Hronologija rata u BiH od 1992 do 1995

Post Reply
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#226 Re: Hronologija rata u BiH od 1992 do 1995

Post by jefff »

Danas je samo teorijski gradjanska dok je onda bila samo teorijski nacionalna. Ono - ni Srpska, ni Hrvatska, ni Muslimanska.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#227 Re: Hronologija rata u BiH od 1992 do 1995

Post by 90minut »

Tromblon wrote: 13/04/2021 06:49
tempuser wrote: 12/04/2021 23:56
90minut wrote: 12/04/2021 23:03 Uživaj majstore što je preostalo i ne brini. :thumbup:

Opet mi stavljaš usta stvari koje nisam napisao zar je to jedino što znaš?

Pricam da bi se krenulo u rat svi k'o jedan ne kazem da bi svi k'o jedan skakali u rovove kao na Vozuci bradonje naravno da znam da je krenuti i ratovati nešto sasvim drugo.

Ima li jedan moj post da sam napisao da bi zubima kidali žicu?
Ovo
"... a samo među Hordama imaš danas minimum 300 momaka i to onako na oko iz užeg jezgra kroz godine o širem da ne pricam s manijacima je isti slucaj."
i ovo
"...VEC PRICAM DA DEFETIZAM KOD RAJE NE POSTOJI I NA PRVI ZNAK SU SPREMNI SVI."
si napisao ti, a ne ja!
Ko bi skakao ko jedan? Ovi tribina warriors koje pominješ? Bi, al u qurcu... Prvi put bi skontali da *ebavanje četničke ili ustaške majke sa casual kačketićima i tenicama preko ograde i/ili kordona policije, loženje kako su jaki i zahebani dok dudlaju nargile ili drkaju po internetu nije isto što i kad se smrzneš ko govno morkih nogu na liniji, da ne pominjem kad zviždi oko glave - tu se cijela priča završava.
Igrom slučaja znam "elitu" Manijaka koja se uoči rata skupljala kod Čonte u kafiću na Željinom, to se učlanjivalo u neka "ustaško-džihadska" udruženja, pjesme, ovo-ono, nacionalna svijet na vrhuncu, kad je pukla puška iz potaje, dvojica u Njemačkoj, dvojica u Americi, jedan u Francuskoj, jedan u Holandiji, jedan u Zagrebu, a ovaj što je najviše najebo u Merhametu.
Jbm mu ko završi u Americi, a ko u Holandiji? Ne mogu se sjetiti da me hebeš.

@90minut
To o čemu pričaš znam iz prve ruke. Bio sam prva ekipa Manijaka, Joint Union. Doživio sranja po Bg, Zg. Doživio nacionalizam, provociranje murije u Bg po nacionalnoj, vjerskoj osnovi, tuče, belaje. Sve sa svojom rajom. Bili smo složni kao jedan i uglavnom svi otišli u rat dobrovoljno.

Neki su izabrali da rat vode iz inostranstva, a neki su se sklonili kad su skontali šta je rat. Takvih je bilo manje, ali ih je bilo. Nikad nemoj garantovati ni za koga. Desit će se da je neki tihi momak koji se uvijek držao po strani vrijedniji od mnogih napucanih galamdžija.

Rat je najgora stvar koja postoji i niko nikad nije spreman za rat i svako drugačije svari rat. Ja sam haman od početka dobrovoljac, ali iskreno nisam imao pojma šta je rat dok nisam došao u Aziće februara 93. A, bilo je borbi i linija 92 dosta.

Ne garantuj za nikoga jer rat promjeni svakoga. Drži se svoga i probaj ići svojim putem.

Rat je jebada koja ne prestaje kada se pucanje završi. Nemoj to zaboraviti nikad.
:thumbup:

Ne garantujem ja citao si i sam garantujem jedino da bi bili tu ko bi kako ratovao i ko bi se ispalio nakon određenog vremena to su neke druge teme.,
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#228 Re: Hronologija rata u BiH od 1992 do 1995

Post by aldinjo »

Sarajmen wrote: 13/04/2021 13:21 To su žrtve iz borbi na području Poljina. Drugi ozbiljan pokušaj deblokade grada je krenuo 8 juna 1992. a događaj od 31 jula 1992 je njegov krajnji domet tog pokušaja. Uglavnom je riječ o pripadnicima Prve Podrinjske brigade, koji su bili izrazito zainteresovani da se probiju ka Podrinju, naročito Višegradu prema kojem je bio u pokretu Užički korpus tzv JnA. Mirko Pejanović je dva sata razgovarao sa partrijarhom Pavlom i pokret tog koprpusa je zaustavljen.
Gdje je zaustavljen Užički korpus?
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#229 Re: Hronologija rata u BiH od 1992 do 1995

Post by tetka762 »

Tromblon wrote: 13/04/2021 06:49
tempuser wrote: 12/04/2021 23:56
90minut wrote: 12/04/2021 23:03 Uživaj majstore što je preostalo i ne brini. :thumbup:

Opet mi stavljaš usta stvari koje nisam napisao zar je to jedino što znaš?

Pricam da bi se krenulo u rat svi k'o jedan ne kazem da bi svi k'o jedan skakali u rovove kao na Vozuci bradonje naravno da znam da je krenuti i ratovati nešto sasvim drugo.

Ima li jedan moj post da sam napisao da bi zubima kidali žicu?
Ovo
"... a samo među Hordama imaš danas minimum 300 momaka i to onako na oko iz užeg jezgra kroz godine o širem da ne pricam s manijacima je isti slucaj."
i ovo
"...VEC PRICAM DA DEFETIZAM KOD RAJE NE POSTOJI I NA PRVI ZNAK SU SPREMNI SVI."
si napisao ti, a ne ja!
Ko bi skakao ko jedan? Ovi tribina warriors koje pominješ? Bi, al u qurcu... Prvi put bi skontali da *ebavanje četničke ili ustaške majke sa casual kačketićima i tenicama preko ograde i/ili kordona policije, loženje kako su jaki i zahebani dok dudlaju nargile ili drkaju po internetu nije isto što i kad se smrzneš ko govno morkih nogu na liniji, da ne pominjem kad zviždi oko glave - tu se cijela priča završava.
Igrom slučaja znam "elitu" Manijaka koja se uoči rata skupljala kod Čonte u kafiću na Željinom, to se učlanjivalo u neka "ustaško-džihadska" udruženja, pjesme, ovo-ono, nacionalna svijet na vrhuncu, kad je pukla puška iz potaje, dvojica u Njemačkoj, dvojica u Americi, jedan u Francuskoj, jedan u Holandiji, jedan u Zagrebu, a ovaj što je najviše najebo u Merhametu.
Jbm mu ko završi u Americi, a ko u Holandiji? Ne mogu se sjetiti da me hebeš.

@90minut
To o čemu pričaš znam iz prve ruke. Bio sam prva ekipa Manijaka, Joint Union. Doživio sranja po Bg, Zg. Doživio nacionalizam, provociranje murije u Bg po nacionalnoj, vjerskoj osnovi, tuče, belaje. Sve sa svojom rajom. Bili smo složni kao jedan i uglavnom svi otišli u rat dobrovoljno.

Neki su izabrali da rat vode iz inostranstva, a neki su se sklonili kad su skontali šta je rat. Takvih je bilo manje, ali ih je bilo. Nikad nemoj garantovati ni za koga. Desit će se da je neki tihi momak koji se uvijek držao po strani vrijedniji od mnogih napucanih galamdžija.

Rat je najgora stvar koja postoji i niko nikad nije spreman za rat i svako drugačije svari rat. Ja sam haman od početka dobrovoljac, ali iskreno nisam imao pojma šta je rat dok nisam došao u Aziće februara 93. A, bilo je borbi i linija 92 dosta.

Ne garantuj za nikoga jer rat promjeni svakoga. Drži se svoga i probaj ići svojim putem.

Rat je jebada koja ne prestaje kada se pucanje završi. Nemoj to zaboraviti nikad.
Stari možda smo ti i ja skupa sjedili prije rata u čevabdžinici Željo dole ispod željinog stadiona na istoj strani gdje je stadion nekih 15 minuta hoda. Sjedio sam sa vašom ekipom iz Joint Union i rahmetli Đildom. Možda se i znamo. Ako si jedan od tih momaka javi se na private. Pozdrav.
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#230 Re: Hronologija rata u BiH od 1992 do 1995

Post by tetka762 »

PM72 wrote: 13/04/2021 13:05 Moje mišljenje...JNA je napadala RH sa teritorije BiH pa su im ZNG i HOS iznad sela Ravno napravili zasjedu.Odmazda je uslijedila - naravno po civilima i to je prvi zvanični oružani sukob na teritoriji BiH.
Bio sam u tom selu (u stvari- idem tim putem na Pelješac).Selo iznad Popovog polja a granica je na brdima iznad,GP Ćepikuće. Tom cestom silazi se u Slano,koje je bilo okupirano 1991-1992 i time Dubrovnik doveden u okruženje.
Zasjeda vrlo mudro postavljena,vozila moraju proći tim uskim asfaltnim putem.Ima i spomenik pored ceste.

Tuđman je time prelio sukob u BiH...po onoj čuvenoj "Drugi jebu ti se Muzafere kupaj".Tu Alija niti je šta mogao niti je šta smio.
Stani malo Muzafere. Znači oni su nas mogli rokat i napadat iz BiH a mi se nismo mogli braniti jer tim činom će Muzafer na kupanju ostat suhog kurca? Pazi molim te logike. Trebali smo misliti i na Muzafera da ga i on umoči. Evo moja duboka isprika Muzaferu za taj čin, od pripadnika HV-a koji je bio u Čepikućama. Šta smo trebali, pustit JNA i četnike da rokaju kako hoće sa teritorije BiH po nama? Što ih vi/država BiH, TO, Zelene Beretke, PL itd. niste zaustavili? Postrojavali su se ti četnici gore u Grahovu i Uništu pa su svi u BiH zatvorili oči i pravili se glupi, gluhi i slijepi. Sad 30 godina nakon rata, kad smo im stali na crtu gdje i koliko smo mogli e sad ćemo palamudit o Muzaferu i prelivanju sukoba u BiH. Ma nemoj molim te.
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#231 Re: Hronologija rata u BiH od 1992 do 1995

Post by PM72 »

O pa đe si ti ...ti reče nećeš više učestvovati u diskusijama...ne držiš riječ.

Je li bilo onako kako sam napisao? Da je JNA napadala Hrvatsku sa teritorije BiH? I da su im HOS i ZNG postavili zasjedu pa ovi uzvratili po civilima?

Ono Muzafer odnosilo se na dogovore krivoustog đubreta i krmka Slobe a najveći ceh njihovih talova i dogovora smo mi u Bosni platili...
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#232 Re: Hronologija rata u BiH od 1992 do 1995

Post by tetka762 »

PM72 wrote: 14/04/2021 10:27 O pa đe si ti ...ti reče nećeš više učestvovati u diskusijama...ne držiš riječ.

Je li bilo onako kako sam napisao? Da je JNA napadala Hrvatsku sa teritorije BiH? I da su im HOS i ZNG postavili zasjedu pa ovi uzvratili po civilima?

Ono Muzafer odnosilo se na dogovore krivoustog đubreta i krmka Slobe a najveći ceh njihovih talova i dogovora smo mi u Bosni platili...
Evo jebiga drugar, znaš da su me isprozivali miševi pa kad sam se vratio samo nestali. Niđe nijednog. Tako ti je to. A šta ću, dođem malo da vidim šta internet raja ćakula. Teško je održati riječ pored toliko sveznalica, šta ćeš.
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#233 Re: Hronologija rata u BiH od 1992 do 1995

Post by tetka762 »

PM72 wrote: 14/04/2021 10:27 O pa đe si ti ...ti reče nećeš više učestvovati u diskusijama...ne držiš riječ.

Je li bilo onako kako sam napisao? Da je JNA napadala Hrvatsku sa teritorije BiH? I da su im HOS i ZNG postavili zasjedu pa ovi uzvratili po civilima?

Ono Muzafer odnosilo se na dogovore krivoustog đubreta i krmka Slobe a najveći ceh njihovih talova i dogovora smo mi u Bosni platili...
Nije bio HOS. Samo ZNG. Do mene sa snajperom bio Musliman iz Vlasenice. Dragovoljac.
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#234 Re: Hronologija rata u BiH od 1992 do 1995

Post by PM72 »

Ja ko da sam vidio grb HOS-a na onom spomeniku...a vrtim malo po memoriji da je spomenik od crvenkastog granita...ispravi me ako griješim.
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#235 Re: Hronologija rata u BiH od 1992 do 1995

Post by PM72 »

tetka762 wrote: 14/04/2021 10:42 Do mene sa snajperom bio Musliman iz Vlasenice. Dragovoljac.
Znači,IPAK su Muslimani krivi što je JNA uzvratila po civilima...znao sam. :wink: još mu snajper uvalili...
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#236 Re: Hronologija rata u BiH od 1992 do 1995

Post by tetka762 »

PM72 wrote: 14/04/2021 10:51 Ja ko da sam vidio grb HOS-a na onom spomeniku...a vrtim malo po memoriji da je spomenik od crvenkastog granita...ispravi me ako griješim.
Ne znam stvarno na koji spomenik misliš. Što se tiče Čepikuća to smo uradili mi, moja postrojba zng-a. Daidža. Bilo je i HOS-a na južnom bojištu i u Popovom Polju, ginuli su. Možda je njima dignut spomenik.
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#237 Re: Hronologija rata u BiH od 1992 do 1995

Post by PM72 »

tetka762 wrote: 14/04/2021 11:06
PM72 wrote: 14/04/2021 10:51 Ja ko da sam vidio grb HOS-a na onom spomeniku...a vrtim malo po memoriji da je spomenik od crvenkastog granita...ispravi me ako griješim.
Ne znam stvarno na koji spomenik misliš. Što se tiče Čepikuća to smo uradili mi, moja postrojba zng-a. Daidža. Bilo je i HOS-a na južnom bojištu i u Popovom Polju, ginuli su. Možda je njima dignut spomenik.
Nisam mislio na Ćepikuće,taj sam spomenik vidio u selu.Mislio sam na spomenik iznad samog sela Ravno,u kamenjaru pored ceste...
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#238 Re: Hronologija rata u BiH od 1992 do 1995

Post by tetka762 »

PM72 wrote: 14/04/2021 10:54
tetka762 wrote: 14/04/2021 10:42 Do mene sa snajperom bio Musliman iz Vlasenice. Dragovoljac.
Znači,IPAK su Muslimani krivi što je JNA uzvratila po civilima...znao sam. :wink: još mu snajper uvalili...
Zbog takvih Muslimana sam došao u BiH da se borim i pomognem. I zbog civila i naroda naravno.
Sam se safatao snajpera, taman obuku iz JNA završio. Dobar je bio. Kasnije otišao u armiju za Goražde.
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#239 Re: Hronologija rata u BiH od 1992 do 1995

Post by tetka762 »

PM72 wrote: 14/04/2021 11:09
tetka762 wrote: 14/04/2021 11:06
PM72 wrote: 14/04/2021 10:51 Ja ko da sam vidio grb HOS-a na onom spomeniku...a vrtim malo po memoriji da je spomenik od crvenkastog granita...ispravi me ako griješim.
Ne znam stvarno na koji spomenik misliš. Što se tiče Čepikuća to smo uradili mi, moja postrojba zng-a. Daidža. Bilo je i HOS-a na južnom bojištu i u Popovom Polju, ginuli su. Možda je njima dignut spomenik.
Nisam mislio na Ćepikuće,taj sam spomenik vidio u selu.Mislio sam na spomenik iznad samog sela Ravno,u kamenjaru pored ceste...
Moguće HOS. Bilo ih je svugdje i borili su se hrabro. Sjećam se kad su nam zarobili sanitet pa na pregovorima tražili sve i svašta. Sve smo im dali puta 5 da nam daju i 3 zarobljena hosovca i jednog iz garde (Musliman iz Zagreba). Nisu dali. Svi se i danas vode kao nestali. Moguće da je to spomenik hosovcima.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#240 Re: Hronologija rata u BiH od 1992 do 1995

Post by tempuser »

tetka762 wrote: 14/04/2021 10:42
PM72 wrote: 14/04/2021 10:27 O pa đe si ti ...ti reče nećeš više učestvovati u diskusijama...ne držiš riječ.

Je li bilo onako kako sam napisao? Da je JNA napadala Hrvatsku sa teritorije BiH? I da su im HOS i ZNG postavili zasjedu pa ovi uzvratili po civilima?

Ono Muzafer odnosilo se na dogovore krivoustog đubreta i krmka Slobe a najveći ceh njihovih talova i dogovora smo mi u Bosni platili...
Nije bio HOS. Samo ZNG. Do mene sa snajperom bio Musliman iz Vlasenice. Dragovoljac.
Dragovoljac iz Vlasenice je moguć otprilike koliko Općina u Rogatici i viršla iz Cekina! :D
Piaty
Posts: 5588
Joined: 01/12/2020 00:58

#241 Re: Hronologija rata u BiH od 1992 do 1995

Post by Piaty »

tempuser wrote: 14/04/2021 11:29
tetka762 wrote: 14/04/2021 10:42
PM72 wrote: 14/04/2021 10:27 O pa đe si ti ...ti reče nećeš više učestvovati u diskusijama...ne držiš riječ.

Je li bilo onako kako sam napisao? Da je JNA napadala Hrvatsku sa teritorije BiH? I da su im HOS i ZNG postavili zasjedu pa ovi uzvratili po civilima?

Ono Muzafer odnosilo se na dogovore krivoustog đubreta i krmka Slobe a najveći ceh njihovih talova i dogovora smo mi u Bosni platili...
Nije bio HOS. Samo ZNG. Do mene sa snajperom bio Musliman iz Vlasenice. Dragovoljac.
Dragovoljac iz Vlasenice je moguć otprilike koliko Općina u Rogatici i viršla iz Cekina! :D
Tetka, ti si bio u HOS-u jel?
Bilo je HOS-ovaca iz Visegrada, Gorazda i Foce, a ne znam za Vlasenicu.
Malo je deplasirana ta prica o HOS-u "na Drini", Alija Siljak i tako to. To uopce nije bilo u toj mjeri u kojoj neki govore. Tu je HOS-a bilo samo 1992 godine i to samo u Gorazdu koje jedino i ostalo pod kontrolom Armije BiH.
Obzirom da HOS slabi u Bosni tako ti ljudi postaju djelom Armije BiH, a Hrvati dijelom HVO-a.

Ne znam da li je HOS Posavine morao da se raspada obzirom da je gore bilo sve ok u odnosima Bosnjaka i Hrvata pa i sa tom 108 HVO brigadom.
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#242 Re: Hronologija rata u BiH od 1992 do 1995

Post by tetka762 »

Piaty wrote: 14/04/2021 21:55
tempuser wrote: 14/04/2021 11:29
tetka762 wrote: 14/04/2021 10:42
Nije bio HOS. Samo ZNG. Do mene sa snajperom bio Musliman iz Vlasenice. Dragovoljac.
Dragovoljac iz Vlasenice je moguć otprilike koliko Općina u Rogatici i viršla iz Cekina! :D
Tetka, ti si bio u HOS-u jel?
Bilo je HOS-ovaca iz Visegrada, Gorazda i Foce, a ne znam za Vlasenicu.
Malo je deplasirana ta prica o HOS-u "na Drini", Alija Siljak i tako to. To uopce nije bilo u toj mjeri u kojoj neki govore. Tu je HOS-a bilo samo 1992 godine i to samo u Gorazdu koje jedino i ostalo pod kontrolom Armije BiH.
Obzirom da HOS slabi u Bosni tako ti ljudi postaju djelom Armije BiH, a Hrvati dijelom HVO-a.

Ne znam da li je HOS Posavine morao da se raspada obzirom da je gore bilo sve ok u odnosima Bosnjaka i Hrvata pa i sa tom 108 HVO brigadom.
Nisam bio u hosu a hos i hosovce volim i postujem i pomagao sam im gdje god sam mogao. Rahmetli Šiljka sam osobno poznavao i sve najbolje mislim o njemu. Zao mi je samo sto mu je dženaza bila obakva kakva je bila a i grob onakav. Zaslužio je on više.
Piaty
Posts: 5588
Joined: 01/12/2020 00:58

#243 Re: Hronologija rata u BiH od 1992 do 1995

Post by Piaty »

tetka762 wrote: 14/04/2021 23:19
Piaty wrote: 14/04/2021 21:55
tempuser wrote: 14/04/2021 11:29

Dragovoljac iz Vlasenice je moguć otprilike koliko Općina u Rogatici i viršla iz Cekina! :D
Tetka, ti si bio u HOS-u jel?
Bilo je HOS-ovaca iz Visegrada, Gorazda i Foce, a ne znam za Vlasenicu.
Malo je deplasirana ta prica o HOS-u "na Drini", Alija Siljak i tako to. To uopce nije bilo u toj mjeri u kojoj neki govore. Tu je HOS-a bilo samo 1992 godine i to samo u Gorazdu koje jedino i ostalo pod kontrolom Armije BiH.
Obzirom da HOS slabi u Bosni tako ti ljudi postaju djelom Armije BiH, a Hrvati dijelom HVO-a.

Ne znam da li je HOS Posavine morao da se raspada obzirom da je gore bilo sve ok u odnosima Bosnjaka i Hrvata pa i sa tom 108 HVO brigadom.
Nisam bio u hosu a hos i hosovce volim i postujem i pomagao sam im gdje god sam mogao. Rahmetli Šiljka sam osobno poznavao i sve najbolje mislim o njemu. Zao mi je samo sto mu je dženaza bila obakva kakva je bila a i grob onakav. Zaslužio je on više.
Da. Upoznat sam sa tim. Mala digresija u odnosu na temu, ali kad smo vec zapoceli, takav grob u islamu i treba biti. Skroman, bez nekih ukrasa sto daje jednu simbolicku poruku kako smo svi zapravo mali kada umiremo. Ako vidis velike nisane (grobove) na muslimanskom groblju, znaj da tako ne treba.
Ali nije to tema.

Nazalost, Alija Siljak se nije vratio u rodnu Focu. Mogu misliti kako je to tesko palo njegovoj plahovitoj naravi.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#244 Re: Hronologija rata u BiH od 1992 do 1995

Post by jefff »

Alija nas
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#245 Re: Hronologija rata u BiH od 1992 do 1995

Post by tetka762 »

A sta da ti kazem ja sad za Focu i Aliju. Bio je onaj Azanovic ako se dobro sjecam sa njim. To su ljudi sa mudima i sa dobrim razmisljanjima samo ih politika nije kuzila. Ma dobro hajde za grob a gdje su ljudi ba dženazi? Gdje je HSP? Gdje je ‘general’ Prkačin? Joj nemoj o ovome, moram odma po tablete.
Piaty
Posts: 5588
Joined: 01/12/2020 00:58

#246 Re: Hronologija rata u BiH od 1992 do 1995

Post by Piaty »

tetka762 wrote: 14/04/2021 23:37 A sta da ti kazem ja sad za Focu i Aliju. Bio je onaj Azanovic ako se dobro sjecam sa njim. To su ljudi sa mudima i sa dobrim razmisljanjima samo ih politika nije kuzila. Ma dobro hajde za grob a gdje su ljudi ba dženazi? Gdje je HSP? Gdje je ‘general’ Prkačin? Joj nemoj o ovome, moram odma po tablete.
Pa HSP-a nema ni u Hrvatskoj, a kamoli u Bosni.

Ja o TAKOZVANOM generalu Prkacinu imam jako negativno misljenje. Nekad sam imao najljepse (jer nisam znao).
Jos gore misljenje imaju pravi borci.
Onako kako je ekspresno usao u HVO i sjebo HOS do kraja, tako ga je ekspresno i Paraga izbacio iz stranke.

Na Siljkovoj dzenazi mozes zamisljati Markusa, Dedakovica-Jastreba i slicne prave borce koji su najebali od svojih i od onih protiv kojih su ratovali bas zasto sto su bili pravi borci. Tuzno.
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#247 Re: Hronologija rata u BiH od 1992 do 1995

Post by tetka762 »

Piaty wrote: 14/04/2021 23:47
tetka762 wrote: 14/04/2021 23:37 A sta da ti kazem ja sad za Focu i Aliju. Bio je onaj Azanovic ako se dobro sjecam sa njim. To su ljudi sa mudima i sa dobrim razmisljanjima samo ih politika nije kuzila. Ma dobro hajde za grob a gdje su ljudi ba dženazi? Gdje je HSP? Gdje je ‘general’ Prkačin? Joj nemoj o ovome, moram odma po tablete.
Pa HSP-a nema ni u Hrvatskoj, a kamoli u Bosni.

Ja o TAKOZVANOM generalu Prkacinu imam jako negativno misljenje. Nekad sam imao najljepse (jer nisam znao).
Jos gore misljenje imaju pravi borci.
Onako kako je ekspresno usao u HVO i sjebo HOS do kraja, tako ga je ekspresno i Paraga izbacio iz stranke.

Na Siljkovoj dzenazi mozes zamisljati Markusa, Dedakovica-Jastreba i slicne prave borce koji su najebali od svojih i od onih protiv kojih su ratovali bas zasto sto su bili pravi borci. Tuzno.
Stari sve ja to znam a znam i te ljude koje spominješ. Ja sam sa hosom otisao u Posavinu, na poziv nekih prijatelja iz hosa. Ne bih da duljim na ovu temu. Prkačin je šupak a pravi borci i hosovci su se trebali pojaviti na dzenazi i nije mi jasno da nije bilo nijednog! To ustvari samo govori koliko smo shebani u glavu kao ljudi. Jebat ga. Aliji rahmet vječni.
User avatar
desni
Posts: 1494
Joined: 10/03/2012 01:21

#248 Re: Hronologija rata u BiH od 1992 do 1995

Post by desni »

ČEKTALO SA ZEČIJE KOSE
Na jednoj od Blickovih ratnih fotografija vidjeh Čektala. Zašto su ga zvali Čektalo nikad nisam saznala, kao što, sve do prije dva dana, nisam saznala kako mu je stvarno ime i prezime.
Već početkom aprila 1992.godine, sela oko Sapne od prodora neprijatelja čuvali su lokalni mještani. Pročulo se, kako izvjesni Čektalo sa svojim sinovima i suprugom drži stražu na Zečijoj kosi... A od Zečije kose i Kovačevića do granice sa Srbijom samo je 6 kilometara. Kamenom dobaciš do Drine, govorili bi mještani.
Navalia JNA mašinerija, četnici, jurišaju prema Sapni iz dva pravca. Pao Gaj, pala još neka mjesta okolo... Narod krenuo ni sam ne zna gdje bi, samo da spase živu glavu.... Stari Čektalo, izašao pred narod, došao i Šemso....
-Gdje ćeš narode – pita Čektalo... Žene, djeca, starci u strahu, kažu, hoće da idu prema Tuzli, jer četnici samo što nisu stigli u selo.
-Niko neće ići. Ko krene pucam. Ja ne idem, ne idu ni moji sinovi, ni žena, ostajemo ovdje, jer ako zauzmu Zečiju kosu, zauzet će i Sapnu, pa dalje do Kalesije i onda.... KO KRENE PUCAM – ponavlja Čektalo
I narod ostade. Negdje podjesen 1992.godine poginu jedan od Čektalovih sinova. Jeste žalost, tuguje familija, tuguje cijeli kraj, ali, Čektalo se ne pokreće sa svog praga, niti ostavlja pušku. Gdje god zatreba on je sa ostatkom sinova tu, da pomogne, da brani... Stiže i ljuta 1993.godina i ofanziva „seminar“. Stiže vijest „poginuo Čektalo“. Žao svakom, ali, rat je to, govore mještani... Zečija kosa i dalje neosvojena. I nikad osvojena.
Sve do prije dva dana dok me Blickova fotografija na kojoj je negdje početkom agresije fotografisan Čektalo sa svoja tri sina, nije podsjetila na ovog pametnog i hrabrog Bošnjaka, domaćina, patriotu nisam znala njegovo pravo ime i prezime. Jednostavno on je za sve nas bio Čektalo koga smo, kako živog, tako i mrtvog, neizmjerno poštovali.
Neka je rahmet MUSTAFI HUSIĆU zvanom ČEKTALO, iz zaseoka Zečija kosa povrh Sapne.
...................................................................................
Oni su se zvali Armija. Prava Armija. Oni nisu kalkulisali, oni su se borili srcem, jer su branili svoju domovinu. Voljeli smo ih i od njih učili.
Koliko je samo ovakvih, kao što je Čektalo sa Zečije kose, svoje živote položilo u temelje domovine BiH.
U ovoj ramazanskoj noći pitam se hoće li nam halaliti.
Piše: Almasa Hadžić

Image
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#249 Re: Hronologija rata u BiH od 1992 do 1995

Post by aldinjo »

Sarajmen wrote: 14/04/2021 08:57 Valjda oko Užica ili najdalje do Drine kao granice.
Pa bio je Užički korpus u Višegradu. Povukli se pa opet htjeli doći?
User avatar
desni
Posts: 1494
Joined: 10/03/2012 01:21

#250 Re: Hronologija rata u BiH od 1992 do 1995

Post by desni »

Užički korpus JNA u aprilu 1992. u Višegradu, prilog RTV Beograd

Post Reply