Bihać / V Korpus A RBiH

Post Reply
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#201 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by madner »

Tomo82 wrote: 3. U oluji je 150.000 vojnika HV-a napalo 50.000 vojnika srpske strane. Omjer 3-1 u korist napadača, koji je preporučljiv kad se ide u ofenzivne akcije. Ako te baš zanima akcija "oluja" ima literature pa čitaj. Ali vidim da te ne zanima, pa i dalje udri paušalno.
Kad vec kritijukes nivo (razinu) i optuzujes za pausalne ocjene bilo bi dobro ne navoditi take gluposti. Kakve veze ima izjava njemackog marsala iz sredine predproslog stoljeca o potrebi koncentracije na taktickom nivou sa modernim ratom?
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#202 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by osa »

mirza11 wrote:
Tomo82 wrote:
eduscho wrote:Nije isto ganjati traktore sa babama u Oluji i kad te doceka cestit srpski domacin, pa red MB, red haubica, pa red VBRova, a cuo sam da su sa Batajnice dobili Migove, pa da su i oni malo ostrili nisanske sprave po sokcima.
Al' hajde neka bude kriv je Vrbanac, zna covjek iz druge ruke...
Ti si ozbiljno poremećen čovjek, ozbiljno. Tvoja mržnja prema hrvatima je patološka. Oluja je bila borba sa babama na traktorima? Hajd dobro, ako te to veseli neka ti. Nišanske sprave nisu mogli oštriti po šokcima jer ni 1. ni 2. gardijska brigada nisu iz Slavonije :zzzz: .

Koliko ja vidim ti si u biti u borbama HV-VRS navijao za potonje. Priznaj, bit će ti lakše.
Pa nego sta su,znaci 5 posto srba vam je drzalo 30 posto teritorije i gle cuda trebalo vam je pune tri godine da se naoruzavate pa da bi mogli uraditi Oluju,da ti mozda nije na pamet palo da kazes ko su bili pravi borci na ovom prostoru a ne kukavice kao hrvati koji imaju podrsku citavog zapada napadnu sa 10000 vojnika 100000 baba i civila sa traktorima u akciji koja je bila dogovorena sa sve tri strane i jos se time hvale,kako kazu cime se budala ponosi pametan se stidi,jarane otvori oci pitaj hrvate iz srednje bosne a djelom iz hercegovine naravno one koje smo ostavili da zive kako smo ih za usi izvlacili i kako smo se igrali sa njima,mislim nema vas ko da mrzi nego covjek ti samo kaze cinjenice da vi niste u ratu nista napravili sto je vrijedno pomena a i da ste kao narod kukavice,primjer navijacke tuce gdje nikad niste frontalno krenuli nego uvjek cekaju kako ce hinjski 100 na 10 udariti......ostavi tu pricu za neke ustascoljubce..........
a iza bošnjaka stajao cijeli muslimanski svijet i najveća sila svijete amerika, navodno i danas stoji po riječima mnogih bošnjaka, pa uspjeli sačuvati 25% teritorija bih, čak nisu mogli savladati par tisuća hrvata u srednjoj bosni ostavljenih na milost i nemilost, teritorij nešto veći nego što su držali srbi u zapadnoj slavoniji i još nisu bili u okruženju, a nesposobni hrvati riješili taj problem za jedan dan, a u zap. bosni tri godine vrli ratnici nisu uspjeli uzeti srbima ni donji vakuf, malo veće selo, ja sposobne vojske.
User avatar
atmel
Posts: 1657
Joined: 02/02/2005 20:05
Location: planet zemlja

#203 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by atmel »

:bih:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#204 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by Chmoljo »

osa wrote: a iza bošnjaka stajao cijeli muslimanski svijet i najveća sila svijete amerika, navodno i danas stoji po riječima mnogih bošnjaka, pa uspjeli sačuvati 25% teritorija bih, čak nisu mogli savladati par tisuća hrvata u srednjoj bosni ostavljenih na milost i nemilost, teritorij nešto veći nego što su držali srbi u zapadnoj slavoniji i još nisu bili u okruženju, a nesposobni hrvati riješili taj problem za jedan dan, a u zap. bosni tri godine vrli ratnici nisu uspjeli uzeti srbima ni donji vakuf, malo veće selo, ja sposobne vojske.
ovo boldirano gore ne postoji. na to se samo mogu :lol: :lol: :lol:

arap kad ti daje pare budi siguran da će nešto nazad tražiti. pusti se holivudskih predrasuda o glupim beduinima koji jalalakujući trče s kalašnjikovom i bivaju ubijeni nožem. oni su vrlo prepredeni.

tih "par tisuća" su mogli biti sravnjeni sa zemljom, ali nisu. i to ej jedna od pametnijih odluka tadašnjeg rukovodstva. možemo sad naklapati da je eventualno Hrvatska time uslovljavala neke ustupke (dotok oružja i sl.) ali prema Izetbegovićevim riječima, nisu htjeli dopustiti klanja i ubijanja koja bi uslijedila da se riješio problem tih "par tisuća".

ako želiš govoriti o (ne)sposobnosti Bosanaca, hajde ti lijepo dođi ovamo u Sarajevo pa da ti pokažem kako se Dobrinja herojski odbranila, i malo o Pofalićkoj bitki. da ne govorim o Žuči i stravi koja se dešavala na Otesu (koji je ipak pao) i Stupu. to dvoje može uporediti sa Vukovarom, jer su u ravnici i tenkovi su radili što su htjeli do dopremanja famoznih strijela.

eto, to samo Sarajevo. a da ne spominjem Goraždane, Mostarce i Krajišnike. pogotovo Krajišnike...

mrsko mi sada naglabati u kakvoj smo situaciji zatečeni početkom rata, situaciji koja nije ni približna onoj u Hrvatskoj... a opet se odbranili...
User avatar
atmel
Posts: 1657
Joined: 02/02/2005 20:05
Location: planet zemlja

#205 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by atmel »

a u zap. bosni tri godine vrli ratnici nisu uspjeli uzeti srbima ni donji vakuf, malo veće selo, ja sposobne vojske.[/quote]

Koji si ti bo.....k. Imaš li ti šta drugo da radiš nego da sereš po forumima susjednih zemalja.
Zašto tolika mržnja prema Bošnjacima, da nisu možda Bošnjaci slali vojsku na Hrvatsku i otvarali logore po Splitu i Zadru, rušili Dubrovnik i dijelili Hrvatsku.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#206 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by osa »

atmel wrote:a u zap. bosni tri godine vrli ratnici nisu uspjeli uzeti srbima ni donji vakuf, malo veće selo, ja sposobne vojske.
Koji si ti bo.....k. Imaš li ti šta drugo da radiš nego da sereš po forumima susjednih zemalja.
Zašto tolika mržnja prema Bošnjacima, da nisu možda Bošnjaci slali vojsku na Hrvatsku i otvarali logore po Splitu i Zadru, rušili Dubrovnik i dijelili Hrvatsku.[/quote]

zanimljivo nisi reagirao na post koji je izazvao moj odgovor(namjerno ironičan), nije to pogodila nekultura, šovinizam pa i fašizam koji prosipa gospodin koji geaje pisao, nego reagiraš na moj odgovor, to dovoljno govori i o tebi, ipak ti je draža bošnjačka nekultura i šovinizam nego hrvatska ironija.
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#207 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by zonbirile »

5.korpus pred BL,ja panike u Sarajevu,niko se nije nadao,ko ono kada ti levat da gol ,a dogovoren rezultat.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#208 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by osa »

Chmoljo wrote:
osa wrote: a iza bošnjaka stajao cijeli muslimanski svijet i najveća sila svijete amerika, navodno i danas stoji po riječima mnogih bošnjaka, pa uspjeli sačuvati 25% teritorija bih, čak nisu mogli savladati par tisuća hrvata u srednjoj bosni ostavljenih na milost i nemilost, teritorij nešto veći nego što su držali srbi u zapadnoj slavoniji i još nisu bili u okruženju, a nesposobni hrvati riješili taj problem za jedan dan, a u zap. bosni tri godine vrli ratnici nisu uspjeli uzeti srbima ni donji vakuf, malo veće selo, ja sposobne vojske.
ovo boldirano gore ne postoji. na to se samo mogu :lol: :lol: :lol:

arap kad ti daje pare budi siguran da će nešto nazad tražiti. pusti se holivudskih predrasuda o glupim beduinima koji jalalakujući trče s kalašnjikovom i bivaju ubijeni nožem. oni su vrlo prepredeni.

tih "par tisuća" su mogli biti sravnjeni sa zemljom, ali nisu. i to ej jedna od pametnijih odluka tadašnjeg rukovodstva. možemo sad naklapati da je eventualno Hrvatska time uslovljavala neke ustupke (dotok oružja i sl.) ali prema Izetbegovićevim riječima, nisu htjeli dopustiti klanja i ubijanja koja bi uslijedila da se riješio problem tih "par tisuća".

ako želiš govoriti o (ne)sposobnosti Bosanaca, hajde ti lijepo dođi ovamo u Sarajevo pa da ti pokažem kako se Dobrinja herojski odbranila, i malo o Pofalićkoj bitki. da ne govorim o Žuči i stravi koja se dešavala na Otesu (koji je ipak pao) i Stupu. to dvoje može uporediti sa Vukovarom, jer su u ravnici i tenkovi su radili što su htjeli do dopremanja famoznih strijela.

eto, to samo Sarajevo. a da ne spominjem Goraždane, Mostarce i Krajišnike. pogotovo Krajišnike...

mrsko mi sada naglabati u kakvoj smo situaciji zatečeni početkom rata, situaciji koja nije ni približna onoj u Hrvatskoj... a opet se odbranili...
arap traži pare, a kršćani daju mukte, zar stvarno misliš da je to tako. što se tiče sposobnosti i nesposobnosti, na kraju se gleda rezultat, on jedini daje ocjenu sposobnosti, kao u sportu, možeš biti nadmoćan fulati milijun šansi, ali na kraju se priča o pobjedniku.
dr trocki
Posts: 106
Joined: 19/03/2009 18:26
Location: Mexico

#209 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by dr trocki »

osa wrote:
atmel wrote:a u zap. bosni tri godine vrli ratnici nisu uspjeli uzeti srbima ni donji vakuf, malo veće selo, ja sposobne vojske.
Koji si ti bo.....k. Imaš li ti šta drugo da radiš nego da sereš po forumima susjednih zemalja.
Zašto tolika mržnja prema Bošnjacima, da nisu možda Bošnjaci slali vojsku na Hrvatsku i otvarali logore po Splitu i Zadru, rušili Dubrovnik i dijelili Hrvatsku.
zanimljivo nisi reagirao na post koji je izazvao moj odgovor(namjerno ironičan), nije to pogodila nekultura, šovinizam pa i fašizam koji prosipa gospodin koji geaje pisao, nego reagiraš na moj odgovor, to dovoljno govori i o tebi, ipak ti je draža bošnjačka nekultura i šovinizam nego hrvatska ironija.[/quote]
:thumbup:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#210 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by Chmoljo »

osa wrote:
arap traži pare, a kršćani daju mukte, zar stvarno misliš da je to tako. što se tiče sposobnosti i nesposobnosti, na kraju se gleda rezultat, on jedini daje ocjenu sposobnosti, kao u sportu, možeš biti nadmoćan fulati milijun šansi, ali na kraju se priča o pobjedniku.
jest, možemo pričati o sportu ali ako dodjeljujemo hendikepe :roll:

gdje sam ja rekao da su ovi drugi nešto bolji? samo ti kažem, da ta priča o nekom famoznom islamskom svijetu je priča za malu djecu. hoćeš primjer? pogledaj kako Palestincima pomogoše. oni presretni da ne znaju šta će od para i dobrog života. još malo pa će Jevreji početi uzimati Palestinsko državljanstvo.

a sad ozbiljno: Armija BiH je bila u najgoroj poziciji od svih vojski i paravojski koje su trčkarale po ovim vrletima. zamisli da si u Hrvatskoj imao još tri Vukovara? pitao bih te ja onda o sposobnostima i pobjednicima.

na kraju: u Sarajevu je izginulo ljudi ko u cijelom Domovinskom ratu. samo u Sarajevu. eto ti rezultata.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#211 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by osa »

Chmoljo wrote:
osa wrote:
arap traži pare, a kršćani daju mukte, zar stvarno misliš da je to tako. što se tiče sposobnosti i nesposobnosti, na kraju se gleda rezultat, on jedini daje ocjenu sposobnosti, kao u sportu, možeš biti nadmoćan fulati milijun šansi, ali na kraju se priča o pobjedniku.
jest, možemo pričati o sportu ali ako dodjeljujemo hendikepe :roll:

gdje sam ja rekao da su ovi drugi nešto bolji? samo ti kažem, da ta priča o nekom famoznom islamskom svijetu je priča za malu djecu. hoćeš primjer? pogledaj kako Palestincima pomogoše. oni presretni da ne znaju šta će od para i dobrog života. još malo pa će Jevreji početi uzimati Palestinsko državljanstvo.

a sad ozbiljno: Armija BiH je bila u najgoroj poziciji od svih vojski i paravojski koje su trčkarale po ovim vrletima. zamisli da si u Hrvatskoj imao još tri Vukovara? pitao bih te ja onda o sposobnostima i pobjednicima.

na kraju: u Sarajevu je izginulo ljudi ko u cijelom Domovinskom ratu. samo u Sarajevu. eto ti rezultata.
imaš još dva vukovara imao sam prilike tada biti u gospiću i pakracu, nisu bili daleko od vukovara, a priča o zapadu koji je pomogao hrvatskoj je slična, da je htio pomoći ne bi se rat razvlačio 4 godine, armija je bila u najtežoj poziciji, samo zašto, a što se tiče žrtava, žrtve često nisu pokazetelj vojne sposobnosti, sjećam se jedne anegdote" negdje u zimu 95. razgovarao sam sa renatom romićem zap. 82. gardijske bojne, koji je s ponosom pričao kako je u borbama za šator u zap. bosni u prvih sat vremena imao nekih 28 boraca izbačenih iz stroja, i to je govorio s ponosom, valjda želeći tako pokazati koliko je to teška borba bila(vjerojatno i je), ja sam takvim razgovorom bio dosta iznenađen, rekao sam dotičnom, da mu je general markać bio zapovjednik i da mu je 28 specijalaca za sat vremena što ubijeno što ranjeno., bio bi obješen na trgu bana jelačića, s obzirom da smo dobrano popili skoro smo se i sukobili", šta hoću reći, ja bih volio da je što manje hrvatskih građana poginulo u ratu, a i moglo je biti tako, da je odgovornost bila na potrebnom nivou od samih ljudi do rukovodioca, ovako je dobra trećina ljudi, ružno je to reći, stradala svojom krivnjom i nepažnjom, nikad se ne bih ponosio brojem žrtava, jer ponavljam to ne govori o sposobnosti, uglavnom, već o nečem sasvim drugom.
Tomo82
Posts: 204
Joined: 15/09/2005 23:59

#212 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by Tomo82 »

madner wrote:
Tomo82 wrote: 3. U oluji je 150.000 vojnika HV-a napalo 50.000 vojnika srpske strane. Omjer 3-1 u korist napadača, koji je preporučljiv kad se ide u ofenzivne akcije. Ako te baš zanima akcija "oluja" ima literature pa čitaj. Ali vidim da te ne zanima, pa i dalje udri paušalno.
Kad vec kritijukes nivo (razinu) i optuzujes za pausalne ocjene bilo bi dobro ne navoditi take gluposti. Kakve veze ima izjava njemackog marsala iz sredine predproslog stoljeca o potrebi koncentracije na taktickom nivou sa modernim ratom?
John Arquilla, Douglas A. Borer: "Information strategy and warfare: a guide to theory and practice", str. 130
Tomo82
Posts: 204
Joined: 15/09/2005 23:59

#213 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by Tomo82 »

Chmoljo wrote:
osa wrote:
arap traži pare, a kršćani daju mukte, zar stvarno misliš da je to tako. što se tiče sposobnosti i nesposobnosti, na kraju se gleda rezultat, on jedini daje ocjenu sposobnosti, kao u sportu, možeš biti nadmoćan fulati milijun šansi, ali na kraju se priča o pobjedniku.
jest, možemo pričati o sportu ali ako dodjeljujemo hendikepe :roll:

gdje sam ja rekao da su ovi drugi nešto bolji? samo ti kažem, da ta priča o nekom famoznom islamskom svijetu je priča za malu djecu. hoćeš primjer? pogledaj kako Palestincima pomogoše. oni presretni da ne znaju šta će od para i dobrog života. još malo pa će Jevreji početi uzimati Palestinsko državljanstvo.

a sad ozbiljno: Armija BiH je bila u najgoroj poziciji od svih vojski i paravojski koje su trčkarale po ovim vrletima. zamisli da si u Hrvatskoj imao još tri Vukovara? pitao bih te ja onda o sposobnostima i pobjednicima.

na kraju: u Sarajevu je izginulo ljudi ko u cijelom Domovinskom ratu. samo u Sarajevu. eto ti rezultata.
Imao si u Hrvatskoj više Vukovara, no nije bitno.

Da je vaše vodstvo bilo mudro mogli ste se pripremiti za rat kada ste vidjeli šta se dešava u Hrvatskoj, ali niste. Zato je, između ostalog, i poginulo toliko ljudi.
User avatar
atmel
Posts: 1657
Joined: 02/02/2005 20:05
Location: planet zemlja

#214 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by atmel »

osa wrote:
atmel wrote:a u zap. bosni tri godine vrli ratnici nisu uspjeli uzeti srbima ni donji vakuf, malo veće selo, ja sposobne vojske.
Koji si ti bo.....k. Imaš li ti šta drugo da radiš nego da sereš po forumima susjednih zemalja.
Zašto tolika mržnja prema Bošnjacima, da nisu možda Bošnjaci slali vojsku na Hrvatsku i otvarali logore po Splitu i Zadru, rušili Dubrovnik i dijelili Hrvatsku.
zanimljivo nisi reagirao na post koji je izazvao moj odgovor(namjerno ironičan), nije to pogodila nekultura, šovinizam pa i fašizam koji prosipa gospodin koji geaje pisao, nego reagiraš na moj odgovor, to dovoljno govori i o tebi, ipak ti je draža bošnjačka nekultura i šovinizam nego hrvatska ironija.[/quote]

Ti si ipak duže na ovom forumu od debila koji svašta pišu.
Par novih debila na forumu i vidjeti ćemo tvoje pravo lice.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#215 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by osa »

atmel wrote:
osa wrote:
atmel wrote:a u zap. bosni tri godine vrli ratnici nisu uspjeli uzeti srbima ni donji vakuf, malo veće selo, ja sposobne vojske.
Koji si ti bo.....k. Imaš li ti šta drugo da radiš nego da sereš po forumima susjednih zemalja.
Zašto tolika mržnja prema Bošnjacima, da nisu možda Bošnjaci slali vojsku na Hrvatsku i otvarali logore po Splitu i Zadru, rušili Dubrovnik i dijelili Hrvatsku.
zanimljivo nisi reagirao na post koji je izazvao moj odgovor(namjerno ironičan), nije to pogodila nekultura, šovinizam pa i fašizam koji prosipa gospodin koji geaje pisao, nego reagiraš na moj odgovor, to dovoljno govori i o tebi, ipak ti je draža bošnjačka nekultura i šovinizam nego hrvatska ironija.
Ti si ipak duže na ovom forumu od debila koji svašta pišu.
Par novih debila na forumu i vidjeti ćemo tvoje pravo lice.[/quote]

ako si ti dugo na forumu, a što ne bih rekao s obzirom na broj postova,iako to nije jedino mjerilo, onda znaš moje pravo lice, ja pišem uvijek isto, a pogotovo kad naletim na ovakve intelektualce, nego što ne napisa ovom bošnjaku srpske orijentacije svoje mišljenje o njegovim postovima.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#216 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by madner »

Tomo82 wrote:
madner wrote:
Tomo82 wrote: 3. U oluji je 150.000 vojnika HV-a napalo 50.000 vojnika srpske strane. Omjer 3-1 u korist napadača, koji je preporučljiv kad se ide u ofenzivne akcije. Ako te baš zanima akcija "oluja" ima literature pa čitaj. Ali vidim da te ne zanima, pa i dalje udri paušalno.
Kad vec kritijukes nivo (razinu) i optuzujes za pausalne ocjene bilo bi dobro ne navoditi take gluposti. Kakve veze ima izjava njemackog marsala iz sredine predproslog stoljeca o potrebi koncentracije na taktickom nivou sa modernim ratom?
John Arquilla, Douglas A. Borer: "Information strategy and warfare: a guide to theory and practice", str. 130
Da ti prevedem "local superiority" :roll:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#217 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by Chmoljo »

osa wrote:
imaš još dva vukovara imao sam prilike tada biti u gospiću i pakracu, nisu bili daleko od vukovara, a priča o zapadu koji je pomogao hrvatskoj je slična, da je htio pomoći ne bi se rat razvlačio 4 godine, armija je bila u najtežoj poziciji, samo zašto, a što se tiče žrtava, žrtve često nisu pokazetelj vojne sposobnosti, sjećam se jedne anegdote" negdje u zimu 95. razgovarao sam sa renatom romićem zap. 82. gardijske bojne, koji je s ponosom pričao kako je u borbama za šator u zap. bosni u prvih sat vremena imao nekih 28 boraca izbačenih iz stroja, i to je govorio s ponosom, valjda želeći tako pokazati koliko je to teška borba bila(vjerojatno i je), ja sam takvim razgovorom bio dosta iznenađen, rekao sam dotičnom, da mu je general markać bio zapovjednik i da mu je 28 specijalaca za sat vremena što ubijeno što ranjeno., bio bi obješen na trgu bana jelačića, s obzirom da smo dobrano popili skoro smo se i sukobili", šta hoću reći, ja bih volio da je što manje hrvatskih građana poginulo u ratu, a i moglo je biti tako, da je odgovornost bila na potrebnom nivou od samih ljudi do rukovodioca, ovako je dobra trećina ljudi, ružno je to reći, stradala svojom krivnjom i nepažnjom, nikad se ne bih ponosio brojem žrtava, jer ponavljam to ne govori o sposobnosti, uglavnom, već o nečem sasvim drugom.
slažem se što se tiče nesposobnosti. u Sarajevu se svašta događalo. bilo je mnogo gluposti u kojima su ljudi bespotrebno ginuli.

ali malo si pomiješao ono što ti htjedoh reći, prvo: Armija je bila neuporedivo najlošije opremljena vojna grupacija. jedino što smo na svom terenu imali uglavnom brojnije ljudstvo. ostalo je bilo u totalnoj disproporciji u odnosu na neprijatelja: od naoružanja do vojne obrazovanosti zapovjednog kadra.
tek kasnije, kad se stasalo, Armija je napravila neke značajnije OFANZIVNE akcije. do tada se sve svodilo na odbranu. primjer jedne briljantne akcije jeste Vlašić.

a što se tiče broja žrtava, to sam pomenuo kao činjenicu teškog rata koji se vodio u Bosni. ne kao znak sposobnosti. i sam znaš koliko je civila izginulo po Bosni. opet najviše Muslimana/Bošnjaka. tako da to, slažem se, nije mjerilo neke vojne sposobnosti nego razornosti rata.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#218 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by madner »

Valjda vam je jasno kad neko provocira a kada misli ozbiljno :roll:
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#219 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by zemo_online »

5. korpus je bio pred banja lukom kada je iz cijevi hvo-a zapucano po njima, kako ne bi usli u banja luku. po nalogu amerikanaca.
toliko o hvo-u.
zoka213
Posts: 226
Joined: 01/04/2008 17:57

#220 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by zoka213 »

test01 wrote:5. korpus je bio pred banja lukom kada je iz cijevi hvo-a zapucano po njima, kako ne bi usli u banja luku. po nalogu amerikanaca.
toliko o hvo-u.
Ovaj je odvalio :-D
vuk1975
Posts: 62
Joined: 09/04/2009 06:48

#221 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by vuk1975 »

ja cu samo reci ovo izuzev pojedinaca ,vi djeco mlatite praznu slamu.a za ovoga osu ili bombara cu samo reci jedno imali ste tenkove topove ma sve pa sto bolan ne zauzeste g vakuf,ja malo sutra pa mi nismo imali municije bjednice jedan ,pa u vakufu je bio jedan jedini tenk citav rat eto toliko pa trljajte praznu slamu
User avatar
jutarnji
Posts: 2326
Joined: 08/04/2009 17:31

#222 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by jutarnji »

vivaldi wrote:Ova tema nema ama bas nikakvog smisla bez aktivnijeg ukljucivanja nekoga tj. vise njih iz rs-a sa nekim informacijama.
Sve ovo su price i iskustva sa jedne strane i to sa onih najnizih vojnickih nivoa, ali sta se pricalo u drugoj "svlacionici"?.

ja sam npr. od par releventnih izvora cuo kako je sve bilo dogovoreno par sedmica ranije i da su dejtonske granice vec tada bile uglavnom ugovorene, a ofanzivom je formalno trebao biti oduzet visak teritorije rs-u. Sa mnogih tih polozaja je valjda vecina artiljerije vrs povucena par dana prije ofanzive sto je cak i obicnim vojnicima bilo sumnjivo, a civili vec pripremljeni za evakuaciju. To se nije moglo uraditi u sarajevu zbog velikog broja civila i moguce odmazde pa se islo na opciju reintegracije. Jedan razgovor mi je narocito ostao upecatljiv, kada sam jednu osobu u nekom neformalnom razgovoru pitao neke sasvim logicne stvari, on se toliko nasmijao da mi je bilo neprijatno. Smijeh je bio u fazonu "nemas ti pojma sta se ispod stola radilo i dogovaralo" i dodao kako su nazalost na svim stranama posljednjih mjeseci rata mnoge glave stradale bukvalno ni zbog cega.
detalje ne znam, ali bih naravno volio sazanti.
Meni to bas i nije izgledalo kao neki dogovor. Necu reci da ga mozda i nije bilo, al` na terenu je momacki grmilo. Drugi put pitaj
jarana, kad su se vec dogovorili, sto onda postavise onaj pontonski most na Sani? Oni arkanovci koji su napadali u pravcu Krasulja
su bili sve sem zajebanti. Bilo je tu i tenkova, gazela i svakakve mrake, i mogu ti reci da je Kljucu dlaka falila da ga opet ne uzmu
al` ih `eba Atif kad je uletio u Sanski Most iz pravca Pecigrada a njima iza ledja. Onda je nastala bjezanija kod njih.
Citam neke ljude kako sa potcijenjivanjem pricaju o HV, cak se ismijavala njihova artiljerija. Glupost. Primjer da su bili jaki k`o beton
je Mrkonjic. U prvom napadu su probali pjesadijom pa ih je dosta i zaglavilo, izmedju ostalog i neki njihov komadant, Matijas, ako se
vise dobro sjecam. Par dana poslije su nama rekli da ce oni opet na Mrkonjic i da ce ga prvo artiljerijom razvalit`. tri dana su ga lupali, i
jbg, ruzno je reci, al` meni je za trenutak bilo zao onih jadnika na koje su se srucile one kanonade. Zemlja se u Kljucu tresla.
Na stranu sto i meni ide na neku stvar preseravanje nekih tipova, wannabe Rambo, kao ovaj osa i par njih, ali treba biti posten pa neke
stvari ispricati onakvim kakve su bile.
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#223 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by Nosferatu »

Wanna be Franjolf Soldjer, al' te jebe krstenica kad kaze misto rodjenja - tamo gdje nikad niko iz Rivatske nije doso' zivist, dakle autohtoni Bosanci, katolicke viroispovisti, a sad, ko kan'o, oni dosli Franji pripajati svoje tiritorije.

Mogla se je uzeti Banjaluka, ali ne samo s 5 korpusom, jer je smijesno da jedan korpus od 15.000 vojnika napadne grad od 200.000 plus koliko je tu nakamaralo se izbjeglog zivlja.

Franjo je isao na dvije stvari u svojim misijama:
a) cackat nolko koliko smijes da Srbija se ne mobilizira i udari vojno (sad jel foluska ili ne, al' brzo bi im Bosna prisjela da je iz pravaca Vukovara preslo jedno 1000-2000 tenkova s 20 slepera rakije i cijelom Juznom Srbijom mobiliziranom da ide cerati vistice.
b) ni po koju cijenu praviti jaku Bosnu, samo lesinu u kojoj ce svakom Sokcu pripizditi i dici ce opanke te doci da bude gradjanin lipe nase, il se fatati emigracije, oni koji ostanu - bice nacionalno opetereceni i ne nastrojeni vec blizu rastrojstva, dakle poligon za mlade ustase, rasadnik po tradiciji na Hercegovacki kamnjer (ne kazem da je to tako vec da je to namjera) jer Franjo nije oslobadjao urbane sredine vec vukojebine u kojima ima krecnjaka dolomita poprilicno, a vamo dje je rodna sokacka zemlja Posavina, tu sad nastijavaju oni Srbi iz Hrvatske dunume i dunume, i to je - vizionarsko liderstvo ustasica koji nisu smejeli 4 godine da udare na Srbe koji su ukupno iznosili u broju i papku koliko 2 Sarajevske opstine - centar i stari grad. Eto tih 200.000 ljudi, ne napadose bojvnici ali su dosli i do Capljine i do Stoca, i do Zapadnog Mostara, i preko Viteza do Varesa.

I na kraju - bez obzira na sve - ostatak Armije je posmatrao ovo poprilicno anemicno i ne zainteresirano, da se je nesto pokusalo na brzaka - tipa Doboj mozda i jest, ali nakon sto je deblokada Sarajeva zavrsila s 400 mrtvih u par dana, i padom Srebrenice, prepustili su to - vamo vovim da im prave drzavu, Krajske budale, a i Krajske budale kad su se probrale, i vidjele da nema jedinica iz Bosanskog Novog, Prijedora i Banja Luke svaka cast pojedincima kojih je bilo premalo, pa koje to trebao oslobadjati Banja Luku do Banja Lucana, ili Prijedor, do Prijedorcana, ali - Srbi su odradili svojim logorovanjem i lomljenjem kostiju, kao i nesposobnost Alice Beg, a i strava Franjolfa paranoidnog koji se zadnji put nasmijesio 1969 dok je nosao Tiletove apoletice, da one koji su protjerani - od njih napravi kakvu takvu vojnu soldatesku koja bi se mogla u povoljan momenat ubaciti ne da napada nego samo da drzi ono sto je oslobodjeno, i da radi na logistici.

Helem, Srbi su znali da dolazimo, ali to ne znaci nikako da su "predali" nam teritorije vec da su bili svjesni da koji god Srbi pogine u toj ofanzivi - poginuo je dzabe i bezveze jerbo - kad nahrupi par korpusa, granate, avijacija, e, to nije onaj kontrolisani Srpski rat na koji sabijes ljude u okruzenje pa im ne das ni da jedu ni da piju, granatama im peres mozak i onda posaljes par buseva vikend cetnika da vidis moze li se sta, ako ne moze onda zavrsis s jos par hiljada granata i novi dan nova nafaka.

HV je bio zaista jedina soldateska u regionu ali - HV nije znao sta je rat, jerbo cucati u betonskoj zemunici 4 godine i gledati kako 200.000 ljudi, 2 Sarajevske opcine kontroliraju 25% Hrvatske te osloboditi Baranju i Prevlaku, to ne cini proljece, sam dokaz koliko su zeleni pokazali su - kad su pokusali preci Savu i uci u Bosnu, i krenuti prema Banja Luci, tu su sprijeceni a i nije da su bili bog zna kako motivirani, ipak to nije Hrvatska, pa cak i kad napises =U= na svakom objektu i zadjenes rampu i kontroli punkt sa sahovnicom - jebi ga, nesto ne ide, koci te onaj neki normalan covjek koji je postojao prije tog rata, osim ako nisi - sav se utkao u lidersku perjanicu a bilo je i takvih pozamasan broj, oni koji su danas statistike i koji npr. u Vukovarcu cekaju posao, dok je Srbima obezbjeden, jerbo, kontali su oni da ce biti prioritet, a jasno je svima, da svaka vojska je samo - gomila zamjenjivih.

Ali moram da kazem, da je ruzno da se ocekuje od ljudi iz Hrvatske da oslobode neki Bosanski grad, medjutim, oni su bili duzni da to urade zbog izdaje Jajca i Bosanskog Broda i prodaje Posavine te rata izmedju Hrvata i muslimana u BiH kojima je kumovao Franjo jer je vise voljeo Hz HB tj. cetnicki entitet za Hrvate i rasadnik ustastva u BiH nego da ima cijelu Ljepu Nasu, to se i vidi jerbo vise je Hrvata iz Hrvatske poginulo na "oslobadanju" Mostara od Mostaraca, nego na Banjaluci, u kojoj je zivjeo pozamasan broj Hrvata, ali - o tome, po tom. Zbog tog rata HVO i Armije nikakvo sadejstvo nije moglo biti isposlovano, pa cak ni tamo gdje je bilo sve kristalno jasno, a opet, svemu tome je prethodila pogresna politika HDZ-a, koja nije urodila nikakvim plodom do Washingtonskog sporazuma kad je stvorena i Federacija i Konfederacija a Hrvatski cetnititet je umro. Tu je rodjena Hrvatska, i Srebrenicom je dobila zeleno svijetlo da protjera sve Srbe, a onda u BiH odradi malo prljavog posla, tek toliko da se moze pregovarati sa Srbima dok motokultivatori se ne gase u garazama, po ulicama i slicno.

Jel se mogla osloboditi Banjaluka, jest, ali nije bilo ni pravih ljudi ni pravih pokusaja, a pravi ljudi da je oslobode bili bi Banjalucani, a pravi pokusaji bi bili armija iz BiH - Armije i HVO, a ne HV-a. Toliko o tome - sad znamo zbog cega nam je i gradjena slaba Bosna, prvo, da ne bude konkuretn Hrvatskoj, drugo, da jasno obiljezi one Hrvate u BiH s tim da nikad a ni tad, ne mogu znati jel ovo ili ono domovina. Meni nije jasno, ja zivim u Americi 10 godina, pa mi je BiH domovina, a neko ko je rodjen u Bosni, i zna da nije u nju doselio, vec je iz Bosne, oduvijek, i opet, to nije to, vec je ovo to, a zasto, samo zato jer je bolje, jace, potentnije me udara, ima se sta za vidjeti i cuti, a ovamo - bijeda i sirotinja i fukarestina te mjesto za zbijati sale. Medjutim - neka isprica HV kad je susrela se s 5 korpusom na Komaru - prepoznali su ih po tome sto - "nisu bjezali, ovo mora da nisu cetnici". To su borci iz okruzenja od 3 i pol godine, koje je izdano ko i Vukovar, ali palo nije samo zato sto je ostao narod uz svoje borce, nije imao kud, iskreno da kazem i drugo, sto nisu koruptirani Sarajevskom skolom komandnog kadra, i politickim oficirima iz JNA i kojekakvih OZNI, KOS-a i paranoidnog Alije koji je prisluskivao svakog komdandanta a onda ih ubijao bilo da je Juka u Belgiji, Celo 1, Celo 2, Caco, Sefer, i plejada drugih s podugackim dosijeom. Tamo gdje se ne vjeruje nikome - ne moze se nista ni napraviti. A to je bilo Sarajevsko ratiste, i pravo pitanje tj. prvo pitanje koje se treba postaviti je sto se nije oslobodilo Sarajevo, jer je RS priznata samo zbog jednog taoca koji je postojao u tom momentu - vise ih nije bilo, a to je okruzenje oko Sarajeva, svi drugi su mogli da nastave da zive, mnogo bolje nego do tada, ali Sarajevo nije moglo, a nije moglo ni da se oslobodi.
User avatar
jutarnji
Posts: 2326
Joined: 08/04/2009 17:31

#224 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by jutarnji »

Nosferatu wrote: Medjutim - neka isprica HV kad je susrela se s 5 korpusom na Komaru - prepoznali su ih po tome sto - "nisu bjezali, ovo mora da nisu cetnici".
Kakvom Komaru? Ja znam za jedan, al` nema sanse da su se tamo sreli.
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#225 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by Nosferatu »

jutarnji wrote:
Nosferatu wrote: Medjutim - neka isprica HV kad je susrela se s 5 korpusom na Komaru - prepoznali su ih po tome sto - "nisu bjezali, ovo mora da nisu cetnici".
Kakvom Komaru? Ja znam za jedan, al` nema sanse da su se tamo sreli.
Kako se zove visoravan izmedju Drvara i Bos Petrovca? Gdje se sastaju 2 puta. Tu se i sastali 5 korpus i HV, i to na taj nacin sto su se sukobili jedini s drugim, na kratko, dok nisu i jedni i drugi uvidjeli da ono kontra nije Srpska soldateska.

Sad se sjeti - Vrtoce, nije Komar. Lapsus lingua... Mozda nije ni Vrtoce, kako se zvala sumarska zadruga, iz Bosanskog Petrovca, tamo gdje se ide na skijanje i dan danas?

Evo po treci put popravljam post, nije ni Vrtoce, vec Ostrelj, ne do mu bog.
Image
Post Reply