Sam svoj majstor

Post Reply
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1551 Re: Sam svoj majstor

Post by kuli1961 »

Sudeci po onoj OBRISANOJ (????) slici (kuhinjska daska) 1 mm lima nece biti dovoljno, jer je odstojanje bitno vece i konusnog je izgleda... no dobro, kako god.
treba biti oprezan sa postavljanjem dodatne sarke, jer je bas sa te slike jasno vidljivo koliko krilo odskače od stoka. Ako taj donji dio vrata i uspijes pribliziti stoku dodatnom sarkom, krilo si u sustini savio, "slomio". Ta nova sarka "gura" krilo u stok, a donja ne da... ???
Garant dolazi do velikog naprezanja, pa je pucanje sarke ili cak i krila gotovo izvjesno.
Za sablon ne mogu nista reci, nemam pojma. Skini jednu od postojecih sarki, vidi koja je duzina vijaka, zatim da li na mjestima gdje je sarka fiksirana za stok i vrata ima kakvih ojacanja. Ako nema, sablon ti ne treba- kupi jos jednu sarku, skroz otpusti donju, vrata naspanuj do stoka da "zažmire" koliko toliko, prislonu sarku, ocrtaj je na krilo i stok i uvrni. I stalno se moli bogu da ne dodje do pucanja ili savijanja sad po nekoj trecoj, cetvrtoj osi...
Znam da ti je frka štemati špaletu bilo iznutra ili spolja, sjeci purpen i vaditi stok i sve ponovo preslagivati, ali mislim da vrijedi to sve zrtvovati, nego "kemijati" sa limićima, španovanjem dijela krila, novom šarkom- imaš li potrebnog alata accu busilicu, borer odgovarajuceg promjera, odgovarajuce vijke i najzad- spremnosti stpljenja i dovoljno vjestine da to napravis i zaista dobijes zeljeni rezultat?
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1552 Re: Sam svoj majstor

Post by kuli1961 »

P.S.
Bez veze sam njuskao po OLX, nasao PVC vrata dezena, boje i dizajna slicnog tvojim, neka firma iz Tuzle, nude za 650 KM sa ugradnjom...uzmi i to u obzir.
Tvoja postojeca vrata mozes prodati, svaka roba ima svoga kupca...
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5532
Joined: 04/08/2020 19:22

#1553 Re: Sam svoj majstor

Post by -Chesterfield- »

kuli1961 wrote: 20/09/2022 22:12 Sudeci po onoj OBRISANOJ (????) slici (kuhinjska daska) 1 mm lima nece biti dovoljno, jer je odstojanje bitno vece i konusnog je izgleda... no dobro, kako god.
treba biti oprezan sa postavljanjem dodatne sarke, jer je bas sa te slike jasno vidljivo koliko krilo odskače od stoka. Ako taj donji dio vrata i uspijes pribliziti stoku dodatnom sarkom, krilo si u sustini savio, "slomio". Ta nova sarka "gura" krilo u stok, a donja ne da... ???
Garant dolazi do velikog naprezanja, pa je pucanje sarke ili cak i krila gotovo izvjesno.
Za sablon ne mogu nista reci, nemam pojma. Skini jednu od postojecih sarki, vidi koja je duzina vijaka, zatim da li na mjestima gdje je sarka fiksirana za stok i vrata ima kakvih ojacanja. Ako nema, sablon ti ne treba- kupi jos jednu sarku, skroz otpusti donju, vrata naspanuj do stoka da "zažmire" koliko toliko, prislonu sarku, ocrtaj je na krilo i stok i uvrni. I stalno se moli bogu da ne dodje do pucanja ili savijanja sad po nekoj trecoj, cetvrtoj osi...
Znam da ti je frka štemati špaletu bilo iznutra ili spolja, sjeci purpen i vaditi stok i sve ponovo preslagivati, ali mislim da vrijedi to sve zrtvovati, nego "kemijati" sa limićima, španovanjem dijela krila, novom šarkom- imaš li potrebnog alata accu busilicu, borer odgovarajuceg promjera, odgovarajuce vijke i najzad- spremnosti stpljenja i dovoljno vjestine da to napravis i zaista dobijes zeljeni rezultat?
Problem je štemanje. Ako već to budem morao raditi kupiti ću nova vrata. Ova kada sam kupovao gledao sam cijenu i da estetski liče na nešto...
Tada nisam razmišljao koje je debljine ojačanje unutra i da li ga uopće ima?
A što se tiče alata nemam ja ali brat ima. Non stop kupuje i naručuje nešto. Izgleda da je sličan tebi? :D
Danas mu brza pošta dovezla...

Image
Ima nekog alata za koji ja ne znam ni čemu služi.
A što se tiče krila i motanja? Ja sam to krilo već izmotao u svim smjerovima. :D Jer kada ubaciš imbus u gornju rupicu šarke i okrećeš tada se i krilo pomjera u svim smjerovima za oko 2 mm.

Image

Znači kada pritisnem nogom krilo u dijelu između dvije šarke ja ga priljubim uz štok. Toliko o kvalitetu ovog PVC profila.
Mislim da ima neko ojačanje u štoku a za krilo nisam siguran?

Zato sam sada kupio prozor i obratio pažnju na taj lim - ojačanje. Mislim da je debljina 1,5 mm?

Image
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1554 Re: Sam svoj majstor

Post by kuli1961 »

Ufff, stemao sam neki beton u viekndici sa lsicnim Villager modelom- zdere beton! Pikaner, pikamer, kako ko zove
A presjek profila- cini mi se da je upravo taj zeljezni U profil (nije bas U, ima i neki jezicak) predstvalja krucijalni nosivi dio PVC profila. Po logici stvari, trebalo bi da se isti ili slican prostire cijelom duzinom tovjih vrata -krilo i stok. Ako da, tada vijci ulaze u njega. E sad koji su to vijci- pretpostavljam samourezujuci...Mogla bi se dodati jos jedna sarka, ali ostaje problem dodatnog spanovanja krila tom sarkom, naprezanja, potencijalni lomovi, krivljenja...
Ne znam, moras sam odluciti. Ja bih, vjerovatno ipak ostemao tu spaletu- moze se to strpljivo i pazljivo fino uraditi sa npr unutarnje strane- malo fleksa sa reznom plocom, malo cekic i spahtla(po slici, rijec je o malteru, pa ce ici), izvadio komplet vrata i "na zemlji" ih utegao kako treba i vratio. Vjerovatnije bih vec kupio nova vrata, a stara utegao, ocistio i stavio u prodaju, garant ce otici za makar pola cijene novih...
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#1555 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

Otiđi u dobru firmu i dogovori montažu blindo vrata. Ljudi će doći, skinuti stara vrata, sebi izbetonirati ili oštemati kako im treba i montirati vrata da su po svim osama ravna. Kako su štok i sama vrata od jakog čelika, nema više uvijanja, problema sa dihtovanjem itd.

Jeste da košta, ali rješava problem.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5532
Joined: 04/08/2020 19:22

#1556 Re: Sam svoj majstor

Post by -Chesterfield- »

kuli1961 wrote: 20/09/2022 22:16 P.S.
Bez veze sam njuskao po OLX, nasao PVC vrata dezena, boje i dizajna slicnog tvojim, neka firma iz Tuzle, nude za 650 KM sa ugradnjom...uzmi i to u obzir.
Tvoja postojeca vrata mozes prodati, svaka roba ima svoga kupca...
Uz ova izgleda dođu i zlatni ključevi. :-)

Image
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1557 Re: Sam svoj majstor

Post by kuli1961 »

iako se apsolutno nista ne razumijem u kvalitet PVC profila, mogu samo reći: auuuu, pa od čega ih prave????
Takodje, ne znam sadasnje cijene, ali prije nekih 5-6 godina, kupio sam kineska ulazna vrata, metalna, vrlo lijep dizajn, zabravljivanje na mnogo tacaka po vertikali i horizontali,, cijena je bila nesto ko 500 KM, ALI sa ugradnjom. Dosli majstori, izvadil istara vrata, dotjerali otvor na potrebnu mjeru, uravnali ga i postavili.
Sve savrseno funkcionise i danas.
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#1558 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

Potreban savjet dobrog poznavaoca uvrtanja šarafa u metal.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1559 Re: Sam svoj majstor

Post by kuli1961 »

Mali oglas " trazim majstora" ili se šališ? 😁
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#1560 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 25/09/2022 21:33 Mali oglas " trazim majstora" ili se šališ? 😁
Ozbiljno. Treba mi prijedlog za najbolji šaraf kojim ću zavrnuti plastiku na metalnu cijev, ali bez matice. Cijev je 2 metra, šarafat će se cijelom dužinom, ne mogu bušiti na obje strane cijevi tako da ne mogu koristiti matice.

Neki samobušeći (šaraf sebi buši rupu i narezuje navoj) ili bušiti rupu pa koristiti samouvrćući šaraf (sebi narezuje navoj u postojećoj rupi) i koja marka/vrsta? Ili bušiti rupu pa neareznicom narezati navoj i onda neki šaraf?

Šta je najbolje?

Samobušeći:

Image

Samouvrćući:

Image
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1561 Re: Sam svoj majstor

Post by kuli1961 »

hm, tricky....
Samobušeći- upitno, zbog debljine stijenke metalne cijevi, mada je ovaj spoj veoma cvrst
Samourezujući/samouvrćući- ne mogu procijeniti čvrstoću spoja, mada mi nešto govori da je ova opcija nekako preciznija, tj. mozes precizno izbusiti rupe (ako je to zahtjev) pa samim tim se dobije i cvrst spoj
Brand proizvodjaca vijka- nisam pametan, meni je u ovoj mojoj sirotinji od ponude dostupan samo dio programa Wurth i Friulsider, i to manje-vise goli basic program
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#1562 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 26/09/2022 21:52 hm, tricky....
Samobušeći- upitno, zbog debljine stijenke metalne cijevi, mada je ovaj spoj veoma cvrst
Samourezujući/samouvrćući- ne mogu procijeniti čvrstoću spoja, mada mi nešto govori da je ova opcija nekako preciznija, tj. mozes precizno izbusiti rupe (ako je to zahtjev) pa samim tim se dobije i cvrst spoj
Brand proizvodjaca vijka- nisam pametan, meni je u ovoj mojoj sirotinji od ponude dostupan samo dio programa Wurth i Friulsider, i to manje-vise goli basic program
Ima i Spax, ovdje u Schachermayeru, a na OLX Una promet ih ima. Zato sam i pitao da me savjetuje neko kome je metal posao, hvala tebi, ali profesionalno iskustvo je profesionalno iskustvo.

Imam nareznice, nemam puno rupa, 20-ak, pa ću kupiti i samobušeće i samourezujuće i obične, pa po svoj prilici ću napraviti nekoliko probnih šarafanja na otpadnoj cijevi da odlučim.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1563 Re: Sam svoj majstor

Post by kuli1961 »

Hakiz wrote: 26/09/2022 22:04
kuli1961 wrote: 26/09/2022 21:52 hm, tricky....
Samobušeći- upitno, zbog debljine stijenke metalne cijevi, mada je ovaj spoj veoma cvrst
Samourezujući/samouvrćući- ne mogu procijeniti čvrstoću spoja, mada mi nešto govori da je ova opcija nekako preciznija, tj. mozes precizno izbusiti rupe (ako je to zahtjev) pa samim tim se dobije i cvrst spoj
Brand proizvodjaca vijka- nisam pametan, meni je u ovoj mojoj sirotinji od ponude dostupan samo dio programa Wurth i Friulsider, i to manje-vise goli basic program
Ima i Spax, ovdje u Schachermayeru, a na OLX Una promet ih ima. Zato sam i pitao da me savjetuje neko kome je metal posao, hvala tebi, ali profesionalno iskustvo je profesionalno iskustvo.

Imam nareznice, nemam puno rupa, 20-ak, pa ću kupiti i samobušeće i samourezujuće i obične, pa po svoj prilici ću napraviti nekoliko probnih šarafanja na otpadnoj cijevi da odlučim.
Slazem se, profesionalno iskustvo je odlucujuce. Kad se odlučiš i napravis, postavi sliku konačnog izgleda i opiši metod, može biti od koristi.
EDIT: upravo sam pogledao ponudu Unapromet-a na OLX, iver vijak, mlp cijene su im zaista povoljne...
Last edited by kuli1961 on 26/09/2022 22:32, edited 1 time in total.
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#1564 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 26/09/2022 22:27
Hakiz wrote: 26/09/2022 22:04

Ima i Spax, ovdje u Schachermayeru, a na OLX Una promet ih ima. Zato sam i pitao da me savjetuje neko kome je metal posao, hvala tebi, ali profesionalno iskustvo je profesionalno iskustvo.

Imam nareznice, nemam puno rupa, 20-ak, pa ću kupiti i samobušeće i samourezujuće i obične, pa po svoj prilici ću napraviti nekoliko probnih šarafanja na otpadnoj cijevi da odlučim.
Slazem se, profesionalno iskustvo je odlucujuce. Kad se odlučiš i napravis, postavi sliku konačnog izgleda i opiši metod, može biti od koristi.
Već sam odustao od samobušećeg, ako mi "prokliže" slomit ću plastiku.
encony
Posts: 75
Joined: 06/11/2015 15:51

#1565 Re: Sam svoj majstor

Post by encony »

Kod postavljanja tuš kabine tj. silikoniranja, šta je najbolje
Postaviti silikon samo sa vanjske strane, samo sa unutrašnje ili sa obje strane?
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#1566 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

encony wrote: 29/09/2022 15:55 Kod postavljanja tuš kabine tj. silikoniranja, šta je najbolje
Postaviti silikon samo sa vanjske strane, samo sa unutrašnje ili sa obje strane?
Sa obje.

Silikoniranje sa unutrašnje je obavezno. S vanjske, čak ako unutrašnje zadrži svu vodu, spriječit će zavlačenje prljavšine u liniju spoja kabine i zida koju je onda teže čistiti, spriječit će ulazak vlage s vanjske strane kabine u taj spoj i kao treće, naprosto je ljepše nego gola linija spoja kabine i zida kada se lijepo silikonira.
Naslovnica
Posts: 27647
Joined: 20/03/2013 15:38

#1567 Re: Sam svoj majstor

Post by Naslovnica »

Može li mala pomoć?
Helios akrilna impregnacija za zidove.
Na pakovanju piše razrijediti 1:3 sa vodom, pretpostavljam da je to 1 dio impregnacije i 3 dijela vode?
Kaže kolega "ma udri 1:1".
Ja razrijedio 1:3, nikada nisam radio sa ovim, šuha mi se neka svezala da ne radim kako treba, da bezze mlatim?!
U pitanju je unutrašnjost, očišćena stara boja, gletovano, izbrušeno.
Image
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1568 Re: Sam svoj majstor

Post by kuli1961 »

Da li je to Spektra impregnacija?
Ne vidim nista problematicno u radu sa impregnacijom. Da, razmjera 1:3 znaci jedan dio impregnacije i 3 dijela vode (1 l impreg.+3 l vode=4 litra tecnosti).
Ne mlatis bezveze, naprotiv- itekako pomazes zidu- ucvrscujes ga, povrsina zid postaje homogena cjelina i stvaras odlicnu podlogu za zavrsno bojenje, koji god to tip boje bude bio (zid manje "pije" boje, i boja se ravnomjerno nanosi, zid se nece "išarati" nakon sušenja).
Ne znam koje je tacno boje ova impregnacija, obicno budu od skoro potpuno transparentne pa do mlijecno bijele. No, to nije bitno, jer se nakon susenja to i ne vidi. Kad impregnacija osusi, predji rukom, osjetices kao neki blagi film, to je znak da je odradila posao. Sretno, nisi nimalo pogrijesio!
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#1569 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

Na slici, u tekstualnom uputstvu, vidim da piše "do 1:3", ne isključivo "1:3".

Tako da nećeš pogriješiti ni sa 1:1. Ali ćeš manju površinu pokriti "debljim" slojem ako ideš 1:1 u odnosu na 1:3. Možeš i da ne razrjeđuješ vodom, ali to ne bih preporučio, uvijek je bolje više tankih slojeva nego jedan debeo.

Idi 1:3, ne brini.
Naslovnica
Posts: 27647
Joined: 20/03/2013 15:38

#1570 Re: Sam svoj majstor

Post by Naslovnica »

Hvala ljudi!
Prešao sam sa 1:2, jbtga. :thumbup:
Piša majku joj, dok nisam ufrštuljio kako je kontrolisati.
Mliječne boje je, kao ono mlijeko od 0.1%mm.
Dugo nije krečena ova soba, pa sam je prvo izbrusio žirafom, izgletovao gdje treba, opet opalio ručni brus gdje treba, evo nanio impregnaciju, a sutra ću Spektru prvu ruku.
:thumbup:
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#1571 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

U OBI ima hemijsko sredstvo za skidanje boje (površina se premaže sredstvom, boja nabubri i skida se špahtlom itd).

Kantica 750 ml košta koji fening manje od 35 KM. Ne znam koju površinu na koju debljinu boje pokriva.

Italijansko.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1572 Re: Sam svoj majstor

Post by kuli1961 »

Hakiz wrote: 01/11/2022 22:00 U OBI ima hemijsko sredstvo za skidanje boje (površina se premaže sredstvom, boja nabubri i skida se špahtlom itd).

Kantica 750 ml košta koji fening manje od 35 KM. Ne znam koju površinu na koju debljinu boje pokriva.

Italijansko.
To mi se cini preskupim. Ja sam koristio Body Paint Remover, isto 750 ml, cijena je oko 19 KM. Isti princip kao i taj, zelatinozno je, premazes povrsinu cetkom, sacekas minut dva, boja nabubri i skidas spahlom il ista vec imas. Skida boju sa metalnih i drvenih povrsina, provjereno.
No, ovdje je rijec o impregnaciji zida, a to je nesto drugo.
Naslovnica
Posts: 27647
Joined: 20/03/2013 15:38

#1573 Re: Sam svoj majstor

Post by Naslovnica »

Dobro je znati!
:thumbup:
Još nešto, nemojte da se zajebete pa da ne stavite minimalno ffp2 kada brusite zidove.
Ja metno dvije one hirurške, kontam dovoljno.
Zamalo u hitnoj nisam završio, počelo me gušiti, jedva se dohavizo.
Danak neiskustcu, jbga.
:lol:
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#1574 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 01/11/2022 22:12
Hakiz wrote: 01/11/2022 22:00 U OBI ima hemijsko sredstvo za skidanje boje (površina se premaže sredstvom, boja nabubri i skida se špahtlom itd).

Kantica 750 ml košta koji fening manje od 35 KM. Ne znam koju površinu na koju debljinu boje pokriva.

Italijansko.
To mi se cini preskupim. Ja sam koristio Body Paint Remover, isto 750 ml, cijena je oko 19 KM. Isti princip kao i taj, zelatinozno je, premazes povrsinu cetkom, sacekas minut dva, boja nabubri i skidas spahlom il ista vec imas. Skida boju sa metalnih i drvenih povrsina, provjereno.
No, ovdje je rijec o impregnaciji zida, a to je nesto drugo.
Znam da nije vezano za impregnaciju, samo sam dao informaciju, nije nešto šta ima u svakoj radnji, pa ako nekome zatreba.

I meni izgleda preskup.

Gdje si ti našao taj "tvoj", OLX ili radnja?
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1575 Re: Sam svoj majstor

Post by kuli1961 »

Naslovnica wrote: 01/11/2022 21:52 Hvala ljudi!
Prešao sam sa 1:2, jbtga. :thumbup:
Piša majku joj, dok nisam ufrštuljio kako je kontrolisati.
Mliječne boje je, kao ono mlijeko od 0.1%mm.
Dugo nije krečena ova soba, pa sam je prvo izbrusio žirafom, izgletovao gdje treba, opet opalio ručni brus gdje treba, evo nanio impregnaciju, a sutra ću Spektru prvu ruku.
:thumbup:
Iako si mozda potrosio nesto vise impregnacije zbog razmjere, dobro si postupio, postovao korake- upravo sam pitao druga, molera od zanata, kaze- upravo tako, sad moze zavrsna boja, zavisno od dezena i vrste boje- polu/disperzija, akril, moguce da ce i samo jedna ruka-jedan sloj- ravnomjerno pokriti.
Post Reply