Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post Reply
User avatar
suncokret13
Posts: 1255
Joined: 11/09/2006 00:17
Location: par stanica od kuce
Contact:

#26

Post by suncokret13 »

Maraschino wrote:suncokret13,
????

gdje si to procitao da je napisano BOSNJAKA ??????
kakve to zakljucke izvlacis ? -



solucija je,potrazi doktora :

okulistu ( zbog naocala ili naocara ) ili nekog drugog dr.


ubuduce citaj onako kako je napisano !


tebe ne interesuju zrtve sela Ravno , gdje su sada prezivjeli, kako zive, mogu li da se vrate...


a za ovo,kao prvo,za njih se nije ni zainteresovao ni ondasnji,prvi predsjednik predsjednistva - kojem je to bila duznost !

cak su bile i izjave tipa : ''ovo nije nas rat'' !?!?!?!?!

a ti kao stalni zastitinik tekovina i djela sda, bi to trebao trebao znati.


nikada, ama bas NIKADA niti jedan od svih silnih predsjednika nije pozvao NAROD na povratak !!!!!!!!

eto ti slike,odnosa vlasti prema svojim ''podanicima''.

od prvog predsjenika,pa sve do danas ( sem komsica,on je izuzetak) nikada niko nije iskazao ni malo paznje i ili da saslusa svoje PODANIKE,kako danas zive !

Ne moras nista da napises ali se vidi na sto aludiras.
Koliko je Hrvata branilo BiH od agresije i unistenja. Malo, ali za mene kao covjeka, to je jako puno znacilo da se i Hrvati BiH odupiru velikohrvatskoj hegemoniji F.Tudjmana. Hrvat nebi nikada komandovao napadom na selo Ravno, Srbin nije ni jedan presao u ABiH, tako da izbor ostaje na ''mogucem'' Bosnjaku koji je komandovao a nije.

Ovo ostalo ne bih komentarisao jer je sve zbrda-zdola.

p.s. nisam clan pa cak ni simpatizer ni jedne stranke/partije[/quote]

zbrda-zdola :-)
obicno je to rako kada se nema argumenata,al' nema veze....

nego sta s ovim :

Srbin nije ni jedan presao u ABiH, ????


npr.

jovan divjak.......jeli on kinez ?


Koliko je Hrvata branilo BiH od agresije i unistenja. Malo, ali za mene kao covjeka, to je jako puno znacilo da se i Hrvati BiH odupiru velikohrvatskoj hegemoniji F.Tudjmana. Hrvat nebi nikada komandovao napadom na selo Ravno,

logiko...

a sta bi s onim avijaticarem,koji je zaglavio u Italiji ?
koga je on bubao ?

pa da isto kao i KOMANANDANT Delic ,koji je bio zaduzen gore na nekom brdu,koji NIJE komandovao.....:-)

Koliko je Hrvata branilo BiH od agresije i unistenja. Malo


hrvata je bilo ( navodno ) oko 17 % u BiH
pa u BiH i u Sarajevu je bio HVO 4-5 mjesta pa valjda su imali oko 2000 ljudi.

1994 ( od ljeta ) godine HVO je skoro da je bio i radna brigada...( oduzimanje oruzja)......pitaj nekoga kakav je odnos armija bih imala prema hvo

Pa u Krajini je isto bio HVO,pa a to bi trebalo konacno pitati velikog generala DUDAKOVICA sta je bilo s GENERALOM SANTICEM ????

uostalom taj isti DUDAKOVIC je vodio rat i protiv svojih iz Velike Kladuse i on ili njegovih ( a on je odgovoran ,kao i svaki KOMANDANT za postupke svojih vojnika) je do te mjere izmucio,torturisao isponizavao muslimane koji su bili uz Babu - Fikreta Abdica.............( vodali su se goli kroz Cazin,vezani zicom,muceni...)....pa vidis kako se cudne stvari desavaju,on komanduje,muci i ubija svoje !!!!

a tek mozes misliti sta je tek bilo s zarobljenim chetnicima ili s saveznikom Generalom Santicem.

Hrvat nebi nikada komandovao napadom na selo Ravno


??????

moze biti da ispravno mislis,ali genaral veljko kadijevic je rodjen u Imotskom,a zna se kakva je njegova uloga bila u ratu u Jugoslaviji !
in33sa
Posts: 2325
Joined: 27/10/2006 11:35

#27

Post by in33sa »

I Neda Ukraden je rodjena u Imotskom, pa nije Hrvatica.

Kao ni Veljko.

Sto se tice Ravnog, nema se tu sta posebno reci.. a sto se tice Alije i njegove izjave, pa i zamjera mu se sto je rat u Hrvatskoj proglasio ratom "koji nije nas".. u tome je sva smisao, zbog te i takvih izjava Alija je uljuljkao svoj narod u lazni osjecaj spokojstva i dobrano kumovao kasnijim desavanjima i nespremnosti svog naroda na rat.

Samo idiot `91 moze reci da rat u Hrvatskoj ne dotice i Bosnu i Hercegovinu, odnosno da ju se ne tice.

A sad, sto neki tu izjavu interpretiraju kao da je Alija mislio da rat koji vodi JNA "nije nas rat", tezu automatski pobija cinjenica da je Alija u isto vrijeme govorio i "za rat treba dvoje, mirno spavajte, rata nece biti".

Dobro se sjecam (nisam bio mali kao Alijini advokati) u istoj emisiji, u istom studiju, Karadzic porucuje Srbima "prodajte kravu, kupite pusku, spremite se jer situacija je napeta" a Alija za njim govori ovo sto sam gore napisao, za rat treba dvoje, muslimani mirno spavajte. To nije vas rat.
kijameta
Posts: 1291
Joined: 08/08/2007 10:13

#28

Post by kijameta »

Selo Ravno je u sklopu operacije zauzimanja Dubrovnika,Neuma,Ploca bilo napadnuto od strane podgorickog korpusa JNA i TO BiH opcina Trebinje,Ljubinje i Bileca,kao i rezervnih policijskih snaga tih opcina.
Ne treba naglasavati da opcinske TO nisu imale odobrenje ni komandu od glavnog staba TO BiH u Sarajevu,kao sto je nije imala ni strana koja je ucestvovala u odbrani tih prostora ,TO BiH opcina Capljina i Neum i rezervne policijske snage tih opcina.Glavni teret odbrane Hercegovine i oslobodzenja tog prostora u novembru 91 je iznio HOS sa 70-80 % Bosnjaka u svom sastavu.
Inace kako sam u jednom drugom topicu napisao agresija na BiH od strane JNA je pocela u julu 1991,zauzimanjem odasiljaca TV Sarajevo na Kozari i stavljanjem istog pod kontrolu TV Beograd.Cime je JNA prvi put povrijedila suverenitet BiH i stavila se direktno na srpsku stranu.
Liska
Posts: 1953
Joined: 12/05/2004 13:44
Location: Mostar

#29

Post by Liska »

Kijameta, hajd nam reci kako se zvala ta postrojba HOS koja je branila Ravno? Pitam se mozes li naci Ravno i na karti. Ravno su branili pripadnici ZNG a HOS u to doba nije bilo na tom ratistu. Bilo ih je nesto dalje i to su pripadnici IX Bojne HOS-a iz Splita medju kojima je bilo Bosnjaka ali da su cinili neki procenat od 70-80 % nisu.
Ponekad s'proljeca
Posts: 587
Joined: 28/02/2008 12:50

#30

Post by Ponekad s'proljeca »

Ma sve nesto kontam, kakav vodja takav i narod!!!!

Hebi ga nama je trebalo nacrtati pusku i poslati uplatnicu za istu kako bi se smislili da li nam je potrebna!!!!!

Mozda nam je Aljo trebo preko Nekermana poslati uplatnice!!!!

U decembru 91 blizu Konjica me Bosnjak policajac zaustavio i nasao malokalibarku u autu, malo je falilo da me privede, sta bi bilo da sam nosio mitraljez!!!!

Bez obzira na Alijne tkz greske, mi smo bili isparanih mozgova, totalno nespremni za bilo sta, jer nas kao djecu nisu ucili prirodnom zakonu samoodbrane od prijasnjih koljaca, nesto ne stima sa nama samima!!!!

[quote="in33sa"]I Neda Ukraden je rodjena u Imotskom, pa nije Hrvatica.

Kao ni Veljko.

Sto se tice Ravnog, nema se tu sta posebno reci.. a sto se tice Alije i njegove izjave, pa i zamjera mu se sto je rat u Hrvatskoj proglasio ratom "koji nije nas".. u tome je sva smisao, zbog te i takvih izjava Alija je uljuljkao svoj narod u lazni osjecaj spokojstva i dobrano kumovao kasnijim desavanjima i nespremnosti svog naroda na rat.

Samo idiot `91 moze reci da rat u Hrvatskoj ne dotice i Bosnu i Hercegovinu, odnosno da ju se ne tice.

A sad, sto neki tu izjavu interpretiraju kao da je Alija mislio da rat koji vodi JNA "nije nas rat", tezu automatski pobija cinjenica da je Alija u isto vrijeme govorio i "za rat treba dvoje, mirno spavajte, rata nece biti".

Dobro se sjecam (nisam bio mali kao Alijini advokati) u istoj emisiji, u istom studiju, Karadzic porucuje Srbima "prodajte kravu, kupite pusku, spremite se jer situacija je napeta" a Alija za njim govori ovo sto sam gore napisao, za rat treba dvoje, muslimani mirno spavajte. To nije vas rat.[/quote]
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#31

Post by kekec »

basta sljezove boje wrote: u selu Ravno su bili samo starci :(
suncokrete, imam kazetu o dogadjima u Ravnom, ali je nisam jos digitalizirala ... budem :)
Liska Upisano: 11/03/2008 09:45
Kijameta, hajd nam reci kako se zvala ta postrojba HOS koja je branila Ravno? Pitam se mozes li naci Ravno i na karti. Ravno su branili pripadnici ZNG a HOS u to doba nije bilo na tom ratistu. Bilo ih je nesto dalje i to su pripadnici IX Bojne HOS-a iz Splita medju kojima je bilo Bosnjaka ali da su cinili neki procenat od 70-80 % nisu.
:? :?
Ko je od vas dvoje u pravu?
paratrooper
Posts: 713
Joined: 20/02/2008 08:05

#32

Post by paratrooper »

osa wrote:ma to se nije desilo, kakvo ravno, sve je to hrvatska propaganda.
Ti si dobro upoznat sa radom SIS-a, 90-ih zar ne ?

Ko je davao instrukcije Siberu i Kljujicu sta da rade da se prebaci sukob u BIH ?

Ma i nebitno u stvari , disparitet u naoruzanju je bio ogroman da se sukob mogao rijesiti na miran nacin. Hrvati su imali svoje interese , Srbi svoje, a i Bosnjaci si pokusavali razumjet situaciju u kojoj su se nasli. :lol:
Last edited by paratrooper on 11/03/2008 11:55, edited 1 time in total.
Liska
Posts: 1953
Joined: 12/05/2004 13:44
Location: Mostar

#33

Post by Liska »

Kekec, kad napisem da su branili selo to ne znaci da su u selu bile neke jake snage koje su ga branile. Prostor su branile snage ZNG-a koje su u to doba bile ipak preslabe. U selu je moralo biti nesto vojnika ali su se vrlo vjerojatno povukli i prije pravog napada. Taktika JNA je bila da se granatira svako naselje dok se ne srusi. Nije pronadjen nijedan mrtav ili ranjen pripadnik ZNG u selu Ravno. Nadam se da sam ovim pojasnio nedoumicu. Niti je poznato da je ijedan pripadnik JNA stradao u napadu na Ravno sto dovodi do zakljucka da pravog okrsaja nije ni bilo.
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#34

Post by basta sljezove boje »

ja znam suncokrete zasto si ti otvorila ovu temu, ali ime pukovnika od mene javno neces dobiti :D
kijameta
Posts: 1291
Joined: 08/08/2007 10:13

#35

Post by kijameta »

Liska wrote:Kijameta, hajd nam reci kako se zvala ta postrojba HOS koja je branila Ravno? Pitam se mozes li naci Ravno i na karti. Ravno su branili pripadnici ZNG a HOS u to doba nije bilo na tom ratistu. Bilo ih je nesto dalje i to su pripadnici IX Bojne HOS-a iz Splita medju kojima je bilo Bosnjaka ali da su cinili neki procenat od 70-80 % nisu.
Gdje sam ja rekao da su selo Ravno branili pripadnici HOS-a ??
Ravno su branili,prvenstveno mjestani i rezervne policijske snage Capljine i Neuma,bilo je ZNG-a. Sa time da im odbrana i nije isla bas najbolje,najzalosniji dio tih zbivanja je pokolj domaceg stanovnistva u selu Kijev Dol,gdje su Trebinjci,pobili 18-19 zitelja tog sela.
HOS je dosao tek krajem oktobra i bio je nesto drugacije od prestrasenih neumskih policajaca i ostalih lokalnih skripara,mladi,indotkrinirani,zeljni borbe i njihova uloga u pozitivnom razvoju dogadzaja,to jest odbrane cijelog ratista a ne sela Ravno ,posebno u ofanzivnim operacijama,oslobadzanja sela Hrasno i okoline je bila odlucujuca.
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#36 Re: napad na selo Ravno ?

Post by basta sljezove boje »

Maraschino wrote:
suncokret13 wrote:
zoka554 wrote: Ne postoji napad na selo Ravno, barem tako tvrde mediji pod bošnjačkom kontrolom, uostalom da su priznali napad, tada bi početak agresije na BIH bio dan napada na Ravno, a ne demonstracije i pucnjevi u Sarajevu. Žalosno ali istinito. Poslije slijedi čuđenje zašto zbog ovakvih i sličnih primjera polovica građana BiH ne poštuje njene institucije.
pa selo Ravno je u sastavu BiH i napad na njega je pocetak rata u BiH.


medjutim mene interesuje ko je rukovodio napadom na selo Ravne ?

odnosno da li je u tom napadu bilo oficira koji s poslije presli u armiju BiH
?
svasta,
tebe interesuje , da li je bilo Bosnjaka u napadu (u sto cisto sumnjam) a tebe ne interesuje ko su bili stvarni zapovjednici, vojnici, dobrovoljci...(zoom ti je odgovorio)
tebe ne interesuju zrtve sela Ravno , gdje su sada prezivjeli, kako zive, mogu li da se vrate... :?
nju zanima konkretno ime i prezime pukovnika JNA :D

to ce malo morgen dobiti ovdje, malo arhivskog materijala i dosta joj je :D
User avatar
suncokret13
Posts: 1255
Joined: 11/09/2006 00:17
Location: par stanica od kuce
Contact:

#37

Post by suncokret13 »

basta sljezove boje wrote:ja znam suncokrete zasto si ti otvorila ovu temu, ali ime pukovnika od mene javno neces dobiti :D
zar nije bio potpukovnik ??

cin pukovnika nikada i nije dobio,jer je otisao iz jna prije ''unapredjenja''.

in33sa wrote:I Neda Ukraden je rodjena u Imotskom, pa nije Hrvatica.

Kao ni Veljko.

Sto se tice Ravnog, nema se tu sta posebno reci.. a sto se tice Alije i njegove izjave, pa i zamjera mu se sto je rat u Hrvatskoj proglasio ratom "koji nije nas".. u tome je sva smisao, zbog te i takvih izjava Alija je uljuljkao svoj narod u lazni osjecaj spokojstva i dobrano kumovao kasnijim desavanjima i nespremnosti svog naroda na rat.

Samo idiot `91 moze reci da rat u Hrvatskoj ne dotice i Bosnu i Hercegovinu, odnosno da ju se ne tice.

A sad, sto neki tu izjavu interpretiraju kao da je Alija mislio da rat koji vodi JNA "nije nas rat", tezu automatski pobija cinjenica da je Alija u isto vrijeme govorio i "za rat treba dvoje, mirno spavajte, rata nece biti".

Dobro se sjecam (nisam bio mali kao Alijini advokati) u istoj emisiji, u istom studiju, Karadzic porucuje Srbima "prodajte kravu, kupite pusku, spremite se jer situacija je napeta" a Alija za njim govori ovo sto sam gore napisao, za rat treba dvoje, muslimani mirno spavajte. To nije vas rat.

I Neda Ukraden je rodjena u Imotskom, pa nije Hrvatica.

Kao ni Veljko.



veljkova majka je bila hrvatica !
User avatar
Sensei
Posts: 1062
Joined: 04/04/2005 19:01

#38

Post by Sensei »

...
Last edited by Sensei on 25/05/2019 18:58, edited 1 time in total.
Liska
Posts: 1953
Joined: 12/05/2004 13:44
Location: Mostar

#39

Post by Liska »

Cemu to spominjati zoom? Covjek je HDZ-ovac, dakle ustasa kako smatraju mnogi na forumu. Inace je uhapsen kada je vodio ranjenike iz Trebinja prema Risnu. Odveden u trebinjsku kasarnu gdje je ubijen. Zvanicno je umro od infarkta pa mozemo pretpostaviti sto su mu sve radili. Sadasnji gradonacelnik se brani da je 21.9. 1991. razrijesen duznosti direktora Opce bolnice u Trebinju, sto je nesto prije nego je napad na Dubrovnik izvrsen a to je 1.10.1991. godine.
Liska
Posts: 1953
Joined: 12/05/2004 13:44
Location: Mostar

#40

Post by Liska »

Ne cudi me da laze :x . Kantonalni sud u Mostaru je pokrenuo istragu protiv njega u vezi ovog i drugih zlocina u Trebinju pa cemo vidjeti hoce li nesto ispasti od toga.
in33sa
Posts: 2325
Joined: 27/10/2006 11:35

#41

Post by in33sa »

Liska wrote:Kijameta, hajd nam reci kako se zvala ta postrojba HOS koja je branila Ravno? Pitam se mozes li naci Ravno i na karti. Ravno su branili pripadnici ZNG a HOS u to doba nije bilo na tom ratistu. Bilo ih je nesto dalje i to su pripadnici IX Bojne HOS-a iz Splita medju kojima je bilo Bosnjaka ali da su cinili neki procenat od 70-80 % nisu.
Koliko mene sjecanje sluzi, a sluzi, Bosnjaci su u jesen `91 na tom terenu (Istocna Hercegovina) tenkove JNA docekivali sa cvijecem, konkretno u Stocu.

Sad odjednom svi bili u HOS-u :-)
Tomislav MO
Posts: 1111
Joined: 14/06/2006 08:02

#42

Post by Tomislav MO »

Drvosjeca iz Dejcica wrote: A sta je Alija mogao tada reci...javno je rekao ono sto je tada bilo najodmjerenije. Koliko rat u Hrvatskoj nije bio nas govori i podatak da su Bosnjaci bili najbrojnija manjina u HV-u.
Bili su i u JNA najbrojnija manjina. :roll:
Liska
Posts: 1953
Joined: 12/05/2004 13:44
Location: Mostar

#43

Post by Liska »

Prije svega Bosnjaci su potpuno nespremni docekali cetnike na tom terenu a prica o bacanju cvijeca u Stocu je mit. Bosnjaci su sacekali cetnike u Stocu u sutnji i bez bacanja cvijeca dok su Hrvati otisli. Bosnjaci Nevesinja, Bilece i Gacka su prosli kao bosi po trnju i bez ikakve organizacije bilo kakvog otpora. Ne krivim ih ali bolje je i poginuti u borbi nego da te kupe iz kuce pa kolju pred zenom i djecom. Nesto Bosnjaka iz istocne Hercegovine se i pridruzilo cetnicima, sto je slucaj u Trebinju i oni su napadali Dubrovnik a time i Bosnjake u Dubrovniku. Sad se ne mogu sjetiti naziva sela, ali postoji jedno selo smjesteno tocno na raskrsnici za Golo brdo, lokalitet Stolovi (oni koji znaju nesto o ratu znaju kakva se bitka odigrala na Stolovima i njenu vaznost). Dakle, tu je bilo jedno malo selo naseljeno Bosnjacima koje je pobjeglo skupa sa cetnicima kad je IV splitska oslobodila taj dio u ljeto 1992. godine.
carla del ponte
Posts: 122
Joined: 12/02/2008 19:20

#44

Post by carla del ponte »

Samo da odgovorim Maraschinu, ja znam lično nekoliko Srba koji su prešli iz JNA u Armiju BiH, kao što znam i nekoliko Bošnjaka i Hrvata koji su ostali u JNA, a koliko ih je tačno ne znam, ali mislim da ima još onih koji nekog znaju, Dakle, Maradchino ne lupaj napamet 8-)
njamnjam
Posts: 6
Joined: 28/02/2008 20:22

#45

Post by njamnjam »

Tomislav MO wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote: A sta je Alija mogao tada reci...javno je rekao ono sto je tada bilo najodmjerenije. Koliko rat u Hrvatskoj nije bio nas govori i podatak da su Bosnjaci bili najbrojnija manjina u HV-u.
Bili su i u JNA najbrojnija manjina. :roll:
O cemu ti? Najbrojnija manjina u JNA???? Zar su Bosnjaci (tada Muslimani) bili manjinski narod u Jugoslaviji? :?
Liska
Posts: 1953
Joined: 12/05/2004 13:44
Location: Mostar

#46

Post by Liska »

Tek sam poslije skontao da sam dusu ogrijesio o Fazlagica kulu ali ne znam smijem li ih pominjati. Oni su ustase pa ne bih htio da se netko na forumu uvrijedi. :lol: Tek oni nisu imali sanse jer im je Crna Gora iza ledja ali muda im nikada nije falilo.
in33sa
Posts: 2325
Joined: 27/10/2006 11:35

#47

Post by in33sa »

zoom66 wrote:
in33sa wrote:
Liska wrote:Kijameta, hajd nam reci kako se zvala ta postrojba HOS koja je branila Ravno? Pitam se mozes li naci Ravno i na karti. Ravno su branili pripadnici ZNG a HOS u to doba nije bilo na tom ratistu. Bilo ih je nesto dalje i to su pripadnici IX Bojne HOS-a iz Splita medju kojima je bilo Bosnjaka ali da su cinili neki procenat od 70-80 % nisu.
Koliko mene sjecanje sluzi, a sluzi, Bosnjaci su u jesen `91 na tom terenu (Istocna Hercegovina) tenkove JNA docekivali sa cvijecem, konkretno u Stocu.

Sad odjednom svi bili u HOS-u :-)
momak, previshe si gledao milijanu baletic :D i tv novi sad, perjanice ondashnjeg hushkanja...:D...kasnije te montirane priloge koristio u pjesmi opjevani :D smiljko :D shagolj :D i shagoljica...:D:D:D
Moguce da jesam, ali da je `91 bila takva situacija u Hercegovini da su Bosnjaci sa 70% popunjavali HOS... mislim :-)

I da se ne lazemo, kakvo je raspolozenje prema JNA vladalo i u proljece `92, dovoljno je negdje naci neki broj Oslobodjenja iz tih dana, ili pogledati bilo koji arhivski snimak TVSA iz tog vremena... pa kod nas je poceo rat u aprilu a u medijima se i dalje JNA zvala "nasom Armijom", slali su se apeli "Armijo stani na nasu stranu", uostalom Alija je prvi konstantno ponavljao "JNA ce nas braniti" i iznosio tvrdnje kako je siguran da ce JNA braniti narod.

Ta nismo senilni, ko je imao dovoljno godina, moze se sjetiti.

Ko je jedini jos od `91 iznosio javno informacije o novom procetnickom licu JNA, Slobodna Bosna (tada su jos imali format Oslobodjenja)

Sjecam se da je SB jos od jeseni `91 u svakom broju pisala o planu RAM, o naoruzavanju SDS clanova po mjestima u BiH, o planovima SDS-a i JNA sa ciljem stvaranja nekakve srpske drzave.

Samo SB, niko drugi. Svi ostali su bili na valu bratstva-jedinstva, ustaskim separatistima, na valu Jugoslavije. Mnogi ni do ljeta `92 nisu htjeli ili mogli prihvatiti cinjenicu da je JNA nista drugo do srpska vojska.
Last edited by in33sa on 11/03/2008 16:04, edited 1 time in total.
Sarajevski
Posts: 345
Joined: 19/11/2005 12:25
Location: Sarajevo
Contact:

#48

Post by Sarajevski »

ko god zna ili zeli znati historiju ove zemlje, bez ikakvog politikanstva, treba znati da je AGRESIJA na BIH počela u septembru 1991. godine napadom na ravno. Rukovodio Uzicki korpus, pod komandom MILANA TORBICE. I to je sva priča
bio sam tamo, posljdnji put prije tri godine. i sjecam se da sam napisao, između ostalog,: Sjeća li se više iko ko je bio Niko Brajić? Brajić je prva žrtva agresije na BiH, bio je vozač kola Hitne pomoći kojima je u selu Ravno, mjesto u kojem je počeo rat u BiH, u ranu jesen 1991. godine prevozio ranjenike i bolesne iz svog sela. Ravno, selo koje su granatama iz haubica i minobacača ravnali vojnici zloglasnog Užičkog korpusa bivše JNA, svirepo likvidirajući više od trideset stanovnika, trinaest godina kasnije živi sporim ritmom. Da, crkva i ambulanta odavno su obnovljene, većina kuća također, otvorena je i škola, ali u selu više ne živi skoro tri od prijeratne četiri hiljade njegovih žitelja. Krovovi kuća ovog malog mjesta, koje svojim uskim ulicama i kamenim zidovima podsjeća na neko jadransko ljetovalište, crvene se, obnavlja se i zgrada općine na kojoj su još uvijek obilježja nekadašnje "Herceg-Bosne", no u Ravnom života skoro i da nema. Mir narušavaju tek vozila rijetkih turista koji su cestom kroz ovo mjesto, pored glasovite pećine Vjetrenica, naumili stići na kupanje u Slano ili Dubrovnik...
in33sa
Posts: 2325
Joined: 27/10/2006 11:35

#49

Post by in33sa »

Ne moramo o Guzini, mozemo o Mufidu Memiji.
pjo
Posts: 811
Joined: 29/02/2008 09:32

#50

Post by pjo »

Ravno je trebalo biti opomena onoga sto ce se desiti u BiH.

Inace ne zelim siriti pricu ali Ravno ustvari i nije prvo mjesto u BiH koje je napadnuto. Cetnici iz SRAO Krajine na celu sa Milom Marticem su sravnili selo Unista. Zbog svog siromastva, specificnog teritorijalnog polozaja i vjerojatno nikakvog znacenja o tom selu niko ne vodi brigu:

http://delhaske.blogger.ba/arhiva/2006/12
Post Reply