, ludi za životom, ali smrt vreba, i bolje biti opijen nego lud.
Iz jedinice neopravdano odsutno osam pripadnika, na bolovanju šesnaest, od toga dvojica u bolnici. Ne govore ove cifre ama baš ništa, šta ovi ljudi podnose, one su slijepi piokazatelji i mogu lahko da se zanemare. Ko koda dođe, začas se pokaje, a ko ode ne vraća se više. Mi smo još tuj, ovo što nas je ostalo i prkosimo smrti sa kojom nema šale. Hoćemo li platiti taj svoj kako da ga nazovem drski nemar i mrtvi putovati u Brezu kako bi bili pokopani.
Linija odbrane je dugačka oko sedam kilometara i istu pokriva sedamdeset sedam boraca matematićki rečeno deset koma sedam boraca po kilometru, i kade se uzme dvije smjene iznosi pet koma nešto. Što se tiće HVO jedan mali broj je ukljućen zajedno s nama a ostali duškaju. I ove cifre laiku ne govore ništa. Pitam se nekada šta to mi branimo. Zamisliti se treba kako bi to izgledalo kada bi se na ovakav naćin od poplava branili. Harale bi bujice i odnijele one koji su se drznuli da stanu na put i nebi se znalo ni gje ih je pijasak pokopao.
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#2056 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Škobo Habu »

DebelinJoe wrote: 25/11/2022 21:22 Evo na FTV dokumentarac o Talijanu.
Častan čovjek koji je bio u nemilosti Alije i njegovih hodža od vojnih stručnjaka.

Jedini koji se usprotivio ideji deblokade u ljeto 1992. godine, odnosno koji je upozoravo da će sama akcija doživjeti fijasko zbog manjka ljudi, naoružanja, ali i Alijinih trabanata koji su mislili nožnim mišićima. Čak ga je tada Alija istjerao sa sastanka. Kasnije mu se izvinjav'o, kao što mu je bio i običaj.
HelaS
Posts: 5383
Joined: 22/09/2018 13:21

#2057 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by HelaS »

Škobo Habu wrote: 10/01/2023 11:01
DebelinJoe wrote: 25/11/2022 21:22 Evo na FTV dokumentarac o Talijanu.
Častan čovjek koji je bio u nemilosti Alije i njegovih hodža od vojnih stručnjaka.

Jedini koji se usprotivio ideji deblokade u ljeto 1992. godine, odnosno koji je upozoravo da će sama akcija doživjeti fijasko zbog manjka ljudi, naoružanja, ali i Alijinih trabanata koji su mislili nožnim mišićima. Čak ga je tada Alija istjerao sa sastanka. Kasnije mu se izvinjav'o, kao što mu je bio i običaj.
:? Tvoje svjedočenje događajima, ili si negdje pročitao?
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#2058 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Škobo Habu »

HelaS wrote: 10/01/2023 11:08

:? Tvoje svjedočenje događajima, ili si negdje pročitao?
Svjedočenje u dokumentarcu o Talijanu.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14329
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#2059 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by DaysleepeR »

I Jovo Divjak se usprotivio, ima u njegovoj knjizi
walthertz
Posts: 54
Joined: 27/04/2014 22:12

#2060 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by walthertz »

DaysleepeR wrote: 10/01/2023 14:30 I Jovo Divjak se usprotivio, ima u njegovoj knjizi
Ima negdje snimak kada čika joov obilazi momke 102mtr na stupu i kad su momci postrojeni njemu u čast i na tom snimku je i moj rahmetli tetić... Omer Čampara.... Vidim na forumu da imaju 2 momka koji su mu bili ahbab i.... Već 2 godine tražim taj snimak i nikako ne mogu da ga pronađem, da ugledam svog labuda da uzmem screenshot i napravim pravu fotografiju za zida.... Ako ga je neko poznavao volio bih da mi replicira da malo saznam neke stvari... Prokleta raskrsnica na koti javor planina zvijezda raskrsnica između ravna i zubete koštala ga je života... Lakše ranjen u prsni mišić love ga dragan i dule sa sokolca i vežu za drvo i muče ko zna koliko i kako svirepo....nadam se da ću na ljeto doći i stati svojim nogama na onu raskrsnicu a nju sam stavio na svoju naslovnu fotografiju na Facebook u... Nego ako itko ima kakav video ili fotografiju njega iz 102 motorizovane volio bih da postuje ili mi se javi na Facebook mirza Uscuplic ( profila na teniskom terenu).... Živi bili ljiljani zlatni
DebelinJoe
Posts: 1574
Joined: 03/03/2021 20:06

#2061 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by DebelinJoe »

126. brdska "ničija" brigada. Slikano negdje na potezu Ravni Nabožić - Čemerska planina. Borci u poderanim uniformama, gladni i zaboravljeni. Borci i komandani drugih jedinica zvali su pripadnike 126.brigade jadama, bijafrom, čečenima, ušljama, gladežima, poderanom brigadom.

Komandant Hašim Spahić poginuo je moleći za bilo kakvu pomoć. Nije je dobio.


Image

Image



Image


Odnos prema ovoj časnoj i hrabroj jedinici možda je i najveća mrlja komande Prvog korpusa.
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#2062 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Škobo Habu »

DebelinJoe wrote: 09/02/2023 22:43 126. brdska "ničija" brigada. Slikano negdje na potezu Ravni Nabožić - Čemerska planina. Borci u poderanim uniformama, gladni i zaboravljeni. Borci i komandani drugih jedinica zvali su pripadnike 126.brigade jadama, bijafrom, čečenima, ušljama, gladežima, poderanom brigadom.

Komandant Hašim Spahić poginuo je moleći za bilo kakvu pomoć. Nije je dobio.


Image

Image



Image


Odnos prema ovoj časnoj i hrabroj jedinici možda je i najveća mrlja komande Prvog korpusa.
Zar to nije bila Ilijaška brigada?

Mislim da je bila stacionirana u Varešu?
toska
Posts: 2923
Joined: 26/09/2016 14:08

#2063 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by toska »

toska wrote: 26/12/2022 23:34 26/12/2022
...
deblokada-sarajeva-t133825.html?start=8050
Cijela ta jesen 94. septembar-oktobar u tom rejonu je bila teška zbog jake četničke ofanzive sa namjerom presjecanja naše teritorije i Rasim Delić je jednom poslije rata izdvojio, uz ostale, kao presudnih tokom rata.

Prije te naše uspješne kontraofanzive izgubili smo dosta teritorije i linije su bile u rasulu tj. nisu više ni postojale, pritom je najviše stradala Ilijaška brigada kao domicilna.
ne znam sve detalje izuzev da je na položaje te brigade lično Mladić komandovao napad uz možda najveću koncetraciju Rusa i Ukrajinaca kao dobrovoljaca, ostavilo ih je dosta kosti provjereno, 1994. jedni od udarnih bili su i Beli vukovi.

Ravni Nabožić - Čemerska planina su širi rejoni, vodile su se žestoke borbe na Jasenu, Polomu, Moševaćkom i ko zna gdje još, to sam upamtio.

126. se dobro držala u početku, kraj augusta-početak semptembra, bez ičije pomoći, ali ubrzo dolazi do raspada linija i uz velike žrtve brigada je faktički izbačena iz borbe, sve su napustili, pozadinu, kuhinju, barake, do same Breze više nije bilo nikakve odbrane, niti naše vojske...a četnička ofanziva se nastavila i zadnji katastrofalan (za njih)
napad su imali 13.10.94.

sve su se linije stabilovizovale, mislim i da je vračeno sve izgubljeno, al nisam siguran, sa dolaskom više manevarskih četa iz Sarajeva.

uglavnom, 2 mjeseca pakla prvenstveno za 126. brigadu i u tom rejeonu usamljenje do raspada kompletne formacije.
dosta naše vojske bilo je sjevernije i taj dio je visio.

p.s. moja sjećanja iz jedinice koja je u to vrijeme 3 puta išla iz baze u kontre, dopuštam neke greške...
toska
Posts: 2923
Joined: 26/09/2016 14:08

#2064 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by toska »

...
Last edited by toska on 20/05/2023 01:41, edited 1 time in total.
toska
Posts: 2923
Joined: 26/09/2016 14:08

#2065 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by toska »

Evo i malo drugačiji i opširniji pogled na isto iz perspektive manevaraca 101. mtbr,
očito su podnijeli najveće žrtve od ispomoći iz Sarajeva;

posting.php?f=1&mode=quote&p=633897&sid ... 5b453b535c
mr__bosnjak wrote: 25/11/2005 21:26
SMRT GORSKOG LAVA

Piše: Ahmed CERIĆ


Zamo DUČIĆ r.a.
Poslije prelomne 1993. godine u Armiji R BiH dolazi do formiranja manevarskih bataljona, koji će biti u 1994. i 1995. godini udarna pesnica u oslobodjenju RBiH od srpsko-crnogorskog četničkog agresora. Ti bataljoni koncem rata postaju Lahke manevarske brigade.

Na prijedlog komande 101. Motorizovane brigade, komandant Prvog korpusa Armije R BiH za komandanta Manevarskog bataljona 101.mtbr., postavlja istaknutog borca i gaziju sa Hrasno brda Zamu Dučića u koji je do tada obavljao dužnost zamjenika komandanta 3. motorizovanog bataljona 101. motorizovane brigade.
Prekaljeni borac, lavljeg srca dobio je zadatak da odabere i formira komandu bataljona i manevarske čete sa najodabranijim i najhrabrijim borcima i starješinama.
Tu plavsku-gusinjsku bošnjačku DUŠU, plemenitog i hrabrog čovjeka volio je svaki borac i starješina. Svako je želio da bude u novoj jedinici sa Zamom. Kada je formirao manevarske čete i odabrao komandu bataljona. Zamo je uz redovne borbene zadatke vršio intenzivnu obuku svojih boraca i starješina jer je znao kakva ga misija čeka u naredom periodu.
Borce manevarskog bataljona 101.mtbr., prozvali su na Hrasno i Mojmilo brdu "ZAMINI LAVOVI", što i jesu bili, jer nisu dozvolili da u najvećim ofanzivnim udarima četnici zauzmu dominantne linije i kote iznad sarajevskih općina Novo Sarajevo i Novi Grad.
Polovinom 1994. godine srpsko-crnogorski četnički agresor otvara nekoliko frontova i smišljeno ide da presječe sjeverni i sjeveroistočni dio slobodne teritorije BiH, tj. tuzlansko-posavski i tuzlansko-podrinjski dio od centralnog dijela BiH od kojeg su dolazila materijalno-tehnička sredstva, hrana za civilno stanovništvo i logistika.
Najžešća ofanziva je počela preko Crnorječke planine - Nišićke visoravni i planine Zvijezde oko kojih su smješteni BH gradovi: Ilijaš, Visoko, Breza, Vareš, Olovo, Kladanj i Zavidovići.
Direktnim napadom iz pravca Srednjeg, preko Korita (strmih brda ), ka kotama Moševačko brdo, Polom i Jasen komandovao je komandant vojske pobunjenih srba, RATNI ZLOČINAC i haški optuženik Ratko Mladić.
Komandant manevarskog bataljona Zamo Dučić dobiva zadatak da se hitno sa svojim borcima sa sarajevskog ratišta kroz sarajevski tunel, preko planine Igman, mjesta: Tarčina, Kreševa, Kiseljaka, Visokog i Breze prebaci na Crnorječku visoravan i zadrži dominantne kote koje vatrenim dejstvom kontrolišu magistralni put iz pravca Semizovca kod Sarajeva ka Olovu.
Nekoliko dana su trajali artiljerijski napadi iz svih vrsta topovskih cijevi, zatim najrazornijih haubica, tenkova, minobacača i topova. Granate su jedna drugu prestizale. Bez prestanka. Tri dana i tri noci.





Zamo Dučić r.a. raportira Vrhovnom komadantu Armije RBiH Aliji Izetbegoviću r.a.


Nadmoć neprijateljskih snaga u materijalno-tehničkoj opremi oružju i orudju, te ljudstvu je bio desetorostruko veći. Od silnog granatiranja koji je trajao danonoćno iz stroja je izbačeno uslijed težeg ranjavanja oko stotinu boraca, a desetine ih je poginulo kao šehidi u rovovima na prvim borbenim linijama.
Četnička taktika omekšavanja naših linija je počela sa kombinovanim artiljerijsko-pješadijskim napadima tako da su počeli sa tzv. podvlačenjem diverzantskim i dobrovoljačkim jedinicama prema našim položajima.
Napadali su u intervalima. Prvo su isturili dobrovoljce iz Rusije, Ukrajine, Moldavije, Rumunije i Jugoslavije.
Uspješno smo odolijevali tim napadima, nastojeći da iskoristimo svaki metak u živu metu, prvih dva dana. U bezuspješnim napadima srpsko-crnogorska četnička neman se povlačila sa ostalim terorističko-pravoslavnim plaćenicima. U bježaniji tih "kvazi junaka za tzv srpsku stvar", ratni zločinac, general Mladić sa svojim egzekutorima je iste ubijao na licu mjesta u čelo ili potiljak.


Nama je ponestalo municije u svim jedinicama Operativne grupe na linijama razmjštaja. Počeli smo štjediti svaki metak. Granata i tromblona nam je sasvim nestalo.
Počeo je frontalni pješadijski napad na sve naše položaje u čitavoj zoni Crnorječke planine.
Direktni pravac napada artiljerijsko-pješadijskih jedinica preko brda zvana "Korita" ka dominantnim kotama "Polom", "Jasen" i "Moševačko brdo" predvodio je lično general Mladić.
Odolijevali smo tim silnim artiljerijsko-pješadijskim napadima, a četnici su nam artiljerijom zapriječavali dotur hrane i municije. Gotovo četiri dana neprestalnog granatiranja i pješadijskog napada. Izmrcvareni i ranjeni izdržavamo! Više nemožemo vršiti evakuaciju poginulih i ranjenih boraca, jer smo u polu-okruženju, a linija evakuacije je presjecena od strane neprijatelja, a druga mjesta kojima bi mogli evakuisati ranjene i poginule su zapriječeni neobilježenim minskim poljima iz vremena ofanziva koje su vodjene ratne 1993. godine.
Do naših rovova su došle njihove diverzantske jedinice i dobrovoljci iz Rusije, Ukrajine, Rumunije i dr. Odbili smo i ovaj napad, ubivši njih nekoliko, a medju njima i komandanta dobrovoljačke jedinice iz Rusije zvanog "Beli Vuk".
Jedan naspram drugog komandant Manevarskog bataljona Armije R BiH - naspram komandanta neprijateljske okupatorske Vojske tzv (VRS). ZAMO DUČIĆ naspram zločinca RATKA MLADIĆA.

Arslan, sin rahmetli Zame Dučića u zagrljaju Harisa Silajdžića
Borba je trajala do posljednjeg metka. Više se nije imalo čime braniti. Preostale su samo gole ruke. Zamo se nije dao. Preživljelim borcima naredio je evakuaciju na rezervne položaje kroz poluobruč neprijateljskih vojnika. Kraj Zame su poginuli njegov pomoćnik Mustafa Bašalija, Ligata X i još deset boraca manevarskog bataljona.
Zamo je ostao posljednji. Za njega je bilo kasno. Nije se htio povući sa prve borbene linije. Ostao je sa pištoljem u ruci pucajući na neprijatelja koji bi prekoračli u njegov rov. Njegovo mubarek tijelo ostalo je sa nekoliko šehidskih tijela u četničkoj zoni borbenog rasporeda. Istinski insha-Allah ŠEHID nije odstupio korak dalje dok se na bezbjedno mjesto nije evakuisalo ostatak ranjenih boraca.
Na rezervne položaje Zamo nije htio. "Kapetan broda ne napušta svoj brod".
Učvrstili smo rezervne položaje. Zaustavili smo neprijatelja nadljudskim naporima uz ogromne žrtve.
Sutradan u Sarajevu i okolnim gradovima pod kontrolom Armije RBiH se pričalo: "Poginuo je ZAMO". Ofanziva je stala.
Imao sam nezahvalnu ulogu da izvjestim trinaest porodica u Sarajevu: djece, supruga, majki, očeva da nema više njihovih najmilijih, a što je najgore u neprijateljskim rukama se nalaze njihova tijela. I ja sam poželio u momentu saopštavanja roditeljima, djeci i suprugama da sam šehid, i da nikad nikome ne saopštim ovako tužnu vijest.


U haremu Ali-pašine džamije počivaju mubarek tijela bošnjačkih velikana
Zamino mubarek tijelo sa ostalim šehidskim tijelima smo razmijenili nakon jednomjesečnih pregovora sa srpskom stranom za poginule srpske vojnike. Za rahmetli Zamu su tražili nekoliko tijela poginulih srpskih oficira i vojnika.
Ruskog plaćenika i dobrovoljca "Belog Vuka" nisu htjeli.
Tijelo Zame Dučića je ukopano u Haremu Ali-pašine džamije u Sarajevu novembra mjeseca 1994. godine u aleji velikana i insha-Allah Šehida, uz najčasnije velikane i komandante Armije RBiH.
Zamin sin Arslan, kao i svi Plavljani i Gusinjani, i čitava serhat Bosna pamtiće vrijeme u kojem je GAZIJA i ŠEHID ZAMO DUČIĆ sa svojim GAZIJAMA i ŠEHIDIMA uz Allahovu pomoć produžio život Bosni.
Zamo Dučić je odlikovan najvećim vojnim priznanjem "ZLATNI LJILJAN" i jedna kasarna Vojske Federacije BiH nosi njegovo ime.
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3328
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#2066 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Dupli_skalp »

toska wrote: 10/02/2023 10:02
toska wrote: 26/12/2022 23:34 26/12/2022
...
deblokada-sarajeva-t133825.html?start=8050
Cijela ta jesen 94. septembar-oktobar u tom rejonu je bila teška zbog jake četničke ofanzive sa namjerom presjecanja naše teritorije i Rasim Delić je jednom poslije rata izdvojio, uz ostale, kao presudnih tokom rata.

Prije te naše uspješne kontraofanzive izgubili smo dosta teritorije i linije su bile u rasulu tj. nisu više ni postojale, pritom je najviše stradala Ilijaška brigada kao domicilna.
ne znam sve detalje izuzev da je na položaje te brigade lično Mladić komandovao napad uz možda najveću koncetraciju Rusa i Ukrajinaca kao dobrovoljaca, ostavilo ih je dosta kosti provjereno, 1994. jedni od udarnih bili su i Beli vukovi.

Ravni Nabožić - Čemerska planina su širi rejoni, vodile su se žestoke borbe na Jasenu, Polomu, Moševaćkom i ko zna gdje još, to sam upamtio.

126. se dobro držala u početku, kraj augusta-početak semptembra, bez ičije pomoći, ali ubrzo dolazi do raspada linija i uz velike žrtve brigada je faktički izbačena iz borbe, sve su napustili, pozadinu, kuhinju, barake, do same Breze više nije bilo nikakve odbrane, niti naše vojske...a četnička ofanziva se nastavila i zadnji katastrofalan (za njih)
napad su imali 13.10.94.

sve su se linije stabilovizovale, mislim i da je vračeno sve izgubljeno, al nisam siguran, sa dolaskom više manevarskih četa iz Sarajeva.

uglavnom, 2 mjeseca pakla prvenstveno za 126. brigadu i u tom rejeonu usamljenje do raspada kompletne formacije.
dosta naše vojske bilo je sjevernije i taj dio je visio.

p.s. moja sjećanja iz jedinice koja je u to vrijeme 3 puta išla iz baze u kontre, dopuštam neke greške...
mani se te sda vehabijske mantre o ukrajincima, to su sve rusi bili, bilo iz rusije bilo iz ukrajine. i protiv tih istih se ukrajinci i bore.

isto kao kad bi neko sandžaklije bošnjake zvao srbijancima ili srbima.
toska
Posts: 2923
Joined: 26/09/2016 14:08

#2067 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by toska »

Ovo je ratna hronologija i nema veze sa dnevnom politkom,
mi smo ih tada zvali Rusi i Ukrajinci, vjerovatno po nađenim dokumentima, a sama nacionalnost je naravno nepoznata, možemo nagađati.

ispisao sam stotine pro-ukrajinskih postova na temi Ukrajina, ali to nije razlog da mijenjam narativ korišten 90ih. što je bilo, bilo je, činjenice se ne mogu osporavati.

i u ovom gornjem citiranom tekstu koji prvi put danas vidim spominje se ista informacija više puta.
veseloiveselo
Posts: 77
Joined: 05/10/2020 21:23

#2068 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by veseloiveselo »

toska wrote: 10/02/2023 10:02
toska wrote: 26/12/2022 23:34 26/12/2022
...
deblokada-sarajeva-t133825.html?start=8050
Cijela ta jesen 94. septembar-oktobar u tom rejonu je bila teška zbog jake četničke ofanzive sa namjerom presjecanja naše teritorije i Rasim Delić je jednom poslije rata izdvojio, uz ostale, kao presudnih tokom rata.

Prije te naše uspješne kontraofanzive izgubili smo dosta teritorije i linije su bile u rasulu tj. nisu više ni postojale, pritom je najviše stradala Ilijaška brigada kao domicilna.
ne znam sve detalje izuzev da je na položaje te brigade lično Mladić komandovao napad uz možda najveću koncetraciju Rusa i Ukrajinaca kao dobrovoljaca, ostavilo ih je dosta kosti provjereno, 1994. jedni od udarnih bili su i Beli vukovi.

Ravni Nabožić - Čemerska planina su širi rejoni, vodile su se žestoke borbe na Jasenu, Polomu, Moševaćkom i ko zna gdje još, to sam upamtio.

126. se dobro držala u početku, kraj augusta-početak semptembra, bez ičije pomoći, ali ubrzo dolazi do raspada linija i uz velike žrtve brigada je faktički izbačena iz borbe, sve su napustili, pozadinu, kuhinju, barake, do same Breze više nije bilo nikakve odbrane, niti naše vojske...a četnička ofanziva se nastavila i zadnji katastrofalan (za njih)
napad su imali 13.10.94.

sve su se linije stabilovizovale, mislim i da je vračeno sve izgubljeno, al nisam siguran, sa dolaskom više manevarskih četa iz Sarajeva.

uglavnom, 2 mjeseca pakla prvenstveno za 126. brigadu i u tom rejeonu usamljenje do raspada kompletne formacije.
dosta naše vojske bilo je sjevernije i taj dio je visio.

p.s. moja sjećanja iz jedinice koja je u to vrijeme 3 puta išla iz baze u kontre, dopuštam neke greške...
Radi istine moram da ovo upišem. Ja sam pripadnik 126 Ilijaše brigade. Direktni sam učesnik nabrojanih događaja. 126 Brdska a poslije lahka brigada je bila izbjeglicka brigada koja je konstantno bila pod udarom cetnickih ofanziva. U Aug. 1994 god. brigada je drzala cvrsto liniju kote Vrhovi (selo Visnjica) preko Borovog brda, selo Korita kota Jasen (Pola drzali mi pola cetnici) i kota Polom. Nas veliki problem, kako ce se poslije pokazati, je taj sto su nasi susjedi od kote Vrhovi do rijeke Misoce bili pripadnici brigade Kralj Tvrtko (Mehko). Oni su malo prije ovih desavanja preuzeli dio linije naseg prvog bataljona od rijeke Misoce do Vrhova. Taj dio je bio najlaksi za braniti jer kota Stari Grad dominira tim podrucjem i dovoljno je da posada PAM/a bude budna i osmatra i nije bilo moguce da im se priblize cetnici preko livade.

Ono sto mi nismo znali je da su pojedini hrvatski pripadnici brigade dogovorili sa cetnicima da im prepuste liniju a da ih ovi prebace do Kiseljaka. U Augustu su to i ostvarili predali su im liniju i borce muslimane i hrvate koji nisu bili u tom krugu. Tako da su cetnici zarobili te borce i u tajnosti se popeli na kotu Krst ( iznad sela Nasici). Time su dosli iza ledza našem 1 bataljonu. Postavili su lanser maljtuki na Krst. Poceli su da tuku s ledza nase borce na Vrhovima. Posto niko nije znao sta se desava komandir čete Vahid Trebinjac i njegov kurir su posli do boraca iz Kralj Tvrtko da vidi sta je po srijedi. U zasjedi Vahid je ubijen a kurir zarobljen i odveden na kotu Krst.

Tamo je bio primoran da pokaze sve vazne objekte u rejonu Visnjice (magacin, vezu, komandu bataljona, sanitet itd.). Maljutkama su redom uništavani ti objekti i ljudi ginuli a da mi nismo znali sta se desava. U neka doba smo od boraca iz rejona tzv.Afrika dobili informacije da su cetnici upali i da napadaju u tom rejonu (taj rejon je spoj prvog bataljona i HB Kralj Tvrtko). Nasa manevarka je tu odmah poslana i tu su zaustavljeni bukvalno borbom prsa u prsa. Četnici su i frontalno napadali kotu Vrhovi. Borbe su bile zestoke i zbog gubitaka palo je par rovova na Vrhovima. Tad je pocelo povlacenje ka koti Vjenac. Na Vijencu (obodi Cemerske planine) su prezivjeli pripadnici 1 batljona formirali odbranu. Takode iznad sela Nasici (katolicko groblje) pa prema rijeci Misoci je formirana odbrana od nesto pripadnika manevarke, komande birgade, inzinjerije, vezista, itd. Tako da su tu zaustavljeni. Na drugoj strani drugi bataljon je morao napustiti selo Korita i linija je od kote Vijenac preko Ormanice i Zavora isla do Mosevackog brda. Ovo pisem iz razlog da se zna da 126 nije pobjegla nego je se hrabro borila uprkos gubitcima i izdrzala je te udare cetnika. Tek nakon 2 da pocinju pristizati Crni Labudovi i jos neke manevarske jedinice koje su nam pomogle. Mi se nikada nismo povukli i nije istina da je bilo prazno do Breze. Negdje sam procitao da je neka jedinica iduci na Cemersku planinu naisla na napustenu kuhinji. Da bila je napustena jer su kuhari i osoblje drzalo odbranu iznad Nasica u rejonu Lokve a ne zato sto su pobjegli. 126 je bila casna i hrabra brigada. Nasa nesreca je da nismo imali ništa od opreme a i niko nije bio tu da nas reklamira.
126 je drzala navedenu liniju odbrane uz pomoc pridodatih jedinica. Zestoke su borbe bile u Augustu. Pogotovo u rejonu Vijenca i Mosevackog brda. Imali smo strahovite gubitke ali smo uspjeli odbraniti Cemersku planinu. U Novembru smo izvrsili kontra napad i za jedan dan vratili se na nase stare polozaje.
Ima toga jos ali ovo je ukratko da se zna da 126 nije ostavila polozaje i pobjegla u Brezu kao sto neki tvrde.
toska
Posts: 2923
Joined: 26/09/2016 14:08

#2069 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by toska »

Izvinjavam se zbog tona mojih postova koji mogu djelovati kritično premo 126. brigadi.

Nije to bila namjera već da opišem svu silinu Mladiceve privatne ofanzive sa brojnim jurišnim jedinicama i teškom artiljerijom.

Takođe i neobičnom taktikom slanja grupa vojnika na naše isturene rovove, a sve koristeći gustu šumu kao zaštitu.

Isto tako mislim da ni jedna brigada Armije ne bi uspjela sama sačuvati raj rejon, vrlo nezgodan, prostran, brdovit, često bez ikakvih puteva, težak za postavljanje bilo kakve odbrane.

126. je imala samo sudbinu da se nađe na pravcu glavnog udara bez ikakve ispomoci, isto bi prošla i bilo koja druga brigada.

Za nebranjen prostor prema Brezi je ono sto sam vidio, ali to je bilo sporedno, do Breze je bilo još puno brda i dolina.

Grad i nije bio cilj već presjecanje putne komunikacije prema Brezi i Varešu.
veseloiveselo
Posts: 77
Joined: 05/10/2020 21:23

#2070 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by veseloiveselo »

toska wrote: 10/02/2023 22:43 Izvinjavam se zbog tona mojih postova koji mogu djelovati kritično premo 126. brigadi.

Nije to bila namjera već da opišem svu silinu Mladiceve privatne ofanzive sa brojnim jurišnim jedinicama i teškom artiljerijom.

Takođe i neobičnom taktikom slanja grupa vojnika na naše isturene rovove, a sve koristeći gustu šumu kao zaštitu.

Isto tako mislim da ni jedna brigada Armije ne bi uspjela sama sačuvati raj rejon, vrlo nezgodan, prostran, brdovit, često bez ikakvih puteva, težak za postavljanje bilo kakve odbrane.

126. je imala samo sudbinu da se nađe na pravcu glavnog udara bez ikakve ispomoci, isto bi prošla i bilo koja druga brigada.

Za nebranjen prostor prema Brezi je ono sto sam vidio, ali to je bilo sporedno, do Breze je bilo još puno brda i dolina.

Grad i nije bio cilj već presjecanje putne komunikacije prema Brezi i Varešu.
Nema potrebe za izvinjenjem. Ja to nisam ni shvatio kao zelju da se degradira 126 brigada. Drago mi je da je pokrenuta temu o 126 brigadi.
Samo jedna mala opaska. Jos uvijek nikako da shvati da su svi problemi na ovom pravcu nastali zbog izdaje HB Kralj Tvrtko. Cast casnim borcima ove brigade koji su i zavrsili u zarobljenistvu kao rezultat izadaje njihovih saboraca. 126 bi odbranila ovaj pravac jer smo imali dobro ukopane linije. Ali mora da se shvati da su cetnici usli na kotu Krst bez ikakve borbe. Da bi znali vaznost te kote treba da se zna da je nas IKM brigade bio odmah u podnozju te kote (nekih 100 metara). Takode su bile zemunice pionirske inzinjerije, veze, kuhinja a nasa manevarka je bila u selu Nasici. Ja sam bio u zemunici nekih 50 m od vrha kote Krst. Cetnici su gore vec bili nekoliko sati a mi nismo pojma o tome imali. Znaci mogli su lako zarobiti komandu IKM i ostale. Sreca da su na tom pravcu bili cetnici iz Gacka pa nisu imali pojma o terenu. Plus kota Krst se nalazi iza ledza selu Visnjici i koti Vrhovi( nas 1. bataljon). S Krsta su unstili komandu bataljona i ranili komadanta, zemunicu veze 1 bataljona, skladiste oruzja.

Medzutim prije ovoga svega treba reci da smo mi u Julu zauzeli kotu veliki Jasen (tri njihova rova) da bi vezali cetnicke snage i kako bi jedinice prvog korpusa zauzele Brgule i Okruglicu. Taj veliki Jasen je kota iznad Srednjeg (ZO naseg 2. bataljona) i samo je livada djelila od nasih polozaja na malom Jasenu. Jasen dominira predjelom iznad Srednjeg i mi smo mogli da tucemo cestu koja je isla kroz Srednje prema Palama i Sokolcu. Oni su vrsili strhaovita aritljerijska dejstva po Jasenu da bi vratili izgubljeno. Pocetkom Aug. su to i uspjeli na nacin da su bukvalno zatrpali nase borce artiljerijom. Moram reci da su osim nasih boraca bili i borci iz Sarajeva na ispomoci( mislim da je 101 ili 102).
Poslije pada malog Jasena vrsili su napade na kotu Vrhovi kombinovano artiljerija pa pjesadija ali nisu mogli nista. Mi smo s lakocom odbijali i nanosili im gubitke. Borbe na Vrhovima su bile zestoke ali smo bili dobro ukopani i borci su to dobro branili. Poslije toga je dosla ova izdaja. Mi smo to drzali jos dva dana i dvije noci jer je nasa Manevarka na spoju sa HB KT zaustavila cetnike. Medzutim mora da se zna da je 1.bataljon izgubio komadanta, dio komande, sposobnog komandira cete u samom pocetku desvanja i nakon dva dana kada su provalili na kotu Vrhovi nastala je panika i ljudi se poceli povlaciti na kotu Vijenac koja je iza sela Visnjica i kote Vrhove. Takodze smo se morali povuci iz sela Nasici jer su oni poceli da ulaze u selo. Cak je jednu noc nasa manevrka bila u jednoj kuci a oni u kuci do.
Odmah je uspostavljena linija rijeka Misoca dio sela Nasici gdje je bila nasa kuhinja, katolicko groblje, Lokva, puta za Visnjicu, Vijenac, Ormanica, Zavor, Starcevina, Mosevacko brdo. Tako da mi nije jasno gdje je bio nebranjen prostor. U nasoj zoni odgovornosti nije sigurno jer sam ja bio na citavom ovom potezu. U tome periodu sam proveo 40 dana na smjeni i nije bilo nebranjenog prostora prema Brezi. Dolazile su razne jednice u ispomoc. Komplet brigada je krajem Sept. povucena na 48 sati da se odmori jer smo imali strahovite gubitke a ratovali bez prekida po 40-50 dana. Nakon kratkog odmora smo vraceni na polozaje da bi vidjeli da su neke jednice izguble rov ili dva dok nas nije bilo. Konkrento na Vijencu. Pa smo i to morali vracati da bi sacuvali Vijenac a time i Cemersku planinu.
Ja ne mislim da im bio tada cilj presjecanje komunikacije prema Brezi i Varesu. Mislim da cilj ove ofanzive bio da nas odbace sto dalje od komunikacije Semizovac-Srednje- Pale. Mi smo silazili na tu komunikaciju i pravili zasjede i diverzije.

126 brigada je u toj ZO imala samo 2 bataljona. Ta ZO je bila duga oko 30 km. Nas 3. bataljon je bio Olovskom ratistu, reojn Kruseva i bio je potcinjen Olovskoj brigadi. 126 od samog pocetka rata bila na udaru jacih cetnickih snaga. 92 god. je branila selo Misocu, pa 93 ravni Nabozic, pa 94 vec opisano 95 je na ovom pravcu pokusana deblokada Sarajeva. Nismo imali nikakva artiljerijska orudza. Nesto minobaca koje smo dobili kao kompenzaciju za zarobljeni tenk T55 koji smo morali predati 3. korpusu. Prva artiljeriska orudza smo zarobili u Nov. 94 kada smo se vratili na Vrhove i zarobili Zis, B1 top, Bofors i cini mi 20mm/1 PAT. To je bilo problematicno u ARBiH. Neke brigade su ratovale i ginule a druge se sepurile i dobivale opremu i nagrade.
toska
Posts: 2923
Joined: 26/09/2016 14:08

#2071 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by toska »

veseloiveselo wrote: 11/02/2023 15:12 ...
Ja ne mislim da im bio tada cilj presjecanje komunikacije prema Brezi i Varesu. Mislim da cilj ove ofanzive bio da nas odbace sto dalje od komunikacije Semizovac-Srednje- Pale. Mi smo silazili na tu komunikaciju i pravili zasjede i diverzije.

...
krajnje Mladićeve namjere će nam vjerovatno ostati tajna, okupio je velike snage, uz domaću Vrs Ilijašku brigadu kao jednu od najvećih pojačanu gatačkom brigadom i hrpom raznih paraformacija raznih profila moguće da je imao veće planove.

kako god, Rasim Delić u svojim sjećanjim, knjizi, navodi da je u to vrijeme bio u Zagrebu i da je dobio poziv Alije da se odmah vrati jer je u opasnosti cijela centralna Bosna.
negdje drugo sam već i napisao da je tu bitku uvrstio u ključne 92-95.

samo slanje brojnih najboljih jedinica iz Sarajeva, iznenada i bez ikakvih priprema, govori o stanju na ratištu, ali i u našoj komandi.
veseloiveselo
Posts: 77
Joined: 05/10/2020 21:23

#2072 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by veseloiveselo »

toska wrote: 12/02/2023 01:11
veseloiveselo wrote: 11/02/2023 15:12 ...
Ja ne mislim da im bio tada cilj presjecanje komunikacije prema Brezi i Varesu. Mislim da cilj ove ofanzive bio da nas odbace sto dalje od komunikacije Semizovac-Srednje- Pale. Mi smo silazili na tu komunikaciju i pravili zasjede i diverzije.

...
krajnje Mladićeve namjere će nam vjerovatno ostati tajna, okupio je velike snage, uz domaću Vrs Ilijašku brigadu kao jednu od najvećih pojačanu gatačkom brigadom i hrpom raznih paraformacija raznih profila moguće da je imao veće planove.

kako god, Rasim Delić u svojim sjećanjim, knjizi, navodi da je u to vrijeme bio u Zagrebu i da je dobio poziv Alije da se odmah vrati jer je u opasnosti cijela centralna Bosna.
negdje drugo sam već i napisao da je tu bitku uvrstio u ključne 92-95.

samo slanje brojnih najboljih jedinica iz Sarajeva, iznenada i bez ikakvih priprema, govori o stanju na ratištu, ali i u našoj komandi.
Rasim Delic nije sigurno bio komadant koji je mogao odluciti tu bitku. U tom periodu cetnici nisu mogli ugroziti komunikaciju Breza-Vares i dalje za Tuzlu cak i da su zauzeli Cemersku planinu. Zato tvrdim da je cilj njihove ofanzive bio da 126 brigadu odbace sto je moguce dalje od komunikacije Semizovac- Srednje - Pale.

Zasto se ne slazes da je HB Kralj Tvrtko izdao nas i bio uzrok svih problema na tom pravcu? Ili ja to pogresno tumacim!
toska
Posts: 2923
Joined: 26/09/2016 14:08

#2073 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by toska »

veseloiveselo wrote: 12/02/2023 02:59
Rasim Delic nije sigurno bio komadant koji je mogao odluciti tu bitku. U tom periodu cetnici nisu mogli ugroziti komunikaciju Breza-Vares i dalje za Tuzlu cak i da su zauzeli Cemersku planinu. Zato tvrdim da je cilj njihove ofanzive bio da 126 brigadu odbace sto je moguce dalje od komunikacije Semizovac- Srednje - Pale.

Zasto se ne slazes da je HB Kralj Tvrtko izdao nas i bio uzrok svih problema na tom pravcu? Ili ja to pogresno tumacim!
R. Delić nije bio neko ko bi mogao presuditi bitku, ali njegova pozicija komandata Armije, sa tad već jasnim komandnim autritetom iza kojeg je čvrsto stajao Alija, omogućavalo mu je da diže i premješta jedinice kako želi, nije to malo.

Što se tiče motiva četničke ofanzive ja ne odbacujem ni jednu varijantu, samo ukazujem na neke nelogičnosti.

Opcija da Mladić okupi veliku armadu i pritom lično komaduje samo da bi otjerao naše pozicije koje ugrožavaju cestu Srednje-Semizovac nekako ne liči na njega, ali moguće je i to.

Nisam se doticao HB Kralj Tvrtko jer je to njihovo, uglavnom standardno ponašanje čim jače zapuca, a i nisam upućen u te pojedinosti kao vi domaći u tom periodu.
nema tu iznenađenja.
veseloiveselo
Posts: 77
Joined: 05/10/2020 21:23

#2074 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by veseloiveselo »

toska wrote: 12/02/2023 06:12
veseloiveselo wrote: 12/02/2023 02:59
Rasim Delic nije sigurno bio komadant koji je mogao odluciti tu bitku. U tom periodu cetnici nisu mogli ugroziti komunikaciju Breza-Vares i dalje za Tuzlu cak i da su zauzeli Cemersku planinu. Zato tvrdim da je cilj njihove ofanzive bio da 126 brigadu odbace sto je moguce dalje od komunikacije Semizovac- Srednje - Pale.

Zasto se ne slazes da je HB Kralj Tvrtko izdao nas i bio uzrok svih problema na tom pravcu? Ili ja to pogresno tumacim!
R. Delić nije bio neko ko bi mogao presuditi bitku, ali njegova pozicija komandata Armije, sa tad već jasnim komandnim autritetom iza kojeg je čvrsto stajao Alija, omogućavalo mu je da diže i premješta jedinice kako želi, nije to malo.

Što se tiče motiva četničke ofanzive ja ne odbacujem ni jednu varijantu, samo ukazujem na neke nelogičnosti.

Opcija da Mladić okupi veliku armadu i pritom lično komaduje samo da bi otjerao naše pozicije koje ugrožavaju cestu Srednje-Semizovac nekako ne liči na njega, ali moguće je i to.

Nisam se doticao HB Kralj Tvrtko jer je to njihovo, uglavnom standardno ponašanje čim jače zapuca, a i nisam upućen u te pojedinosti kao vi domaći u tom periodu.
nema tu iznenađenja.
Treba gledati siru sliku na tom podrucju u periodu ljeta 94 god. Jedinice prvog korpusa su vrsile ofanzivna dejstva na planini Zvijezdi. Osvojena su mnoga cetnicka uporista. I prvi korpus je napredovao prema Nisicima. Ja mislim da je Ratko Mladic ovom ofanzivom zelio da zauzme Cemersku planini cime VRS bila u dominatnom polozaju i time bi slomili nas napredovanje prema Nisicima. Plus ovo sto kazem da nas odbace sto dalje od putne komunikacije. Cak i da su zauzeli Cemersku planinu jos uvijek bi bili relativno daleko od putne komunikacije Breza-Vares- Tuzla. Mi bismo jos uvijek mogli uspostaviti liniju odbrane sa druge strane kanjona Misoce. Sam kanjon je bio jako dubok i lako bi se to branilo.

R. Delic jeste poslao jedinice za ispomoc i stabilizaciju linija odbrane. Neke od jedinica su odradile jako dobar posao ali bilo je nekih jedinica koje su pravile vise stete nego koristi.

Problem sa HB Kralj T. to sto su oni u tajnosti prepustili liniju. I dok smo mi to shvatili vec nam poginulo ili bilo ranjeno dosta dobrih boraca i komadanata. Ja sam bio u takvoj jedinici gdje smo obilazili komplet liniju u nasoj ZO. Igrom slucaja sam dan prije bio kod HB Kralj Tvrtko. Cak smo i kafu popili kod njih. Izgeldalo je sve najnormalnije. Mislim da sam sretan da me nisu predali cetnicima.
toska
Posts: 2923
Joined: 26/09/2016 14:08

#2075 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by toska »

Barem se Avdo Huseinović pobrinuo da 126. bb ne ostane zaboravljena.
Snimio je film o Hašimu Spahiću, prvo ilijaškom komandatu, a kasnije cijele grupe Vareš,
međutim, nakon uvoda sva se priča vrti o borbenim dejstvima 126. brdske brigade i bez ikakavog uljepšavanja.

u filmu je iz riječi učesnika ispričano većina onog o čemu ovdje dikutujemo, sve sa pojedinostima kao što je izdaja HB Kralj Tvrtko.

a daleko od očiju , daleko od srca, hiljadu granata na Sarajevo dizalo je svijet na noge, od domaćih do UN i CNN, to je jednostavno tako.
DebelinJoe wrote: 09/02/2023 22:43 126. brdska "ničija" brigada. Slikano negdje na potezu Ravni Nabožić - Čemerska planina. Borci u poderanim uniformama, gladni i zaboravljeni. Borci i komandani drugih jedinica zvali su pripadnike 126.brigade jadama, bijafrom, čečenima, ušljama, gladežima, poderanom brigadom.

Komandant Hašim Spahić poginuo je moleći za bilo kakvu pomoć. Nije je dobio.

Spoiler
Show
Image

Image
Spoiler
Show
Image

Odnos prema ovoj časnoj i hrabroj jedinici možda je i najveća mrlja komande Prvog korpusa.
................
veseloiveselo wrote: 12/02/2023 15:59

Treba gledati siru sliku na tom podrucju u periodu ljeta 94 god. Jedinice prvog korpusa su vrsile ofanzivna dejstva na planini Zvijezdi. Osvojena su mnoga cetnicka uporista. I prvi korpus je napredovao prema Nisicima. Ja mislim da je Ratko Mladic ovom ofanzivom zelio da zauzme Cemersku planini cime VRS bila u dominatnom polozaju i time bi slomili nas napredovanje prema Nisicima. Plus ovo sto kazem da nas odbace sto dalje od putne komunikacije. Cak i da su zauzeli Cemersku planinu jos uvijek bi bili relativno daleko od putne komunikacije Breza-Vares- Tuzla. Mi bismo jos uvijek mogli uspostaviti liniju odbrane sa druge strane kanjona Misoce. Sam kanjon je bio jako dubok i lako bi se to branilo.

R. Delic jeste poslao jedinice za ispomoc i stabilizaciju linija odbrane. Neke od jedinica su odradile jako dobar posao ali bilo je nekih jedinica koje su pravile vise stete nego koristi.

Problem sa HB Kralj T. to sto su oni u tajnosti prepustili liniju. I dok smo mi to shvatili vec nam poginulo ili bilo ranjeno dosta dobrih boraca i komadanata. Ja sam bio u takvoj jedinici gdje smo obilazili komplet liniju u nasoj ZO. Igrom slucaja sam dan prije bio kod HB Kralj Tvrtko. Cak smo i kafu popili kod njih. Izgeldalo je sve najnormalnije. Mislim da sam sretan da me nisu predali cetnicima.
malo sam istraživao i došao do spiska jedinica poslatih u ispomoć,

iz Sarajeva: 2. samostalni bataljon, Vojna policija Generlaštaba, manevarci 15 brdske brigade (115.), manevarci 101 mtbr (tragičari), manevarske 102 mtbr i 105 mtbr

izvan SA: odred Laste iz Visokog, Crni labudovi, manje jedinice iz Visokog i Breze, mala ali top ekipa od 10 ljudi HOSa, Kobre sokolačke, neki Jokeri i manji dijelovi 304. prijedorske brigade.

evo i Avdinog filma:

[youtube]https://youtu.be/1bqUT2CLezA[/youtube]



p.s. zašto ovi Youtube linkovi ne postavljaju video kako treba?
Post Reply