Sam svoj majstor

Post Reply
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#1526 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

-Chesterfield- wrote: 13/09/2022 19:18
Piaty wrote: 13/09/2022 16:48 @P.Starck
@-Chesterfield-
@Haris.ba

Nađoh široki nastavak za štemalicu i super je išlo. Hvala na prijedlozima. Kada sam pogledao na račun, taj nastavak je na računu imenovan kao "dijetlo" :)

Nego, u ovom stanu u kojem radim ovo, na nekim mjestima ispod pločica ima samo ljepilo, a ispod je cigla (nema ništa drugo) i onda kada sam skinuo pločice pa zatim ljepilo onda sam morao na nekim mjestima da načinjem i samu ciglu jer se ljepilo zalijepilo, pored pločice, i za samu ciglu. Jel to ok?
Evo npr. u mene to izgleda baš kao na ovom videu. Zaustavite npr.na 0:46 (ljepilo i bijela cigla ispod sa onim rupicama u svojoj strukturi).

Ma to treba dobro izravnati. Ali najbolje da zid sebi izravna keramičar - da ne kuka poslije kako mu zid nije ravan. Svakako bi trebao hidroizolaciju preko zida. Pa bi se moglo s tim izravnati. Zid treba očistiti od prašine, namazati emulzijom...
Ovo pišem kao laik jer nisam te struke. Uglavnom većinu stvari možeš naći na internetu. Tako da te ni majstori ne mogu toliko izlevatiti... Neki od majstora ne prate nove trendove pripreme...
Ima jedan forumaš - inžinjer građevine. On je meni dao savjet kada sam renovirao sobu.

Danas svako gleda da te zahebe. Upravo danas mi se to desilo.


User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5532
Joined: 04/08/2020 19:22

#1527 Re: Sam svoj majstor

Post by -Chesterfield- »

Ima li neka caka kod štelovanja ovih šarki na vratima?

Image

Sat vremena sam se zafrkavao oko vrata. Pokušavo da ih naštelujem da dobro dihtuju. Ali ako ih malo pritegnem neće da se dobro zatvaraju.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5191
Joined: 12/04/2013 14:02

#1528 Re: Sam svoj majstor

Post by Snake Eyes »

To stelovanje pomjera vrata lijevo-desno ali ne i na naprijed-nazad. Ne znam kako ti to moze pomoci da ti vrata bolje dihtuju, time samo mozes poremetiti ravnotezu vrata ili zatvaranje sto ti se vec i desilo.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5532
Joined: 04/08/2020 19:22

#1529 Re: Sam svoj majstor

Post by -Chesterfield- »

Snake Eyes wrote: 19/09/2022 07:36 To stelovanje pomjera vrata lijevo-desno ali ne i na naprijed-nazad. Ne znam kako ti to moze pomoci da ti vrata bolje dihtuju, time samo mozes poremetiti ravnotezu vrata ili zatvaranje sto ti se vec i desilo.
Može se malo štelovati u svim smjerovima.
Pokušao sam jučer imbus ključem. Ali izgleda da vrata nisu postavljena kako treba?

Image
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5191
Joined: 12/04/2013 14:02

#1530 Re: Sam svoj majstor

Post by Snake Eyes »

-Chesterfield- wrote: 19/09/2022 07:46
Snake Eyes wrote: 19/09/2022 07:36 To stelovanje pomjera vrata lijevo-desno ali ne i na naprijed-nazad. Ne znam kako ti to moze pomoci da ti vrata bolje dihtuju, time samo mozes poremetiti ravnotezu vrata ili zatvaranje sto ti se vec i desilo.
Može se malo štelovati u svim smjerovima.
Pokušao sam jučer imbus ključem. Ali izgleda da vrata nisu postavljena kako treba?

Image
Prema tvojoj prvoj slici ne vidim kojim mehanizmom pomjera vrata naprijed-nazad ali prema drugoj slici imbus sa strane bi trebao obaviti tu ulogu u koraku kretanja od max 1.75mm.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5532
Joined: 04/08/2020 19:22

#1531 Re: Sam svoj majstor

Post by -Chesterfield- »

Snake Eyes wrote: 19/09/2022 07:51

Prema tvojoj prvoj slici ne vidim kojim mehanizmom pomjera vrata naprijed-nazad ali prema drugoj slici imbus sa strane bi trebao obaviti tu ulogu u koraku kretanja od max 1.75mm.
Mislim da nije štok postavljen u vaser vagu? Mada nisam provjeravao. Vrata su stara desetak godina - Turski profil.
U ljetnom periodu dobro funkcionišu jer se plastika razmekša. Ali u zimskim mjesecima zezaju.

Kontam da odvrnem sve one šarafe što ih drže. :D
Neka stoje na pur pjeni. Možda se malo sama isprave, pa onda ponovo zavrnuti u nove rupe...
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1532 Re: Sam svoj majstor

Post by kuli1961 »

Poredeci autenticni snimak tvoje šarke sa narednom slikom, rekao bih da se radi o dva razlicita tipa- kod tvoje sarke se ne vidi bocni imbus vijak (malo vidljiv na drugoj slici). Ako je tako, tvoja vrata se zaista mogu stimati samo po horizontali- lijevo/desno, unutar granica vertikala stoka, a ne i unutra/vani-bas kako i @Snake Eyes kaže.
Ako krilo vrata nije pretesko- dakle- iole lagana, mozda izvrtanje vijaka iz stoka pomogne. Mada, male su sanse- purpen se vec odavno formirao, ocvrsnuo. Odvrtanje vijaka (ako su vijci u stoku) bi teoretski moglo dovesti/pomoci da se stok malo skupi po vertikali i time otvor suzi. Mislim da to opet nece rijesti problem slabog nalijeganja krila na stok i time slabog dihtovanja, sto je problem po drugoj osi vrata.
Jesi li razmisljao da pokusas podesiti šuc pleh- tj. lim na stoku- dovratku u koji ulazi jezičak brave ili mozda, ako imas strpljenja i ako je moguće, čak da malo šarku urežeš- upustis u krilo? Ili- da donji -muški dio šarke upustiš/uvrnes u štok? Ne znam koliko je debela stijenka niti je vidljivo kako je muška šarka fiksirana za štok.
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#1533 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

-Chesterfield- wrote: 19/09/2022 08:04
Snake Eyes wrote: 19/09/2022 07:51

Prema tvojoj prvoj slici ne vidim kojim mehanizmom pomjera vrata naprijed-nazad ali prema drugoj slici imbus sa strane bi trebao obaviti tu ulogu u koraku kretanja od max 1.75mm.
Mislim da nije štok postavljen u vaser vagu? Mada nisam provjeravao. Vrata su stara desetak godina - Turski profil.
U ljetnom periodu dobro funkcionišu jer se plastika razmekša. Ali u zimskim mjesecima zezaju.

Kontam da odvrnem sve one šarafe što ih drže. :D
Neka stoje na pur pjeni. Možda se malo sama isprave, pa onda ponovo zavrnuti u nove rupe...
Drvo? Redovno održavano (premazivanje itd)?

Super je drvo, ali drvo diše, skuplja se, širi, ako nije bilo dovoljno suho u trenutku ugradnje krivi se i na kraju se mora mijenjati.

Pogledaj da li su štok i vrsta ravna, ne kosa na šarkama, nego da se nisu savili ili uvili. Staviš ivicu nekog ravnog predmeta (linijar i slično, što duži to bolje) na površinu i gledaš da li ima razmaka između ivice linijara i površine. Ako ima, drvo se deformisalo. Ako se samo drvo počelo savijati i uvijati, neće ti namještanje šarki pomoći. Šarke pomažu samo da se montira ispravan predmet, ne mogu popraviti deformisanje samog predmeta (štoka i vrata). Tada vidi možeš li nekim "iverima", lijepljenjem komadića drveta ili popunjavanjem (gletovanjem) eventualnih manjih ulegnuća dovesti ih u stanje da dobro dihtuju. Ali, i to bi bila improvizacija, a i vjerovatno nemaš alat za to.

Ako se drvo značajno savilo, naročito ako se uvilo, vrijeme je za novo.

Drugo, kako vidim, šarka za vrata je u betonu, nije u štoku. U tom slučaju ispravljaš štok. Da li ćeš ravnati beton idpod lajsni štoka, ili rezanjem novih lajsni na oblik koji će ga "ispraviti" ti odluči.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1534 Re: Sam svoj majstor

Post by kuli1961 »

Pretpostavljam da je rijec o plasticnoj stolariji, jer kaze da je "turski profil"....
I ne bih rekao da je (muska) sarka u betonu- jasno se vidi granica krila i stoka.
Da je šarka u betonu, bilo bi to opste ludilo
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5532
Joined: 04/08/2020 19:22

#1535 Re: Sam svoj majstor

Post by -Chesterfield- »

Hakiz wrote: 19/09/2022 11:53
-Chesterfield- wrote: 19/09/2022 08:04

Mislim da nije štok postavljen u vaser vagu? Mada nisam provjeravao. Vrata su stara desetak godina - Turski profil.
U ljetnom periodu dobro funkcionišu jer se plastika razmekša. Ali u zimskim mjesecima zezaju.

Kontam da odvrnem sve one šarafe što ih drže. :D
Neka stoje na pur pjeni. Možda se malo sama isprave, pa onda ponovo zavrnuti u nove rupe...
Drvo? Redovno održavano (premazivanje itd)?

Super je drvo, ali drvo diše, skuplja se, širi, ako nije bilo dovoljno suho u trenutku ugradnje krivi se i na kraju se mora mijenjati.

Pogledaj da li su štok i vrsta ravna, ne kosa na šarkama, nego da se nisu savili ili uvili. Staviš ivicu nekog ravnog predmeta (linijar i slično, što duži to bolje) na površinu i gledaš da li ima razmaka između ivice linijara i površine. Ako ima, drvo se deformisalo. Ako se samo drvo počelo savijati i uvijati, neće ti namještanje šarki pomoći. Šarke pomažu samo da se montira ispravan predmet, ne mogu popraviti deformisanje samog predmeta (štoka i vrata). Tada vidi možeš li nekim "iverima", lijepljenjem komadića drveta ili popunjavanjem (gletovanjem) eventualnih manjih ulegnuća dovesti ih u stanje da dobro dihtuju. Ali, i to bi bila improvizacija, a i vjerovatno nemaš alat za to.

Ako se drvo značajno savilo, naročito ako se uvilo, vrijeme je za novo.

Drugo, kako vidim, šarka za vrata je u betonu, nije u štoku. U tom slučaju ispravljaš štok. Da li ćeš ravnati beton idpod lajsni štoka, ili rezanjem novih lajsni na oblik koji će ga "ispraviti" ti odluči.
Provjerit ću dugom ravnjačom da li su horizontalni dijelovi štoka ravni.
Ako ne budu ravni onda je to problem i mislim da se ne može napraviti bez štemanja oko štoka?
PVC su vrata.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1536 Re: Sam svoj majstor

Post by kuli1961 »

Izgleda da poprilicno filozofiramo oko tvog problema :-D ...pa da jos malo dodam, mozda nesto pomogne.
Komplet vrata (+ stok) su kako kazes PVC. Ako su ranijih godina vrata dobro nalijegala u falc stoka, dihtovala, cudno mi je da su se vremenom toliko iskrivila da sada ne dihtuju, niti da ih mozes podesiti, ako nista drugo to zbog PVC profila, koji bi trebalo da je saćast, sa XY komora.
Tesko mi je povjerovati da je u pitanju "auswinkel" (Hakize, ne zamjeri na tudjici :-D ), tj. da stok vise nije pravougaonik, vec neki blagi romb.
Raspon stoka po horizontali je vjerovatno nekih 85- 90-tak cm. Izmjeri i gore i dole i vidi da li je isti, time otklanjas eventualno razupiranje stoka. Ako ima bitne razlike, nema druge nego cijeli stok vani i ponovna montaza. Krpljenje nece pomoci, bez veze ces raskopati i neces nista napraviti. Istina, za slucaj da je do stoka, moglo bi i ovo- izvrnes sve vijke, libelom provjeris vertikale i na onoj strani koja "bjezi" (ako bjezi) prorezi purpen (bilo kakva testera, zaga, idealna je ona stolarska spicasta uskog lista, 250-300 mm duzine) i tu i tamo- gdje ocijenis da treba ubacuj sirei pljosnatije kajle, tako da pocev odozgo prema dole svuda imas isti raspon. Kad to uradis, zalij niskoekspandirajucim purpenom (bocica u spreju od 28 l ili manje, sa cjevcicom, dakle NE pistoljska, ako ga nemas). Predostroznosti radi napravi (izrezi) 3-4 daske i 6-8 dascica (dascica sluzi da se stavi na kraj daske, da daska ne osteti stok) da ti sluze kao razupiraci na tacnu mjeru, sve dok nakon nekih 20-30 minuta purpen ne zasusi. Ako si ovome iole vican, vijke mozes vratiti prije purpena, ali tek kada si kajlanjem dobio trazenu mjeru raspona a kajle cvrsto stoje. Ako nisi, uvrni ih nakon zasusivanja purpena.
A kako doci do faze rezanja purpena? vidim da je malter skroz do stoka? Da li to znaci da na stoku nema lajsni/pervaza? Ako ima, vidi, skontaj kako su postavljene- na klik, skrivenim vijkom ili kako vec, skini je, pa cekicem i spahtlom lagano kuckaj- sijeci malter sve dok ne dodjes do purpena..
Drugo, da bi vidio da li je stok u pravom uglu, nabavi ili pozajmi ovakav uglovnik:
Image
Obrati paznju da je jedna kateta kao slovo T- pomaze bas kod mjerenja pravog ugla. Ispitaj sva cetiri ugla/ćoška štoka. Ako je svuda pravi ugao i ako nema razlike u sirini stoka gore i dole, nije do stoka, vec do krila, ono se deformisalo izvitoperilo, sto je opet cudno, obzirom da su i vrata PVC sa nekoliko komora.
Mozda je najjednostavniji nacin provjere pravih uglova/paralele vrata sa falcovima stoka to da vrata zatvoris, zakljucas i olovkom ocrtas tacno na spoju vrata i stoka. Otvori, vidi linije i ocijeni da li je OK ili neka linija bjezi i koliko. Od rezultata mjerenja uglova, raspona, ocrtanih linija, zavisice i zakljucak -da li se i STA izvitoperilo- krilo ili stok, a potom i STA raditi.
Jeste sve ovo kilavo, pipavo, pa i neizvjesno, ali naci dobrog, strpljivog zanatliju koji ce sve ovo ispitati ili koji odmah zna u cemu je problem i rjesava ga, vrlo je tesko, gotovo nemoguce.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5532
Joined: 04/08/2020 19:22

#1537 Re: Sam svoj majstor

Post by -Chesterfield- »

kuli1961 wrote: 19/09/2022 22:33 Izgleda da poprilicno filozofiramo oko tvog problema :-D ...pa da jos malo dodam, mozda nesto pomogne.
Komplet vrata (+ stok) su kako kazes PVC. Ako su ranijih godina vrata dobro nalijegala u falc stoka, dihtovala, cudno mi je da su se vremenom toliko iskrivila da sada ne dihtuju, niti da ih mozes podesiti, ako nista drugo to zbog PVC profila, koji bi trebalo da je saćast, sa XY komora.
Tesko mi je povjerovati da je u pitanju "auswinkel" (Hakize, ne zamjeri na tudjici :-D ), tj. da stok vise nije pravougaonik, vec neki blagi romb.
Raspon stoka po horizontali je vjerovatno nekih 85- 90-tak cm. Izmjeri i gore i dole i vidi da li je isti, time otklanjas eventualno razupiranje stoka. Ako ima bitne razlike, nema druge nego cijeli stok vani i ponovna montaza. Krpljenje nece pomoci, bez veze ces raskopati i neces nista napraviti. Istina, za slucaj da je do stoka, moglo bi i ovo- izvrnes sve vijke, libelom provjeris vertikale i na onoj strani koja "bjezi" (ako bjezi) prorezi purpen (bilo kakva testera, zaga, idealna je ona stolarska spicasta uskog lista, 250-300 mm duzine) i tu i tamo- gdje ocijenis da treba ubacuj sirei pljosnatije kajle, tako da pocev odozgo prema dole svuda imas isti raspon. Kad to uradis, zalij niskoekspandirajucim purpenom (bocica u spreju od 28 l ili manje, sa cjevcicom, dakle NE pistoljska, ako ga nemas). Predostroznosti radi napravi (izrezi) 3-4 daske i 6-8 dascica (dascica sluzi da se stavi na kraj daske, da daska ne osteti stok) da ti sluze kao razupiraci na tacnu mjeru, sve dok nakon nekih 20-30 minuta purpen ne zasusi. Ako si ovome iole vican, vijke mozes vratiti prije purpena, ali tek kada si kajlanjem dobio trazenu mjeru raspona a kajle cvrsto stoje. Ako nisi, uvrni ih nakon zasusivanja purpena.
A kako doci do faze rezanja purpena? vidim da je malter skroz do stoka? Da li to znaci da na stoku nema lajsni/pervaza? Ako ima, vidi, skontaj kako su postavljene- na klik, skrivenim vijkom ili kako vec, skini je, pa cekicem i spahtlom lagano kuckaj- sijeci malter sve dok ne dodjes do purpena..
Drugo, da bi vidio da li je stok u pravom uglu, nabavi ili pozajmi ovakav uglovnik:
Image
Obrati paznju da je jedna kateta kao slovo T- pomaze bas kod mjerenja pravog ugla. Ispitaj sva cetiri ugla/ćoška štoka. Ako je svuda pravi ugao i ako nema razlike u sirini stoka gore i dole, nije do stoka, vec do krila, ono se deformisalo izvitoperilo, sto je opet cudno, obzirom da su i vrata PVC sa nekoliko komora.
Mozda je najjednostavniji nacin provjere pravih uglova/paralele vrata sa falcovima stoka to da vrata zatvoris, zakljucas i olovkom ocrtas tacno na spoju vrata i stoka. Otvori, vidi linije i ocijeni da li je OK ili neka linija bjezi i koliko. Od rezultata mjerenja uglova, raspona, ocrtanih linija, zavisice i zakljucak -da li se i STA izvitoperilo- krilo ili stok, a potom i STA raditi.
Jeste sve ovo kilavo, pipavo, pa i neizvjesno, ali naci dobrog, strpljivog zanatliju koji ce sve ovo ispitati ili koji odmah zna u cemu je problem i rjesava ga, vrlo je tesko, gotovo nemoguce.
Evo sada sam stavio dasku za rezanje. Nemam ništa trenutno u kući duže a da je ravno.
Nije ovo prvi put da ih štimam. Moguće da sam nategao krilo kada sam zadnji put štimao. Meni je tada bilo bitno da naštimam da se normalno zatvaraju. Nisam ni obraćao pažnju da da ne dihtuje u dijelu gdje je zelena crta. Sve dok mi zid nije u tom dijelu pocrnio - vlaga. To sam zakrečio i odlučio jučer da pokušam barem malo taj dio pritegnuti.

Koliko vidim iskrivio sam vrata. To je sada napregnuto. Nisu ona nikada savršeno funkcionirala od postavljanja.
Možda bi pomjeranje prve šarke od poda nekih 20 cm u visinu barem malo ublažilo? Ili deblji dihtung..?

[img
Last edited by -Chesterfield- on 20/09/2022 14:20, edited 1 time in total.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1538 Re: Sam svoj majstor

Post by kuli1961 »

Gadno veliki "auswinkel"! Sudeci po rasporedu šarki, izgleda da je krilo prilicno tesko (nisam do sada vidio tako nisko postavljenu najdonju šarku, a svašta sam vidjao). Krilo je ocigledno našpanovano (vjerovatno je štok OK), pa se bojim da bi pomjeranje donje šarke na gore za cca tih 20-tak cm u nekom skorom vremenu rasturilo geometriju vrata, mozda oštetilo srednju i gornju šarku i onda je beskrajni belaj!
Ne vjerujem ni da bi dihtung pomogao. Ako se ne varam, taj zazor je nekih 30-40 cm dugacak, od nula mm pa do preko 5-6 mm debljine-neki konus/trougao- dakle naci dihtung (npr. E forma)i postepeno ga stanjivati. ..nema sanse na uspjeh.Mozda bi uspio, sprijecio propuh i prodor memle, ali da li bi dobio pravilno zatvaranje?
Mislim da je jedini pravi put: skini krilo, libelom provjeri stok da li je apsolutno vertikalan (mozda je navijen po vertikali naniže), uglovnikom provjeri ćoškove štoka. Ako nije vertikalan, ocijeni da li se usudjujes da ga sam dovedes u vertikalu. Mozda je štok čak i "usukan" u odnosu na zid, tj nije paralelan sa zidom? Ako se odlučiš, uradi to, ali vodi racuna da ces vjerovatno citav stok, ako je "navijen" morati osloboditi od zida pa ponovo postaviti, kajlati, "purpenisati". Ako je stok OK-ako je vertikalan, u "libeli", tj. nije navijen, onim ocrtavanjem provjeri kako krilo nalijeze na stok. Ako ocrtane linije nisu paralelne, tj. ako im nije jednako odstojanje od ruba vrata na sve 4 strane, od drvene gajbe za voće (drvo je lipa), napravi pregrst pločica, otpusti vijke sarki vrata, tim plocicama podizi vrata po visini i po horizontali dok ne dobijes dobro nalijeganje (podmeći plocice). Kad to dobijes, tek tada zavrni sarke.

Mozda da ipak kontaktiras neki servis ili firmu koja radi PVC stolariju, vjerovatno imaju puno iskustva u pravilnom postavljanju vrata?
Mozda je stvarno najjednostavnije skinuti komplet vrata+stok, na zemlji ih nastimati kako treba i ponovo ih postaviti? Jest trosak (nemam predstavu koliki) ali trenutno stanje nije dobro, jer i sam kazes da se javila memla...
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#1539 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

Meni to liči da beton ispod štoka, na koji se montira štok, nije ravan, pa ni štok nije ravan jer je pričvršćen uz neravan beton.
Vidi se po razmacima između šarki da nešto nije u startu bilo dobro, pa su monteri tražili mjesto gdje mogu staviti šarke. Da je sve bilo OK, šarke bi bile stavljene sa jednakim razmacima, po šablonu za ta vrata.

Ja bih sve skinuo, pregledao beton (visak, libela, ravnalo, laser, šta imaš) i dozidao ili oštemao gdje treba. Tada bi se, vjerovatno, i štok ispravio pa onda i vrata dobro dihtovala. Ako je konstrukcija previše otišla, ako su se deformisali štok i vrata, ne znam kako ćeš ispraviti. U teoriji plastika se ispravlja zagrijavanjem i manipulacijom, ali treba to znati uraditi da se ne istopi plastika ili i više deformiše.

Firme koje rade stolariju neće da popravljaju ako je druga firma montirala. Znači ili neki individualni majstor ili sam svoj majstor varijanta. Ali, to je, bojim se, previše za nekoga ko nema iskustva.

Problem je što građevinci ostave neravne zidove, a stolari u radioni na mašinama izrežu prave uglove i ravne daske. Pa kada dođu da montiraju onda belaj. I ako treba malo istesati to i urade, dlijeto ili hoblarica pa skinu višak. Ali, ako treba dodati, neće ići nazad u radionu i rezati novi komad oblikovan po neravnini zida, nego prikriju rupu. Ili još gore, deformišu dasku nasilu je šarafajući uz zid da prati zid, da ne bude rupa. A onda to jednog dana postane stanaru problem. Ili kao kod tebe ne dihtuje, ili se na američkom plakaru klizna vrata sama otvaraju, ne mogu ostati zatvorena jer je daska na kojoj je mehanizam kriva itd.

I to je sa drvetom, koje se može hoblati itd. Sa aluplast "stolarijom" je veći problem, mislim da ćeš morati ravnati zidove, nećeš naći nekoga ko će praviti profile "čudnih" oblika, pogotovo firmu jer sve firme imaju mašine "zakovane" na šablonski seting i neće to setovanje mašina mijenjati pa ponovo vraćati na šablon za jedna vrata.

Ako ti nije preskupo, nađi dobru firmu da ti stave novu stolariju i budi prisutan da vidiš improvizuju li ili rade kako treba. Kompenzuju li neravan zid bilo da ga dozidaju, bilo da oblikuju štok tako da oblikuju daske da prate neravan zid. Ali, prije će biti da ćeš ili ti, ili neki majstor kojeg nađeš, morati poravnati zid ako je do zida, pa onda da firma uradi novu stolariju.

Mislim da će ti novo, ispravno postavljeno, "popravljen" zid ako je do njega, biti na kraju bolje nego improvizovanje i ko zna koliko frustracija koje improvizacija donosi.
User avatar
P.Starck
Posts: 1139
Joined: 14/07/2010 22:46

#1540 Re: Sam svoj majstor

Post by P.Starck »

Teško krilo a tri baglame. Da su barem raspoređene dvije gore a jedna dole, bez ove pravilne raspodjele visine. Bolje nose kada su dvije jedna uz drugu, gore. Mjeriti ravnost s tom daskom za rezanje :D jbg
Nego da se naštelovati, nađi neku firmu da radi stolariju blizu I traži da se dogovoriš s kakvim monterom da ti u slobodno vrijeme to izbalansira.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5532
Joined: 04/08/2020 19:22

#1541 Re: Sam svoj majstor

Post by -Chesterfield- »

P.Starck wrote: 20/09/2022 09:41 Teško krilo a tri baglame. Da su barem raspoređene dvije gore a jedna dole, bez ove pravilne raspodjele visine. Bolje nose kada su dvije jedna uz drugu, gore. Mjeriti ravnost s tom daskom za rezanje :D jbg
Nego da se naštelovati, nađi neku firmu da radi stolariju blizu I traži da se dogovoriš s kakvim monterom da ti u slobodno vrijeme to izbalansira.
Onako odokatovno mislim da je problem u vertikalnim dijelovima štoka.
Vrata mi je brat postavio prije desetak godina a ja mu pomagao - pridržavao.
Grešku smo izgleda napravili što smo prvo šarafali vrata u zid prije pur pjene. Tako da su pojedini šarafi povukli štok par milimetara u nekim dijelovima. Tako da je ovo teško naštimati bez vađenja štoka i ponovog postavljanja.
A i to je upitno? Ako su se limovi (koji su najverovatnije tanki) savili.

Nisam još provjeravao vaser vagom. Koliko vidim štok treba vratiti par mm u smjeru strelice. Ne čitavom dužinom nego od poda u visini 30-ak cm.
Ovo sam sa vana slikao.

[img
Last edited by -Chesterfield- on 20/09/2022 14:21, edited 1 time in total.
zposao
Posts: 2563
Joined: 22/03/2019 09:27

#1542 Re: Sam svoj majstor

Post by zposao »

Imam i ja jedno pitanje. Zna li iko postoji li ikakav premaz za beton da ne memli zimi?

Svake zime mi se sa sjeverne strane kuče po stepenicams uhvati ono zeleno govno pa ljeti to čistim visokotlacnim peracem. Ali dzaba, svake sezone isto. A bas ruzno za vidjeti.

Mislio sam prefarbat onom sivom betonskom bojom ali me strah da bi se zimi klizalo kad su kiše.

Pa razmišljam ima li ikakav drugi premaz za beton da ne dopušta stvaranje onog zelenog govneta a da se ne kliza?
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1543 Re: Sam svoj majstor

Post by kuli1961 »

Da bi utvrdio sta i gdje, u kom pravcu se iskrivilo, tj koji je deformitet, bice ti potrebna ravnjača sa libelom od barem 150 cm, pozeljno 200 cm.
Nepoznanica je koji je profil štoka,a koji vrata, ima li u štoku metalna potkonstrukcija (kvadratna cijev ili nešto drugo). Njome provjeri stanje štoka i vrata po cijeloj duzini, tj visini.
Posto ta vrata stoje duze vremena, i sudeci po slikama, moguce da je doslo do deformacije i štoka i vrata ( i sam kažeš da je ljeti lakše).
Ne vidim parcijalno rješenje, već vadjenje kompletnog štoka, na ravnoj plohi opet provjera ima li deformacija vrata i štoka kada štok nije našpanovan. Ako je OK, tada je potrebna precizna obrada otvora i ponovna montaža.
Ako se pokaže da su štok i vrata u slobodnom stanju i dalje deformisani, vrhunska umjetnost bi bila tako deformisane elemente postaviti u libelu.
Ja bih radije nabavio nova vrata (komplet) nego placao delegacije majstora, sa vrlo upitnim rezultatom.
Osim ako nadješ virtuoza...
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#1544 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

zposao wrote: 20/09/2022 11:17 Imam i ja jedno pitanje. Zna li iko postoji li ikakav premaz za beton da ne memli zimi?

Svake zime mi se sa sjeverne strane kuče po stepenicams uhvati ono zeleno govno pa ljeti to čistim visokotlacnim peracem. Ali dzaba, svake sezone isto. A bas ruzno za vidjeti.

Mislio sam prefarbat onom sivom betonskom bojom ali me strah da bi se zimi klizalo kad su kiše.

Pa razmišljam ima li ikakav drugi premaz za beton da ne dopušta stvaranje onog zelenog govneta a da se ne kliza?
To zeleno će samo nestati 3. 10. :lol:

Sad ozbiljno, vidi Ceresit CL, CP i CR linije proizvoda, vidio sam i CT 13 ili slično od Henkela.

Mislim da svaki proizvođač (Henkel, Sika, Jupol, naš Komochem i ostali) imaju ta sredstva pa googlaj koje ti odgovara.
zposao
Posts: 2563
Joined: 22/03/2019 09:27

#1545 Re: Sam svoj majstor

Post by zposao »

Hakiz wrote: 20/09/2022 12:39
zposao wrote: 20/09/2022 11:17 Imam i ja jedno pitanje. Zna li iko postoji li ikakav premaz za beton da ne memli zimi?

Svake zime mi se sa sjeverne strane kuče po stepenicams uhvati ono zeleno govno pa ljeti to čistim visokotlacnim peracem. Ali dzaba, svake sezone isto. A bas ruzno za vidjeti.

Mislio sam prefarbat onom sivom betonskom bojom ali me strah da bi se zimi klizalo kad su kiše.

Pa razmišljam ima li ikakav drugi premaz za beton da ne dopušta stvaranje onog zelenog govneta a da se ne kliza?
To zeleno će samo nestati 3. 10. :lol:

Sad ozbiljno, vidi Ceresit CL, CP i CR linije proizvoda, vidio sam i CT 13 ili slično od Henkela.

Mislim da svaki proizvođač (Henkel, Sika, Jupol, naš Komochem i ostali) imaju ta sredstva pa googlaj koje ti odgovara.
Jesu li to neka vrsta ljepila?
Ja bi htio ili bezbojni premaz ili eventualno neki premaz u boji koji će spriječiti pojavljivanje mahovine/lišajeva kako li se već zove ono zeleno govno na betonu.

Ne bi htio sad nanositi novi sloj ljepila
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5532
Joined: 04/08/2020 19:22

#1546 Re: Sam svoj majstor

Post by -Chesterfield- »

kuli1961 wrote: 20/09/2022 11:29 Da bi utvrdio sta i gdje, u kom pravcu se iskrivilo, tj koji je deformitet, bice ti potrebna ravnjača sa libelom od barem 150 cm, pozeljno 200 cm.
Nepoznanica je koji je profil štoka,a koji vrata, ima li u štoku metalna potkonstrukcija (kvadratna cijev ili nešto drugo). Njome provjeri stanje štoka i vrata po cijeloj duzini, tj visini.
Posto ta vrata stoje duze vremena, i sudeci po slikama, moguce da je doslo do deformacije i štoka i vrata ( i sam kažeš da je ljeti lakše).
Ne vidim parcijalno rješenje, već vadjenje kompletnog štoka, na ravnoj plohi opet provjera ima li deformacija vrata i štoka kada štok nije našpanovan. Ako je OK, tada je potrebna precizna obrada otvora i ponovna montaža.
Ako se pokaže da su štok i vrata u slobodnom stanju i dalje deformisani, vrhunska umjetnost bi bila tako deformisane elemente postaviti u libelu.
Ja bih radije nabavio nova vrata (komplet) nego placao delegacije majstora, sa vrlo upitnim rezultatom.
Osim ako nadješ virtuoza...
Hvala kuli na odgovoru. Ja glumim virtuoza. :D
Već sam poslao upit za nova vrata. Obzirom da sam ove godine kupio prozor (1000 KM) mislim da će me cijena vrata iznenaditi. :-)
Ova su bila 600 KM FIRATPEN turski profil.

Podigao sam ih oko pola cm i za sada se fino zatvaraju. Možda zbog toga što je Sunce ugrijalo u njih pa se razmekšala? Uspio sam ih malo pritegnuti prema dihtinzima.
Uglavnom sve se štima na ovim šarkama (dizanje = imbus sa donje strane... kao na onoj sličici) Plus ono što si govorio na štoku kod brave. I to se štima imbus ključem.
Ne znam da li ima kupiti dihtung koji bi bio deblji za 1 mm?

Image
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5532
Joined: 04/08/2020 19:22

#1547 Re: Sam svoj majstor

Post by -Chesterfield- »

zposao wrote: 20/09/2022 13:19
Hakiz wrote: 20/09/2022 12:39

To zeleno će samo nestati 3. 10. :lol:

Sad ozbiljno, vidi Ceresit CL, CP i CR linije proizvoda, vidio sam i CT 13 ili slično od Henkela.

Mislim da svaki proizvođač (Henkel, Sika, Jupol, naš Komochem i ostali) imaju ta sredstva pa googlaj koje ti odgovara.
Jesu li to neka vrsta ljepila?
Ja bi htio ili bezbojni premaz ili eventualno neki premaz u boji koji će spriječiti pojavljivanje mahovine/lišajeva kako li se već zove ono zeleno govno na betonu.

Ne bi htio sad nanositi novi sloj ljepila
Da probaš sa tim...

https://hrv.sika.com/hr/gradevina/sanac ... 715-w.html
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#1548 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

zposao wrote: 20/09/2022 13:19
Hakiz wrote: 20/09/2022 12:39

To zeleno će samo nestati 3. 10. :lol:

Sad ozbiljno, vidi Ceresit CL, CP i CR linije proizvoda, vidio sam i CT 13 ili slično od Henkela.

Mislim da svaki proizvođač (Henkel, Sika, Jupol, naš Komochem i ostali) imaju ta sredstva pa googlaj koje ti odgovara.
Jesu li to neka vrsta ljepila?
Ja bi htio ili bezbojni premaz ili eventualno neki premaz u boji koji će spriječiti pojavljivanje mahovine/lišajeva kako li se već zove ono zeleno govno na betonu.

Ne bi htio sad nanositi novi sloj ljepila
Ne, nije ljepilo. To su sredstva za čišćenje i impregnaciju betona, sprečavanje nastajanja gljivica i ostalih organizama na betonu itd.

Ako spriječiš ulazak vlage u beton impregnacijom, smanjuješ mogućnost razvoja bakterija, algi, gljvica itd na betonu. Zelena boja koju spominješ je boja organizama koji žive i šire se na betonu, hrane se mineralima iz betona zato na betonu i žive i razmnožavaju se.

Ali, kako je to vani, ta sredstva će smanjiti mogućnost, ne znači da će sigurno zaustaviti, u suštini prirodne, procese za sva vremena, moraćeš i dalje redovno održavati, čistiti, premazivati itd.
pestalozzi
Posts: 69
Joined: 18/01/2013 15:24

#1549 Re: Sam svoj majstor

Post by pestalozzi »

-Chesterfield- wrote: 20/09/2022 13:27
kuli1961 wrote: 20/09/2022 11:29 Da bi utvrdio sta i gdje, u kom pravcu se iskrivilo, tj koji je deformitet, bice ti potrebna ravnjača sa libelom od barem 150 cm, pozeljno 200 cm.
Nepoznanica je koji je profil štoka,a koji vrata, ima li u štoku metalna potkonstrukcija (kvadratna cijev ili nešto drugo). Njome provjeri stanje štoka i vrata po cijeloj duzini, tj visini.
Posto ta vrata stoje duze vremena, i sudeci po slikama, moguce da je doslo do deformacije i štoka i vrata ( i sam kažeš da je ljeti lakše).
Ne vidim parcijalno rješenje, već vadjenje kompletnog štoka, na ravnoj plohi opet provjera ima li deformacija vrata i štoka kada štok nije našpanovan. Ako je OK, tada je potrebna precizna obrada otvora i ponovna montaža.
Ako se pokaže da su štok i vrata u slobodnom stanju i dalje deformisani, vrhunska umjetnost bi bila tako deformisane elemente postaviti u libelu.
Ja bih radije nabavio nova vrata (komplet) nego placao delegacije majstora, sa vrlo upitnim rezultatom.
Osim ako nadješ virtuoza...
Hvala kuli na odgovoru. Ja glumim virtuoza. :D
Već sam poslao upit za nova vrata. Obzirom da sam ove godine kupio prozor (1000 KM) mislim da će me cijena vrata iznenaditi. :-)
Ova su bila 600 KM FIRATPEN turski profil.

Podigao sam ih oko pola cm i za sada se fino zatvaraju. Možda zbog toga što je Sunce ugrijalo u njih pa se razmekšala? Uspio sam ih malo pritegnuti prema dihtinzima.
Uglavnom sve se štima na ovim šarkama (dizanje = imbus sa donje strane... kao na onoj sličici) Plus ono što si govorio na štoku kod brave. I to se štima imbus ključem.
Ne znam da li ima kupiti dihtung koji bi bio deblji za 1 mm?

Image
nadji lim debljine 1mm i ubaci ga izmedju krila i baglame. time ces priblizit vrata stoku i rijesit problem sa dichtovanjem. ako fino skrojis lim nece se nista ni primjetit.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5532
Joined: 04/08/2020 19:22

#1550 Re: Sam svoj majstor

Post by -Chesterfield- »

pestalozzi wrote: 20/09/2022 15:51
nadji lim debljine 1mm i ubaci ga izmedju krila i baglame. time ces priblizit vrata stoku i rijesit problem sa dichtovanjem. ako fino skrojis lim nece se nista ni primjetit.
Nije loša ideja. Mada ja mislim da bi još jedna šarka između zadnje od poda i sredine pomogla da se krilo vrata privuče uz štok. U tom dijelu ne dihtuje dobro.
Mislim da za ugradnju dodatne šarke treba šablon?
Post Reply