Deblokada Sarajeva???

Post Reply
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#7926 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Guadalajara »

Sarajmen wrote: 14/12/2021 21:30

Bile su to gladne godine a bolji ljudi.
:thumbup:
User avatar
hatemondays
Posts: 1195
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#7927 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by hatemondays »

...
Last edited by hatemondays on 19/05/2022 07:23, edited 1 time in total.
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#7928 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by bilic »

Peta kolona i dalje radi .
.
Čitam ne vjerujem ' ''' nešto kontam možda sam 4 godine rata bio u Beogradu a ne u Sarajevu ....
PM72
Posts: 17742
Joined: 30/04/2012 16:54

#7929 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by PM72 »

"Gladne godine a bolji ljudi"... :thumbup:

A što se tiče dezerterstva 1994,smirilo se sa HVO a Armija izbacivala iz grada sve više vojske preko teritorija HVO.Na njihovim punktovima namjerno su bili zastoji i pregledi da iz autobusa i kamiona izađe ko hoće.Pogotovo nebošnjaci.Ode i još se pozdravi sa rajom. :run:
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#7930 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by jefff »

Sarajmen wrote: 14/12/2021 21:54 Ja ba, nama bilo ofirno a poslije pomalo ljuborni bili na ...baštovane, :D svega u bašti. Srećom i ishrana se u kasarnama popravljala 1994 i 95 fino, nosila vojska nešto i paketa kućama, prehrana i higijena koliko se sjećam. Plavi putevi :thumbup:
iako se iselilo njima dodatno stanovništva. Svako svoju muku nosio.

Početkom 1994. je artiljerija iz prstena opsade VRS odbačena daleko od centra grada, što je dobrodošlo iznurenom stanovništvu. Mi se rokali po planinama, mala rehabiltacija bila promjenom urbanog ratišta.
Image
Babo mi rahmetlio dobio stan u Ive Andrića al, đe će on motiku ostaviti...
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#7931 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by jefff »

Svakako. Bila je i isturena radio veza GŠ u kasarni Krupa kod Pazarica, takozvana - paket veza. Isto tako na uzvisenju Lisin u objektu bivse JNA vazno cvoriste. Po izbijanju sukoba sa HVO a po zarobljavanju šifri, kodova i tajnih frekvencija u Kiseljaku veza između Pazarica i Visokog prekinuta je a samim time i veza prvog i treceg korpusa.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#7932 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Guadalajara »

Sarajmen wrote: 15/12/2021 16:08 Image

:thumbup: odlična iz radio amaterskih klupa, vrlo zahvalnu ulogu su odigrali radio amateri u prvim godinama barbarske opsade tj u vrijeme pokidanih veza i komunikacjskih kanala. Oni pa crveni krst, križ ili polumjesec. Pisala se pisma i slala preko njih, sporije ali je išlo.
Pa treba spomenuti i taksiste...jedini su imali samostalnu radio vezu. Doduše u samom gradu.
User avatar
karanana
Posts: 47203
Joined: 26/02/2004 00:00

#7933 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by karanana »

Sarajmen wrote: 15/12/2021 09:05
Guadalajara wrote: 14/12/2021 21:57
:thumbup:
Ne bilo ti teško, tebi ili bilo kom drugom, da nam pjessmu od ''Mjesečara'' nađe , ne znam naslov ali ima nešto u tekstu kao ''plavi konvoji moju dragu odveli'' :thumbup: tako nekako.
Mislim da bi neka relevantna statistika o obimu dezerterstva bila u korist 1994., po tom pitanju za istu godinu kmeče i oficiri VRS. Mi smo tu izmorenost do 1994. lakše podnosili po pitanju faktora žive sile.
nebom stupa moja generacija. dobra, tuzna i realna pjesma. sa ove distance jedna od boljih, ne patriotskih, ne ratnih nego bas obratno.
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#7934 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by bilic »

Radio stanice .
EVROPA .. EVROPA 1 .sa Vraca
.
OLIMPIJA iz Maršalke.

MAK je bio na vrhu Bjelašnice
.
Ne mogu se ostalih sjetit
Znao sam ih još dostaa
User avatar
hatemondays
Posts: 1195
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#7935 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by hatemondays »

Sarajmen wrote: 15/12/2021 16:08 Image

:thumbup: odlična iz radio amaterskih klupa, vrlo zahvalnu ulogu su odigrali radio amateri u prvim godinama barbarske opsade tj u vrijeme pokidanih veza i komunikacjskih kanala. Oni pa crveni krst, križ ili polumjesec. Pisala se pisma i slala preko njih, sporije ali je išlo.
Mi smo imali 4EMS u 105.bbr u Komandi, sta se to suza prolilo uspostavljajuci veze izmedju naseg svijeta. Mislim da se stari zvao Izo (Izet) on je bio predratni radio amater i u neki nasi momci u vezi.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#7936 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by jefff »

Nadrealisti su nesto u svom stilu i na tu temu.

User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#7937 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by bilic »

E bravo jaki su bili sa stanicama.
Evropa ' oni su se zezali sa rajom.
.
Medžutim kad ide neka akcija ili napad onda sve poklope i zablokiraju .
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#7938 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by crveni_makovi »

Digitalni tragovi.
Last edited by crveni_makovi on 01/12/2022 03:04, edited 1 time in total.
splinter
Posts: 7416
Joined: 08/10/2011 12:28

#7939 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by splinter »

Sarajmen wrote: 16/12/2021 17:23 Tako nekako, mnogi zanemaruju koliko smo mi nespremno tj inferiorniji po mnogo čemu ušli u odbranu grada Sarajeva i nezavisnosti Bosne i Hercegovine. Nevjerovatno velik broj komunikacija svih vrsta su nam dušmani iskidali u kratkom roku. Šok :? šta nas snađe, sve osim vazduha preko noći postade upitno.
Image

Ako se malo zarovite po yt kanalima može se naći arhivski materijal iz NATO operacije Namjerna sila , različite komunikacije neprijatellja su bile mete vazdušnih udara tj neutralisanja strateških objekata. Osim mostova, skladišta i sl. uništavana su i radio relejna čvorišta , ako sam se dobro izrazio. Nema sumnje da su te štete bile ogromne i išle nama u prilog, tj olakšale dostizanju strateške ravnoteže i prelazak Oružanih snaga R BIH iz defanzive u ofanzivu.
Zato je nama u Sarajevu doživotno urezan snimak ogromne zastave sa ljiljanima u području releja na Vlašiću, zima 1994.
Image
Vlašić je oslobođen krajem marta i početkom aprila 1995. godine.
Namjerna sila nema veze sa uništavanjem komunikacija, a što bi moglo rezultirati prednošću na bojnom polju barem kada je ova vojna operacija bila u pitanju.
dimnjacar
Posts: 138
Joined: 30/11/2016 15:34

#7940 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by dimnjacar »

A na TV Dnevniku, kod S. Hadžifejzovića, se sa nestrpljenjem čekalo javljanje svih dopisnika a naročito Nade All Isse sa novim vijestima iz međunarodne zajednice o stanju u Bosni, čini mi se da je to bilo iz Zagreba....? Naravno, kada je je radio agregat pa je u jednici bilo struje za sijalicu i TV. :D
Šta li je, Bože, sad s tom ženom, da li je ikada dolazila u Sarajevo poslije rata, zna li neko?
Možda sam nekada ovo već pitao, miriše mi na deja vu.... :-)
:bih: :bih: :bih:
Seawolf
Posts: 7678
Joined: 14/06/2012 22:59

#7941 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Seawolf »

dimnjacar wrote: 20/12/2021 09:24 A na TV Dnevniku, kod S. Hadžifejzovića, se sa nestrpljenjem čekalo javljanje svih dopisnika a naročito Nade All Isse sa novim vijestima iz međunarodne zajednice o stanju u Bosni, čini mi se da je to bilo iz Zagreba....? Naravno, kada je je radio agregat pa je u jednici bilo struje za sijalicu i TV. :D
Šta li je, Bože, sad s tom ženom, da li je ikada dolazila u Sarajevo poslije rata, zna li neko?
Možda sam nekada ovo već pitao, miriše mi na deja vu.... :-)
:bih: :bih: :bih:
https://saff.ba/nada-starijas-al-issa-n ... -mu-bosnu/
Seawolf
Posts: 7678
Joined: 14/06/2012 22:59

#7942 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Seawolf »

splinter wrote: 20/12/2021 08:21
Sarajmen wrote: 16/12/2021 17:23 Tako nekako, mnogi zanemaruju koliko smo mi nespremno tj inferiorniji po mnogo čemu ušli u odbranu grada Sarajeva i nezavisnosti Bosne i Hercegovine. Nevjerovatno velik broj komunikacija svih vrsta su nam dušmani iskidali u kratkom roku. Šok :? šta nas snađe, sve osim vazduha preko noći postade upitno.
Image

Ako se malo zarovite po yt kanalima može se naći arhivski materijal iz NATO operacije Namjerna sila , različite komunikacije neprijatellja su bile mete vazdušnih udara tj neutralisanja strateških objekata. Osim mostova, skladišta i sl. uništavana su i radio relejna čvorišta , ako sam se dobro izrazio. Nema sumnje da su te štete bile ogromne i išle nama u prilog, tj olakšale dostizanju strateške ravnoteže i prelazak Oružanih snaga R BIH iz defanzive u ofanzivu.
Zato je nama u Sarajevu doživotno urezan snimak ogromne zastave sa ljiljanima u području releja na Vlašiću, zima 1994.
Image
Vlašić je oslobođen krajem marta i početkom aprila 1995. godine.
Namjerna sila nema veze sa uništavanjem komunikacija, a što bi moglo rezultirati prednošću na bojnom polju barem kada je ova vojna operacija bila u pitanju.
Uništenje komunikacijskog centra na Lisini, 10. septembra, krstarećim projektilima Tomahawk lansiranim sa krstarice U.S.S. "Normandy", vođenim bombama sa aviona F-15E USAF-a i F/A-18 USN-a i projektilima sa aviona F-16 USAF-a, dovelo je do problema u komunikaciji između štabova i jedinica VRS-e na tom dijelu ratišta i bilo je od koristi jedinicama ARBiH prilikom oslobađanja Bosanskog Petrovca, Ključa i Bosanske krupe, 17. septembra i prilikom oslobađanja Sanskog Mosta, 10. oktobra.

Naravno, to sve nema veze sa oslobađanjem Vlašića od strane jedinica ARBiH, do kojeg je došlo krajem marta 1995-e, a aktivnosti iz operacije Deliberate Force su izvođene u periodu od 30. avgusta do 14. septembra 1995-e.
User avatar
Dr. Kuca
Posts: 7735
Joined: 10/02/2012 20:07

#7943 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Dr. Kuca »

[youtube]https://youtu.be/P1AGrdjVbtE[/youtube]

Ne znam ide li ovo ovdje. Koliko izvrnutih cinjenica, n e m o g u c e.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#7944 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by exliberal-ex »

Sarajmen wrote: 20/12/2021 18:53 Moguće je da forumaš @exliberal-ex zna više o događajima pred, tokom i nakon bitke za Pofaliće od 16 maja 1992. Ja sam uočio grešku naratora koji događaj od 22 aprila 1992 sa Ilidze navodi da se desio 22 marta 1992. , onda standardna neodrživa šuplja spajanja događaja od 2 maja sa 3 majem 1992. O samoj bitci za Pofaliće se dosta toga reklo na namjenskoj temi o njoj, naslov je značaj pofalićke bitke za odbranu Sarajeva, tako nekako.
Svasta se desavalo po Pofalicima
Prvo treba reci da su srbi po gornjim pofalicima bili naoruzani ali ne kao sto se prica , bilo je dosta starog pjesadijskog oruzja koje je podjeljenjo i babama i zabama i to je cinjenica.
Sami Pofalici su bili manje vise bili podjeljeni, zapadni dio koji se naslanjao prema zuci i buca potoku je pretezno bio srpski dok je istocni dio bio dosta izmjesan ali sa vecinskim bosnjackim stanovnistvom, pogotovo bakarovac i dalje prema velesicima.
Druga stvar sto se ovdje nespominje je da je odred iz Vogosce bio spreman da dodje u Pofalice kao pojacanje, par stotina dobro naoruznih vojnika i oni su zakasnili samo jedan dan. Da je taj odred dosao pitanje je sta bi bilo kad je napad napravljen.

Sto se tice ubistava, bilo je svasta. Dosta je civila pobijeno kad su se izvlacili prema Zuci to je cinjenica i ko god da je bio tad na tim prostorima moze potvrdit. Ubistva koja su se desila poslije....ljudi su odvodjeni i nestajali par mjeseci nakon bitke. Bila je grobnica prema zuci, gdje su masovno ukopali sve koji su nastradali poslije bitke ali i one koji su ubijeni kasnije. Orijentir su bile dvije bandere koje su isle prema vrhu mogao si ih vidjet jer su bile bas na ivici ako gledas dole od ekonomije, odmah poslije rata ta grobnica je "misteriozno " nestala cim su poceli stranci da se vrte oko te lokacije.....
Sve sto se desavalo u Pofalicima je bilo pod Terzinom kontrolom on i njegova familija su bili gospodari i kontrolisali sve sto se desavalo . Zanimljivo je da je taj isti Terzo kasnije istjeran iz policije jer su ga uhvatili kako svercuje preko vraca...neznam jel jos ziv.


Sad znam da se monogima nece ovo svidjet sto sam napisao ali posto pitas ja govorim sto licno znam
Timmy123
Posts: 179
Joined: 13/12/2021 12:33

#7945 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Timmy123 »

Može li ko reći koliko je bilo naoružanih ljudi u Sarajevu krajem 94(automatska i barem 3 okvira) u svakom trenutku?
PM72
Posts: 17742
Joined: 30/04/2012 16:54

#7946 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by PM72 »

Ne sumnjam da su mnogi civili stradali ali se kriju podaci koliko je poginulo onih koji su pušku držali ali se vrlo dobro sjećam one sokolačke stranice i rubrike "poginuli pripadnici VRS na današnji dan" i da je 16 maja bio podugačak spisak a vodili su se pod Prva sarajevska brigada SRK VRS...
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#7947 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by jefff »

Stanje na Humu?
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#7948 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by exliberal-ex »

PM72 wrote: 22/12/2021 19:23 Ne sumnjam da su mnogi civili stradali ali se kriju podaci koliko je poginulo onih koji su pušku držali ali se vrlo dobro sjećam one sokolačke stranice i rubrike "poginuli pripadnici VRS na današnji dan" i da je 16 maja bio podugačak spisak a vodili su se pod Prva sarajevska brigada SRK VRS...
Mozda su bili rodjeni na Sokocu i zivjeli gore ali nije niko dosao maksuz da ratuje. Kao sto sam rekao trebala je jedinica da izadje iz Vogosce i zakasnila je ( neki su kasnije optuzivali da je to bilo dogovoreno i prodato al ajd ti to dokazi)
Sto se tice nastradalih, kaze nastradali u zbjegu.... kad su ratna desavanja, tesko je kontrolisat ko puca na koga i odakle znas jel to vojska i civili ili samo vojska, meni je problematicnije sta se desavalo sa onima koji su ostali a to su vecinom bili stariji ljudi.
Nalazeni su posmrtni ostatci po padinama huma i zuci, mnogi nisu pokupljeni tako da neznas ni ko su ni kako su nastradali ...kad se sjetim poceo se snijeg topit po zuci , mi kuci krenuli kad vidis samo kosti pocinju da vire ....pa kazu ratovali bi

Znam da su kasnije kritikovali sto su dozvolili da se napravi pljacka i paljevina jer su mogli izbjeglice smjestit ali komentar je bio ma ko im jebe mater...i jednim i drugim.
Na kraju su se izbjeglice i naselile gore po kucama u kojima se moglo donekle zivjet i poslije rata su im dali pare da ih otkupe ili su zamjenili za svoja imanja po istocnoj bosni. Ogromna vecina je bila opeljesena skroz i bile su bas bezuslovne za zivot, cak ni vojska ih nije koristila osim kad je trebalo tenk da se ususka negdje da ga nepoklopi artiljerija.
internazionale
Posts: 2209
Joined: 30/12/2009 15:52

#7949 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by internazionale »

exliberal-ex wrote: 22/12/2021 20:12
PM72 wrote: 22/12/2021 19:23 Ne sumnjam da su mnogi civili stradali ali se kriju podaci koliko je poginulo onih koji su pušku držali ali se vrlo dobro sjećam one sokolačke stranice i rubrike "poginuli pripadnici VRS na današnji dan" i da je 16 maja bio podugačak spisak a vodili su se pod Prva sarajevska brigada SRK VRS...
Mozda su bili rodjeni na Sokocu i zivjeli gore ali nije niko dosao maksuz da ratuje. Kao sto sam rekao trebala je jedinica da izadje iz Vogosce i zakasnila je ( neki su kasnije optuzivali da je to bilo dogovoreno i prodato al ajd ti to dokazi)
Sto se tice nastradalih, kaze nastradali u zbjegu.... kad su ratna desavanja, tesko je kontrolisat ko puca na koga i odakle znas jel to vojska i civili ili samo vojska, meni je problematicnije sta se desavalo sa onima koji su ostali a to su vecinom bili stariji ljudi.
Nalazeni su posmrtni ostatci po padinama huma i zuci, mnogi nisu pokupljeni tako da neznas ni ko su ni kako su nastradali ...kad se sjetim poceo se snijeg topit po zuci , mi kuci krenuli kad vidis samo kosti pocinju da vire ....pa kazu ratovali bi

Znam da su kasnije kritikovali sto su dozvolili da se napravi pljacka i paljevina jer su mogli izbjeglice smjestit ali komentar je bio ma ko im jebe mater...i jednim i drugim.
Na kraju su se izbjeglice i naselile gore po kucama u kojima se moglo donekle zivjet i poslije rata su im dali pare da ih otkupe ili su zamjenili za svoja imanja po istocnoj bosni. Ogromna vecina je bila opeljesena skroz i bile su bas bezuslovne za zivot, cak ni vojska ih nije koristila osim kad je trebalo tenk da se ususka negdje da ga nepoklopi artiljerija.
Može li malo više info o boldiranom, ko je davao pare?
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#7950 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by exliberal-ex »

Malo prije pofalicke bitke ( ili par dana poslije ) desio se jedan bas pogan zlocin na Orahovistu ( ja mislim da se tako zvalo to naselje) .
Tu je bilo par kuca koje su bile smjestene na sjevernoj strani huma dole prema kobiljoj glavi ...nemogu da se sjetim kako su se prezivali ali su imali isto prezime svi......nisam vise siguran. Lokacija bila predivna, bio je put prema zuci koji se spustao na kobilju glavu i bio je isto put ali ne bas prohodan za pofalice, vise da se pjeske ide.
Pozvani su dole prema kobiljoj glavi da se dogovore oko straza posto su i jedni i drugi cuvali i kad su dosli na taj dogovor svi su uhapsni , zatvoreni i pobijeni ...ostalo je samo par maloljetnika koji su sa zenama izbjegli na zuc, sve su im kuce popalili i koliko znam niko nije za to odgovarao.
Post Reply