Sam svoj majstor

Post Reply
User avatar
pezzar
Posts: 591
Joined: 14/07/2009 13:16

#851 Re: Sam svoj majstor

Post by pezzar »

U Obiju imaju gazišta hrastova od ovakvih ploča, ima različitih dimenzija.

U Busovači ima fabrika ovakvih ploča, Tamex doo, imaju na web siteu proizvodni program.

Kod Ikića na Ilidži ima bukovih i jelovih, bukove su obrađene i ima većih dimenzija, jelove samo slijepljene, treba ih poravnati.
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#852 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

Greška.
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#853 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

pezzar wrote: 16/10/2020 15:44 U Obiju imaju gazišta hrastova od ovakvih ploča, ima različitih dimenzija.

U Busovači ima fabrika ovakvih ploča, Tamex doo, imaju na web siteu proizvodni program.

Kod Ikića na Ilidži ima bukovih i jelovih, bukove su obrađene i ima većih dimenzija, jelove samo slijepljene, treba ih poravnati.
Da, radi ih i FIS, njhova firma Ambyenta (oni prodaju samo svoje) i još neki drugi. A OBI ima i uvezene iz Njemačke kao i naših proizvođača.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#854 Re: Sam svoj majstor

Post by Snake Eyes »

Morat cu otici kod ovog Ikića, izgleda da bas ima materijala.
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#855 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

Bilo bi super kada bi prodavali neljepljene, recimo širine 200 ili 300 mm i dužine od 600 do 1.200 ali neljepljene nego pune. Onda bi lako bilo zalijepiti dvije od 300 mm da se dobije 600 mm širina itd. Tako se i radi sa punim drvetom. A da su standardnih debljina, 18 mm ili 30 mm (radne ploče za kuhinje) itd. Tada bismo mogli raditi sa punim drvetom, a ne bismo morali imati stone pile ili debljače. Ovako koristimo sastavljene od komadića.

Ali bolje i to nego samo iverica ili šperploča.

Ja predmete koje napravim od ljepljenih ploča ne bojim i ne kantiram, samo ih premažem i ostavim kakvi jesu. Iverica i šperploča se moraju ili prebojiti ili kantirati. I to je razlog zašto ih ne volim. Ivericu i medijapan pogotovo i zbog prašine. Ivericu i medijapan koristim samo kada pravim kutije za zvučnike zato što je to akustički neutralno drvo, nema rezonanacu zbog ljepila koje se koristi u njihovoj proizvodnji, pa ne utiče na zvuk koji dolazi iz zvučnika. A uz to je iverica najjeftinija, pa je i to dobra strana. Ili nekantiranu, golu, ivericu kada se pravi namještaj kojem estetika nije previše bitna, na primjer radionički namještaj, stolovi za alate, ormare za smještanje alata i slično. Dakle, ako će se predmet bojiti ili presvlačiti skajem ili tkaninom itd kantirati, oblagati furnirom, tada su iverica, medijapan i šperploča dobar izbor. Jeftiniji su od punog drveta.

Da gradim muzičke instrumente bilo bi suprotno, trebalo bi akustično drvo, pa bih (opet :)) bježao od iverice, medijapana i šperploče, a tražio javor. Bosanski javor je jedno od najcjenjenijih drva za građenje muzičkih instrumenata. To jeste barem za rezonantnu ploču, dakle dio koji "stvara" zvuk.
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#856 Re: Sam svoj majstor

Post by kuli1961 »

Kad spoemnuste cinkovane ploce i zavrsne slojeve, tj zastita, bojenje.. pade mi na pamet nesto sto sam nasao na netu, probao i jako mi se svidjelo- homemade polir pasta za drvne povrsine.
Naime, radi se o pasti napravljenoj od parafinskog ulja i pcelinjeg voska- ima za kupiti u bilo kojoj pcelarskoj zadruzi- vosak na vagu a ulje u bocama od 1 litre, ne znam ima li na manje.
Uglavnom, omjer koji mi je pokazao dobre rezultate je:100 ml parafinskog ulja i 20 g voska. Parafinsko ulje valja zagrijati na sporetu i u njega usuti vosak nozem isjeckan na listice, mijesati dok se ne sjedini. VAZNO: ulje NE zagrijavati na direktnoj vatri /VRLO LAKO ZAPALJIVO, eto belaja!), ringli sporeta, vec u neki lonac sipati vodu, u njega staviti teglicu sa izmjerenom kolicinom ulja i dodati listice voska, postepeno mijesati do sjedinjenja i nastaviti lagano mijesanje dok se ne ohladi. Dobijena tekstura je viskoziteta uzmedju cvrsce kreme za ruke i npr. HEMEL paste za kozne proizvode (zavisi od kolicine voska). Drvenu povrsinu prethodno pripremiti, sto je u mom slucaju bilo smirglanje sa 150, 200, 400 i na kraju 800- mozda nije trebalo na kraju sa 800 ali,. probao sam. Potom dobro otprasiti (na kraju lagano vlazna krpa sa brzim pokretima u jednom pravcu, ili nitrorazredjivac) i potom nanijeti pastu nekom grubljom krpom (npr. stari rucnik, dobro utljati. Ostaviti "cigareta+kava vrenema" da "povuce" i onda polirati mekom pamucnom krpom, pozeljno do besvijesti :D . Krajnji rezultat mi je fenomenalan- pasta sjajno istakne teksturu drveta (godove i ostalo), zavisno od vrste drveta, povrsina dobije lijepu boju a osjecaj na dodir je kao saten, ne sjaji se. Mana- tako tretiran predmet nije preporucljivo trajno ostavljati vani, izlozen atmosferilijama i postupak treba ponoviti barem jednom godisnje.
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#857 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

:thumbup:
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#858 Re: Sam svoj majstor

Post by Control panel »

Zavrsio prvi dio polica. Ispale odlicno, vise od ocekivanog.
U ubodnu pilu sam ubacio onaj plasticni dio protiv krzanja, kupio tri pile clean cut, toliko dodje u kompletu, kao vodilicu sam koristio drugu ivericu sa stegama.
I sve sam uradio. Vise nego zadovoljan sam. Sad mogu na miru traziti cirkular i blanjalicu. Ako mi sta ispadne povoljno.
Hvala za savjete.

Evo link od pile ako kome zatreba. Meni je bila ok. Jes da sporije reze, ali je bitan ucinak.

https://www.boschtools.com/us/en/boscht ... o-29830-p/
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#859 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

Super.
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#860 Re: Sam svoj majstor

Post by kuli1961 »

Control panel wrote: 20/10/2020 10:06 Zavrsio prvi dio polica. Ispale odlicno, vise od ocekivanog.
U ubodnu pilu sam ubacio onaj plasticni dio protiv krzanja, kupio tri pile clean cut, toliko dodje u kompletu, kao vodilicu sam koristio drugu ivericu sa stegama.
I sve sam uradio. Vise nego zadovoljan sam. Sad mogu na miru traziti cirkular i blanjalicu. Ako mi sta ispadne povoljno.
Hvala za savjete.

Evo link od pile ako kome zatreba. Meni je bila ok. Jes da sporije reze, ali je bitan ucinak.

https://www.boschtools.com/us/en/boscht ... o-29830-p/
ako ti nije smor, napisi model tvoje ubodne Bosch pile, da li je accu ili "kablovska" :D
Da li je rez u vinklu, ako nije- mozes li ocijeniti koliko je "aus" i da li unutra ili vani?
Ne zamjeri na ovom sitnicarenju, skoro sam kupio Accu Einhell, 3stepeni pendulum, ćapio neku akciju, ali nisam dobio 100% ocekivano. U medjuvremenu imam ponudu da je prodam, po standardnoj cijeni, jer je zaista nova- samo istestirana, pa nesto razmisljam da je prodam i dodam za makar (polu) profi ubodnu. Nije mi bitno da je dobra ubodna pila accu, A/C mi je sasvim ok.
Hakize, imas li kakvu preporuku u nekom rangu 300- 400 KM, obzirom na nasu PP prepisku?
Hvala
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#861 Re: Sam svoj majstor

Post by Control panel »

kuli1961 wrote: 20/10/2020 21:36
Control panel wrote: 20/10/2020 10:06 Zavrsio prvi dio polica. Ispale odlicno, vise od ocekivanog.
U ubodnu pilu sam ubacio onaj plasticni dio protiv krzanja, kupio tri pile clean cut, toliko dodje u kompletu, kao vodilicu sam koristio drugu ivericu sa stegama.
I sve sam uradio. Vise nego zadovoljan sam. Sad mogu na miru traziti cirkular i blanjalicu. Ako mi sta ispadne povoljno.
Hvala za savjete.

Evo link od pile ako kome zatreba. Meni je bila ok. Jes da sporije reze, ali je bitan ucinak.

https://www.boschtools.com/us/en/boscht ... o-29830-p/
ako ti nije smor, napisi model tvoje ubodne Bosch pile, da li je accu ili "kablovska" :D
Da li je rez u vinklu, ako nije- mozes li ocijeniti koliko je "aus" i da li unutra ili vani?
Ne zamjeri na ovom sitnicarenju, skoro sam kupio Accu Einhell, 3stepeni pendulum, ćapio neku akciju, ali nisam dobio 100% ocekivano. U medjuvremenu imam ponudu da je prodam, po standardnoj cijeni, jer je zaista nova- samo istestirana, pa nesto razmisljam da je prodam i dodam za makar (polu) profi ubodnu. Nije mi bitno da je dobra ubodna pila accu, A/C mi je sasvim ok.
Hakize, imas li kakvu preporuku u nekom rangu 300- 400 KM, obzirom na nasu PP prepisku?
Hvala


Image

Ista ova. Platio je prije 7-8 godina 100-120 KM , ne sjecam se vise. Svicarska. Odlicna.
Imao sam prije einhela, ma nema sanse da naptavis tacan rez ni u najmeksem drvetu. Pila sama vuce u stranu. Osjetis to u ruci. A tek iverica to je bio haos zivi. Kad se pali kad trzne ustranu hoce da ispadne iz ruke. Prodao je i kupio ovu. Jbt koji osjecaj to je nestvarno. Kad je samo ukljucis vidis neku moc, cak i kad sporo radi ti vidis da je to snaga, nema trzaja, ravan rez, pila stojipod 90 stepeni, ma sve OK. Gledao sam tada i novije modele, ali nisam htio kineza, mislim da je bosch pravljen u kini. Sad nemas profi alata a da nije made in china. U najboljem slucaju britanija, rumunija, rusija, malezija..,
Nisam se pokajao ni sekunde. Stari model ali super ocuvana. Sa koferom. Jedino sto nema kao ove moderne je brza izmjena pilica. A posto ja to ne mijenjam 20 luta dnevno nego par puta u godini nije mi pegla je zamjeniti.
Tako da sam davno vidio da ako hoces iole da budes sam svoj majstor ipak treba uzeti kvalitetan alat.
One precizne pogotovo, za rezanje posebno.
Sve sam hobi tipa cmi, hansanesto, einhell, rasprodao i kupujem plavi bosch, makitu, kress, fein, stihl.., jedino sto imam je aku zeleni bosch koja mi je odlicna, tad tek izasle baterije li-ion.’, brzo punjenje, odlica za moje potrebe, zavrnula je sarafa i sarafa. Kad mi treba neki dobro velik saraf zavrnuti tu je uvijek busilica sa regulacijom.
Ono sto moram napomenuti je da imam i ekscentricnu skajfaricu meister craft, koju nisam bas jeftino platio, tad mi je covjek rekao da to pravi wurth i da je poluprofi alat.cak identicno izgleda kao modela wurtha i boscha samo druga boja. Pravljena je u njemackoj. Dusu sam joj uzimao nikad nista.
Uglavnom ako nemam za novu masinu uvijek izleti ocuvan profi alat na piku.
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#862 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 20/10/2020 21:36
Control panel wrote: 20/10/2020 10:06 Zavrsio prvi dio polica. Ispale odlicno, vise od ocekivanog.
U ubodnu pilu sam ubacio onaj plasticni dio protiv krzanja, kupio tri pile clean cut, toliko dodje u kompletu, kao vodilicu sam koristio drugu ivericu sa stegama.
I sve sam uradio. Vise nego zadovoljan sam. Sad mogu na miru traziti cirkular i blanjalicu. Ako mi sta ispadne povoljno.
Hvala za savjete.

Evo link od pile ako kome zatreba. Meni je bila ok. Jes da sporije reze, ali je bitan ucinak.

https://www.boschtools.com/us/en/boscht ... o-29830-p/
ako ti nije smor, napisi model tvoje ubodne Bosch pile, da li je accu ili "kablovska" :D
Da li je rez u vinklu, ako nije- mozes li ocijeniti koliko je "aus" i da li unutra ili vani?
Ne zamjeri na ovom sitnicarenju, skoro sam kupio Accu Einhell, 3stepeni pendulum, ćapio neku akciju, ali nisam dobio 100% ocekivano. U medjuvremenu imam ponudu da je prodam, po standardnoj cijeni, jer je zaista nova- samo istestirana, pa nesto razmisljam da je prodam i dodam za makar (polu) profi ubodnu. Nije mi bitno da je dobra ubodna pila accu, A/C mi je sasvim ok.
Hakize, imas li kakvu preporuku u nekom rangu 300- 400 KM, obzirom na nasu PP prepisku?
Hvala
Moja je ova: https://www.bosch-professional.com/hr/h ... 060158F000

Mogu je preporučiti. Rezovi su mi ravni i u, kako ti kažeš, vinklu. I uklapa se u spomenuti rang. Puno je tiša i sa manje vibracija od ove: https://www.bosch-diy.com/hr/hr/p/pst-6 ... 700-v29259 koju sam imao prije nje. I izmjena oštrica je puno lakša.

Ima i verzija iste pile ali bez rukohvata: https://www.bosch-professional.com/hr/h ... 060158G000

Control panel i ja slično razmišljamo. Kao i on i ja pokušavam kupovati profesionalni alat. Jeftiniji profesionalni, ali ipak profesionalni.

I kao i on, i ja mislim da alati za mjerenje i rezanje kod onoga ko se iole ozbiljno upušta u hobi treabaju biti najprecizniji koji se mogu priuštiti. Tako da ja jesam kupio Einhel odvijače, ali zato mi je pila Bosch professional. I bravarski ugaonici, šubleri, metri itd su mi svi sa certifikatima da ispunjavaju DIN norme.

Samo za poređenje: Metar na izvlačenje od 7 metara tačnost II košta oko 10 KM. Ako je tačnost I košta oko 60 KM. Bravarski ugaonik od 90 stepeni sa stranicama 150x100 mm bez DIN norme košta oko 20 KM. Sa stranicama 70x100 mm i DIN normom 875/1 košta 55 KM (najtačniji je DIN 875/00 takav bi koštao oko 200 KM za stranice 100x150 mm. Što su duže stranice, skuplji je. Najmanja tačnost ako je normiran je DIN 875/3).
Last edited by Hakiz on 21/10/2020 20:27, edited 2 times in total.
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#863 Re: Sam svoj majstor

Post by cassius »

Ovako mi je iznad prozora na zidu.. Kako bi ovo mogao popravit ? Neki prijedlog ?
Image
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#864 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

Ja to ne bih sam. Naime, šta je uzrok? Slijeganje zidova, vlaga... Jer, ako ne riješiš uzrok, šta god da napraviš, ponovo će se pojaviti. Mislim da bi to trebao pogledati neko stručan.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#865 Re: Sam svoj majstor

Post by Snake Eyes »

Pretpostavljam da je mijenjao prozore i pukao je malter jer se radi o tankom sloju preko pur pjene. Prozor se spustio malo usljed težine i pukao je i onako tanak malter.
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#866 Re: Sam svoj majstor

Post by cassius »

Hakiz wrote: 21/10/2020 20:31 Ja to ne bih sam. Naime, šta je uzrok? Slijeganje zidova, vlaga... Jer, ako ne riješiš uzrok, šta god da napraviš, ponovo će se pojaviti. Mislim da bi to trebao pogledati neko stručan.
U pravu si, vlaga je najvise uzrok bar iz moje neke procjene. Nisam siguran za slijeganje zidova. Ko se zove za ovakve stvari ? Majstor za sta ? :D
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#867 Re: Sam svoj majstor

Post by Snake Eyes »

Za ovo se zove majstor za uzimanje para :D , kako se vidi na slici akrilnim si zalijepio malter i prozor, kada se prozor spusti a nije zalijepljen akrilnim pojavi se malo veći zazor između prozora i maltera ali kako si ti zalijepio malter i prozor taj zazor se preselio na naredno slabo mjesto. Možda možeš malo gletovati ili sl. ali ovakve stvari su teško popravljive jer moraš dosta razvaliti da bi nanio količinu materijala koja opet neće pući.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5641
Joined: 04/08/2020 19:22

#868 Re: Sam svoj majstor

Post by -Chesterfield- »

cassius wrote: 21/10/2020 20:23 Ovako mi je iznad prozora na zidu.. Kako bi ovo mogao popravit ? Neki prijedlog ?
Image
Pokušaj to riješiti silikonom. Nisam tačno siguran, da li treba akrilni ili neki drugi? Moguće da je ovaj?

https://www.pattex.com.hr/uradi-sam-s-p ... strop.html

https://bison.ba/proizvod/bison-akrilni ... 30-minuta/
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#869 Re: Sam svoj majstor

Post by kuli1961 »

Hvala @hakizu na sugestiji, procunjacu po lokalnim radnjama da vidim sta se nudi i za koliko, - 90 BE i E ili nesto u paraleli sa njima. Moj osnovni problem je u tome sto sam ljevoruk, pa se zna desiti da imam poteskoca sa alatom. Zato bih volio da je moguce, a sada je NEMOGUCE, isprobati neku alatku u prodavnici- da je "osjetim" kako mi lezi, sta mi smeta a šta paše. Nekada, do 2014 je to bilo moguce u banjalučkom OBI, koji nas je napustio nakon katastroflanih poplava te godine. Pamtim i vrijeme od prije ovog nesretnog rata u BiH, u doba Jugoslavije (tada je ISKRA harala, a Bosch, Skil, Metabo bili cista ezoterija-apsolutno novcano nedostupno)- moglo se ponesto i isprobati na licu mjesta. Pošto mi je kćerka student u Austriji, kad god sam je posjecivao zna se- ona i majka u shopping po Grabenu, Peek & Cloppenburg, Mango, Zara- šta već- a tata (moja malenkost) u OBI i u carstvo BAUHAUS-a. Iz Bauhausa mi je većina pomoćnih stvari, mjerila, metri, šubler-- sve ono što piše i na što i hakiz vjerovatno misli. Istina, virnem ja i do Muller-a i Montblanc-a, :D naliv pera su mi strast i hobi (vidi se i na mom profilu)...
U Bauhausu sam takodje otkrio i magiju Wolfcraft-a!
Hakizov i C.panel metod i razmisljanje jesu ispravni, naravno. No, kada nabavljam el.alat, ja se zaista zapitam za šta mi treba i postoji li racunica da se izvalim neku zescu lovu za el.alatku, OBZIROM NA TO STA RADUCKAM. Moje polje NISU stvari pokućstva, već sasvim nešto drugo- bitno jednostavnije-svakodnevni predmeti za moju garažu u budućoj vikendici, zezalice, mrdjalice. Dakle, ne traži se mikronska preciznost. Najzahtjevnije sto sam uradio su trokrilna drvena garazna vrata, sve sam radio od otpadne daske spašene tokom gradnje temelja vikendice, dokupio sam samo nekoliko štafli (80 x 50 mm). Jasno, ima nekih grešaka, ali samo ih ja vidim i ne narušavaju funkcionalnost vrata.
Vodjen takvim razmisljanjem, kako i ranije rekoh, kupio sam Einhell accu busilicu (busilica sa cekicem, a ne impact driver- to je nesto sasvim drugo), brushless motor i potrefilo se, šta li- izvrsna je. Nema zazora u osovini glave, laka izmjena reznog alata, 2 brzine, regulacija snage udara (nemam pojma koliko Nm daje, a sada mi je i nebitno, jer znam kako i koliko je mogu opteretiti) brzi punjac, odlicna baterija- iako najslabija iz te game- 1,5 Ah. Vrlo izdrzljiva busilica, bruku stvari je probusila (drvo, metal, beton),uvrnula, izvrnula, očetkala...
Stoni cirkular opet Einhell- TC TS 254. jeste hobisticki, ali je precizan- osim firunga u pocetku , koji sam uredio uz hakizovu pomoc. Ono sto meni na njemu treba, sada radi savrseno.
Glodalica je Makita -ona... X2.. (jednorucna, sa dosta dodataka, 720 W). Kroneri su mi klasika forstneri i HM set iz FIS, trenutno mi neka šira gama ne treba.
Stubna busilica je predratni zeleni Bosch RE 700 W, lijevo/desno okretanje glave, el. regulacija brzine, čekić,i stalno stoji na Bosch S 7 nosaču- kupljen polovan na OLX- nevjerovatno precizan- npr. uspio sam da ga ustimam na preciznost od 0,5 mm dubine. Trbalo mi je neko vrijeme da shvatim za sta je koje mjerilo (ne nadjoh kompletno uputstvo na netu, samo neke fragmente).
A evo i kratkog opisa kakva je trgovacka politika u BL, Centrum centar- danima sam vrtio YT, gledao, kupio iskustva, recenzije za Makitu (u opciji je bio i Bosch POF 1200 i 1400- vidjeti na kanalu "Kljuc 13"), Bosch je otpao- preglomazan mi. Dakle, Makita. Kontaktirma trgovca, pitam za promjer prihvata (6 ili 8 mm, ili je colski, jer USA YT kanali govore o colskim, sto meni ne paše, sužava mi nabavku kronera), a trgovac me gleda kao tele u šarena vrata, kao da govorim portuglaski. Ništa, hvala, sam cu- odem do obliznje rafe, trazim da mi daju šubler i izmjerim izloženi primjerak, ok je, 8 mm. Trazim od trgovca da mi otvori kutiju i da mi pokaže sav sadržaj i naročito za šta je odredjeni nastavak- nisam skontao gledajuci video. A on kaze (doslovno), znate "ne preporučujem" da otvarate kutiju, a njoj piše šta je sadržaj! ??? Moj odgovor je bio- kako mislite da se izvalim (tada) 534 KM a da ne znam sadržaj kutije i namjenu alatke. Na kraju, otvorio sam kutiju i vidim da nedostaje prsten za 6 mm, a taj isti trgovac je sada hladno izvadio taj prsten iz drugog seta... eto sa kakvim mukama se borim... ali idemo dalje, "nema odmora dok traje obnova!"
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#870 Re: Sam svoj majstor

Post by kuli1961 »

)
cassius wrote: 21/10/2020 20:23 Ovako mi je iznad prozora na zidu.. Kako bi ovo mogao popravit ? Neki prijedlog ?
Image
Teško da će ovdje glet masa pomoći, a još manje silikon. Istina, i jedno i drugo mogu drzati, ali samo neko vrijeme, a onda opet isto ili na drugom mjestu. Uz pretpostavku da je prozor dobro postavljen, tj u fazi postavljanja, doveden u horizontalu (u "wasser vagu)- provjeri- uzmi vaser vagu/libelu od nekoga ako je ti nemas, otvori prozor i prodji duž svakog kraka štoka- vidi da li je 100% horizontalno/vertikalno) i da je nakon kajlanja prozora expand/pur pjena pravilno stavljena- tako da je popunila sve praznine ispod i oko štoka i tako stvorena čvrsta cjelina- prozor, pjena i okolni zid, najvjerovatnije da će trajno rješenje biti da se obije malter od štoka do te pukotine i u dubinu do pur pjene i onda iznova zamalteriše. To nije božje slovo- imaš za kupiti vreće od 12,5 ili 25 kg gotovog maltera, samo dodaj vode i dobro promijesaj i spremno za upotrebu. Nakvasi taj prostor, i polako špahtlom nanesi malter u rupu, utiskuj, sve nekih 2-3 mm dublje u odnosu na zdravi dio zida. Kada se malter dobro osusi (ostavi ga koji dan, sada se teže, sporije suši) , ta 2-3 mm ispuni glet masom tako da bude u ravni sa ostakom zida. I to ostavi koji dan i tek onda okreči, ako boja gleta bitno odstupa od boje zida. Glet masu imas u pakovanjima od 1,2 i 5 kg.
Ili ako ti je ovo prezahtjevno, drugi prijedlog- malo okucaj ovu pukotinu. da otpadne ono sto svakako visi, ne drzi, nakvasi i pukotinu nafiluj KNAUF FUGENFILLER-om. Sa njima na kraju mozes i izravnati povrsinu sa ostatkom zida. Spominjem KANUF, jer iako je ta masa cvrsta i tvrda, iapk je vrlo elasticna i bijele je boje, lako za okrečiti.
Treća opcija- u pukotinu kakva jeste, utrpaj malčice žitkije pripremljeno keramičko ljepilo za fasadu ili za keramičke pločice (nijedno nije skupo, a postoje i mala pakovanja- vidi program Ceresit 11 Plus ili 16 Flex- i ostavi da se dobro osusi, po potrebi pregletuj i okreči. Sretno!
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#871 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

Kuli, i ja sam (sticajem okolnosti, ne rođenjem) ljevoruk s tim da mi desna ruka manje koristi nego pravim ljevacima. I pored toga nemam problema u radu. Tako da ljevorukost, iako većina alata jeste pravljena za dešnjake, ne bi trebala biti teškoća u korištenju tih alata.
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#872 Re: Sam svoj majstor

Post by kuli1961 »

Hakiz wrote: 21/10/2020 21:48 Kuli, i ja sam (sticajem okolnosti, ne rođenjem) ljevoruk s tim da mi desna ruka manje koristi nego pravim ljevacima. I pored toga nemam problema u radu. Tako da ljevorukost, iako većina alata jeste pravljena za dešnjake, ne bi trebala biti teškoća u korištenju tih alata.

Kao ljevak, imam problem sa rucnim cirkularom i sa motorkom- motornom pilom- a nije jednostavno reci koji je alat opasniji, ako nisi 200% skoncentrisan na ono sto sa njim radis u datom trenutku. Ostalo, vremenom se navikao
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#873 Re: Sam svoj majstor

Post by cassius »

Hvala puno na pomoci.
User avatar
arman1
Posts: 5343
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#874 Re: Sam svoj majstor

Post by arman1 »

cassius wrote: 21/10/2020 20:23 Ovako mi je iznad prozora na zidu.. Kako bi ovo mogao popravit ? Neki prijedlog ?
Image
Ne vidi se sa slike ali razmisli o nekoj ukrasnoj stiropor letvi/lajsni koja će to prekriti. Prije toga napuni pukotivu akrilom koji je relativno elastičan i zadihtovat će.
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#875 Re: Sam svoj majstor

Post by zposao »

Ma jok, nemoj se zajebavat sa tim, nek ti neki majstor to uradi profesionalno.

Kad bi se sam zajebavao satim, ja bi otukao neki pedalj visine žbuku iznad prozora pa ponovo zamalteriso i ubacio plastičnu mrežicu prije gletanja da ne puca opet.

Ako se prozor sliježe, to jest, ako nije dobro postavljen opet ti može pokazati pukotine.

Sva ta meckanja sa silikonima i akrilima su držvi vodu dok majstori odu. Može uspjeti, ali i ne mora.

Zovni profesionalca da utvrdi gdje je proble i zasto je popucalo, pa nek onda to rijesi jednom za svagda
Post Reply