Prvi korpus ARBiH

Post Reply
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#1951 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by jefff »

To je formirano kasnije.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#1952 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Grean »

Za Crepoljsko ne znam ali znam da su probili dio puta od Mrkovica u pravcu Pionirske, bio je tu komad koji im je falio da povezu put za Vogoscu.

Na tom dijelu je maljutka zamalo pogodila vozilo u kojem je bio Seselj. Malo mu je falilo, navodno.
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#1953 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by PM72 »

Bolnicu Kasindo formirala AU monarhija a bolnicu Žica formirali u ljeto 1992...
Put koji pominjete nije bio na Crepoljskom nego ga je JNA probila od fabrike Pretis u Vogošći preko Poljina,podnožja Nahoreva,Mrkovića,Donjeg Bioska da bi izlazio na Hrešu i dalje prema Sumbulovcu.Crepoljsko je dosta iznad prema Bukoviku.
Maljutka koju pominješ umalo nije pogodila kolonu vozila ispod Poljina,u vozilima bili Vučić,Šešelj,Tomo Nikolić,Nikola Poplašen,Vasilije Vaske Vidović,Blagojević i ostali sitni četalji.Maljutka je ispaljena sa Huma...
DebelinJoe
Posts: 1575
Joined: 03/03/2021 20:06

#1954 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by DebelinJoe »

jefff wrote: 04/11/2021 12:13 Misoca se drzala do oktobra 1992. Bila je neodbranjiva, ali se odrzala vise od pola godine a posto je voda za Ilijas dolazila iz Misoce to se cetalji onda nisu mogli kupati za svo to vrijeme i tako da su se usmrdili do neba. Najvaznija tacka je bio obliznji ravni Nabozic, za obje strane od velike vaznosti. Odatle se kontrolirala put Semizovac - Srednje i tu je bila glavna komunikacija za zapadne okupirane sarajevske opcine, s tim da su preko Crpoljskog probili put ali je bio pod vatrom nasih snaga iz unutrasnjeg obruca grada i tako da im je ova komunikacija bila presudna. Nisu imali nikakvih zdravstvenih ustanova u Ilidzi, Ilijasu, Vogosci i Hadzicima pa su ranjenike prebacivali ovim putem na Pale a dok ih do gore transportuju oni vec dobiju trovanje krvi, ilitiga sepsu i tako da - bacaj cetalja na kamaru iza bolnice.
Krajem oktobra 1992. Misoču su branili Kakanjci koji su se samo povukli. Misočki borci tada su bili na odmoru od Breze do Kaknja.

Školski primjer izdaje. Nisu krivi kakanjski borci, kriva je politika.
mali_balon
Posts: 11273
Joined: 12/09/2012 09:57

#1955 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by mali_balon »

Linija koju su drzali kakanjci je pala, a bilo je misocana, i tada ih je najvise poginulo i jednom danu. Tada je poginuo i Fikret Alic Crni, zlatni ljiljan koji je zustavio tenk, iz drugog pokusaja pogodio zoljom tenkistu, sreca u nesreci ako se moze tako reci, taj tenk se danima izvlacio a moglo se samo navece to raditi jer bi po danu ubili granatama, pa se cekao tenkista iz Zenice......
Samo nekoliko dana prije pada Misoce Avdija Rozajac je prekomandovan sa mjesta komandanta odreda Tale u stab TO Ilijas u Brezu, mjenja ga njegov zamjenik Meho Mesetovic, zatim dalje kada se zakuhalo s HVO biva postavljen za komandanta TO Kiseljak u Bilalovcu ili njive brigade, zaborvio sam jel tad bilo kiseljacke brigade......sad da li je iz Misoce smjenjen ili unaprijedjen ili sklonjen to ne znam......
Navodno je 17 oklopnih vozila taj dan krenulo na Misocu, neko kaze 17 tenkova, kada su nekoliko dana ranije iz komande TO Ilijas od logistickog centra u Visokom trazili protivoklopna sredstva receno im je da ima za 2000DEM po zolji. Bilo ke tu jos poganih stvari zaboravilo se.....uglavnom ako pitate ilijasane o brezanim i visocanima sumnjam da cete cuti lijepu rijec o istima.....naravno misli se na vodece vojne i politicke strukture.....
Znam da je vise ljudi poginulo u povlacenju iz Misoce nego sto je u ta 3 4 mjeseca dok se drzala Misoca.
Pumpna stanica je dignuta u zrak pri povalcenju, e sad jedna info je da cetnici nisu ni popravljali jer ih je bilo strah da je rijeka Misoca zatrovana od strane ARBIH u gorenjem toku, neke info su da su pooravili tu pumpu.....
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#1956 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by jefff »

Image

Image
User avatar
Filter
Posts: 7965
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#1957 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Filter »

toska wrote: 03/11/2021 23:50
Seawolf wrote: 03/11/2021 20:56
Inače su Nišići i taj sjeverni dio ratišta zone odgovornosti 1. korpusa slabije obrađeni ovdje na forumu.

Jesi li ti ikako bio tamo? Ja nisam. Ali imam dosta poznanika iz 101. brigade, pa znam nešto iz njihovih priča.
bio sam baš u periodu koji se navodi u opisu postavljenog filma, septempar-oktobar 94.
sve zone Jasen, Polom, Moševačko...

@mali_balon je spomenuo 126. ili kako smo je mi zvali Ilijaška brigada, oni su najgore prošli naravno zbog pozicije domaćina i početkom oktobra faktički nestali sa fronta kao formacija.

u isto vrijeme krajem augusta ili početkom septembra iz Sarajeva su upućeni manevarski batoljoni 101. 102. i 105. brigade.
naziv bataljoni samo formalno, bile su po jedna četa iz svakog i početkom oktobra dolaze preostali dijelovi bataljona, a to bi bili po još jedna ne baš full četa. zaokružimo na 5 četa manevaraca iz Sarajeva.

te jedinice su zaslužne za zadnju odbranu i kasnije kontru koja je Armiju dovela odmah poviše Srednjeg.
imale su prednost zbog velikih odmora u pozadini i ulazak u borbu samo po potrebi, moja četa je u tom periodu 3 puta odlazila na pomenute lokacije i vraćala se u bazu nakon nekoliko dana, udaljenu min. 30-tak km, ali se dobro čula artiljerija i uvijek smo znali šta nas čeka, selo Očevija.

na samom početku oktobra 94. četnici (plus nešto Rusa i Ukrajinca) su tako jako udarili da su se sve naše jedinice iz tog rejona povukle, nije postojala više nikakava formirana odbrana prema Brezi i Varešu. to je ovo što sam spomenuo za stradanje 126. brigade.
ostala je napuštena i baza u pozadini sa kuhinjom i pratećim objektima, sablasan prizor koji smo zatekli.
bilo je očito da Vrs to nije znala jer nas je dočekala tišina, ali isto tako neznanje gdje ići i postaviti odbranu.

sigurno da je u spomenutom periodu i dejstvima bilo i jedinica koja nisam spomenuo, ali pišem samo ono što sam lično vidio i svjedočio, a bez surfanja po internetu.

Usput i zanimljivost, po prvi put doživljavam uz pripreme za polazak na front da nam se govori da nosimo municije, bombi, tromlona koliko ko želi i na zadnjim borbama koje su se odvijale 14. i 15. oktobra 94. naša artiljerija je parirala njihovoj, Možda ne u kalibru, ali u broju ispaljivanja sigurno. Negativno je bilo što im još nismo mogli parirati u PM, a oni caruju u borbama.
bio je i jedan bataljon 1. brdske, poslan pocetkom oktobra. to mi je bio najkraci teren :roll: 17.10 su ono sto nas je ostalo vratili u sarajevo
User avatar
hatemondays
Posts: 1192
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#1958 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by hatemondays »

Filter wrote: 07/11/2021 19:22
toska wrote: 03/11/2021 23:50

bio sam baš u periodu koji se navodi u opisu postavljenog filma, septempar-oktobar 94.
sve zone Jasen, Polom, Moševačko...

@mali_balon je spomenuo 126. ili kako smo je mi zvali Ilijaška brigada, oni su najgore prošli naravno zbog pozicije domaćina i početkom oktobra faktički nestali sa fronta kao formacija.

u isto vrijeme krajem augusta ili početkom septembra iz Sarajeva su upućeni manevarski batoljoni 101. 102. i 105. brigade.
naziv bataljoni samo formalno, bile su po jedna četa iz svakog i početkom oktobra dolaze preostali dijelovi bataljona, a to bi bili po još jedna ne baš full četa. zaokružimo na 5 četa manevaraca iz Sarajeva.

te jedinice su zaslužne za zadnju odbranu i kasnije kontru koja je Armiju dovela odmah poviše Srednjeg.
imale su prednost zbog velikih odmora u pozadini i ulazak u borbu samo po potrebi, moja četa je u tom periodu 3 puta odlazila na pomenute lokacije i vraćala se u bazu nakon nekoliko dana, udaljenu min. 30-tak km, ali se dobro čula artiljerija i uvijek smo znali šta nas čeka, selo Očevija.

na samom početku oktobra 94. četnici (plus nešto Rusa i Ukrajinca) su tako jako udarili da su se sve naše jedinice iz tog rejona povukle, nije postojala više nikakava formirana odbrana prema Brezi i Varešu. to je ovo što sam spomenuo za stradanje 126. brigade.
ostala je napuštena i baza u pozadini sa kuhinjom i pratećim objektima, sablasan prizor koji smo zatekli.
bilo je očito da Vrs to nije znala jer nas je dočekala tišina, ali isto tako neznanje gdje ići i postaviti odbranu.

sigurno da je u spomenutom periodu i dejstvima bilo i jedinica koja nisam spomenuo, ali pišem samo ono što sam lično vidio i svjedočio, a bez surfanja po internetu.

Usput i zanimljivost, po prvi put doživljavam uz pripreme za polazak na front da nam se govori da nosimo municije, bombi, tromlona koliko ko želi i na zadnjim borbama koje su se odvijale 14. i 15. oktobra 94. naša artiljerija je parirala njihovoj, Možda ne u kalibru, ali u broju ispaljivanja sigurno. Negativno je bilo što im još nismo mogli parirati u PM, a oni caruju u borbama.
bio je i jedan bataljon 1. brdske, poslan pocetkom oktobra. to mi je bio najkraci teren :roll: 17.10 su ono sto nas je ostalo vratili u sarajevo
Odradio tri puta Nisice sa 105.-om oktobar 94, februar 95 and i za vrijeme deblokade juni/juli 95. Na nasoj zoni poprilicno mirno ratiste komaprirajuci sa 101. tamo je bio dernek svaki dan. Bilo je svega i municije i hrane i uniformi, tri tenka na kraju rokaju sa nase strane milina za gledati, Hrvati pomagali sa svojim artiljerijom lijepa vremena komparirajuci patnju na pocetku. Inace prvi izlazak poslije Igmana je bio u zoni Radovlja prema Hrvatskoj strani u februaru 94 (neki dan mi lokalna treba iz sela posla par ratnih fotki), dobro se jelo i pilo i odmorilo od rata tada. Poslije Vozuca i nazad u carsiju u pakao. Uglavnom ovi izlasci na Nisice su bili Disneyland u odnosu na mahalu.
Last edited by hatemondays on 10/11/2021 01:16, edited 1 time in total.
Honda Rajvosa
Posts: 791
Joined: 02/11/2021 09:44

#1959 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Honda Rajvosa »

Koliki je bio omjer snaga brojcano vojnika prvog korpusa u obrucu naspram VRS
Honda Rajvosa
Posts: 791
Joined: 02/11/2021 09:44

#1960 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Honda Rajvosa »

Kako kazu odnos napadaca i odbrane treba biti 3:1....srbi su svoju predlost imali u naoruzanju i kotama oko sarajeva...smatram da je nekom odgovaralo sarajevo u okruzenju.... kako politickim kurvama, tako i lokalnim kriminalcima, jer je bio odlican sverc
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#1961 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Guadalajara »

Honda Rajvosa wrote: 11/11/2021 16:01 Kako kazu odnos napadaca i odbrane treba biti 3:1....srbi su svoju predlost imali u naoruzanju i kotama oko sarajeva...smatram da je nekom odgovaralo sarajevo u okruzenju.... kako politickim kurvama, tako i lokalnim kriminalcima, jer je bio odlican sverc
U naselju Nedzarici, Vogošći, Ilidži, Stupu, Otesu, Lukavici, Mojmilu, Dobrinji 1 i 4, Grbavici, Hrasnici, Dobroševićima, Rajlovcu, Hadzicima...

Ovo kad se kaže oko Sarajeva raja konta da ih nije bilo u samom gradu. A držali skoro sve kasarne, skladišta i fabrike vojne industrije.
User avatar
parappa
Posts: 3283
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#1962 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by parappa »

Guadalajara wrote: 11/11/2021 17:14
Honda Rajvosa wrote: 11/11/2021 16:01 Kako kazu odnos napadaca i odbrane treba biti 3:1....srbi su svoju predlost imali u naoruzanju i kotama oko sarajeva...smatram da je nekom odgovaralo sarajevo u okruzenju.... kako politickim kurvama, tako i lokalnim kriminalcima, jer je bio odlican sverc
U naselju Nedzarici, Vogošći, Ilidži, Stupu, Otesu, Lukavici, Mojmilu, Dobrinji 1 i 4, Grbavici, Hrasnici, Dobroševićima, Rajlovcu, Hadzicima...

Ovo kad se kaže oko Sarajeva raja konta da ih nije bilo u samom gradu. A držali skoro sve kasarne, skladišta i fabrike vojne industrije.
Ovo za Hrasnicu mora da je greska. Linija je kod Famosa bila koliko ja znam ustvari gdje je i sada entitetska granica.
Ostalo stoji :thumbup: i pola Azica su drzali takodjer
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#1963 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Guadalajara »

parappa wrote: 11/11/2021 17:43
Guadalajara wrote: 11/11/2021 17:14

U naselju Nedzarici, Vogošći, Ilidži, Stupu, Otesu, Lukavici, Mojmilu, Dobrinji 1 i 4, Grbavici, Hrasnici, Dobroševićima, Rajlovcu, Hadzicima...

Ovo kad se kaže oko Sarajeva raja konta da ih nije bilo u samom gradu. A držali skoro sve kasarne, skladišta i fabrike vojne industrije.
Ovo za Hrasnicu mora da je greska. Linija je kod Famosa bila koliko ja znam ustvari gdje je i sada entitetska granica.
Ostalo stoji :thumbup: i pola Azica su drzali takodjer
Na Famos i mislim. Raja sa strane i ne zna ove industrijske zone, nazive, firme i fabrike, kasarne, skladišta.

A za Aziće...u Carapari je stari bio...

toska
Posts: 2923
Joined: 26/09/2016 14:08

#1964 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by toska »

Honda Rajvosa wrote: 11/11/2021 16:01 Kako kazu odnos napadaca i odbrane treba biti 3:1....srbi su svoju predlost imali u naoruzanju i kotama oko sarajeva...smatram da je nekom odgovaralo sarajevo u okruzenju.... kako politickim kurvama, tako i lokalnim kriminalcima, jer je bio odlican sverc
kome to sem agresora na neku državu odgovara držanje glavnog grada u opsadi ?

lokalni kriminalci će iskoristiti svaku moguću situaciju i pratioci su svakog haosa ili rata, nebitni u priči.
Honda Rajvosa
Posts: 791
Joined: 02/11/2021 09:44

#1965 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Honda Rajvosa »

Guadalajara wrote: 11/11/2021 17:14
Honda Rajvosa wrote: 11/11/2021 16:01 Kako kazu odnos napadaca i odbrane treba biti 3:1....srbi su svoju predlost imali u naoruzanju i kotama oko sarajeva...smatram da je nekom odgovaralo sarajevo u okruzenju.... kako politickim kurvama, tako i lokalnim kriminalcima, jer je bio odlican sverc
U naselju Nedzarici, Vogošći, Ilidži, Stupu, Otesu, Lukavici, Mojmilu, Dobrinji 1 i 4, Grbavici, Hrasnici, Dobroševićima, Rajlovcu, Hadzicima...

Ovo kad se kaže oko Sarajeva raja konta da ih nije bilo u samom gradu. A držali skoro sve kasarne, skladišta i fabrike vojne industrije.

mada sam rekao oko sarajeva mislio sam i na podrucije grada, jer je podrucije grada isto cinilo obruc, kao i oni na trebevicu, hresi, crepoljskom i sl...svejedno je jel grbavica ili spicasta stijena, ili trebevic, odnosi se na grad i oko grada. odrastao sam na vojnickom tako da odlicno znam koliko su mi blizu bili...

moje misljenje je da se obruc mogao negdje probiti oko sarajeva,ali da amirja za to ocigledno nije bila spremna.

Toska jel stvarno mislis da nije bilo u ratu kalkulisanja? da je mozda nekom i sa nase strane odgovaralo nesto sto nam se sada cini nezamislim???rat je i svasta su ljudi spremni da urade da bi dosli do svojih ciljeva (kako ratnih, tako i licnih i ciljeva jednog naroda itd.)
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#1966 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by invincible1921 »

Honda Rajvosa wrote: 11/11/2021 16:01 Kako kazu odnos napadaca i odbrane treba biti 3:1....srbi su svoju predlost imali u naoruzanju i kotama oko sarajeva...smatram da je nekom odgovaralo sarajevo u okruzenju.... kako politickim kurvama, tako i lokalnim kriminalcima, jer je bio odlican sverc
Tako je sav genocid i rat su ustvari pljackaski pohod :-) de bgt.. srbi su na sarajevu neutralizirali jedinu prednost bosnjaka...brojcano stanje. Sa minimalnim resusrima u ljudstvu su drzali skoro trecinu ljudskog potencijala protivnika u okruzenju..
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#1967 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by PM72 »

Ne treba golem strateg da bi sa stotinama artiljerijskih cijevi,sedamdesetak tenkova i nepresušnim zalihama granata i municije držati grad u opsadi u kojem branitelji nemaju nijednu cijev ili tenk da uzvrate...
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#1968 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by invincible1921 »

PM72 wrote: 14/11/2021 18:34 Ne treba golem strateg da bi sa stotinama artiljerijskih cijevi,sedamdesetak tenkova i nepresušnim zalihama granata i municije držati grad u opsadi u kojem branitelji nemaju nijednu cijev ili tenk da uzvrate...
Znam, al genijalan potez srpske strane kako god
Seawolf
Posts: 7535
Joined: 14/06/2012 22:59

#1969 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Seawolf »

PM72 wrote: 14/11/2021 18:34 Ne treba golem strateg da bi sa stotinama artiljerijskih cijevi,sedamdesetak tenkova i nepresušnim zalihama granata i municije držati grad u opsadi u kojem branitelji nemaju nijednu cijev ili tenk da uzvrate...
Koja je, po tebi, najveća i najznačajnija pobjeda pripadnika Armije i MUP-a RBiH unutar sarajevskog okruženja i koje godine se ta bitka desila?
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#1970 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by jefff »

12th May 1993 During the Siege of Sarajevo: a makeshift ARBiH

Image
DebelinJoe
Posts: 1575
Joined: 03/03/2021 20:06

#1971 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by DebelinJoe »

PM72 wrote: 14/11/2021 18:34 Ne treba golem strateg da bi sa stotinama artiljerijskih cijevi,sedamdesetak tenkova i nepresušnim zalihama granata i municije držati grad u opsadi u kojem branitelji nemaju nijednu cijev ili tenk da uzvrate...

Gdje su bile haubice zarobljene na Trnovu/Rogoju u ljeto 1992. Sjećam se TV snimka nakon oslobađanja Trnova i pune livade zarobljene artiteljerije. Gdje je ta artiljerija bila kasnije?
lajkujMe
Posts: 12136
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#1972 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by lajkujMe »

Sarajmen wrote: 10/11/2021 17:00 Okvirno nas 50 000 1995. u odnosu na standardnih 17 do 20 000 SRK VRS.

Nisam bio u ratu pa ne bih puno pametovao ovdje.
Ali od tih 50.000 koliko je bilo pod pjesadijskim oruzjem?

Meni je par ljudi pricalo koji jesu ucestvovali da je taj broj od 50.000 samo na papiru jer vecina nije bila naoruzana.
Samim tim to su bili logistika i podrska.

I po meni su Srbi uspjeli zadrzati okruzenje samo zato jer su se na pocetku dobro ukopali na kotama.
Svaki nas napad pjesadijom su oni zaustavili masivnim artiljerijskim napadom.
Ali necu sa pametujem ovi sto su ucestvovali znaju najbolje.

Znam npr kad je bio napad na Spicastu stijenu od strane Crnih Labudova da smo oslobodili pa se povukli jer su ovi bez milosti granatirali taj polozaj.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2794
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#1973 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by ovo_malo_duse »

DebelinJoe wrote: 16/11/2021 10:00
PM72 wrote: 14/11/2021 18:34 Ne treba golem strateg da bi sa stotinama artiljerijskih cijevi,sedamdesetak tenkova i nepresušnim zalihama granata i municije držati grad u opsadi u kojem branitelji nemaju nijednu cijev ili tenk da uzvrate...

Gdje su bile haubice zarobljene na Trnovu/Rogoju u ljeto 1992. Sjećam se TV snimka nakon oslobađanja Trnova i pune livade zarobljene artiteljerije. Gdje je ta artiljerija bila kasnije?
Povucena na Igman a onda prilikom povlacenja sa Igmana , prvo na Ivan sedlo a onda dodjeljena 6 odnosno 4 korpusu.. Sultan bio gore na konjickoj strani ispod Bjelasnice, Mislim da je odmah osnovan 4 artiljerijski puk u koji su usla baterija haubica 105 i baterija 155 i cini mi se 4-5 WBR ona mala. Skupa sa 3 122_ke i nekoliko zisova koje su vec bile na Zvekusi i Bjelimickom ratistu. Nakon ustroja puka slale se gdje god je zatrebalo. Na 105_cama je bila vecimo raja iz Hadzica...

Puno su ove 105_ce i 155_ce ucinile dar-mara i prema cetaljima i prema UZP_ovcima, pogotovo 105_a nevjerovatno kako su precizne sa orginalnim grantama...Najpoznatija je kasarna u Prozoru kojoj je jedna od ovih 105 poslala cestitku sa obronaka Vranice i to bas u trenutku nakih priprema , puna vojske i 2 cisterne goriva u istom krugu..
DebelinJoe
Posts: 1575
Joined: 03/03/2021 20:06

#1974 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by DebelinJoe »

ovo_malo_duse wrote: 16/11/2021 11:56
DebelinJoe wrote: 16/11/2021 10:00


Gdje su bile haubice zarobljene na Trnovu/Rogoju u ljeto 1992. Sjećam se TV snimka nakon oslobađanja Trnova i pune livade zarobljene artiteljerije. Gdje je ta artiljerija bila kasnije?
Povucena na Igman a onda prilikom povlacenja sa Igmana , prvo na Ivan sedlo a onda dodjeljena 6 odnosno 4 korpusu.. Sultan bio gore na konjickoj strani ispod Bjelasnice, Mislim da je odmah osnovan 4 artiljerijski puk u koji su usla baterija haubica 105 i baterija 155 i cini mi se 4-5 WBR ona mala. Skupa sa 3 122_ke i nekoliko zisova koje su vec bile na Zvekusi i Bjelimickom ratistu. Nakon ustroja puka slale se gdje god je zatrebalo. Na 105_cama je bila vecimo raja iz Hadzica...

Puno su ove 105_ce i 155_ce ucinile dar-mara i prema cetaljima i prema UZP_ovcima, pogotovo 105_a nevjerovatno kako su precizne sa orginalnim grantama...Najpoznatija je kasarna u Prozoru kojoj je jedna od ovih 105 poslala cestitku sa obronaka Vranice i to bas u trenutku nakih priprema , puna vojske i 2 cisterne goriva u istom krugu..
Evo UZP PR služba u ovom videu pokazuje neko brdo između Tarčina i Kreševa. HVO kaže da ih muslimani tuku haubicom. :) Vjerovatno je neka od haubica sa Trnova.

User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2794
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#1975 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by ovo_malo_duse »

DebelinJoe wrote: 16/11/2021 13:18
ovo_malo_duse wrote: 16/11/2021 11:56

Povucena na Igman a onda prilikom povlacenja sa Igmana , prvo na Ivan sedlo a onda dodjeljena 6 odnosno 4 korpusu.. Sultan bio gore na konjickoj strani ispod Bjelasnice, Mislim da je odmah osnovan 4 artiljerijski puk u koji su usla baterija haubica 105 i baterija 155 i cini mi se 4-5 WBR ona mala. Skupa sa 3 122_ke i nekoliko zisova koje su vec bile na Zvekusi i Bjelimickom ratistu. Nakon ustroja puka slale se gdje god je zatrebalo. Na 105_cama je bila vecimo raja iz Hadzica...

Puno su ove 105_ce i 155_ce ucinile dar-mara i prema cetaljima i prema UZP_ovcima, pogotovo 105_a nevjerovatno kako su precizne sa orginalnim grantama...Najpoznatija je kasarna u Prozoru kojoj je jedna od ovih 105 poslala cestitku sa obronaka Vranice i to bas u trenutku nakih priprema , puna vojske i 2 cisterne goriva u istom krugu..
Evo UZP PR služba u ovom videu pokazuje neko brdo između Tarčina i Kreševa. HVO kaže da ih muslimani tuku haubicom. :) Vjerovatno je neka od haubica sa Trnova.

Hahaha. Ma nigdje veze drug moj. Tad se jedna haubica vozala od Vranice do Treskavice sa 3 granate...U Kresevo se moglo uci kad smo htjeli da je imao ko. 120 ljudi + interventni vod( u domu bio 20 ljudi isli u izvidjanja i pomalo ih cvokali cisto da ne smiju krenut ) drzalo liniju od Fojnice do Tarcinaca. Svaki treci a po negdje i 4 rov bio prazan. Nakon sto su namarani u akciji kad se uzeo Lovacki dom na Lopati i Inach, sami su pobjegli iz nekog velikog sela i spojila komunikacija Tarcin Fojnica. ( Inac je brdo gdje je Dzemal Bijedic Rahmeti Poginuo) Kod spomen table se Kresevo vidjelo kao na Dlanu). Bila dva velika magacina u Selu to nas je spasilo pa nismo spali na kilazu djece iz Bijafre. Inace kad su krenuli u kontru da vrate sto im palo mi se spustili na jednu za zaravan koja je bila u sumi nekih 200 metara ispod a njih je neko natjerao ko ovce , mislim da ih je bar na tom rejonu zaginulo 20-30 . A plus u nasoj akciji nisu znali sta im se desava nisu se nadali drzali liniju ko turisti a u svakom rovu su imali Mrudove ponegdje velicine televizora, Par momaka prebacilo ih kad su krenuli u kontru aktivirali ih bilo je mjesta sve zbunje i drvece povaljano 100 m ispred..Tad im je glavnokomandujuci za taj juzni sektor zaglavio..

To sto su oni mislili da je habubica je je bila obicna tandzara uvucena u Solunar i po neki tromblon, Najace oruzje koje je bilo na liniji je bio jedan Puskomitraljez M53 Garonja i 2-3 zastavina PM M72 i jedan minobacac 60_ka sa 2 -3 granate i 2 zolje mislim. Mi smo u to vrijeme imali obrok 2 puta dnevno a u Kresevu je sutala muzika u kaficima ni jedan kojeg smo roknuli nej imao ispod 3 cokolade u rancu. Imali su pticijeg mlijeka sto bi raja rekla... Al bi im se ukaki u ceif, roknes par puta iz tandzare kroz sulunar, ko da 155 rokne utihne sve sva se svjetla pogase i sirene zuje po par sati.
Evo od od table na 6-7 slici se sve vidjelo ko na dlanu(neda mi se slike skidat)

[media]https://pdbitovnja.ba/index.php/planine/inac[/media]

Nekad pri kraju su skontali da je sve prazno poceli su se ubacivat u zasjede, poginulo par momaka a onda iznenada dosla 2 focanska 700 ljudi koja se izvukla iz istocne Bosne i nakon nekog odmora poslali je da preuzme ovu liniju jer je bilo jedinica koje nisu isle kuci 60 dana..
Popunili ljudi sve praznine mislim nakon heftu copili im jednu grupu koja izvidjala i nasla te rupe pa kenula opet u zasjedu ubili ih 7-8.
Sjecam se donesose ljudi PAM kod one table kaze momak jebote zar ima mjesto gdje smo mi gornji....Mislim da se vise muzika nije cula do Washingtonskog :D ...Mi smo prebacnei na Tresku a cuo sam da su ubrzo dosle jos dvije brigade iz Sarajeva i to se sve trebalo odradit ali su znali sta ce biti i ubrzo je Washingtonski potpisan.
Ne vjeruj u kamenjarske Bajke ni kad realno zvuce..Da smo tad imali bateriju minobacaca 80 i 120 sa dovoljno granata prdali bi se sami ne bi ih morali ni napadat. Ovo neznam je li istina ali nam momak na Treski pricao da su ih Focaci copali sa linije pa ih prodavali nazad za banane i ne znam sta jos. Ne znam jeli istina ali su ovi iz ove Focanske bili pravo zajebani ( brigada Zaima Besovica) bio sam sa njima jedno vijeme na Treski .
Post Reply