Deblokada Sarajeva???

Post Reply
Tromblon
Posts: 2023
Joined: 18/01/2015 19:37

#7976 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Tromblon »

jefff wrote: 23/12/2021 13:23
Sarajmen wrote: 23/12/2021 08:45 Tako je, rečeno mi je da je ubijen snajperom i koliko se sjećam sa kote Rezervoar školski utvrđenoj. Rahmetli Fikret Krakonja je tog 21 aprila bio pripadnik MUP-a koliko se sjećam. Tog 21 aprila se desio pokušaj presijecanja grada preko tri mosta na Miljacki, od kojih je most Bratstva i jedinstva u Pofalićima bio srednji pravac, a onaj iznad kod Elektroprivrede glavni, da se preko njega povežu sa snagama na Obadu. Poznato je da su sa područja Grbavice to bile četnici vojvode Gavrilovića , a po njegovom priznanju desila se izdaja (nisu podržani).
Hum je granatiran i u par navrata tokom april-maj mjeseca je djelovala avijacija JNA, nemam saznanja da je od avio bombe bilo ljudskih žrtava, tek brzo shvaćena pouka o važnosti ukopavanja prve borbene linije.
Mislim da je rahmetli Fikret Krakonja opisan kao naša prva žrtva na području Pofalića/Velešića.
Da li je bio u rezervnom sastavu MUPa rahmetli Fikret, to ne znam.

Image

U spomenutim borbama na Grbavici i drugim lokacujama tog 21. aprila od pripadnika ZB zivot su izgubili jos i Edib Cutuna kod Palme, Hasanovic Teofik i Pilav Irfan na Wilsu, Salcin Elmedin na Jevrejskom, Suceska Rasim na Zlatistu cije tijelo je nestalo, rahmet im dusi. Od ostalih pripadnika ostalih formacija nemam podataka a takodjer i za civilne zrtve. Podaci, djelomicni imaju u Bosanska knjiga mrtvih ali za istrazivanje istih treba cijeli dan.
Brat Ediba Cutune je preminuo ove godine kao i majka Teofika Hasanovica rahmet im dusama. Pilav Irfan rahmetli mladji od mene tri dana i gotovo identicne zivotne price, stojim da sam ja naravno ziv i idem na zivce ovdje, nekima. Salcin rođen 1973. godine. Neki Suceska se doselio u blizini i nikada da ga pitam jel zna za Rasima rahmetli i jesu li mu kosti nađene.
Hasanović i Pilav su poginuli nekoliko dana ranije, i nisu nastradali u borbi.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#7977 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by jefff »

Mozes odrediti tacan datum?
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#7978 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by aldinjo »

Opet isti trol navratio da "zakuha". I onda kada mu odgovoriš na uvredu dobiješ dvosedmični ban. Ali to je ipak profesionalni trol. Ove ostale što žale "goloruke" stanovnike jednog naselja nema potrebe komentarisati.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#7979 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by exliberal-ex »

aldinjo wrote: 24/12/2021 21:40 Opet isti trol navratio da "zakuha". I onda kada mu odgovoriš na uvredu dobiješ dvosedmični ban. Ali to je ipak profesionalni trol. Ove ostale što žale "goloruke" stanovnike jednog naselja nema potrebe komentarisati.
Nekontam ko ovdje zakuhava , to sto se desilo je cinjenica . Ako ti pokusavas ignorisat\omalovazit taj slucaj onda je do tebe
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40352
Joined: 29/06/2011 23:39

#7980 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by dječak sa šibicama »

Uvijek treba uzeti u obzir da neke ljude ubijanje civila i zarobljenika zadovoljava na vise nacina, uostalom neko je i ubijao civile.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#7981 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by aldinjo »

exliberal-ex wrote: 24/12/2021 22:43
aldinjo wrote: 24/12/2021 21:40 Opet isti trol navratio da "zakuha". I onda kada mu odgovoriš na uvredu dobiješ dvosedmični ban. Ali to je ipak profesionalni trol. Ove ostale što žale "goloruke" stanovnike jednog naselja nema potrebe komentarisati.
Nekontam ko ovdje zakuhava , to sto se desilo je cinjenica . Ako ti pokusavas ignorisat\omalovazit taj slucaj onda je do tebe
Ovo "zakuhava" se ne odnosi na tebe nego na poznatog "profesionalnog šumskog" trola.
A vas dvojica pravac u tužilaštvo BiH, kada se već sve "odavno zna".
User avatar
enko 1964
Posts: 1069
Joined: 11/02/2010 10:45

#7982 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by enko 1964 »

Na Grahovištu je poginuo šura Joje Tintora. Rahmetli Ramiz Kršo, oko 25. 05. 92. zaklan sa još trojicom ljudi, ga je za 100DM prevezao na konjskim lolima.

Kenan Demirović je ubijen pucnjem iz pravca Grahovišta dok rat još nije zvanično ni počeo.
User avatar
enko 1964
Posts: 1069
Joined: 11/02/2010 10:45

#7983 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by enko 1964 »

Samo Grahovište je strateški bilo važna pozicija jer je kao klin bilo uvučeno prema našim položajima a imalo je direktnu vezu sa četničkim položajima na Orliću.

Koliko znam, nakon što je Grahovište zauzeto, dio zarobljenih je prebačen na stadion Koševo ali ne znam šta je kasnije bilo sa njima.
User avatar
enko 1964
Posts: 1069
Joined: 11/02/2010 10:45

#7984 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by enko 1964 »

Čini mi se početkom maja '92.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#7985 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Woody »

Sarajmen wrote: 25/12/2021 08:39 Znamo li tačan datum borbe za pominjano mjesto (zločina) Grahovište.
4. maja 92. Ti zarobljeni nikad nisu stigli do stadiona "Koševo". Jebi ga... zagubili se negdje uz put...
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#7986 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by jefff »

Sretan Božić :D
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#7987 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Grean »

PM72 wrote: 22/12/2021 19:23 Ne sumnjam da su mnogi civili stradali ali se kriju podaci koliko je poginulo onih koji su pušku držali ali se vrlo dobro sjećam one sokolačke stranice i rubrike "poginuli pripadnici VRS na današnji dan" i da je 16 maja bio podugačak spisak a vodili su se pod Prva sarajevska brigada SRK VRS...
Ima li provjerenih podataka jer ovo "mnogi civili" otvara mogucnost za propagandu poput one o 3000 i kusur civila u podrucju Bratunca i Srebrenice.

Ja znam za onu porodicu koja je ubijena, zlocin koji je pominjao i Jovo Divjak.

Pocinioc je utekao prvo vani pa se vratio u BiH i prijavio se u Čupine diverzante koliko znam. Osudjen je za zlocin ali ne znam tacno kad.

Pretpostavljam da bi imena vecine poginulih trebala biti u Bosanskoj knjizi mrtvih.
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#7988 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by PM72 »

Ne bih da lupam cifre ali bio je podugačak spisak...ime,prezime,datum pogibije 16 maj i jedinica- Prva sarajevska brigada VRS SRK.
Eh sad...je li taj spisak urađen da im se prizna borački status pa da uzmu kakve penzije ili su stvarno ratovali- ne bih da polemišem jer nisam bio i ne znam detalje ali sam uvjeren da je ovo prvo...dobili su puške i zaduženja,bili pregaženi ko plitak potok i nakon toga šatro civili a imao garonju i dva sanduka metaka.Naravno ne svi ali 80 %.
Tu ne uključujem one koji su stradali nakon Pofalićke bitke jer se tu radi o školskim primjerima ratnog zločina ubijanja staraca radi imena i prezimena i radi pljačke.
Dino79
Posts: 796
Joined: 05/02/2017 13:41

#7989 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Dino79 »

PM72 wrote: 23/12/2021 08:56
Repetitor Hum obezbjeđivao je MUPRBiH tačnije pripadnici SJB Novo Sarajevo,većinom rezervni sastav.Nisam čuo za pokušaj zauzimanja istog od strane agresora a znam da je po njemu dejstvovala artiljerija i tenk sa Vraca.

21 aprila četnici Brneta Gavrilovića pokušali su prići mostu kod Elektroprivrede pa su vraćeni snažnom paljbom pripadnika MUP-a iz Elektroprivrede pa su pokušali da se uvale na Trg Pere Kosorića odakle su također istjerani dejstvom pripadnika MUP-a i par pojedinaca TOBiH.Borbe oko Palme vođene su čitav dan,četnici su se izvukli transporterima JNA uz gubitke (nekoliko poginulih i ranjenih) a dvojca su ostala sakrivena u Palmi i kasnije se predali.

Nisam upoznat sa pokušajem prelaska agresorkih snaga u Pofalićima a poznajem osobu iz MUP-a koja je oštetila oklopni transporter agresora kod Majmunovića mesare taj dan na Grbavici.Poprilična udaljenost za gađanje iz ručnog bacača a dejstvovao je sa Ekonomske škole.
Kada su se vodile borbe oko Palme jesuli civili bili u zgradama ili prije nego pocnu borbe stanari napuste svoje stanove.
Nevjerovatno zvuci da su to stanovnici mogli posmatrati kroz prozor.
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#7990 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by PM72 »

Dino79 wrote: 25/12/2021 23:05
PM72 wrote: 23/12/2021 08:56
Repetitor Hum obezbjeđivao je MUPRBiH tačnije pripadnici SJB Novo Sarajevo,većinom rezervni sastav.Nisam čuo za pokušaj zauzimanja istog od strane agresora a znam da je po njemu dejstvovala artiljerija i tenk sa Vraca.

21 aprila četnici Brneta Gavrilovića pokušali su prići mostu kod Elektroprivrede pa su vraćeni snažnom paljbom pripadnika MUP-a iz Elektroprivrede pa su pokušali da se uvale na Trg Pere Kosorića odakle su također istjerani dejstvom pripadnika MUP-a i par pojedinaca TOBiH.Borbe oko Palme vođene su čitav dan,četnici su se izvukli transporterima JNA uz gubitke (nekoliko poginulih i ranjenih) a dvojca su ostala sakrivena u Palmi i kasnije se predali.

Nisam upoznat sa pokušajem prelaska agresorkih snaga u Pofalićima a poznajem osobu iz MUP-a koja je oštetila oklopni transporter agresora kod Majmunovića mesare taj dan na Grbavici.Poprilična udaljenost za gađanje iz ručnog bacača a dejstvovao je sa Ekonomske škole.
Kada su se vodile borbe oko Palme jesuli civili bili u zgradama ili prije nego pocnu borbe stanari napuste svoje stanove.
Nevjerovatno zvuci da su to stanovnici mogli posmatrati kroz prozor.
Naravno da su civili bili u stanovima jer se to desilo u ranim jutarnjim satima.Moj dobar drug i kolega stanovao je upravo u zgradi gdje je Palma i sa prozora je primjetio vrzmanje grupice ljudi po parkingu.Još nije bilo svanulo kako treba a prvo što je pomislio je da obijaju kola.
Međutim,kad je jedan od njih ispalio zolju u pravcu Elektroprivrede i time da signal za početak napada...odmah je telefonom pozvao stanicu policije i rekao gdje su i koliko ih ima.Kad su policajci krenuli u kontranapad sa Trga Pere Kosorića on je da prozora ispucao dva okvira po četnicima a čitao sam svjedočenja istih u kojima pišu kako su ih dočekali sa svih strana i da su ih sa zgrada gađali snajperima :lol:

Da si baš mogao posmatrati bitku s prozora i nije moglo jer pojava bilo koga na prozoru bila je popraćena pucanjem u isti.Stanari su pobjegli u hodnike jer su meci praštali na sve strane.To je bio svojevrstan šok ,do tada su slušali detonacije po gradu i pratili TV a sad su im borbe bile pred ulazom.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#7991 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by jefff »

23. aprila gadjano porodiliste. Treba ovim mladjim generacijama reci da je to bio pocetak i da ljudi nisu jos poceli da se skrivaju u sklonistima i razno.
Dimu1927
Posts: 3955
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#7992 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Dimu1927 »

aldinjo wrote: 24/12/2021 21:40 Opet isti trol navratio da "zakuha". I onda kada mu odgovoriš na uvredu dobiješ dvosedmični ban. Ali to je ipak profesionalni trol. Ove ostale što žale "goloruke" stanovnike jednog naselja nema potrebe komentarisati.
fascinantno je koliko je puta doticni bio banovan zbog iznosenja lazi na ovom forumu, a nikako da popije trajni
__Phoenix__
Posts: 2668
Joined: 25/10/2013 20:44

#7993 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by __Phoenix__ »

Ima li negdje karta gdje su bile linije u Vogosci, u jednom od dokumentarnih filmova vidio sam da su se borbe vodile na bivsem saobracajnom fakultetu ali je to je ni kilometar od centra vogosce?
kiligonzales
Posts: 5436
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#7994 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by kiligonzales »

Ako ko hoce da nas zaprati... bujrum
Ako ko hoce da posalje svoje price, fotografije, podjeli knjige, videa, arhivsku gradju tu sam...
https://www.facebook.com/opsadasarajeva9295/
__Phoenix__
Posts: 2668
Joined: 25/10/2013 20:44

#7995 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by __Phoenix__ »

Ima li neki razlog zašto se nije išlo dalje prema Reljevu nakon što je uzeta Mijatovića kosa?

@Saraymen, zahvaljujem na odgovoru, zanimalo me kako to da je grupica uspjevala zadržati četnike na saobraćajnom fakultetu, da li je tu bio manjak interesa agresora da se uzme ugorsko pogotovo nakon što im je uzet Žuč, omjer snaga je bio nemoguć pogotovo s podrškom s Blagovca i Tihovića
toska
Posts: 2923
Joined: 26/09/2016 14:08

#7996 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by toska »

__Phoenix__ wrote: 03/02/2022 20:44 Ima li neki razlog zašto se nije išlo dalje prema Reljevu nakon što je uzeta Mijatovića kosa?
...
1993. je poznata kao najgora za MTS, a konkretno, u običnim mecima.

vojnici su išli u ofanzivna dejstva sa dodijeljenih 10 metaka i eventualno tromblon domaće proizvodnje.
svaki vojnik je obično imao kod sebe još par "privatnih" metaka koje je "otuđio" ranije, ali nisu svi bili skloni tome.
i to je to
__Phoenix__
Posts: 2668
Joined: 25/10/2013 20:44

#7998 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by __Phoenix__ »

Mislim da se trebala presjeći veza Rajlovac Vogošća, ne znam zašto nije i kome nije bilo interesu da se nastavi prema vogošćanskoj petlji
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#7999 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Guadalajara »

Protiv tenkova, praga, BVP-ova iz Azića, Otesa, Stupa...

Pa onda protiv artiljerije u Dobroševićima, Ahatovićima..a ja tu je i kasarna Butile...

Pa kasarna Rajlovac, VZ Orao...Pa lokalni stanovnici srpske nacionalnosti...Ne zna Fenix koliko je bubano, granatirano po Sokolju...Po par hiljada granata dnevno je znalo pasti...

Pa iz Nedzarica, sa teologije...pa kasarna...

A u Vogošći i Ilijašu mašala stanovnika srpske nacionalnosti...pa najveća tvornica granata i raketa u bivšoj Jugoslaviji...

Nije se tu moglo parirati ni u artiljeriji, ni sa tenkovima, borbenim oklopnim jedinicama...ma kakvi...

Najjača artiljerija...u ARBiH je bila tromblon i nesto PO...
Znači domet par stotina metara... :-) Jedino gdje se moglo parirati koliko-toliko su bliske i urbane borbe gdje pješadija igra presudnu ulogu...A sve ostalo totalna inferiornost...

Kad se po Stupu bubalo sa Hreše...znači ove veće artiljerijske kalibre topove, haubice..Ne treba ni ubrajati...

Još kad neko kaže moglo se ući u BL...A nije moglo ni u Nedzarice... :roll:
toska
Posts: 2923
Joined: 26/09/2016 14:08

#8000 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by toska »

U takvim operacijama igra puno faktora.
mada je 93. bila najgora sa MTS ona nije bila najgora za aktivna borbena dejstva ARBiH u Sarajevu, to je 95. kada je faktički bilo svega.

deblokada 95. započela je, čini mi se, u noći 15. na 16. juni, svi smo je očekivali jer je i Alija najavljivao preko medija.
mene je zatekla u Azićima i polu-iznenadnim buđenjem između 3 ili 4h i prvo ide podjela municije. takva nevoljkost vojnika se rijetko viđala.

pisao sam, kao obični vojnik, dosta mlad, apsolutno sam znao da ništa nema od toga, najčudnija mi je Alijina izjava nakon propasti deblokade da su ga generali prevarili u procjeni, suviše je on pametan za to, prije da se radilo o akciji "dizanja prašine" u svjetskoj javnosti.

nije postojao više nikakav borbeni moral u jedinicama smještenim u Sarajevu, pa ni da se puca u prazno. ni druga strana nije bila ništa bolja. vjerovatno tako završavaju i svi ratovi u historiji.
sa naoružanjem koje smo tada imali 93. bi daleko dogurali.

tim više postaju začuđujući uspjesi u Krajini u ljeto i jesen 95.
Post Reply