Deblokada Sarajeva???

_Reds_

#7451 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by _Reds_ » 13/01/2020 19:09

. dupli

tempuser

#7452 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by tempuser » 13/01/2020 19:23

PM72 wrote:
13/01/2020 18:59
Tempuser,
Prije par godina prolazim kroz Rakovicu a iznad ceste ogroman plakat kojim se slavi "„Akcija-pokušaj deblokade Rakovice“". :-) ...to meni liči na srpsko slavljenje kosovske bitke,naravno,u manjem obimu pa valjda i "naši" pokušavaju napraviti mit od kojekakvih propalih akcija...
Znas kako kazu, svako se cese tamo gdje ga svrbi, pa tako i nasa vlast slavi "pobjedu" na Igmanu. Bio sam prisiljen napisati degutantno poredjenje sa Otesom, ali buduci da je prakticno dio iste ofanzive VRS-a ali je obiljezavanje pobjede na Igmanu paradoksalno i pogresno kao da se 27.7.1993. slavi kao dan pobjede na Zuci iako tamo nije izgubljen dobar dio ukupne slobodne teritorije! :-)

Emiremir33

#7453 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Emiremir33 » 13/01/2020 19:45

tempuser wrote:
13/01/2020 19:23
PM72 wrote:
Tempuser,
Prije par godina prolazim kroz Rakovicu a iznad ceste ogroman plakat kojim se slavi "„Akcija-pokušaj deblokade Rakovice“". :-) ...to meni liči na srpsko slavljenje kosovske bitke,naravno,u manjem obimu pa valjda i "naši" pokušavaju napraviti mit od kojekakvih propalih akcija...
Znas kako kazu, svako se cese tamo gdje ga svrbi, pa tako i nasa vlast slavi "pobjedu" na Igmanu. Bio sam prisiljen napisati degutantno poredjenje sa Otesom, ali buduci da je prakticno dio iste ofanzive VRS-a ali je obiljezavanje pobjede na Igmanu paradoksalno i pogresno kao da se 27.7.1993. slavi kao dan pobjede na Zuci iako tamo nije izgubljen dobar dio ukupne slobodne teritorije! :-)
Zuc je realno da se slavi,oslobodilo se dosta prostora i doslo na domak Vogosce....

dimnjacar

#7454 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by dimnjacar » 13/01/2020 19:51

Nekako s proljeća wrote:
12/01/2020 15:41
Pisali smo o Igmanu 1993, mislim da je bila zasebna tema o događajima u tom kritičnom periodu . Krajem jula 1993. sam se zadesio na Žuči, a nakon toga se sjećam da sam početkom avgusta kroz tunel DB izašao na Igman, tamo oko Hrasničkog stana neka vukojebina. Nisam se rokao iako sam zbog toga i izašao, sve od borbenih djelovanja je već bilo u nekoj silaznoj putanji. Peci janjad i to je to. @smurf , @Ramzess Veliki su iz Dobrinje bili rego, rahmetli Sead Bučan iz Šklap-a je poginuo u direktnom kontaktu sa snagama neprijatelja.
Otprilike slično, sa Stupa otišao negdje oko 10. augusta kroz tunel preko Hrasnice na Igman. Hrasnički stan - IKM - štale - Crni vrh (jedan od nekoliko njih na Igmanu). Tu smo se rasporedili po grmlju i jarugama, formirali kao neku liniju, nakon par dana dobili UNHCR foliju od koje smo napravili šatore / zaklone. Sljedeće brdo, čini mi se Vijenac, tamo UNPROFOR, a onda brdo sa četama. Metak se 15 dana nije opalio, plandovali, sunčali se, tamanili Homburg konzerve i haringe, karnister vode dnevno na dvojicu, kutija cigara dnevno. Kada je došla smjena iz grada bili još nekih 10-ak dana u rezervi na Hrasničkom stanu, ovaj put u pravim šatorima. Početak septrembra, padala kiša, smrzli se ko p.čke. Tu se i janje iz Pazarića, za cigare, dobavilo, okrenulo, ispeklo i pojelo. Nevjerovatan osjećaj za 1993. godinu.

pirpa

#7455 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by pirpa » 13/01/2020 19:52

Na današnji dan ...

Image

tempuser

#7456 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by tempuser » 13/01/2020 19:55

_Reds_ wrote:
13/01/2020 19:09

I sa Hrvatima se tada zestoko tuklo, i vjerovatno da je 7. muslimanska bila anagzovana jos negdje na tom ratistu, nisma siguran gdje je bila 17. krajiska.

Ali je bila opcija svakako pretracavanja preko piste, u trenuci kad je bilo biti ili ne biti.

http://bosnae.info/index.php/operacija- ... u-agresije

Prilicno realan tekst, koji povezuje razna desavanja na sirem ratistu u to vrijeme.
Istina je tu negdje, na pola

Slavi se vjerovato iz razloga da se na Igmanu desio totalni slom, to bi bio kraj.
Vidjeh i procitah kad sam trazio mapu da obiljezim Proskok i T. brrdo! :thumbup:
Elem, vjerujem da cemo se sloziti i ovdje da su Focaci branili Proskok 20 dana, ne da bi nekom dali vremena, nego zato sto je to smisao obrane, a da su vrli komadanti za to vrijeme dana mogli organzovati ispomoc na xy nacina, a ne cekati 20 dana da im cjeli plato spadne na 300 i kusur biraca i da im se pita jedan ili dva dana sa se cetnici spoje sa Hadzicima i onda game over!!! Kad su vec bile nesposobne pi*de da vojsku u bjezaniji natjeraju da se vrate u ispomoc i postave nove linije (kako su ih u 2 dana postavili jedinice iz grada itd), u tih 20 dana su 3 x mogli dovesti ispomoc sa strane pa bi ishod mozda bio i drugaciji?! *ebo sela, zapaljene kuce i ljude u izbjeglistu, panika se digla kad je put dosao u pitanje. Vojnoj i civilnoj eliti nije bilo bitno da li je palo 7 ili 70% Igmana, cak sta vise, put opstao, a tunel tunel profercerao, sverec, profiterstvo i bocacenje nikad bolji!
Kamufliranje vlastitih gresaka i usminkavanje istorije, nista vise!

strucnjakdemagog

#7457 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by strucnjakdemagog » 13/01/2020 20:06

Emiremir33 wrote:
13/01/2020 19:45
tempuser wrote:
PM72 wrote:
Tempuser,
Zuc je realno da se slavi,oslobodilo se dosta prostora i doslo na domak Vogosce....
Da nije preskupa cijena plaćena da bi se na Žuči nešto slavilo?

tempuser

#7458 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by tempuser » 13/01/2020 20:11

Emiremir33 wrote:
tempuser wrote:
PM72 wrote:
Tempuser,
Nisam mislio na oslobadjanje Orlica, kote 850 itd, za koju se ne organizuju manifestacije kao za Igman, nego ofanzivu cetnika u julu 1993. pad Golog brda, zaglavljeni tenk, 18 momaka iz VI. cete itd. E zamisli da neki cinik to krene slaviti kao pobjedu!?

Emiremir33

#7459 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Emiremir33 » 13/01/2020 20:15

strucnjakdemagog wrote:
13/01/2020 20:06
Emiremir33 wrote:
tempuser wrote:

Da nije preskupa cijena plaćena da bi se na Žuči nešto slavilo?
Obiljezavanje IZVINJAVAM SE ,PUNO JE VOJNIKA POGINULO DA BI SE SLAVILO.VOJNIKA I KOMADANATA..

Emiremir33

#7460 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Emiremir33 » 13/01/2020 20:17

tempuser wrote:
13/01/2020 20:11
Emiremir33 wrote:
tempuser wrote:

Nisam mislio na oslobadjanje Orlica, kote 850 itd, za koju se ne organizuju manifestacije kao za Igman, nego ofanzivu cetnika u julu 1993. pad Golog brda, zaglavljeni tenk, 18 momaka iz VI. cete itd. E zamisli da neki cinik to krene slaviti kao pobjedu!?
Znam shvatio sam o cemu pises ,sto je i logicno

tempuser

#7461 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by tempuser » 13/01/2020 20:39

Emiremir33 wrote:
13/01/2020 20:17
tempuser wrote:

Dogadjaji iz jula 1993. se redovno obiljezavaju, ako nista ljudi bez zvanicne organizacije dodju gdje su izgubili saborce i drugove.

_Reds_

#7462 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by _Reds_ » 13/01/2020 20:43

tempuser wrote:
13/01/2020 19:55
_Reds_ wrote:
13/01/2020 19:09

I sa Hrvatima se tada zestoko tuklo, i vjerovatno da je 7. muslimanska bila anagzovana jos negdje na tom ratistu, nisma siguran gdje je bila 17. krajiska.

Ali je bila opcija svakako pretracavanja preko piste, u trenuci kad je bilo biti ili ne biti.

http://bosnae.info/index.php/operacija- ... u-agresije

Prilicno realan tekst, koji povezuje razna desavanja na sirem ratistu u to vrijeme.
Istina je tu negdje, na pola

Slavi se vjerovato iz razloga da se na Igmanu desio totalni slom, to bi bio kraj.
Vidjeh i procitah kad sam trazio mapu da obiljezim Proskok i T. brrdo! :thumbup:
Elem, vjerujem da cemo se sloziti i ovdje da su Focaci branili Proskok 20 dana, ne da bi nekom dali vremena, nego zato sto je to smisao obrane, a da su vrli komadanti za to vrijeme dana mogli organzovati ispomoc na xy nacina, a ne cekati 20 dana da im cjeli plato spadne na 300 i kusur biraca i da im se pita jedan ili dva dana sa se cetnici spoje sa Hadzicima i onda game over!!! Kad su vec bile nesposobne pi*de da vojsku u bjezaniji natjeraju da se vrate u ispomoc i postave nove linije (kako su ih u 2 dana postavili jedinice iz grada itd), u tih 20 dana su 3 x mogli dovesti ispomoc sa strane pa bi ishod mozda bio i drugaciji?! *ebo sela, zapaljene kuce i ljude u izbjeglistu, panika se digla kad je put dosao u pitanje. Vojnoj i civilnoj eliti nije bilo bitno da li je palo 7 ili 70% Igmana, cak sta vise, put opstao, a tunel tunel profercerao, sverec, profiterstvo i bocacenje nikad bolji!
:thumbup:

I zato kazem treba obiljezavati zbog ljudi koji su zivote dali, i koji mnogi leze na Igmanu samom. I ovo je pobjeda obicnog casnog vojnika, a poraz politike, komande 1. korpusa, i tkz. elitnih jedinica.

Negdje procitah za Trnovo, da je to bila najrazorenija opcina u BiH. Prakticno niti jedan objekat osim dzamije u Umoljanima nije ostao, i da je svaki 5.vojno sposobni muskarac poginuo.

Ako imas kartu dobro bi bilo cisto da se vidi o koliko je podruju rijec bilo. I koliko su to mogle uopce lokalne jedinice branici. Kad kazem lokalne ne mislim na nikakve jedinice istjerane iz Sarajeva na Igman.

Emiremir33

#7463 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Emiremir33 » 13/01/2020 20:52

tempuser wrote:
13/01/2020 20:39
Emiremir33 wrote:
13/01/2020 20:17
tempuser wrote:

Dogadjaji iz jula 1993. se redovno obiljezavaju, ako nista ljudi bez zvanicne organizacije dodju gdje su izgubili saborce i drugove.
Najvise se sjetimo te 1992 ,tad je dobre raje,komsija,rodbine itd najvise poginulo ....

tempuser

#7464 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by tempuser » 13/01/2020 21:07

_Reds_ wrote:
13/01/2020 20:43
tempuser wrote:
13/01/2020 19:55

:thumbup:

I zato kazem treba obiljezavati zbog ljudi koji su zivote dali, i koji mnogi leze na Igmanu samom. I ovo je pobjeda obicnog casnog vojnika, a poraz politike, komande 1. korpusa, i tkz. elitnih jedinica.

Negdje procitah za Trnovo, da je to bila najrazorenija opcina u BiH. Prakticno niti jedan objekat osim dzamije u Umoljanima nije ostao, i da je svaki 5.vojno sposobni muskarac poginuo.

Ako imas kartu dobro bi bilo cisto da se vidi o koliko je podruju rijec bilo. I koliko su to mogle uopce lokalne jedinice branici. Kad kazem lokalne ne mislim na nikakve jedinice istjerane iz Sarajeva na Igman.
Obiljeziti svakako, a slaviti, pogotovo pobjedu koje nije bilo, nikako!
Praviti pobjedu od poraza mogu samo oni cije je to maslo i koji nose tolike ljude i sela na dusi! Jedino ne razumijem motiv njihovih slijepih sljedbenika po forumima???? :-) Slaviti gubitak Rogoja, Grepka, Trnova platoa Treskavice, Bjelasnice i veceg dijela Igmana kao "pobjedu" mogu oni za koje je to bila fakat pobjeda, iz ofanzive su izasli bogatiji za tunel da se jos brze mogu bogatiti na tudjoj nevolji!
Nemam neku posebnu kartu. Imas ovu sa vikipedije na kojoj se vidi kompletan potez zahvacen ofanzivom, od Gorazda do Tarcina i da smo u toj ofanzivi izgubili teritoriju koja je po mojoj vizuelnoj procjeni min 7-8, ako ne i 10 x veca od slobodne teritorije Sarajeva i ne bi me cudilo da je to bio dvocifreni broj procenata ukupne slobodne teritorije.
Ako su iz Sarajeva izvucene 3 cete, to ne u vrh glave 400 ljudi (daj boze da je i 300), ako se vratila iz focanskog bataljona na Kabalovo vratila jedna ceta, i ako je Hadzihasanovic iz III korpusa poslao dvije cete, to je ukupno 6 ceta, sto znaci da je za zaustavljanje ofanzive i stabilizaciju linija (uz pregovore u Zenevi i prijetnju intervencije) u ispomoc dosao malo jaci bataljon od 600-700 ljudi u najboljem slucaju, a da je uz 300 i kusur ljudi koji su bili na Igmanu ofanzivu na kraju zaustavila jedna brigada! E sad ti sam skontaj koliko je do ljeta 1993 na Igmanu bilo IKM-ova, IBOG-a, Zuka, Muderiza, Foksova, Handzara, Jaganjaca i ostalih koji su se uhvatili noge i da li je tu bilo vise od 600 ljudi koliko je na kraju doslo u ispomoc. Po vikipediji odnos snaga skupa sa Gorazdem je bio haman 1:1 ili 1,3 : 1 u nasu korist.

Imagehost image online free

Evo ti i link da uvecas i proucavas:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... t_1993.jpg
Last edited by tempuser on 14/01/2020 09:21, edited 2 times in total.

Nekako s proljeća

#7465 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Nekako s proljeća » 13/01/2020 23:26

dimnjacar wrote:
13/01/2020 19:51
Nekako s proljeća wrote:
Pisali smo o Igmanu 1993, mislim da je bila zasebna tema o događajima u tom kritičnom periodu . Krajem jula 1993. sam se zadesio na Žuči, a nakon toga se sjećam da sam početkom avgusta kroz tunel DB izašao na Igman, tamo oko Hrasničkog stana neka vukojebina. Nisam se rokao iako sam zbog toga i izašao, sve od borbenih djelovanja je već bilo u nekoj silaznoj putanji. Peci janjad i to je to. @smurf , @Ramzess Veliki su iz Dobrinje bili rego, rahmetli Sead Bučan iz Šklap-a je poginuo u direktnom kontaktu sa snagama neprijatelja.
Otprilike slično, sa Stupa otišao negdje oko 10. augusta kroz tunel preko Hrasnice na Igman. Hrasnički stan - IKM - štale - Crni vrh (jedan od nekoliko njih na Igmanu). Tu smo se rasporedili po grmlju i jarugama, formirali kao neku liniju, nakon par dana dobili UNHCR foliju od koje smo napravili šatore / zaklone. Sljedeće brdo, čini mi se Vijenac, tamo UNPROFOR, a onda brdo sa četama. Metak se 15 dana nije opalio, plandovali, sunčali se, tamanili Homburg konzerve i haringe, karnister vode dnevno na dvojicu, kutija cigara dnevno. Kada je došla smjena iz grada bili još nekih 10-ak dana u rezervi na Hrasničkom stanu, ovaj put u pravim šatorima. Početak septrembra, padala kiša, smrzli se ko p.čke. Tu se i janje iz Pazarića, za cigare, dobavilo, okrenulo, ispeklo i pojelo. Nevjerovatan osjećaj za 1993. godinu.
Kako neće biti, psihička deblokada se razbila, vazdušna banja nakon teškog tunelskog mirisa ... logistika sasvim pristojna, namirnice sa pristojnim cijenama, sova u šatorima il' bajtama kao na logorovanju u mirnodopsko vrijeme. Raja je koliko pamtim razmjenjivala germu kvasac u Lokvama za vatrenu vodu a janjetina se mogla za dojč marke ili cigarete.Zanimljivo je da je Igman suh sa izvorskom vodom, donošena je na konju dole od Hrasnice.
Ja sam tu razliku osjetio prvi put krajem 1992. prešavši iz Dobrinje u Butmir i Hrasnicu preko aerodromske piste. Mandarine, majoneza, prava kokošija jaja i sl. namirnice su nam poslužili domaćini . Neki lik kodnog imena' 'Ljiljan'' , par mojih produžilo na Bjelašnicu da nešto obave oko sistema veze. Smrzao se jesam malo je reći ali pamtim taj osjećaj ''deblokade'' i mirođija izvan Sarajeva.
Dosta je nas iz grada izašlo rego, većinom su to bili već prekaljeni ratnici, u intervalima kroz tunel, ali sasvim dovoljno da preuzmemo teret linija koje su do tada naši branili kako su znali i umjeli. To je iza nas, nisu prošli i borbe su se nastavile i narednih godina. Da je palo sve ono planirano operacijom VRS L'93, ko zna kako bi se stvari dalje razvijale u borbi na dva fronta sa ''S'' ali i ''H'' faktorom, za par mjeseci i sa ''autonomašima'' u Krajini. Mladić nam isparcelisao enklave i sad' pa sad' može da ih neutrališe. Zeznut' vakat bio. Drago mi je da ti taj teren nije teško pao, iako si bio svjestan da ideš gdje je guravo.

TheMule

#7466 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by TheMule » 14/01/2020 02:01

Dozer wrote:
13/01/2020 15:47
Pa znaci ipak je bio IKM, a ne sanitet. Sanitet je tu bio "pomocno osoblje", a objekat je bio primarno IKM. I nije bilo ranjenika u njemu u vrijeme desavanja.
Sjecam se da je bila kuknjava i po TV da je to bila bolnica i da su pobijeni ranjenici i bolnicko osoblje. Medjutim, SAS-ovci koji su kontrolisati tampon zonu, i koji su nas pratili od samog starta (kontali su da nisu vidjeni :D), u svom izvjestaju su napisali da je to bila najbolje odradjena akcija koju su vidjeli u dotadasnjem ratu u BiH, i da nema govora da je to bila bolnica. Imao sam priliku vidjeti kopiju tog izvjestaja nekad davno.
Sta je bio razlog sto su nasi prekrsili taj dogovor i prosli kroz nautralnu zonu? Da li su u stvari uopste krsili dogovor napadom na njihove polozaje na toj lokaciji? I kako ste uocili SAS-ovce, jel to bio neki snajpersko-izvidjacki tim, ili nesto drugo?

Dozer

#7467 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Dozer » 14/01/2020 10:00

Iskreno, ne znam da li je to bilo krsenje bilo cega. Sta god da kazem, slagacu.
SAS-ovci su imali svoju osmatracnicu i tim od 3 covjeka na jednoj cuki na padinama Bjelasnice prema Trnovu, odakle su mogli vidjeti taj kompletan prostor tampon zone. Vjerovatno je to bio neki snajpersko-izvidjacki tim, njihova klasika. Jednom prilikom, dok smo mi izvidjali s nase strane, gledali smo se na optike, i onda mahnemo jedan drugom, tacnije palac gore :D
Usput, ta tampon zona je bila minirana nemilice. Logicno, oni su je minirali. Onda bi nasi dosli, nasli minsko polje, i premjeste sta nadju negdje drugo. Mislim da tamo i danas ima gomila raznih mina jer niko ziv vise ne zna gdje je sta. Ako su inicijalno i postavljane po semama, to je sve poremeceno.

KatarinaKosaca
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#7468 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by KatarinaKosaca » 14/01/2020 10:07

Dozer wrote:
14/01/2020 10:00
Ako su inicijalno i postavljane po semama, to je sve poremeceno.
I te kako poremećeno , Narko dileri uzimaju ploče minsko polje, stave na neku livadu i tu drže zalihe....

Dozer

#7469 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Dozer » 14/01/2020 10:10

Posteno :D

_Reds_

#7470 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by _Reds_ » 14/01/2020 10:13

Dozer wrote:
SAS-ovci su imali svoju osmatracnicu i tim od 3 covjeka na jednoj cuki na padinama Bjelasnice prema Trnovu, odakle su mogli vidjeti taj kompletan prostor tampon zone. Vjerovatno je to bio neki snajpersko-izvidjacki tim, njihova klasika. Jednom prilikom, dok smo mi izvidjali s nase strane, gledali smo se na optike, i onda mahnemo jedan drugom, tacnije palac gore :D
Usput, ta tampon zona je bila minirana nemilice. Logicno, oni su je minirali. Onda bi nasi dosli, nasli minsko polje, i premjeste sta nadju negdje drugo. Mislim da tamo i danas ima gomila raznih mina jer niko ziv vise ne zna gdje je sta. Ako su inicijalno i postavljane po semama, to je sve poremeceno.
Mozes li to oznaciti na karti nekoj ?

Obzirom da kažeš da si učestovao u akciji.

Emiremir33

#7471 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Emiremir33 » 14/01/2020 10:20

Dozer wrote:
Kad se primirje postovalo nikad,bar snajperi su uvijek radili,a banja je bilo za izvidjacko diverzantske akcije...

PM72

#7472 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by PM72 » 14/01/2020 10:31

_Reds_ wrote:
14/01/2020 10:13
Dozer wrote:

De vala Dozer,ucrtaj gdje si bio i koga si "kokno" pa da ti donosim cigare u pritvor :D .Srbi ionako pizde kako niko nije odgovarao za ubistvo "bolničara u demilitarizovanoj zoni".

Emiremir33

#7473 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Emiremir33 » 14/01/2020 10:39

PM72 wrote:
14/01/2020 10:31
_Reds_ wrote:
14/01/2020 10:13
Dozer wrote:

De vala Dozer,ucrtaj gdje si bio i koga si "kokno" pa da ti donosim cigare u pritvor :D .Srbi ionako pizde kako niko nije odgovarao za ubistvo "bolničara u demilitarizovanoj zoni".
Puno pitanja nepotrebnih za forum

Repetitor

#7474 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Repetitor » 14/01/2020 10:48

Nekako s proljeća wrote:
Prva grupa iz Dobrinje je bilo nas 12 koji smo izasli gore. Karavelic dojurio sa ladom Nivom,nas fol postrojio i odrzao nam nadahnut govor i kasnije razgulio niz padinu.

Kasnije su neki drugi iz Dobrinje dosli,i danas mogu da citam i slusam kako je to sve gore izgledalo,posto oni su bili tu...

A kad im spomenes peceno janje i da ih je jedan (slovom i brojem 1 ) cetnik zajmio sve,onda se ko eto naljute,i gledaju te mrko poprijeko :-) :lol: I ne vole te uz to,kao ono sto ti to pricas :lol:

tempuser

#7475 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by tempuser » 14/01/2020 11:02

TheMule wrote:
14/01/2020 02:01

Sta je bio razlog sto su nasi prekrsili taj dogovor i prosli kroz nautralnu zonu? Da li su u stvari uopste krsili dogovor napadom na njihove polozaje na toj lokaciji? I kako ste uocili SAS-ovce, jel to bio neki snajpersko-izvidjacki tim, ili nesto drugo?
Kad je postavljena i dogovoena delimitarizovana tampon zona je isla na stetu VRS-a, a nametnuta im jer je UN htjela da sprijeci mogucnost duple blokade Sarajeva, a posljednicno i ARBiH.
Da su cetnici ostali na linijama koje su zauzeli do 13.8. postajala je realna opasnost da se u narednoj ofanzivi, za koju su imali neporedivu bolje pocetne pozicije, vrlo lako preko Brezovice i Tresnjevog drva spoje sa Hadzicima cime bi prekinuli Igmanski put, doveli u Sarajevo u duplu blokadu i prekid svih komunikacija! Ovako se sporazumom od 13.8. VRS povukla sa Tresnjevog brda, vrha Bjelasnice, Igmana itd i vratila se na pozicije koje je drzala do 31.7.
Logicno je da je tu tampon zonu nasa strana obilato koristila (krsila) narednih godinu dana jer je to bila jedina komunikacija sa onim dijelom koji je ostao slobodan u Lukomiru i kako bi pripremila dalja ofanzivna dejstva da vrate bar dio teritorije. Preko tampon zone je oktobru 1994. izvrsen upad u pozadinu, osvojeni Javorak, Lisicija Glava i Siljak, malo kasnije Hojta, pa do kraja 1994 Gojcinova ravan itd koja je bila granica te zone u pravcu Treskavice, Proskok itd.
Posto je zona bila slobodna za civile, par godina nakon rata moj tadasnji kolega mi je pricao da je kroz tampon zonu pod "civilni" kamion" provezao labudicu na kojoj je bio nas oklop (on je tvrdio tenk) preko kojeg je bio nabacen kontejner bez poda i zapikovan za labudicu. E sad, kako kaze Djole, ako su lagali mene i ja lazem vas!
Last edited by tempuser on 14/01/2020 11:09, edited 1 time in total.

Locked