Sam svoj majstor

Post Reply
User avatar
madesa
Posts: 4190
Joined: 26/07/2013 02:37

#1401 Re: Sam svoj majstor

Post by madesa »

Imam problem oko nove tuš kabine. Nakon ugradnje ,voda nekako nadje put ispod kabine i izadje na plocice. Uradio majstor i silikoniranje ali dzaba opet isto. 2 majstora provjerila tus kabinu i kazu da je uredno postavljenja. Je li se iko susretao sa ovim i sta dalje raditi.
User avatar
Filter
Posts: 7966
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#1402 Re: Sam svoj majstor

Post by Filter »

madesa wrote: 14/10/2021 14:06 Imam problem oko nove tuš kabine. Nakon ugradnje ,voda nekako nadje put ispod kabine i izadje na plocice. Uradio majstor i silikoniranje ali dzaba opet isto. 2 majstora provjerila tus kabinu i kazu da je uredno postavljenja. Je li se iko susretao sa ovim i sta dalje raditi.
tus baterija je na kabini ili na zidu? ako je zatvorena kabina, moze pustati na crijevima od zida do kabine ili na nekom spoju iza, pogotovo ako ima onih masazera, klinaca palaca. a moze i odvod curkati pomalo. ne gine ti klanjanje oko nje da vidis gdje curka.
procuri odmah tokom koristenja ili malo poslije?

moja je nakon par godina nekoristenja propisala. nisam mogao skontati gdje pusta jer procuri nakon tusiranja. onda sam je odvojio od zida i svaki sastav odvrnuo, gumice zamijenio, neka crijeva zamijenio, odvod novi... sad je ok. trebao bi i silikon mijenjati, al mescini prije ce sve u hajfis, pa kadu montirati
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#1403 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

madesa wrote: 14/10/2021 14:06 Imam problem oko nove tuš kabine. Nakon ugradnje ,voda nekako nadje put ispod kabine i izadje na plocice. Uradio majstor i silikoniranje ali dzaba opet isto. 2 majstora provjerila tus kabinu i kazu da je uredno postavljenja. Je li se iko susretao sa ovim i sta dalje raditi.
Meni bilo slično. Sve provjeravali, silikonirali, provjeravali ispod kabine spojeve itd. Dva različita majstora. Treći došao, pogledao i rekao, zovi upravitelja (u stanu sam). Pozvali upravitelja, razbili pločice, beton, kad pukla cijev u zidu. Valjda kako su stare cijevi u zgradi a ovi kada su montirali nešto jako cimali, vukli, šta li, oštetili cijev u zidu.

I kako je otišla vertikalna cijev, nekako našla put i da se meni na podu pojavi lokva, a komšiji procurilo na plafonu, naravno. Mjesec je trajalo. Najtužnije je što smo mi i prije zvali upravitelja, ali ovi se izvlačili kao nije to za njih, do nas je. Tek kada smo zagalamili došli i onda bilo "Vidi, a mi bili ubijeđeni..."

Sve je upravitelj popravio o svom trošku, ali da su prije došli radili bi samo meni, ovako su morali sanirati i komšiju ispod.
User avatar
Filter
Posts: 7966
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#1404 Re: Sam svoj majstor

Post by Filter »

ja cpanja kod tebe Hakize :-) nikad majstore iz kuce istjerati
Trgenbauer
Posts: 122
Joined: 17/06/2012 20:37

#1405 Re: Sam svoj majstor

Post by Trgenbauer »

Imam par pitanja za iskusnije majstore.

Naime, na balkonu se nalazi ograda od metalnih cijevi sa polovično oguljenom farbom (ispucalo, površinski korodiralo na nekim mjestima). Istu bih rado osvjezio. Da li imate par uputa kako to uraditi?

Da li se isplati manuelno brusiti cijevi ili ipak naći nekoga sa mašinom? U pitanju je otprilike do 6 metara cijevi (otp fi 40).

Da li je dovoljna temeljna boja kao zaštita? Završnu boju sam planirao sprejem nanijeti, da li imate tu neke smjernice?
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#1406 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

Filter wrote: 14/10/2021 15:57 ja cpanja kod tebe Hakize :-) nikad majstore iz kuce istjerati
NEvjerovatno. PRoblem je što ovi kod upravitelja odlučil ida neće da m irade i izvlačili se. A ovi mjastori koje sam prvo našao izgleda da i nisu neku majstori. Tek kada je ova jtreći skontao šta je stvarno onda smo pritisnuli upravitelja, zvali ih svaki dan dok in nismo "slomili".

Džaba im plaćaš redovno naknadu, neće da rad.e U stvari ,kada dođu, urade, stvaron us uradili kak otreba, ali neće da dođu dok ih na pritisneš.

A slično je prošla i moja jedna durgarica, komšija iznad radio rekonstrukciju stana. Mi mu govorili, pazi na mjastre da urade kako treba da ne buede štemaj. On govorio da će pazoti, ali, naravno nije. Odu majstori voj na plafonu flka. Komšija pošten, odmah kažem do mene je, i zove majstora da dođe i popravi, Ovaj ni da čuje u stilu "Nema šanse da sam ja folio, to je nešt odrugo". NA kraju prestao da se javlja na telefon. Pozvali upravitelja, ovi došli o onda pozvali majstoa i reli mu da će doći sudski procjenitelj pa kada mu naplati isvoju uslug i popravke i sve neće dobro proći, bolje da dođe i sam popravi. I tek onda došao, popravio. Upravitelj ovoj drugarici sredio njen plafon, a majstor morao platiti upravitelju. Majstora skupo koštala samouvjerenost.

Meni je drago što novi zakon o obrtu predviđa da ne moraš imati diplomu da bi bio zanatlija, na primjer dobar stolar može biti neko ko je naučio to raditi van škole. Ali da bi trebao postojati registar, i da se možeš registrovati lako, samo se prijaviš, ali zato kada izgubiš registraciju ne smiješ to raditi. I onda bi i imali informacije o majstorima jer bi svi bili u registru koji je javno dostupan, a i strah od gubitka licence bi ih tjerao da rade kako treba.

Ovo je sada džungla.
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#1407 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

Trgenbauer wrote: 14/10/2021 16:11 Imam par pitanja za iskusnije majstore.

Naime, na balkonu se nalazi ograda od metalnih cijevi sa polovično oguljenom farbom (ispucalo, površinski korodiralo na nekim mjestima). Istu bih rado osvjezio. Da li imate par uputa kako to uraditi?

Da li se isplati manuelno brusiti cijevi ili ipak naći nekoga sa mašinom? U pitanju je otprilike do 6 metara cijevi (otp fi 40).

Da li je dovoljna temeljna boja kao zaštita? Završnu boju sam planirao sprejem nanijeti, da li imate tu neke smjernice?
Ja kada bih ti rekao, došao bi STARx da me napadne. Tako da ću preskočiti, neka ti on kaže, on ima 20 godina iskustva.

Jedine smjernice koje ću ti dati su da kada budeš radio sprejem, nemoj korstiti masku, koristi respirator. Samo nemoj onaj Malina :lol:

Šalim se, mislio sam da ne koristiš one bijele FFP 2 i FFP 3 maske, nego halfmask sa filterima za boje, ne za prašinu i eventualno vizir da ti boja ne ide u lice. Ako radiš vani, vjetar ti može nositi boju u lice. Koristi naočale da zaštitiš oči od prskanja i respirator da zaštitiš pluća. Vizir ne moraš.

"one bijele maske":

Image

Respirator:

Image

Vizir:

Image
User avatar
madesa
Posts: 4190
Joined: 26/07/2013 02:37

#1408 Re: Sam svoj majstor

Post by madesa »

Filter wrote: 14/10/2021 15:39
madesa wrote: 14/10/2021 14:06 Imam problem oko nove tuš kabine. Nakon ugradnje ,voda nekako nadje put ispod kabine i izadje na plocice. Uradio majstor i silikoniranje ali dzaba opet isto. 2 majstora provjerila tus kabinu i kazu da je uredno postavljenja. Je li se iko susretao sa ovim i sta dalje raditi.
tus baterija je na kabini ili na zidu? ako je zatvorena kabina, moze pustati na crijevima od zida do kabine ili na nekom spoju iza, pogotovo ako ima onih masazera, klinaca palaca. a moze i odvod curkati pomalo. ne gine ti klanjanje oko nje da vidis gdje curka.
procuri odmah tokom koristenja ili malo poslije?

moja je nakon par godina nekoristenja propisala. nisam mogao skontati gdje pusta jer procuri nakon tusiranja. onda sam je odvojio od zida i svaki sastav odvrnuo, gumice zamijenio, neka crijeva zamijenio, odvod novi... sad je ok. trebao bi i silikon mijenjati, al mescini prije ce sve u hajfis, pa kadu montirati
tus baterija je na zidu, komplet kupatilo nedavno renovirano,ali dzaba voda nadje negdje da izadje
User avatar
muha_sa
Posts: 128495
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#1409 Re: Sam svoj majstor

Post by muha_sa »

madesa wrote: 15/10/2021 08:18
Filter wrote: 14/10/2021 15:39

tus baterija je na kabini ili na zidu? ako je zatvorena kabina, moze pustati na crijevima od zida do kabine ili na nekom spoju iza, pogotovo ako ima onih masazera, klinaca palaca. a moze i odvod curkati pomalo. ne gine ti klanjanje oko nje da vidis gdje curka.
procuri odmah tokom koristenja ili malo poslije?

moja je nakon par godina nekoristenja propisala. nisam mogao skontati gdje pusta jer procuri nakon tusiranja. onda sam je odvojio od zida i svaki sastav odvrnuo, gumice zamijenio, neka crijeva zamijenio, odvod novi... sad je ok. trebao bi i silikon mijenjati, al mescini prije ce sve u hajfis, pa kadu montirati
tus baterija je na zidu, komplet kupatilo nedavno renovirano,ali dzaba voda nadje negdje da izadje
To se meni dešava :-) voda nadje neku pukotinu u silikonu i prodje :-) ja uklonim stari silikon, sve posušim i ponovo silikoniram--jedno vrijeme sve suho al nakon mjesec dva ponovo se pojavi :-)
User avatar
madesa
Posts: 4190
Joined: 26/07/2013 02:37

#1410 Re: Sam svoj majstor

Post by madesa »

muha_sa wrote: 15/10/2021 08:23
madesa wrote: 15/10/2021 08:18

tus baterija je na zidu, komplet kupatilo nedavno renovirano,ali dzaba voda nadje negdje da izadje
To se meni dešava :-) voda nadje neku pukotinu u silikonu i prodje :-) ja uklonim stari silikon, sve posušim i ponovo silikoniram--jedno vrijeme sve suho al nakon mjesec dva ponovo se pojavi :-)
je li silikoniras samo unutar kabine. Meni je silikonirao i unutar i na vansjkoj strani i voda se onda zadrzava u profilu tus kabine nekako
User avatar
muha_sa
Posts: 128495
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#1411 Re: Sam svoj majstor

Post by muha_sa »

madesa wrote: 15/10/2021 08:56
muha_sa wrote: 15/10/2021 08:23

To se meni dešava :-) voda nadje neku pukotinu u silikonu i prodje :-) ja uklonim stari silikon, sve posušim i ponovo silikoniram--jedno vrijeme sve suho al nakon mjesec dva ponovo se pojavi :-)
je li silikoniras samo unutar kabine. Meni je silikonirao i unutar i na vansjkoj strani i voda se onda zadrzava u profilu tus kabine nekako
Unutar kabine izmedju kade i plocica---odjednom vidim da mi voda prolazi ispod kabine do slivnika :-) nije mnogo al mi ide na nerve i onda skidam stari silikon i dobro posušim pa novi stavim i miran sam jedno vrijeme

ps

zaboravih napisat kako testiram gdje pušta :-) :D poslije kupanja kad vidim vodu da viri ispod kabine onda posušim pa tuš usmjerim ka jednoj strani kade i cekam :D
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#1412 Re: Sam svoj majstor

Post by holowey »

muha_sa wrote: 15/10/2021 08:59
madesa wrote: 15/10/2021 08:56

je li silikoniras samo unutar kabine. Meni je silikonirao i unutar i na vansjkoj strani i voda se onda zadrzava u profilu tus kabine nekako
Unutar kabine izmedju kade i plocica---odjednom vidim da mi voda prolazi ispod kabine do slivnika :-) nije mnogo al mi ide na nerve i onda skidam stari silikon i dobro posušim pa novi stavim i miran sam jedno vrijeme

ps

zaboravih napisat kako testiram gdje pušta :-) :D poslije kupanja kad vidim vodu da viri ispod kabine onda posušim pa tuš usmjerim ka jednoj strani kade i cekam :D
ako je plasticna kada unutar kabine, ne cudi me da malo malo procuri voda... plasticne kade se uvijaju po tezinom korisnika, pa malo pomalo silikon popusti... imas samoljepljivih L profila, bolja su opcija od silikona jer se profil jednom stranom lijepi na zid koji se ne mice pa ako i popusti ljepilo na kadi (zbog uvijanja pod tezinom) nece popustiti na zidu i voda ce se sljevati u kadu a ne pod kadu...
User avatar
muha_sa
Posts: 128495
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#1413 Re: Sam svoj majstor

Post by muha_sa »

holowey wrote: 15/10/2021 11:03
muha_sa wrote: 15/10/2021 08:59

Unutar kabine izmedju kade i plocica---odjednom vidim da mi voda prolazi ispod kabine do slivnika :-) nije mnogo al mi ide na nerve i onda skidam stari silikon i dobro posušim pa novi stavim i miran sam jedno vrijeme

ps

zaboravih napisat kako testiram gdje pušta :-) :D poslije kupanja kad vidim vodu da viri ispod kabine onda posušim pa tuš usmjerim ka jednoj strani kade i cekam :D
ako je plasticna kada unutar kabine, ne cudi me da malo malo procuri voda... plasticne kade se uvijaju po tezinom korisnika, pa malo pomalo silikon popusti... imas samoljepljivih L profila, bolja su opcija od silikona jer se profil jednom stranom lijepi na zid koji se ne mice pa ako i popusti ljepilo na kadi (zbog uvijanja pod tezinom) nece popustiti na zidu i voda ce se sljevati u kadu a ne pod kadu...
Metalna kada "Kolpa san"
Konto sam te profile stavit al hanumi ne paše :-) naka namcorasta u mene mi hanuma :( :lol:
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#1414 Re: Sam svoj majstor

Post by holowey »

muha_sa wrote: 15/10/2021 11:08
holowey wrote: 15/10/2021 11:03

ako je plasticna kada unutar kabine, ne cudi me da malo malo procuri voda... plasticne kade se uvijaju po tezinom korisnika, pa malo pomalo silikon popusti... imas samoljepljivih L profila, bolja su opcija od silikona jer se profil jednom stranom lijepi na zid koji se ne mice pa ako i popusti ljepilo na kadi (zbog uvijanja pod tezinom) nece popustiti na zidu i voda ce se sljevati u kadu a ne pod kadu...
Metalna kada "Kolpa san"
Konto sam te profile stavit al hanumi ne paše :-) naka namcorasta u mene mi hanuma :( :lol:
kako ti je kada fiksirana? saomostojeca na svojim nogicama? "setaju" li nogice? mora biti neko trajnije rjesenje od mijenjanja silikona svaki mjesec
User avatar
muha_sa
Posts: 128495
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#1415 Re: Sam svoj majstor

Post by muha_sa »

holowey wrote: 15/10/2021 11:11
muha_sa wrote: 15/10/2021 11:08

Metalna kada "Kolpa san"
Konto sam te profile stavit al hanumi ne paše :-) naka namcorasta u mene mi hanuma :( :lol:
kako ti je kada fiksirana? saomostojeca na svojim nogicama? "setaju" li nogice? mora biti neko trajnije rjesenje od mijenjanja silikona svaki mjesec
Ima svoje nogare--strane zida su u hauz vinklu :-) al ništa strašno--možda 5 milimetara na jednom mjestu da je odvojena kada od zida :-)

da sam bio pametan pa kad su radili plocice da provjerim-al..................... :-)
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#1416 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

Stavi daske ispod kade, ne kao noge nego nekoliko dasaka cijelom širinom ili dužinom kade, da je podupru i spriječe uvijanje. Ako se uvija, tih 5 mm razmaka od zida postane 10 ili i više i silikon se odvoji.

Napravi metalne "letve", drvo trune...
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1417 Re: Sam svoj majstor

Post by kuli1961 »

@muha_sa -mora da se salis- 5 mm razmaka izmedju zida/keramike i kade, na suho? JBg, auswinkel...Krater je to. Ako je tako, skidaj lajsnu, odmakni kadu i prethodno nakrkaj nekog trajno elasticnog kita, pa onda sve nazad, po tom spoju neki antibakterijsk silikon- vidi Ceresit program i definitivno onda zavrsnu lajsnu, namjensku za kade, npr ovakvu:
https://www.profilpas.com/hr/katalog/pr ... e/sanibord
ili nesto od ovoga:
https://www.google.com/search?q=zavrsna ... mOxRnnRXWM
Svakako je korisno staviti i podloske/podmetace sto predlozi @hakiz- makar u dijelu nogu kade, moze i sirova guma, jer se tus kada ne bi smjela uvijati.
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20492
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#1418 Re: Sam svoj majstor

Post by Bullet Tooth Tony »

Trgenbauer wrote: 14/10/2021 16:11 Imam par pitanja za iskusnije majstore.

Naime, na balkonu se nalazi ograda od metalnih cijevi sa polovično oguljenom farbom (ispucalo, površinski korodiralo na nekim mjestima). Istu bih rado osvjezio. Da li imate par uputa kako to uraditi?

Da li se isplati manuelno brusiti cijevi ili ipak naći nekoga sa mašinom? U pitanju je otprilike do 6 metara cijevi (otp fi 40).

Da li je dovoljna temeljna boja kao zaštita? Završnu boju sam planirao sprejem nanijeti, da li imate tu neke smjernice?
Jel ti otisao rukohvat samo ili citava ograda ?

Jel kuca ili stan ?

Nemoj sprejem nanositi nista .. mislim mozes ali ja nikad nisam dobio zeljene rezultate na velikim povrsinama poput ograda... nije ti velika ograda, otidji u Farbex i kupi kaparol boju i temeljnu i zavrsnu ... Caparol se top nanosi cetkom, bez problema....

Naravno, moras oguliti to sto je prije bilo ... mozes fine rezultate postici i cetkom/papirom sa jacom pa slabijom granulacijum ali ce te malo ruke boliti :D

Sve ti je u pripremi , koliko vremena potrosis u pripremi tako ce ti dobro i ipasti :D

Kad ogulis to sve , predjes ferrosanom , ostavis malo da odstoji ... ograda postane bijela ... onda caparol primer i zavrsni i nemas zime :D
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#1419 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

Ima ih da bi tukli ako neko upotrijebi bilo šta drugo osim nešto kao ovo:

https://www.komochem.ba/metal/komolux-3u1/


Kao što je bullet tooth tony rekao, grubom četkom hrđu skinuti ako je ima, onda šmirglati do metala. Očistiti prašinu, odmastiti. Onda je izbor na onome koji radi, da li sljedeća sredstva: antikorozivna zaštita, temeljna boja i završna/dekorativna boja kao posebne proizvode, ili sva tri kao gore spomenuti jedan proizvod u obliku 3 u 1.
Last edited by Hakiz on 22/10/2021 10:14, edited 1 time in total.
User avatar
pezzar
Posts: 586
Joined: 14/07/2009 13:16

#1420 Re: Sam svoj majstor

Post by pezzar »

muha_sa wrote: 15/10/2021 11:15
holowey wrote: 15/10/2021 11:11

kako ti je kada fiksirana? saomostojeca na svojim nogicama? "setaju" li nogice? mora biti neko trajnije rjesenje od mijenjanja silikona svaki mjesec
Ima svoje nogare--strane zida su u hauz vinklu :-) al ništa strašno--možda 5 milimetara na jednom mjestu da je odvojena kada od zida :-)

da sam bio pametan pa kad su radili plocice da provjerim-al..................... :-)
Trik za silkoniranje kade je da se silikonira kada napunjena vodom skoro puna, tako da se silikonira u već deformisanom položaju. E kako to izvesti s tuš kadom, ne znam. Možda hanuma da sjedi na šamrlji unutra dok se to ne osuši... :roll:
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5532
Joined: 04/08/2020 19:22

#1421 Re: Sam svoj majstor

Post by -Chesterfield- »



Gdje kupiti izvlakače ladica na ovaj sistem?
Koja je otprilike cijena za jednu ladicu?
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#1422 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

-Chesterfield- wrote: 30/11/2021 19:37

Gdje kupiti izvlakače ladica na ovaj sistem?
Koja je otprilike cijena za jednu ladicu?
Pogledaj u Schachermayeru.

Cijena? Naježih se na neviđeno...
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1423 Re: Sam svoj majstor

Post by kuli1961 »

Ima nesto slicno, ako ne i trazeno, na olx.ba, i to bas u Sarajevu a nije Šahermajer :D
https://www.olx.ba/artikal/37287702/sal ... lice-push/

https://www.olx.ba/artikal/37287368/sal ... f-closing/
ivana0704
Posts: 1
Joined: 02/12/2021 19:19

#1424 Re: Sam svoj majstor

Post by ivana0704 »

Pozdrav,

ekipa, imamo problem s tus kabinom. Majstori su lose napravili plocice tako da nam nije pravi kut nego je kut nesto veci od 90 tako da nam tus kabina ne lezi savrseno na plocicama vec imamo rupetine od centimetra i pol sa svake strane na krajevima tus kabine. Stavljali smo vec silikon i lajsnu, ali sve propusti nakon nekog vremena, a silikon poprimi crnu boju zbog gljivica.

Imate li mozda neki savjet? Ovo je ocaj bas kolike su to rupe i svaki put procuri. Hvala vam puno!
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45219
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#1425 Re: Sam svoj majstor

Post by Chmoljo »

https://www.gavroprom.hr/Proizvod/silik ... rent/10110

Sa ovim ne bi trebalo biti zime. Zbog pada takodjer imam "rupu" ispod stakla od kupatila koje je direktno na plocicama.

Za godinu nije kap procurila. Ova tuba je 15-maraka i poprilicno je jako ljepilo.
Post Reply